Het blijft open vraag wat Genève tenslotte zal opleveren Uitwendige tekenen bewijzen dat organisch leven in natuur zich herstelde HET IS NU WEL ZOVER Schouwen-Duivelandse polders weer .normaal" (Van onze redakteur) Eerder na de ramp heeft het Schouwen-Duivelandse polderland schap alweer wat kleur en sfeer gekregen. We denken aan 1957 toen het wat duidelijker begon en uiter aard aan vorig jaar, toen wy op het palet van de polder steeds meer de rampkleur gingen missen. Het is echter wel duidelijk, dat eerst deze zomer, dit nieuwe sei zoen, in staat is werkelijk een kanshebbende vergelijking te ma ken met de toestand voor de ramp. De strukturele wijzigingen, die sindsdien hebben plaats gevonden, willen wij even buiten beschou wing laten. Het gaat nu om de sfeer, om de uitwendige tekenen, dat ook inderdaad het organisch leven in de natuur is teruggekeerd en zo gezien zitten we toch wel weer vlak tegen een voorrampse polder aan. Juist in deze zonnige dagen krijgt de wandelaar daarvan een goed idee. De akkers vertonen het rijk geschakeerde groen der verschil lende produkten. De nuanceringen zijn dikwijls subtiel, maar ze be staan voor wie het met „schilders oog" ziet. Zo groeit het alles naar de oogst, die straks komen gaat. De weilanden hebben allerwege het vertrouwde beeld herkregen door het vee, dat zijn opvallende accen ten zet in het groen van de polder, onder de zo klare hemel van deze dagen. De vogels Ook de vogels roeren*zich, voor al 's morgens, als de stralende dag opgaat boven het wijde land en de hitte trilt boven de dijken, waar aan de hooi-oppers als logge hut ten op een rijtje staan. De leeuwe rik kwinkeleert er boven. Fel pikt de rode snavel van een scholekster in het drabbige water van de sloot. Een grutto moet wel ergens een nest hebben, want het lieve diertje blijft vlakbij met wijdopen ge sperde snavel „fel" doen om de aandacht te trekken. Echt veel be dachtzamer is de reiger, die onbe weeglijk en éénpotig de verre pol derwereld staat in te turen. Wie nadert op enkele honderden me ter? afstand heeft de vogel al ge waarschuwd en met trage vlucht gaat hij op de wieken. Driftige zig zaggen door het groen maken ook de hazen, op zoek naar de beste blaadjes voor de jongen op het leger. Hersteld leven Wie het buitenspel zo beziet, moet het wel beamen dat het na tuurlijke leven zich heeft hersteld. Dat is feitelijk een wonder, voor wie nog eens terugdenkt aan de onzalige tijd na de drooglegging. Het stemt in ieder geval tot grote dankbaarheid. Alleen wilde de boer, met wie wij in 't voorbijgaan een praatje maakten, heus wel wat regen hebben. Men kan het zich voorstellen zo'n langzaam sui zelende regen, goud voor het land. Maar als we eerlijk zijn de zon zijn we nooit moe! „John Foster Dulles Allee" BERLIJN, 3-6. Een straat in west Berlijn in de nabijheid van de sec torgrens met oost-Duitsland zal „John Foster Dulles Allee" worden genoemd zodra de nabestaanden van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken er hun toestem ming voor geven. De straat heet nu „Zeiten Allee". De Westberlijnse regering heeft dinsdag tot de naamsverandering besloten. het vee zet zijn accenten op het polderbeeld Wekelijkse weceldschouiv Franlcrijk's binnenlandse toestand beter Nog steeds staan we voor de vraag wat Genève tenslotte zal op leveren. Reeds enige weken confe reren daar de ministers van bui tenlandse zaken van de grote vier en wordt er als het ware een koe handel gedreven om Berlijn, want al stonden er meer punten op het programma, Berlijn is en blijft de hoofdschotel en wel hoofdzakelijk in verband met het indertijd door Chroesjtsjef gestelde ultimatum, dat op 27 mei jongstleden afliep. De conferentie was toen echter al aan de gang en de Russen kwamen tot geen enkele actie. Zoals bekend zijn de westelijken er op uit om als het even kan een bestendiging van de Berlijnse toe stand te verkrijgen en dat weten de Russen. Het ligt in de verwach ting, dat zij er zelfs wel in zullen toestemmen, maar niet dan nadat zij weken lang het westen hebben laten wachten en murw maakten met hun weigeringen om hen daar door bereid te krijgen tot het doen van concessies, zoals het doen stop pen van de westelijke propaganda- zender RIAS in Berlijn e.d. Vooral deze propagandazender ligt de Russen blijkbaar zwaar op de maag. Chroesjtsjef heeft er persoonlijk al het een en ander over gezegd en de Russische minister van buitenland se zaken, Andrei Gromyko, heeft zich eveneens niet onbetuigd gela ten. p Bovendien heeft Chroesjtsjef en kele onaardige dingen gezegd tegen Frankrijk over de vriendschappe lijke houding van dit land ten op zichte van west-Duitsland. De Rus sische premier waarschuwde de Fransen, dat zij na verloop van tijd door de Duitsers zouden worden overvleugeld. Deze uitlating is be grijpelijk, aangezien zij een onder deel vormt van de Russische poli tiek, die er op uit is om verdeeld heid te zaaien in het westen. Voet bü stuk Nog altijd is Chroesjtsjef buiten gewoon gesteld op een topconfe rentie van de leiders der grote viel en het ligt dus in de verwachting, dat Gromyko de opdracht heeft, wel zo lang mogelijk voet bij stuk te houden wat de Russische eisen be treffende Berlijn betreft, doch er tenslotte voor te zorgen, dat dit geen beletsel zal worden om tot een topconferentie te komen. Een deel van de Russische poli tiek om dit doel te bereiken is het glimlach-offensief. Al worden er wel eens minder aardige dingen ge debiteerd, ze worden gezegd met een vriendelijk gezicht en het is nog altijd „le ton qui fait la mu- sique". Gromyko's gang tezamen met de andere ministers van bui tenlandse zaken naar Washington om Dulles' uitvaart bij te wonen, moet ook in dat licht gezien wor den. Het was niet meer dan een vriendelijk politiek gebaar, want als het er op aan komt, was Dulles de meest onverzoenlijke tegenstan der van de Sowjet-politiek. Minister Herter, de opvolger van de overleden Amerikaanse staats man, is nog nieuw in dit miljeu en Gromyko heeft met hem minder last dan met diens voorganger. Na een jaar De Gaulle Een jaar lang heeft president de Gaulle in Frankrijk het roer in handen en al heeft hij nog bitter weinig succes met zijn buitenlandse politiek en wel in het bijzonder die met betrekking tot Algerije, zijn binnenlandse politiek is een sterke geweest en hij drijft Frankrijk tot een welvaartsstaat. Het is nog wel niet zover, maar wanneer er voort gegaan wordt op de huidige weg, dan ziet het er wel naar uit, dat dit doel zal worden bereikt en heeft Frankrijk aan de Gaulle toch nog winst beleefd. De franc is gezond gemaakt en dat is iets, waarvoor de Fransen dankbaar zijn. Voorts hebben de sociale wetten, reeds tot stand ge komen onder voorgaande socialis tische kabinetten, uitbreiding on dergaan, doch de Gaulle heeft de staat in verschillende opzichten te ruggetrokken en heeft het particu lier initiatief aangemoedigd en met succes. De wijze waarop men in Frank rijk momenteel de bezitsvorming stimuleert, kan in verschillende op zichten ons tot voorbeeld strekken. De eerste fr. 100.000 rente of divi dend op obligaties en aandelen jaarlijks is vrij van belasting en de arbeider wordt op verschillende manieren in staat gesteld te sparen en zich dergelijke waardepapieren eigen te maken. Eigen-woningbezit wordt gestimuleerd met staatspre- mies en mogelijkheden renten af te schrijven voor de belastingen en zovoort. Intern is er veel verbeterd in la douce France, maar de buitenlandse politiek is nog vrij zwak en in dit opzicht heeft de Gaulle niet aan de verwachtingen beantwoord, want het was juist om de zwakke bui tenlandse politiek van zijn voor gangers, dat hij in het zadel werd gezet. Maar wat niet is, kan nog komen en tenslotte is een jaar kort. Vol frisse moed gaat Frankrijk een nieuw jaar in onder president De Gaulle. Verstoorde bijeenkomst Lou-secte AMSTERDAM, 3-6. Op een door Lou V. uit Muiderberg die zich de „weergekeerde Christus" noemt gisteravond in De brakke Grond in de Nes te Amsterdam georgani seerde bijeenkomst van zijn religi euze secte, is het tot wanordelijk heden gekomen. Kort geleden zou Lou V. de vrouw van de Amster damse chauffeur W. van D. hebben bewogen met haar kind bij haar man weg te gaan. De chauffeur, die de samenkomst bijwoonde, is Lou V. te lijf gegaan. „Hier ben ik nou, ik zal bewijzen dat je niet on schendbaar bent", zo zei hij tot Lou die hij een paar tikken op zijn ge zicht gaf. Zijn poging om Lou de zaal uit te sleuren werd verijdeld door de aanhangers van Lou, die de chauffeur uit de zaal verwijder den en d.e politie waarschuwden. De agenten van een vijf-maal-acht wagen herstelden de orde in de zaal. Lou V. heeft nog geen aangifte van mishandeling bij de politie ge daan. n Bij een botsing tussen een tank auto met benzine en een vracht auto, dinsdag op een buitenweg in de Amerikaanse staat Pennsylvanië ontplofte de volgeladen tank en vonden elf omstanders de dood Twe eschoolbussen met elk veertig kinderen reden ,vlak bij de onheils auto maar ontsprongen de dans. DE GOUDEN COBRA 12. Eén is er echter, die het gevaar gezien heeft. Kleine-Kim! Met een waarschuwende kreet springt hij achter Aram langs en in volle vaart stoot hij zijn krullekop in de maag van de roer ganger. Snakkend naar adem wankelt de piraat achterwaarts, de kortjan klettert tegen het dek. Aram heeft zich snel omgedraaid en onmiddellijk overziet hij de situatie. Met zijn vrije hand grijpt hij het wambuis van de roerganger. Achter hem klinkt de schelle stem van de bootsman: „De trap op, mannen, grijpt die landrot!" Maar nauwelijks heeft de eerste der piraten een voet op de trap AANBESTEDINGEN Woonhuis met postkantoortje te Kerkwerve Dinsdag jl. werd aanbesteed door architect L. H. A. de Jonge te Zie- rikzee, in opdracht van het ge meentebestuur van Kerkwerve: Het bouwen van een woonhuis met postkantoortje en schuurtje aan de Ring te Kerkwerve. Ingeschreven werd als volgt: M. J. Padmos, Dreischor f 27.810; J. v. d. Werf, Burgh f 27.650; B. L. van Velt hoven, Zierikzee f 27.360; C. A. Prince, Haamstede f 27.300; J. Pleune, Noordwelle f 27.150; L. C. Bom, Burgh f 27.150; D. Omée, Scharendijke f 27.120; Fa. C. en A van Velthoven, Zierikzee f 26.775; Fa. Gebr. Holm. Zierikzee f 26.600; S. P. Wijsman, Zierikzee f 26.550; M. Berrevoets en Zn., Zierikzee f 26.437; H. J. Slager, Brouwersha ven f 26.241; J. A. C. Blom, Noord- gouwe f 26 036; C. van Burg, Kerk werve f 25.640; J. v. d. Houten, Zierikzee f 25.503; M. v. d. Male, Zierikzee f 25.412; F. J. van Aken, Zierikzee f 25:400; L. J. v. d. Hou ten, Zierikzee f 25.335; P. B. van Velthoven, Zierikzee f 25.200. De gunning werd aangehouden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot reserve-legerpred. (met standplaats Breda): W. Met- ting van Rijn, vicaris te Aarden burg. Beroepen te Utrecht (toez.): J. Rienstra, v.h. pred. te Beetster- zwaag, Schingen; te Drempt (toez.): D. J. Spijkerboer, vic. te 's-Gra- venhage. Aangenomen naar Hijkersmilde- Kloosterveen: S. Gerbrandy, Oude- schoot; naar Melbourne (Presb. Kerk van Victoria): H. J. van Ar- kel, Drempt. Bedankt voor Opheusden: W. L. Tukker, Rotterdam. Ger. Kerken Beroepen te Avereest: J. J. Lam me, 's-Gravenmoer; te Andijk' (vac. J. Végh): K. Ubels, Zwartebroek; te Zwolle (5e predpl.): A. L. Janse de Jonge, Oostvoome; te Wol- phaartsdijk: W. A. Jelsma, Wouds end; te Voorburg (vac. C. W. Thijs): C. Goeman, Haarlem-zuid; te Reit- sum: Chr. van Ulden, kand. te Den Haag. Aangenomen naar Bodegraven (2e beroep): L. Loosman, Berlikum; naar Brooks (Alberta, Canada): A. van der Ende, Munnekeburen. Bedakt voor Maasdijk: W. Dek ker, IJlst. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Houwerzijl: H. W. Ophoff, kand te Dalfsen, die be dankte voor Ferwerd-Hallum, Alm- kerk-Werkendam en voor Olden- zaal. Chr. Ger. Kerken Beroépen te Steenwijk: W. van 't Spijker, Drogeham; te Edmon- ton-Red Deer (Alberta, Canada) (Free Chr. Ref. Church): S. Wijn- sma, Broek op Langendijk. Bedankt voor Bennekom: B. Bij- leveld, Noordeloos. gen, 84 paarden, 2 veulens, 1128 weidelammeren, 9 bokken en gei ten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,20-3,60, f 2,96-3,20, f 2,80- 2,90, vette kalveren f 2,80-3,00, f 2,60-2,80, f 2,30-2,60, slachtpaar den f 2,35-2,10-1,90. Prijzen pe*r stuk: graskalveren f 450-400-300, nuchtere kalveren f 75-62-48, schapen f 120-90-80, weidelammeren f 65-50-45, kalf- en melkkoeien f 1300-1050-975, vare koeien f 960-800-700, vaarzen f 950- 850-650, pinken f 650-550-425. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 2 juni. Aanvoer: 4168 stuks vee (weektotaal 6178), t.w.240 vette koeien en ossen, 698 stuks gebruiksvee, 625 vette kal veren, 154 graskalveren, 954 nuch tere kalveren, 22 varkens, 30 big SPORT VOETBAL MEVO I-Renessc I 2-6 Met degelijk constructief spel is Renesse er in geslaagd MEVO in haar nederlaagtoernooi met ruim verschil te kloppen. Vooral vóór de rust speelden de bezoekers, die in twee maanden geen wedstrijd meer hadden gespeeld, een uitste kend partijtje voetbal, waarlegen de thuisclub niet bleek opgewas sen. Bij MEVO ontbraken de gebr. De Oude, terwijl bij Renesse, we gens het ontbreken van Geleijnse en De Vrieze, doelman Krijger voor het eerst na zijn in het begin van de competitie overkomen ongeval weer onder de lat stond. Al direct na de aftrap welen de gasten het spel in handen te ne men. Met snelle, open aanvallen over de uitstekend spelende vleu gelspelers, komt de MEVO-defen- sie onder zware druk le staan. Daar de rood-witlen het midden veld volledig beheersen, weet de thuisclub practisch geen enkele ge vaarlijke aanval op te zetten. In de gehele eerste helft kreeg Krijger wel geteld één niet eens moeilijk schot te verwerken. Na uitstekend doorzetten weet Jac. Dorreman doelman Bij de Vaate met een strak schot te passeren (0-1). Re nesse kreeg hierna de smaak te pakken, want even later kopte W. Verseput een voorzet van Goos- sens in de touwen (0-2). Met een fraaie kopbal wist hierna Jac. Dor reman de stand op 0-3 te brengen. Enige verre schoten van de enigste voorhoedespeler van Renesse die wat uit de toon viel: At. Jonker, bezorgden Bij de Vaate weinig moeite. Bij een der sporadische aanvallen van de thuisclub, kreeg invaller linksbuiten v. d. Welle een behoorlijke schietkans, maar zijn schot ging ver naast. Aan de an dere kant kopte linksb. Goossens een voorzet van rechtsb. Verboom buiten bereik van de doelman in (0-4). De MEVO-achterhoede ge raakte door deze achterstand wat ontmoedigd en Verboom wist hier van te profiteren door met een harde schuiver de rust met 0-5 te laten ingaan. Nadat Renesse na de thee nog een serie gevaarlijke aanvallen had opgezet, die evenwel op niets uit liepen, slaagde MEVO er in het spel meer te verplaatsen. Naarmate de tijd vorderde verloor Renesse de heerschappij over het midden veld en de voorhoede van MEVO kreeg nu de kans enige gevaarlijke aanvallen op te "zetten. U.it een hiervan wist Baart, na ruim 20 minuten spelen, met een hard schot de achterstand te verkleinen (1-5). Op fraaie wijze slaagde Krijger er hierna in een moeilijk schot corner te werken. Uit een hoge pass uit de achterhoede bracht Jac. Dorre man met een kopbal de score op 1-6. Tenslotte was het Boy Lupgens die met een uitstekend schot via de staander de eindstand op 2-6 bracht. Zomer-avondcompetitie PZEM-CWS 3-1; Kon. Zeelandia- Prov. Waterstaat 0-5. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" - St. Philipsland Uitslag van de wedvlucht Nie- derlandstein van de P.V. „De Reis duif" te St. Philipsland. In con cours waren 95 duiven De snelheid van de eerste duif was 1146.35 m./ m. en van de laatste 1020.83 m/m. G. v. Nieuwenhuijzen 1. 5, 7, 13. 15. 16. 18. 20, 31; A. Faasse 2. \2, 14; Joh. Reijngoudt 3, 4; C. Verwijs 6, 10, 17, 21, 24, 36; W. v. Dommelen 8, 25; K. Reijngoudt 9, 22, 23, 27. 29; G. Hooglander 11: W. Neele 19, 30; J. C. Verwijs 28; S. Wagemaker 32. gezet of hun makker komt ruggelings omlaag tuimelen „Neem daar een voorbeeld aan, makkers", zegt Aram koud. „Wie van jullie zich van nu af aan op dit achterdek waagt, die gaat op deze manier weer omlaag, begrepen? En nu ingerukt! Ik blijf aan het stuur, totdat we ons einddoel bereikt hebben!" Bootsman Tino werpt een giftige blik omhoog. „We krijgen jou nog wel, landrot!" sist hij dreigend. „Kom mannen, wc gaan weer te kooi". En na enige dreigende verwensingen druipen de piraten af en Verdwijnen in hun slaapvertrek

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6