RANG de zonnige dit is RANG dtmsM/MUny. tmdeeMrféWfr HET JONGE GESLACHT Vluchtelingenjaar 1959/1960 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 4 JUNI 1959 NO. mri STAD EN PROVINCIE OPLUCHTING IN BELG IE Huwelijk van prins Albert zal toeh te Brussel worden voltrokken BRUSSEL, 2-6. België heeft dins dag twee belangrijke stappen ge nomen tot het beëindigen van de koningscrisis. Besloten werd dat prins Albert niet in Rome maar in Brussel zal huwen en voorts gaf de koning voor het eerst een perscon ferentie in het paleis te Brussel. De socialistische oppositie zag af van een formele interpellatie over de huwelijkskwestie. Zij zei echter dat zij een morele overwinning had behaald. De paus zal prins Albert en zijn Italiaanse bruid, prinses Paola Ruf- fo di Calabria, op één juli zijn ze gen geven. Het bruidspaar zal ech ter - waarschijnlijk eind juni bur gerlijk en kerkelijk in Brussel trouwen. In een regeringscommuniqué werd gezegd dat de paus het wen selijk achtte dat de burgerlijke en kerkelijke plechtigheden in Brussel zullen worden gehouden daar hij „alle Belgen verenigd rond de troon wilde zien bij deze gelegenheid". Premier Eyskens deelde de volks vertegenwoordigers mede dat het communiqué slechts mededeling deed van een besluit in Rome maar ook van een besluit van de Bel gische regering. Persconferentie Koning Boudewijn heeft gisteren in het koninklijk paleis te Brussel de pers ontvangen. Het was voor het eerst tijdens zijn regering, dat een dergelijke ontmoeting was ge- oiganiseerd. De koning begon met de circa honderd journalisten in het Frans te vertellen over zijn bezoek aan Amerika. Hij las zijn verhaal voor. Daarna sprak de vorst in het Nederlands. Hij had woorden van lof voor het Amerikaanse volk en de pers AI spoedig ontwikkelde de bij eenkomst zich tot een echte pers conferentie, waarbij de verslagge vers van diverse nationaliteit zich om de koning verdrongen en vragen op hem afvuurden. Aanvankelijk weigerde koning Boudewijn vragen te beantwoorden, maar het duurde niet lang of er ontspon zich een on gedwongen gesprek, waarbij vaak hartelijk gelachen werd. ROOMBOTER vier cent duurder De roomboter is vier cent ,per pakje duurder geworden. Daarmee ondervindt de consument de gevol gen van de prijsstijging in de groot handel, die 16 cent meer voor een kilo moet betalen. De duurdere bo ter is een gevolg van het feit, dat er minder melkvet voor boterpro- duktie beschikbaar is. Het melkvet is voor een groter deel aangewend voor de produktie van kaas en vette melkpoeder, waarvan de prijzen in de laatste tijd sterk zijn aangetrokken De bo- terproduktie is echter, vergeleken met het vorig jaar, voor een kwart deel ingekrompen. Daar komt nog bij, dat de binnenlandse consumptie is gestegen, terwijl ook de export naar Engeland goed loopt. De voor uitzichten voor de export zijn nog gunstig. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. De Poolse lucht- vaartmaatschappij L.O.T. (Polski.' Linie Lotnicze) heeft een directe lijn tussen Warschau en Amster dam via de luchthaven Schoene- wald van oost-Berlijn en terug ge opend. Om 11 uur landde op Schip hol de SP-LPE, een Convair 240, die zaterdag nog met Nederlandse registratieletters op het platform had gestaan, omdat L.O.T. dit toe stel, de oorspronkelijke PH-CEK „Johannes Vermeer", die ongeveer 15 000 uren in de lucht is geweest, vaij de K.L.M. heeft overgenomen. ROTTERDAM. Zes jaar gevange nisstraf giet aftrek is door de offi cier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam geëist tegen de 25- jarige schilder C. J. Vink en vier jaar met aftrek tegen de 28-jarige schilder P. J. van den Bosch, bei den uit Rotterdam. Niet minder dan 64 inbraken zou dit tweetal op zijn naam hebben staan, alle gepleegd in woningen in Rotterdam, Den Haag, Vlaardingen, Schiedam en Rhoon. SCHIPHOL. In de zojuist gepu bliceerde jaarcijfers over 1958 van de Canadian Pacific Airlines komt vooral de toename van het passa giersvervoer over de poolroute van Vancouver naar Amsterdam v.v., sterk tot uiting. 's-GRAVENHAGE. In het jaar verslag over 1958 van de Neder landse Jeugdherberg Centrale wordt meegedeeld, dat het aantal overnachtingen vergeleken bij 1957 weer met 30 000 is gestegen. Daar door is, op een goede honderd na, het nog nimmer bereikte aantal van een half miljoen overnachtingen in de 55 Nederlandse jeugdherbergen geboekt. Ingezonden mededeling RUSLAND EN ALBANIË Moskou bang voor westelijke blokkade Zeeuwse P.v.d.A.-vrouwen hielden geslaagde contactdag te Bruinisse Toespraak door J. A. Berger en bezoek aan Deltawerken Dinsdag jl. hield de Federatie Zeeland van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid haar jaar lijkse contactdag te Bruinisse, on der leiding van mevr. A. de Pries- ter-Gubbels uit Vlissingen. Deze heette de ongeveer 250 vrouwen uit alle delen van Zeeland en uit enige plaatsen in west-Brabant welkom, in de feestelijk versierde zaal van het Hervormd Vereni gingsgebouw. Na dit welkomstwoord werden gezamenlijk enige liederen gezon gen, waarna als spreker voor deze dag het woord verkreeg d© heer J. A. Berger, lid van de Tweede Ka mer. Spreker wees op de onbelang rijkheid van het politieke leven in Nederland, wanneer we het zien in het licht van het grote wereldge beuren, maar wanneer we er dage lijks, zoals wij allemaal, mee te maken hebben, dan wordt het weer wel belangrijk. Spreker behandelde uitvoerig de jongste kabinetsforma tie en op welke manier daarbij, voor het eerst na de bevrijding, de Partij van de Arbeid buiten de re gering werd gehouden. Hoewel hij dit onderwerp humoristisch behan delde, wees 'hij toch op de ernst van de situatie, die daardoor thans is geschapen. Taak voor de jeugd Verheugd over de stemmenwinst die de Partij van de Arbeid bij de Tweede Kamerverkiezingen be haalde, wees hij de vrouwen op hun verantwoordelijke taak ten opzich te van de opvoeding van de jeugd. Het zijn de jongeren die straks de taak van de ouderen zullen moeten overnemen en dikwijls kan men over de tegenwoordige jeugd kri tiek horen. Toch is deze kritiek dik wijls onrechtvaardig, het is slechts schijn dat de jongeren geen poli tieke belangstelling zouden hebben. Misschien is deze anders gericht dan vroeger, maar het is de taak van de ouders, de jongeren voor te gaan en te wijzen op wat op het spel staat. Hier ligt een belangrijke taak voor de vrouw. Nadat de presidente de spreker had bedankt was het tijd geworden het „twaalf uurtje" te gebruiken, waarbij de heer Nieuwersteeg en zijn helpsters met vaardige hand voor de koffie zorgde. Bezichtiging Deltawerken Na deze lunch ging het in op tocht naar de Deltawerken, waar onder leiding van de heer ir. P. H. van der Weele en zijn staf, deze werken werden bezichtigd.. Het vrouwenkoor, onder leiding van de heer C. van der Hulle uit Zierikzee, bracht daarna enkele zangnummers ten gehore. Zang en toneel Het toneelstukje in oud Bruse klederdracht „Hoe het was en hoew het werd', werd door de Bruinisser afdeling uitstekend voor het voet licht gebracht. Het werd ontroe rend gespeeld en een hartelijk ap plaus klaterde op, toen mevrouw de Priester in haar slotwoord onthul de, dat het niet alleen door Brui nisse was opgevoerd, maar ook door een 64-jarige partijgenote was geschreven. De afdelingen Zierikzee en Brou wershaven zorgden verder voor DREISCHOR Kerkkoor maakte reisje Vorige week maakte het kerkkoor alhier haar jaarlijks reisje met een bus van de fa. van Oeveren. Het doel van de reis was de bezichti ging van de Gero-fabriek te Zeist. Allereerst werd echter een rond vaart gemaakt door de grachten van Utrecht. Hierna werd de Gero- fabriek bezocht. Dit viel bij allen zeer in de smaak. Na afloop van deze bezichtiging werd thee aange boden en kregen allen een lepeltje cadeau. De terugreis ging over Doorn, Rhenen, Tiel en 's-Herto- genbosch naar Breda, waar werd gedineerd. Voldaan kwam men thuis. Chauffeur C. van Aken werd hartelijk bedankt voor zijn prima verzorging. Feestprogramma Zaterdag jl. werd door de Oran jevereniging alhier het programma afgewerkt dat in verband met de slechte weersomstandigheden op 30 april geen doorgang kon vinden. De gymnastiekvereniging „Jong Dreischor" gaf een prachtige de monstratie van haar kunnen op het sportterrein, waarna kinderspelen voor de schooljeugd werden gehou den. Door de meisjesclubs van de Ned. Herv. kerk werd een linten- spel opgevoerd. In de avond vond een veteranen-voetbalwedstrijd plaats, en een korfbalwedsirijd tus sen NOAD-SVOWK. De muziek vereniging „Crescendo" verleende zowel in de middag als in de avond haar medewerking. Het is een ge slaagd feest geworden. enige een-akters en leuke voor drachten. Vooral mevrouw Bos uit Brouwershaven wist met haar de clamatie haar publiek te boeien, terwijl door enige dames uit Zie rikzee het toneelschetsje „De ver jaardag" eveneens verdienstelijk werd opgevoerd. Na enkele zangnummers van het koor uit Zierikzee was toen de tijd van het afscheid alweer gekomen. Nadat gezamenlijk een strijdlied was gezongen, dankte de presidente de' afdelingen Zierikzee en Brou wershaven en vooral Bruinisse voor het gebodene, terwijl zij haar leden een tot weerziens toeriep op de eerstvolgende partijdagen in sep tember. FEUILLETON Algemene Vergadering der Z.L.M. De nieuwe minister van Land bouw en Visserij, de heer mr. V. G. M. Marijnen, die zich in principe bereid had verklaard om het woord te voeren op de algemene vergade ring der Z.L.M.die op 18 juni a s. in de 1.000 jaar oude St. Bataafs- kerk te Aardenburg wordt gehou den, is, wegens zeer drukke werk zaamheden verhinderd om op ge noemde datum aapwezig te zijn. De heer drs. M. Verburg, di recteur van het E.T.I in Zeeland, bleek bereid om «^jdeze vergade ring een inleiding§P> houden over het onderwerp: „R^en en beneden de Schelde". V MEER SPAREN ifr MEI AMSTERDAM, 2-6. In mei werd bij de Rijkspostspaarbank ruim 20 miljoen gulden meer ingelegd dan opgenomen, tegenover 16 miljoen gulden in dezelfde maand van het vorige jaar. De besparingen in mei zijn aanzienlijk meer dan in april, hetgeen een normaal seizoenver schijnsel is. In mei wordt ieder jaar belangrijk meer ingelegd dan in april, terwijl het opgenomen bedrag meestal een geringe daling vertoont NEW YORK, 2-6. „Newsweek Magazine" schrijft over het bezoek van de Russische premier aan Al banië: „Het overhaaste bezoek van Chroesjtsjef aan Albanië weerspie gelt de Russische vrees dat de wes telijke mogendheden bereid zijn druk op Albanië uit te oefenen uit vergelding voor een nieuwe blok kade van Berlijn. Dit was de strekking van de rap porten van de Franse inlichtingen dienst. Frankrijk is de enige wes telijke mogendheid die een diplo matieke missie in Albanië heeft". „Als Chroesjtsjef zou pogen west- Berlijn af te sluiten zijn de gealli- Ingezonden mededeling ZEER OTJDE GENEVER 3*25per hele liter Wynand Focklnk Anno 1679 eerden bereid de straat van Otranto (tussen Italië en Albanië) te sluiten. De Russen zouden dan gedwongen zijn Albanië los te laten of een luchtbrug te organiseren in veel moeilijker omstandigheden dan bij een blokkade van west-Berlijn. Alle luchtvaartwegen van de door de Russen beheerste gebieden naar Albanië gaan over Turks, Grieks of Albanisch gebied. Lang zoeken naar radiumnaald ■s-GRAVENHAGE, 2-6. Dezer da- gen is bij het Nederlands Kanker Instituut in Amsterdam een ra diumnaald zoekgeraakt, zonder dat terstond aanwijsbaar was, waar in het zorgvuldig uitgebalanceerde controlesysteem van een verzuim of een onvolledigheid sprake was geweest. Terstond na gebruik van radium- na-alden worden deze, veelal in een serie van vier, in containers opge borgen. Ditmaal bleek bij de na- controle een der naalden ie zijn verdwenen. Het vermoeden, dat deze naald in de rubberslang, welke bij de be handeling wordt gebruikt, was blij ven steken, dwong tot het instellen van een grootscheeps onderzoek. Het apparaat dat daarvoor in werking moest worden gesteld heeft bij deze gelegenheid op 'ongezochte wijze zijn deugdelijkheid bewezen. Het spoor voerde naar het uit gestrekte terrein van de Amster damse vuilverbranding. Dank zij de medewerking van de gemeentelijke reinigingsdienst kon het opspo ringswerk met grote snelheid wor den uitgevoerd. De deskundigen van de farmaceutische inspectie van de Volksgezondheid, het Ne derlands Kanker Instituut en het Rijksinstituut van de Volksgezond heid, hebben gedurende vier uren vijfhonderd ton Amsterdams vuil met hun Geiger-Muller-tellers af getast. Zij strekten hun onderzoek ook uit naar de schuiten met afval, die naar de vuilverbranding aan de Papaverweg in Amsterdam-noord varen, terwijl ook de as van de reeds verbrande afval waarin de sporen uiteraard moeilijker te ach terhalen zijn - nauwkeurig werd onderzocht. Gedurende het gehele onderzoek werd de verbranding stopgezet. Tenslotte werden proeven genomen in de stortbakken. In één dezer stortbakken werden vage sporen gevonden. Hierin kon tenslotte de geconstateerde uitstraling worden gelocaliseerd. Na vier uren werd inderdaad de vermiste naald - een 5 cm. lang en lVz mm. breed goud kleurig buisje gevuld met radium- poeder - gevonden. Het instru mentje is weer in de veilige kluis van het Nederlands Kanker Insti tuut opgeborgen, zonder onheil te hebben aangericht. 's-QRAVENHAGE. De commissie voor wederopbouw van de volks vertegenwoordiging van Nordrhein- Westfalen brengt op 4 en 5 juni a.s. een bezoek aan ons land. De minis ter van wederopbouw van Nord- rhein-Westfalen, de heer P. Erkens, zal de parlementsleden vergezellen. Het gezelschap zal o.m. in Amster dam, Vlaardingen en Rotterdam de woningbouw in ogenschouw nemen. Baronesse Alice Bachofen von Echt, die de vorige maand op 82- jarige leeftijd in New York is over leden, heeft één miljoen dollar na gelaten voor de vluchtelingen in west-Duitsland. „Zeg eens, wie heeft je dat alle maal aangeraden?" „Tante Jo! En ik denk er volgen de week al heen te gaan!" „Nou, jij weet van aanpakken! En weten je ouders dat?" „Nee, maar dat zal gauw genoeg gebeuren. Zo af en toe vroegen J an en Izak de laatste tijd nog wel eens plagend, hoe het met de verkering stond. Dan zei ik altijd: Nog net als vroeger, alleen zullen jullie daar voorlopig niets van merken! Dat was natuurlijk grootspraak. Alhoe wel ik er diep van overtuigd was, dat wij elkaar toch nog wel eens zouden tegenkomen". „En nu is het helemaal geen grootspraak meer, Corrie! Je bent geweldig! Alleen vrees ik, dat ze je tegen zullen houden als je weggaat. Het lijkt mij het 'beste, dat ik dan toch maar in de buurt ben!" „Alsjeblieft niet, Pier! Ik behoef alleen maar te zeggen, dat de bur gemeester er van weet en ze zijn zo mak als een lammetje". „Behalve in toegeven! Maar nog eens wat. Weet je eigenlijk wel wat studeren is? Ik bedoel dit. Jij denkt dat je in een paar maanden een hele 'hoop kunt leren. Maar ernstig studeren is een kwestie van jaren, weet je dat wel?" „Nu en wat zou dat?" „Maar zo lang wil ik toch niet op je wachten". „Maar besef dan toch eens in wat voor tijd wij leven, Pier! Wrijf je ogen toch eens uit! Het is oorlogs tijd". „Zeker, maar ook daar komt een eind aan!" „Maar vraag niet hoe of wan neer, Pier! Als 'het zo doorgaat, ligt die zaak van je oom spoedig stil omdat er niets meer te verkopen is. Ik heb de laatste tijd veel gelezen, jongen, en vooral wat dat soort za ken betreft. Binnenkort wordt er ook niet meer gebouwd. Hoe wil je dan aan een huis komen en hoe wil je dan de kost voor ons verdienen, gesteld al dat je oom werkelijk zidh wil terugtrekken?" „Je gooit me met één klap in de werkelijkheid terug Corrie. Je bent wel heel anders dan vroeger". „Als wij 'het menen moeten we allebei anders zijn, jongen". „Je hebt gelijk". En nu was het geen verliefdheid meer, die hem haar naar zich toe deed trekken. Hij voelde, dat dit meisje geen speelpopje meer was, maar een jonge vrouw, die wist wat zij wilde. Met zo'n vrouw kon je het leven aan! Toen hij die avond afscheid nam, popelde hij van ongeduld om uit te zoeken waar haar brief gebleven kon zijn. Af en toe betrapte hij zich op boze gedachten. Vader! Die kon de brief gelezen en achtergehouden of verbrand hebben. Desnoods op aanraden van tante Lein. Maar daar zou hij achterkomen! De volgende avond fietste hij naar huis Door de afgevallen klei van de suikerbietenwagens was de weg naar het Vroonhof bijkans on berijdbaar, maar koppig zette hij KERKWERVE Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over mei 1959. Geboren: Marianne, d. van P. Nagtzaam en A. Snijders; Hendrik Arnoud, z. van C. van Leeuwen en E. C. van der Loon; Maatje Jacoba, d van C. J. van de Panne en J. de Vlieger. Gehuwd: Jan de Feijter en Jo- bina Maria van den Hoek. Ingekomen: Elisabeth C. Hanse van Arnhem; Neeltje M. der We duwen van Deventer. Vertrokken: Jobina Maria van den Hoek, cchtg. v. de Feijter naar Zaamslag. HAAMSTEDE Burgerlijke stand en loop der bevolking over mei 1959. Gehuwd: 1. Marinus Bartel van Damme, 23 j. en Willie Lena Prie- mis, 20 j.; 22. Jacobus Lavooij, 27 j. en Maria den Boer, 26 j. Ingekomen: 12. C. Glerum uit Zierikzee; 22. W. A. Sies uit Nieu- werkerk; 27. A. van den Hoek en echtg. uit Arnemuiden. Vertrokken: 1. M. B. van Damme naar Burgh; 8. M. G van Waveren en zoon naar U.S.A.; 22. A. J. van den Berge naar Rotterdam; 27. M. den Boer, naar 's-Gravenhage; 29 M. Woltinge naar Hoogeveen. 27 door. Vastberaden gooide hij de fiets tegen de kastanjeboom op het erf en bonsde op de verduisterde ramen. „Wie is daar?" klonk de harde stem van vader. „Ik, Pier!' Even later zat hij bij de warme kachel De begroeting was even hartelijk geweest als zij de laatste tijd al was. Moeder was één en al hartelijkheid, vader was rustig met nog altijd iets van de terughoudendheid die hem tegen over Pier al jaren kenmerkte. Uit voerig begonnen de uitwisselingen van groeten en familiegegevens en andere nieuwtjes, maar op aeker ogenblik werd het Pier te maehtig. „Kijk eens moeder, ik ben hier eigenlijk ergens anders voor geko men. Toen ik in dienst was, is hier een brief bezorgd voor mij. Kan die ook hier gebleven zijn?" Moeder keek op van haar verstel werk. „Wat voor brief bedoel je?" „Een 'brief van Corrie van Dijk uit Nieuwkerke, moeder". Zijn slem klonk beslist. „Weet. jij daar iets van, vader?" Vader kuchte. „Welzeker! 't Is zo gegaan. Er werd hier nooit post voor jou bezorgd sinds je bij oom Eine was en dus had ik de brief al opengemaakt en gelezen vóór ik bemerkte dat hij niet voor mij be stemd was". „Dat laatste betwijfel ik, vader". Even vonkte er iets in de grijze ogen van de oude boer. „Daarin ben je vrij, jongen. Maar weet dan, dat er „Beste Pier" boven stond en zo schrijven er meer van onze fa milie aan mij. Dus?" „Dat is voldoende, vader". (Wordt vervolgd). Een eigen sleutel, dat ideaal hebben deze vrouwen nog niet bereikt. Met nog honderden andere vluchtelingen wachten zij, in het kamp Goldshofa, Oostenrijk, één van de honderdveertig vluchtelingenkam pen, die Europa nog telt. In Nederland is woensdag 3 juni het vluchtelingenjaar 1959-1960 be gonnen met de installatie van een Nederlands coinité in tegenwoordig heid van II.M. de Koningin. Alle bevolkingsgroepen zijn in dat Neder lands Comité Vluchtelingen Jaar 1959-'60 vertegenwoordigd. Zijn streven: De vluchtelingenkampen in Europa helpen opruimen en - in samenwerking met de regeringen van de betrokken landen en met de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties - zorgen, dat de 40.000 vluchtelingen in Europa dat krijgen, waar zij nu nog tevergeefs van dromen: „een eigen sleutel".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5