KIEKEN Pic-nic: geknipt om te Winterse wolletje uit Examen doen Ronde van Zierikzee" Onbemande bus reed door stoplicht WASSENAAR, 3-6. Bij de verkeerslichten op de rijks straatweg in Wassenaar ter hoogte van Wassenaars die renpark is vanmiddag een autobus onbemand door het rode licht gereden. De bus reed vervolgens over een af stand van 150 meter zigzag gend door het zeer drukke verkeer ter plaatse, zonder ook maar een andere auto aan te rijden of iets te raken, maakte daarna een zwenking naar links in de richting van het dierenpark, ramde ver volgens het hek van dit park en vernielde dit over een af stand van vijftien meter, en kwam tenslotte op het par keerterrein van het dieren park tegen een eikeboom tot stilstand. Dit alles gebeurde na een kleine aanrijding waarbij de bus betrokken was geweest en waardoor de chauffeur de bus moest ver laten. Melkpoeder met meer dan 2 pet. vet duurder 's-GRAVENHAGE, 3-5. Het be- stuur van het Produktschap voor Zuivel heeft tijdens de hedenmor gen gehouden openbare vergade ring een ontwerpverordening goed gekeurd betreffende een heffing op melkpoeder met een vetgehalte van meer dan 2 pet Al naar gelang van het vetgehalte (variërend van 2 tot 45 pet.) zal de heffing, rekening houdend met een aftrek gelijk aan de subsidie op gestandaardiseerde melk, f 38,25 tot f 67,55 per 100 kg. bedragen. Levendigheid ter beurze AMSTERDAM, 3-6. Hoewel iets minder dan in april (met een aan- delenomzet van f 85,6 miljoen), is het ook in mei, blijkens de cijfers van de Vereeniging voorden Effec tenhandel, op de Amsterdamse aan delenmarkt weer levendig toe ge gaan. Verhandeld werd voor f 74.3 min. tegen slechts f 27,9 min in mei 1958. Hiermee is de aandelen- omzet in de eerste vijf maanden ge stegen tot f 397,2 min. Aanzienlijk meer dan verleden jaar, toen in ja nuari/mei omgezet werd voor slechts f 154,9 min. Ook op de obli- gatiemarkt ging het levendig toe: een omzet in mei van f 91,7 min., nog iets meer dan in april en bijna het dubbele van mei 1958 (f 47,2 min.). Obligaties werden in de eer ste vijf maanden verhandeld voor f 437,7 min. (zelfde periode vorig jaar f 266,5 min.). T rampassagiere bij botsing gedood ROTTERDAM, 3-6. Doordat de remmen weigerden boorde zich vanavond op de Schiedamseweg een vrachtauto in het achterste gedeelte van een tram. Door de klap werd de 46-jarige mevrouw H. de Jong- Poelman uit het Zwaanshals te Rot terdam op slag gedood, terwijl haar 5-jarig dochtertje met een schedel- basisfractuur in het Westerzieken huis moest worden opgenomen. Drie andere inzittenden van de tram werden licht gewond. De vrachtauto en de tram waren zwaar beschadgd. Door stroom gedood ROTTERDAM, 3-6. In de fabriek vah de Nederlandse industrie van dierlijke produkten aan de Keile- weg te Rotterdam is vanmiddag de 32-jarige A. Starrenburg uit de Riouwlaan te Vlaardingen om het leven gekomen. Hij was met een hoogfrequent lasapparaat bezig plastic te lassen, toen het apparaat het opeens begaf. Hij maakte een plaat los en stak zijn hand in het imyendige van het toestel. De man raakte daarop een draad, waarop 1 500 volt stond. Hij was vrijwel op slag dood. (ook in kleur) Bij de schaapskooi op de Ginkelse hei is woensdag het jaarlijkse schaapscheerdersfeest gehouden. - De bovenste foto toont de kudde over de kurkdroge heide in een grote stofwolk op weg naar de kooi, waar vlijtige handen het winterse wolletje zullen uittrekken. De on derste foto toont enige schapen onder het mes. KANTONGERECHT ZIERIKZEE Twee jeugdige Bruse bromfietsers reden argeloze wandelaarster aan Automobilist reed in de kom harder dan 50 km Twee knapen uit Bruinisse, de 20-jarige J. A. W. en de 18-jarige M. C. B. hebben hun bromfietsen- bravour, waarvan een argeloze wandelaarster het slachtoffer werd, tijdens de jongste zitting van het kantongerecht Zierikzee met een fikse straf moeten bekopen. De kantonrechter, mr. W. E. van Vlo ten, was in het geheel niet te spre ken over het gedrag van de jongelui die op de avond' van 30 maart met een 35-kilometer gang en gedimde lichten bromden over het rijwielpad van de Dorpsweg. Toen. de knapen de wandelaarster bemerkten was het te laat en een aanrijding volg de. De vrouw kwam te vallen en moest met een gebroken been en een hersenschudding in het zieken huis worden opgenomen. Zij is thans nog niet geheel van deze kwade valpartij hersteld. De officier van justitie, mr. An drea, constateerde in zijn requisi toir dat W. en B. de kwajongens leeftijd nog niet zijn ontgroeid. De kantonrechter was bovendien in het geheel niet te spreken over het kauwgum knauwend op de zitting verschijnen van één van hen. De eis tegen de oudste jongeman was een geldboete van f 40 subs. 8 dagen hechtenis en tegen B. f 30 of 6 da gen, beiden met de onvoorwaarde lijke ontzegging van de bevoegd heid een motorrijtuig te besturen voor de tijd van 3 maanden. Het vonnis van de kantonrechter tegen W. was conform. Voor B. was de uitspraak f 35 of 7 dagen en voor 3 maanden de brommer laten staan. B. G. M. te Middelburg werd we gens het overschrijden van de maximumsnelheid binnen de be bouwde kom op 26 maart te Zie rikzee conform veroordeeld tot f 10 of 2 dagen. Verd. gaf toe de 50- kilometergrens te hebben over schreden doch was het pertinent niet eens met de verbalisanten, die met behulp van spiegelkast en chronometer een snelheid van 64 kilometer hadden geconstateerd De officier meende evenwel dat dit twistpunt moest worden toege schreven aan een onjuiste weergave (of aflezing) van de kilometerteller in de wagen van M. Het deed er ook weinig toe. M. had harder dan 50 km. gereden en hiermee een over treding begaan van art. 61 a van het wegenverkeersreglement. Geen voorzieningen aan perceel J. de K. uit Dreischor had niet voldaan aan een lastgeving van b. en w. van zijn woonplaats om voor de 25e maart voorzieningen te tref fen aan een perceel, gelegen aan de Weststraat-Slotslraat dat in eigen dom aan K. toebehoort. Het ge bouw leverde wegens de bouwval lige staat van o.a. het dak, de schoorsteen en de gevel, gevaar op vóór voorbijgangers. K. verklaarde dat inmiddels de euvelen voorlopig hersteld zijn en dat men op het punt staat met een verbouwing tot cafetaria te beginnen. De officier vroeg hierop aanhouding van de zaak tot de zitting van augustus, waarop dan uit zal moeten komen of er inderdaad aan een verbou wing wordt gewerkt. De kanton rechter besloot aldus. Eveneens werd aangehouden de zaak tegen de jeugdige J. A. van A.t uit Zierikzee, het laatste jaar een goede bekende op het kantonge recht. Ditmaal _had van A. fiets- stunts weggegeven op het Haven plein en in omliggende straten ge reden zonder richting aan te geven. Bovendien was hij kruisingen en splitsingen met veel te hoge snel heid gepasseerd en had hij op 12 mei zonder voor- en achterlicht ge reden. Getuige opperwachtmeester P. bracht verschillende klachten over verd. naar voren. De officier vroeg aanhouding van de zaak tot de volgende zitting omdat nog een derde proces-verbaal tegen van A. op komst is Hij deelde overigens mee, dat verd. de konsekwenties van zijn gedrag zal moeten aan vaarden en dat hij ditmaal behoor lijk zal worden aangepakt. Vrijgesproken werd S. J. J. E. uit Renesse, omdat naar het oordeel van de kantonrechter, waarbij deze zich aansloot bij dat van de offi cier, het wettig bewijs niet kon worden geleverd. E. had met zijn bromfiets te Renesse een aanrijding veroorzaakt waarbij een wielrijd- ster ten val werd gebracht. E. was ten laste gelegd dat hij te veel links op de rijweg zou hebben gereden, doch dit kwam ter zitting, ook uit getuigenverklaringen, niet voldoen de uit de verf, zodeft vrijspraak volgde. KERKNIEUWS Stagende vraag naar Bijbels AMSTERDAM, 1-6. De jaarver gadering van het Nederlands Bij belgenootschap wordt woensdag 17 juni a.s. gehouden in de kerk van de Doopsgezinde Gemeente te Am sterdam. Het 144e jaarverslag van het Bij belgenootschap over 1958 maakt ge wag van een groeiend ledental (met ruim 1500 in de circa 800 plaatse lijke afdelingen) en van velerlei ac tiviteiten op het gebied van bijbel uitgaven en vertalingen De al in 1957 geconstateerde verhoogde vraag in de wereld .naar bijbels (een gevolg van het afnemend analpha- betisme, de grotere politieke zelf standigheid in vele landen en de voortschrijdende techniek) zette zich in 1958 voort. De koopkracht steeg in 1958 nauwelijks, zodat de inspanning, die vereist is om aan de gestegen vraag tegen vaak tc lage prijzen te voldoen, toenam. De Tsjechoslowaakse regering heeft woensdag bij dc Amerikaan se en de Westduitse regering ge protesteerd tegen Amerikaanse ma noeuvres waarbij schijnaanvallcn worden gedaan op Tsjechoslowakije Ook wordt geprotesteerd tegen ver kenningsvluchten vanuit Duitsland en „systematische schending" van het Tsjechoslowaakse luchtruim. Tekenen van „dooi" te Genève PARIJS, 4-6. Enige Franse dag bladen schrijven dat er thans te kenen van een „dool" op de confe rentie van ministers van Buiten landse Zaken te Genève z^n waar te nemen. Het socialistische „Le Populaire" zegt dat deze dooi weliswaar nog niet aan de oppervlakte treedt, maar dat de partijen de wijsheid hebben hun verlangens tot een be scheiden akkoord te beperken, vol doende om een topconferentie tc rechtvaardigen. Volgens „Parisien Libré" doet de paradox zich voor dat de dooi be gint bij het meest „bevroren" deel: Berlijn. „Paris Journal" zegt dat waar nemers te Genève van mening zijn dat de tonconferentie van 21 tot 28 juli te Genève zal worden ge houden. Essentieel is thans - aldus het blad - tot een gemeenschappe lijke verklaring over wcst-Berlijn te komen. Gromyko deed een kleine stap in die richting door te erkennen dat het Westen niet on wettig in Berlijn is. De „New York Times" en de „New York Herald Tribune" stem men beiden in met de verklaring van president Eisenhower op zijn persconferentie, dat hij niet onder communistische druk aan een top conferentie wil deelnemen. De ko mende 48 uur zullen tonen of men te Genève al dan niet uit de im passe kan geraken, zo meent laatst genoemd blad. C.H.U.-voorzitter over huurverhoging en loon verbetering Nog dit jaar loonsverbetering nodig HILVERSUM. 3-6. De voorzitter van de ChrlstelUk-Historische Unie mr. H. K. J. Beernink heeft met een rede de Algemene vergadering der Unie, die gehouden wordt in „Gooiland" te Hilversum, geopend. De passage uit de regeringsver klaring over landbouwaangelegen- heden heeft volgens de voorzitter weinig bevrediging geschonken. De C.H U. zal er niet in berusten dat de agrarische belangen als sluit stuk worden beschouwd. Een voort gaande achteruitgang van de posi tie van werkgevers en werknemers is voor de C.H.U. onaanvaardbaar. Over de voorrang die de regering scheen te willen verlenen aan de huurverhoging boven verbetering van de lonen en arbeidsvoorwaar den der werknemers, zei mr. Beer nink van mening te zijn, dat nog in 1959 de mogelijkheid dient te wor den geopend om tot verbetering van lonen en arbeidsvoorwaarden te ko men. Ziji dient te worden gereali seerd alvorens een huujwerhoging met looi^compensatie kan worden tot stand gebracht. Tegelijk met de wijziging van de lonen moet de huurtoeslag van 1957 in de lonen worden verwerkt en wel zodanig dat de verschillen tussen de ge- meenteklassen kleiner worden. Ingezonden mededeling met actieve,beheerste zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletfen Jongste kandidaat ZIERIKZEE, 3-6. Voor het in het Groothandelsgebouw te Rotterdam gehouden exa men ter verkrijging van het vakdiploma kruidenier slaag de onze stadgenoot de heer A. A. van Dijke. Een bijzon derheid is, dat van Dijke de jongste kandidaat was van geheel Nederland. Hij ont ving zijn opleiding aan de Pitmanschool (Goes). De nu reeds geheel bevoegde krui denier is eerst vijftien jaar. ROTTERDAM. Op 7 oktober a.s. viert de Koninklijke Luchtvaart- Maatschappij haar veertigste ver jaardag. Een voorloper van het her denkingsprogramma, dat rijk ge schakeerd zal zijn, is de historische luchtvaarttentoonstelling, die door de minister van Verkeer en Water staat, drs. H. A. Korthals, maan dagmiddag in het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rot terdam werd geopend. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-6. Nederland bevindt zich nu aan de rand van een hoge- drukgebied dat zich van de Middel landse zee via Duitsland en Zweden naar Finland en noord-Rusland uitstrekt. Een oud oceaanfront be reikte de omgeving van Londen, waar het wat lichte regen bracht. Over het midden van de oceaan koerst een depressie in de richting van Ierland .Onder invloed hiervan zal de wind in ons land uit zuide lijke richtingen waaien. De kans dat zwakke storingen uit Frankrijk naar het noorden komen wordt daardoor groter. Tot nu toe kwam alleen onweer voor in noord Spanje en in de omgeving van Biarritz. In ons land is er tengevolge van ge noemde storingen morgen ook kans op een plaatselijke onweersbui, maar er zal waarschijnlijk nog geen belangrijke daling van de tempera tuur optreden. WAT UQT PI 3ILT Verwachting tot vrijdagavond. WARM Droog, warm en tamelijk zonnig weer, behoudens een kans op een lokale onweersbui. Zwakke wind. 5 juni: zon op 4.24, onder 20.53 Maan op 4.12, onder 19.42 Nieuwe maan: 6 juni te 12.53. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 5 juni 2.36 v.m. 15.03 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 juni 2.16 v.m. 14.38 n.m. Springtij: 8 juni. De vaart van de Henri Dunant" Het hospitaalschip „Henri Du nant" doet - na bezoek aan Ter- neuzen en Vlake op 13 juli a.s. Zijpe aan, voor het opnemen van de passagiers van Schouwen-Dui- veland voor de jaarlijkse vaartocht. Van Zijpe gaat de tocht naar Al- blasserdam. Het verdere schema van de reis ziet er als volgt uit: 14 juli: AlblasserdamL -Utrecht, Durgerdam. 15 juli: Durgerdam, Wijhe. 16 juli: Wijhe, Wijk bij Duurstede. 17 juli: Wijk bij Duurstede, Moer dijk. 18 juli: Moerdijk, Zijpe, Vlake. Dc voor het eerst verreden „Ronde van Zie rikzee" werd een sportief succes, alleen 'had dc belangstelling nóg groter moeten zijn want wielerwedstrijden organiseren blijkt duur te zijn. Overigens is thans de basis ge legd, waarop in de toekomst kan ivordcn ver der gewerkt. Op de eerste foto ziet men het complete peloton bij dc star\ op de Havenweg. Beneden: de winnaar, dc y.7-jarigc Leo van Dongen uit Waspik, in gezelschap van een oom en zijn pa. ,,'t Is maar proberenzei Leo, toen het gebeurd was. Wie gezien heeft wat dat „proberen" betekent zal er wel anders over denken. (Eigen foto's). Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2