Oplossing komt neer op bestendiging van huidige toestand in Berlijn Nederlands Comité Vluchtelingenjaar '59-'60 officieel geïnstalleerd DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 4 JUNI 1959 No. 18574 115e jaargang miKZEEnWNlEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE! Jannewekken 11, Zlerlkiee, Postbus nr. 1, tal. 01110-22SS na 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vjh. Lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 Ministers in Genève maken vorderingen GENEVE, 3-6. Van Franse zijde wordt vernomen, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der „grote vier" thans vorderingen schijnen te maken in de richting van een oplossing, die in feite zou neer komen op bestendiging van de huidige toestand in Berlijn. In de besloten vergadering van woensdag is gesproken over de toe spraak, die Gromyko in de-voltal lige zitting van dinsdag jl. heeft ge houden. Volgens deze Franse be richten bleek hieruit een bereid heid tot onderhandelen over Ber lijn. De westerse ministers hebben opgemerkt, dat Gromyko heeft toe gegeven dat de aanv/ezigheid van westerse troepen in Berlijn wettig is. Van westerse zijde wordt ver nomen, dat veel van het woensdag verhandelde betrekking had op de toegang tot Berlijn en .het vraag stuk, hoe bestendiging van de wes terse verbindingen met de stad kan worden gewaarborgd zonder erkenning van het Oostduitse be wind. j Hieraan werd toegevoegd, dat het Westen wacht op nieuwe last gevingen voor Gromyko, die wel licht vorderingen bij de bespre kingen van het Berlijnse vraag stuk mogelijk zouden maken. Uitlating van Eisenhower Van dezelfde zijde wordt nog vernomen, dat Gromyko werd in gelicht omtrent hetgeen president Eisenhower woensdag op zijn pers conferentie heeft verklaard. Zijn aandacht werd met name gevestigd op Eisenhower's uitlating, dat de rechten en voorrechten van de wes terse mogendheden in west-Berlijn moeten worden gewaarborgd, wil er sprake kunnen zijn van een top conferentie. „Reuter" meldt uit Parijs, dat de permanente NAVO-raad woensdag de wijze, waarop de westerse mi nisters van Buitenlandse Zaken te Het Belgische prinselijke huwelijk BRUSSEL, 3-6. Kardinaal van Roey, de Belgische primaat, heeft woensdag met het oog op de wijzi ging in de huwelijksplannen van prins Albert zijn herderlijk schrij ven ingetrokken, dat zondag in de Belgische Rooms-Katholieke ker ken zou worden voorgelezen. Prinses Pao la Ruffo di Calabria zal donderdagavond naar Brussel vertrekken, zo bleek uit een Itali aans televisie-interview mèt de Na- politaanse couturiere van de prin ses. Stijgende misdadigheid in Engeland LONDEN, 3-6. Een rapport van Britse inspecteurs van politie be vestigt de voorspellingen dat het aantal misdaden in Engeland spoe dig een nieuw naoorlogs hoogtepunt zal bereiken. Het aantal strafbare overtredin gen zoals inbraken, roof met ge weld en heling, steeg in 1957 met 15.000 gevallen of dertien procent in vergelijking met 1956. Het aantal ernstige misdaden is do leeftijdsgroep van 14 tot 17 jaar steeg met 34 procent; in de groep van 17 tot 21 jaar was de stijging 27 procent en in de groep boven 21 jaar dertien procent. MONTGOMERY NAAR EINDHOVEN EINDHOVEN, 2-6. Lord Montgo mery zal op 18 september, de dag waarop Eindhoven herdenkt, dat het vijftien jaar geleden van de Duitse bezetters werd bevrijd, een bezoek aan deze stad brengen. Hij zal komen In gezelschap van de Britse ambassadeur in ons land, sir Paul Mason Tien jaar geleden was lord Montgomery ook Eindhovens eregast bij de bevrijdingsherden king. Genève met hun Sowjetrussische ambtgenoot Gromiko onderhande len, volledig heeft onderschreven. De vertegenwoordigers der Ver. Staten en van Groot-Brittannië en Frankrijk brachten op de woens dag gehouden wekelijkse bijeen komst van de raad verslag uit over het verloop der Geneefse bespre kingen. Westelijk tegenvoorstel Uit gewoonlijk betrouwbare bron is in Genève vernomen, dat het Westen woensdag op de besloten vergadering heeft aangeboden de sterkte van de westelijke troepen in west-Berlijn op het huidige peil (10.000 man) te bevriezen. Men gelooft dat dit het weste lijke antwoord is op Gromyko's voorstel om in west-Berlijn „sym bolische" troepen van de „grote vier" te legeren. Het Westen zou echter in geen geval legering van Russische troepen in west-Berlijn willen aanvaarden. Ook zou er geen sprake van kunnen zijn dat Engeland, Amerika en Frankrijk hun troepensterkte in west-Berlijn verminderen. Dit nieuwe voorstel zou dinsdag door de Verenigde Staten naar vo ren zijn gebracht op een bijeen komst van westelijke functionaris sen in Genève. Volgens waarne mers is het nog te vroeg om te kunnen zeggen of er een „door braak" is bereikt. SATELUET MET VIER MUIZEN GELANCEERD VAN AMERIKAANSE LUCHTBASIS „Discoverer" waarschijnlijk niet in baan gekomen LUCHTBASIS VANDENBERG, 3-6. - Van de Amerikaanse lucht basis Vandenberg in Californië is woensdag een raket gelanceerd die vier muizen in een satelliet in een baan om de aarde moet brengen. Het is de bedoeling dat zij later naar de aarde terugkeren. Het is de eerste poging om die ren van een reis in een kunstmaan naar de aarde te laten terugkeren. Als alles volgens plan verloopt, zullen de muizen na een reis van 26 a 27 uur, boven de Stille Oceaan op enige honderden kilometers ten noordwesten van Hawaii, naar de aarde terugkeren. Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zullen proberen de houder waarin zij zich bevinden door middel van speciale apparatuur in de lucht op te van gen. Als zij er niet in slagen, zul len twee torpedoboot jagers probe ren de houder uit de oceaan op te vissen. In een officiële bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van Defensie wordt verklaard, dat de proefdieren geen gewone mui zen, doch speciaal gekweekte en geharde dieren zijn, die een „op leiding" als ruimtereizigers hebben gehad. Het zijn zwarte muizen. De lancering van de satelliet, de „Ontdekker 3", geschiedde door de luchtmacht. Geen seinen opgevangen Drie uur na de lancering werd officieel bekendgemaakt dat men eraan twijfelt of de satelliet in zijn baan is gekomen. De luisterposten Eisenhower ziet geen topconferentie WA SHIN GTON, 3-6. - President Eisenhower heeft woensdag op z(jn persconferentie meegedeeld dat er op de conferentie in Genève geen vooruitgang te bespeuren was die het houden van een topconferentie zou rechtvaardigen. Ook zei hg niet te weten of de Russen nog even graag als enkele maanden geleden een topconferentie wen sen. H(j voegde hieraan toe dat som mige verklaringen van Chroesjtsjef zeker bedroegen om de spanningen te verminderen en verbetering van de atmosfeer voor de onderhande lingen in Genève te bevorderen. Syrische „Aswan-dam" DAMASCUS, 3-6. President Nas ser van de Ver. Arabische Republiek heeft een ontwerp goedgekeurd voor de bouw van een grote dam in de Eufraat, die het Syrische natio nale inkomen met 150 miljoen gul den per jaar zal doen stijgen, zo meldt het in Damascus verschijnen de blad „Al Wahda". De dam zal worden gebouwd tussen Aleppo en Deir Ezzor. De dam zou 500 tot 600 miljoen gulden kosten en werk verschaffen voor 50.000 arbeiders. De bouw zou vijf jaar eisen. nabij Hawaii waren er niet in ge slaagd seinen van de „Discoverer" op te vangen. Later zei een woordvoerder dat men op grond van de thans be schikbare gegevens gelooft dat de „Discoverer" niet in een baan' om j de aarde is gekomen. Er zoudeif"* vele uren van bestudering der ge gevens nodig z(jn om vast te stel len waar de satelliet in de damp kring is teruggekeerd. De satelliet is vermoedelijk bij deze terugkeer verbrand. Het avontuur zit de familie Marks in het bloed. In september hoopt zij de haven van Nevihaven (Engeland) te verlaten om parels te gaan vissen in de Timorzee (Indonesië). De familie bestaat uit vader John Bernhard Marks een 31-jarige scheepsiverktuigkundige, moeder Joy en de 7-jarige Philip David. Drie jaar geleden hebben zij een trawler ge kocht, de „Boy Eric". Thans is het scheepje bijna geheel uitgerust en ingericht. Vier duikers, allen familievrienden, zullen de reis meemaken. Er gaat een heel pak leerboeken mee, want vader en moeder vinden, dat de studie van Philip David normaal doorgang moet vinden. Tien jaar geleden, toen de heer Marks bij het Engelse leger in Malakka diende, droomde hij reeds van zijn grote avontuur. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De mensen vertellen elkaar te weinig waarheden vóór en te veel na het huwelijk. Congres over lichamelijke opvoeding ENSCHEDE, 3-6. Vandaag is in Enschedé een tweedaags congres begonnen van de landelijke con- tactraad voor de gemeentelijke be moeiingen met de lichamelijke op voeding en sport. Ongeveer 200 congressisten, onder wie vertegen woordigers van gemeentebesturen, van gemeentelijke instellingen en directeuren van fabrieken hebben onderwerpen de sport en de jeugd beweging betreffende, besproken. De voorzitter van de landelijke con- tactraad, de heer E. Kupers, .zei. in zijn openingswoord, dat Nederland een onvoorstelbaar grote achter stand heeft op het gebied van sportvelden en lokaliteiten. In de komende jaren zullen er nog 2 000 gymnastieklokalen moeten worden bijgebouwd, voorts 150 sporthallen en een groot aantal overdekte zweminrichtingen. Ook zal het no dig blijken, omstreeks 3 000 hectare grond te bestemmen voor sport- en recreatiegebied. Het huidige tempo waarin velden en lokaliteiten tot stand komen is bij lange na niet voldoende om de achterstand in te halen. ROTTERDAM. De 73-jarige J. Laay uit de Oranjeboomstraat te Rotterdam is in die straat door een tram aangereden. Onmiddellijk is hij overgebracht naar het Zuidei- ziekenhuis, waar bij aankomst bleek, dat hij was overleden. Singapore onafhankelijk SINGAPORE, 3-6. De Britse kroonkolonie Singapore is woens dag een onafhankelijke staat bin nen het Britse gemenebest gewor den, na een koloniaal bewind van 140 jaar. De nieuwe premier Lee Kuan Jew, wiens volksactiepartij de vo rige week bij de verkiezingen de overwinning behaalde, verklaarde woensdag op een „overwinnings vergadering", dat de nieuwe grond wet „slechts een stap is in de rich ting van samengaan met Malakka en vrijheid". „De macht van het volk via zijn gekozen regering is beperkt tot onze binnenlandse aan gelegenheden", aldus Lee, „doch de dag van vandaag is toch een veel betekenende breuk met het verle den". Verre beelden NAHARIA, 3-6. Israëlische technici hebben zich kunnen verbazen over het feit dat dezer dagen in Naharia, een plaats aan de Middellandse- zeekust, televisie-uitzendin gen uit Rusland, Roemenië, Hongarije en Duitsland zijn ontvangen. Israël zelf heeft geen televisie-uitzendingen maar een inwoner van ge noemde plaats, Herman Klein, had zich toch een ont vangtoestel aangeschaft om daar wat mee te experimen teren. Nadat zich dezer da gen een kortsluiting in het apparaat had voorgedaan verscheen er tot Kleins grote verbazing plotseling 'n beeld uit een Roemeense uitzending op het scherm en later kreeg hij ook geluid en beelden uit andere Oosteuropese landen uit zijn toestel. De Libanese regering en de Iraq Petroleum Company hebben be kend gemaakt, dat de I.P.C. erin heeft toegestemd aan Libanon jaar lijks een bedrag van 1.235.000 pond sterling te betalen, in plaats van de tegenwoordige royalties ten bedra ge van ongeveer 360.000 pond ster ling voor het vervoeren van olie door pijpleidingen in Libanon. Koningin Juliana tegenwoordig s-GRAVENHAGE, 3-6. H.M. de Koningin heeft hedenmorgen bij de installatie van het Nederlands Co mité Vluchtelingenjaar 1959-1960 in het Vredespaleis in Den Haag, in een korte toespraak verklaard, dat de instelling van het comité haar bovenmate verheugt, „zoals het dat iedereen doet die zich bewust is van de ereschuld van de vrije lan den aan de vluchtelingen". De koningin werd bij het Vredes paleis ontvangen door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, de voorzitter van het comité, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford en door jhr. dr, A. W. L. Tjarda tfan Starkenborgh Sta- chouwer namens de Carnegiestich- ting. Het werkprogramma De voorzitter van het comité, de heer Quarles van Ufford, die ver volgens het woord voerde, kon digde aan, dat het Comité Vluch telingenzorg zich heeft voorgesteld de werkzaamheden te groeperen rond twee concentratiepunten: De Buchman-beweging HILVERSUM, 4-6. De burge- meester van Delft, de heer D. de Loor, tevens lid van de Eerste Ka mer, heeft vandaag voor de zender Hilversum II een radiorede voorge lezen van dr. Frank N. D. Buch- man, de grondlegger van de morele herbewapening. De voorlezing van deze rede geschiedde ter gelegen heid van de 81ste verjaardag van dr. Buchman. In de rede die tot titel droeg: „De verkeerde manier en de goede ma nier", werd betoogd dat de mensen al zo lang op de verkeerde manier hebben geleefd, dat zij deze als normaal zijn gaan beschouwen. In de rede werd voorts veronder steld, dat haat, hebzucht, angst en zelfzucht, die verwarring en ver deeldheid scheppen in onze eigen samenleving, de kracht van en het voedsel voor het communisme uit maken. Voorts werd gezegd dat de enige goede manier Gods manier is. Vervolgens werd aandacht be steed aan uitspraken van autoritei ten in de wereld, die het werk van morele herbewapening steunen. 1. Een grote openbare geldinza meling in de tweede helft van ok tober a.s. „Alsdan kunnen wij na melijk door de zeer gewaardeerde medewerking van de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp beschikken over een voor die fe deratie gereserveerde collectepe riode". 2. Tegen het voorjaar van 1960 zal de werkzaamheid van het co mité inzonderheid gericht worden op het stimuleren van gedecentra liseerde activiteiten. „Wij denken hierbij aan provinciale en regio nale acties met medewerking van onderscheidene, reeds bestaande stichtingen, welke zich de vluch telingenzorg ten doel stellen. t Ook Nederland brengt hektreilers in de vaart Bemanning kan daarop het werk beter beschut verrichten IJMUIDEN, 3-6. Ook Nederland zal binnenkort - naar verwacht wordt volgend jaar - visserij fa- brieksschepen, die over de achter steven vissen, ter visserij sturen. Nederland is dan na Engeland, Rusland en Duitsland het vierde land dat de beschikking heeft over dit soort treilers, De N.V, Scheepsexploitatie maat schappij „De Marezaten" te IJmui- den heeft aan de machinefabriek „Hera" te IJmuiden opdracht ge geven tot de bouw van twee van dergelijke schepen, zgn. hektreilers. Zoals gemeld, zal Nederland in de loop van dit jaar de eerste fa- briekstreiler op zee brengen. Dit wordt de „Rotterdam" van de firma Joh. Krijger te IJmuiden. De „Rot- terdma", 'n verbouwde Duitse trei- ler, zal evenwel nog over één zijde vissen. De twee hektreilers, die elk voortgestuwd worden door twee Politiek verboden in Indonesië DJAKARTA, 2-6. „Alle politieke activiteit in Indonesië is met in gang van 3 juni verboden", zo meldt „Antara". Dit besluit is vervat in een de creet van luitenant-generaal Nasu- tion. Deze maatregel betreft alle open bare of particuliere activiteit van mensen of groepen die politieke meningen of doelstellingen hebben die direct of indirect invloed op de staatsoriëntatie hebben. 525 pk sterke motoren, bieden het grote voordeel, dat de bemanning voortaan beter beschut haar werk kan verrichten. Wanneer het net via een slipway aan boord is ge haald met behulp van een kraan en een winch, wordt de vis ter stond tussendeks gebracht. Het achterdek bestaat uit een boven- en een onderdek. De vis wordt in hoofdzaak op het beschutte onder dek verwerkt. Maar ook boven zal rustig aan het herstellen van de netten gewerkt kunnen worden, omdat men geen last zal hebben van overkomende zeeën zoals op de bestaande treilers. Het achter dek wordt bovendien beschermd door de brug. Met banden wordt de vis verder getranspox-teerd naar het voorschip, waar de visruimen liggen. Eisenhower over verbod van kernproeven WASHINGTON, 3-6. President Eisenhower heeft op zijn perscon ferentie opnieuw verklaard' dat overeenstemming moet worden be reikt over een verbod van kern proeven in de dampkring als eerste stap tot het beëindigen van alle proeven. De president zei een overeen komst te willen voor controle op alle soorten proeven waaronder ook proeven op grote hoogte en onder grondse proeven Het westen stelde voor te beginnen met een verbod van proeven in de dampkring. De inspectieregeling daarvoor zou zeer eenvoudig zijn in vergelijking met die welke nodig zouden zijn bij een verbod van alle proeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1