Westhoeks fruitgebied worstelt met probleem van de meeldauw Kristallen Moskou doet weer vriendelijk(er) tegen Tito STAD EN PROVINCIE Banditisme in Columbia LAATSTE NIEUWS Zomerexcursie „Pomona" Gebruikte bestrijdingsmiddelen niet geheel effektvol Voor de zaterdagmiddag gehou den zomerexcursie naar het bedrijf van de heer Jac. Steur te Westen- schouwen, bestond grote belangstel ling, wat de vooizitter, de heer J. C. de Feiter met vreugde in een welkomstwoord naar voren bracht. Ook op du bedrijf ging de grootsti aandacht naar de meeldauw en de vorstschade Over de vorstschade kunnen we erg kort- zijn, alleen de Cox's Orange en de Lombarts Cal ville zullen maar een matige cogst geven. De oveiige rassen hangen goed tot zeer goad De meeldauw- bestrijding echter kost ook op dit zeer goed verzorgde bedrijf een groot gedeelte van het uitgetrokken bestrijdingsmiddelen-budget, en wanneer we zien, dat de resultaten toch maar zeer pover zijn, daa zul len de knappe koppen in de bestrij dingsmiddelen-branche zeer spoe dig een middel moeten vinden om de meeldauw effectvol te kunnen bestrijden. Het gaat er voor de teelt van appelen benauwd uitzien. Op dit bedrijf heeft een bestrij ding plaats gehad met S.M. 55, dus een half zwavel preparaat. De heer Steur heeft verder alle scheuten met meeldauw uitgeknipt, en nu blijkt dat er weer op veel jonge scheuten infectie heeft plaats ge had. Aldus faalde de S.M. 55 bestrij ding. Het specifieke meeldauw- middel Karathane, dat door ande ren is gebruikt, blijkt ook niet te voldoen zodat de kwekers nog steeds met het probleem blijven zit ten. Op de proeftuin te Wilhelmina- dorp werd Karathane om de drie dagen verspoten, en de resultaten weren niets beter dan de normale 10 12 dagen bespuitingen. Dit probleem weid door de aanwezigen nog eens uitvoerig besproken. Stikstof proef Op de fruitaanplant van de heer Steur is verder een stikstofproef aangelegd onder supervisie van ir. Buteijn te Goes. Daartoe werden dit jaar voor het eerst drie verschil lende giften stikstof op twee ver schillende tijdstippen toegediend. Er werd in december en in maart gestrooid De hoeveelheden bedroe gen: 50 kg. zuivere stikstof, 100 kg en 200 kg. Dus deze drie verschil lende giften werden in december gestrooid en in maart. Hiertoe werd Jongensbende stal bromfietsen DORDRECHT, 1-6 De Dordrecht- se politie heeft een bende van vijf jongens, van wie de jongste veer tien en de oudste achttien jaar is, en die zich de laatste weken her haaldelijk schuldig he?ft gemaakt aan diefstal van bromfietsen, op gerold Voor zover men heeft kun nen nagaan kan aan deze jongens diefstal van tenminste elf brom fietsen ten laste worden gelegd. De knapen hebben er zes in Dordrecht en vijf in Sliedrecht gestolen. Ze namen ze mee en verstopten ze om er later tochtjes op te gaan maken. Als er bij een brommer een de fect optrad werd hij ergens neer gezet voor een eerlijke vinder Te zitten onder de lesin een lokaal, waarin men zes jaar van zijn leven heeft gesleten is een aparte ervaring vrienden. Eiland man heeft dat gelukje gehad. De omstandigheden waren er naar, want zeg maar dat het Lyceum te Zierikzee feest vierde en dan mag er wel eens wat. Net als vroeger (soms) werd het lokaal donker ge maakt; het was dezelfde leraar en gek, hij bleek bijna niets veran derd, alleen manipuleerde hij nu met een nieuw snufjede pro- jektie van het leven in een druppel vloeistof. Niet zo maar een drup pel natuurlijk, maar een drup pel chemische stof, waarin zich een kristallisatie voltrekt. De druppel lag op een glaasje onder een mi croscoop en met behulp van een re- flexspiegel kon het proces zicht baar worden gemaakt op het witte doek. Zeg inderdaad maar gerust proces, want eerst zag men in de vloeistof een beverig trillen en daarna begonnen de kristallen als raketten naar alle kanten uit te schieten, merkwaardig en grillig gevormd als druipsteenformaties in een grot. Men kijkt daar wel even van op, want van het micro- bengékrioel in een stinkend stilkje banaan weet men zo wel, maar dit Overigens - hoe kan het an ders - rook het in het scheikunde lokaal echt nog net als vroeger. Ty pische geuren geven heel wat as sociaties en nu is Eilandman wel wild op gelegenheidssprekers, op hen „die in de historie duiken", op hen die danken voor de goede sa menwerking en op hen die éen dringend appèl doen op de mensen voor het een of ander, maar het donkere kwartiertje in het oude vertrouwde scheikundelokaal, met de trillende kristalletjes op het scherm en die vreemde geur was het toch roei, dacht Eilandman zo. Onvergetelijk zeg maarl EILANDMAN. uitgezocht het ras Golden Delicious op II. De fruitkwekers zien met aandacht de verschillen die hieruit zullen voortkomen tegemoet. On kruid was op het bedrijf niet aan wezig; het goede droge weer hielp daar uitstekend bij. Alles zag er verder vooitreffelijk uit, vooral de diverse spillen percelen hadden ieders bewondering. Hierna werd nog het bedrijf van de voorzitter, de heer J. C. de Fei ter bezichtigd. In tegenstelling met de heer Steur hangt er op dit be- diijf een zware oogst, ondanks het feit dat beide bedrijven practisch naast elkaar liggen. De Cox's hangt hier zo vol dat ze gedund moet worden. Hieruit ziet men dat het ene bedrijf zeer gevoelig is voor vorst, terwijl een ander dat er naast ligt niets heeft geleden. Ook hier echter weer dezelfde meel- dauwmoeilijkheden. BELGRADO, 1-6. Uit de gemeen schappelijke Russische-Albanese verklaring blijkt dat Chroesjtsjef opdracht heeft gegeven tot een om zwaai in de politiek tegenover Zuid Slavië, zo meent men in Belgrado. Maar men wijst er op dat de na druk die Chroesjtsjef in de verkla ring heeft gelegd op het ontwikke len van de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Albanië enerzijds en Zuid-Slavië anderzijds, voor zo ver het om staatsaangelegenheden gaat, en de gelijktijdige heftige aan val van Chroesjtsjef op het revisi onisme, geen principiële koerswij ziging van Moskou betekenen doch neerkomen op een tactische „wa penstilstand" met Zuid-Slavië. Minimumprijs voor aardbeien 's-GRAVENHAGE, 1-6. De Pro- duktencommissie voor Aardbeien van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft besloten ook dit jaar weer een minimum prijsregeling voor natuur-aardbeien te doen gelden. Met ingang van vandaag geldt voor alle aardbeien welke op de veilingen worden aangevoerd een minimumprijs van 45 cent per kg. Wanneer ze even+ueel voor deze priis niet verkocht kunnen worden krijgt de teler voor aardbeien zon der dop, kwaliteit 1 en 2 een ver goeding van 45 ct. per kg. en voor aardbeien met dop, kwaliteit 1 en 2 een vergoeding van 35 cent per kilogram. NOORDGDUWE Kraaien in schoorstenen De schoorstenen van de bejaar denwoningen „De Pottere huisjes" zijn op verzoek van de bewoners dezer dagen aan een schoonmaak beurt onderworpen. Dat dit hoog nodig was bleek uit het feit, dat uit de schoorstenen vijf jonge kraaien te voorschijn kwamen. Er is nog getracht de vogels in het leven te houden, doch dit is niet gelukt, helaas. Verkeersdiploma's uitgereikt Vorige week reikte burgemeester N. A van Wijk op de lagere school aan de leerlingen van de hoogste klassen de door hen op het gehou den praktische en theoretische ver- keersexamen behaalde diploma's uit De burgemeester richtte tot ieder der leerlingen een toepasse lijk woord en sprak de wens uit, dat hij een volgende maal nog aan veel meer leerlingen dit mooie diploma zou mogen ter hand stellen. De na men der geslaagden zijn reeds eer der vermeld. Bejaarden zagen Schouwen-Duiveland De leden van de bejaardensocië teit van Noordgouwe en Schudde- beurs hebben met partikuliere auto's een rondrit over Schouwen- Duiveland gemaakt. De meesten van hen kennen uiteraard het eiland „van vroeger" uitstekend. Dit beeld zit onwrikbaar in hun ge heugen en het was dan ook een aparte ervaring dit beeld te verge lijken met het Schouwen-Duiveland van thans. Te Bruinisse namen de bejaarden een kijkje bij de Delta werken. Via Zijpe ging het op hotel café-restaurant „De Blauwe Keet" aan, waar de inwendige mens werd versterkt. In de verdere route la gen Nieuwerkerk, Ouwerkerk en de veerhaven „De Val", waarna de tocht verder voerde naar de West hoek. Café „Het wapen van Zee land" te Renesse was de laatste pleisterplaats, waarna koers werd gezet naar Noordgouwe. Na aankomst sprak de secretaris penningmeester van de bejaarden- contaktvereniging een dankwoord tot de heren autobezitters, voor de betoonde bereidwilligheid dit reisje mogelijk te maken. Het weer tij dens de reis werkte mee, zodat over deze eilandtrip nog lang zal worden nagepraat. Het geslaagde reisje vormt opnieuw een aanleiding tot de thuisblijvers te zeggen: doe ook mee, blijf niet alleen en bezoek de altijd gezellige contactmiddagen. NIEUWERKERK Burgerlijke stand en loop der bevolking over mei 1959 Geboren: 3. Maria Elizabeth, d. van J. J. Folmer en D. C. de Ble; 20. Clazina Catharina, d. van W. Wandel en L. de Later. Gehuwd: 22. S. H. den Haan, j.m 21 jaren (van Haamstede) en W. A. Sies, j d. 21 jaren. Ingekomen: W. A. Sies, van Zie rikzee; Joha. Heijboer van Krab- bendijke; M. J. den Boer van Zie rikzee; Da. M. Nolet van Zierikzee. Vertrokken: W. A. Sies naar Haamstede. 8IRJANSLAND De Hoga-Land-Collecte In de week van 8 t.m. 13 juni a.s. zal hier ter plaatse voor de vereni ging „Het Hoge Land" een collecte worden gehouden voor haar verzor- gings-, opvoedings en reclasserings- werk. Meer dan 700 personen van alle gezindten worden verpleegd in de drie landkolonies en 5 tehuizen. Voor dit bij uitstek mooie christe- .ijke, maatschappelijke en sociale weik is het nodig, dat ieder zijn iteentje bijdraagt. Ingezonden mededeling Met uw daagse pakje naar de kerk Ja dat kan, maar dan eerst even laten stomen bij „DE LELIE" Stoomwassery, Chemische wasserjj en Ververij „DE LELIE" BERGEN OP ZOOM Depót voor Zierikzee: J. A. VAN DEN BOS, Havenpark 24 Depót voor Oosterland: H. W. VAN STAPPEN, Kerkstr. 21 Depót voor Bruinisse: A. S. FLIKWEERT, Korte Ring 9 BRUINISSE Ouderavond Chr. Huishoudschool Vorige week werd te Bruinisse de eerste ouderavond gehouden van de Chr. Huishoudschool. De voor zitter van de schoolvereniging, de heer J. A. van der Bijl uit Zonne- maire, opende deze avond met het lezen van een Schriftgedeelte en sprak naar aanleiding daarvan een openingswoord. Waar dit de eerste ouderavond was van deze school, betekende dit tevens een nadere kennismaking met het onderwijs dat aan de school wordt gegeven. Door de directrice, mej. van der Kooy, werden de leer krachten voorgesteld, waarna iede re leerkracht iets vertelde van het vak dat door hem of haar aan de leerlingen werd onderwezen. De meisjes van de 2e klas hielden ver volgens een modeshow. Mej. van der Kooy sprak over de mogelijk heden voor de leerlingen die het diploma van de school hebben be haald. Het werk van de leerlingen kon worden bezichtigd en geproefd. Een en ander maakte deze avond tot een zeer geslaagde. De heer S Baar, secretaris van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, sloot deze avond met dankzegging. De collecte voor SAKOR, de samenwerkende organisaties op het gebied van de kinderbescherming, bracht te Bruinisse f 50 op. Het Leger des Heils kan te Bruinisse op een geslaagde cam pagne terugzien. De belangstelling was goed en bij de entree in het dorp op vrijdag 29 mei verleende „Nu met Hope" zijn medewerking. Burgerlijke stand en loop der bevolking over mei 1959. Geboren: 2. Johannes A., z. van J. A. Gilden en L. W. A. Aarden (te Zierikzee); 21. Abramina An- thonia, d. van J. van Oeveren en A. N Zondervan; 31. Jan Dingeman, z van W. de Korte en M. Lindhout Overleden: 9. Pietemella Bal, 71 jaar, wed. van H. Bal; 22. Glefrna Pietemella Didrieka Ruijtenberg, 59 jaar, echtg. van F. Roukema. Gehuwd: 29. Cornelis Jan van Sas, 49 j. en Dina M. Berrevoets, 45 j. (tot voor kort te Zierikzee). Ingekomen: Cornelis Jan van Sas uit Zierikzee; Dina Maria Berre voets uit Zierikzee. Vertrokken: Pietemella Otte, echtgen. van M. Stouten, naar Zie rikzee; Elizabeth de Waal naar Oosterbeek. Schipper H. van Roon van de logger VI. 216 heeft H.M. de Koningin maandagmorgen op paleis Soestdijk de traditionele Hollandse nieuwe aangeboden. ZIERIKZEE Ballonnetje kwam in Rusland Eén der ballonnetjes, die op de Bevrijdingsdag vanaf het sportpark „Bannink" zijn opgelaten, heeft het - blijkens de inmiddels ontvangen terugmelding - gebracht tot Rus land. Het ballonnetje werd gevon den bij een plaats ongeveer 1200 km van hier verwijderd. Het bal lonnetje werd opgelaten door de B.L.O.-scholier Joh. Verwest. De schoolhoofden zijn thans bezig uit te zoeken, hoe het allemaal zit met deze wedstrijd, maar vast staat wel dat de „Russische ballon" de verst gekomene is. Stroopwafeltent op Paardemarkt De U.V.V.-afdeling hier ter stede zal traditiegetrouw te vinden zijn met een stroopwafeltent op de Paardemarkt, die woensdag 3 juni a s .zal worden gehouden. De op brengst van de stroopwafelactie komt ten goede aan het bejaarden- werk. De maand mei op Schouwen-Duiveland De maand mei was een zeer dro ge maand en ze zal als zodanig wel alle records geslagen hebben, die tot dusver hebben gegolden Want de 10 mm. regen- die op Schelde- monden te Bruinisse werden gere gistreerd, waren eigenlijk een staartje van de natte Koninginne dag die wij in 1959 hebben gevierd De normale hoeveelheid die anders in mei wordt opgevangen is 47 mm. neerslag. De wind was in deze maand onafgebroken vier weken noordoost tot oost. Door de droogte die gelukkig op 1 juni werd afge wisseld door een regenbui, begint het er voor tal van gewassen in Duiveland bedenkelijk uit te zien De gevolgen van deze droogte be ginnen zichtbaar te worden. ONDERWIJS Examens handmelken Lagere Landbouwschool Zierikzee Zaterdagmiddag jl. werd op hel veebedrijf in de Wilhelminapoldei de eerste groep kandidaten voor het diploma handmelken, van de Lage re Landbouwschool te Zierikzee geëxamineerd. Het examen were afgenomen door de heren J H Lantinga en Z. Poppe in tegen woordigheid van de directeur dei school de heer D. Eveleens en de voormelkers de heren Th. Verburg en W. van Sluijs. De namen der zes geslaagden zijn- 1. M. de Reus, Nieuwerkerk, 186% punt; 2. J. v. d. Panne, Scharendij- ke, 181% punt; 3. L J Ganzeman Zonnemaire, 178 punten; 4. J. Huij gens, Kerkwerve, 173% punt; 5. J Lemson, Scharendijke, 173 punten 6. J. C. Hanse, Duivendijke, 168 punten. Aan twee deelnemers kon nog geen diploma worden toegekend doch zij zullen in staat gesteld wor den om in de volgende jaargang te worden opgenomen. De theoretische lessen aan de school stonden onder leiding van de heer Lantinga, terwijl de prakti sche lessen onder leiding stonden van de voormelkers vnd. en plaats vonden op de daarvoor uitstekend geschikte melkveehoudersbedrijven van de heren Ed. Verburg te Noord gouwe en J. J. Kik te Nieuwerkerk Binnenkort zullen nog twee groe pen dit examen afleggen. ATLETIEK Succes voor Delta-Sport Bij de zaterdag door de afdeling Rotterdam van de K.N.A.U. geor ganiseerde atletiek wedstrijden be haalden de meisjes C van „Delta Sport" op do 4 maal 60 m. estafette een uitstekend resultaat. Van de vijf deelnemende teams eindigde het team van „Delta Sport", be staande uit M. v. Langeraad, N. Ge luk en de zusjes Stoutjesdijk in de tijd van 35,1 sec achter Olympia '48 uit Den Haag op de 2e plaats. BOGOTA, 2-6. In het noordwes ten van Columbia hebben maandag bandieten, die zich in militaire uni formen hadden gestoken, een auto bus overvallen. Van de passagiers werden er 14 gedood en vier ge wond. Slechts één inzittende bleef onverlet. Bij een overval in de buurt van de stad Mariquita werden zes men sen gedood en te Armero zes. Hier konden acht overvallers worden ge vat. Onderwijzers en de universiteiten 's-GRAVENHAGE, 1-6. De mi- nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen meent dat de vele protesten die zijn ingediend tegen toelating van kweekschoolabitu riënten tot de studie in pedagogiek en psychologie aan universiteiten, het gunstige gevolg kunnen heb ben dat zij. die zich tot deze studie wenden, de daaraan verbonden moeilijkheden niet zullen onder schatten. De minister zegt dit in de Me morie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de hoger onderwijs wet betreffende de toelating van onderwijzers en bezitters van mid delbare akten tot universitaire examens. De minister erkent vele, In de ingediende protesten genoemde, ge varen als reëel, maar meent toch dat het risico moet worden ge nomen. ONGELUKKEN OP DE WEG OSS. Bij een auto-ongeval in de gemeente Geffen is gisteren de heer J. Zegers uit Schayk, lid der Eerste Kamer en algemeen voorzitter van de N.C.B., vrij ernstig gewond Zijn vrouw liep ernstige verwondingen op. Beiden werden overgebracht naar het Ziekengasthuis in Den Bosch ROTTERDAM. Een personen auto. die op de Strevelsweg te Rot terdam in de richting van de tun nel reed en na een slippartij op de linkerrijbaan terecht kwam, is daar na een botsing met een autobus, tot stilstand gekomen. Door de schok werd uit de auto een hond geslin gerd, die tegen de bus terecht kwam en op slag werd gedood. De be stuurder van de auto, de 32-jarige A. O. van de Hooftskade te 's-Gra- venhage, bleef bewusteloos achter het stuur zitten. Zijn 26-jarige vrouw werd op straat geslingerd en raakte ook bewusteloos Beiden werden naar het Zuiderziekenhuis gebracht. 's-HERTOGENBOSCH. Op de Boxtelseweg te Vught is de 75-ja- rige beer F. den Otter uit Vught toen hij met zijn fiets onverwacht deze weg wilde oversteken, door een passerende personenauto ge grepen en gedood. BREDA. Op weg naar een felle uitslaande brand in het dorp Bavel is onder de rook van Breda op de Bavelseweg een brandweerauto van de vrijwillige brandweer van Gin- neken tengevolge van het gladde wegdek geslipt De wagen draaide om zijn as en botste tegen een boom. Vijf brandweerlieden wer den van de wagen geslingex"d en moesten met verwondingen in het Laurensziekenhuis te Breda worden opgenomen. Vier van hen liepen onder meer fracturen en hersen-. schuddingen op. Koning Boudewijn hield persconferentie BRUSSEL, 2-0. Koning Boude- wijn van België heeft vandaag in het koninklijk paleis te Brussel de pers ontvangen. Het was voor fret eerst tijdens zijn regering, dat een dergelijke ontmoeting was georga niseerd. De koning begon met de circa honderd journalisten in het Frans te vertellen over zijn bezoek aan Amerika. Hij las zijn verhaal voor. Daarna sprak de vorst in het Ne derlands. Hij had woorden van lof voor het Amerikaanse volk en de pers. WAT UQT Of. 31 IT Verwachting lot woensdagavond: Vrij zonnig Droog en vrij zonnig weer met zwakke tot matige zuidwestelijke wind en hogere temperaturen dan vandaag. 3 juni. Zon op 4.25, onder 20.51. Maan op 3.12, onder 17.44. 4 juni. Zon op 4.24, onder 20.52. Maan op 3.40, onder 18.44. Nieuwe maan: 6 juni te 12.53. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 3 juni 1.03 v.m. 4 juni 1.53 v.m. BROUWERSHAVEN: 3 juni 0.53 v.m. 4 juni 1.38 v.m. Springtij: 8 juni. 13.36 n.m. 14.22 n.m. 13.16 n.m. 13.59 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Achter een zwak front dat gisteravond met enige regen ons land passeerde, is de luchtdruk flink gestegen. Een uitloper van het hogedrukgebied bij de Azoren breidde zich daarmee over west- Europa uit en geeft vandaag aan leiding tot vrij zonnig weer. Een depressie midden op de oceaan boog af in de richting van IJsland en Groenland, maar het bijbehorende frontensysteem bracht regen in Schotland. Terwijl het hogedrukgebied zich in de komende 24 uur naar midden-Europa zal vernlaatsen, zal de wind wat meer zuidelijk worden, zodat warmere lucht zal worden aangevoerd. Het koufront van het eerderge noemde frontensysteem zal ons land morgen niet kunnen bereiken, zo dat de regenkansen gering zijn. OUWERKERK Pootaal uitgezet Heden (dinsdag)morgen is door het bestuur van de hengelsportvereni ging „Oosterschelde" in de' kreek aan de Stelweg een hoeveelheid van ongeveer 850 kilogram pootaal van flinke afmeting uitgezet. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ameide en Tienho ven: J. den Besten, Dirksland; te Maastricht (vac. A. Klamer) (toez.): J. van Oyen, legerpred. te Roosen daal. Aangenomen naar Zuidlaren: H. W. Colstee, Ammerstol; naar Rolde: R. J. Renier, Borculo. Bedankt voor Gameren (toez.): G. M. van Dieren, Ede; voor Klazlena- veen (toez.): W. van Hoogevest, Nieuwleusen. Ger. Kerken Beroepen te Bodegraven (2e maal) L. Loosman, Berlikum; te Bever wijk (2e pred.pl.): Joh Knol, Bo- vensmilde; te Domburg-Westkapel- le: J. C. Rietveld, kand. te 's-Gra- venhage. Aangenomen naar De Lier (vac.) P. van der Spek): H. B. Weyland, Nieuwer-Amstel-noord; naar Win schoten (vac. R. J de Jong): A. Wiersinga, 's-Graveland. Bedankt voor Medicine (Alberta. Canada): D J. Roos, Haarlem-zuid. Kand. J. C. Rietveld te 's-Graven- hage kan geen verdere beroepen in overweging nemen. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Bunschoten: J. Brons te Mijdrecht. Bedankt voor Elburg-Doomspijk: M. S. Roos, Alphen a.d. Rijn. Evang. Luth. Kerk Drietal te Amstelveen: J. P. Boendermaker te Eindhoven, mr. P. Estië, laatstel. pred. te Zaandam en J. A. Roskam te Bevenvijk-Velsen. Scheepvaartberichten Arendsdijk, 1-6 van Le Havre naar Antwerpen. Bloemfontein, pass. 1-6 Slromboli naar Port Said. Kelletia (t), 2-6 te Abadan. Musilloyd, 1-6 te Genua. SPORT VOETBAL Afdeling Zeeland K.N.V.B. Zomeravondcompetitie Rijkswaterstaat-Drukkerij L. en O 1-2; Herverkaveling-Neptunus 7-0.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2