Commissaris der Koningin opent (zaterdag) nieuwe zwembad aan ,De Val' Koning Boudewijn geestdriftig in Brussel ingehaald DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanwinst van grote betekenis Terug uit de V.S. DINSDAG 2 JUNI 1959 No. 18573 115e jaargang ZIERIKZEEnSNIEOWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs por 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATE Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. I, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Ned. Heide Mij vond juiste oplossing voor gegeven situatie ZIERIKZEE, 1-6. Zierikzee heeft een zwembad. Geen stukje dyk om windomgierd over hobbelige stenen, knisterende krabben en spek gladde basaltstenen tewater te gaan, maar een echt 2\vembad met een diep bassin, een pierebad, een zonneweide, badhokjes, douches en verder alles wat des zwembads is. Gelegen naby de veerhaven „De Val", in het z.g.n. Galgepoldertje - 13 ha. totaal kwam in erfpacht bij de gemeente - is het gunstig gesitueerd op ongeveer ZVi km. afstand van de stad. Het ligt omsloten door hoge zeedijken en een windscherm van hoge popu lieren zal straks ook aan de zuid-west-zydc van het bad de nodige be scherming geven. Zierikzee heeft een zwembad. Het is een feit van be lang en een aanwinst van grote betekenis. Het nieuwe bad zal zaterdag 6 juni a.s. officieel geopend worden door de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en om met een daarna in de juiste sfeer te komen volgen er zwemwedstrijden en demonstraties, waarvan het publiek zal kunnen watertanden. Als om drie uur zaterdagmiddag de openingsceremonie zal hebben plaats gehad, zijn voorbereiding en wording van het zwembad geschie denis geworden, een geschiedenis intussen met interessante kanten, teruggaande tot hetgeen voortvloei de uit de stormramp van 1953. Men zal zich herinneren dat destijds voor Zierikzee het Rampenfonds een be drag van f 70.000 beschikbaar stel de, voor een gemeenschappelijk nuttig doel. Het woord: gemeen schappelijk jeugdhuis is toen geval len, maar de verzuiling in onze goe de stad bleek te fundamenteel om het over dit op zichzelf eveneens» opwekkende object eens te worden. Genoeg daarover echterhet feit is dat het zwembad met dit gelds bedrag als startkapitaal er komen kon. In feite een meesterlijke op lossing; er wordt voldaan aan een reeds lang gekoesterde wens en het „algemeen nut" van een zwembad kan moeilijk een omstreden zaak zijn De ramp immers heeft geleerd hoe dringend de noodzaak is, dat deze bij en om het water levende bevolking de zwemkunst machtig is. Een vrijwel ideaal hulpmiddel daartoe kan slechts een zwem- en instructiebad zijn, zoals thans tot stand gekomen is. De bouw De Ned. Heide Mij. ontwierp voor het nieuwe zwembad een plan. Reeds in 1955 nam de gemeente Zierikzee contact op met deze cul tuurmaatschappij. Er kwamen toen twee plannen uit de bus, voor een tweetal zwembaden, t.w. een bad aan „De Val" en een instructiebad (je) op het sportpark „Bannink". Na ampel discussie besloot kort na dien echter de gemeenteraad alle troeven op de „De Val"-kaart te zetten en wie het bad thans kant en klaar ziet liggen, zal beamen dat het besluit het enige juiste is ge weest, gelet op de financiële mid delen, die aan een zeer duidelijk ervaren limiet gebonden waren. Het bad ligt dan in een ophoging, omgeven door een zanddijk, die aan de buitenkant met klei is afgewerkt De bodem van het diepebasin ligt beneden de grondwaterspiegel. Sinds de verdwijning van de laat ste kuipersbazen uit Zierikzee, is er niet meer zo'n interessante kuip gemaakt, want voor de bouw werd voor het eerst in Nederland ten be hoeve van het zoutwaterbad ge bruik gemaakt van grind-asfalt- beton, een pikante mélange, die het wonderwel doet. Deze landelijke primeur is wel apart vermeldens waard. Helemaal als een zwemmer van de hoge plank, is intussen de aan leg van het bad niet gegaan. In de zomer van vorig jaar stuitte men n.l. op een serie moeilijkheden, die de bouw in een kritiek fase brach ten. De voornaamste was de nood zaak wijziging te brengen in de ge dachte waterverversing. Voorheen was aangenomen, dat wel gebruik zou kunnen worden gemaakt van een oude bestaande hevel, maar dit bleek een illusie. Constante watercirculatic Een tweetal pompen werd der halve gemonteerd, die een constante watercirculatie in het bad waar borgen. Andere toen optredende moeilijkheden waren de noodzake_ lijk gebleken grondverbetering on der het diepe gedeelte en een ver traging in de toepassing van het asfaltbetonwerk. Al deze pech is inmiddels al weer oude koek en het zwembad kwam nog tijdig voor dit seizoen gereed. Het heeft een totale oppervlakte van plm. 2100 m-, verdeeld in 325 m2 kleuterbad, plm. 675 m2 oefenbassin en plm. 1100 m2 diep bassin. De totale in houd van het bad bedraagt plm. 2500 m2. Het zwembad heeft een kapaciteit van plm. 500 personen en is uitgerust met een duiktoren van drie meter hoogte, een lage springplank, 20 wisselkabines voor dames en heren, aparte ruimten voor jongens en meisjes, een gar derobe, vier douches en een vaste consumptietent. De aanwezigheid van 10 startblokken en 10 keer- planken maken het houden van wedstrijden mogelijk. Zwemlessen Het bad is vooral belangrijk dooi de zwemlessen die men er kan krijgen door de geheel bevoegde leraar de heer F. J. J. M. Baer- waldt, geassisteerd door de heer J. G. L. de Bie. De zwemlessen gaan f 2,50 voor tien lessen kosten. Het bad zal geopend zijn van 8.30 tot 20 uur op werkdagen en van 1.30 tot 5.30 op zondagen. Aan trekkelijk zijn de prijzen voor abonnementen. Deze abonnementen zijn verkrijgbaar ter gemeentese cretarie. Een verharde toegangs weg sluit aan op de Zuidhoek.. Een rijwielbewaarplaats is aanwezig, terwijl automobilisten gemakkelijk hun wagen kwijt kunnen op het veerhaven-emplagement. Aantrek kelijk is verder de bestaande bus verbinding met de veerhaven en dus automatisch met het zwembad. Het schoolzwemmen. Inmiddels weet het gemeentebe stuur dat met het nieuwe zwem bad een door velen lang gekoester_ de wens in vervulling is gegaan en het hoopt uiteraard, dat van het bad op ruime schaal gebruik zal worden gemaakt. Wat betreft scholen, deze zullen in ieder geval aan hun trekken komen. Het zwemmen wordt onderdeel van het gymnastiekprogramma en tijden zijn gereserveerd voor de twee hoogste klassen der lagere scholen en de eerste twee klassen van de scholen voor voortgezet- en mid delbaar onderwijs. De tijden voor schoolzwemmen zijn van 9-4 uur. Tijdens het schoolzwemmen echter is het diepe bassin vrij voor ge bruik door anderen. Het gemeentebestuur heeft geen vrymoedigheid gevonden voor het instellen van beperkende bepalin gen t.a.v. het zwemmen op andere plaatsen, met uitzondering even wel van de Havendyk. Na 6 juni zal het zwemmen aan het Luitje dus verboden zijn. Voor de plechtigheid op zaterdag a.s. wordt een talrijk publiek ver wacht, o.w. enkele honderden ge nodigden. Belangstellenden kun nen een plaatsje vinden op de dijk, die het zwembad omgeeft. Vanaf die plaats kunnen de te houden zwemwedstrijden uitstekend wor den gevolgd. Deze wedstrijden gaan tussen de Kring Zeeland van de K.N.Z.B. en de Schiedamse zwemclub. De wedstrijden vallen uiteen in 100 m. vrije slag (dames en heren), 200 m. schoolslag (d. en h.), 100 m. rugslag (d. en h.), 100 m. vlinderslag (d. en h.) en 5 x 50 m. vrije slag estafette. Verder zal een demonstratie schoonspringen worden gegeven, een waterpolo- wedstrijd worden gespeeld, terwijl de Schiedamse club een demon stratie geeft in kunstzwemmen. De openingsceremonie vindt plaats om drie uur. AM BRUSSEL, 1-6. Koning Boude wijn is maandagmiddag uit de V.S. in Brussel teruggekeerd. Hy werd op het vliegveld ver welkomd door leden van de Bel gische regering, verschillende hoge ambtenaren en de voorzitters van de beide kamers van het Belgische parlement. Glimlachend daalde de koning de trap van het vliegtuig af, onder aanhoudend gejuich van de me nigte. Terwijl koning Leopold zich met zijn familie onderhield, deden de talloze fotografen en cineasten hun werk. Nadat de koning de bemanning van het vliegtuig had bedankt, werd de vorst begroet door de vooraanstaande personen en hof- dignitarissen, die naar de lucht haven waren gekomen. Tenslotte stapte de koning in een grote open auto voor een tocht door de straten in het hart van Brussel, op weg naar het paleis te Laken. Zodra de koninklijke auto de lan dingsbaan had verlaten, verbrak de menigte luid juichend het politie- cordon en gooide men bloemen in de auto, die geheel tot stilstand werd gebracht. De meeste van de politie agenten, die in drie auto's achter de stoet reden, verlieten deze auto's en slaagden er in met behulp van leden van de rijks wacht de auto van de koning vrij te maken. De volgende zeshonderd meter vorderde de auto zeer traag tot de autoweg bereikt werd en de koninklijke auto normaal haar weg kon vervolgen. In Laeken wachtten de koning nieuwe ovaties. Met wijd handge baar bleef hij stralend het „leve de koning" beantwoorden. Uit de ven sters en van de balkons dwarrel den bloemen naar beneden. Meis jes boden bloemen aan en de ko ning omhelsde de kinderen. Nog eenmaal poogde de bereden politie vergeefs de menigte in be dwang te houden, toen de nieuws gierigen de hekken van het paleis bestormden. Met moeite kon de auto tenslotte het park binnenrij den. De hekken werden gesloten, waarna de koning voor de laatste maal de menigte begroette. Nieuw rapport in Genève GENEVE, 1-6. De westelijke mi nisters van Buitenlandse Zaken hebben, naar men in gewoonlijk betrouwbare kringen aanneemt, maandag een nieuw rapport over Berlijn besproken, dat, naar ver nomen wordt, vorige week is opge steld om tot een eensgezind weste lijk standpunt over deze kwestie te geraken. De westelijke ministers zouden niet tevreden zijn geweest over het document, dat in april door de werkgroep te Londen over Berlijn is opgesteld. Zij gaven hun deskundigen op dracht een nieuw verslag te ma ken. Naar verluidt wordt in het nieiiwe rapport een gemengde com missie voorgesteld voor toezicht op een eventuele voorlopige regeling voor Berlijn. Naast vertegenwoor digers van de „grote vier" zouden in deze commissie afgevaardigden van oost- en west-Berlijn zitting moeten hebben. Nieuw hospitaalschip van het Rode Kruis in de vaart DEVENTER, 1-6. Onderzeer gro te belangstelling is maandagmorgen vanaf Deventer het nieuwe hospi taalschip van het Nederlandse Rode Kruis, de „J. Henry Dunant" zijn eerste vakantievaart door Neder land met 70 chronische en langdu rige bedlegerige patiënten uit Over ijssel vertrokken. De Commissaris der Koningin in Overijssel, J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, heeft voor het vertrek hartelijk afscheid genomen van patiënten en verplegend perso neel en beiden gelukgewenst. Hij stelde, dat de gelukkigen, die als patiënt mee mogen varen, on getwijfeld reden tot dankbaarheid hebben, doch de gezonden zijn dankbaar jegens de patiënten, dat dezen hen in de gelegenheid stellen hun christelijke naastenliefde te de monstreren. Mr. D. T. C. de Hoop Scheffer, hoofdbestuurslid van het Rode Kruis en voorzitter van de Invali- denraad, vertelde van de grote vreugde van het Rode Kruis over h'et prachtige schip en de dankbaar heid voor de bijdragen uit het be drijfsleven en andere, waardoor men in staat was het schip te bou wen. Dankbaarheid ook aan de af delingen van het Nederlandse Rode Kruis, die voor de gehele inventaris zorgde. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Als een vrouw mooie tanden i heeft, lacht zij om alles. i Felle gevechten in Algerije ALGIERS, 1-6. - Franse strijd- krachten in Algerije hebben in de week van 25 tot 31 mei 1017 op standelingen buiten gevecht ge steld, van wie 386 gevangen wer_ den gemaakt. De Fransen verloren 59 doden. Soedanese ministers gearresteerd KHARTOEM, 2-6. Twee Soeda- nese ministers van de regerende opperste raad zijn maandag zonder dat officieel een reden bekend ge maakt is, gearresteerd. Het zijn bri gade-generaal Abdoel Rahim Sje- nan van plaatselijk bestuur en Mo- hedin Ahmed Abdoellah van ver bindingen. Zondag waren reeds vier andere politici, twee oud-parlementsleden en twee oud-legerofficieren, aange houden. ONVOLDOENDE MEERDERHEID VOOR SOEKARNO'S VOORSTEL Geen terugkeer naar grondwet van 1945 DJAKARTA, 2r6. Het voorstel van president Soekarno cm terug te keren tot de revolutionaire grondwet van 1945, heeft by een tweede geheime stemming in de grondwetgevende vergadering - evenmin als zaterdag by de eerste stemming - de vereiste tweederde meerderheid behaald. De stemmen verhouding was 264 voor en 204 tegen het plan. Zaterdag was de verhouding 269 tegen 199 stemmen. De regering zal zich tegenover een crisis geplaatst zien, indien de laatste stemming - naar verwach ting woensdag - hetzelfde resultaat oplevert. Premier Djuanda waai'schuwde in antwoord op het debat, dat zich in Indonesië wellicht gelijksoortige gebeurtenissen als in de naburige landen kunnen voordoen, indien de vergadering het voorstel van de president niet goedkeurt. Leden van de vei'gadering zagen hierin een verwijzing naar het overnemen van de macht door het leger in Pa kistan, Thailand en Birma. In antwoord hierop verklaarde de voorzitter van de Nahdatul Ula- ma, Chasbullah, dat de mohamme^ danen niet zullen terugschrikken Irak zegt overeenkomst met V.S. op WASHINGTON, 1-6. Het Ame- rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat Irak een overeenkomst tot mi litaire hulpverlening, die het in 1954 met de Verenigde Staten had gesloten, heeft opgezegd. Hieraan werd toegevoegd, dat Amerika sinds de revolutie van medio 1957, waarbij koning Feisal werd vermoord en Kassem c.s. de macht aan zich trokken, geen mi litaire uitrusting meer naar Irak heeft gezonden. HET WERELD- VLUCHTELINGEN J AAR LONDEN, 2-6. Engeland zal ter gelegenheid van het wereldvluchte- lingenjaar dat maandag is begon nen, 100.000 pond sterling (ongeveer een miljoen gulden) voor hulp aan vluchtelingen bijdragen. Dit heeft premier MacMillan tijdens een plechtigheid ter opening van het jaar te Londen meegedeeld. De be volking werd verzocht haar steentje bij te dragen. EINDHOVEN. In La Tablada (Argentinië) is men begonnen met de bouw van een Philipsbedrijf voor de fabricage van elektronen buizen. voor de gevolgen van de verwer ping van het regeringsvoorstel, met inbegrip van de mogelijkheid van een militaire junta. Duitse vissersschepen verlaten Den Helder DEN HELDER, 1-6. Nadat het laatste schip was gelost, hebben de zeven Duitse vissersschepen, die za terdag door Hr. Ms. mijnenveger „Meppel" naar Den Helder zijn op gebracht, gezamenlijk de haven van Den Helder verlaten. De vissers hebben ontkend binnen de driemijls zóne te hebben gevist. Dit schijnt echter in soortgelijke gevallen het normale antwoord te zijn en is dus niets bijzonders, aldus de politie. De commandant van de „Meppel" zei echter zeker van zijn zaak te zijn. Toen hij met de oorlogsbodem op 2,8 tot 3 mijl buiten de kus: koerste, lagen de zeven Duitsers aan de landzijde te vissen en dus binnen de driemijIszöne. Hij heeft met zijn eerste officier deze ver klaringen tegenover de politie af gelegd. De zeven Duitsers hebben ieder 300 gulden betaald als schik king voor het proces-verbaal en 500 gulden als geschatte waarde van het vistuig, derhalve tezamen 5600 gulden. Hollandse Nieuwe voor H.M. de Koningin VLAARDINGEN, 1-6. Vannacht te 3 uur is in de Koningin Wilhel- mina'haven te Vlaardingen binnen gekomen het stoomloggerschip VI. 216, „Henny" onder schipper H. van Roon van de visserijmaatschappij „Vlaardingen", met 34 last Hol landse nieuwe. Deze haring was van zulke kwaliteit, dat hieruit door de heer W. J. van der Windt, hoofd controleur van de Nederlandse ha ringcontrole, de haring kon worden uitgekeurd, geschikt voor aanbie ding aan de Koningin en Prinses Wilhelmina. Twee met vlaggen versierde auto's vertrokken in de morgen van het stadhuis om het zeebanket, ver pakt in de traditionele oranje ge kleurde vaatjes, te gaan aanbieden. Klokslag half elf arriveerde de deputatie op Soestdijk H M. de Ko ningin onderhield zich een half uur met de heren, waarbij de „Konin- ginneharing" ook geproefd werd. Vandaar vertrok men naar paleis Het Loo. ZIERIKZEE Aan het verslag van de ope ning der aula-tekenzaal van het Professor Zeeman-lyceum, opgeno men in het nummer van maandag jl. dient nog te worden toegevoegd dat de stoffering van het gebouw werd uitgevoerd door Woningin richting J. M. Tuinman Zn. al hier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1