pjuni... maand van de zomer' HET JONGE GESLACHT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE maandag i juni 1959 No. 18572 OPZIENBARENDE MOORD IN ENGELAND Lijk van leraar in vuilnisemmer HEREFORD (west-Engeland), 29 mei. - In een vuilnisemmer in de omgeving van de toiletten van een middelbare school te Hereford, in west-Engeland, is het lijk aange troffen van de 24-jarige Malcolm Frederick Clarke, leraar in han denarbeid aan deze school. Het stoffelijk overschot was in vrouwenkleren gehuld; schoenen ontbraken echter. Het lijk werd vlak voor het be gin der lessen gevonden. De acht honderd mannelijke leerlingen van de school werden onmiddellijk naar huis gezonden. Het incident gebeurde twee uur voordat prinses Alexandra, de dochter van de hertogin van Kent, in Hereford aankwam voor een be zoek van zes uur aan de stad. Een aantal politiemannen, dat in ver band met dit bezoek speciale dienst had, werd onmiddellijk ingescha keld vcor het onderzoek in deze moordzaak. De vermoorde woonde in een huis dat ongeveer dertig meter van de school is gelegen. Hij stond als een rustige en vriendelijke man be kend. Clarke ging 's avonds dik wijls naar de school terug, om daar houten scheepsmodellen te maken. In de nacht van donderdag op vrij dag was hij niet thujs geweest. De politic verklaarde later, dat zij op grond van haar bevindingen moord uitgesloten achtte. Vandaag begint de junimaand en naar de cén-en-twintigste is slechts drie weken. Dan is het echt officieel zomerde zomer die beslissen moet over de oogst. Zelfs onze vertechniseerde wereld, die rekent met schema's, bouwplannen en produktie- normen, is afhankelijk van hetgeen mensen niet kunnen geven: de wasdom. Het wachten daarop eist de stille eenvoud, het eenvoudig geloof en de overgave der ziel. Op deze bekende oude meester vinden wij het alles gesymboli seerd. Het is samen te vatten in dat ene woordovergave, wellicht een schaars voorkomende neiging in deze moderne maatschappij, maar daarom een niet minder hard noodzakelijke. Vijf en achtig doden bij treinramp op Java DJAKARTA, 29-5. De treinramp die zich in west Java voorde'ed, heeft aan 85 mensen het leven ge kost, terwijl veertig inzittenden ernstig werden gewond, zo meldt het Indonesische persbureau „An- tara". Volgens een communiqué van het ministerie van verkeer was de kop peling tussen de locomotief en de rest van de passagierstrein gebro ken, waardoor de wagons in een diep ravijn terechtkwamen. Het on geluk deed zich voor tussen Tji- peundeuj en Tjiawai, op de lijn naar Bandoeng. In eerdere berichten was gespro ken van 185 doden en ongeveer 200 gewonden. Koning Boudewijn in New York NEW YORK. 30-5. Koning Bou dewijn viel in New York het tradi tionele „licker tape" welkom ten deel toen hij in een open auto over Broadway reed. Een menigte van 25.000 mensen sloeg de tocht naar het stadhuis gade. Velen roepen „Boudewijn". In het Waldorf-As- toria-hotel was de koning de gast van burgemeester Robert Wagner. Eerder op de dag legde de koning een krans op het Waals monument in Batterypark. De Walen behoor den tot de eerste kolonisten van Manhattan. PLANNEN VOOR KANAALTUNNEL LONDEN, 29-5 „De Kanaaltunnel tussen Engeland en Frankrijk zal waarschijnlijk over ongeveer zes jaar in gebruik zijn", zo heeft Wil liam Teeling die voorzitter is van de Britse parlementaire commissie, ine enbrief aan de „Evening Stan dard" meegedeeld. Teeling zei dat men „tot nu toe geen belemeringen had ontmoet en dat wat de ingenieurs vijftig jaar geleden zeiden, juist blijkt te zijn. „Wij willen echter absolute zeker heid hebben", aldus Teeling. Hij zei voorts dat het ontwerp zo zou zijn dat de tunnel na enkele ja ren gemakkelijk zou kunnen wor den uitgebreid als de toeneming van het verkeer dit zou rechtvaar digen. DE GOUDEN COBRA 10. Over het verlaten dek van het zeeroversschip sluipt een kleine gestalte, half bezwijkend onder een zware zak op de rug. Bij het trapgat, dat omlaagvoert naar het kombuis, laat hij de zak met een snel gebaar op het dek zakken en sluipt de trap af. De dikke kok ligt in diepe slaap in zijn hangmat, die traag schommelt door de beweging van het schip. Glad als een aal kruipt Kleine- Kim onder de hangmat door en geruisloos maakt hij zich meester van de hakbijl en de messen, die daar tussen het andere keuken gerei liggen Even later buigt zich zijn kleine gestalte over de verschansing. Met zijn uiterste krachten werkt hij de grote zak vol zware wapens over de rand en met een luide plons storten bijlen, messen en zwaarden in zee Dan loopt Kleine-Kim snel naar het achterschip, waar Aram en de roerganger, door de hoge balustrade, die het tussendek aan hun oog onttrekt, niets van zijn verrichtingen bespeurd hebben. „Ik heb al hun wapens in water geplonst!" roept de jongen opge wonden, „want zij hebben een boos plan om u te werpen over boord!" Officiële puklikatie PENSIOENAANVRAGEN KRACHTENS DE OVERGANGSBEPALINGEN VAN DE ALGEMENE WEDUWEN- EN WEZENWET h Een Oostberlijnse toneelspeler Peter Dornseif, is vorige week hals over kop naar west-Berlijn ge vlucht. Toen hij in een oost-Ber- lijns café een kopje koffie dronk, werd hij gewaarschuwd dat twee heren van de veiligheidspolitie hem wilden spreken. Hij vluchtte door een achterdeur naar de onder grondse, die hem naar west-Berlijn bracht. Een Boeiing 707 vloog van Seattle (Washington) naar Rome zonder tussenlanding in de tijd van 11 uur 4 minuten. De afstand be droeg 9.330 km. Dit betekende een nieuw afstandsrecord voor straal vliegtuigen voor passagiersvervoer. Prins Bernhard heeft zaterdag middag te Brighton (zuid-Enge- land) een luchtvaartweek geopend, dit is georganiseerd door de R.A.F.- Association in samenwerking met de Britse luchtmacht en plaatse lijke autoriteiten. Formulieren voor het aanvragen van weduwenpensioen krachtens de overgangsbepalingen van de Alge mene Weduwen- en Wezenwet zijn vanaf maandag 1 juni verkrijgbaar bij de Raden van Arbeid en bij alle postkantoren en postagentschappen. Na invulling en ondertekening kunnen deze aanvraagformulieren aan de Raad van Arbeid die op het formulier en op de daarbij gevoegde enveloppe is vermeld, portvrij wor den ingezonden Doe dit zo spoedig mogelijk! Algemene bepalingen. Om aan spraak op weduwenpensioen krach tens de overgangsbepalingen te kunnen maken moet de weduwe bij het in werking treden der wet (1 oktober of 1 januari a.s.) nog geen 65 jaar zijn, de Nederlandse natio naliteit bezitten en in Nederland wonen. Bovendien moet zij vanaf 31 de cember 1958 onafgebroken in Ne derland wonen óf na 30 september 1953 - al dan niet onafgebroken - gedurende 6 jaren in Nederland, Suriname, de Nederlandse Antillen of Nederlands Nieuw-Guinea heb ben gewoond. Weduwenpensioen kan worden aangevraagd door; alle weduwen tot wier huishou den minstens één eigen kind be hoort, dat bij het in werking treden van de wet jonger is dan 18 jaar; alle weduwen, die aan één van de volgende voorwaarden vol doen: a. de weduwe is bij het in wer king treden der wet 60 jaar of ouder; b. de weduwe was 50 jaar of ouder op de laatste dag van de maand waarin haar echt genoot overleed; c. de weduwe had op de eerste dag van de maand waarin zij 50 jaar werd een eigen kind, dat op de laatste dag van de daaraan voorafgaande maand jonger was dan 18 jaar; d. de weduwe had op de eerste dag van de maand waarin zij 45 jaar werd een eigen kind, dat nog geen 18 jaar was en dat 18 jaar werd of jonger dan 18 jaar overleed, nadat zij minstens 5 jaar weduwe was; e. de weduwe is blijvend inva> lide door ziekte of gebreken. N.B. - De kinderen dienen geboren te zijn vóór het overlijden van de echtgenoot of vóór de 307e dag daarna. - Onder bepaalde voorwaar den worden stiefkinderen en pleegkinderen, die door een weduwe als eigen kinderen worden onderhouden en op gevoed, met eigen kinderen gelijk gesteld. Tijdelijke weduwenuitkering. We duwen, die niet vallen onder een van bovengenoemde categorieën kunnen onder bepaalde omstandig heden in aanmerking komen voor een tijdelijke weduwenuitkering. Het recht daarop en de duur daar van zijn afhankelijk van de datum van het overlijden van de echtge noot en van de leeftijd van de we duwe op die datum. Zodra bekend is op welke dag (1 oktober of 1 januari a.s.) de wet in werking treedt, kunnen zij die we duwe zijn geworden na 28 februari of na 31 mei 1958 zich met vermel ding van haar geboortedatum wen den tot de Raad van Arbeid om nadere inlichtingen. Kinderbijslag voor weduwen. Weduwen, die in aanmerking ko men voor een weduwenpensioen of een tijdelijke weduwenuitkering, kunnen aanspraak maken op kin derbijslag (voor kinderen tot 16 jaar, alsmede voor invalide en stu derende kinderen tot 27 jaar), als aan de overige voorwaarden voor het recht op kinderbijslag wordt voldaan. Op de aanvraagformulie ren voor pensioen zijn desbetreffen. de vragen gesteld. Ook weduwen, die niet in aan merking komen voor een weduwen pensioen of een tijdelijke weduwen uitkering kunnen aanspraak maken op kinderbijslag als zij voldoen aan de hiervoor genoemde „algemene bepalingen". Ook deze weduwen wordt aange. raden zich tot de Raad van Arbeid te wenden. Wezenpensioen. Het beschikbaar stellen van formulieren voor het aanvragen van wezenpensioen zal te zijner tijd worden bekend ge maakt. Het platteland heeft zijn eigen typische Middenstandsproblemen Vooral het noorden des lands heeft er weet van 's-GRAVENHAGE. De moeilijk heden waarmee de middenstand op het platteland te kampen heeft door de ontvolking van het platteland en de daarmee gepaard gaande ver mindering van de omzet, onver koopbaarheid van het bedrijf, het lager welvaartsniveau en het lager gemiddeld omzetbereik per vesti ging, worden door het Nederlands Verbond van Middenstandsvereni gingen van even groot belang ge acht als de ontwikkeling van het Delta-plan. Het verbond acht het nodig, dat er een fonds voor de ontwikkelings gebieden wordt gevormd ter finan ciering van maatregelen tot oplos sing van de problemen in deze ge bieden. Voorts wordt het wenselijk geacht dat er een raad ingesteld wordt, die de verbeteringsplannen coördineert en stimuleert. Dit blijkt uit een rapport dat het verbond heeft opgesteld en dat zal worden besproken op het congres van het V.N.M. dat op 3 juni te Zwolle gehouden zal worden. Uit oost Groningen vertrokken tussen 1950 en 1957 12.000 mensen. Gesteld dat een gezin gemiddeld uit vier personen bestaat en gemiddeld f 2900 per jaar verteert, dan bete- kent dit dat het omzetverlies voor de middenstand in dit gebied af nam met f 8 700.000, aldus het rap port. Een gevolg van de omzetvermin- dering is ook, dat het midden- standsbedrijf onverkoopbaar gaat worden. In de ontwikkelingsgebieden heb ben vele middenstanders daarom te maken met permanente onderbezet ting van hun bedrijf met dienten gevolge de aantasting van de waar de van het bedrijf en de moeilijke verplaatsbaarheid van de onder neming. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oldelamer-Oldeholt- wolde: C. Eggeraat, voorg. Ned. Prot. Bond te Varsseveld; te Gie ten: dr. J. P. den Doorn, Scherpen- zeel (Fr.); te Houten (U.): H. Har- kema, Zeist. Bedankt voor Benthuizen: T. Langerak, Vinkeveen Ger. Kerken Beroepbaar: kand. J. D. de Vries, hulppred. te Oostzaan. Tweetal le Voorburg (vac. C. W. Thijs): C. Goeman, Haarlem-zuid en L. Schuurman, Giessenburg. Beroepen te Putten: A. IJkema, Tweede Exloërmond; te Werken dam (2e pred.pl.): P. L. Smilde, Nieuwleusen; te Zwaagwesteinde: Chr van Ulden, kand. te 's-Graven- hage. Ger. Gemeenten Tweetal te Opheusden: M. Blok, Rijssen en C. Molenaar, Leiden. Oud Ger. Kerken OOSTERLAND. Dinsdagavond 2 juni, half acht: ds. J. v. d. Poel, te Ede. SPORT DUIVENSPORT P.V. „Zierick" - Zierikzee Wedvlucht uit Koblenz-Mtter- nich (D.). Afstand 291 km. In con cours: 80 duiven. C. Seij'bel 1, 2, 12, 14, 20; A. Flik- weert 3, 13; W. Dalebout 4, 9, 15; Gebr. Stoutjesdijk 5, 6, 7; H. Slag boom 8; Jac. Verwijs 10, 17; W. N. Pankow 11; M. M. v. d. Wielen 16, 18; L. v. d. Hoek 19. De eerste duif behaalde de 1ste prijs op het eiland van de 270 dui ven en in de Z.C.C. de 55ste prijs van de 1914 duiven. KORFBAL S.D.K.B. NOAD II-MEVO II 3-0 De NOAD-reserves speelden te gen MEVO II een overheersende rol, maar toch duurde het een half uur eer Jac. Slager Jr. de blauw- witten de leiding wist te geven (1-0) De vrij jeugdige ploeg van MEVO wist maar sporadisch bij de andere korf te komen, want zowel Fon- ieine als v. d. Sande gaven maar weinig kansen weg. Met onveran derde stand brak de rust aan. In de tweede helft was het NOAD- team voortdurend in de aanval en zowel Slager als Goudzwaard scho ten er lustig op los. Na een kwar tier was het dan ook Joh. Goud zwaard die er met een fraai schot 2-0 van maakte. Na vakwisseling bleek de NOAD-aanval in sterkte toegenomen te zijn en vooral v. d. Sande bleek de gevaarlijke man te zijn Het was dan ook deze speler*- die tien minuten voor het einde op fraaie wijze de stand op 3-0 bracht en in de resterende tijd was het alles NOAD wat de klok sloeg. De blauw-witten kregen na een over treding in de oranjeverdediging ook nog een strafworp toegewezen, maar nu faalde J. v. d. Sande jam merlijk. Toen scheidsrechter van Popering voor de laatste maal floot had NOAD met 3-0 gewonnen wel ke uitslag geenszins geflatteerd ge noemd kan worden. VOLLEYBAL MEVO-Dreischor 3-2 De laatste thuiswedstrijd die ME VO had te spelen in de onderlinge volleybal competitie is zo als boven genoemd gewonnen door de thuis club in een wedstrijd die niet op een te hoog peil stond. Elke wed strijd heeft uit vijf sets bestaan zo dat drie sets altijd achter elkaar gewonnen moesten worden om zich wedstrijdwinnaar te noemen, wat zeker in deze competitie niet is voorgevallen en elke wedstrijd tot soms de laatste set de beslissing moest brengen. Tot sluitstuk van deze onderlinge competitie organiseert Nieuwerkerk een volleybaltoernooi, dat zal be staan uit een halve competitie, in hun daarvoor prachtig bruikbare zaal die op het eiland op 'het ogen blik de enigste is. Aan dit toernooi zal worden deel genomen door Bruinisse, Dreischor, Herverkaveling, MEVO en Nieu werkerk. Zij, die belangstellend zijn naar de volleybalsport kunnen ze ker op 5 juni in de zaal op Nieu werkerk bij de school, van aardig volleybalspel genieten. Vrij toe gang. De eindstand van deze competi tie met Bruinisse nog een wedstrijd uit te spelen tegen Dreischór, is als volgt. Nieuwerkerk Dreischor MEVO Bruinisse 10 19 6 15 4 10 2 11 FEUILLETON De wereldgezondheids organisatie GENEVE, 29-5. De algemene ver gadering van de Wereldgezond heidsorganisatie heeft vrijdag te Genève haar twaalfde zitting be ëindigd na tot maatregelen beslo ten te hebben om malaria en pok ken afdoende te bestrijden en geza menlijk de oorzaken van kanker en hartkwalen te onderzoeken. Voor 1960 werd een begroting van 16.900.000 dollar vastgesteld. „Ha, die Pier!" Klonk er blijd^ schap in door vanwege de herken ning? Het moest wel, want bijna liet zij het stukkezakje en de kof fiekan, waarvan de inhoud zoals te doen gebruikelijk was, voor de aan de weg werkende arbeiders be stemd was, uit haar handen vallen. Even klopte ook Pier's hart wat sneller. Toen zei hij nors: „Zo! Kun je mij nu wél groeten? De vorige keêr was je zo beleefd niet". Het gezicht van het meisje ver strakte. „Dat is waar", gaf ze aar zelend toe. „Maar toen wist ik niet wat ik nu weet, Pier". „Erg leuk! Alleen snap ik niet waarom je mij toen niet de gelegen heid gaf om het je te vertellen!" „Je hebt het verteld, maar ik ge loofde je toch niet. Nu wel". Er was een stemmetje begonnen te spreken in het hart van Pier, dat zei, dat het toch heel wat beteken de, dat zij dit zomaar toegaf. En eigenlijkeigenlijk was ze in het jaar dat hij haar niet gezien of ge sproken had toch helemaal niet veranderd. Allerlei gevoelens be stormden hem, maar duidelijk voel de hij, dat hij toch nog even gek op haar was als toen! „Je had mij wel eens kunnen schrijven", mokte hij besluiteloos. „Dat heb ik ook gedaan. Maar je gaf geen antwoord!' „Aan welk adres heb je dan ge schreven?" Plotseling was hij vol gespannen aandacht. „Aan je thuisadres, het Vroon hof. Want ik dachtnu ja, dat je tante de brief wel eens in de kachel kon gooien of vergeten door te sturen. Je was toen toch in dienst? Dat dacht ik tenminste". „Ik heb die brief nooit ontvan gen, Corrie!" „O!" En dan was het een hele poos stil. Toen opeens verzamelde hij al zijn moed en zei: ..Wanneer zie ik je weer eens, Corrie? Moet het weer de zangvereniging wor den?" Er twinkelden spotlichtjes in zijn ogen. Maar beslist schudde zij het hoofd. „Dat is nu niet meer nodig, Pier. Er is wat veranderd bij ons, weet je. Kom vanavond maar eens hierlangs. Ik zal wel een boodschap naar de buren verzinnen. Kom je op de fiets?" „Ja, dat zal wel moeten. De mo tor mag ik niet meer gebruiken voor privé doeleinden, zie je. Zal ik maar weer op de gewone tijd ko men?" „Half acht bedoel je? Goed, maar ik moet nu verder gaan want de koffie wordt koud. Tot vanavond dan". En zonder zelfs maar een hand te geven liep ze door. En toen Pier doorreed en even later een veld suikerbieten passeerde, waar op haar oudste broer druk aan het rooien was, gevoelde hij opeens geen behoefte meer om af te stap pen en zijn oude vijand eens op te zoeken. En half jaar geleden zou hij dat zeker gedaan hebben! Die avond zorgde hij op tijd in de omgeving van de boerderij te zijn. Het was een half uur fietsen en in een overmoedige bui zette hij zijn fiets tegen een boom, recht voor de boerderij. Hij behoefde niet lang te wachten. De begroeting was lang en innig, maar daarna maakte Corrie zich los uiit zijn armen en beduidde hem dat zij door wenste te lopen. Hij pakte zijn fiets en liep naast haar over het pas ingereden sintelpad. Even was het stil, maar toen kon hij zich niet langer inhouden. „En laat nu maar eens horen, wat er bij jullie veranderd is. Word ik straks misschien met open armen ontvangen?" „Integendeel, Pier. En juist daar om wilde ik je vragen wat de be doeling is! Kijk eens jongen, wij hebben elkaar een jaar lang niet gezien of gesproken. Voor mij was dat heel erg, misschien was het ook voor jou niet prettig. Maar hét had zijn goede kant. Wij weten nu beter wat wij willen. En daarom wilde ik je vragen waarom je hier weer komt. Is het om te bewijzen, dat je niet bang bent, of om m'n broers een hak te zetten?" Stomverbaasd keek hij haar aan. „Dat weet je wel beter, Corrie!" „Goed, dan wil ik dat geloven, jongen. En dan weet ik ook wat mij te doen staat". „Hoe bedoel je dat?" „Nu, kijk eens. Over een paar dagen weten vader en moeder en mijn broers natuurlijk toch wel, dat wij elkaar weer gevonden heb ben. Dan begint 'het lieve leven op nieuw, want wat mijn broers be treft, die stijfkoppen zijn nog steeds niet wijzer geworden. Door de straf die ze hebben opgelopen is het nog veel erger geworden. En om dan ongelukken te voorkomen vertrek ik". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5