Dr. J. B. Drewes namens minister 0. K. W. - opende nieuwe aula-tekenzaal DE ZIERIKZEESCHE COURANT Prof. Zeeman-Lyceum in de belangstelling Betekenis belicht van belangrijk middelbaar onderwijscentrum MIJNONTPLOFFING IN LOTHARINGEN EIST VEERTIEN MENSENLEVENS Schilderij „De zalving in Bcthanië' MAANDAG I JUNI 1959 No. 1S572 115e jaargang ZIERDtmnSNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 ZIERIKZEE, 29-5. „De gemeentebesturen die op grond van de wet van Thorbecke in 1869 de gemeentelijke H.B.S. stichtten, zijn mensen geweest met een vooruitziende blik en met durf. Zij begrepen de indi- katies van een wijziging, die zich op economisch terrein aan het vol trekken was". Zo sprak namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen het hoofd van de afdeling Voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, dr. J. B. Drewes, op de hedenmiddag gehouden officiële bij eenkomst, waarop deze onderwijs autoriteit de nieuwe aula-tekenzaal van het professor Zeemanlyceum opende. Het was een plechtigheid in de intellectuele gekruide sfeer, die het lyceum kenmerkt en de betekenis groeide nog uit boven de waarde volle feitelijkheid der schooluitbreiding, omdat er gelegenheid was zich een ogenblik te bezinnen op de waarde en betekenis van dit onderwijs centrum op Schouwen-Duiveland, dat generaties „de poort heeft ge opend naar het leven", zoals een van de sprekers het uitdrukte. Bovendien was er gelegenheid zich een beeld te vormen van de complete school, want talrijke verbeteringen en vernieuwingen zijn gepaard gegaan met de toevoeging aan het gebouw van een aula. Er staat aan de Manhuisstraat thans een schoolgebouw, modern geoutil leerd, beschikkend over voldoende lokaliteiten en over een modern instrumentarium, dat beslist „bij de tijd is". De geschiedenis der school Dr. Drewes bleek de archieven ten departemente nauwkeurig te hebben nageplozen en was dan ook uitstekend gedokumenteerd over de geschiedenis der school. Het kwam hem voor dat de oprichting van de toenmalige gemeentelijke h.b.s. bedoeld was als bijdrage tot de economisch studie. In de pe riode 1900 tot 1907 worden pogin gen gedaan de school om te zetten in een rijks h.b.s., hetgeen tenslotte een feit werd. Voorheen sprong het Rijk reeds bij met subsidies, in die jaren tot een bedrag van f 3.650, een luttel bedrag in vergelijking met alleen de 2Yi ton die de ver nieuwing thans heeft gekost. In 1905 bezochten - om een voorbeeld te stellen - 95 leerlingen de h.b.s., waarvan 51 uit Zierikzee afkomstig waren. De omliggende gemeenten evenwel sprongen financieel niet bij. De omzetting in een Rijks b.h.s. ging, financieel gezien, geleidelijk. De gemeente bood aan de school kosteloos aan het Rijk over te dra gen. Na de overdracht zou de ge meente nog een jaar f 8.000, betalen en daarna aflopend ieder jaar tot een bedrag van f 2.000, Woordvoerder voor het schoolbe- lang in de Kamer was het toen malige lid Patijn. In 1908 was de overdracht een feit. In 1925 werd aan de school een A-afdeling toe- gevoegdè Een grote uitbreiding on derging de school in de jaren 1935/ 1936. Na de oorlog werd de h.b.s. omgezet in een lyceum. Dr. Drewes wees er op dat voor al na 1945 - de sector van de dien sten - zoals hij het noemde, enorm is toegenomen, hetgeen het leer lingenaantal aan de middelbare scholen enorm heeft doen toene men. Er zijn thans 144.000 middel bare scholieren tegen 64.000 in 1940. Uit de onderwijsbegroting (welke een bedrag beloopt van één miljard 285.000.000 gulden) profiteert het middelbaar onderwijs in Zeeland in sterke mate, hetgeen spreker met voorbeelden aantoonde. De rector Bijzonder prijzend liet dr. Dre wes zich uit over de figuur van de rector der school, dr. J. J. Westen dorp Boerma, die reeds in 1927 (als leraar) aan de school werd verbon den. In 1938 werd hij directeur, als opvolger van dr. U. Schultz en bij de omzetting in lyceum in 1946 werd hij rector. Spreker herinnerde aan de moeilijkheden van oorlog en ramp, die de rector zwaar belast ten. Bovendien v/as daar het pro bleem van de lerarenvoorziening, dat een aparte belasting vergde. Ondanks al deze moeilijkheden werd dr. Westendorp Boerma lid van de examencommissie geschie denis M.O. Hij tekende de rector als een rustige persoonlijkheid, die de goede naam van de school door alle jaren heen heeft weten te handhaven. In zijn woorden van waardering betrok spreker ook de „oude kern", Sinds 1927 aan de school ver bonden. de leraressen en leraren die al vele jaren aan het lyceum zijn verbon den, t.w. mej. A. C. Oudemans, dr. W. J. Klein Wassink en dr. J. C. Röhner, die allen reeds voor 1930 hier les gaven en mej. M. J. A. Fer- min, die in 1936 aan de school werd verbonden. „Zy behoren bij de school, waar in zij hun levenswerk vonden en het is mij een behoefte hen voor hun werk te danken. Wat u doet is belangrijker dan het zetten van gebouwen en ik hoop dat de ver bouwing en nieuwe inrichting der school zal mogen bijdragen tot po- sitivering van het werk ten be- behoeve van de schoolgemeen schap", aldus dr. Drewes, die daar op dank bracht aan burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester en in hem diens voorgangers, voor hetgeen zij deden in het belang der school. In dit verband herinnerde spreker aan een schenking van wijlen burge meester mr. A. J. F. Fokker, die in 1929 zijn biologische verzameling aan de school afstond. Dr. Drewes verklaarde hierna de uitbreiding en vernieuwing van het Professor Zeemanlyceum officieel voor geopend. „Werken voor export" In zijn toespraak stond burge meester mr. Dijckmeester stil bij het probleem der intellectuele en lichamelijke ontwikkeling van de jeugd. Talrijke facetten zijn hier aan verbonden. Eén er van is de zedelijke en morele opvoeding der jeugd en een ander de angstig groot geworden kloof die gegroeid is tus sen geloof en wetenschap. Ook de estetische vorming is er een aspect van. Mr. Dijckmeester herinnerde aan de voorganger van lyceum en h.b.s., de latijnse school, die reeds in het begin van de veertiende eeuw hier ter stede wordt genoemd. Als een der grootste problemen, die ook manifest worden m.b.t. het onderwijs op Schouwen-Duiveland, noemde spreker het geringe bevol kingsaantal. Dit brengt grote of fers mee, maar wij zijn daarom juist temeer gelukkig met het ly ceum, aldus spreker, hetgeen ook geldt t.a.v. de gymnasiale afdeling, al zouden wij deze zonder het iso lement niet hebben naar hij meende. De situatie brengt intus sen mede, „dat wij werken voor de export". Het is met de opleiding als met het landelijk vraagstuk van de emigratie. Wij leiden de jeugd op, die straks wegtrekt om elders te studeren of werk te zoeken. Het voornaamste echter is dat de jeugd een mogelijkheid wordt geboden tot het volgen van bepaald onder wijs. Namens het gemeentebestuur dankte spreker voor de zorg rond deze plechtigheid bij de opening van de school en wees nog op de betekenis van het lyceum tegen de achtergrond der te verwachten economische ontwikkeling, gezien het feit dat Zierikzee tot ontwik kelingskern is verklaard. In het kader van de „infrastruktuur" (een woord dat veel wordt gebruikt, maar niemand goed begrijpt), zag de burgemeester toch ook stellig een school als de onderhavige. Ten slotte dankte hij dr. Drewes voor de goede woorden gewijd aan de toen malige gemeentebestuurders. Ir. Faber van de Rijksgebouwen dienst gaf een toelichting op de bouwgeschiedenis. Het tekort aan gewone leslokalen dwong tot een uitbreiding, die gevonden werd in de veronderstelde mogelijkheid de bestaande gymnastiekzaal met een verdieping te verrijken. Nader on derzoek leerde evenwel, dat hiertoe de fundamenten niet sterk genoog waren, hetgeen ook de oorzaak ge weest moet zijn van eerdere gecon stateerde scheurvorming in de mu ren van de gymzaal. Een met al heeft de herbouw daarom langer geduurd dan was voorzien en is daardoor ook duurder geworden. Spreker dankte allen die mede werkten bij de totstandkoming en herinnerde er aan dat een der ar beiders tijdens de bouw op droeve wijze om het leven kwam, hetgeen een diepe schaduw over deze dag legt. Spreker hoopte tenslotte dat het onderwijs met des te meer vrucht in de vernieuwde en uit gebreide school zal mogen worden gegeven. Het schoolfonds Namens de oud-leerlingen sprak de heer M. Doeleman H.Jzn., die uiting gaf aan zijn vreugde over deze prachtige school en zijn ge lukwensen aanbood aan de rector. „De jeugd mag trots zijn' op dit schoolgebouw", aldus de heer Doe leman, die daarna dringend de aan dacht vestigde op het reeds vele jaren bestaande Schoolfonds, waar uit de kosten worden bestreden voor allerlei kleinere zaken, die niet zo regelrecht in de officiële schoolbegroting zijn onder te bren gen. Namens de collegae der Zeeuwse scholen sprak de directeur van de middelbare school te Vlissingen, de heer G. Lammers, die zijn geluk wensen overbracht. De gevoelens van de schooljeugd werden vertolkt door de leerling Herman Doeleman, voorzitter van de leerlingenvereniging „Contact". Spreker herinnerde aan het lawaai waarmede de verbouwing noodza kelijkerwijs gepaard moest gaan en merkte op inderdaad trots te zijn op deze school. Hij bood daarop de rector een model aan van een straks aan te schaffen projektie- M. Doeleman H.Jzn aandacht voor Schoolfonds scherm, bedoeld als geschenk van de leerlingen. Geen „vergeten eiland" meer De rector, dr. Westendorp Boer ma, wilde afgerekend zien met het begrip „vergeten eiland", gelet op het vele dat na de ramp van 1953 tot stand kwam. Hij deed mede deling van het overlijden van de president van de Fédération des Oeuvres Laïques de Calvados, de man die veel gedaan heeft voor de hulp die de school na de ramp uit Normandië ontving. Inderdaad is ook het professor Zeemanlyceum oen niet vergeten, aldus de rector, die opmerkte dat deze school - het publiek blijft nog altijd hardnekkig van „de h.b.s." spreken - voor dui zenden jongelui sinds 1869 tot grote zegen is geweest. Spreker herin nerde aan de totstandkoming van het overblijflokaal in de Poststraat en de thans voltooide na-rampse plannen. Belangrijk ook is-de ver betering van de gymzaal, waaraan douches werden toegevoegd. De voormalige bibliotheek werd rec torskamer, terwijl een bergruimte kon worden ingericht tot biblio theek. De vroegere tekenzaal werd in tweeën gesplitst. Het totaal is thans voldoende om de leerlingen te huisvesten. De Ned. Heide Maat schappij legde de tuin aan; nieuw schoolmeubilair en apparatuur wer den aangeschaft. Tal van moderne schilderijen konden worden aange schaft, die de muren van de school sieren. Spreker bracht woorden van dank aan het Architectenbureau v. d. Berg en de bedrijven van de heren Roggeband, Beuzenberg en Wansink, alsmede aan dr. Drewes en de heer A. Braat, die estetische adviezen gaf Muziek en toneel Tussentijds speelde een muziek- groepje bestaande uit leerlingen leden van het jeugd-orkest der Zeeuwse Muziekschool o.l.v. de heer Jac. M. Luijkenaar, enkele werkjes van Carl Orff. Onder lei ding van de leraren P. Minderhout en dr. J. C. Röhner brachten ver schillende leerlingen enkele toneel fragmenten op de planken van het nieuwe toneeltje dat de aula rijk is. Na afloop van de plechtigheid volgde een geanimeerde receptie in de gangen van het schoolgebouw. Bovendien was er gelegenheid tot het bezichtigen van de school, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. In het laboratorium en in het physicalokaal gaven de le raren dr. J. C. Röhner en ir. J. M. Knaap demonstraties met het nieuwe studie-instrumentarium. 34 zwaar en 5 lichtgewonden MERLEBACH, 29-5. Een mijn- ontploffing in de Lotharingse plaats Merlebach heeft vrijdagochtend aan veertien mensen het leven gekost. Met een dertigtal zwaar- en vijf licht gewonden is dit een van de ernstigste mijnrampen van de laat ste jaren in dit gebied. De meeste vermisten zaten ach ter of onder het puin dat door de ontploffing op een diepte van 660 meter loskwam, gevangen. Red dingsploegen werkten de hele dag om overlevenden in de Sainte Fon- tainemijn te vinden. Twintig van de gewonden verkeren door ernsti ge brandwonden in levensgevaar. Een hefschroefvliegtuig vervoerde de ernstigste gevallen naar een zie kenhuis en uit Lyon vloog een spe cialist op het gebied van brand wonden naar Merlebach. Al in een halve eeuw was er in Sainte Fontaine geen ongeval van betekenis voorgekomen, maar dit jaar hadden zich in het Lotharingse bekken al twee andere mijnonge lukken met doden voorgedaan: in januari vijf doden bij Petite-Rous- seUe en in maart drie bij Faulque- mont. SCHADEPOST VAN 840.000,— 's-GRAVENHAGE, 30-5. In haar verslag over 1954 deelt de Alge mene Rekenkamer mede, dat de totale schade voor het Rijk, als ge volg van de aankoop in bezettings tijd van het vervalste schilderij „De zalving in Bethanië", ruim f 948.000,had bedragen. In de loop van het verslagjaar ontving de kamer van de minister von Onderwijs, Kunsten en Weten schappen afschrift van een brief van de plaatsvervangend landsad vocaat, waaruit bleek, dat bij de slotuitkering in het faillissement van de maker van het schilderij nog een bedrag van ruim f 108.000 aan het Rijk werd toegewezen, Testament met gevolgen SOUTHAMPTON, 29-5. In Sout- hampton is vrijdag de 74-jarige Zuid-Afrikaanse weduwe Adelaide Young aangekomen, die een ware „droomreis" van vijf maanden in Europa gaat maken. Mevrouw Young heeft onlangs van een familievriend in Johannes burg ruim 60.000 gulden geërfd, doch aan het geld was de voorwaar de verbonden dat zij het binnen tien jaar zou uitgeven aan reizen. Als dat niet gelukt vervalt de rest van het geld aan de Zuid-Afrikaan se nationale partij. De oude mevrouw Young, die nog nooit buiten Zuid-Afrika is geweest is echter van plan het buitenkansje volledig uit te buiten. Zij begint met een Europese reis, waarbij Frankrijk, Italië, Spanje, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en Enge land op het proQ/amraa slaan. Daarna wil zij Australië en Ame rika bezoeken. Bij aankomst in Southampton verklaarde zij vrijdag dat de erf later, Frances Selville, die zelf een groot reiziger is geweest, de bij zondere voorwaarde ten gunste van de nationale partij als aansporing had bedoeld. Hij hield nl. helemaal niet van die partij, verklaarde zij. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Op de Beijer- landselaan te Rotterdam is een oude man door een snelrijdende perso nenauto aangereden en zodanig ge wond dat hij enkele uren later is overleden. De bestuurder van de auto heeft zonder zijn identiteit be kend te maken zijn weg vervolgd. AMSTERDAM. Op de Wetering schans bij het Circuit te Amster dam is een voetganger, de 81-jarige heer L. Telle, door een tramwagen van lijn 7 aangereden. De oude heer werd naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht, waar hij is overleden. KAPELLE. Vorige week is in Zeeland de pluk van de groene kruisbessen begonnen. De aanvoe ren zijn echter nog niet groot ge weest want over het algemeen zijn de bessen nog klein van stuk. Het totale aanbod op de Zuidbevefbndse was vorige week niet groter dan rond 25 ton. 's-GRAVENHAGE. Van 4 t/m 9 juni zullen 84 Britse nabestaanden de graven bezoeken van hun fa milieleden, die in de tweede we reldoorlog sneuvelden en hier ter aarde werden besteld. ALPHEN A/D RIJN. De 46-ja- rige ongehuwde fabrieksarbeider H. J. Futselaar, werkzaam bij de betonindustrie F. P. Bos Zn. N.V. te Alphen a/d Rijn, is in een vijf meter diepe silo om het leven ge komen, toen hij onder een losge schoten berg cement werd bedol ven. De man was pewend alleen te werken, vandaar dat men niet pre cies kan zeggen hoe laat het onge luk gebeurd is. SCHIEDAM. Van een der hel lingen van de dok- en werfmaat- schappij Wilton-Feijenoord N.V. te Schiedam heeft mevrouw M. B. Diemer Kool-de Bloeme, echtge note van een der directeuren van de Amsterdamse Bank, het voor rekening van de Maatschappij tot financiering van bedrijfspanden N.V. te Amsterdam in aanbouw zijnde tankschip „Caltex Amster dam" gedoopt en daarna van stapel laten lopen. Het tankschip is be stemd voor de N.V. Nederlandse Pacific Tankvaart Maatschappij, een zustermaatschappij van de N.V. Caltex Nederland. welk bedrag in 's Rijks schatkist is gestort. De schade bedraagt ten slotte dus circa f 840.000,—. (Het schilderij, ook „De voetwas sing" genoemd, werd bij aankoop aan Vermeer toegeschreven, maar het bleek later een „Vermeer" van de schilder Van Meegeren te zijn). Dit nummer bestaat uit 6 pagma's Wie paarlen wil vinden moet diep duiken. K.N.L.C. ongerust over de regeringsverklaring 's-GRAVENHAGE, 30-5. De op- merkingen over het landbouwbe leid in de op 26 mei in de Tweede Kamer door de minister-president afgelegde regeringsverklaring heb ben bij het Koninklijk Nederlands Landbouw-comité, verklaart dit co mité in een communiqué, ongerust heid gewekt. Als de verlaging van de over heidsuitgaven voor het garantie- beleid met zich zal brengen dat de landbouw - en in het bijzonder de melkveehouderij - niet kan rekenen op vergoeding van de reeds scherp gecalculeerde gemiddelde produk- tiekosten, dreigt voor de landbouw de bestedingsbeperking te worden verscherpt, terwijl die voor andere bevolkingsgroepen op het punt staat te worden opgeheven, aldus het K.N.L.C. Verder vestigt het K.N.L.C. de aandacht op de noodzaak om bij de invoering van de gedifferentieerde loonvorming rekening te houden met de bijzondere positie van de agrarische bedrijfstak daar deze immers telkenjare de bereikte pro- duktiviteitsstijging de consument ten goede doet komen. Scha apsscheer dersf ees t te Ede EDE, 29-5. Woensdag zullen de schapen van de Ginkelse kudde bij Ede weer van hun dikke winterse wollen vacht worden ontdaan. Het is het jaarlijkse schaaps- scheerdersfeest, dat des morgens al vroeg begint en dat des avonds na volgens oude traditie besloten wordt met een maaltijd. Het menu bestaat dan uit rijstebrij met zou tevis. De ongeveer 200 schapen van de kudde worden met de hand gescho ren, hetgeen geschiedt door vijftien bejaarde boeren, die het vak nog van vroeger kennen. Gehoorzame hond NAIROBI, 29-5. De 15-jarige Bunty de Cary uit Nairobi heeft haar leven te danken aan de gehoorzaamheid van haar Duitse herdershond. Toen zij donderdag met haar viervoetige vriend wandelde en in het Kikoejoe-reservaat Hij Nairobi via stenen een rivier wilde oversteken, gleed zij uit. Tot haar grote schrik kwam zij, tot aan haar hals in het water staande, klem te zitten. Met veel moeite slaagde zij er in een van haar schoenen uit te trekken. Ze bond de schoen aan de hals band van haar hond en smeekte hem „naar huis, ga naar huis". Het verstandige dier begreep haar en kon, met de stomme getuige aan zijn halsband, alarm slaan in Nairobi. Spoedig was een reddingsploeg, geleid door de hond, ter plaatse om haar uit haar benarde positie te ver lossen. AMSTERDAM. In de Churchil- laan-hoek Scheldestraat te Am sterdam is de 78-jarige mevrouw H. Bals-Holzapfel, toen zij van een vluchtheuvel stapte, aangereden door een tram van lijn 25. Ernstig gewond werd zij naar het Wees- perpleinziekenhuis gebracht, waar ze is overleden. 's-GRAVENHAGE. De K.L.M. zal in juni 369 maal het noordelijk ge deelte van de Atlantische Oceaan oversteken. De maatschappij zal nl. behalve de 304 passagierslijnvluch- ten en twintig speciale vrachtdien sten, nog 45 vluchten uitvoeren waarbij de toestellen zijn afge huurd. Op deze 45 chartervluchten zullen ongeveer 3500 passagiers worden vervoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1