Tweede Kamer verwerpt twee moties van Partij van de Arbeid Verlaging belastingdruk niet gericht bevoordeling ondernemers DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister-president in Tweede Kamer Bezinning op landbouwbeleid op grond van S.E.R.-advies VRIJDAG 29 MEI 1959 No. 18571 115o Jwganf ZWZEEmSNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-18B9 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerlkzee, Postbus nr. t, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zlerikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Bezwaren tegen overheveling sociale bijstand naar Maatschappelijk werk Chroesjtsjef in Albanië AANVAL OP WESTDUITSE MINISTER VON BRENTAN0 's-GRAVENHAGE, 28-5. - De Tweede Kamer heeft twee moties van de Partij vaö de Arbeid, in zake „overgaan van taken van So ciale Zaken naar Maatschappelijk Werk" en „opheffing gevolgen be stedingsbeperking vóór huurverho ging", verworpen. De eerste motie-Burger werd verworpen met 82 tegen '16 stem men; vóór: P.v.d.A., C.P.N, en P. S.P.; tegen: A.R., V.V.D., K.V.P., C.H.U. en S.G.P. Dc tweede motie- Burger werd met dezelfde stem menverhouding verworpen. De motie inzake overgaan van taken luidde als volgt: „De Kamer, van oordeel, dat de gevolgen voor belanghebbenden en voor de doelmatigheid van de over heidsdienst van de aangekondigde overbrenging van een deel der werkzaamheden van de afdeling sociale bijstand en complementaire arbeidsvoorzieningen van het de partement van Sociale Zaken naar het departement van Maatschappe lijk Werk nadere overweging ver dienen, verzoekt de regering de Kamer in staat te stellen zich hierover een gefundeerd oordeel te vormen aan de hand van een door de regering Het testament van Dulles NEW YORK, 28-5. Het testament van de overleden oud-minister Dul les, dat donderdag ter verificatie is gedeponeerd, bevat legaten tot een totaal bedrag van 238.000 dollars, Aan zijn zoon John Watson Fos ter Dulles in Mexico werden 100-000 dollars vermaakt en 10.000 dollars aan zijn dochter, mevrouw Lllllas Dulles Henshaw, in New York. Zijn zoon Avery Dulles, die Jezuiet is, krijgt 5.000 dollars. In een toelich ting op dit laatste legaat werd ge zegd, dat niet wegens gebrek aan liefde of vertrouwen jegens deze zoon geen groter bedrag aan hem werd vermaakt, maar omdat de speciale omstandigheden in zijn ge val verdere bedragen onjuist en niet nodig deden schijnen. De rest van het bezit gaat gro tendeels naar mevrouw Dulles. ISRAEL EN LIBANON TEL AVIV, 29-5. Israël heeft de vijf bemanningsleden van de Liba nese bommenwerper die woensdag gedwongen is op het vliegveld van Haifa te landen, toestemming gege ven naar hun land terug te gaan, aldus is donderdag van doorgaans welingelichte zijde te Tel Aviv ver-, nomen. in te dienen nota, waarin wense lijkheid en doelmatigheid van deze overbrenging worden gemotiveerd, en in afwachting van de beraad slagingen over deze nota de uitvoe ring der genomen beslissing op te schorten". De tweede motie van de heer Burger luidde aldus: WASHINGTON. 28-5. De Ame rikaanse, Britse, Franse en Rus sische ministers van Buitenlandse Zaken zgn donderdag uit Washing ton naar Genève vertrokken. Mi nister Herter zei over de confe rentie in Genève: „Tot nu toe heb ben wjj alleen standpunten uitge wisseld over onze speciale voor stellen en hebben we geen be paalde punten ontdekt waarvan men zou kunnen zeggen dat cr overeenstemming kon worden be reikt. „De Kamer, gehoord de beraad slagingen over de regeringsverkla ring, vaststellende, dat de sociaal- economische situatie in Nederland mede dank zij het bestedingsbeper- kingsbesluit zodanig is verbeterd, dat thans bestedingsverruiming economisch mogelijk en sociaal ge boden is, spreekt als haar oordeel uit dat bij aanwending van de mogelijk heden tot bestedingsverruiming een huurverhoging niet aanvaardbaar is, voordat de gevolgen van de be stedingsbeperking voor trekkers van lonen, salarissen en sociale uit keringen zijn opgeheven". rentie-appartement. Aan het eind van het vliegtuig is een ruime lounge waar de ministers de meeste besprekingen kunnen voeren. De ministers hadden president Eisenhower ironisch de suggestie horen doen, dat ze maar in de lucht moesten blijven tot ze over eenstemming hebben bereikt; hij zou - indien nodig - wel een tank vliegtuig sturen, zodat het toestel In de lucht brandstof zou kunnen Innemen. Dit vertelde dr. Ade nauer na een lunch die Elsenhower aan de buitenlandse autoriteiten in het Witte Huis had aangeboden. BELGRADO, 28-5. De thans in Albanië verbl^vende Sowjetrussl- sche premier Chroesjtsjef, beeft donderdag in een toespraak te Ko- rltza, nab(j de Griekse grens, de Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano, aan gevallen. Hij verklaarde, dat het houden van een topconferentie niet afhan kelijk was van Von Brentano's toe stemming. Chroesjtsjef herhaalde zijn reeds meermalen gedane uit lating dat, indien Von Brentano thans geen vredesverdrag met de Sowjet-Unie wilde sluiten, hij of een opvolger van hem dit later zou doen, aldus meldt het Albanese persbureau „A.T.A.". Het was donderdag de vierde dag van Chroesjtsjef's verblijf in Al banië, dat twaalf dagen zal duren. Zijn toespraak te Korltza werd on der meer aangehoord door de Sow- SCHOONVADER TROk MES 's-GRAVENHAGE, 28-5. Toen de 48-jarige W. T. gisteren een bezoek had gebracht aan zijn echtgenote, die in een kliniek aan de Scheve- ningse weg vertoeft, werd hij op gewacht door zijn schoonvader ,de 78-jarige waker A. H. Tussen beide mannen ontstond een woordenwis seling, die weldra in een handge meen overging. Op een gegeven ogenblik sloeg T. zijn schoonvader met een riem op het hoofd, waarna /leze een mes trok en schoonzoon een paar steken in de zijde toe bracht. T. werd naar een ziekenhuis overgebracht. Zijn verwondingen blijken nog al mee te vallen. De schoonvader is vastgezet. In antwoord op gemaakte opmer kingen en gestelde vragen in de Tweede Kamer, b(j de behande ling van de regeringsnota, heeft minister-president De Quay op vragen van de heer Burger be toogd, dat de voorgenomen verla ging van de belastingdruk, om knelpunten voor de economische groei weg te nemen, niet z\jn ge richt op bevoordeling van de on dernemers. De bedoeling is inves teringen te bevorderen en werkge legenheid te scheppen. Hierbtf wordt gedacht aan middelgrote be drijven. Ondanks de grote bedragen, die nodig zullen zijn voor de bekosti ging van de essentiële regerings- taken, wordt gestreefd naar een verlaging van het kastekort in 1960 door naar verlaging van de uit gaven op andere punten te streven. Op een vraag van de heer Romme of er sprake zal zijn van verlen ging van de tijdelijke belastingver hogingen, zegt de minister-presi dent, dat de regering nog geen de finitieve beslissing heeft genomen. De toegezegde nota zal afgewacht moeten worden. De heer Burger heeft gevraagd wat de regering zal doen als het particulier Initiatief in de bouw sector tekortschiet De subsidiere geling heeft een zodanige inhoud, dat particulier initiatief erv bouw in dc overheidssector vrijwel ge lijke kansen hebben. Als het par ticulier Initiatief tekortschiet zal dc regering niet aarzelen de nodige maatregelen te treffen. Met betrekking tot vragen over verlaging der bouwkosten zegt spr., dat de regering zich nog niet. kan uitspreken over het rapport ter zake van de S.E.R. Spreker merfcf op, ctaf deer huur verhoging de woningvoorraad en de bouw bevorderd worden. jet-minister van Landsverdediging Malinofski, de leider der Albanese communistische partij, generaal Enver Hoxha en de Albanese pre mier Mehmet Sjehoe. De minister van Defensie van communistisch China, maarschalk Peng The-Hoeai, is donderdag in Albanië aangekomen. In Amerika is het.model ontworpen van een ruimteraket, in de kegel waarvan vier personen een plaatsje kunnen vinden. Een dergelijke ra ket zou de ruimtebemanning op een afstand van 400 mijlen boven de aarde moeten brengen. De kosten zouden vijf honderd miljoen dollar bedragen. De huurverhoging Bij een huurverhoging zal ook het woongerief van de woning wor den betrokken. Een beslissing over blokkering bij een huurverhoging zal worden genomen nadat het S.E.R.-advies de regering heeft be reikt. De omvang van de woningbouw - in 1959 vastgesteld op 80.000 wo ningen - moet niet als een absoluut aantal worden beschouwd. Of het zal kunnen worden overtroffen, hangt af van een aantal factoren, zoals de financieel-economische si tuatie en de ontwikkeling op de arbeidsmarkt. Lonen en arbeidsvoorwaarden Naar aanleiding van opmerkin gen over lonen en andere arbeids voorwaarden zegt de minister-pre sident, dat de regering met spoed werkt aan de nota die in de re geringsverklaring is aangekondigd. Hij verwacht dat het mogelijk zal zijn deze nota vóór het zomerreces met de Kamer te behandelen. Over de datum van invoering der huurverhoging en afschaffing der melksubsidie zal de toegezegde nota klaarheid brengen. Invoering van een gedifferentieerde loonvor ming en afschaffing van de sub sidie zullen elkaar niet verdringen. Prof. de Quay zegt thans niet te zullen ingaan op de wensen van de georganlsleerde landbouw. Dit zal btf de behandeling van dc des betreffende begroting kunnen ge beuren. De regering zal zich wat het landbouwbeleid betreft bezin nen op grond van het S.E.IL-advIes. Gestreefd wordt naar een ver mindering van de jaarlijkse kosten verbonden aan het garantiebelcid cn do producentensubsidie op melk. Dit vraagstuk zal evenwel niet ge ïsoleerd worden bekeken, maar in het breder verband van dc sociaal- economische politiek en het te voe ren landbouwbeleid in het alge meen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Ontwijk een uitvrager, want hij is ook een uitflapper. Krijgt „De Schelde" werf in Israël VLISSINGEN, 28-5. Een zegsman van de scheepswerf „De Schelde" te Vlissingen heeft vandaag beves tigd, dat deze onderneming Is uit genodigd voor besprekingen over de bouw van een scheepswerf te Haifa, voor rekening van de Israë lische regering. Begin juni zal een delegatie van de directie van „De Schelde" naar Israël vertrekken. Een opdracht is nog niet gegeven. Met dit project zou een bedrag van tien vijftien miljoen dollar gemoeid zijn, afhankelijk van de grootte die de werf zal krijgen. Aanvaring bij Ouessant DEN HAAG, 29-5. Het 9.200 ton metende Liberiaanse motorschip „Mitera Marigo" heeft vrijdagoch tend geseind dat het ten noorden van het eilandje Ouessant, ten wes ten van Brest (Frankrijk) in aan varing is geweest met het West duitse schip „Frltz Thyssen" (10.600 ton). Verder seinde de „Mitera Mari go" dat één van de ruimen vol wa ter is gelopen, maar dat het schip niet in gevaar is. Er heerst een dichte mist in het gebied. Tweejarig meisje verongelukt ROTTERDAM, 28-5. Vanmiddag is In de Johannes Brandstraat de tweejarige Petronella Mourik van de Putselaan te Rotterdam bij het oversteken door een vrachtauto aangereden. Bij aankomst In het Zuiderziekenhuis bleek, dat zij aan de bekomen verwondingen was overleden. op De regering stelt voortgezette parlementaire behandeling van het ontwerp op het voortgezette onder wijs op prijs. Dat bij die behande ling rekening zal worden gehou den met in de Kamer bestaande opvattingen spreekt vanzelf, ver zekert de minister-president. Overnameprijs baconvarkens 's-GRAVENHAGE, 28-5. In ver- band met een hernieuwde inzinking van de baconmarkt in Engeland heeft het bestuur van het Produkt- schap voor Vee en Vlees besloten de overnameprijs voor baconvar kens ingaande op maandag 1 juni met 5 cent per kg. te verlagen. Dientengevolge zal dan voor de baconvarkens van 63 t.m. 70 kg. in de kwaliteitsklassen 1 t.m. 4 een prijs gelden respectievelijk van f 2,22, f 2,18. f 2,14 en f 2,10 per kg. koud geslacht gewicht. RECHTZAKEN Echtpaar doodde vijf pasgeboren baby's De officier bij de arrondisse- menls-rechtbank te Rotterdam, mr. H. van Buuren, heeft tien jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest geëist tegen de 36-jarige loodgieter G. C. S. uit Rotterdam cn diens 35-jarige echtgenote L, M. M. N. De officier wilde dezelfde straf vragen tegen beiden. Welis waar, zelde hij, heeft de man in feite de laatste vier moorden ge pleegd, maar hij ts z.i. over de mo rele drempel gebracht door zijn vrouw met het eerste geval in 1951. Ten aanzien van de man achtte mr. van Buuren bewezen moord, meer malen gepleegd, en ten aanzien van de vrouw moord en het medeplegen van moord. De vier ministers reizen echter samen per vliegtuig en wij hopen dat wij bij de gedachten wisseling tijdens de reis misschien enkele meer hoopvolle wegen tot overeen stemming kunnen vinden, waaraan wij in Genève verder kunnen wer ken". Het vliegtuig van de ministers, een D.C.-6, heeft o.a. bureaus, ra dio-telefoon en een klein confe- Belastingontwerpen -s'GRAVENHAGE, 28-5. Minister Zijlstra zal zich beraden op de vraag in hoeverre hij zich kan ver enigen met de ontwerpen voor de drie nieuwe belastingwetten, die in december 1958 bij de Tweede Ka mer zijn ingediend. Dat zijn de wet op de inkomstenbelasting, die op de vermogensbelasting en die op de loonbelasting. Deze ontwerpen ma ken deel uit van de algemene her ziening van de belastingwetgeving. De minister heeft In een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer mededeling gedaan van het feit dat hij zich nog wil beraden. Hij stelt zich voor, met het oog op de ver dere voorbereiding van de parle mentaire behandeling van de wets ontwerpen, zijn standpunt zo spoe dig mogelijk kenbaar te maken. Dronken autobestuurder veroorzaakte dodelijk ongeluk LEEUWARDEN, 28-5. Het ge- rechtshof te Leeuwarden veroor deelde vanmiddag in hoger beroep de 40-jarige stucadoor G. de Lange uit Emmen, tot een jaar en drie maanden met aftrek en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Verdachte had in december 1958 zonder rijbewijs een auto bestuurd, terwijl hij onder invloed ver keerde. Hij kwam in Emmer Com- pascuum in botsing met een tege moetkomende motorrijder, die ge dood werd. De vrouw van de mo torrijder, die op de duo zat, over leed tien dagen later aan haar ver wondingen. De L. was in eerste instantie tot twee jaar en vijf jaar ontzegging veroordeeld. De procureur-gene raal vorderde veertien dagen ge leden bevestiging van dit vonnis. 's-HERTOGENBOSCH. Op 5 en juni zal het 12%-jarig ambtsjubi leum van prof. dr. J. E. de Quay als Commissaris dre Koningin in de provincie Noord-Brabant wor den gevierd, terwijl tevens op die dagen van hem afscheid zal worden genomen. De Amerikaanse hoofdrolspeelster in de Anne Frank-film, Willie Perkins, heeft donderdagmorgen een krans gelegd bij de „Dokwerker" op het J. D. Meijerplein in Amsterdam (foto links) en een bezoek ge bracht aan het Anne Frankhuis aan de Prinsengracht (rechts). m MINISTERS OP WEG NAAR GENEVE Herter: „Tot nu toe werden alleen standpunten uitgewisseld"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1