Uit televisietorens SANDWICH SPREAD STAD EN PROVINCIE HET JONGE GESLACHT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag t» mei 1959 No. ismo RAMPGEBIED KRIJGT VOORRANG stralen straks onze stemmen! 600 gesprekken in één fruitschaal - Merkwaardige nieuwe mogelijkheden in de^telefoontechniek Zij zijn nu al vertrouwd in het landschapsbeeld, die hoge beton nen torens in Goes, in Loon op 7.and, in Markelo, in Smilde, in Roermond, in Lopik en elders. Te levisie-torens heten zij in de wan deling; en deze aanduiding is in de meeste gevallen juist, want deze betonnen cilinders met hun spitse stalen naalden vervullen een taak in het televisie zendernet in ons land. Maar het is niet hun enige bestemming. Enkele torens ver vullen bovendien een rol bij de stichting of verruiming van het FM-net dat over enkele jaren vol tooid zal zijn en waarmee Neder land zal beschikken over een luis termogelijkheid naar de radio programma's naast die welke ge boden wordt door de middengolf zenders van Hilversum I en II. Derde taak Hoe belangrijk dit alles ook is en hoe begrijpelijktoch zal straks het zwaartepunt van het nut van deze torens misschien heel ergens anders komen te liggen en wel op een gebied waar wij het niet verwacht hebben. N.l. op dat van de telefoon. Wij worden hoe langer hoe meer een telefonerend volk en onze te- lefoondichthcid begint dat van een top-telefoonland als b.v. Zweden op zij te streven. De uitbreiding van de telefoon-netten en de aan sluiting daarvan op buitenlandse netten (de P.T.T. werkt immers al aan de automatische bereikbaar heid van vele buitenlandse steden) brengt vele problemen te voor schijn, waarvan één voornaam is: dat van het leggen of uitbreiden van de kabelverbindingen, die de ze netten onderling moeten ver binden. Harde soliede koperdraden bundels die over een lengte van vele kilometers moeten worden ingegraven. Draadloze telefoon „Kunnen wij van de noodzaak van dat graafwerk verlost wor den?" heeft P.T.T. zich afgevraagd; en men is geneigd dit op 't eerste gezicht een vry dwaze vraag te vinden, want hoe kan er sprake bleven van het voeren van indivi duele gesprekken per telefoon, als de gesprekpartners niet door dra den met elkaar verbonden zyn? Toch kan dat, bij de moderne stand van de techniek. De draden die er zijn blijven hun rol spelen, maar voor de nieuwe draden die nodig zijn overweegt men iets heel anders: men laat het koper er van als 't ware verdampen en gebruikt de lege ruimte als verbindingsweg. Na een aanloopweg langs de con ventionele draad leidt men de te lefoongesprekken, die daarvoor ge- eigend zijn, naar een radio-zender die een golf van ongeveer 7 cm. lengte uitstraalt en die is opge steld in een van de „televisie-to rens". 600 gesprekken tegelijk Met behulp van een reflector - een soort grote fruitschaal op zijn kant - bundelt men de radio-ener gie, gelijk de stralen van een zoek licht, in de richting van een andere televisie-toren en ontvangt die daar in een soortgelijke reflector. Daar wordt die radio energie ont leed en via het gewone dradennet en de centrale, geleid naar de plaats van bestemming, n.l. u of ik, die telefoon hebben. De tech nisch georiënteerde mens van vandaag zal misschien zeggen: „Ik vind 't knap en 't is misschien het ei van Columbus, maar alles wat hier gebeurt is niet anders dan dat men draadloos doet, wat men tot dusver langs een kabel deed". En dat is nu niet zo erg bizonder. Het bizondere is echter niet dat men een stukje weg draadloos overbrugt, maar dat men kans ziet om langs zo'n draadloze ver binding 600 telefoongesprekken ge lijktijdig over te brengen in die enkele radio-zoeklichtbundel, zon der dat de gesprekvoerders iets anders bespeuren dan de woorden van hun eigen privé gesprek en zonder dat de intimiteit van hun woorden ook maar in het geringste wordt aangetast. Het wonder is dat die zeshon derd gesprekken in het electrische energiebeeld van de zender als een ogenschijnlijk onontwarbaar pa troon worden verzonden, maar op het eindpunt weer netjes en feil loos hun individualiteit terugkrij gen. Rampgebied vooraan De eerste gedachte om deze mo gelijkheid toe te passen is gerijpt na de overstromingsramp in Zee land in 1953. Toen lagen daar im mers alle telefoonverbindingen „plat" op een ogenblik dat men er de dringendste behoefte aan had. Men wilde dit voor de toekomst onmogelijk trachten te maken door de vitale verbindingskanalen los te maken van de gebondenheid aan de kwetsbare aardbodem. Daarom is het eerst gedacht aan gebruikmaking van de televisie toren van Goes voor de toepas sing van dit nieuwe systeem dat de naam van draaggolf-televisie draagt. De mogelijkheden van dit sy steem zijn intussen zo veelbelo vend geworden dat het in de toe komst stellig in ruime mate zal (worden toegepast ook in gebieden waar deze veiligheidsoverwegingen niet in de eerste plaats gelden. En zo moet men de televisie-torens nog voor „voller" aanzien dan men misschien tot dusver al deed. W. VOGT DE GOUDEN COBRA 8. Een ogenblik voelt Aram de neiging in zich opwellen om de bootsman een draai om zijn oren te geven, maar dan beheerst hij zich. „Je toon bevalt mij niet, boots", zegt hij scherp, „maar je hebt gelijk, ik ben geen klaploper! Zolang de kok voor mij z'n potje kookt, wil ik mijn werk doen". Hij stapt aan dek, gevolgd door Kleine-Kim en de bootsman. Bij de trap naar het achterschip draait hij zich nog eenmaal om. „Kleine-Kim, ga jij naar je kooi!" beveelt hij de jongen. „En jij, bootsman, laat dat joch met vrede.hij is nog te jong om al af gebekt te worden". En als Aram even later het stuurrad overneemt, zwellen de aderen op zijn voorhoofd nog van ingehouden woede Kleine.-Kim echter heeft Arams bevel in de wind geslagen en is de bootsman achterna geglipt, toen deze driftig naar het voordek liep. Zich verschuilend achter een reddingssloep, luistert hij het gesprek af, dat de bootsman daar met een ruw uitziende matroos voert „Ik heb er genoeg van om tegen die uitgestreken tronie van die landrot aan te kijken", sist de bootsman op gedempte toon, „over een uur trommel je Taco en Juan uit hun kooi en dan smijten we hem gezamenlijk overboord!" KERKNIEUWS Ned Herv. Kerk Benoemd tot geestelijk verzorger van het diaconaal rusthuis Nijen- stede te Amersfoort dr. L. D. Ter- laak Poot, em. pred. en hulppred. te Callantsoog. Ger. Kerken Beroepen te Amsterdam Zuid- Slotervaart: W. Dekker, IJlst; te Medicine Hat (Alberta, Canada): D. J. Roos, Haarlem-zuid; te IJssel- monde-west: L. Schuurman, Gies- senburg; te Vroomshoop: K. Ubels, Zwarte'broek; te Wateringen: kand. J. C. Rietveld, 's-Gravenhage. Bedankt voor Garijp: A van Eg- mond, Oosterbeek; voor Nijmegen (vac. wijlen ds. G. van Doornik): J. M. Bloemkolk, Ede. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Almelo: Ph. Lin deman, Stavoren. FINANCIEN EN ECONOMIE Bezorgdheid over Amerikaanse welvaart WASHINGTON, 25-5. De econo mische welvaart in de V.S., die zich na de een jaar geleden ingetreden recessie met onverwachte snelheid heeft ontwikkeld, wekt in Ameri kaanse verantwoordelijke rege ringskringen bezoi'gdheid, - aldus meldt de correspondent van de ZONNEMAIRE Slotmiddag seizoen bejaardensociëteit De laatste contactmiddag in dit seizoen van de bejaarden werd dinsdag gehouden in het Herv. Ver enigingsgebouw. Na de gebruikelij ke opening 'hield ds. Duvekot een- bijbelinleiding naar aanleiding van de „Talenten". Deze bijeenkomst stond' in een feestelijk teken omdat het voor dit seizoen de laatste sa menkomst was De tractatieis wa ren extra. Gedeclameerd werd door enkele dames en een heer De heer L. K. van Almkerk, als bestuurslid, bracht het ontstaan van de bejaar densociëteit en de gang van zaken in 't midden. De vrouwenvereni ging A.Z.E. die voor deze keer was uitgenodigd, zong een Zeeuws liedje Ds. Duvekot dankte de leden der vrouwenvereniging die de zorg voor de bediening altijd voor haar reke ning namen op de contactmiddagen, waarbij ook de voorzitter van het bestuur zich aansloot. Tot slot werd gezongen Gezang 280 1 en 5, waarna een ieder zeer voldaan huiswaarts keerde. De Noordoostpolder heeft de beschikking gekregen over een rijdende hoefsmederij. Voorheen hebben de boeren geklaagd over de grote af standen, die zij moesten afleggen om hun paarden te laten beslaan. Twee smidsknechten uit Nagele hadden oor voor de moeilijkheden en con strueerden binnen drie dagen een rijdende hoefstal. Om aan de beno digde vergunningen te komen, hadden zij aanmerkelijk langer werk. Maandagmiddag werd het eerste paard in de rijdende hoefstal beslagen. De twee smeden vertelden, dat hun agenda voor de eerstvolgende weken reeds volgeboekt is. Agence France Presse, - een be zorgdheid die men ook niet heeft verheeld tegenover de Franse mi nister van Financiën, Antoine Pi- nay, in diens gesprekken met pre sident Eisenhower, de Amerikaanse minister van Financiën, Robert An derson, en de minister van Buiten landse Zaken ad interim, Douglas Dillon. Zoals bekend, brengt de Franse minister op het ogenblik een bezoek aan de Ver. Staten. Genoemde verantwoordelijke krin gen zoeken thans naar middelen om de hausse van de laatste maan den te „bestrijden", ter voorkoming van een inflatie, die buitengewoon ernstige gevolgen zou kunnen heb ben. dreischor Afwerking uitgesteld feestprogramma Door de ongunstige weersomstan digheden is het gestelde feestpro gramma voor de viering van de 50e verjaardag van HM. de Koningin op 30 april jl. slechts ten dele uit gevoerd. Het bestuur van de Oran jevereniging heeft daarom besloten op zaterdag 30 mei a.s. het pro gramma verder af te werken op het. sportterrein. Het programma ziet er als volgt uit: 2.15 uur vertrek van de Ring met het harmoniegezelschap „Cres cendo". 2.30-3.15 uur optreden van de gym nastiekvereniging „Jong Drei- schor". 3.15-4.30 uur kinderspelen. 4.30-5.30 uur volksspelen. 5.30-6 30 uur pauze. 6 30 uur vertrek van de voetbalelf tallen van de Ring met muziek naar 'het sportterrein. 7-8.45 uur voetbalwedstrijd tussen veteranen „Rood-wit-blauw"- „Oranje". Tegelijkertijd korfbalwedstrijd NOAD-SVOWK. Tijdens de rust en na afloop op treden van de harmonie „Cres cendo". Op deze middag zullen worden bekend gemaakt de winnaars van de ballonwedstrijd, die op 30 april jl. werd gehouden. Deelnemers voor de volksspelen kunnen zich opgeven bij J. P. van der Linde, Bogerdweg 32. De opbrengst van de SAKOR- collecte in deze gemeente bedraagt f 19,70. SITTARD, 27-5. Op de coöpera tieve veiling te Sittard wordt op vrijdag 29 mei de eerste kersenvei ling in Nederland van dit jaar ge houden Aangevoerd zullen worden enkele kleine partijen van de soort Fuehesten der Markt. SPORT KORFBAL S.D.K.B. SVOWK-DSS 2-1 Junioren De sterke wind deed aan deze wedstrijd veel afbreuk, zodat het spel bijna niet mogélijk was. Na 10 minuten spelen wist SVOWK de leiding te nemen door Adrie Ro- meijn (1-0) en nog voor de rust wist dezelfde speler de voorsprong te verhogen tot 2-0. Na de rust was DSS dank zij het windvoordeel sterker en het gelukte van Felius de achterstand te verkleinen (2-1). DSS bleef sterker en zette vele aanvallen op, maar Adrie Romeijn stond in de SVOWK-verdediging als een rots in de branding en het gelukte de gasten niet om gelijk te maken, zodat het einde kwam met een kleine overwinning voor de thuisclub. Burgh Ill-Zeemeeuwen II 4-2 De jaarlijkse derby tussen Burgh III en Zeemeeuwen II trekt steeds veel belangstelling. Ook nu genoot het talrijke publiek van een span nende wedstrijd. De Burgh-dames speelden een opvallend sterke par tij. Burgh was vanaf het beginsig- naal veel sterker doch de aanval kon dit alsnog niet in doelpunten uitdrukken. Het eerste doelpunt ontstond na een kwartier door C. van Nieuwenhuize met een door loopbal. Dezelfde speler miste hier op een strafschop. De kleine J. Rijnberg brak geregeld door doch miste de routine nog voor het goe de schot. Eén min. voor dust zette Anneke Rijnberg een kans om in een doelpunt (2-0). Zeemeeuwen kwam veel sterker voor de dag na de vakwisseling. A. v. d. Maas bracht de standop 2-2. C. Rijnberg schoot hierna een draaibal door de korf (3-2), maar uit gedekte positie. Fierens miste de strafworp. Door het goede samenspel van de Burgh-dames v. d. Have en Boot kreeg C. Rijnberg tenslotte een niet te missen kans (4-2). Het programma voor deze week luidt: Vrijdag 29 mei: 3e klass A: Renesse I-Brouwers haven II; Zeemeeuwen II-Stormvo- gels II; Burgh III-Velocitas II (half aöht). Ingezonden mededeling HEINZ© HSH Mjii de nieuwe broodbelegging GARANTIE- volledige vergoeding door Uw leverancier, een Helm 57 product niet voldoet. 3e klasse B: Unitas II-DES II; DSS II-WIK II (half acht). Zaterdag 30 mei: le klasse: Stormvogels I-Unitas I DSS I-Zwaluwen I; Velocitas I- Zeemeeuwen I; Burgh I-Brouwers haven I (6.45 uur). 2e klasse: NOAD I-SVOWK I; DOSKO I-WIK I; Burgh II-DES I (6.45 uur). SCHOOLKORFBALDAG TE ZIERIKZEE Zaterdag 30 mei a.s. wordt op het sportpark „Bannink" te Zierikzee de jaarlijkse schoolkorfbaldag ge houden, waarvoor een verheugend grote belangstelling bestaat. Niet minder dan 28 twaalftallen uit ge heel Schouwen-Duiveland hebben hiervoor ingeschreven. Gespeeld wordt in 3 afdelingen op 4 velden met in totaal 55 wedstrijden. De wedstrijden vangen aan om 9 uur 's morgens en zullen des middags plm. 3 uur eindigen. In afdeling A komen uit: Prof. Zeemanlyceum I, Openbare ULO I, Ohr. ULO I, comb. Landbouwhuis- houdschool-Lagere Techn. school I en comb. Landbouwhuishoudschool -Lagere Technische school II. In reserve afdeling A: Prof. Zeeman lyceum II, Openbare ULO II, Ohr. ULO II, comb. Landbouwhuishoud- school-Lagere Technische school III en comb. Landbouwhuishoudschool -Lagere Technische school IV. In afdeling B wordt in 4 poules gespeeld. In poule A zijn ingedeeld: Chr. N. school Scharendijke, O.L.- sdhool Noordwelle, O.L.-school Oosterland, O.L.-school Sirjans- land en O.L.-school Zonnemaire. In poule B: O.L.-school Renesse, O.L- school Brouwershaven II, O.L - school Noordgouwe, Chr. N. school Haamstede en Chr. N. school Zie rikzee. In poule C: O.L.-school Haamstede, O.L.-school Brouwers haven, O.L.-school Zierikzee I en O.L -school Kerkwerve. In poule D: O.L.-school Burgh, O.L.-school Ellemeet. O L.-school Nieuwerkerk en O.L.-school Zierikzee II. De wedstrijden in de afdelingen A en res. A duren 2 x 12% minuut, in afd. B 2 x 10 minuten. Eindigen meerdere ploegen gelijk, dan moe ten 3 strafworpen worden genomen. Is dan nog geen beslissing gevallen dan beslist het doelgemiddelde. Mocht dit ook gelijk zijn dan be slist het lot. Bij gunstig weer mogen aardige wedstrijden worden verwacht, die zeker goede belangstelling zullen trekken. FEUILLETON „Spaar jullie de moeite, mannen" zei Pier grimmig. „Met die twee broers reken ik zélf 'nog wel eens af, één voor één, begrijp je?" „Om dat te voorkomen zijn wij nou net hier", antwoordde de agent en oom Eine, die rustig mee naar binnen was gegaan, deed ook nog een duit in 't zakje. „Kijk eens hier .Pierre", begon hij. „Toen ik zo oud was als jij re deneerde ik precies net zo. Ik weet ook dat het vergeefse moeite is om jou wijzer te willen maken. Maar als je bij mij wilt blijven, zul je toch van die twee broers af moe ten blijven. Dat je naar de politie gaat als je wordt mishandeld is je goede recht, ook al zou mij dat klanten kosten., Maar als jij er des avonds op uit gaat om ruzie te zoe ken of wraak te nemen werk je mij óók in de grond, denk daar wel om!" „Bovendien", mengde de veld wachter zich nu in het gesprek, „bovendien ben je gisteravond al bij me geweest voor het doen van aangifte. Ja natuurlijk, je wou je motor graag terug hebben. Maar nu zul je ook door moeten bijten en alles eerlijk opbiechten! Vooruit jongeman en nu geen gekheid meer!" Mopperend gaf Pier toe. Tenslotte ondertekende hij het verslag Dat betekende een gerechtelijke vervol ging van de twee broers en van de helper, die de motor in de sloot had gereden. Want al was buiten de be trokkenen niemand getuige geweest van de vechtpartij, bij het verhoor vielen de broers prompt door de mand wegens gebrek aan alibi. Wat ze inderhaast verzonnen, werd al gauw weerlegd. Een voox-waarde- lijke veroordeling en een fikse boete waren het slotstuk van het drama. Of eigenlijk niet helemaal. Op een donderdagmorgen, toen het mai'kt was in de stad en Pier op zijn motor op weg haar buiten was, zag hij Corrie fietsen Zijn hart klopte luid van vreugde, want na die bewuste herfstavond had hij haar niet meer gezien en „De Harpe Davids" had plotseling twee leden verloren Juist toen het meisje bij een win kel afstapte haalde hij haar in. Vlug trok hij de motor op de stan daard, trok zijn handschoenen uit en slapte op haar toe. „Corrie!" Maar met een koele blik keek ze hem aan. Onmiddellijk "besefte hij, dat er iets verkeerd was. „Ben je dan niet blij dat ik er weer ben?" hakkelde hij onthutst. „Helemaal niet!" snibde het meis je vinnig. Ze wilde de winkel bin nengaan, maar hij hield haar tegen. „Alles goed en "wel Corrie, maar dan zul je mij toch eerst moeten vertellen wat ik misdaan heb! Heb ik mij soms niet hard genoeg door je broers laten slaan?" „Dat is je eigen schuld geweest", antwoordde ze boos. „Als jij ruzie zoekt moet je ook de gevolgen wil len dragen. Maar ik vind het mis selijk dat je er een politiezaak van hebt gemaakt en mijn broei's voor do rechter hebt gebracht. Dat doen ze wel hier in de stad maar bij ons niet". Op dat ogenblik laaide de woede fel op in Pier. Natuurlijk, haar broei's hadden haar wel ingelicht op hun manier. Maar dat ze dat zonder meer geloofdeWoedend di'aaide hij zich om en ging naar de motor tex-ug. Het meisje ging de winkel binnen. En vanzelfsprekend had Pier enige weken later al weer spijt, dat hij zo kwaad was weggelopen en niet had gewacht tot ze weer uit de winkel kwam om haar uit te leggen dat het zijn schuld niet was, dat de zaak zo gelopen was. Maar toen die spijt kwam. was het al te laat. HOOFDSTUK 5. De zware jaren. Vast en zeker zou Pier het er niet bij hebben laten zitten, als enkele weken later niet iets was gebeui'd, dat zijn leven totaal verandei'de. Het was niet volkomen onverwacht, dat ook de lichting waartoe hij be hoorde, weër onder de wapenen ge- ï-oepen werd, maar de .oproep ver- raste hem en oom Eine uiteindelijk toch en het was voor beiden een grote teleurstelling. Voor Pier was die al bijzónder groot, want hij be schouwde de tijd die hij in dienst zou moeten doorbi'engen bij voor baat als verloren tijd, juist omdat de zaak van oom in de laatste tijd aan het opleven was. Jasperse zelf besefte, dat hij Pier ei'g zou missen, ook al kon hij gemakkelijk een paar hulpkrachten voor hem in de plaats krijgen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9