LEXI VRAAGT EXCUUS LEXINGTON KIEKEN Afscheid werd genomen van adjudant der rijkspolitie Chr. C. van Ast CHROESJTSJEF OVER GENEVE NIEUWS IN HET KORT De overstromingen in Uruguay Watersport: geknipt om te WESTELIJK PLAN TE GENEVE Residentie van koning Leopold van België buiten Laeken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG ti MEI 1959 NO. IHT« TELEGRAMWISSELING SJAH-KONINGIN 's-GRAVENHAGE, 26-5. De sjah van Iran heeft Koningin Juliana het volgende telegram gezonden: „Aan het eind van mijn onverge telijk bezoek aan uw land wil ik Uwe Majesteit en Z.K.H. Prins Bernhard mijn oprechte dank be tuigen voor de warme en vriende lijke gastvrijheid die mij bewezen werd. Mijn verblijf in Nederland waarvan ik zozeer genoten heb, heeft mijn gevoelens van vriend schap en bewondering .alsmede die van het Iranese volk, voor het Ne derlandse volk versterkt. Moge Uwer Majestelts wijs en verlicht bestuur uw land gedurende vele jaren blijven leiden naar meerdere welvaart en voorspoed". Koningin Juliana heeft het tele gram als volgt beantwoord: „Mijn man en ik stellen de war me en persoonlijke boodschap van Uwe Keizerlijke Majesteit op hoge prijs. Ik wil nog eens herhalen hoe verheugd ons volk en wij beiden waren U hier te hebben als onze gast en dat U iedereen hier grote en oprechte bewondering afdwong Wij zijn overtuigd van het voortdu ren en van de groei van onze per soonlijke vriendschap en van die tussen onzer beider landen en vol ken. Ik wens hieraan toe te voegen onze allerbeste wensen voor de per soon van Uwe Keizerlijke Majesteit en voor uw grote taak". LONDEN, 26-5. De Russische premier, Chroesjtsjef, heeft in Ti rana verklaard dat het duidelijk is dat de westelijke ministers v. bui tenlandse zaken „niet tot overeen stemming willen komen" in Ge- nève. Volgens radio Moskou zei Chroesjtsjef: „Het Russische stand punt wijst precies op het tegenover gestelde". Hij waarschuwde opnieuw: „In dien wij er niet in slagen een over eenkomst te bereiken over een vredesverdrag met beide delen van Duitsland, dan zullen wij een ver drag met oost-Duitsland alleen sluiten". Tegenslag expeditie Sterrengebergte 's-GRAVENHAGE, 27-5. Heden- morgen werd telegrafisch bericht ontvangen van de leider van de wetenschappelijke expeditie in Nw. Guinea, dat de drie helikoptervlie gers en de mecano-chef van de technische dienst met geelzucht zijn opgenomen in het ziekenhuis te Hollandia. Hierdoor is de verdere opvoer naar het basiskamp per he likopter geheel tot stilstand geko men. Ook het transport per „Twin Pioneer" is door motorpech voor lopig onmogelijk. Teneinde de stag natie in de opvoer zo veel mogelijk te beperken zal deze in de naaste toekomst worden uitgevoerd door middel van dropping, waarvoor de mogelijkheden reeds in een oor spronkelijk expeditieplan waren uitgewerkt. Verdacht geschuifel AMSTERDAM, 27-5. „Ga uit mijn huis, anders schiet ik door de deur", schreeuwde de afgelopen nacht een be woner van een benedenwo ning in het Hemonystraat te Amsterdam-zuid toen hij een uitermate verdacht geschui fel in zijn voorkamer hoorde. Het bleken echter geen in brekers te zijn doch een agent, die het raam open had gevonden en, toen hij op zijn herhaald bellen geen gehoor kreeg, naar binnen was ge klommen om plichtsgetrouw een onderzoek in te stellen. DENVER. In Denver in de Ame rikaanse staat Colorado hebben twee mannen zich meester gemaakt van een bedrag van 164.450 dollar (ruim 600.000 gulden), dat met een gepantserde auto van een bank werd vervoerd. LONDEN. Arbeiders hebben bij graafwerk in een Londense buiten wijk de schedel van een mammoet en resten van een oeros en een bi son gevonden, die 150.000 jaar oud moeten zijn. BRATISLAWA. Bij archeologisch onderzoek op het terrein van het kasteel van Bratislawa (Tsjecho- Slowakije) zijn begraafplaatsen uit de 10e en 12e eeuw gevonden en restanten van een nederzetting uit het einde van het neolithicum. In de nederzetting zijn brokstukken van aardewerk aangetroffen die tot cir ca 2500 jaar voor Christus terug gaan. Premier Chroesjtsjef heeft vol gens radio-Moskou Dulles een voor aanstaand politicus genoemd. Op een bijeenkomst van arbeiders in Tirana in Albanië betuigde hij aan de Amerikaanse regering zijn deel neming met het overlijden van Dulles. Hij legde daarbij eveneens de nadruk op de meningsverschillen met Dulles over verschillende in ternationale kwesties. Prinses Beatrix ereconiinandeur Johanni terorde 's-GRAVENHAGE. 27-5. Prinses Beatrix heeft haar benoeming tot ere-commandeur van de Johanni- terorde in Nederland aangenomen. Zij zal als zodanig worden geïnstal leerd op vrijdag 19 juni a.s., tijdens de plechtige herdenking van het feit dat de Johanniterorde in Ne derland 50 jaar geleden door wijlen Prins Hendrik werd opgericht De herdenkingsplechtigheid, te houden in de Ridderzaal te 's-Gravenhage, zal worden geleid door de Prins der Nederlanden in diens kwaliteit van landcommandeur der orde en zal worden bijgewoond door H M. de Koningin en talrijke vertegenwoor digers van buitenlandse takken der Johanniter Orde. 's-GRAVENHAGE, 27-5. Ten be- hoeve van de slachtoffers van de overstromingsramp in Uruguay heeft het Rode Kruis opnieuw een zending antibiotica ter waarde van f 6.500 naar dit land verstuurd. Mail takelt vrouw toe ROTTERDAM. 27-5. Op de Lange haven te Schiedam ontmoette gis teren in de na-middag de 37-jarige automateninstallateur E. P. zijn van hem gescheiden vrouw, de,33- jarige M. C. M. Hij zat op'een bromfiets en reed haar daarmee op zettelijk aan. Dit blijkbaar nog niet genoeg achtend, sprong hij daarna van zijn vehikel en ging de vrouw met een mes te lijf. Zij werd vrij ernstig aan hals en rug verwond en moest naar het ziekenhuis ver voerd worden. Omstanders slaag den er in de vechtenden te schei den, maar konden niet voorkomen, dat de man op zijn bromfiets de vlucht nam, na zijn mes in het wa ter te hebben geworpen Hij kon evenwel later gearresteerd worden. Ingezonden mededeling JONKER FOTO TOE STEL ZEQT: Ingezonden mededeling KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. H.M. de Ko- ningin heeft in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag de opvoering bijgewoond van Shaws „St. Joan", die gegeven werd door „The Dublin Gate The atre". In de pauze liet H.M. onder meer de hoofdrolspeelster Sioghan McKenna aan zich voorstellen. AMSTERDAM. De bij het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. aangesloten vakorganisaties die verzekerings inspecteurs organiseren, hebben be sloten een commissie samenwerking verzekeringsinspecteurs in te stel len. Het ligt in de bedoeling op deze wijze een coördinatie tot stand te brengen in het optreden van deze organisaties ten behoeve van de verzekeringsinspecteurs. DELFT. De grote zomertentoon- stelling in het stedelijk museum te Delft, welke zoals bekend gewijd zal zijn aan de in de laatste jaren plaats gehad hebbende restauraties van gebouwen en de problemen, welke daarmee verband houden, zal tot titel krijgen „Monumentenzorg" Zij wordt op 20 juni geopend en duurt tot 15 augustus. •s-GRAVENHAGE. De Neder landse Coöperatieve Vrouwenbond hield dinsdag en woensdag in de Rotonde van de Houtrusthallen te 's-Gravenhage zijn de jaarlijkse al gemene vergadering. Uit het jaar verslag bleek dat er iiy het afgelo pen jaar zeven nieuwe afdelingen bij zijn gekomen. Het aantal afde lingen bleef echter gelijk, omdat er ook zeven afdelingen opgeheven moesten worden. Het aantal leden steeg van 4595 tot 4790. 's-GRAVENHAGE. De Haagse politie heeft op de Thorbeckelaan een gemotoriseerde zeepkist in be slag genomen, die daar met een snelheid van 35 km. over de weg raasde. De „constructeur-berijders" waren twee zestienjarige jongens. Remmen en stuur van de zeepkist, die van een Solex-motor was voor zien, werkten hoogst denkbeeldig. Door de zeer grote vraag naar Lexington kan het voorkomen, dat uw leverancier u niet altijd volledig kan voorzien. Wij bieden u hiervoor onze verontschuldigingen aan en verzoeken u nog even geduld te willen oefenen. Binnen zeer korte tijd hopen wij door een 0 belangrijke verhoging van de aanvoer weer ruimer te kunnen leveren. FROM AMERICA'S BEST TOBACCOS POLITIEMAN MET PENSIOEN Gemeente-bestuur bood herinnerings - geschenk aan ZIERIKZEE, 27-5. „Een afscheid is een ingrijpende zaak, vooral wanneer men als u zijn werk zo vele jaren heeft verricht". Zo sprak burgemeester mr. F. Th. Djjckmeester tot de scheidende adjudant der Rijkspolitie, Chr. C. van Ast, op een hedenmorgen spe ciaal belegde bijeenkomst in de Schutterszaal van het stadhuis, waarbij tegenwoordig waren ver schillende politie-autorteiten, het voltallig gemeentebestuur, het korps Rijkspolitie te Zterikzee, hoofden van dienst en talrijke ge meente- ambtenaren. Burgemeester Dijckmeester her innerde aan de Poortvlietse periode van de scheidende adjudant, uit welke plaats alle politiemannen schijnen te komen „die uit het goede hout gesneden zijn" „In de oorlog werd u chef van het korps gemeentepolitie", zo ver volgde de burgemeester en „niet alle enin naam of op papier, maar in werkelijkheid bent u het mid delpunt van het korps geweest. De ongerechtigheid was u een gruwel, maar u hebt uw politiewerk met mensenkennis, levenswijsheid en met mildheid verricht, zonder over u heen te laten lopen", zo consta teerde spreker, die er nog eens op wees, dat de adjudant v. Ast voor velen in de gemeente een vraag baak is geweest. Met vele moeilijk heden in het persoonlijke vlak kwam men tot hem en doorgaans wist de adjudant wel een oplossing te vinden. Een „brok Zierikzee" De burgemeester vond het aan genaam als goed vriend te hebben kunnen samenwerken. „Het is een brok Zierikzee wat met u afscheid neemt", zo vervolgde hij en het mag gezegd dat adjudant v. Ast de blauwe broek van de Rijkspolitie eveneens met ere heeft gedragen. Spreker dankte de scheidende po litieman voor alles wat hij deed in het belang van Zierikzee en over handigde hem als herinnering een ets van het stadhuis, de hoop uit sprekend dat de heer v. Ast bij het zien daarop zal mogen terug denken aan de goede jaren op het politiebureau doorgebracht. Namens de Rijkspolitie in Zee land sprak de districtscommandant de majoor v. Thiel, die nog eens herinnerde aan de adjudant v. Ast verleende onderscheiding, waar mede zijn werk gedurende een 28- jarig dienstverband werd gewaar deerd. Hij hoopte dat de schei dende adjudant nog vele jaren zal mogen genieten van een welver diend pensioen. Ideale chef De gevoelens van het personeel werden vertolkt door de opper wachtmeester A. Pipping, die de scheidende adjudant tekende als een ideale chef, die steeds naast zijn mannen stond, aldus een ideale vorm van discipline hanterend. Veel hebben wij mogen prof teren - aldus spreker - van de rijke po- litie-ervaring die de heer v. Ast bezat. Namens het korps bood de opperwachtmeester een werphen gel met toebehoren aan. Talrijke diensten, alsmede de ge meente-secretarie, vonden in de E. H. S. Sinck hun woordvoerder. Deze spreker dankte voor de goede samenwerking, die het personeel der gemeente van hoog tot laag met de heer v. Ast mocht hebben, een samenwerking die de scheidende door zijn rustige inbreng heeft doen kenmerken. De heer Sinck bood een tuinparasol aan, die - reeds uit gezet - een zonnig accent zette op de sfeer in de toch altijd wat sche merige Schutterszaal. Talrijke sprekers Als collega sprak de adjudant Overbeeke te Bruinisse, die vol lof was over de goede samenwerking in de achter liggende jaren. Hij bood een boekenbon aan. Als vriend en vroegere collega sprak de heer M. Haverhoek, die ook zijnerzijds de heer v. Ast dankte voor de goede samenwerking, onder aanbieding van een klein presentje. Zeer te spreken over de schei dende adjudant was ook de deur waarder de heer G. van Duin, die mede namens zijn collega een boek- SCHEIDENDE ADJUDANT middelpunt van het korps werk („EngeVandvaarders") aan bood. De directeur van de „Schel- debank", de heer J. W. van den Doel, herinnerde aan de samen werking tussen adjudant en de bankinstelling. Hij dankte voor het onderhouden contact en de dien sten voor de bankinstelling bewe zen. Spreker bood het jubileum bord aan in Delfts Blauw, ver vaardigd bij gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin. Dankwoorden Overstelpt door de talrijke be wijzen van genegenheid en de aan geboden geschenken, dankte de heer v. Ast in een uitvoerige toe spraak, waarin hij inhaakte op tal rijke opmerkingen door de ver schillende sprekres gemaakt. Di verse „bon mots" werden ten beste gegeven en een bijzonder dank woord had spreker aan het adres van burgemeester mr. Dijckmees ter voor het voor hem onvergete lijke afscheid. De verschillende gemeentelijke functionarissen, met wie de schei dende politie-autoriteit contact had, werden verder in dit dankwoord betrokken. Na de toespraak zetten de aan wezigen een „lang zal hij leven in", waardoro de scheidende adjudant de overtuiging zal hebben gekre gen, dat men hem node ziet gaan. Zomervergadering en excursies Schouwen-Duivelandse imkers Weer trad op als spelbreker Dinsdagavond werd in hotel Bom te Haamstede de zomervergadering gehouden van de afdeling „Schou- wen-Duiveland" van de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland. 's Middags was onder leiding van 1e Rijksbijenteeltconsulent, ir. J. Mommers en diens assistent een ex cursie gemaakt naar enkele bijen stallen in de Westhoek. Het koude veer maakte het echter onmogelijk )p de normale manier de volken- te oezichtigen. De belangstelling voor ie vergadering zowel als voor de excursie was niet bijzonder groot. In hotel Bom heette de voorzitter, ie heer C. A. Hartog, allen hartelijk velkom. Het speet de voorzitter lat het weer deze dag als spelbre ker optrad en dat de opkomst, voor al van de leden uit de Westhoek, niet groter was. Besloten werd geen bedrag be schikbaar te stellen voor het ver jaardagsgeschenk aan de bijenteelt- :onsulent dr. Minderhout, daar er ïooit directe banden tussen deze en de afdeling hebben bestaan. Op 13 juni a.s. zal een excursie worden gemaakt naar de proefbij- anstand „Ambrosiushoeve" te Hil- varenbeek. Leerzame film Vertoond werd hierna de zeer goede voorlichting biedende film „Bijenhouden met succes". Ir. Mommers gaf een toelichting op deze film en op het „veger" maken van een der leden. Een veger moet wel degelijk gevoerd worden met een dunne suikeroplossing. Ir. Mommers wees er op dat gezien de grote massa klaver welke op Schouwen staat, hier zeker tien maal zoveel bijen volken zouden kunnen staan als thans het geval Is. Ook dit jaar zijn hier weer brokken gemaakt met het verspuiten van bestrij dingsmiddelen, waardoor di verse bijenvolken werden ge dood. Nodig is wel dat de landbouwer voor het spuiten de imker waar schuwt, zodat deze maatregelen kan nemen. De verspuiting zou het beste in de avond kunnen plaatsvinden. Vervolgens kwam voor Zeeland de première in vertoning van de Canadese bijenfilm „Honingbijen en bestuiving", een zeer goede film doch helaas met Engels commen taar. Woensdag werd een excursie ge houden naar de bijenstanden rond Zierikzee en in Duiveland. GENEVE, 26-5. - De westelijke landen hebben dinsdag op de Ge- neefse conferentie Rusland een plan van zeven punten voorgelegd ter hereniging van de beide Eer lij nse stadsdelen. De twaalfde vergadering opende kort na Gromyko's vertrek naar Washington. Feestweek in de N.O.-polder EMMELOORD, 27-5. Ter gelegen- heid van de overdracht van het 48 klokken tellende carillon en van de polder (water) toren aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat wordt in de Noordoostpolder in de week van 20 tot en met 27 juni feest gevierd. Op zaterdag 20 juni wordt 's morgens in besloten kring de pol dertoren overgedragen, 's Middags zal dit met het carillon geschieden, waarna een optocht gehouden zal worden waarin men een beeld wil geven van wat er leeft en werkt in de Noord-Oostpolder. Te 5 uur des middags zal de landrost, ir. Minder- houd een door de vereniging „De Lange Nering" voorbereide mid denstandstentoonstelling openen. De eerste feestdag zal worden gesloten met een taptoe, waaraan vijf mu ziekkorpsen zullen medewerken. SIRJANSLAND Dichting haven „De Staart" Sinds enige tijd is men bezig met het slopen en dichten van de haven „De Staart" alhier. Met het ver dwijnen hiervan gaat een groot stuk historie tot het verleden be horen. Kende „De Staart" voorheen vooral in de tijd van de bietencam pagne een grote bedrijvigheid, hier van is sinds een aantal jaren niets meer te bemerken. Volgens de over leveringen zou de haven in verband zijn met de naamgeving van de fa milie van der Have. De oorsprong van deze familienaam zou dan te Sirjansland zijn. ANNA-JACOBAPOLDER Vergadering N.C.V.B. Onder leiding van mej. v. Strien hield de plaatselijke afdeling der Ned. Christ. Vrouwenbond haar maandelijkse vergadering. Spreek ster was deze avond mevr. Jonge- jan-de Groot over het onderwerp „De christelijke roman". Hierop volgde een drukke bespreking. De afdeling hoopt 17 juni a.s. de landdag in Vlissingen te bezoeken. Geen burgerlijke huwelijksplechtigheid? BRUSSEL, 26-5. Koning Leopold heeft de regering medegedeeld dat hij van plan Is zijn residentie buiten het koninklijk domein van Laeken te vestigen, zo heeft de Belgische minister van volksgezondheid, Meyers, dinsdag na een kabinets vergadering onder leiding van pre mier Eyskens bekend gemaakt. Hij zei dat de regering in over eenstemming met de koninklijke familie zal proberen de nodige schikkingen te treffen om aan het verlangen van koning Leoopold te gemoet te komen. (In de Belgische pers is de afge lopen weken kritiek geuit wegens het vermeende voornemen van ko ning Leopold om op het terrein van het paleis van Laeken een nieuw paleis voor zichzelf te laten bouwen. Verschillende bladen verklaarden toen dat het beter zou zijn als ko ning Boudewijn Laeken voor zich zelf alleen had en koning Leopold zich elders vestigde). Het komend huwelijk Minister Meyers ontkende voorts dat de regering ook zou hebben ge sproken over het komende huwelijk van prins Albert en prinses Paola. In goedingelichte kringen in Brus sel verklaarde men dinsdag, dat het moeilijk zal zijn om de door een deel van het volk geëiste burgerlij ke huwelijksplechtigheid, naast het door de paus in Rome in te zegenen kerkelijke huwelijk, te organiseren, aangezien de paus behalve hoofd van de R K. Kerk ook staatshoofd van het Vaticaan is. UTRECHT. De Verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakver bond heeft de heer R. Hagoort te Goes benoemd tot redactie-secreta ris van het C.N.V.-orgaan „De Gids". De heer Hagoort is thans hoofdredacteur van het „Zeeuws Dagblad". 's-GRAVENHAGE. De 65-jarige bromfietser M. W. Molier uit de Vierheemskinderenstraat in Den Haag, die op het kruispunt. Loeve- steinlaan-Melis Stokelaan aldaar door een personenauto werd gegre pen, is in het ziekenhuis Westeinde overleden. Hij had de personen auto geen voorrang gegeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5