Drieduizend staatslieden en diplomaten aanwezig bij Dulles' begrafenis P.v.d.A. niet van plan regelrecht op nieuwe kabinetscrisis aan te sturen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Uitbreiding Prof. Zeeman-lyceum DONDERDAG 28 MEI 1959 No. 18570 115e jaargang ZIERIKmnwNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES» Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f V per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE» Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18,00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zlerikzee. Redakteur: M. i. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 „Zijn geloof inspireert allen die de vrijheid liefhebben" WASHINGTON, 27-5. B(jna drieduizend staatslieden, diplomaten en leidende figuren uit alle lagen van de Amerikaanse samenleving, waren woensdagmiddag in de nationale kathedraal in Washington bijeen voor de rouwdienst voor de overleden oud-minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles. Er waren twee regeringshoofden - de Westduitse bondskanselier dr. Adenauer en de Australische pre mier Menzies - een aantal minis ters van Buitenlandse Zaken, onder wie dr. Von Brentano (west-Duits- land), dr. Figl (Oostenrijk), Wigny (België), Couve de Murville (Frank rijk), Selwyn Lloyd (Engeland), Foejiyama (Japan), Pella (Italië), Zorlu (Turkije), Gromyko (Rusland) en mr. Luns, die tevens voorzitter van de NAVO is. Enkele regeringen waren niet vertegenwoordigd door haar mi nisters van Buitenlandse Zaken maar door andere leden van het kabinet. Geen toespraken Mevrouw Dulles en haar drie kinderen kwamen in de kerk voor dat de dienst begon. Even tevoren waren de president en mevrouw Eisenhower met hun zoon John ge arriveerd. Bij de mahoniehouten kist, die bedekt was met de „Stars and stri pes", stonden erewachten. In de omgeving waren kransen van an jelieren, gladiolen en rode rozen gelegd. Op speciaal verzoek van mevrouw Dulles werden tijdens de dienst geen toespraken gehouden. De voor ganger, dr. Roswell Barnes, zei slechts dat het leven van John Foster Dulles goed is samengevat ln de vermelding bij de „vrijheids medaille", die Dulles enkele dagen voor zijn dood verleend werd. Deze luidde o.a.: „Hij werkte en leefde in de overtuiging dat vrijheid slechts kan gedijen als de mensen bereid zijn zich dezelfde inspan ning te getroosten voor de vrede als zij gedaan hebben om de oor log tot een goed einde te brengen. Niemand kon meer doen dan John Foster Dulles, om het met voor beelden van dit geloof te getuigen. Zijn geloof en inzicht inspireren allen die de vrijheid liefhebben". Tijdens de dienst, die een half uur duurde, zat de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, naast de secretaris-gene raal van de NAVO. Eisenhower praat met buitenlandse ministers Donderdagochtend zou president Eisenhower in het Witte Huis met de ministers van de grote vier over Berlijn en Duitsland beraadslagen, aldus een bekendmaking van het Witte Huis. Deze vergadering, waar dus ook Gromyko aan deelneemt, zou worden gehouden vóór een ge zamenlijk diner, waaraan overigens ook andere buitenlandse functiona rissen dan alleen ministers zullen deelnemen. Bondskanselier Adenauer van west-Duitsland verklaarde woens dag na zijn bezoek aan president Eisenhower te geloven dat de Ge- neefse conferentie „tot iets" zal leiden. Algerije wordt Franser PARIJS, 27-5. De Franse rege ring heeft nieuwe maatregelen ge nomen om er de nadmk op te leg gen, dat zij Algerije als een deel van Frankrijk beschouwt. Op een woensdag gehouden ka binetsvergadering is in beginsel besloten dat Frankrijk en Algerije in het vervolg dezelfde munteen heid zullen hebben, terwijl ook hun begrotingen op dezelfde wijze zul len worden vastgesteld. Ook zal de Mohammedaanse rechtspraak in Algerije worden hervormd. De Algerijnse begroting werd tot nu toe bij besluit te Algiers vast gesteld. Dit zal in het vervolg te Parijs door de Franse Nationale Vergadering geschieden. Chroesjtsjef in Albanië TIRANA, 27-5. De Russische premier, Chroesjtsjef, heeft woens dag de stad Scutaria aan de Alba- nees-Zuidslavische grens bezocht. Scutaria is een industrieel centrum en de op een na grootste stad in Albanië. Zijn bezoek aan Scutaria viel sa men met de onverwachte bekend making van de komst van de Chi nese minister van defensie naar Albanië. Diplomaten in Belgrado opperden de mogelijkheid dat dit bezoek bedoeld zou kunnen zijn om de Russische voorstellen voor een nieuw aandeel van Albanië in de communistische militaire plannen, te onderstrepen. Merkwaardig psychologisch politiek klimaat te Moskou Russische generositeit werd niet verwacht MOSKOU. De prijzende woorden die de Russische premier Chroesjt- t, voor wijlen Foster Dulles heeft overgehad en het feit dat Gromyko naar Washington Is gegaan voor de begrafenis, zijn een merkwaardige kenschetsing van het huidige psy chologische klimaat in Moskou, waar alle hoop op een topconferen tie deze zomer gevestigd Is, aldtis seint Reuters correspondent Vin cent Buist. Slechts weinige waarnemers in Moskou verwachtten dat de Russi sche autoriteiten stil zouden staan bij de negatieve aspecten van Dul les' houding ten opzichte van het communistische blok maar niemand had de generositeit voorzien welke van de zijde der Sow jetregering ten aanzien van een van haar grootste politieke tegenstanders van na de oorlog ten toon is gespreid. Men meent hierin onder meer de invloed te onderkennen van een ge- Opstand in Atjeh geëindigd DJAKARTA, 28-5. Het verzet, dat zes jaar lang in Atjeh woedde tegen de regering van Djakarta, is dinsdag geëindigd door een akkoord dat te Kotaradja tot stand is ge komen tussen een missie van de centrale regering en de leiders van de rebellen. De rebellen van de revolutionaire raad van Atjeh verklaren in dit akkoord dat zij de grondwet van de republiek Indonesië erkennen en kondigen de ontbinding van de „staat Atjeh van de mohammedaan se republiek Indonesië" aan, die op 21 september 1953 werd uitgeroe pen. Jupiter met apen gelanceerd CAPE CANAVERAL, 28-5. Van de Amerikaanse raketbasis te Cape Canaveral is donderdag een Jupi- ter-raket met twee levende apen gelanceerd. Broedende zwanen OUWERKERK, 27 mei. Wij vernemen dat de zwanen in de kreek alhier momenteel aan het broeden zijn. De verwachting is dat de eieren één dezer dagen zullen uit komen. Nina Dmitrieva, de 35-jarige echtgenote van de adjunct-marine- attaché van de Sowjet-ambassade te Londen, heeft woensdag om po litiek asiel in Engeland verzocht Een woordvoerder van het minis terie van binnenlandse zaken te Londen deelde dit mee, enige uren nadat haar echtgenoot, kapitein Aleksander Dmitrief, per vliegtuig naar Moskou was vertrokken. sprek dat Dulles met de Russische eerste vice-premier Mikojan tijdens diens bezoek aan Amerika dit voor jaar heeft gehad. Van Russische zijde schijnt men thans aan te ne men dat de westerse leuze „bevrij ding voor oost-Europa" tegelijk met Dulles begraven wordt. Deze leuze werd als een der voornaamste be letselen voor het houden van een topconferentie beschouwd. Aldus Reuters correspondent. Negen Utrechtse jongens pleegden inbraken Buit totaal f 90.000, UTRECHT, 27-5. Negen Utrechtse jongens tussen de 17 en 26 jaar hebben in de afgelopen tijd 110 in braken gepleegd. Hun totale buit was ongeveer f 90 000. In Utrecht kwamen, de laatste jaren talrijke inbraken voor, die qua „uitvoering" veel op elkaar le ken De dieven drongen de kanto ren van fabrieken en instellingen binnen door het forceren van een deur of een ruit aan de achterzijde van de betreffende gebouwen. Op enkele uitzonderingen na, namen zij alleen geld mee en geen waar devolle voorwerpen. De opbrengst van de verschillende strooptochten varieerden van f 8.000 tot enkele tientjes Na grondig speurwerk is de Utrechtse recherche er in ge slaagd een van de daders, de 17- jarige R. van de B., die voor enkele van de beroofde zaken loodgieters werkzaamheden had verricht, aan te houden. De jongen werd aan de tand gevoeld en noemde de namen van de acht andere medeplichtigen. Kringwedstrijd Rode Kruis Aan de zaterdag 27 juni te Mid delburg te houden Kringwedstrijd van het Rode Kruis, zal o.m. deel genomen worden door helpsters uit Zierikzee. GOUDA. D'e Goudse gemeente raad heeft een miljoen gevoteerd voor het dempen van enige grach ten, te weten de Raam, het Rotter damse veer en het Nonnenwater. Na aansluiting op het Veerstal en het Bolwerk zullen deze dempingen ten goede komen aan een grote noord-zuid-verbinding door de stad. LAATSTE NIEUWS Sportvliegtuig neergestort BEEK (L), 28-5. Ten zuiden van het vliegveld Beek (Limburg) is vanmorgen omstreeks 10 uur een sportvliegtuig van het type „Piper Cub", bemand met parachutisten, neergestort. Volgens eerste, nog onbevestigde berichten, zouden er drie doden zijn. - viSfö (Eigen foto). Morgen (vrijdag) zal namens de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, het hoofd van de afdeling Voorbereidend Hoger en Middelbaar onderwijs dr. J. B. Drewes de nieuwe uitbreiding van het Professor Zeeman-Lyceum officieel openen. Het bestaande gymnastiekgebouw van het gebouw aan de Manhuis straat, kreeg er een verdieping bij. Deze bovenverdieping krijgt een bestemming als aula-tekenlokaal. Vanzelfsprekend is de ingrijpende uitbreiding gepaard gegaan met een vernieuwing en verbetering van de gymnastiekzaal. In het schoolgebouw zelf zijn ook de nodige wijzi gingen aangebracht. Het vroegere tekenlokaal werd in tweeën gesplitst, zodat men de beschikking kreeg over twee lokalen. Enkele „opschui vingen" kwamen de efficiency der lokalenindeling ten goede. Op de foto een kijkje op de achterzijde van de gymzaal (beneden) en de nieuwe aula (boven). De noodzaak van een nooduitgang kreeg een artistieke oplossing, die het zijmuurvlak een apart cachet geeft een gedraaide ijzeren wenteltrap. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Van liefde alleen rookt de schoorsteen niet. Vrouwen waren mannen te erg DELFT, 27-5. Drie Delftse stu- denten, die in de nacht een kijkje loaren paan nemen op het terrein van de psychiatrische inrichting „St. Joris-gasthuis" te Delft, heb ben kennis gemaakt met de kracht waarover de verpleegsters in die inrichting beschikken. De zuster, die hen opmerkte, alarmeerde een paar andere nachtzusters en teza men maakten zij korte metten met de indringers. Na een korte worste ling moesten de studenten het on derspit delven. Zij werden opgeslo ten. in een lokaal totdat de politie kwam om hen te halen. De studen ten hebben de verdere nacht op het bureau van politie doorgebracht. Twee Dordtse jongetjes zoek DORDRECHT, 27-5, Twee Dordt- se jongetjes, de broertjes Jan Dirk Stoel, 9 jaar en Arie Stoel, 5 jaar, wonende in de Zakkendragersstraat zijn sinds maandagmorgen, spoor loos. Maandagavond om 9 uur heeft men hen nog op de fiets gezien. Jan Dirk is al eens eerder zoek ge weest. Het gehele politie-apparaat werd bij die gelegenheid gealar meerd. Na enkele dagen zoeken vond men hem in een in aanbouw zijnd huis, waar hij de nachten, had doorgebracht. Hij had zich in het leven gehouden met een fles melk, die hij van een melkhandelaar had gekregen omdat hij hem geholpen had. Het Franse militaire hoofd kwartier te Algiers heeft medege deeld dat Franse troepen, die van af Tunesisch gebied werden be schoten, in een gevecht met hun aanvallers de Tunesische grens over een afstand van een km. heb ben overschreden, hierbij gebruik makend van het zg. „recht tot ach tervolging". Debatten in de Tweede Kamer Oppositie zal een zakelijk karakter dragen 's-GRAVENHAGE, 27-5. De debatten over de regeringsverklaring - men zie ook elders in dit nummer - hebben niet de scherpte gehad die algemeen werd verwacht, al is er uiteraard wel wat politiek vuurwerk afgeschoten. B(J monde van mr. Burger verklaarde de P.v.d.A. dat zij zal trachten zoveel mogelijk het bestuur des land te beïnvloeden, maar de oppositie zal een zakelijk karakter dragen en gevoerd worden zonder enig verlangen het kabinet weer spoedig in een crisistoestand te doen geraken. De oppositie zal met grote belangstelling toezien wat gaat gebeuren in de sector van lonen en prijzen. De bestedingsbe perking voor de loontrekkenden dient ongedaan te worden gemaakt, een feit waarover eenstemmigheid bestaat in de drie vakcentrales. De achtergrond van het kabinet is de dwangpositie waarin de K.V.P. zich heeft vastgewerkt. In de regeringsverklaring zoekt men tevergeefs naar de plannen om taken Af te stoten en naar reële mogelijkheden tot belastingverlaging, aldus mr. Burger. De heer Romme zei: „Met genoe gen is kennis genomen van het voornemen van de regering om te komen tot een gedifferentieerd loonstelsel, het instellen van een minimumloon en een vrijere loon- beweging in de nabije toekomst". De heer Romme wijst er op, dat in dien de regering wil komen tot een begin van vrijere loonvorming en een verlaging van de subsidie-las ten, er twee dingen noodzakelijk zijn: een voldoende tijdruimte tus sen het begin van de vrije loon vorming en een huurverhoging en een spoedig begin met de vrijere loonvorming. Het is te betreuren dat geen ka binet gevormd is kunnen worden met geestverwanten van de Partij van de Arbeid. Het is niet zo, dat de K.V.P. heeft gekozen tussen de P.v.d.A. en de V.V.D. Gekozen moest worden vóór of tegen het rege ringsprogramma van de formateur en niet tussen partijen. De P.v.d.A. is duidelijk niet bereid geweest in het kabinet zitting te nemen. De heer Bruins Slot (A.R.) ver klaart de daden van het kabinet in een welwillende geest te zullen be oordelen in een neiging om tot vruchtbare samenwerking te ko men. Hij betuigt zijn instemming met het historische overzicht van de totstandkoming van het kabinet en de principiële grondgedachte van zijn beleid. De internationale paragraaf der regeringsverklaring heeft sprekers instemming. Waardering voor socialistische ministers De heer Oud (V.V.D.), de na-oor- logse ontwikkeling besprekend, zegt dat het feit, dat de brede basis ls uitgeregeerd niet betekent, dat er geen waardering bestaat voor de arbeid van de socialistische minis ters. Nader ingaande op desbe treffende opmerkingen van de heer Burger, voegt hij er aan toe, dat echter voor overdrijving moet wor den gewaakt. Dr. Tilanus (C.H.U.) zegt dat de voorstelling, dat door een kabinet zonder socialisten de rijken zouden worden ontzien en de armen de lasten zouden te dragen krijgen, met verontwaardiging van de hand te wijzen. De heer N. van der Veen (P.S.P.) verklaart zich erover te verheugen dat de brede basis voorbij is. Veel te lang zijn z.i. niet-socialistische en anti-socialistische maatregelen door een zich socialistisch noe mende partij mede uitgevoerd. Nederlander at in 1958 gemiddeld 186 eieren UTRECHT, 27-5. Het totaalbeeld van de afzet van kippe-eieren week in 1958 niet veel af van dat van 1957. De export en de binnenlandse afzet bleven, naar hoeveelheid, vrij wel op hetzelfde peil. Aldus het jaarverslag over 1958 van het Produktschap voor Pluim vee en Eieren, dat vanmiddag op de bestuursvergadering van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren in Utrecht is goedgekeurd. In 1958 werden in Nederland in totaal 2087 miljoen eieren gecon sumeerd: 1 537 miljoen stuks af komstig uit agrarische bedrijven en 550 miljoen van „amateur lappen- houders". Het gemiddelde verbruik per hoofd bedroeg 186 stuksC in Duits land 200).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1