Gromiko* Slechts vredesverdrag kan vrede en rust brengen Zórgen begeleidden de bouw van het nieuwe Groene Kruis=consultatiebureau DE ZIERIKZEESCHE COURANT STAD EN PROVINCIE DINSDAG 26 MEi 1959 No. 18569 115e jaargang ZIERnmSnSNIEOWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De conferentie te Genève Herter nam het op voor West-Duitsland "GENEVE, 25-5. De ministers van Buitenlandse Zaken van de „grote vier" hebben maandag hun bespre kingen te Genève hervat. Vóór de aanvang van de eigen lijke vergadering werd het over lijden van de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, herdacht. Minister Selwyn Lloyd van En geland noemde Dulles een groot en goed mens en zei er trots op te zijn dat hij tot de vriendenkring van Dulles heeft behoord. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Gromyko, condo leerde Herter en voegde hieraan toe dat hij Dulles vijftien jaar lang heeft gekend. Ook de Oostduitse afgevaardigden Grewe en Bolz spraken met sympathie over Foster Dulles. Grewe gaf uiting aan zijn bewondering voor Dulles, „die zo lang voor de vrede heeft gestre den". Gromyko over vredesverdrag Gromyko sprak hierna ongeveer drie kwartier. Hij ging nader in op de kritiek van het Westen, zoals geformuleerd op de voorgaande vergaderingen te Genève, op zijn ontwerp voor een vredesverdrag. Hij verklaarde dat slechts dit ver drag in staat is om Europa vrede en rust te brengen. De Russische minister legde er de nadruk op dat zijn regering zoveel belang hecht aan het vredesverdrag en daarom wenst dat besprekingen hierover concreet en vruchtdragend zullen zijn, omdat hoe eerder een derge lijk verdrag met Duitsland geslo ten wordt, des te kleiner het ge vaar voor nieuwe militaire conflic ten zal zijn. Hij verklaarde dat de pogingen van Rusland om het Duitse mili tarisme de voet dwars te zetten, sypathie ontmoet in Frankrijk, En geland en de V.S. De Rus vroeg zich af wat men door verder uitstel kan winnen. De omvorming van west-Duitsland tot een startbaan voor atoombommenwerpers? De Twee Nederlanders in Duitsland verongelukt FRANKFORT, 25-5. Bij een ver keersongeluk op de autobaan tus sen Frankfort en Keulen in Duits land, zijn in de nacht van zondag op maandag twee Nederlanders, afkomstig uit Haarlem en Heem stede, om het leven gekomen. Twee vrouwelijke mede-inzittenden van de verongelukte auto zijn ernstig gewond in een ziekenhuis in Sieg- burg opgenomen. De overleden slachtoffers zijn de 31-jarige heer D. Bosch uit Heem stede en de 32-jarige heer A. R. de Myttenaere uit Haarlem. Voor het leven van de 24-jarige mej. M. I. Slot uit Haarlem wordt gevreesd. Ernstig, maar niet levensgevaar lijk, gewond is de 25-jarige echtge note van de heer Myttenaere. uitrusting van het WestduitsesJeger met raket- en kernwapens? Herter verwerpt Russische beschuldiging Herter nam het daarna op voor west-Duitsland. Hij verwierp met kracht de Russische beschuldiging over het Westduitse militarisme en verklaarde dat oost-Duitsland mi litair veel krachtiger is ontwikkeld dan de Bondsrepubliek. Deze be schuldiging doet oude angsten en lang „gedoofde" haat herleven. Zij vormt een poging om ons overleg in verwarring te brengen door de Bondsrepubliek motieven uit een andere periode toe te schrijven, al dus de Amerikaanse minister. Hij verklaarde met nadruk dat de regering van west-Duitsland af gezien heeft van het gebruik van geweld bij de regeling van inter nationale "geschillen. „Door een se rie met nauwgezetheid gevoerde onderhandelingen heeft deze rege ring getracht de geschillen met de buurlanden van de Bondsrepubliek langs vreedzame weg te regelen", aldus Herter. Het burgerlijk huwelijk van prins Albert ROME, 25-5. Volgens maandag ingewonnen inlichtingen, schijnt men niet aan te sturen op een bur gerlijk huwelijk van prins Albert en prinses Paola in Rome, aldus meldt „Belga". In Belgische gezaghebbende krin gen ontkende men alleszins dat er sprake is van een plechtigheid in de ambassade. Men zou derhalve kunnen veronderstellen dat een eventueel burgerlijk huwelijk in Brussel zal worden gesloten. Parijs wil stilte PARIJS, 25-5. In Parijs is maan dag een anti-lawaai-week begon nen. De politie wil de Parijzenaars bewijzen dat een leven zonder her rie prettiger is dan met. Daarom heeft zij de mensen verzocht deze week hun radio's zo zacht moge lijk te laten spelen, niet de deuren hard dicht te slaan en zelfs zoveel mogelijk de ruzies fluisterend te beslechten. De bezitters van auto's, motoren en scooters is verzocht de geluiddempers van hun voertuigen te laten nazien. Amerika krijgt burgerluchtvaartreserve NEW YORK, 24-4. Het vliegveld „Idlewild" bij New York is offi cieel aangewezen als eerste van de twintig vliegvelden die in geval van nood gebruikt kunnen worden als basis voor de Amerikaanse „bur gerluchtvaartreserve". Transportvliegtuigen die deze re serve vormen, kunnen binnen 48 uur nadat de president van de V.S. een „noodtoestand" heeft afgekon digd, ter beschikking van het mi nisterie van Oorlog worden gesteld. Op het ogenblik bestaat de „bur gerluchtvaartreserve" uit 307 vier motorige vliegtuigen. Ver. Staten verwerpen Russische nota WASHINGTON, 25-5. Het Ami- rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft maandag de Russische nota van 23 mei, waarin opnieuw geprotesteerd werd tegen het westelijke besluit om de NAVO- landen waaronder west-Duitsland, te voorzien van de modernste wa pens, verworpen. De woordvoerder van het mini sterie heeft verklaard dat dit be sluit op geen enkele wijze kan be schouwd worden als een bedreiging van de vrede, zoals de Russiseirc regering het doet voorkomen. De begrafenis van Dulles WASHINGTON, 25-5. Op de be grafenis van Dulles zullen drie re geringsleiders - president Eisenho wer, Bondskanselier Adenauer en premier Menzies van Australië - en een tiental ministers van buiten landse zaken aanwezig zijn. Voorts wordt Paul Henri Spaak, de secretaris-generaal van de Navo dinsdag in Washington verwacht. Waarschijnlijk zal ook Dag Ham- marskjoeld de secretaris-generaal van de V.N., aan de begrafenis deel nemen. De ministers van buitenlandse zaken, van wie reeds bekend is dat zij naar Washington zullen gaan, zijn minister Luns, von Brentano (west-Duitsland), Foedjijama (Ja pan), Pella (Italië), Couve de Mur- ville (Frankrijk), Selwyn Lloyd (Engeland), Gromyko (Sowjet-Unie) en vanzelfsprekend Herter (V.S De toestand van generaal Mars hall, de voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is nog ernstig. De oud-minister, die tengevolge van twee hersenbloedin gen vrijwel geheel verlamd is, wordt te Washington in een hospi taal verpleegd. Hij is 78 jaar. De nieuwe ministerraad is maandagmorgen voor het eerst in de Trèveszaal te 's-Gravenhage bijeengekomen. Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond beraadt zich over vrijere loonvorming Grote voorzichtigheid nodig 's-GRAVENHAGE, 23-5. Zowel het dagelijks bestuur als het alge meen bestuur van het Centraal So ciaal Werkgevers-Verbond hebben zich in hun dezer dagen gehouden vergaderingen bezig gehouden o.a. met de vrijere loonvorming. In het dagelijks bestuur werd stil gestaan bij nteningsuitingen naar aanleiding van het door de Sociaal Economische Raad op 24 april jl. uitgebrachte advies over het soci aal-economisch beleid. In verband hiermede vond een gedachtenwis- seling plaats over de problemen waarvoor het Nederlandse bedrijfs leven gesteld zal worden bij het in voeren van een vrijere loonpolitiek. Enerzijds met het oog op de in 1959 beschikbare ruimte voor ver groting van de bestedingen, ander- Ton te verdienen PARIJS, 25-5. 10.000 pond sterling ongeveer 100.000 gulden) looft het Britse blad „Daily Mail" uit voor degene die het snelst de afstand af legt tussen Marble Arch in Londen en de Are de Triom- phe in Parijs. Alle middelen of combinaties zijn goed mits zij het snelst naar het doel voeren: straalvliegtuig, heli kopter, auto of desnoods rol schaats of fiets. Een speciale prijs van 1000 pond sterling (f 10 000) krijgt de meest in- genieuse deelnemer. De wed strijd - tussen 13 en 23 juli - is georganiseerd ter herden king van de vijftigste ver jaardag van de tocht over het Kanaal door Louis Blé- riot. De voorpagina van de „Daily Mail" was voor de aankondiging gedeeltelijk in het Frans gesteld. zijds in verband met de vooral in het westen van het land krapper wordende arbeidsmarkt, achtte het dagelijks bestuur grote voorzichtig heid geboden met het invoeren van een vrijer loonbeleid. Met name acht het dagelijks bestuur van be lang dat eerst op centraal niveau overeenstemming wordt bereikt over de gedragsregels welke bij een meer gedifferentieerd maar tegelij kertijd gecoördineerd loonbeleid in acht dienen te worden genomen. ZIERIKZEE De komende wielerwedstrijden Enorm blijkt de belangstelling te zijn voor de wielerwedstrijden die onder auspiciën van de K.N.W.U zaterdag 30 mei a.s. alhier zullen worden gehouden. In verband met de grote deel neming, hebben de organisatoren zich genoodzaakt gezien het uitge zette parcours te vergroten. Het wordt nu: Miereweg, Eerste Weegje, Havenweg. Zeker een zestigtal ren ners kan aan de start worden ver wacht. Prijzen bij kapconcours Ter afsluiting van de cursus aan de Bergen op Zoomse kappersvak school werd een concours gehou den. Met de verandering van een avondkapsel in een dagkapsel be haalde onze stadgenoot de heer A. Koper in de klasse A een vierde prijs met 424 punten. In klasse B behaalde mej. L. Legemaate, even eens te Zierikzee, met een dagkap sel een vierde prijs. AMSTERDAM. Maandagmorgen heeft een dertigtal zangers van de „Arbeiter Sangverein" uit Bremen een bloem- en zanghulde gebracht bij het beeld van Marie Andries- sen „De dokwerker" op het Jonas Daniël Meyerplein te Amsterdam. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De ziel van een goed mens is als een onneembare vesting. DE MINISTERRAAD BIJEEN 'S-GRAVENHAGE, 25-5. De eer- ste ministerraad van de nieuwe re gering is vanochtend om tien uur in de Trèveszaal begonnen. Hoewel de agenda van de ministerraad steeds geheim is, kan men aanne men, dat in de eerste plaats de dinsdag door prof. De Quay in de Tweede Kamer af te leggen rege ringsverklaring zou worden vast gesteld en dat de raad verder enige lopende zaken van min of meer urgente aard zou afdoen. Burgemeester Kodde neemt ontslag 's-GRAVENHAGE, 25-5. Bij K.B. is aan D. Kodde, op zijn verzoek met ingang van 1 juni 1959 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zoutelande, met dankbetuiging voor de goede en langdurige diensten als zodanig be wezen. De heer Kodde, in 1894 te Zoute lande geboren, is in 1921 burge meester van die gemeente gewor den. Sinds 1956 is hij lid der Tweede Kamer voor de Staatkundig-Gere formeerde Partij. RENESSE Bejaarden naar „De Efteling" Naar wij vernemen ligt het dit jaar bij de organiserende commis sie in de bedoeling met de bejaar den uit deze gemeente op 20 juni a.s. een reisje te maken naar de „Efteling". Om de hiervoor beno digde gelden bijeen te krijgen, zal in de gemeente binnenkort een lijstcollecte worden gehouden, wel ke de commissie, gelet op de hoge kosten welke aan deze reis zijn verbonden, warm aanbeveelt. Gedacht wordt 's morgens om 9 uur te vertrekken, waarna men des avonds om 7 uur hoopt terug te zijn. Gezien de ervaring van vorig jaar aan de pont bij Zijpe, is met opzet een vroegere datum gekozen. Bouw tenslotte mogelijk door reddende gift ZIERIKZEE, 23-5. - „De zorgen die het bouwen van dit consultatie bureau met zich meebracht, zich uitstrekkend van eind 1953 tot be gin 1959, zyn wel uitzonderlijk groot geweest", aldus de voorzitter van de Groene Kruis-afdeling te Zierikzee, de heer J. J. van den Ende, in zyn inleidende toespraak by gelegenheid van de officiële opening van%het verbouwde en uit gebreide wijkgebouw te Zierikzee, van welke plechtigheid wy in ons nummer van maandag nader ver slag deden. Van deze moeilijkheden, die te zamen de bouwgeschiedenis van het consultatiebureau vormen, gaf de voorzitter een uitvoerig overzicht. Na de stormramp van 1953 ontving de Groene Kruis-afdeling te Zierik zee, door tussenkomst van de Alge mene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis" toezegging van een gift uit de door Zwitserland be schikbaar gestelde gelden, voor de uitbreiding van het wijkgebouw met een consultatiebureau. Voor zuigelingen- en kleuterzorg was de bestaande outillage beslist onvol doende. Nog in oktober van het zelfde jaar werd aan de architect de heer L H. A. de Jonge opdracht gegeven tot een ontwerp, hetgeen groter uitviel dan waarnaar later werd gebouwd. Heien bleek nodig Een onderzoek van Grondmecha nica wees nl. uit dat op de plaats van de bouw moest worden geheid. Het heien vond plaats in het voor- jaag, van 1954. De heikosten bleken meer dan de helft van de Zwitserse gift te belopen. Bovendien stegen de bouwkosten, zodat het plan in eerste opzet niet kon worden uit gevoerd. Een tegenslag betekende ook de omstandigheid, dat verschil lende specialisten, die normaliter zitting hadden in het wijkgebouw, verhuisden naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Daar het bestuur geen leningen durfde te sluiten ter financiering van de bouw, waren de plannen op dood spoor gekomen. Met een toepasselijk citaat uit de bijbel toonde spr. aan, dat in de toenmalige omstandigheden de kwalijke kans stak, dat het bestuur zou worden „bespot", omdat men begon te bouwen zonder er zeker van te zijn, dat de bouw zou kun nen worden voltooid. Er kwam uitkomst Er kwam echter uitkomst in de vorm van een toezegging door de Provinciale Vereniging voor een gift, mede door tussenkomst van de Stichting Herstel Zuid-West Neder land tot een bedrag van f 15.000 uit de „Nieuw Zeelandse pot". Even eens door bemiddeling van genoem de vereniging en tussenkomst van de Commissaris der Koningin werd verder een bedrag van f 5.000 ont vangen uit de post „Diverse gif ten". Financieel voldoende gerug- gesteund konden hierna de bouw plannen worden doorgezet. Het oorspronkelijk ontwerp werd dras tisch gewijzigd en ontving de offi ciële goedkeuring. De aanbesteding van het werk vond plaats op 30 juli 1957. Nog bleek nodig de aankoop van enkele meters grond, waardoor de bouw uiteindelijk stagneerde tot 8 april 1958. Hoofdaannemer was de fa. J. Roggeband te Zierikzee De onderaannemers waren: fa. Gebrs. Holm (metselwerk), L. v. d. Vate (schilderwerk), fa. Kouwen- berg (sanitair) en M. J. Weststrate te Ooslerland (elektriciteit). Na vol tooiing, aldus de voorzitter, is er over de doelmatigheid van het ge bouwde geen diskussie mogelijk; spreker wilde dan ook de architect en alle andere medewerkers voor de totstandkoming hartelijk dank zeggen. Totaal f 46.000,— Als extra gelden waardoor de bouw mogelijk werd noemde spr. nog f 1.000 van de Nederlandse Bond voor Moederschapszorg en Kinderhygiëne. Gebruikt werden verder de rampschade-uitkering en een geringe hypotheek, zodat ook de verdere exploitatie van het wijk gebouw geen enkel gevaar loopt. Totaal werd aan giften ontvangen een bedrag van f 46 000. De voorzitter, die zijn inleiding begonnen was met een welkomst woord en een dankwoord inzonder heid tot jhr. Röell, eindigde met het uitspreken van de hoop, dat kinderarts, de artsen en tandart sen alsmede de wijkzusters zegen rijk werk in het nieuwe consultatie bureau zullen mogen werkzaam zijn. Dc indeling De grote wachtruimte van het nieuwe consultatiebureau, aange bouwd aan het bestaande wijkge bouw, is over de gehele binnen- lengte voorzien van in metaal ge vatte ramen. In het verlengde van deze wachtruimte is de in entingskamer aangebouwd, een niet grote, maar voor het doel, praktisch bruikbare ruimte. In de wachtruimte is een ingang gemaakt naar de feitelijke ontvangstruimte, waar kleuters en zuigelingen kun nen worden klaar gemaakt voor de behandeling door de arts. De in gerichte zuigelingenboxen kunnen door wegnemen van kussens even eens voor de kleuters worden ge bruikt. Slechts gescheiden door de gang ligt tegenover deze wachtka mer de spreekkamer van de dokter, fris en modern ingericht en van de gemakken voorzien, die in een ka mer als de onderhavige noodzake lijk zijn. Tezamen met de andere ruimten in het wijkgebouw, een ge heel dat aan alle te stellen eisen voldoet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1