uofi3BU hoekje Vuurproef HET JONGE GESLACHT ZIERIKZEF.SCHk NIEUWSBODE vrijdag aa mei isss no. iss67 WEKELIJKSE WERELDSCHOUW voor het Westen te Genève Achter Russische beer dreigt Chinese draak De eerste diplomatieke schermut selingen te Genève zijn geleverd. Het heeft er alle schijn van, dat men slechts elkanders intenties en potenties heeft afgetast. Toch is er tijdens dit voorspel tot de eerste acte van de grote topconferentie meer geschied dan wij wel denken. Het is ons n.l. duidelijk geworden (voorzover dit althans in de diplo matie mogelijk is) dat Chroesjtsjow (en dan bedoelen wij er heel Rus land mee) de topconferentie niet in het gedrang wil brengen en dat hij enkele punten van het westerse plan een bespreking waard acht.' E.e.a. zal Gromyko wel dienen voor het formuleren van zijn antwoord op de suggestie van het westen. Men is zo gaarne bereid deze „vergaande" concessie van 't Krem lin te bejubelen, maar laten wij ogenblikkelijk hierop zeggen, dat de Russische premier geporteerd is de problemen inzake Berlijn, Duits land (de hereniging) en de Europese veiligheid niet in hun geheel te doen behandelen, doch stuk voor stuk en dat het vraagstuk van het vredesverdrag met de beide Duitse staten en dat van de instelling van een Westberlijnse vrijstad al lereerst moet worden geregeld. West Berlijn n.l. is de Rus een doorn in het oog. Het verkeer tus sen beide stadshelften is vrij. Dit wil zeggen, dat men ongehinderd van Oost-Berlijn resp. oost-Duits- land naar west-Berlijn kan reizen, zonder door douane en militaire po litie te worden lastig gevallen. Dit betekent ook, dat geheime agenten en in oost-Duitsland gezochte resp verdachte personen ongehinderd naar het westen kunnen uitwijken. Is het dan niet te verwonderen, dat west-Berlijn een broeinest van spi onnen ten nadele van Rusland Is geworden? Daar in de westelijke sector loert het gevaar op Rusland en zijn satellietstaten. Attes of niets Hoe kan hieraan een eind worden gemaakt? Door realisatie van het Russische plan! Dat 't westen hier voor niets voelt, moge als vanzelf sprekend worden beschouwd. Het westen houdt het er op het gehele vredesplan en wat er mee samen hangt in zijn totaliteit aan de orde te stellen en dit te doen verwerke lijken. Dan is de kwestie Berlijn ook van de baan! Doch dit wenst Rusland niet, omdat het daar ste ken moet laten vallen en er zeker van zal zijn west-Duitsland en waarschijnlijk ook de andere satel lietstaten te verliezen. Ziehier de problematiek van de Geneefse conferentie der ministers van buitenlandse zaken van de Gro te Vier! Dit diplomatieke „touwtje trekken" is sinds heden iets in het voordeel van Rusland uitgevallen. Dit land is er steeds op uit geweest het oorspronkelijke compacte wes terse plan gespitst te krijgen. Hoe wel de Grote Drie vast besloten wa ren hun plan heel te houden, zien sommige westerse waarnemers de mogelijkheid groeien, dat de Russen na een serie pogingen het te ver splinteren toch erin zullen slagen door sommige punten sluw uit hun verband te rukken, de eensgezind heid van het westen dermate op de proef te stellen, dat het toch zal overgaan tot het voeren van be sprekingen. Tot op zekere hoogte is Gromyko (met Chroestjsjow op de achter grond) hierin geslaagd. De jongste berichten getuigen van een veront- rusing te Genève. De westerse mi nisters n.l. zijn verdeeld geraakt t.a.v. de Berlijnse kwestie. De Ame rikanen en Engelsen blijken bereid te zijn concessies te doen aan de Russen, terwijl de Fransen en Duit sers voet bij stuk houden en geen concessies willen doen. Vooral de Amerikaan Herter ziet mb.v. een tegemoetkoming aan de Russische verlangens een mogelijkheid tot een voorlopig accoord t.a.v. de Berlijnse kwestie. Dit wijst m.a.w. op een ac ceptatie van een splitsing in het oorspronkelijke westerse plan. Zou de „ongedeeldheid" dan van de baan zijn? Of zou dit maar een di plomatieke manoeuvre zijn om de Russische beer uit zijn hol te lok ken? Status quo? Wij weten het niet, wij kunnen slechts gissen. Beter is het, de vraag wat deze concessie wel behelst, te beantwoorden. Het gaat hier om 4 punten, die van kracht moeten blijven tot de topconferentie. 1. De Amerikaanse, Engelse en Franse bezettingstroepen blijven in de westelijke sector van Berlijn. Deze status quo behoort gehand haafd te blijven. 2. Men dient zich zowel in de westelijke, als in de oostelijke zone te onthouden van elke propaganda tegen een van de vier bezettende mogendheden. 3. De toegangswegen naar de westelijke sector komen onder toe zicht van oost-Duitsland en 4. De vrijheid van geheel Berlijn moet worden gegarandeerd door de Grote Vier of door de Verenigde Naties. De beer en de draak Later is het bericht binnengeko men, dat het nogal meevalt met de onenigheid tussen Amerika en En geland enerzijds en Frankrijk en Duitsland anderszijds en werd er aan toegevoegd, dat de westelijke ministers in principe bereid zijn gevonden om met Rusland van ge dachten te wisselen over Berlijn, doch dan (hier hebben wij weer het „touwtje trekken") op basis van de vrije verkiezingen in geheel Berlijn (waaraan Rusland zo'n he kel heeft). Hoe dit zij, men is toch bereid om hoe dan ook te praten en de conferentie niet af te breken. Dit weet het westen ook wel, want achter de Russische beer staat nog steeds de Chinese draak! Chroesj- tsjef blaast wel hoog van de toren, maar de Chinese dreiging op de achtergrond (China schijnt in het bezit te zijn van de atoombom en van een multi-miljoenen leger is hij niet meer zo afkerig van een gesprek, ook al zou dit uiteindelijk gepaard moeten gaan met het doen van concessies. Het is niet onmogelijk, dat met het uitwisse len van concessies nog iets terecht kan komen niet alleen van Berlijn, maar ook van het vredesplan. De Westduitse raketdeskundige professor Herman Oberth heeft in Kiel verklaard dat het westen vol ledig van de ontwikkeling van het wetenschappelijk onderzoek om trent raketten in Rusland op de hoogte is. „Wij weten dingen die slechts aan vijf of zes man in Rus land bekend zijn", zei Oberth, die in Amerika drie jaar aan raketpro jecten heeft gewerkt. DE GOUDEN COBRA BROUWERSHAVEN Jaarvergadering Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond Tien leden ontvingen onderscheiding De Alg. Ned. Agrarische Bedrijfs bond, afd. Brouwershaven, hield haar jaarvergadering in hotel Rin- gelberg, welke door de uitreiking van het zilveren insigne wegens 25 jaar lidmaatschap aan 10 jubilaris sen een feestelijk karakter droeg. Na een kort welkomstwoord door de voorzitter, de heer M. Matthijsse in het bijzonder tot de districtsbe stuurder de heer de Roo en de aan wezige jubilerende leden, volgde de afwerking der huishoudelijke agen da. Uit het jaarverslag bleek dat de kas een gezonde basis vertoon de. Uitgekeerd werd aan vakantie bonnen een bedrag van plm. f 9.500. Het ledental bleef stabiel. De pen ningmeester werd décharge ver leend na goedkeuring door de kas controlecommissie. Tot nieuw lid werd in de plaats van de heer S. Duinhouwer in deze commissie ge kozen de heer L. Heijboer. De af tredende bestuursleden, de heren L. Bos, W. v. d Bos en G. van Zuid- land, werden in hun functies her kozen. Hierna volgde het hoogtepunt dezer vergadering, toen de dis trictsbestuurder de heer de Roo de leden, welke hij namens het hoofd bestuur het zilveren insigne van het N.V.V. met een toepasselijk woord op de rever speldde, toesprak. „Het is een teken", aldus spr., „dat U in 1934, Juist In die „slechte tijd" het 6. De zon staat reeds op haar middaghoogte, als het piraten- schip de „Zeekoningin" het anker licht en de haven van Ithaca uitkoerst. De jacht op de ontvoerders van Ambre is begonnen. Leunend over de verschansing kijkt Aram naar het steeds kleiner wordende eiland. Zijn gedachten gaan terug naar de bewogen dagen, die hij daar beleefde, naar de strijd die hij in het stadion tegen de kampvechter Ares gevoerd heeft, naar de dood van kapi tein Eén-oog en de duivelse list van Merlin, de tovenaar. En ergens op de wijde watervlakte voor hem moet het schip varen, waarop zijn twee aartsvijanden: Ares, de kampvechter, en Merlin, de tove naar, het meisje gevangen houden, dat hij is gaan bewonderen om haar dapperheidof zijn zijn gevoelens voor haar dieper dan bewondering alleen? De stem van Kleine-Kim stoort hem in zijn overpeinzingen. „Kleine-Kim vinden deze zeemannen niet erg aardig", zegt het ventje met een benauwde blik op de brug, waar de bootsman zijn bevelen uitdeelt. „Die bootsman kijken naar ons als een poes naar een kanarievogeltje, brrrr De Nederlandse organisten vereniging AMSTERDAM, 21-5. De Neder- landse organisten vereniging heeft - zo deelt het bestuur mede - in de laatste algemene ledenvergadering „haar verontrusting uitgesproken over de wijze waarop van bepaalde zijde in ons land een orgelpolitiek wordt gevoerd, mede in geschriften, en openbare concerten, waardoor de orgelkunst mede ten koste van bekwame kerkorganisten in een richting wordt gedirigeerd, die niet overeenstemt met de eisen en mogelijkheden, die de orgelcultuur in ons land biedt". Met het oog op haar zeventig jarig bestaan in 1960 zal de ver eniging een landelijke actie voeren ter inzameling van gelden - o.a. door orgelconcerten - voor een feest. ZIERIKZEE Vergadering Ring Schouwen-Duiveland Coöp. Boerenleenbanken In de vergadering van de Ring Schouwen-Duiveland van de Coöp. Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, werd de heer P. L. Krepel te Bruinisse als voorzitter herkozen. De heer J. van Zurk, inspecteur van genoemde Centrale Bank, hield een causerie, waarin hij de finan ciële en economische ontwikkeling van de betalingsbalans in Neder land in 1958 besprak, waarbij bij zondere aandacht werd besteed aan de reacties daarop van de boeren leenbank en van de Utrechtse Cen trale Bank. De grote toename van spaargel den in genoemd jaar, die bij de Centrale Banken te Utrecht en Eindhoven werden gedeponeerd, was gedeeltelijk te verklaren uit door de overheid in 1958 gedane nabetalingen over voorgaande ja ren. heeft aangedurfd en hebt aange voeld, dat Uw plaats was in de landarbeidersbond, welke destijds als „rode bond" een kwalijk rieken de naam had". „Achteraf is geble ken dat door de groei van deze bond, waaraan U hebt medege werkt veel is bereikt voor de ar beidersmassa, waarbij speciaal de werkloosheidswet in tegenstelling tot de dertiger jaren een groot winstpunt betekent". Tot slot van zijn toespraak drukte de heer de Roo de oudgedienden op het hart de strijd voort te zetten in h'et be lang van de ANAB en tot voorbeeld van de jongere garde. Het insigne werd vervolgens uit gereikt aan de leden St. Duinhou wer, W. v. d. Bos, L. Hage, L. Heij boer, L Nikerk, I. Westerweel, E. Prent, L. Bos, J. v. Dienst en D. Duinhouwer. (Laatstgenoemde twee waren niet ter vergadering aanwe zig). Namens de plaatselijke afdeling feliciteerde voorzitter Matthijsse de „geridderden" der bond en wenste hen toe dat ze dit huldeblijk nog lang in goede gezondheid mogen dragen. De districtsbestuurder besprak hierna de nieuwe C.A.O. welke per 4 mei jh in werking is getreden. Uitvoerig ging spr. in op de diverse aangebrachte wijzigingen, o.a. de funktie-indellngen, lichtverlet enz. er /s WEER eens een nieuw wereld- record gevest/gohaaicnvangew. pl f dean, een visser /n zu/dftjs tral /e ving een haai V/W meer don vhf meter lengte en een gewicht mn ■rum duizend kilo een zeventienjarige knaap u/r germ/ston (zuid'afrika) heeft een maand voorwaardel 'jk gekregen voor diefstal van een geraamte. h'j wil de 2'jn vader laten schrikken door het geraamte /h 2'jn bed te leggen. ZIERIKZEE Vergadering N.C.V.B.-afdeling Causerie over „De Vereniging Nederlands Fabrikaat" Woensdagavond hield de afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond haar mei-bijeenkomst in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Nadat gezongen was Gez. 93 1 en 4 las de presidente, mevr. A. van Vloten- van Rijswijk, Handelingen 2 36- 43, naar aanleiding waarvan zij een korte meditatie hield, en ging voor in gebed. Hierna richtte zij hartelijke woor den van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder de spreker voor deze avond, de heer Beets uit Am sterdam. Verder wekte de presi dente op tot bezoek aan de Prov. Landdag te Vlissingen op woens dag 17 juni a.s, en bracht zij de dank over vari de bejaarden, die de laatst gehouden bejaardenmid dag hadden bezocht. Hierna kreeg de heer Beets het woord, die sprak over „De Vereni ging Nederlands Fabrikaat". Spr. stipte o.a. aan dat deze vereniging, opgericht in 1916, het doel nastreeft belangstelling te wekken voor onze DE VIERJARIGE CllRTiS SANDERS UlT MADERA IN CAtiTORNIÊ IS REEDS een hartstochtelijk -roker per week Rookt nu een pakje sigaretten en probeert het Nu ook met pup en sigaren eigen Nederlandse industrie en haar produkten. Hierna vertoonde spr. een aantal bedrijfsfilms over mes- senfabricage, een herenkledingbe drijf, een kaarsenfabriek en een haarden- en kachelfabriek. Na de pauze vertelde hij een en ander over de thee en het zetten ervan en volgden films van een stijf self abriek, een tapijtfabriek en een koekfabriek. Spr. besloot met de conclusie „Nederlands fabrikaat mag er zijn". Alle aanwezige dames ontvingen een doosje handcrême, waarna een verloting velen in het bezit stelde van diverse Nederlandse fabrikaten. Na een dankwoord en gebed door de presidente werd met het zingen van Ps. 119 3 besloten. Twee nieu we leden gaven zich op. De volgende bijeenkomst werd vastgesteld op woensdag 10 juni a.s. waar ds. P. Homburg, Ger. predi kant te Vlissingen, hoopt te spreken over: „De betekenis van de engelen in ons leven". Zilveruien trekken mensen aan Nu het wieden der zilveruien be gonnen is, betekent dit voor ooste lijk Duiveland, St. Philipsland en Tholen een welkome vermindering van de werkloosheid, met name van de geplaatsten in de arbeids reserve. Voor de betrokken arbei ders betekent het natuurlijk een even welkome vermeerdering van de wekelijkse inkomsten. Zoals bekend is St. Philipsland het centrum van de zilveruienteelt. De vorig jaar in de Bruinisser-pol- der begonnen proef, om ook hier deze uitjes te telen, wordt dit jaar niet herhaald. SPORT KORFBAL Zaterdag 23 mei: le klasse: Stormvogels I-Zee meeuwen I; Zwaluwen I-Brou wershaven I; Velocitas I-DSS I; Burgh I-Unitas I (kwart voor 7). 2e klasse: MEVO I-Burgh II; WIK I-SVOWK I; DES I-DOSKO I (kwart voor 7). Ingezonden mededoling Een vrouw is nooit te jong en nooit te oud om van „Margriet" te houden! FEUILLETON „Kijk eens, Pier. Dat jij een bar eigenwijze kop hebt, wist ik al lang. En dat jij niet beseft, dat ik geen enkele klant kan missen, is me ook niet onbekend. Maar Pier brieste van woede en wilde wat zeggen, doch oom Eine ging onverstoorbaar verder. „Maar wat je nu uithaalt wordt me toch al te gortig. Eerst gooi je die van Dijk, een van onze beste klanten, zomaar de winkel uit. Goed, iedereen is wel eens driftig. Maar nu loop je achter zijn dochter aan, hoewel je heel goed kan weten, dat van Dijk dat beslist niet hebben wil. Het gevolg is natuuriijk, dat wij in de omge ving van die boer nog meer klanten kwijt raken. En dat belief ik niet, begrijp je?" Met verbazing had Pier hem aangehoord. Alhoewel Corrie wel eens i'ets had verteld over haar ouderlijk huis, hoorde hij nu voor het eerst, wie zijn aanstaande schoonvader zou zijn: dezelfde als die hij een half jaar geleden buiten de deur had gezet. Maar oom Eine lachte grimmig om Piers verbazing. „Ja, dat wist je zeker niet, dat het meisje waar je achter liep een dochter was van die van Dijk! Jul lie kunt mekaar een hand geven: jij zet he mhier buiten de deur en jij zet hem hier buiten de deur en zijn dochter komt. Maar hoe dan ook: ik verkies geen herrie met mijn klanten, dus wees verstandig en houd op met die gein. Je begrijpt toch wel dat jij geen partij bent voor zijn dochter?" Zonder entwoord te geven was Pier weer op zijn kleed gaan zitten. Hij ging weer verder aan de zaai- machine, maar dit was geen onver schilligheid. Het stormde in hem en hij kon geen woord uitbrengen. Van die gelegenheid' maakte oom Eine gebruik om nog wat meer te zeggen. „Weet je, Pier ,als je jong bent, dan denk je dat je de hele wereld wel aan kunt. Natuurlijk ben je niet van plan om zomaar eeni eind te maken aan je verkering. Ik weet wat je doen zult: je verzetten tot en met. Tot op 't laatst dat meisje versandig wordt en er een eind aan maakt. Maar dan is het te laat". „Te laat? Waarom?" Oom Eine aarzelde even. „Omdat je dan vermoedelijk zelf zult heb ben ingezien, dat je hier niet kon blijveni". Het was even stil. Toen vervolgde oom: „Ik had gedacht, dat jij vol strekt zakelijk denken kon. Dat wil niet zeggen, dat je je hart het zwij gen moet opleggen. Je moet alleen je verstand gebruiken. Laat dat meisje lopen, Pier! Blijf hier en we zullen de slechte tijd te boven ko men. En later volg jij me op. Dan is alles immers voor jou?" Pier haalde de schouders op. Dat was verre toekomstmuziek en hij was nog jong. Oom Eine haalde ook de schouders op eni ging terug naar zijn kantoortje. En nog waren Pier de schellen niet van de ogen ge vallen. Dit gebeurde pas, tben hij die avond; op zljnikamer zat te lezen. Het elektrische'kacheltje vercpreid- 20 de een behaaglijke warmte en hij lag kiplekker in een gemakkelijke stoel, toen tante Lein koffie bracht. Meestal bracht één van de nichtjes die, maar deze avond waren ze geen van allen thuis. Dat ze wel eens bij hem op zijn kamer kwam had hem nooit verwonderd. Hij had dat van ouds als iets volkomen vanzelfspre kends aanvaard. Ze waren immers samen opgegroeid als broer en zus ters? Des te pijnlijker en beschamen der was het dan ook, toen tante Lein op haar bekende resolute ma nier het onderwerp aansneed'. Zij zette de koffie op tafel, schoof een stoel bij en ging toen zitten. Pier klapte zij nboek dicht en keek haar vragend aan. Klaarblijkelijk was er nieuws. „Hoe kun je nu zó stom zijn!" was het eerste dat tante zei. „Stom? Dat is m'n gewoonte niet" pareerde Pier. „Ja, stom! Om achter zo'n boe renmeisje aan te lopen. O, tut tut, word maar niet kwaad jongeman. Natuurlijk heeft ze een hartje van goud en is ze het beste en liefste meisje van de hele wereld. Dat neem ik graag aan en zelfs neem ik aan dat jij écht van haar houdt. Maar een stommerik bèn je!" „Tante, ik heb u altijd voor een heel verstandige vrouw gehouden. Ja, zegt u het maar zelf, dat u van mij een stadsmens hebt gemaakt. En u weet hoe boers en onbeholpen ik eerst was. Daarom heb ik u la ten uitspreken. Maar zouden wij niet ergens anders over kunnen praten?" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9