ïïo) Esso) GAS „Sjah van Perzië fas OVERDENKING Het ideale huisgezin Ijoodwill Er zijn flessen err FLESSEN HET GAS IN DE FLES Financiën en Economie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VKIJDAG a MEI 1959 NO. m6i In het Kremlin rust de unieke steen: EEN BEROEMD EDELSTEEN 's-GRAVENHAGE, 20-5. - Een van de dertig beroemdste edelste nen ter wereld Is een diamant, die de naam „Sjah van Perzië" draagt. Het is een om meer dan een reden unieke steen: niet alleen is zü van zeldzame schoonheid, maar zij heeft ook een zeer aparte staaf- vorm. Deze steen, 88 karaat en on geveer zo groot als een duivenei, bevindt zich thans in de schatka mers van het Kremlin in Moskou. Er staan drie namen met jaartal len in gegraveerd, die het moge lijk maken de geschiedenis van de edelsteen na te gaan. De gegevens daarover werden ons verstrekt door het archief van de federatie goud en zilver. De diamant is vele eeuwen gele den in het bekende vindgebied van edelstenen, Golconda in India, ont dekt. In de zijkant staat het jaartal 1000 en de (bijna onleesbare) naam van een inlandse prins. Dit jaartal is er een uit de Mohammedaanse jaartelling - het jaar 1000 is in onze jaartelling 1591. De tweede datum is 1651 en toont aan dat de steen toen toebehoorde aan de befaamde groot-mogol sjah Jehan, de bouwer van de tempel Taj Mahal. Een be roemd Frans juwelier, die de halve wereld afreisde om edelstenen te taxeren, Jean Baptiste Tavernier, bracht in 1665 een bezoek aan het paleis van de groot-mogol in Delhi en schreef van deze diamant: „Vlak vóór de troon hing aan een dun koord een grote diamant van on beschrijflijk schone kwaliteit. Er was een smal groefje in aange bracht, waardoor het koord de steen kan vasthouden". Met deze troon bedoelde Tavernier de we reldberoemde „Pauwentroon"Twee zeldzame diamanten, de Darya-i- Nur en de Koh-i-Noor, beiden 186 karaat, vormden de ogen van de pauw. Ook een derde grote dia mant, de Jehan Akbar Sjah (116 ka raat) was met tal van andere prach tige edelstenen in deze troon ver werkt. De diamant ontleent zijn naam „Sjah van Perzië" aan de derde eigenaar, die in de steen staat g< graveerd: „1824 Sjah van Perzië". Van India naar Perzië Hoe kwam de diamant van India naar Perzië? In 1739 overviel de Perzische veroveraar Nadir Sjah volgens zijn tijdgenoten eens een eenvoudige kleermaker, met zijn legers het rijk van de mogols in Noord-India. Alle schatten van de ze rijke vorsten vielen hem in han den, zij het dan dat hij de Koh-i- Noor via een list verkreeg. Deze diamant was namelijk de lieve lingssteen van de heersende Indi sche vorst. Hij had haar uit de pauwentroon gehaald en in zijn tulband verborgen. Nadir heeft de ganse stad Delhi binnenste buiten laten keren, op zoek naar de toen al beroemde edelsteen, maar zonder succes. Een van 's mogol's harem meisjes heeft toen, zo zegt men, on der een hevige marteling het ge heim van de tulband verraden. De Perzische sjah ontbood daarop de vorst en betuigde hem vriendelijk glimlachend het gebruikelijke eer betoon, bestaande uit het uitwisse len van eikaars hoofddeksels. De tulband van de mogol viel uiteen en de Koh-i-Noor rolde over de paleisvloer. Toen zou de sjah heb ben uitgeroepen: „Koh-i-Noor" (Berg van Licht). Met zijn rijke buit beladen trok Nadir terug naar zijn land, waar vele van de edelstenen zich nog steeds in de schatkamers van de huidige sjah bevinden. Alleen al de armband, waarin de Darya-i-Nur en de Taja-a-Mah zijn verwerkt, heeft een waarde van bijna twaalf miljoen gulden De „Sjah van Perzië"-diamant bevindt zich niet meer in Iran. Toen in 1889 de jonge Russische ambas sadeur aan het Perzische hof door een groep rebellen werd gelyncht, zond men de edelsteen ijlings als zoenoffer naar Sint Petersburg. In 1914 werd zij naar Moskou overge bracht en toen in 1922 na de revo lutie de balans werd opgemaakt, vond men een brandkast, die de ,Sjah van Perzië" bevatte. De edelsteen bevindt zich thans in de schatkamers van het Kremlin. Gerst zaaidende man is doende onder de hoge koepel van de Dui- velandse hemel. Hij gebruikt een machine, want het (nieuw testa- mentische) beeld van de zaaier, die het zaad uit een voorschoot uit strooit over de velden, is ook hier schaars geworden. Gerst zaaiende man heeft haast, want hij wil het vrachtje vlug de grond in hebben. Er is een mild voorzomers zonnetje aan de hemel, dat hem in de rug steekt. Hij legt zijn jas in de zaad- bak en gaat verder met zijn mecha nisch zaaivehikel. Intussen pakt de wormstang in de zaadbak, niet al leen het gerstezaad maar ook de jas. Een jas zaaien is waanzin en de man zal het spoedig bemerken. De wormstang is een dood - zij het onmisbaar ding - maar heeft geen besef van zaad en jas(sen) en het kledingstuk wordt dan ook verma len. Gerst zaaiende man ontdekt plotseling dat zijn machine niet meer wil. De machine wilde zo erg niet meer, dat zelfs de wielen vast liepen. Toen begreep hij dat er iets heel lelijk mis was. Hij wilde naar een deskundige wegstappen om raad en als gevolg daarvan zijn jas aanschieten. Het was niet meer nodig. Het was niet dezelfde boer, die onlangs zijn jas onderploegde, maar veel schelen deed het niet. Beiden komen uit hetzelfde dorp, daarom wil Eilandman bepleiten - vooral bij zomers weer - in de blote borst naar de akker. Dat lijkt wat zuid- Frans, maar het is wel textielbe sparend en meer nog, het kan goed zijn voor de zaaimachine en uiter aard voor de gezondheid. Elke zon nestraal vangenbeter nog dan wonderolie, waarmede overigens elke medicus of leek het oneens mag zijn. Een wonderolie-contro verse kan er nog wel bij in ons wereldje. Zo nauw steekt het niet. EILANDMAN. Ford kondigt introductie kleine auto aan DETROIT, 21-5. Op de jaarverga dering van de Ford Motor Company heeft de president van de onderne ming, Henri Ford II, medegedeeld dat Ford van plan is om - indien zich geen wijzigingen in de markt of andere verstorende omstandig- hed envoordoen - in het jaar van de 1960-modellen een kleine auto op de markt te brengen. Ford heeft hiervoor de naam Falcon" doen registreren; alge meen wordt aangenomen dat de auto omstreeks medio oktober a.s. zal worden geïntroduceerd. Henri Ford II voegde aan zijn mededeling toe „Het is duidelijk dat er een belangrijke vraag naar een -nieuwe in Amerika gebouwde kleine wagen bestaat. Deze auto is iets meer dan de typische Europese kleine auto doch wat anders dan de conventionele grote Amerikaanse auto". De 25-jarige bromfietser W. H. Jongen uit Maastricht is op een wegsplitsing bij Borgharen tegen een bestelauto, bestuurd door J. uit Maastricht, gebotst en vrijwel op slag gedood. V.S. GAAN DOOR MET MAANPLANNEN NEW YORK, 20-5. Het Ameri kaanse ministerie van defensie hoopt dat tegen 1968 op de maan een Amerikaanse raketbasis kan worden ingericht en het ministerie heeft reeds projecten in de hand om tegen 1965 op de maan een waarnemingspost in te richten, zo meldt de „New York Journal-Ame rican". In een artikel over de organisatie van de Amerikaanse verdediging tegen intercontinentale raketten verklaarde het blad woensdag, dat „systeembehoefte no. 183" van het Pentagon vraagt om een waarne mingspost op de maan, tegen 1965 indien mogelijk, die elke lancering van een intercontinentale Sowjet- raket in Amerikaanse richting on middellijk zou waarnemen. Ingezonden mededeling Aan dat gemartel met brandend maagzuur moet D een einde maken. Bennies nemen. En er vandaag mee beginnen. Dan nooit meer zorg en pijnen door overtollig maagzuur. U blust die brand prompt met één of twee Ren- nies. Makkelijk in te nemen en nog smakelijk ook. Uw apotheker of drogist verkoopt Rennies. En véél. De overstromingen in Zuid-Afrika JOHANNESBURG, 20-5. Het aan tal doden tengevolge van de over stromingen in Zuid-Afrika is tot veertig gestegen. Verwacht wordt dat na het herstel van de verbin dingen zal blijken dat het aantal doden hoger is. De stad Oemzimkoeloe, 135 km ten westen van Durban, is het meest getroffen. Daar zijn ongeveer honderd gezinnen dakloos. Er is een fonds voor steun aan de slachtoffers ingesteld. Per vliegtuig worden levensmid delen naar de geïsoleerde gebieden gebracht. Het leger zal Bailybrug- gen bouwen om de weggespoelde bruggen te vervangen. Tokio in 1964 Olympische stad MUNCHEN, 21-5. Tokio is de uit- gesproken favoriet onder de kandi daten voor de organisatie van de Olympische zomerspelen 1964. Dat is de algemene opinie in München, waar vrijdag het congres van het Internationaal Olympisch Comité wordt geopend. Verwacht wordt dat de stemming over de stad waar de spelen in 1964 zullen worden gehouden, woensdag 27 mei plaats vindt. Ingezonden mededeling MAASTRICHT. In de vorige nacht is een Belgische zware Ca dillac met een ladng van naar schatting 1500 kilo uit Nederland gesmokkelde boter even voorbij de Nederlands-Belgische grenspost „De Plank" onder Hoogcrus aan de Zuidlimburgse grens in volle vaart op een Belgische patrouilleauto van de douane ingereden. De smokke laar werd zwaar gewond. Opgelet Tweede Pinksterdag 's middags half vijf in het platte van Schou wen. „Langs de wegen razen de wa gens, zij vliegen over de vlakten; hun aanblik is als van fakkelen, als bliksemschichten schieten zij voort". Met deze woorden beschreef de profeet Nahum een aanval met strijdwagens op de stad Ninivé. Al thans, zo zag hij het gebeuren in een droomgezicht. Ik wil er even mee tekenen de aftocht van vele toeristen vanuit de Westhoek, na een paar vrije dagen. Vader moet achter het stuur. De verbinding met de vaste wal geeft nog enige uren gedwongen rustof ze nuwachtig wachten. Zodra men aan de overkant is gelden weer die woorden: „Langs de wegen razen de wagensUrenlang, tot ver in de nacht. In België staan langs sommige wegen borden. Geen weg wijzers, ik bedoel ook niet de tal loze reclameborden, maar lugubere waarschuwingen: „Op deze plaats in '57 drie do den"; 400 meter verder: „In '56 op deze plaats 5 gewonden"; na drie km. weer een bord: „Op deze plaats in '57 1 dode, 3 gewonden". Zo leest men, vanuit een auto met z'n sterke lampen, de tragiek langs de weg Ons aller belang zijn de goede, snelle verbindingen in een land Een land is vrijwel onbewoonbaar als er geen wegen en vervoersmid delen bestaan. De dienst van het verkeer is enorm groot. Anders had ons eiland hier nog als een vrijwel verwoest gebied gelegen. De weder opbouw, de handel, de vestiging van nieuwe gezinnen, de recreatie hebben er direct mee te maken. Laten wij niet meehuilen met men sen die alle techniek in beginsel af wijzen, maar niet te genieten zijn wanneer de bus even te laat is. Er zullen vandaag en de volgende week verkeersongevallen in deze krant vermeld staan. Ongelukken buiten iemands schuld ontstaan, maar ook talloze slachtoffers zullen er weer zijn omdat zij weigeren te erkennen dat God een wereld heeft geschonken met ruimte en afstand om te wonen en te arbeiden. Tijd om te leven. Wij denken echter de afstand en beschikbare tijd weg. Te snel willen wij ons verplaatsen, te nonchalant dikwijls. Wij vragen veel van de techniek, veel van ons zelf en anderen. Gevolg is dat wij steeds minder vrije tijd en ruimte overhouden. Terwijl we juist het leven leefbaar willen maken. Het bestaan is niet leefbaar zon der de Liefde uit het Evangelie Paulus schrijft het nuchter in zijn brief aan de Philippenzen: „Ieder lette niet slechts op zijn eigen be lang, maar ieder lette ook op dat yan anderen". Deze tekst heeft direct te maken -iiret het onderlinge verkeer, de om gang met mensen. Deze boodschap mag niet vaag blijven. Zo algemeen goed bedoeld. Daarom kort en prac- tisch: laten wij onze levensweg op gaan te midden van verkeersborden maar bestuurd door een brede visie, dat wil zeggen: door de bevrijdende werking van Gods Liefde, omgezet in onze levenshouding. Nog anders gezegd: ogen open op de weg, aan dacht op het werk en thuis. Let op DE grote Bijbelse waarheid: hebt uw naaste lief gelijk uzelf. Dat kan als u de Pinksterboodschap ver stond. B. C. GROOT. „O ja mam, ik had vergeten, het je te zeggen, maar er komen straks een paar lui. Ik heb gezegd, dat ze wel konden blijven eten. Dat is toch goed, hé?" Dit zei Ineke op een zondagmor gen en het zal verschillende ouders misschien ongelooflijk voorkomen, dat haar moeder volkomen kalm onder de mededeling bleef. Je zou het de meeste moeders trouwens niet kwalijk nemen, als zij het van hun opgroeiende dochter niet „na men", dat zij zomaar op eigen hout je „wat lui" voor de zondagse dis uitnodigde en dan verwachtte, dat haar ouders, zo zij er al niet ver rukt over waren, er in ieder geval genoegen mee zouden nemen. Ik kan me voorstellen, dat sommige moeders in paniek zouden vragen: „Maar kind, hoe kan dat nou? Ik heb toch nergens op gerekend en dat zeg je me een paar uur van te voren op zondag, als alle winkels dicht zijn!" Andere moeders zouden hun ver ontwaardiging als volgt uiten: „Zeg ben jij mal. Denk je dat je het hier maar voor het commanderen hebt en iedereen kunt uitnodigen zonder het vooraf behoorlijk te vragen? Je zegt ze maar, dat het niet schikt". Overigens zouden de dochters van bovengenoemde dochters het uit zichzelf wel uit hun hoofd laten, om dergelijke onverwachte dingen te doen. Maar Ineke's moeder is er een, die door niéts uit haar evenwicht raakt en die alleen maar vraagt: „Hoeveel komen er?" Vandaar dat Ineke ook niets ongewoons in haar mededeling vindt. Ineke's moeder heeft met haar ondernemend troepje van kleins-af al voor zoveel verrassingen gestaan dat ze nergens meer voor staat en zich over niets meer verbaast. De. kinderen weten zo langzamerhand, dat bij hen thuis „alles kan". Er wordt geen drukte gemaakt over onverwachte logees of e'ters. Ma trassen zijn er genoeg in huis, al moeten de bedden ook ergens op de grond gespreid worden En een paar blikjes zijn gauw open gemaakt. Wel wordt als vanzelfsprekend van de gasten verwacht, dat ze zich weten aan te passen en ook een hand uit de mouw steken. Maar wie doet dat niet graag in een huis, waar de gastvrijheid iets zó ge woons is? Je hebt bij Ineke's ouders nooit het gevoel ongelegen te ko men. Maar daarom zouden de grote kinderen en hun gasten er ook niet over denken, moeder met de rom mei te laten zitten, of haar voor de extra drukte, die zij meebrengen, te laten opdraaien. Ieder neemt zijn deel van de taak voor eigen reke ning. Ook dat is heel vanzelfspre kend. Misschien gaat in dat huishouden niet alles volgens het traditionele programma. Misschien zouden som mige huisvrouwen de haren ten berge rijzen bij het gemak, waar mee Ineke's moeder op een mooie zomerdag de boel de boel kan laten om er met haar troepje op uit te trekken, 's Avonds zijn echter alle handen, groot en klein bereid, mee aan te pakken. Het is een heerlijk, benijdens waardig huisgezin, waar eendracht en kameraadschap heersen. Met al hun moeilijkheden kunnen de kin deren bij de ouders terecht zonder ooit afgescheept te worden. Overal kan over gepraat worden. En als er eens iets niet door de beugel kan, dan aanvaarden de kinderen dat, zelfs al zouden zij het niet helemaal begrijpen. En het fijnste is, dat zij later met hun kinderen net zo zullen doen, als zij het van hun ouders gewend zijn geweest. MARCELLE. Ingezonden mededeling Tóch Berini kopen! Kinderen speelden met vuur in bos en heide RUCPHEN, 21-5. Vier Roosen- daalse jongetjes van circa tien jaar hebben het op hun geweten, dat on geveer tien hectare bos en heide nabij de olieput onder Rucphen gis. termiddag door brand is verwoest. De jongens waren naar de Ruc- phense bossen gefietst om er hun vrije middag door te brengen. Een spelletje met lucifers maakte van de hei een vuurzee. De brand, die om drie uur uitbrak, werd ge,blust door Roosendaalse commando's, die aan het oefenen waren. Mede door hun toedoen kon een huis aan de rand van het brandende terrein be houden blijven. Vele uren hadden de commando's, die later assisten tie kregen van de Roosendaalse en de Rucphense brandweer, nodig om het vuur te blussen. De aangerich te schade is zeer aanzienlijk. Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED HAZ ET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED Ingezonden mededeling Esso Gas flessen bevatten gegarandeerd 13 kg veilig butaangas. Heus... met Esso bent U beter uit. ierd^^^ Vakkundige voorlichting en volledige service door ervaren depothouders. INHOUD 13 KG Totaal bedrag nieuwe staatslening op büna 1.2 miljard gulden vastgesteld •s-GRAVENHAGE, 21-5. Het mi nisterie van Financiën deelt mede dat het bedrag van de 4^4 procent lening 1959 ten laste van de Staat der Nederlanden, waarvan de stor ting in geld moet geschieden, nader is vastgesteld op f 400 miljoen. Aangezien de inschrijvingen, waar op de storting in geld moet ge schieden, dit bedrag overtreffen, wordt hierop 42 procent toegewe zen. Voorts is van het recht op deel neming, verleend aan de inschrij vers, die zich verbinden te storten met schuldbewijzen en/of inschrij vingen in het schuldregister van de 3 procent Nederlandse Staatslening per 1962-64, gebruik gemaakt tot een nominaal bedrag van 790 mil joen 780.000 gulden. Het totaalbedrag van de lening wordt derhalve vastgesteld op f 1.190.780.000. De Ned. koopvaardij vloot in cijfers De totale tonnage van de Neder landse koopvaardijvloot steeg in het afgelopen jaar ruim 5 pet. en bedraagt thans 4,5 miljoen B.R.T. Hoewel de tonnage der wereld- vloot relatief sterker toenam, n.l. met 7 pet., behield Nederland zijn 7e plaats op de wereldranglijst. De gemiddelde leeftijd bedraagt voor de NedexTandse vloot 11,6 jaar, voor de wereldvloot echter 13,7 jaar. Deze cijfers zijn door het Centraal Bureau voor de Stati stiek gepubliceerd. TONEEL EN FILM „Operatie Amsterdam" speelt in de bewogen mei-dagen van 1940 „Je komt er wel uit" - dwaas geval met Norman Wisdom MAASTRICHT. In een transfor matorhuisje van de cementfabriek „De Haccourt" bij Visee (België) is een 50-jarige electriciën door hoog spanning getroffen en op slag ge dood. Het was de 50-jarige Neder lander J. M. Laenen, geboren te Maastricht. Hij was in 1936 naar Wonk verhuisd, waar hij getrouwd was met een Belgische vrouw. Hij had twee kinderen, respectievelijk 15 en 9 jaar oud. De film „Operatie Amsterdam", met o.m. Peter Finch en Eva Bar- tok, die met het weekeinde in de Concertzaal gaat, voert ons terug naar de bewogen mei-dagen van 1940. Het is een film, die voor een groot deel in Nederland werd op genomen, hetgeen intussen de mo gelijkheid biedt nogal wat. verge lijkende opmerkingen te maken, hetgeen bij gelegenheid van de pre mière van deze film ook ijverig is gedaan. Men mag in dit filmwerk niet meer zien dan een gefilmd ver haal, waar de maatstaven der his torische authenticiteit niet al te streng mogen worden aangelegd. Op vrijdag 10 mei 1940 viel Hit- Ier Nederland binnen. De verde diging van heel west-Europa be gon te wankelen. Op zaterdag werd Winston Churchill premier van het Britse rijk. De oorlog begon pas goed. Op pinksterzondag (12 mei) wa ren drie mannen in Londen bijeen. Zij zouden een schat aan diaman ten uit Amsterdam halen, voordat die in Hitiers handen kon vallen. Deze opdracht was zo belangrijk, dat er een torpedoboot jager voor beschikbaar werd gesteld, op een ogenblik dat een oorlogsbodem zijn gewicht aan goud waard was. Een Engelse majoor en twee Nederlan ders moesten de hele voorraad in dustriediamanten in handen zien te krijgen, om te voorkomen dat hij zou worden verkocht ten bate van Hitiers wapenfabricage. De waarde van de diamantvoorraad was nau welijks te berekenen. Dit verhaal over een historisch avontuur in de eerste oorlogsdagen van Nederland, werd bijna geheel in Nederland opgenomen. De vij and was overal. Niemand kon men vertrouwen. Elke onbekende kon een spion zijn of een verrader. Angst en wanti-ouwen beheersten alle uur van de dag. Hun opdracht was van het gi-ootste belang voor de geallieerde ooi'logvoering. Zij mochten zich niet laten ophouden. Niet door de vijand, niet door de bondgenoot. „Operatie Amsterdam" vertelt een oorlogsepisode die zich des tijds onder onze ogen heeft afge speeld zonder dat wij het wisten! Brok kolder „Je komt er wel uit", is een pro bleemloze kolderfilm met de En gelse komiek Norman Wisdom, die zich ditmaal als glazenwasser pre senteert in een met prikkeldraad omgeven en door bloedhonden be waakt buiten, waar een ontvoering van de zoon des huizes op touw wordt gezet, die Norman, na veel verwikkelingen, in handen van de politie voert. Een roomtaart moet er voor zorgen, dat de zoon des huizes juist op tijd zijn geheugen terugkrijgt, waardoor de situatie principieel verandert en Norman plotsklaps gelukkig wordt. Verzetsfilm in hotel „Bom" In hotel „Bom" gaat de hier reeds eerder besproken film „Met de dood voor ogen", met Virginia Mc Kenna en Paul Scofield. In deze film wordt het heldenleven in beeld gebracht van de verzetsstrijdster Violette Szabo. De film is gemaakt naar het boek „Carve her name with pride". Ingezonden mededeling Ü!ïl' Automobielbedrijf i FA. W. GILIJAMSE Renesse - Telefoon 01116-370 I Verkoop en servicej De radio-activileit in Nederland UTRECHT, 21-5. Het Rijksinsti- tuut voor Volksgezondheid heeft in samenwei'king met tal van andere organisaties een waarnemingsnet ontworpen, waardoor het mogelijk is regelmatig in verschillende de len van ons land de radio-activiteit te meten. Volgens de algemeen directeur van het instituut, dr. J. Spaander, heeft een onderzoek, in de afgelo pen maand enverricht, uitgewezen dat voor ongerustheid over een toe nemende radio-activiteit in ons land geen sprake behoeft te zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5