Bijzondere voorstelling van Ned* opera voor Sjah van Perzië DE ZIERIKZEESCHE COURANT Suezkanaal-loodsen beginnen proces Overstromingen HET WESTEN HEEFT TIEN BEGINSELEN VOOR VREDESVERDRAG MET DUITSLAND Turkije WANORDELIJKHEDEN DOOR STAKINGEN IN BUENOS AIRES -V; In 1956 werd rond f 195 miljoen aan ziekengeld uitgekeerd VRIJDAG 22 MEI 1959 No. 18567 115e jaargang ZIERIKZEESIW1BNIEIIVV$B0D£ ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1r per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKT1E EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vjh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Juichende menigten in Den Haag 's-GRAVENHAGE, 21-5. - Van avond om half tien was er in de Koninklijke schouwburg te Den Haag een bijzondere voorstelling van de Nederlandse opera ter ere van het bezoek van de Sjah van Perzië aan H.M. de Koningin en prins Bernhard. Het vorstelijk ge zelschap, vergezeld van de prin sessen Beatrix en Irene, begaven zich na het diner in de Treveszaal naar de schouwburg tussen dichte hagen van juichende menigten Hagenaars. Bij de schouwburg werd het gezelschap ontvangen door de Haagse burgemeester mr. H. A. M. Th. Kolfschoten en de wethouders D. \V. Dettmeijer en ir. R. A. F. J. van Lissa Ncssel. Aan de koningin en de prinses sen werden prachtige bloemenrui- kers aangeboden. Nadien werden de andere Haagse wethouders en de leden van de gemeenteraad als mede de directeur van de Konin klijke Schouwburg, de heer B. van Leersum, aan het vorstelijk gezel schap voorgesteld. Het hoge gezel schap heeft in de met rose lathyrus prachtig versierde schouwburgzaal vervolgens een voorstelling bijge woond van Puccini's „Gianni Schi- cchi", een korte opera uit diens oeuvre, waaraan een groot aantal leden van de Nederlandse Opera medewerkten. Onder regie van Wolf Dieter Ludwig werd deze voorstelling gegeven tegen decors en met costuums van Nicolaas Wijnberg. Met vriendelijk applaus zijn de kunstenaars door de vors ten beloond. De voorstelling werd bijgewoond door de minister-president, prof CAIRO, 21-5. Circa 120 loodsen, die in dienst zijn van het Egyptische gezagsorgaan voor het Suezkanaal, hebben een aanklacht tegen hun werkgever ingediend omdat zij van mening zijn dat deze de bepalingen van het arbeidscontract niet is na gekomen. Dit jaar zijn hun nieuwe contrac ten aangeboden, die volgens de loodsen vermindering van salaris en toelagen van circa 20 percent inhouden. Zoals bekend is het ge zagsorgaan voor het Suezkanaal in juli 1956 in het leven geroepen toen president Nasser de naasting van het Suezkanaal bekend maakte. de Quay, de minister van buiten landse zaken, mr. Luns, de voor zitter van de Eerste kamer, mr. J. Jonkman, de voorzitter van de Tweede kamer, mr. Kortenhorst en andere leden van het kabinet en van de Raad van State. Bijna het gehele corps diplomatique was aanwezig. Allen waren in gala ge kleed. De Sjah droeg een rok- costuum, waarop vele onderschei dingen prijkten. De ingang van de schouwburg was met het konin klijk baldakijn versierd. Voor de aanvang van de voor stelling speelde het opera-orkest onder leiding van Arrigo Guar- rieri de volksliederen van Iran en Nederland. Na de voorstelling, die cm kwart voor elf was afgelopen, heeft het vorstelijk gezelschap het gastenboek van de gemeente Den Haag getekend en daarna zijn de regisseur, de dirigent en de drie hoofdrolspelers van het gezelschap voorgesteld. Om vijf minuten voor elf is de koninklijke stoet naar Amsterdam vertrokken om ten paleize Dam de nacht door te bren gen. Zij komen later te Genève ter sprake UI ISTANBUL, 22-5. Twaalf perso nen zijn om het leven gekomen ten gevolge van overstromingen, waar van de Turkse steden Rize en Tre- bizonde te lijden hebhen gehad. In Rize, waar ook een aantal wonin gen is vernield, werd voorts een aardschok gevoeld. GENEVE, 21-5. - Van welinge lichte zyde te Genève is donder dagochtend vernomen, dat de tien beginselen van de westelijke mo gendheden voor een vredesverdrag met Duitsland, ook steun voor toe lating van Dutisland tot de Ver. Naties behelzen. Van bovenaangeduide zijde werd vernomen, dat het om de volgende tien beginselen gaat. 1. Vrije onderhandelingen over een vredesverdrag_rjn onderteke ning ervan door den regering van geheel Duitsland. 2. De inleidende besprekingen dienen te worden gehouden door de „grote vier" en een regering van geheel Duitsland. Er zullen schik kingen worden getroffen voor een vredesverdrag tussen alle landen die met Duitsland in oorlog zijn ge weest, en Duitsland. 3. De grenzen van Duitsland zullen worden vastgesteld in de slotregeling. 4. Soevereiniteit van Duitsland over al zijn grondgebied zal wor den erkend. 5. De ondertekenende landen zullen de territoriale onschend baarheid en soevereiniteit van Duitsland en Duitslands recht zijn eigen regeringsvorm te kiezen, eer biedigen. 6. Er zullen voorzieningen wor den getroffen voor de gelding van de mensenrechten in Duitsland. 7. Er zullen veiligheidsmaatre gelen worden ingevoerd in over eenstemming met het westelijke vredesplan dat vorige week don derdag op de conferentie te Ge nève is ingediend. Een Russische TOE-114, een schroefturbinevliegtuig dat plaats biedt aan 120 passagiers, heeft het wereldrecord voor lange afstands- vluchten gebroken door in 18 uur en 50 minuten van Moskou naar Ohabarofsk en terug te vliegen, een afstand van 13 600 km., zo meldt het officiële Sowjet-persbureau „Tass". Botsingen tussen stakers en politie terwijl er tien werden BUENOS AIRES, 21-5. Donder dag hebben zich te Buenos Aires uitgebreide wanordelijkheden voor gedaan, die het gevolg waren van botsingen tussen stakers en politie. Stakende bankemployé's leverden geholpen door spoorwegarbeiders, enige uren slag tegen de politie in de „Avenue de Mayo", een dei- voornaamste straten van Buenos Aires. Vanaf een balkon voor de vijfde verdieping van een huis aan deze straat sloeg een aantal mensen ge spannen het verloop van de strijd gade. Deze nieuwsgierigheid kwam hun duur te staan. Het balkon be zweek onder hun gewicht en stortte op een balkon van de derde verdie ping, waarna beide balkons, met degenen, die zich er op bevonden, onder de strijdenden op straat vie len. Hieribij verloren twee personen het leven, gewond. De slag tussen stakers en politie verlamde het openbare verkeer en bracht de winkeliers er toe hun za ken met ijzeren rolluiken te be schermen. Later op de middag begonnen de wanordelijkheden opnieuw. Een aantal betogers wilde zich naar het regeringsgebouw begeven op het tijdstip, waarop president Soekarno van Indonesië, die een bezoek aan Argentinië brengt, aldaar werd ver wacht. Politie-auto's blokkeerden de toegang tot de straat, waaraan dit gebouw is gelegen. De betogers stelden zich hierop tevreden met het in brand steken van vijf autobussen langs de weg, waarover Soekarno zich naar het regeringsgebouw zou begeven. Ver der belemmerden zij bussen het rij den en zij slaagden er in het alge meen verkeer te ontwrichten. 8. Een verenigd Duitsland zal de vredesverdragen met Bulgarije, Roemenië, Hongarije, Italië, Japan en Finland alsmede het Oosten rijkse staatsverdrag erkennen. 9. De ondertekenende landen zullen Duitslands toelating tot de Ver. Naties bevorderen. Duitsland zal op grond van art. 51 van het handvest het recht hebben tot in dividuele en gezamenlijke zelfver dediging. 10. Een verenigd Duitsland zal in vrijheid kunnen beslissen welke politieke en militaire verdragen van de Duitse Bondsrepubliek en de Duitse democratische republic.- het wil handhaven of beëindigen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's r -f— - Het bezoek dat Z.K.M. de sjah van Perzië donderdagochtend, op de tweede dag van zijn staatsiebezoek, in gezelschap van het Nederlands koninklijk paar heeft gebracht aan de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigfabriek Fokker, droeg in alle opzichten het stempel van „Friendship". „Friendships" werden gebouwd onder het goedkeurend oog van de keizerlijke bezoeker. DE CONFERENTIE TE GENEVE Thans bruikbare basis voor overleg verkregen Laat het kostelijkst van al U niet werkeloos ontglippen Dat 's de tijd, die snel gaat glippen Zonder dat hij keren zal. Scheveniugen krijgt nieuwe pier s-GRAVENHAGE, 21-5. Op een hedenmiddag gehouden persconfe rentie heeft mr. A. Adama Zylstra, gedelegeerd lid van de raad van be heer der exploitatie maatschappij Scheveningen, meegedeeld, dat de nieuwe pier - onvoorziene omstan digheden daargelaten - in april 1961 gereed zal zijn. Met de bouw van de pier zal, naar gehoopt wordt, in september een begin kunnen worden gemaakt, Het nieuwe wandelhoofd zal tegen over de Palacestraat komen te lig gen. De bouw van de pier zal ge financierd worden door particulie ren en de gemeente 's-Gravenhage zal daarin niet participeren. Kleurlingen beschermen zichzelf LONDEN, 21-3. Een veertigtal verenigingen van kleurlingen in Engeland heeft donderdag in Lon den een organisatie opgericht voor het „beschermen" van de circa 100.000 Afrikanen en Antillianen die in Engeland wonen. Voorzitter de 26-jarige Nigeriaan Aloa Basjoroen. De organisatie heeft een „onder commissie van defensie" onder lei ding van de negerschrijver Stuart Hall belast met de „onmiddellijke bescherming van onze personen en bezittingen" tegen de vijanden van de zwarten en, in zekere mate, te gen de Britse politie die volgens de kleurlingen niet altijd hulp verleent als de kleurlingen die menen nodig te hebben. De organisatie heeft haar oprichting gemeld aan premier MacMillan en de minister van bui tenlandse zaken, Butler. Brand in kaasfabriek ALKMAAR, 22-5. In Alkmaar heeft donderdagavond een hevige brand gewoed in het inwendige van „Eyssens fabriek van verduurzaam de kaas", aan de Kanaalkade. De vuurhaard bevond zich op de twee de verdieping van het gebouw, dat drie verdiepingen telt, doch de rookontwikkeling was zo hevig, dat de Alkmaarse brandweer er eerst na ruim een uur in slaagde tot het vuur door te dringen. Vier motor spuiten en twee ladderwagens wer den ingezet. De aan het bedrijf toegebrachte schade is nog niet te berekenen, doch wordt geschat op enkele ton nen. De produktie zal door schade aan apparatuur en werktuigen ge ruime tijd stagneren. Kleuter verdronken RUTTEN, 21-5. Het driejarig zoontje van de familie Kluyfhout, aan de Veeneweg is woensdagmid dag in een put naast het terrein van de boerderij van de familie ge vallen en verdronken. De put had een diepte van 50 centimeter en was voor circa 30 centimeter ge vuld met drab. Het kind is voor over gevallen, nadat het het deksel over het putje bij het spelen had afgenomen. Het kind werd ontdekt door de op de boerderij werkzame landarbeider Bremmer. De levens geesten waren toen reeds geweken. VENLO. Woensdag is de 16-jari- ge H. van Dongen uit Amsterdam bij familie in Susteren aangekomen. De jongeman is enkele dagen spoor loos geweest. Het is gebleken, dat hij per fiets er op uitgetrokken was. Een verklaring voor zijn afwezig heid heeft hij niet gegeven. GENEVE, 21-5. Op de conferen tie van ministers van Buitenlandse Zaken van Oost en West te Genève is donderdag van westelyke zyde vooral aandacht besteed aan wat ,de positieve elementen" in de ver klaringen van de Rus Gromiko werd genoemd. Minister Lloyd van Engeland, die de vergadering leidde, kwam tot de conclusie dat er thans een bruikbare basis voor overleg be staat. Hierop gaf Gromyko als zijn me ning te kennen, dat een toenadering van de standpunten zal moeten ge schieden op basis van het Russi sche ontwerp voor een vredesver drag met Duitsland. Het machts evenwicht in Europa, voor het be houd waarvan de Fransman Couve de Murville had gepleit, achtte hij niet een geschikt uitgangspunt, omdat dit evenwicht tot stand was gebracht door de Navo, die z.i. een bedreiging van de vrede betekent. Het westelijke plan vormde, vol gens de Sowjet-minister, geen ba- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 'S-GRAVENDEEL. In 's-Graven- deel is men begonnen met de werk zaamheden voor het leggen van een dam die dwars door de haven zal komen te liggen. Deze dam zal een belangrijk onderdeel zijn van de hoofdwaterkering rond de Hoekse Waard. De bestaande waterkering, die bij de watersnood in 1953 ern stig werd beschadigd, is onvol doende. NIEUW BUINEN. Op het spoor wegemplacement te Nieuw Buinen heeft zich bij het lossen van ijzeren drijvers een ernstig ongeluk voor gedaan, waarbij de 75-jarige K. Tjarks ernstig werd gewond. Hij is enige uren nadien overleden. De chauffeur heeft, toen hij een der 200 kg. zware drijvers liet vallen niet opgemerkt, dat T. passeerde. ROTTERDAM. De vijfde klas van de prof. dr. Casimirschool aan de Noorderhavenkade te Rotter dam, heeft de tweede Suriname- compagnie 1959 van het Regiment van Heutsz, die voor een jaar naar Suriname gaat, geadopteerd. En kele weken geleden bracht een de putatie van deze compagnie onder kapitein P. van Gulik een bezoek aan de school, waarbij het een en ander over het verblijf van de Ne derlandse militairen in Suriname werd verteld. sis voor overleg, doch hij zag er wel positieve punten in. Tot slot gaf de Amerikaanse mi nister Herter in een korte verkla ring te kennen, dat hij in de loop van de conferentie niet meer de be schuldigingen aan het adres van de Navo en „de revanchistische Bonds republiek" wenste te horen, omdat deze niet alleen „hinderlijk" waren, maar ook zouden kunnen leiden tot „ernstige spanningen". Na de bijeenkomst waren Gro myko, Lloyd en Couve de Murville de gasten van Herter bij een diner in diens villa aan het meer van Genève. Jacht op trouwlustige zoon LONDEN, 22-5. De negen- tienjarige Geoffrey Hershe- son heeft donderdag de ouderlijke woning plotseling, doch niet alleen, verlaten. Hij werd namelijk vergezeld door het aanvallige, twintig jarige Zwitserse dienstmeis je van de familie, waarmee hij in de smidse van Gretna Green, in Schotland, in het huwelijk wil treden. De ver toornde ma Hersheson heeft, zodra zij de verdwijning be merkte, de achtervolging van het trouwlustige paar inge- zet. Dit heeft echter een voorsprong van verscheidene uren, zodat een overwinning van Amor geenszins uitge sloten lijkt. President Eisenhower heeft aan Foster Dulles de vrijheidsmedaille toegekend. Dit is de hoogste onder scheiding die de Amerikaanse re gering aan een burger kan verlenen In de daarbij behorende vermel ding wordt gezegd dat de onder scheiding aan Dulles is verleend „wegens de hoogste bijdragen voor de veiligheid van de V.S. en de we reldvrede". SOCIAAL-GENEESKUNDIGE STUDIEDAGEN 1959 UTRECHT, 21-5. In Nederland werd in 1956 rond f 195.000.000,— aan ziekengeld uitgekeerd en f 80.000.000,aan ongevalsschade loosstelling, bil een jaarpremie van f 331.000.000,—. Dit werd vanavond medegedeeld door de heer J. H. R. van der Pas, voorzitter van de sociaal-genees kundige studiedagen 1959 van de zelfadministrerende bedrijfsvereni gingen, die in Zeist zijn begonnen. Het congres wordt bijgewoond door 300 van de 1000 huisartsen, die in ons land voor de zelfadministre rende bedrijfsverenigingen genees kundige controles verrichten. De studiedagen werden geopend door de directeur van de bedrijfs vereniging voor detailhandel en ambachten, de heer A. Willemse, Militair verdronk in zwembad APELDOORN, 21-5. Vanmiddag is in het Sportfondsenbad te Apel doorn de 20-jarige dienstplichtige militair, C. J. Kooyman uit 's-Gra venhage op tragische wijze om het leven gekomen. Hij was gelegerd in de legerplaats de Wittenberg te Harmeien. Op zeker moment zag men het lichaam van de jonge man op de bodem van de bak liggen. Men dook onmiddellijk om het naar boven te brengen en paste direct kunstmatige ademhaling toe, echter zonder resultaat. Aangenomen wordt dat K., die bekend stond als een geoefend zwemmer, tijdens het zwemmen een hartverlamming heeft gehad. die een overzicht gaf van de ont wikkeling van de sociale verzeke ring in Nederland. Volgens hem zal de uitvoering van de toekomstige invaliditeitswet in hoofdzaak die nen te geschieden door speciaal op geleide en ter zake deskundige me dici. AANBESTEDINGEN Verzwaring zeedqk Uitslag van de aanbesteding, ge houden op donderdag 21 mei 1959 in 's-Landskamer te Zierikzee van het verzwaren en verhogen van het gedeelte van de zeedijk, gele gen tussen de dijkpalen 0 en 6, ter lengte van plm. 590 meter, met wegaanleg en het afsluiten van de suatiesluis en bijkomende werken aan de Waterkering van de cala- miteuze Polder Burgh- en West- land. Ingeschreven werd als volgt: L. J. Dekker, Vlissingen f 293.000. L. v. d. Klippe, Vlissingen f 280.000. Aannemersbedrijf Oosterwijk N.V. te Rotterdam f 249.400. Aannemers bedrijf E. Blok Rotterdam f 236.000. J. en K. T. de Jonge, Biervliet f 232.500. Aannemersbedr. H. Stou ten, Brouwershaven f 221.800. Aan nemingsbedrijf Fa. M. v. d. Velde en Zoon, Bruinisse f 219.850. Fa. A. W. Wandel te Nieuwerkerk f 219.800. P. v. Dongen en M. de Voogd te Haamstede f 216.800. N.V. N.V. T. en P. Klerk, Werkendam f 216.000. M. de Oude K. T. de Jonge, Zierikzee f 214.000. C. J. Kuyper, Ouwerkerk f 211.300. D. Rentier, Noordgouwe f 205.000. P. T. K. de Jonge Renesse f 203.300. N.V. Aannemers- en Handelsbedr. [Van Oord te Werkendam f 197.300. De gunning wordt later bekend I gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1