Sjah van Perzië vond gastvrij welkom hij zijn aankomst in Nederland Westelijken verwijten Moskou geen her-eniging van Duitsland te willen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bezoek Sjah van Perzië sa DONDERDAG No. 185G6 21 -MEI 1959 15e jaargang Weill. I 7JERimi;M»:»NIEUWSB0!)E ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jennewokken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, fel. 01110-2938 Krans bij het nationaal monument te Amsterdam AMSTERDAM, 20-5. Op de eerste dag van zijn bezoek is de sjah van Ferzie in Nederland een hartelijk welkom bereid. De keizer van Iran arriveerde in de hoofdstad met II.M, kruiser „De Ruyter". Toen hij Nederlands grondgebied betrad, weerklonken saluutschoten, die dc kruiser over stad en rivier liet daveren. De intocht van de sjah vertoonde uiterlijk veel overeenkomst met die van vorige koninklijke bezoeken. Ondanks de directe uitzending van de televisie, was er veel publiek op de been, al kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat de televisie niet alleen voor voetbal wedstrijden, doch ook bij deze feestelijke gelegenheden veel publiek ertoe brengt in de huiskamer de gebeurtenis gade te slaan. Om elf uur precies gleed de sloep, die zijne keizerlijke majesteit de Sjah van Iran van de aan de Shell - steiger in het IJ gemeerde kruiser „De Ruyter" naar de steiger aan de Prins Hendrikkade bracht, on der de geopende ophaalbrug voor de linkerzijde van het Centraal Station statig het water tussen kerk en Centraal Station binnen. In een oogwenk meerde de kleine sloep en de sjah stapte lenig van boord, nog voor de sloep stil lag. Hij drukte onze vorstin en Prins Bernhard de hand, waarna het ge zelschap de korte trap besteeg, ter wijl de Koninklijke militaire kapel het Iraanse volkslied inzette. Het daverend welkomstgeluid van de kanonschoten, dat de tal rijke duiven in de omgeving van de Dam telkens verschrikt deed opvliegen, vermengde zich dra met het gejuich der duizenden Amster dammers, die zich langs het met vlaggen en bloemen versierde Dam rak hadden opgesteld en hun hal zen rekten om niets van het im mer kleurrijke bij een staatsiebc- zoek te missen. Langs een erehaag van fuseliers en studenten reed de stoet hierop naar het koninklijk paleis. Op het paleisbalkon Langzaam gingen op het dak van het paleis de keizerlijke en konink lijke standaarden in top op het mo ment waarop het gezelschap hel paleis binnentrad. Enkele ogen blikken later openden twee lakeien de balkondeuren en verschenen de sjah, de koningin en de prins op het balkon, tot driemaal luide toe gejuicht door de honderden op de Dam. De sjah wuifde vriendelijk naar alle kanten. Precies kwart voor twaalf ver liet de keizerlijke gast met zijn ge volg en de hem toegevoegde ere dienst het paleis voor het verrich ten van zijn eerste officiële daad. Door een erehaag, gevormd door leden van de Studentenweerbaar heid uit Amsterdam Leiden en DE MINISTERS VAN HET NIEUWE KABINET-DE QUAY De lijst van ministers, benoemd in het nieuwe kabinet-De Quay, ziet er als volgt uit: Minister-president en minister van Algemene Zaken en P.B.O.: prof. mr. J. E. DE QUAY (K.V.P.). Maatschappelijk Werk: mej. dr. M. A. M. KLOMPé (K.V.P.). Onderwys, Kunsten en Wetenschappen: mr. J. M. L. T. CALS (K.V.P.). Buitenlandse Zaken: mr. J. M. A. H. LUNS (K.V.P.). Landbouw en Visserij: mr. V. G. M. MARIJNEN (K.V.P.). Sociale Zaken: dr. C. J. M. A. VAN ROOY (K.V.P.). Defensie: mr. S. J. VAN DEN BERGH (V.V.D.). Vice-premier en Verkeer en Waterstaat: drs. H. A. KORTHALS (V.V.D.) Binnenlandse Zaken: mr. E. H. Toxopeus (V.V.D.). Financiën: prof. dr. J. ZIJLSTRA (A.R.). Volkshuisvesting en Bouwnijverheid: mr. J. VAN AARTSEN (A.R.). Economische Zaken: drs. J. W. DE POUS (C.H.). Justitie: mr. A. C. W. BEERMAN (C.H.). Utrecht, begaf het gezelschap zich naar het Nationaal monument. De sjah legde een fraaie grote krans van rode en witte bloemen, voorzien van linten in de Iraanse kleuren, aan de voet van het mo nument, waarna hij - enige pas sen teruggetreden - saluerende ge durende een minuut stilte hulde bracht aan de Nederlandse oorlogs doden. Ontvangst stadsbestuur Nadat de hoge gasten ten paleize het noenmaal hadden gebruikt, waai bij mede aanzaten de prinses sen Beatrix, Margriet en Marijke, ontving de sjah in gezelschap van de Koningin en de Prins, in de fraaie Van Speyckzaal het hoofd en de leden van het stadsbestuur, zo wel wethouders als raadsleden. Terwijl de Koningin zich onge dwongen met enkele vrouwelijke raadsleden onderhield, sprak de keizer met de wethouders en raads leden over de problemen van dc grote stad. De sjah informeerde vooral naar het verkeersvraagstuk, dat ook voor de hoofdstad van zijn land, Teheran, ze'er nijpend is. Hij liet zich voorlichten over de haven en over het bedrijfsleven. Bezoek aan Shell-laboratorium Per koninklijke auto waarin ook de Koningin en de Prins plaats ge nomen hadden, arriveerde de kei zer van Iran te half vier bij het Shell-laboratorium aan de noorde lijke IJ-oever. De zes volgauto-j kwamen even later aan. Het vorste lijk gezelschap werd daar ontvan gen door het voltallige presidium der Bataafse Petroleummaatschap- pij en enige directieleden van de Koninklijke Shellgroep. Galadiner in burgerzaal Ruim 200 gasten, genood aan het galadiner dat de Koningin en de Prins hun keizerlijke gast aanbo den, waren vanavond in de ruime Burgerzaal van het koninklijk pa leis geschaard rond de hoofd- en bij tafels. Op het tafellinnen, fraai geborduurd met het Nederlandse wapen uit 1878 en met andere mo tieven uit de romantiek, prijkten bloemstukken van rose anjers te midden van de Engelse en Franse plateaus, het Amsterdams en het Haags aardewerk, het Sèvresservies en het tafelzilver met het rijkswa pen van de erfprins van Oranje. Tijdens het galadiner ten paleize op de Dam ter ere van de sjah van Perzië heeft H M. de Koningin haar gast op hartelijke wijze toegespro ken; de rede werd door de sjah be antwoord, waarna heilsdronken werden uitgebracht. Receptie Ongeveer achthonderd gasten be wogen zich woensdagavond in de Na zijn aankomst in het paleis op de Dam te Amsterdam legde Z.K.M. de sjah van Perzië een krans bij het nationaal monument. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Voor al het geld van de we reld kan men geen vriend kopen, noch schadeloos gesteld ivorden voor het verlies van een vriend. West-Duitsland voor niet-aanvalsverdragen? NEW YORK. 21-5. Volgens de Geneefs'e correspondent van de New York Times is west-Duitsland bereid niet-aanvalsverdragen met Polen en Tsjecho-Slowakije te slui ten en dit op de Geneefse confe rentie aan te bieden. Adenauer had voorts ook het voorstel van von Brentano goedgekeurd om de diplo matieke betrekkingen met deze bei de landen en Bulgarije, Roemenië en Hongarije le herstellen. De niet- aanvalsverdragen zouden tegemoet komen aan Gromyko's uitlating van woensdag over „de bezorgdheid van Duitslands buren ten aanzien van het doel der Duitse politiek". Regen eist doden in Rio de Janeiro RIO DE JANEIRO, 20-5, In Rio de Janeiro zijn woensdag minstens zes mensen om het leven gekomen, toen bij een wolkbreuk, die twee uur duurde, het water in sommige hoofdstraten een meter hoog kwam te staan en. op sommige plaatsen geparkeerde auto's meesleurde. De Geneefse conferentie Nieuw beroep op Russen westelijke voorstellen te aanvaarden GENEVE, 20-5. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk, de Sow jet-Unie en de Verenigde Staten - Lloyd, Couve de Murville, Gromyko en Herter - zijn woensdagmiddag te Genève drie uur en een kwartier bijeen geweest onder voorzitterschap van de Fransman. Herter en Lloyd spraken ieder ongeveer twintig minuten en Gromyko ongeveer een uur. De ministers komen donderdagmiddag weer samen onder voorzitter schap van Lloyd. Dat zal dan de negende zitting zijn. Herter en Lloyd gaven een ver dere uiteenzetting van het weste voorhal en de eregalerij van het Rijksmuseum, op een flonkerende receptie, die een even feestelijk als waardig besluit vormde van de eerste dag van het officiële bezoek van de sjah van Perzië. De sjah, koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene waren er tegen elf uur. Officiële staatsiefoto in het koninklijk paleis op de Dam te Amsterdam. V.l.n.r. H.M. de Konin gin, Z.K.M. de Sjah en Z.K H. Prins Bernhard. lijke vredesplan dat reeds door Gromyko is verworpen. De Rus ant woordde op de westelijke argumen ten. De Amerikaanse minister zei dat de juiste benaming van het „pak ket" van de Sowjet-unie niet Sow- jet-ontwerp-vredesverdrag met Duitsland is maar „Sowjet-verdrag voor de blijvende verdeling van Duitsland". In antwoord op de Russische kri tiek op het westelijke plan zei hij d.at alle problemen die het behelst met elkaar zijn verbonden. De Sowjet-unie verwerpt het omdat zijn tegen hereniging van Duitsland is. De westelijke mogendheden zul len geen enkel compromis aangaan de fundamentele beginselen, waar onder de hereniging van Duitsland, aanvaarden. Wij zijn bereid zo zei hij, de hereniging van Duitsland een weinig langer uit te stellen, zij het ook met tegenzin, maar wij wensen er geen afstand van te doen zoals het geval zou zijn indien wij ak koord gaan met een onmiddellijk Zuivelcrisis is ten einde LEEUWARDEN, 20-5. De hoofd- directeur van de Coöperatieve Condensfabriek „Friesland" ir. J. B. Ritzema van Ikema heeft van daag te Leeuwarden verklaard dat de zuivelcrisis 1958 tot het verle den behoort, hoewel men begin van dit jaar de situatie voor de komende zomer nog zeer somber inzag, is de huidige ontwikkeling toch wel van dien aard, dat de conclusie, dat' de zuivelcrisis ver leden tijd is, gewettigd is. Produk- tie en afzet zijn op een gezonde basis gekomen en er wordt thans gezocht naar een prijspeil dat de garantieprijs van de boeren vrij dicht benadert, Oorzaak van de crisis was de stijgende melkpro- duktie in west-Europa en een consumptie, die, hoewel ook in stijgende lijn, daarmee geen gelij ke tred hield. vredesverdrag met een verdeeld Duitsland. Alleen het gehele Duitse volk kan over de toekomst van de Duitse natie beslissen. Herter verzocht de Sowjet-dele- gatie in te stemmen met een ern stige bespreking van de westelijke voorstellen in de komende dagen daar deze een poging zijn om uit de moeilijkheden te geraken. Koning Boudewijn bezocht Hollywood ANAHEIM, 21-5. Koning Boude- wijn van België heeft woensdag een bezoek gebracht aan „Disney land", het vermaakcentrum van de Amerikaanse tekenfilmproducent Walt Disney. De koning, rondge leid door Disney zelf, scheen zich zeer te vermaken. Bij het kasteel van Doornroosje aangekomen, merkte hij op: „veel beter dan het kasteel waarin ik woon". De avond tevoren was de koning tot in de vroege ochtenduren aan wezig geweest op een diner-dan sant, gegeven door de Hollywoodse regisseur Mervyn Leroy. Zijn offi ciële partner was de actrice Debbie Reynolds, die onlangs is gescheiden van Eddie Fisher, sedert enkele dagen de echtgenoot van Elizabeth Taylor. De koning schijnt, echter het meest met de filmster-danseres Cyd Charisse gedanst te hebben. Ook Gary Cooper's 21-jarige doch ter Maria was enkele keren zijn partner. Russische troepen in Tibet GANGTOK, 20-5. Uit gezagheb- bende bron in Gangtok (India) is vernomen dat Russische militairen de Chinezen helpen bij de strijd te gen de* Tibetaanse opstandelingen. Volgens de jongste berichten zou den 100 tot 200 Sowjet-militairen onlangs in de Tibetaanse stad Gyantse zijn aangekomen. Ook zou den er Russen in het gebied aan de westelijke grenzen van Tibet zijn. Voorts verluidt dat de Chinezen nu bezig zijn met zuiveringsopera ties. Oorspronkelijk zouden er een 25.000 Khamba-opstandelingen on der de wapenen zijn geweest. Het feit dat een 5.000 van hen naar India zijn gevlucht, acht men in Gangtok een „slecht teken".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1