BRUTALE DUMPHANDELAAR IN DE VAL zierikzeesche nieuwsbode DINSDAG 19 MEI 1959 No. 18565 kerknieuws HET JONGE GESLACHT Amerika verkocht hem schroot en kocht het „als nieuw" terug (Van een correspondent). tDe Engelsen hebben kans gezien om de schrootkoning George Daw son eindelijk een halt toe te roe pen en schaakmat te zetten, mede door de hulp van persoonlijke vij anden, nietsnutten en afgunstige lieden. De rechtbank te Londen veroordeelde de 50 jaar oude schrootvorst en miljonair George Dawson tot zes jaar gevangenis straf, te ondergaan in de bijzon dere strafgevangenis van Wands worth. In het jaar 1909 aanschouwde George in Londen-oost - de armste wijk van deze metropool - het le venslicht, als de eerste zoon van een arme opkoper in oude metalen. Dawson was 13 jaar oud toen hij tij dens de ongeneeslijke ziekte van zijn vader geconfronteerd werd met de meest bittere armoede en hij te zorgen kreeg voor het gehele ge zin. George werkte toen als leer ling-monteur in een autoreparatie bedrijf in zijn geboortestad. Gezegd moet worden, dat hij niet alleen zeer goed kon leren en vin dingrijk was, doch tevens een uit stekend zakelijk inzicht bezat, een eigenschap die hem in zijn later le ven van pas zou komen. Door bij zijn baas wat geld te lenen, werd hij in de gelegenheid gesteld in de handel te gaan. Van zakken tot worstjes Hij begon met de aankoop van tientallen oude jute-zakken, die hij zelf wat herstelde en waste, om ze daarna als nieuw te verkopen. Daarop volgde de aankoop van een grote partij oude en verouderde autobussen. Dawson volgde ook hier dezelfde taktiek. De bussen werden opgeknapt, de motoren ge reviseerd en de carosserieën keurig overgespoten. De wagens verkocht hij ten slotte o.a. aan Polen, Tur kije en Egypte. Zijn totale winst be droeg in deze zaak 1.000.000 pond sterling! Toen kwam de tweede wereld oorlog en die was voor George Dawson geen beste tijd. Hij pro beerde het met de aanmaak en de verkoop van een nieuw soort alco holvrije drank en ook met de fabri cage van worst. Doch dit alles liep op niets uit en Dawson verspeelde z'n gehele vermogen. In 1945, na de capitulatie van het Hitler-Duitsland, probeerde de man het opnieuw. Een rijk geworden snackbarhouder in Londen verleen de hem financiële hulp en zo kocht Dawson het door de Engelsen op de Duitsers buit gemaakte oorlogstuig, op het eiland Guernsey aanwezig, op en wist dit - er was in die tijd immers een tekort aan alles - in enkele dagen met een totale winst van plm. 65.000 pond sterling weer van de hand te doen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosternijkerk: W. J. Burggraaf, kand. te Bozum; te Om men (vac. J. C. Koolsijn): A. J. de Jong, Scheveningen; te Vreeswijk (toez.): J. Smit, Groot-Ammers. Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Arn hem: dr. H. J. Hak, em. pred. al daar. Bedankt voor Ameide en Tienho ven: A. den Hartogh, Amersfoort. Ger. Kerken Beroepbaar: kand. J. Tevel, Mid delburg; kand. W. Molenaar, Wor- mer en kand. J. Noordhoff, Wilder- vank. Beroepen te Wommels: P. M. Brouwer, Schildwolde; te Warns: kand. K. B. Schop, Rotterdam; te Sint Pancras: kand. L. C. Rietveld, 's-Gravenhage; te Terneuzen: K. Ubels, Zwartebroek; te Siegers- woude: kand. Chr. van Ulden, 's-Gravenhage; te Numansdorp: P. C. L. de Jager, Raamsdonk; te Wor- merveer (2e maal): A. Prins, Win- sum (Fr.). I Meten met potloden GENEVE, 14-5. Het Zwitserse blad „Tribune de Genève" meldt donderdag dat de afstand tussen de ronde tafel van de afvaardigingen van de vier grote mogendheden en twee rechthoekige tafels van de Duitse vertegenwoordigingen is vastgesteld door middel van pot loden. Toen de vier ministers van bui tenlandse zaken er over spraken hoe groot de afstand moest zijn, zei de Rus Gromyko: „Gelijk aan die van zes potloden". Lloyd, de Engelsman, begon zes potloden achter elkaar te leggen, maar Gro myko protesteerde: „Ik bedoel de dikte van zes potloden". De westelijken waren het hier mee niet eens. De vier ministers be sloten tenslotte dat de afstand ge lijk aan de lengte van één potlood zou zijn. V^f-en-twintigduizend tanks Dit alles was hem echter nog niet mooi genoeg en zo ontmoeten we Dawson plotseling in zuid-Duits- land, in München, waar hij werke lijk voor een appel en een ei een 25 000 Duitse pantserwagens, mili taire vracht- en personenauto's, tanks en gevechtswagens van de Amerikaanse bezettingsautoriteiten overnam. George Dawson rook als het ware de min of meer louche zaken vroeg tijdig en niemand begreep, wat hij met die 25.000 pantserwagens en ander Duits rollend materiaal wilde aanvangen. De schrootkoning lach te maar eens, doch liet niets los. Het materiaal werd geheel nagezien en ook hier weer de gebruikelijke motoren-rivisie; de typische „Daw_ son-taktiek", zoals de president van de rechtbank terecht en sarcastisch opmerkte tijdens de behandeling van de zaak voor de rechtbank. Vijftien maanden later brak de strijd in Korea uit en de Ameri kaanse strijdkrachten aldaar kamp ten met bijna onoverkomelijke moeilijkheden, Er was weinig of géén rollend materiaal, er waren géén tanks, pantserwagens en an dere militaire vervoermiddelen, zo verklaarde de Amerikaanse gene raal Mac Arthur later. Zelfs het Amerikaanse leger George Dawson werd ingescha keld en hij leverde het Amerikaan se leger de door dit zelfde leger op de Duitsers buit gemaakte pantser en gevechtswagens, tanks, perso nen- en vrachtauto's, welk materi aal de Amerikaanse bezettings autoriteiten destijds en bijna om niet aan Dawson van de hand de den. Dawson leverde hetzelfde ma terieel „als nieuw" weer terug. Ruim een half miljoen pond ster ling verdiende de handige koopman aan deze „transactie". Door op deze wijze zijn „zaken" af te doen, werd George Dawson meermalen miljonair en even bui ten Londen kocht hij van een in geldnood verkerende lord, diens kasteel voor 130.000 pond sterling. Dit buitengoed liet George naar zijn smaak inrichten en ook dit kostte weer 35.000 pond. Ook schafte hij zich een zeer snel en zeewaardig motorjacht aan, van alle gemakken voorzien. Dit schip was en werd een bezienswaardigheid op zichzelf, om dan nog maar niet te spreken over de fuifjes en partijen die door Dawson werden georganiseerd en ettelijke duizenden ponden sterling hebben gekost. De miljonair en schrootkoning bezat slechts weinig goede vrien den en z'n vele vijanden hadden al reeds bij herhaling gepoogd om hem te vangen, doch tot nu toe mislukte dit steeds. Dawson was een echte „linke jongen". Hij liep echter in de val bij de verkoop van een zeer grote partij limonadesiroop, die van inferieure kwaliteit bleek te zijn. Scotland Yard en de'opsporings dienst van de belastingen bemoei den zich met de kwestie en de lou che zaken kwamen na een intensief speuren aan het daglicht. Dawson werd in voorarrest gezet en dezer dagen tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens bedrog, bij her haling gepleegd. Het elftal der Zierïkzee-junior en dat in groep B VIII het kampioenschap wist te behalen, in het juniorentournooi van M.E.V.O. beslag wist te leggen op de lste prijs en in het afdelingstournooi te Vlissingen ook veel succes wist te boeken door met de 3e prijs huiswaarts te keren. (Eigen foto). ALGEMENE VERGADERING STAATKUNDIG GEREF. PARTIJ Ds. P. Zandt over „Het grote volksbelang" UTRECHT, 14-5. De Staatkundig Gereformeerde Partij heeft van daag in het gebouw Tivoli te Utrecht haar algemene vergadering gehouden, onder voorzitterschap van ds. P. Zandt. Deze sprak in een rede, getiteld „Het grote volksbelang", over het toenemende zedelijke verval in de wereld en in Nederland, het steeds groeiende materialisme en de in de wereld heersende verdeeldheid en spanning op politiek gebied. Hij weet deze verschijnselen aan een toenemende afvalligheid -van het christelijk geloof. Van welke kant ook beschouwd, de hedendaagse gang van zaken in ons land valt op een ontstellend belangrijke wijze ten nadele uit, in vergelijking met de gang van zaken toen ons land bestuurd werd naar de geloofsovertuiging, welke in het oude artikel 36 der Nederlandse Geloofsbelijdenis staat, aldus ds. Zandt. In dit artikel wordt gesteld, dat het beleid der overheid daarop gericht behoort te zijn, dat God door een iegelijk gediend en ge- eerd wordt. ONGELUKKEN OP DE WEG EMMEN. Op de spoorwegover gang op de Kerkhoflaan te Emmen heeft een passerende trein een be stelauto gegrepen en totaal ver nield. De bestuurder, alsmede de drie inzittende vrouwen en een kind werden met ernstige verwon dingen overgebracht naar het zie kenhuis in Emmen. ENSCHEDE. Op de hoek van de Molenstraat en de Oldenzaalse- straat is de 35-jarige motorrijder O. Veenstra uit Enschedé gegrepen door een vrachtauto en daarbij zo ernstig gewond, dat hij aan de ver wondingen is overleden. De door de Franse .regisseur Marcel Camus in Brazilië gemaak te kleurenfilm „Orfeu Negro" is vrijdag door de internationale jury van het filmfestival van Cannes be kroond met de gouden palm. De film vertelt het verhaal van Or pheus tegen de achtergrond van een carnaval in Rio de Janeiro. Walter Ulbricht, de Oostduitse vice-premier, heeft vrijdag de wes telijke voorstellen voor oplossing van het Duitse vraagstuk verwor pen. Nederland bezorgd over wapenleveranties aan Indonesië LONDEN, 15-5. De Nederlandse ambassadeur in Londen, baron Ben- tinck, heeft donderdagavond uit drukking gegeven aan de bezorgd heid van de Nederlandse regering over de Britse militaire leveranties aan Indonesië. Dit gebeurde tijdens een onder houd op het Britse ministerie van buitenlandse zaken met de minister van staat, Profumo, aldus verneemt Reuter van betrouwbare zijde in Londen. Dronken van water LONDEN. In een Londens ziekenhuis worden, aldus een rapport in een medisch blad, zeven vrouwen en twee man nen verpleegd die verschijn selen van dronkenschap ver tonen ofschoon zij niets als water drinken, maar dan een twintig liter per dag. Dit water-zwelgen heeft spraak moeilijkheden en duizelingen tot gevolg precies als b\j dronken mensen. Voor deze vreemde kwaal, waarachter men oorzaken van psycholo gische aard zoekt, is nog geen geneesmiddel gevonden. Twee jongelui verongelukt HOLTEN. Op de weg van Deven ter naar Holten is vrijdagmiddag een verkeersongeluk gebeurd, dat aan twee jonge mannen het leven heeft gekost. De twee jongelui re den op een scooter van Deventer in de richting Holten en haalden een truck m'et oplegger in. Waarschijn lijk hebben zij willen proberen deze truck aan de rechterkant te passe ren. Tijdens deze manoeuvre echter sloeg de truck rechtsaf, zodat de scooter onder de auto schoot. De berijders van de scooter moeten op slag dood zijn geweest Naar de identiteit van de slachtoffers stelde de rijkspolitie te Holten een onder zoek in. DE STIJGING VAN DE MELKPRIJS UTRECHT. Het bestuur van het Bedrijfschap voor de detailhandel in Melk- en Zuivelprodukten heeft op een vergadering in Utrecht be sloten, de overheid mee te delen, dat het verontrust is over de stij ging van de prijs van consumptie- melk. Bij de bespreking van het S.E.R.- advies, waarin voorgesteld wordt de consumentensubsidie op melk (3 cent per liter) in drie termijnen op te heffen, wezen verscheidene be stuursleden er op, dat een verho ging van de melkprijs een daling van de omzet tengevolge zal heb ben. Men was het er unaniem over eens, dat een eventuele verminde ring van de afzet gecompenseerd zal moeten worden in de marges voor de melkdetailhandel. Nieuwe haven voor Bergen op Zoom TILBURG, 15-5. De uitvoering van de eerste fase van de aanleg van de Theodorushaven te Bergen op Zoom is gegund aan de N.V. Aannemingsbedrijf van Oord uit Werkendam, die bij de aanbeste ding op 15 april jl. met f 1.746.000 de laagste inschrijver was. Al voor dat de officiële gunning een feit was, is dit bedrijf begonnen met de overbrenging van de nodige mate rialen van Werkendam naar Ber gen op Zoom. Daarmee zullen nog ongeveer vijf weken gemoeid zijn. Daarna zal het werk aan de „Bergse haven" in volle omvang kunnen be ginnen. Merkwaardig fotografeerverbod LONDEN, 15-5. Het voorlichtings- bureau van de Anglicaanse Kerk deelt mee dat op de toekomstige kerkvergaderingen in de provincie Canterbury de voorschriften aan gaande het nemen van foto's strikt in acht genomen zullen worden. Dit besluit volgt op klachten na de publikatie van een foto in de dagbladen van bisschoppen die tij dens de jongste kerkvergadering klaarblijkelijk van een zeer gezon de slaap genieten. In het vervolg mogen er slechts foto's worden genomen in het eer ste half uur na de gebeden. Russische troepen in Tibet KALIMPONG. Een Tibetaanse reiziger heeft in Kalimpong mel ding gemaakt van geruchten vol gens welke een klein contingent Russische troepen met de Chinezen tegen de Tibetaanse opstandelingen zou strijden. Op 23 april waren in de buurt van Gjantse 47 vrachtwagens met soldaten en uitrustig gepasseerd op weg naar Nagartse, waar gevechten gaande waren. Een student die met anderen een soort erewacht voor dit konvooi had moeten vormen, had gezegd dat het blanke soldaten met blond haar en blauwe ogen waren. Ook droegen zij andere unifor men dan de Chinezen. Volgens geruchten uit het westen van Tibet zouden daar een 2.000 Russiche militairen zijn. Zeldzame potvis gevangen MOSKOU, 15-5. In de Be- ringzee is door walvisjagers een potvis van een zeldzame soort gevangen. Het dier heeft aan het achterlijf over blijfselen van ledematen die herinneren aan poten. Het Sowjet-instituut voor oce- aankunde en visserij voor het verre oosten heeft de aan wezigheid van beenderen in de overblijfselen vastgesteld. Deze ontdekking, aldus het persbureau Tass, schijnt te bevestigen dat de potvissen evenals de andere grote wal- visachtigen in een zeer ver wijderd verleden op het land hebben geleefd. m De Britse liga tegen wrede spor ten heeft mij mevrouw Pandit, ho ge commissaris voor India, in stren ge bewoordingen geprotesteerd te gen een incident dat zich onlangs in India heeft voorgedaan. Bij dit incident werd een tijger in staat gesteld, als vermaak voor een Britse peer en zijn vrouw, een vastgebon den buffel te doden. Het comité noemde dit een onverdraaglijke aanranding van de beschaving. FEUILLETON Pier vertelde het een en ander van zichzelf en van zijn beroep. Hij vertelde ook wat hij die avond was wezen doen en hoe hij geheel toe vallig eni zonder opzet tegen haar opgereden was. Hij wilde nog veel meer vertellen, maar het meisje riep plotseling: „Ja, hou nu maar op: ik heb geen tijd meer. Ik ging al te laat van huis en nu sta ik hier mijn tijd óók nog te verpra ten!" „Waar wou je naar toe?" infor meerde Pier. „Naar de zangvereniging, in Nieuwkerke". „Is dat iedere woensdagavond?" „Meestal. Maar ik moet werkelijk verder". „Waarom ga je niet achterop zit ten? Dan ben je er zó!" „En mijn fiets dan?" „Kan die op slot?" „Jawel". „Dan doen we het zo". Met een ruk zette Pier zijn motor op de standaard. Toen pakte hij de fiets af, zette die op slot en legde haar tussen de struiken aan de kant van de weg. „Als die vanavond gestolen is, krijg je van mij een nieuwe", beloofde hij. Een paar tellen later zat h'et meisje bij hem achterop en snorden zij in de richting van het dorp. Hij leverde haar af bij het lokaal waar de nuttige vereniging bijeen placht te komen en infor meerde wanneer het zangfestijn af gelopen zou zijn. Dat was half tien. Tegen die tijd moest hij dus terug zijn. Hij ging in de herberg op het dorpsplein een kop koffie drinken en de krant lezen en bleef geduldig wachten tot het zover was. Toen ging hij terug naar de motor en wachtte tot Corrie naar buiten kwam en afscheid genomen had van haar vriendinnen. Even later ronkte de zware motor het dorp weer_uit en bij de hoek van de sintelweg stopte Pier. Tevreden diepte hij de fiets weer op uit het struikgewas, deed haar van slot en gaf haar weer terug aan Corrie. „Tot volgende week woensdag dan?" Maar beslist schudde ze 't hoofd. „Ben je mal? Dat is alles goed en Jeuk voor één avond, maar ik ben niet van plan om dat elke avond te doen!" „Waarom niet?" „Omdat dat gauw genoeg in de gaten zou lopen. Vader zou het be slist niet willen hebben". „Het is misschien brutaal, Corrie, maar hoe oud ben je?" „Negentien". „Nou, dan moet je in zulke din gen toch ook een beetje eigen baas zijn! Wanneer zie ik je dan weer eens?" „Dat weet ik niet. En wat moet ik er van zeggen? Ik ken je eigen lijk niet eens". „Daarom juist, Corrie. Ik wilde, dat je me leerde kennen". „Wordi dan óók lid van die zang vereniging. Het is er werkelijk mooi als je van zingen houdt". Pier haalde de schouders op „Ik wil het best doen, maar eigenlijk vind ik het flauw. Lid worden van een vereniging, niet omdat het doel IS je zo ter harte gaat, maar alleen om een ander te ontmoeten!" „Maar wat ben jij toch dom! Wist je dan niet, dat juist daarom zo veel verenigingen op de dorpen bloeien ?Kom nou. Ik ga naar huis. Welterusten!" „Welterusten, Corrie!" Peinzend trok Pier zijn motor weer los van de standaard. Misschien had ze wel gelijk. Een paar weken later, toen Pier met oom Eine, tante Lein en de nichtjes Fie en Corrie eens aan ta fel zat, zei de laatste spottend: „Hebbeni jullie het grote nieuws al gehoord? Onze Pier is lid geworden van „De harpe Davids"!" Pier kreeg ondanks zichzelf een kleur, schopte onder tafel tever geefs naar zijn jongste nichtje, waar hij overigens toch nooit een hekel aan had gehad en oom Eine zei verwonderd: „De harpe wat?" „Davids!" vulde Fie triomfante lijk aan. „Oftewel de Nieuwkerkse zangvereniging. Ja, Pier is opeens zanglustig en muzikaal geworden!" ,,'t Is alsof er hier in de stad geen zangvereniging is!" merkte tante Lein wantrouwend op, maar uit de plagerige opmerkingen werd zij al spoedig gewaar hoe laat het was. Pier liet het goedmoedig over zich heen gaan. Er kwamen echter dingen, die minder onschuldig waren. Natuur lijk kon hij Corrie's fiets niet elke keer weer in de struiken aan de kant van de weg leggen en dus liep het meisje de vijf minuten naar de straatweg, waar Pier haar trouw opwachtte. De fiets bleef dus thuis staan en vroeg of laat zou dat toe vallig ontdekt worden. (Wordt vervolgd) DE GOUDEN COBRA 4. „Je moet weten, Kleine-Kim, dat jouw meester Abdullah op zijn schip een meisje heeft ontvoerd", vertelt Aram, als hij naast het schooiertje naar de haven wandelt. „En er bestaat een goede kans, dat hij als reisdoel dezelfde stad heeft, waar hij jou destijds op de slavenmarkt gekocht heeft". „Abdullah is groot schurk", zegt de jongen uit de grond van zijn hart. Bij de kade gekomen, ziet Aram, dat de „Zeekoningin", het schip van kapitein Eén-oog, voor de reis gereed wordt gemaakt. De boots man komt hen tegemoet lopen. „Je hoeft ons geen nieuwtjes te komen brengen, Aram", snauwt hij. „We weten al dat Eén-oog dood is en dat Ambre door die krachtpatser Ares is ontvoerd! Binnen het uur lichten wij het anker om de achtervolging te beginnen en wij hebben daarbij geen pottekijkers als jij nodig!" Deze knaap hier is een gewezen slaaf van Abdullah, de kapitein van het schip, dat je na wilt reizen", zegt Aram koeltjes, „hij weet waar zijn vroegere meester waarschijnlijk naar toe koerst en je zou je dus een lange speurtocht kunnen besparen, als je hem als gids meeneemt". „En Kleine-Kim gaat niet mee zonder Araml" roept het jochie vastbesloten en hij kijkt de bootsman uitdagend aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5