Moskou wil vredesverdragen met beide Duitslanden en Berlijn als vrije stad Sovjet-Unie wil onderzoek naar kernproeven boven 30 mijl Kon. Harmonie „Kunst en £er" werd eerste (met lof) in eerste afdeling OE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 19 MEI 1959 No. 18565 115e Jaargang ZIERIKZIE«SNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15) per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikiee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6i Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Rusland kwam met tegenvoorstellen Grote teleurstelling voor Amerikaanse delegatie GENEVE, 15-5. De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, heeft vrijdagmiddag op de vijfde bijeenkomst van de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de vier grote mogendheden te Genève, voorstellen voor Duitsland en Berlijn gedaan, die gelijk zijn aan die in de Russische nota van 10 januari van dit jaar over vredes verdragen met de twee Duitslanden en omvorming van west-Berlün tot een vrije stad. In westelijke kringen te Genève noemde men vrijdagavond Gromy- ko's rede tamelijk gematigd van toon. Voor de Amerikaanse afvaar diging is het, aldus een Amerikaan se woordvoerder, een grote teleur stelling dat Gromyko niet met iets nieuws of opbouwends is gekomen. De Britse minister Lloyd trad als voorzitter van de bijeenkomst op die twee uur heeft geduurd. Gromyko verzocht aan het slot van zijn rede zijn voorstellen als grondslag voor de besprekingen te nemen. Zijn regering is echter be reid alle voorstellen die worden in gediend, te bestuderen. Diplomatieke waarnemers heb ben vrijdagavond opgemerkt dat de twee partijen thans beide hun be ginpositie hebben kenbaar gemaakt die - oppervlakkig gezien - niet met elkaar te verenigen zijn. In weste lijke kringen heeft men echter de indruk dat de sfeer beter is dan op de vorige conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken van de vier grote mogendheden die in 1955 te Genève is gehouden. De Russen maken een verzoeningsge zinder indruk dan bij vorige gele genheden. De meeste kritiek hebben zij op de Westduitsers. Dit is in overeenstemming met onlangs ge uite beschuldigingen volgens welke west-Duitsland agressieve bedoe lingen in het óósten heeft. Waarnemers zeiden vrijdag dat naar hun oordeel alleen vorderin gen kunnen worden gemaakt als de ministers zullen besluiten volgende week geheime onderhandelingen te houden. Als er dan weinig of niets aan de pers wordt meegedeeld, kan dat betekenen dat er vorderingen kunnen worden gemaakt. Tot dus ver is de conferentie nog niet uit de propagandafase gekomen, aldus de waarnemers. Montgomery over jongste wereldoorlog OXFORD, 15-5. Veldmaarschak Montgomery heeft in een lezing voor de universiteit van Oxford ge zegd dat sir Winston Churchill als premier tijdens de oorlog vergeefs gepoogd heeft de Verenigde Staten te doen begrijpen „dat Sowjet-Rus- land een dodelijk gevaar voor de vrije wereld was geworden". De westelijke geallieerden hadden er zeker voor moeten zorgen dat hun troepen bezit namen van de grote politieke centra van centraal Euro pa voordat de Russen dit deden, met name Berlijn, Praag en Wenen. Wanneer dit door Roosevelt en Churchill in januari 1943 als doel was gekozen, hadden wij de plaat sen in 1944 kunnen innemen voor dat de Russen er waren, aldus Montgomery. De vrouwen van Lhasa GANGTOK, 17-5. Volgens be trouwbare bron hebben 5 000 vrou wen zich dezer dagen naar de In diase ambassade in Lhasa begeven om te vragen naar een portret van de Dalai Lama. Na twee uur wach ten zouden zij dit hebben gekregen. Daarna hadden zij geweeklaagd en zich ter aarde geworpen. Volgens genoemde bron waren de Chinezen niet tussenbeide gekomen. Een groep Nederlanders die een tocht door Jordanië maakt, is za terdag door koning Hoessein in audiëntie ontvangen. Zij drong bij de koning aan op bescherming van de heilige plaatsen in het land. Strijd in Pakistan NIEUW DELHI, 17-5. Volgens de „Times of India" is in de Pakis taanse provincie Kalat een burger oorlog ontstaan, doordat twee stam men in opstand zijn gekomen tegen de arrestatie van hun leider, de Khan van Kala. Bij de bestrijding van de opstand zouden 20.000 sol daten zijn betrokken, aldus het In diase blad. Luchtparade voor de Sjah van Iran 's-GHAVENHAGE, 16-5. Naar vernomen wordt zal op woensdag 20 mei a s. ter gelegenheid van het statiebezoek van Zijne Keizerlijke Majesteit de Sjah van Iran aan Ne derland een luchtparade worden gehouden boven Amsterdam. Aan deze parade, die alleen bij zg. „zicht weersomstandigheden" zal worden gehouden, zal door een groot aantal straalvliegtuigen wor den deelgenomen. Het defileerpunt is gebleven nabij de jachthaven te Amsterdam-noord, waar de kop van de formatie vliegtuigen om vijf minuten over half elf 's morgens zal overvliegen. De aan de parade deelnemende vliegtuigen zullen zich op de route Soesterberg - Moerdijk - Hoek van Holland vrzamelen en van Hoek van Holland af evenwijdig aan de kust boven de Noordzee in de rich ting van IJmuiden gaan. Ten zuiden van IJmuiden zal de formatie koers nemen naar Amsterdam, na Am sterdam scheidt een gedeelte van de formatie zich af, na Harderwijk gaat de gehele formatie uit elkaar, waarna de groepen straalvliegtui gen naar hun eigen basis terug keren. Het luchtverkeer naar en van de luchthaven Schiphol zal met het oog op de plechtigheden tijdens de aankomst van Z.K.M. de sjah met enige vertraging rekening dienen te houden. Kruiser „De Ruyter" haalt Sjah in Denemarken s-GRAVENHAGE, 17-5. Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" is, geëscorteerd door de jagers Hr. Ms. „Drenthe" en Hr. Ms. „Limburg" zaterdagmor gen in de haven van Aarhus bin nengelopen. De kruiser meerde af aan de kade in het centrum van de stad. Een kapel van de koninklijke Deense landmacht en talrijke be langstellenden waren ter begroeting aanwezig. Op de kade wapperden tientallen Deense en Nederlandse vlaggen. In deze oudste stad van Denemarken zal, zoals bekend, maandagmorgen Zijne Majesteit de sjah van Iran aan boord van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" embarke- ren. De sjah zal dan zijn staatsiebe- zoelc aan Denemarken beëindigd hebben en zich naar Nederland be geven voor het bezoek aan H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden. De sjah zal woensdag morgen om 10.47 uur van boord gaan van Hr. Ms. kruiser „De Ruy ter" welke dan ligplaats zal hebben gekozen op het IJ te Amsterdam. Folkloristische groep naar Sardinië BUSSUM, 16-5. Een folkloris tische groep van ongeveer twintig personen uit het Achterhoekse dorp Rekken, gaat eind volgende week naar Sardinië, om daar op zondag 24 mei deel te nemen aan de ca- valcata sarda te Sassari. Deze cavalcata is een folkloris tisch feest, dat vele duizenden be zoekers trekt en waaraan van het eiland Sardinië ongeveer driedui zend personen deelnemen, allen te paard en in eigen costuums van de zeventig gemeenten va nhet eiland. Dit jaar zijn ook enkele buiten landse groepen uitgenodigd, waar onder voor Nederland de groep uit Rekken. MOORD OP VROUW IN DONKER AMSTERDAM AMSTERDAM, 17-5. Opnieuw is Amsterdam opgeschrikt door een mysterieuze moord op een vrouw van lichte zeden. Even na twaalf uur in de nacht van zaterdag op zondag werd de politie van het bu reau Warmoesstraat in de hoofd stad gewaarschuwd dat in een wo ning aan de Bergstraat, een nauwe doorgang tussen de Singel en de Herengracht nabij de Torensluis, het stoffelijk overschot van een vrouw was aangetroffen. De politie vond er het gedeeltelijk ontklede lichaam van de 45-jarige J. C. B. liggend op de vloer van de door haar gehuurde kamer op de bene denverdieping van het huis. Dr. J. Zeldenrust, die later sectie verrichtte, constateerde dat de vrouw met grote kracht door wur ging (vermoedelijk met de handen) om het leven is gebracht. De moord zou kort voor middernacht zijn ge beurd. Een naast de kamer van de thans om het leven gebrachte vrouw wonende vrouw heeft het slachtoffer ontdekt nadat het haar was opgevallen dat zij in de kamer niets hoorde en het licht - tegen de gewoonte in - bleef branden. De recherche heeft direct het on derzoek ter hand genomen, maar tot dusverre zonder positief resul taat. Zenden via de maan Het Engelse observatorium van Jodrell Bank heeft geslaagde proe ven genomen met het zenden van radioberichten en telefoongesprek ken naar Amerika via de maan. De eerste boodschap van Jodrell Bank die bij deze proeven door het maanoppervlak werd teruggekaatst luidden: „Jodrell Bank aan lucht- mach (centrum voor onderzoek Cambrigde Massachusetts wij zul len op deze verbinding geen last hebben van vissersschepen". Koningin en Prins ontvingen Adamski SOESTDIJK, 18-5. Koningin Ju liana en Prins Bernhard hebben vanochtend de Amerikaanse auteur van enige boeken over de ruimte vaart, George Adamski, in het pa leis Soestdijk ontvangen. Mede wa ren aanwezig de chef luchtmacht staf, luitenant-generaal H. Schaper, prof. J. Jongbloed, hoogleraar te Utrecht, onder meer gespecialiseerd op het gebied van de luchtvaart- geneeskunde, prof. dr. m. Rooij uit Heemstede, hoogleraar aan de uni versiteit van Amsterdam in de leer van de communicatiemiddelen, en de heer C. Kolff, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart. De heer Adamski gaf mede naar aanleiding van gestelde vragen een uiteenzetting van zijn denkbeelden over de ruimtevaart, zoals die ook beschreven zijn in zijn boeken. Dodenherdenking op de Grebbeberg RHENEN, 19-5. Op de Grebbe- berg te Rhenen hebben vandaag oud-strijdei's van het voormalig achtste regiment infanterie de ge vallen kameraden uit de mei-dagen herdacht. De plechtigheid werd bijge woond door de burgemeester, Chr. R. Matser, van Arnhem, welke stad destijds garnizoensstad van dit re giment was. Voorts waren aanwe zig mr. B. Koops, voorzitter van de vereniging 8 R.I. 1940, aalmoe zenier A. V. J. Schellekens en oud veldprediker Joh. Gerritsen Jr. De beide geestelijke verzorgers hielden herdenkingstoespraken. Namens de oud-strijders en de afdeling Arn hem van de Kon. Ned. Bond van Onderofficieren werden kransen gelegd. Langer leven zou mogelijk zijn MOSKOU, 19-5. Volgens de Rus sische bioloog Amkalasjnikof, le ven er in de Sowjet-Unie meer dan 30.000 mensen die ouder zijn dan honderd jaar. De oudste, Mach- moet Aivazof, is 150 jaar, zijn dochter 135. De gemiddelde levensduur in de Sowjet-Unie is thans 67 jaar. De bioloog schrijft dat het organisme de mens, uit biologisch standpunt bezien, in staat kan stellen twee honderd jaar te worden en 165 jaar te werken. Amkalasjnikof raadt voor een lang leven onder meer aan het ge bruik van weinig suiker en vetten en onthouding van het gebruik van tabak en alcohol. AMSTERDAM. Prinses Margriet heeft in het theater Carré te Am sterdam de voorstelling bijgewoond van de Spaanse dansgroep „Coros y Danzas". Tijdens de pauze wer den enige dansers en danseressen aan haar voorgesteld. G.S.W.-lonen omhoog 's-GRAVENHAGE, 16-5. De mi nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid ad interim heeft beslo ten de basis-uurlonen in de ge meentelijke sociale werkvoorzie- jilingsregeling voor handarbeiders „G.S.W." met vier cent te verho gen. Dit brengt mede, dat de maxi maal toegestane uurverdiensten met vijf cent stijgen. Een en ander be tekent, dat het weekloon van de G.S.W.-arbeiders zowel in de soci ale werkplaatsen als op de open luchtobjecten gemiddeld met ruim twee gulden omhoog gaat. Met deze verhoging, welke ingaat op maan dag 25 mei wordt bereikt, dat de afstand tussen het basisloon van de G.S.W.-regeling en het richtlijnloon dat door het college van rijksbe middelaars voor ongeschoolde ar beiders wordt aangehouden, wordt verkleind. De verhoging vindt mede haar grond in de feitelijke loonont wikkeling in het bedrijfsleven ge durende de afgelopen jaren, aldus deelt het ministerie mee. De „Henriëtte B" gezonken MADRID, 18-5. De Nederlandse kustvaarder „Henriette B" is ter hoogte van La Coruna in het noord westen van Spanje gezonken nadat alle negen opvarenden aan boord waren gegaan van het Britse mo torschip „Gartwood", aldus is maandag uit La Coruna vernomen. In de nacht van zaterdag op zon dag had het schip noodseinen uit gezonden waarna de „Gartwood" zes van de negen opvarenden aan boord nam. De kapitein en twee an dere opvarenden zijn nog een tijd aan boord van het schip gebleven dat zware slagzij maakte. De Britse minister van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd, heeft maandagochtend onverwacht een onderhoud gehad met zijn Russi sche ambtgenoot, Gromyko. Dit ge schiedde op verzoek van de Russi sche minister. Wat licht in duistere zaak GENEVE, 16-5. De Sowjet-Unie heeft zich in beginsel akkoord ver klaard met het bestuderen van nieuwe gegevens over een onder zoek naar kernproeven boven de dertig mijl, zo is in gewoonlijk be trouwbare kringen in Genève me degedeeld. Dit resultaat werd bereikt bij in formele besprekingen tussen Ame- ikaanse, Britse en Russische afge vaardigden in Genève. Volgens het Russische pers agentschap „Tass" heeft premier Chroesjtsjef de V.S. en Groot-Brit- tannië meegedeeld dat een over eenkomst over een vooraf bepaald aantal inspecties per jaar inzake kernontploffingen op Russisch, Brits en Amerikaans gebied de weg zou banen naar een algeheel ver bod voor kernproeven. „Tass" zegt dat Chroesjtsjef in zijn brief aan Eisenhower en Mac Millan ermede instemt dat binnen kort technisch overleg zal worden gevoerd over concrete maatregelen inzake de wijze waarop kernont ploffingen op grote hoogten kun nen worden ontdekt. Naar overeenkomst? De Russische regering is ervan overtuigd, dat het mogelijk is een oplossing te vinden over de kwes ties waarover verdeeldheid bestaat en dat in de nabije toekomst een dergelijke overeenkomst zou kun nen worden gesloten. Rusland zou zich strikt aan een te ondertekenen overeenkomst hou den en zou er geen bezwaar tegen hebben dat de kwestie van het aan tal inspecties bijvoorbeeld eens in de twee jaar zou worden herzien. Het Russische antwoord bevat volgens diplomatieke waarnemers in Londen, een concessie aan het westelijke standpunt. Opgemerkt werd dat Chroesjtsjef de bereid heid toont om te spreken over de wetenschappelijke aspecten van het ontdekken van kernproeven op grote hoogten. n Luitenant-generaal Roscoe Wil son, plaatsvervangend stafchef voor ontwikkeling, heeft vrijdag te Was hington verklaard dat de lucht macht thans bezig is aan de bouw van een door kernenergie voortbe wogen vliegtuig dat een „prototype is van een toekomstig wapenstel sel". Maan is niet geel MOSKOU, 18-5. De maan is niet egaal van kleur, zoals sommige geleerden geloven, maar er komen rood, bruin, geel, groen, blauw en andere tinten voor, zo heeft prof. Nikolai Barrabasjof, direc teur van het astronomisch observatorium van Charkof verklaard. De professor ver werpt ook de theorie dat het maanoppervlak bedekt zou zijn met vulkanische as en kosmisch stof. Volgens hem ligt op het maanoppervlak een laag gruis van gesteente van enige centimeters dik. 's-GRAVENHAGE. De Neder landse Coöperatieve Vrouwenbond zal op 26 en 27 mei in de Houtrust- hallen te Den Haag zijn jaarlijkse congres houden. Tijdens dit con gres zal de ambassadeur van Pa kistan in Nederland, begum Lia- quat Ali Khan een inleiding houden over haar land. Voorts zal een kle derdrachtenshow worden gehouden. Concours te Bruinisse Uitnodigende vereniging ,,Nu met Hope" 60 jaar BRUINISSE, Pinkstermaandag. Ondanks de wind mag gezegd, dat het op tweede pinksterdag gehouden muziekconcours onder gunstige weersomstandigheden plaats vond. Aan dit concours van fanfare- en harmoniegezelschappen, georganiseerd door de zestigjarige vereniging „Nu met Hope" te Bruinisse, werd deelgenomen door een elftal korpsen. In de eerste afdeling ging de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" uit Zierikzee met 112 punten en lof van de jury met een eerste pry's strijken. De stedelijke harmonie stond o.l.v. de dirigent de heer Jac. Kikke. Te ruim 11 uur werden, de be stuursleden en directeuren der deelnemende verenigingen ten ge meentehuize verwelkomd door de waarnemend burgemeester de heer D. van den Berg, die er zijn genoe gen over uitsprak dat dit concours te Bruinisse werd gehouden en hoopte dat deze wedstrijd zou wor den gehouden in eerlijke kamp, zonder naijver, zodat succes ver zekerd zou zijn. De voorzitter van de muziekver eniging „Nu met Hope", de heer H. J. Hage, sprak er zijn voldoening over uit, dat dit concours te Brui nisse, als eerste na de ramp op het eiland, kon worden gehouden, waar men van hoopte dat de belangstel ling voor de muziek zou worden gestimuleerd. De aanleiding was het 60-jarig jubileum van de plaat selijke vereniging „Nu met Hope", een feit dat zeker niet onvermeld mocht blijven, gezien de kortstondi ge duur van verschillende andere verenigingen met een cultureel doel. ITij bracht dank aan het gemeente bestuur voor de spontane mede werking bij het organiseren van dit concours en wees op de fraaie muziektent die Bruinisse rijk was en de unieke gelegenheid om dit concours op het dorp te houden. Dit muziekconcours was ook het eerste dat onder auspiciën van de Kon. Ned. Federatie werd gehou den. De heer P. C. Kerkhove, voor zitter van de afdeling Zeeland van de Kon. Ned. Federatie van Har monie- en Fanfaregezelschappen, die deze dag als prijzencommissaris fungeerde, sprak namens het hoofd bestuur van de federatie eveneens zijn dank uit aan allen die hadden meegewerkt om dit concours voor te bereiden. Uit gesprekken met burgemeester Michaëlis wist hij, als inwoner van Goes toch, hoe de ge hele bevolking van Bruinisse met zijn muziekgezelschap meeleeft, iets waarover hij zich van harte verheugde. Komen deze dag 35 ge zelschappen naar 's Heer Arends- kerke en maar 11 naar Bruinisse, het is gemakkelijker een wedstrijd te beoordelen met 11 dan met 35 ge zelschappen. Enkele korpsdirecteuren felici teerden daarna het jubilerende „Nu met Hope". De gezamenlijke muzikale mars door de gemeente bracht uiteraard veel volk op de been en was als al tijd een imposant gezicht. Het concours In het daarop gevolgde concour* behaalde in de sectie Harmonie de Kon. harmonie „Kunst en Eer" te Zierikzee een eerste prijs in de eer ste afdeling met 112 punten met lof van de jury. De in de afdeling Uit muntendheid uitkomende vereni ging „Witte van Haemstede" be haalde in deze sectie een 3e prijs (77 punten). In de sectie Fanfare behaalde „Apollo" uit Brouwershaven in de le afd. met 104 punten een eerste prijs. „Semper Crescendo" uit Nw. Vossemeer behaalde met 102 put ten eveneens een eerste prijs in de 2e afdeling. „Accelerando" uit Sint Annaland en „Luctor et Emergo" uit Renesse behaalden elk 96 pun ten (2e prijs), beide eerste afdeling. In de 3e afdeling Fanfare be haalde „De Echo" uit Wilhelmina- dorp met 84 punten een 2e prijs en „Crescendo" van Dreischor met 81 punten eveneens een 2e prijs. De derde prijzen gingen naar „Con Amore" Noordgouwe (74 punten), „Nu met Hope" Bruinisse 74 pun ten en Nut en Genoegen" Zonne- maire, 63 punten. Honderden personen waren bij dit concours aanwezig. Op het sportterrein werd van 18 tot 20 uur een voetbalwedstrijd ge speeld tussen Bruse Boys en Brou wershaven, die door Brouwersha ven met 2-1 werd gewonnen. „Sem per Crescendo" uit Nieuw Vosse meer gaf in de muziektent nog een avondconcert en een draaiorgel was later de muziek bij de stoelendans. Bij een beschieting van Quemoy en Matsoe door comfunistische Chi nezen zijn zondag drie personen ge dood en acht gewond, zo is in mi litaire kringen te Taipeh meege deeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1