BERINI i G. C. ANKER - ZIERIKZEE Zeeuwse Brandwaarborg Maatschappij van 1824 Rentevergoeding Deposito's J. J. Smallegange de bromfiets van KWALITEIT! Sergmins levert de goede zonnebrillen in alle prijzen Verwar gevoeligheid niet met sentimentaliteit tjootlwill „Verlovingskoffietafel in Ecaussines" i HET JONGE GESLACHT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag is mei 1959 No. ïuu MEDISCH VERANTWOORDE MODELLEN. EN TOCH de elegance van een luxe schoen. Dat is het geheim van Jacor schoenen. Wij tonen U graag onze complete collectie. Schoenhandel Meelstraat 3 Johnson's was voor meubelen en vloer bij J. VIERGEVER Havenplein 11, telet. 2206, Z zee Alle modellen in voorraad bij de dealer Ook via uw handelaar leverbaar I sluit uw brandverzekering bij de gevestigd te ZIERIKZEE Kamoor Lange NobeJstraar 34 - telefoon 2162 Gevraagd: twee nette meisjes voor 't seizoen Prettige werkkring. Goed loon Cafétaria „DE WESTHOEK" Burgh Telef. 01115-413 met opzegging: 1 maand 3 procent per jaar 3 maanden 3% procent per jaar 6 maanden 3% procent per jaar 12 maanden 4 procent per jaar SCHELDEBANK N.V. ZIERIKZEE Telefoon 01110-2121 WIJ OUDERS 6 »0K80ScKSC8<*<3CS0r< Dat Stientje eon uiterst gevoelig natuurtje bezit bleek al toien ze nog maar een klein kindje was Stien- tjes moeder vond het heerlijk, dit te kunnen constateren. Ze was zelf een overgevoelige vrouw, die een afschuw had van alles, wat naar hardheid zweemde en zich als een slak in haar huisje terugtrok, als iemand haar maar onvriendelijk Als ze met Stientje buiten wan delde en het kind bloempjes had geplukt, die ze later uit verveling weer wegwierp, riep moeder ver schrikt: „O Stientje, dat moet je niet doen. Het doet de bloempjes zo'n pijn ,als er straks iemand op trapt. En wat zullen ze een dorst krijgen, als ze niet in het water worden gezet. Dan gaan de bloem pjes huilen". „Kunnen de bloempjes voelen, mammie?" „Alles wat leeft kan voelen, Stientje Daarom mag je ook nooit met een stok tegen bomen slaan of bladeren afrukken Of op een tor retje trappen of dieren plagen. Je moet medelijden hebben met alles wat pijn heeft en zelf nooit iets of iemand pijn doen. Zelfs geen din gen, waarvan je denkt, dat ze geen pijn kunnen voelen". In principe leek het natuurlijk heel mooi, wat moeder Stientje wilde bijbrengen. Maar zulke din gen mogen niet overdreven worden. Bij het opwekken van de gevoelig heden in een kind moet men ervoor waken, niet te ver te gaan, dat het in sentimentaliteit ontaardt, want daarmee is het kind zeker aller minst gebaat. Bij Stientje heb ik het wel mee gemaakt, toen ze nog maar een peuter was van een jaar of drie, dat ze per ongeluk tegen de tafel poot schopte en dan in tranen uit barstte en op de grond ging zitten, om de „arme tafelpoot, die nu zo'n pijn had" te strelen en te troosten. „Is het niet schattig, zo'n gevoe lig hartje?" kon Stientjes moeder bij zulke gelegenheden dan verte derd vragen. Ik voor mij kreeg er altijd een min of meer twijfelachtig gevoel door. Op het ogenblik is Stientje ruim zes jaar en gaat naar school Ik ge loof, dat ze het vaak zwaar te ver antwoorden heeft, want de andere kinderen hpuden geen rekening met haar gevoeligheid. Het kind wordt nu vaak geconfronteerd met dingen, die in haar ogen regel rechte en ontoelaatbare wreedhe den zijn en haar ten diepste schok ken. Want Stientje heeft niets mee gekregen, om zich ertegen te pant seren. Ze staat volkomen weerloos temidden van een groep gezonde, normale en allesbehalve overge voelige kinderen. 's Avonds leest moeder haar al tijd voor. Een in ieder opzicht toe te juichen gewoonte, als moeder maar niet altijd van die droevige verhaaltjes uitzocht, waar Stientje om huilen moet. Ze zit dan bij moe der op schoot en als het erg droevig wordt, drukt ze haar gezichtje te gen moeder aan en smelt in tranen weg Ze huilt om een kindje met een boze stiefmoeder; om een hondje, dat verdwaald is en klap pen van kwade mensen krijgt, of om een muisje, dat zijn veilige hol letje verlaten heeft, om op avon tuur te gaan en dan in de val loopt Weer raakt moeder vertederd, dat haar kind zich zo gevoelig toont. Ze moet er soms zelf van mee huilen. En zo zwelgen die twee samen in hun sentimentaliteit. Toch zou moeder verstandiger doen, als ze eens meer wéérstand kweekte. Ze moest bedenken, dat ze niet altijd bij haar kind zal kun nen zijn, om het op schoot te ne men en zachtjes te troosten. Zacht heid van gemoed is mooi, maar de mens heeft ook weerbaarheid no dig. MARCELLE. Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED HAZ ET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED OVERDENKING „Niet door kracht, noch door geweld, maar door Mijn Geest zal het geschieden! spreekt de Here". In dit spreken van God zit voor een en ieder mens iets zeer veroot- moedigends en tegelijk iets zeer bemoedigends. Expres schreef ik: verootmoedig ends en niet ontmoe- digends. De zaken worden hier tot hun ware grootte terug gebracht Men heeft eigen kracht jarenlang overschat. Heeft zich mogelijk daarop verheven, heeft daarop ge steund bij de plannen die men maakte en bij hun uitvoering. Waarschijnlijk, in het verband met de tekst, met de beste bedoeling, zoals mensen met schone idealen, een warm hart voor medemens en ook voor Gods zaak, die bijna da gelijks maken en trachten uit te voeien. Iedereen kent dit, die een beetje mens is, dit verlangen en streven naar het goede en schone voor God en mens Hij of zij kent ook de moeite, de teleurstelling van het niet of niet geheel bereiken van het gestelde doel. De teleurstellin gen zijn legio indien deze plannen en idealen gericht zijn op een be tere verhouding tussen God en mens en de mensen onderling. Ik las vandaag: aan de menselijke wijsheid is een grens, maar de menselijke dwaasheid kent geen grenzen. Er is zoveel wat mislukt mede daardoor, zo veel dat neerslaat, ontmoedigt, wat dreigt te verbitte ren enz. enz. Paulus heeft in dit verband zo'n enorme gedachte geuit: Ik ben ver kocht onder de zonde, d.w.z. ik ben ren slaaf van het dwaze en ver keerde, het kwade voor God en mens. De idealist in de beste zin van het woord, zoals Paulus er één was en er alle eeuwen door zijn ge weest en steeds weer zullen op staan. zal er altijd naar verlangen om die boeien te verbreken voor zichzelf en voor anderen en te stel len in de vrijheid van de kinderen Gods, als dienstknechten der ge rechtigheid. En daar zit de idealist, hij denkt, verlangt, maakt plannen, tracht ze uit te voeren met alle krachten van hart en hoofd en lichaamskrachten. Alles zet hij in, en hij loopt tegen een muur van onwil, ongeloof, hang naar het kwade, vijandschap tegen God en mens. Gekneusd, geslagen, verslagen, ontmoedigd, ellendig, misscnien verbitterd enz. zit de ontnuchterde idealist daar neer, mogelijk tracht hij te vluchten uit zijn opdracht, die wetens of onwetens toch van God gegeven is Er komt iemand naast hem staan, een broeder in Christus, wien geen ding vreemd is, die geen teleur stelling of leed bespaard is. Broeder, zo zegt de Here: niet door kracht, noch door geweld, maar door Mijn Geest zal het ge schieden, dat een mens, iemand die verkocht is als slaaf onder de zon de, vrijgemaakt wordt .om Mij te dienen volkomen, vrijwillig en met blijdschap in gerechtigheid. Iedere idealist in de goede zin van het woord, die hartstochtelijk verlangt, dat er volle vrede komt tussen God en mens en de mensen onderling, moet het in een harde leerschool vaak leren met diepe ootmoed: Het is de Here, die werkt beide, het willen en het volbren gen. Maar die dan in die diepe oot moed, met betrekking tot eigen kunnen, wonderlijk vertroost en bemoedigd wordt door .het Woord van de Almachtige: „Door Mijn Geest zal het geschieden, naar Mijn heilig welbehagen!" Wees welgemoedl S. v. d. GRIFT. Op 18 mei - dus Pinkstermaandag - zal in Ecaussines, in het hartje van de Belgische provincie Hene gouwen, een zogenaamde „Verlo vingskoffietafel" worden gehouden, een Belgische versie van het Gre- venbrichtse vrijgezellenfeest. Maar er zijn enkele belangrijke verschillen: in Grevenbricht was een man de initiatiefnemer, in Ecaussines zijn het de meisjes, die de bal aan het rollen hebben ge bracht. En verder zijn degenen, die in Grevenbricht bij elkaar komen, voor een belangrijk deel verstokte vrijgezellen - beweren ze - terwijl de meisjes en jongemannen van Ecaussines er geen geheim van ma ken, dat ze de vrijgezellenstaat ook niet ideaal vinden. Wat ze dan blijkbaar wèl als ideaal beschou wen, proberen ze door middel van deze „Verlovingskoffietafel" te be reiken. Op de ochtend van Pinkster maandag worden de jongelui, die bij de schonen van Ecaussines te gast zullen zijn, op het stadhuis ontvangen, waarna ze verschillen de bezienswaardigheden van stad en omgeving zullen bezichtigen. 's Middags trekken de deelne mers, die van heinde en ver naar Ecaussines zijn gekomen, in op tocht door de stad. Jonge en oude vrijgezellen hossen door de met vlaogen getooide straten. Dan gaat de bel voor de reuzen- koffietafel. Iedereen krijgt een kopje, versierd met het wapen van Ecaussines en voorzien van toe passelijke spreuken. De tafelpresi dente houdt een redevoering, waar in ze het. huwelijk aanpriist pn de ongemakken van het vrijgezellen bestaan in de somberste kleuren afschildert. LAND- EN TUINBOUW Een nieuwe insecticide Op het gebied van bestrijdings middelen worden steeds nieuwe ontdekkingen gedaan, welke van belang zijn voor de land- en tuin bouw. Zo heeft men in Italië de bestrij ding van de rond de gehele Middel landse zee voorkomendê olijfvlieg welke daar een ware plaag is, ter hand genomen met een nieuwe fos- foiester, nl. Rogor. Aangezien dit middel bovendien werkzaam bleek tegen o a spint- mijt, bladluis en thrips, is het ook van belang gebleken voor ons land. Door de lange nawerking (tegen spint meer dan 15 dagen) zodat het een spintgenerati'e overbrugt en de opbouw van een spintpopulatie voorkomt, is het nuttig effect hoog. Een bespuiting in juli, augustus tegen spint met het nieuwe middel, voorkomt tevens dat wintereieren worden afgezet. Rogor heeft een grote dieptewerking, lange nawer king, is weinig „weergevoelig" en geeft in de zomer, bij warm droog weer .als andere fosforesters, zoals parathion, onvoldoende werken een prima resultaat tegen bv. groene appelluis. Van zeer groot 'belang is ook, dat het middel slechts matig giftig is, zodat ver spuiten zonder masker is toegestaan. Hoewel het hier een nieuwe in- sekticide betreft, hebben de vele proefnemingen op allerlei insekten reeds uitgewezen, dat het zowel voor de landbouw, fruitteelt als tuinbouw een interessant middel is Schouwen-Duivelandse Soortspiegel In de korfbalcompetitie zaterdagavond belangrijke ontmoeting tussen DSS en Burgh. Sportwedstrijden tussen stad Zierikzee en St. Hilaire. Bruse Boys organiseert nederlaagwedstrtfden KORFBAL. In de le klas van de SDKB staat morgenavond de be langrijke wedstrijd tussen DSS en Burgh, welke beide nog zonder ver- liespunten zijn op het programma. Burgh, dat reeds vele jaren achter een beslag op het kampioenschap heeft weten te leggen, zal deze tra ditie ongetwijfeld voort willen zet ten zodat op Nieuwerkerk een spannende strijd mag worden ver wacht waarbij de uitstag niet ver van een gelijk spel zal liggen. Wan neer Stormvogels niet te gehavend binnen de lijnen moet verschijnen, maakt het tegen Velocitas wel kans op zijn eerste wins'puntje. De kan sen van Brouwershaven slaan wij thuis teppn Unitas iets hoger aan terwijl Zeemeeuwen beslag kan leggen op de buit tegen het bezoe kende Zwaluwen. In de 2e klas ligt er voor WIK niet veel kans op winst weggelegd bij het bezoek aan de reserves van Burgh. MEVO kan de winst thuis houden tegen DES terwijl de ontmoeting tussen DOS- KO en NO AD wel eens op een pun tenverdeling kan uitdraaien. SVO- WK krijgt bezoek van KIK uit Steenbergen waarvan ons nog niets van de speelsterkte bekend is. In de 3e klas A geven wij Burgh III in de ontmoeting tegen Renesse iets betere kansen. Zeemeeuwen II zal alles nodig hebben om in de strijd tegen Brouwershaven II met de winst naar huis te keren. Bij Stormvogels li-Zwaluwen kan het terreinvoordeel de doorslag geven. In de 3e klas B konden DÈS II en WIK II het wel eens op een pun tenverdeling aansturen. Unitas II maakt een kleine kans op winst te gen NO AD II op Dreischor. VOETBAL. In het kader van de sportuitwisseling tussen Zierikzee en St. Hilaire nemen zaterdagmid dag de voetballers van MEVO het op tegen de Fransen terwijl op 2e Pinksterdag Zierikzee zijn krachten met de Franse vrienden gaat me ten Wanneer het weer een beetje wil medewerken zal het publiek zeker kunnen genieten van een tweetal aardige wedstrijden gezien de krachtsverhouding in de vorige ontmoetingen. Bruse Boys gaat ne derlaag-wedstrijden organiseren, waarmee zaterdag in de ontmoe- 'ing met Smerdiek wordt begon nen. De reserves spelen vooraf een vriendschappelijke wedstrijd tegen elkaar. Aan het nederlaagtoemooi nemen verder deel WHS en Zonne mate. Op 2e Pinksterdag speelt Bruse Boys op haar terrein een vriendschapelijke wedstrijd tegen Brouwershaven. FEUILLETON „Ziezo juffrouw", zei Pier kalm. Daar zijn we dan, maar kijk uit dat je niet in een sloot loopt! An ders moet ik je wéér uit de nesten halen". „Verbeeld je maar niets, praat jesmaker!" antwoordde het meisje. „Je wordt bedankt en tot de vol gende keer!" „Wanneer is dat?" informeerde Pier belangstellend, maar de an der was al doorgelopen. Eén trap op de starter en de motor zette zich weer in beweging en in een ogenblik had Pier haar alweer in gehaald Geschrokken bleef het meisje staan en boos keek ze tegen het licht in naar Pier. Deze zette de motor weer af en zei: „Wat betekende dat van die volgende keer? Ik zou wel eens willen weten wanneer dat zal zijn". Slagvaardig antwoordde de an der: „De volgende keer dat je me weer eens aanrijdt met je motor. En wat wil je eigenlijk van me?" Pier aarzelde. „Nu jaik wil de tóch maar naar de politie gaan, zie je. En dan moet ik toch naam en adres opgeven van wie ik aan gereden heb, begrijp je?" Op dat ogenblik werd het geblaf van een hond hoorbaar, een deur ging open en licht straalde naar buiten, weliswaar nog op een af stand van een paar honderd meter, maar toch nog zichtbaar door de nevel. Bijna automatisch draaide Pier zijn koplamp uit. ..Ik heet Corrie van Dijk", fluis terde het meisje gehaast. „Maar laat me nu gaan, vader staat al te kijken Straks denkt hij, dat ik stiekum met een jongen uitge weest ben". Pier moest er harteliik om lachen en vergat te vertellen wie hij zelf was. Tevreden reed hij te rug naar de fietsenmaker in het dorp, waar een mopperende Freek op hem wachtte. Maar de woorden van Corrie bleven hem de volgen de dag bij Was die vader daar zo op tegen, dat ze thuis werd ge bracht door een jongen? Daar moest hij meer van weten en eigenlijk was die Corrie toch een meisje dat er zijn mocht, al had ze dan ook nog de oude kleder dracht. Eigenlijk moest een meisje uit de stad hem toch veel meer aantrekken. Vooral 's zomers wa ren die toch heel wat vlotter en sportiever gekleed. Maar iets in het meisje dat hij zo plotseling had ontmoet trok hem aan en dus be sloot hij een aantal avonden in de omgeving van haar vaders boerde rij te blijven en uit te kijken. Het duurde een volle week voor zijn geduld beloond werd, maar toen had hij ook het genoegen, dat hij net kon doen alsof de ontmoe ting heel toevallig was Nog ter wijl hij met een kalm gangetje over de straatweg reed, zag hij haar op de fiets over de sintelweg aankomen. Straks zou ze de straat weg oversteken naar het fietspad aan de linkerkant. Wacht, met een beetje handigheid kon hij het pre cies zó aanleggen, dat hij er tege- 17 lijk was en haar bijna wéér aan reed. Hij gaf iets meer gas en in derdaad moest het meisje voor de naderende motor afremmen, toen zij de wsg wilde oversteken. On middellijk remde ook Pier af en bracht zijn motor vlak voor haar fiets tot stilstand. „Ha die Corrie! Is je fiets weer heel? Mooi en zou je niet liever achter op de motor gaan zitten? Je ziet hoe gevaarlijk het tegen woordig op de weg is: bijna had ik je wéér overreden!" Geamuseerd keken een paar meisjesogen hem aan. „Ja, wat toevallig hè? Hele avonden hoor ik tegenwoordig een motor in de buurt en ja hoor, als ik me einde lijk eens naar buiten waag wordt ik er zowat door overreden! Wat een toeval hè?" Ietwat verlegen keek Pier in het gezichtje, dat door donkere krul len, die onder een smetteloos witte kap uitkwamen, werd omlijst. In haar gouden krullen speelden de laatste zonnestralen van de sep- temberavond hun gouden glanzen. Hij zag de rode bloedkoralen rond haar hals, de kleurige beuk en het zwarte jak en hij werd zich plotse ling bewust, dat zij hem sterk aan moeder herinnerde Zat dit nu en kel in de kleren, dus in de buiten- kant, of was er nóg iets? Maar snel overwon hij zijn verlegenheid en zei eerlijk: „Nou ja, een paar keer ben ik hier wel in de buurt geweest. Corrie. Had je geen zin om achterop te zitten?" „Waar zie je me eigenlijk voor aan? Dat ik zomaar met een wild vreemde op stap zou gaan? Wie ben je eigenlijk?" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9