£sso) GAS CADEAU i 1 GRAMMOFOON PLAAT ANKER - ZIERIKZEE Er zijn flessen en FLESSEN HET GAS IN DE FLES ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 15 MEI 1959 No. 18564 NOG EENS DE WONINGNOOD Rotterdams ingenieur pleit voor standaardtype ééngezinswoningen Ongunstige styging van bouwkosten In Nederland VLAARDINGEN, 14-5. Ir. H. van den Broek, die verbonden is aan de dienst volkshuisvesting te Rotter dam, heeft vandaag in Vlaardingen, tijdens de vergadering van de „Provinciale contact-commissie Z - Holland inzake het woonruimte- vraagstuk", een lans gebroken voor het bouwen van een standaard-type eengezinswoningen. Hij betoogde in het algemeen, dat het bouwen van dit type woningen goedkoper zou zijn dan het bouwen van etagewoningen. Dit zou weer tot gevolg hebben, dat de woning nood, die op het ogenblik nog het grootst is voor dat type woningen, waarvoor een lage huurprijs geldt, sneller uit de wereld geholpen zou kunnen worden. Na in het begin van zijn toe spraak de woningwet aan een korte beschouwing onderworpen te heb ben, zei de heer van den Broek, dat Nederland, wat de stijging van bouwkosten betreft, zeer ongunstig afsteekt bij andere landen. In de periode van 1953 tot 1958 stegen de bouwkosten in Nederland met niet minder dan 39 pet. Voor België was dit 7 pet., voor Denemarken 12 pet., voor Frankrijk 27 pet., voor Italië 10 pet., voor Zweden 9 pet., voor Zwitserland 14 pet en voor west- Duitsland 17 pet. Lagere huren Nadat spreker betoogd had dat de woningnood zich verreweg het sterkst uit in de vraag naar wonin gen met lage huren, en dat de vraag naar duurdere woningen nog wel aanwezig is, maar in geen enkele verhouding staat tot de vraag naar woningen met een huurpeil van Ingezonden mededeling Hulp voor spastische kinderen In verband met het feit dat velen op woensdagavond 13 mei de ver pleging van spastische kinderen van nabij konden aanschouwen in de V.P.R.O.-televisie-uitzending van dokter A. C. van Swol, bericht de Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind dat* in samenwer king met een aantal Nederlandse bedrijven een nationale actie wordt voorbereid om gelden te verkrijgen voor de bouw van internaten voor gebrekkige kinderen. Met financi ële steun van deze bedrijven wer den voor de Stichting nl de alleen- verkooprechten verworven voor een volkomen nieuw soort projectie plaatjes. Door het bedrijfsleven zijn reeds meer dan 4.000.000 (vier miljoen) van deze projectiestroken aange kocht. De vissterfte in Zuid-Holland 's-GRAVENHAGE, 14-5 Ook buiten de boezem van Rijnland sterven op het ogenblik vissen in wateren van Zuid-Holland. Onder andere drijft nogal wat dode vis in de Haagse kanalen en grachten. Vernomen wordt van het Hoog heemraadschap van Delfland dat de hier en daar in Delfland gecon stateerde vissterfte een gevolg Is van zuurstofgebrek in het water. Dit zuurstofgebrek vloeit voort uit het feit dat de inmaling van water uit Rijnland te Leidschendam is stopgezet zodra bleek dat de ver giftiging van het Rijnlandse water in westelijke richting voortzette. Dientengevolge moet water uit de Nieuwe Maas, dat op het ogenblik zuurstofarm is, worden ingelaten. Het normale zuurstofverbruik in Delflands boezem leidde tot verdere verlaging van het zuurstofgehalte in dit water hetgeen op zijn beurt tot vissterfte aanleiding gaf, aldus het bestuur van Delfland. f 15 of minder, zeide hij, dat hier uit duidelijk blijkt, dat de stijging van de welvaart is achtergebleven bij de verhoging van de bouwkos ten. Spreker ging vervolgens na wel ke verschillen er bestaan tussen de produktie van normale gebruiks artikelen en de produktie van wo ningen. Zo merkte hij op dat in het eerste geval het gehele produktie- proces in een hand wordt gehouden, terwijl dit bij de produktie van wo ningen niet het geval is. De laatste geschiedt in verschillende fasen. Ingezonden mededeling Wordt weer fit van lijf en leden, bevrijd van Uw rheumatiek. Door een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. Kruschen's aansporende werking op Uw bloedzuiverende organen geeft deze weer jeugdige kracht. Uw bloed gaat weer sneller stro men; pijn verwekkende onzuiverhe den kunnen zich niet meer vast zetten en zo verdwijnt de oorzaak van die slopende pijn. U moet niet wachten - U moet vandaag met Kruschen beginnen en zo Uw Rheumatische pijnen uitbannen - radicaal! Alphen in N.-Brabant heeft streekmuseum ALPHEN (N.B.), 13-5. In het feestvierend Alphen in Noord-Bra bant dat in een lange reeks van festiviteiten en plechtigheden zijn 1250-jarig bestaan herdenkt, heeft mr. F P. Th. Rohling, hoofd van de 'afdeling oudheidkunde en natuur bescherming van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, vandaag met een wat moeizame klap met een vele eeuwen oude stenen bijl de opening verricht van het nieuwe streekmu seum voor oudheidkunde. Ingezonden mededeling jp m m m m a m m 1 ...een 45-toeren met foto-tips Vraag er om bij uw fofohandolaari ««ssasssEsaea Ook watervergiftisin» o O O in België DEN HAAG, 14-5 Het vraagstuk van de watervergiftiging door on verantwoordelijk afval en vuil spuien doet momenteel ook in Bel gië opgeld. De verontwaardiging over de verontreiniging van de mooie plassen bij Vossem in het Brabantse is groot. Duizenden vis sen, die het de laatste tijd door toe nemende verontreiniging van het water uit naburige plaatsen al zwaar te verduren hadden, hebben de strijd waarschijnlijk door de hitte van de laatste dagen moeten opgeven. Hun rottende lijven ma ken de Vossemse plassen nu pas recht tot open riolen. Hengelaars en natuurbonden hebben protesten bij de overheid ingediend, aldus bericht de Brusselse Le Soir. Ingezonden mededeling vanaf f 1 353,- Grote voorraad bij de Vespa-dealer HOLLANDSE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW Landbouw heeft een voortdurend stijgende behoefte aan krediet Inzicht in bedrijfsvoering nodig Op de vergadering van de Hol landse Maatschappij van Landbouw is o m .het woord gevoerd door ir. J. S. Keyser, directeur van de Co öperatieve Centrale Raiffeisen- bank over de financieringsvraag stukken van de Nederlandse land en tuinbouw. De landbouw heeft een voortdurende stijgende krediet behoefte voor mechanisatie, verbe tering van grond en gebouwen, uit breiding van veestapel, toenemend verbruik van kunstmest en veevoe der, prijzen en lonen. Boeren- en tuindersbedrijven,, zowel als de stormachtige coöpera tieve ontwikkeling, hebben dus grote kredietbehoefte Bovendien zal voor overneming van bedrijven in de naaste toekomst - meer dan de helft van de boeren is ouder dan 50 jaar - veel geld nodig zijn. De agrarische financiering dient op de traagheid van het produktie- proces te zijn afgestemd. De moge lijkheden om met krediet winst te behalen zijn door de langzame geld- omzetting en de relatief grote rol van het vaste kapitaal niet groot. De landbouw hesft lang grondkre- diet voor de financiering van grond en gebouwen, middellang krediet voor de financiering van dode en levende inventaris en tenslotte kort krediet voor de financiering van het produktieproces. De boeren- Verre druk TOKIO, 14-5. De eerste krant die van pagina-facsi miles, gezonden door een beeldzender uit een veraf ge legen stad, gedrukt wordt, zal van 1 juni a.s. af op com merciële basis in Japan ver spreid worden. De (Europe se) apparatuur is eigendom van het Japanse landelijke dagblad Asahi in Tokio en verbindt de Japanse hoofd stad op deze unieke wijze journalistiek met het noor delijke eiland Hokkaido. Tot nog loe waren de kranten die Hokkaido uit Tokio be reikten, steeds twee dagen oud. 's-GRAVENHAGE. Op Pinkster maandag zal het postmuseum aan de Zeestraat in Den Haag 30 jaar bestaan. In Caracas, de hoofdstad van Venezuela, zijn mobiele groepen van de gezondheidszorg begonnen met de inenting van bijna een kwart miljoen kinderen tegen kin derverlamming, welke ziekte al daar epidemische vormen begint aan te nemen. leenbanken zullen waarschijnlijk de behoefte voor middellang en kort krediet wel kunnen dekken, mede via de kredieten aan aankoop- en verwerkingscoöpersties. Het rechtstreeks krediet Voor rechtstreeks krediet aan de boer en tuinder is het nodig een inzicht te hebben in de bedrijfs voering. Vele boeren zijn op dat punt nog terughoudend, maar tuin ders en de jonge bedrijfsgenoten in de nieuwe polders zien het enorme belang hiervan wel in en kunnen hun bedrijven daardoor zo gunstig mogelijk financieren, beter, dan vaak het geval is met partikulier krediet, zo meent ir. Keyser. De banken werken met spaargelden, ook van niet-agrariërs, zodat op het punt van de zekerheden voor zichtig te werk wordt gegaan. Be langrijk zijn daarom de borgstel lingsfondsen. De kredietverlening door de boerenleenbanken bedroeg op 1 januari 1222 miljoen gulden, waarvan 70 percent zuiver agra risch krediet. Weekeinde Artsendienst Zierikzee Weekeinde 16-18 mei: P. W. J. Vo gelaar, telef. 01110-2280. Weekeinde Artsendienst Midden-Schouwen Weekeinde 16-18 mei: W. Terpstra te Brouwershaven, telef. 01119-280. TONEEL EN FILM „Port Afrique", een „crime story' in Afrikaanse havenstad „Trein van tien over drie" - spannend filmwerk De Concertzaal opent het week einde-programma met de film „Port Afrique", met Pier Angeli, Phil Carey en Dennis Price. Het is een verfilmd detectiveverhaal, spelend in een Noordafrikanse stad, waar op het punt van geweld de mense lijke samenleving niet altijd brand schoon is. Een man vindt bij terug keer in de stad zijn vrouw om het leven gebracht en hij begint een enorm speurwerk naar de dader, waarbij hij in contact komt met een lieftallig zangeresje, dat hij echter ten onrechte gaat verden ken. Als een moordaanslag op hem zelf wordt gepleegd, krijgt hij de draad te pakken die leidt naar de ontknoping. „Revolvergevecht in Montana" „Revolvergevecht in Montana" is een pittige „Western", spelend in het Montana van 1863, waar goud wordt gevonden, dat de menselijke begeerten opwekt. In het plaatsje Bannack heeft men een flinke she riff, maar niemand komt op de ge dachte dat hij in werkelijkheid de leider is van een bende struikro vers. Het gerecht treedt aan in de vorm van John Malvin, die merk waardige ontdekkingen doet. Heel ingewikkeld wordt de intrige als John met de struikrover op de bak van een postkoets een tocht maakt, met naast zich een lieftallige jonge dame. In het verdere verloop van de film gaat dit meisje nog een be langrijke rol spelen en eindelijk laat de sheriff het masker vallen en kan John het werk doen waar voor hij eigenlijk is gekomen. Bioscoop hotel „Bom" Bioscoop hötel „Bom" te Haam stede presenteert de spannende film „De trein van tien over drie", met niemand minder dan Glenn Ford in de hoofdrol. De sheriff van Arizona slaagt er na een bloedige overval in een gevreesde bende leider te arresteren. De bendeleden komen er echter achter dat men hun leider in een hotelkamer ge vangen houdt, in afwachting van het vertrek van de trein naar Yuma. De sheriffs helper Evans slaagt er echter in de bandiet naar het station te brengen. Overal lig gen de bendeleden in de hinder laag. De situatie schijnt tenslotte hopeloos, maar de bandiet springt tenslotte vrijwillig met Evans in de goederenwagon. De moed en standvastigheid van Evans hebben de bewondering van de bandieten leider gewekt. Het ruudvlee9 blijft aau de dure kant Weinig optimisme in slagersbedrUf UTRECHT, 13-5. Het rundvlees blijft aan de dure kant. Ook het varkensvlees, vooral het magere vlees als hammen en strengkarbo- nade, is de laatste weken in prijs flink gestegen. Dit alles geeft wei nig reden tot juichen in het slagers- bedrijf. Dit verklaarde vanmiddag de heer C. Burger op een te Utrecht gehouden vergadering van het Be- drijfsschap voor het slagersbedrijf. Deze spectaculaire stijging becijfer de de heer Burger ook uit het op lopen van de grossiersprijzen. In januari was de groothandelsprijs f 2,96 per kilo, begin mei noteerde men reeds f 3,27. De heer Burger deelde voorts mede, dat er een pommissie is be noemd, die zich zal uitspreken over de al of niet noodzakelijkheid van aansluiling van grootwinkelbedrij ven. Hij toonde zich een voorstan der van toetreding, omdat, volgens hem, de g-ootwinkelbedrijven te vrij zijn met betrekking tot de so ciale we'geving, heffingen, vakan tiebepalingen en dergelijke. Het Bedrijfschap besloot, niet di rect in te gaan op het verzoek van het waarborgfonds van het slagers- bedrijf om f 76.000 beschikbaar te stellen uit bestemmingsheffingen ten einde vakbekwame personen, die niet zelf over voldoende kapi taal beschikken, kredieten te ver lenen voor overneming van bedrij ven. Volgens het Bedrijfschap is dit bedrag te hoog en men wil ook, zo er een bestemmingsheffing toe gepast wordt, een langer tijdsver loop hiervoor bepalen. In overleg met de federatie van slagerspa troonsbonden zal nu bestudeerd worden, welke moeilijkheden er zijn om door spreiding van de ga ranties het risico over meer orga nen te verdelen. In?P7nndpn Regelingen voor tarwe, brouwgerst en voedergranen 's-GRAVENHAGE, 14-5. In de vergadering van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruch ten is de tarwevegeling voor het oogstjaar 1959-'60 ter sprake ge bracht. De garantieprijs is vastge steld op f 30,95 per 100 kg. of f 1,75 hoger dan in 1958. Ook ditmaal is een „staffelrege- ling" opgesteld om de gemiddelde prijs te kunnen nastreven. In augustus zal de prijs f 29,55 zijn. met 35 cent per maand oplopend tot f 32,35 in april 1960. Op 23 augustus zal de verplichte bijmenging van inlandse tarwe in bvood van 25 tot 35 percent worden verhoogd. Het voedselbureau im portbureau V I.B. zal eind septem ber, december, februari en april aangeboden tarwe kunnen kopen tegen staffelprijzen. NIEUWERKERK Vereniging exploitatie diepvrieskluis opgericht De coöperatieve vereniging tot exploitatie van een diepvrieskluis alhier is thans definitief opgericht. In de vergadering van 12 mei jl werd de notariële acte gepasseerd. In deze vergadering werd tevens besloten om half juni een excursie te organiseren om de werking van een in bedrijf zijnde diepvrieskluis te bezichtigen. Esso Gas,flessen bevatten, gegarandeerd 13 kg veilig butaangas. Heus... met Esso bent U beter uit. Vakkundige voorlichting en volledige service door ervaren depothouders. DE GOUDEN COBRA 3. „Laat mij maar eens met hem praten", zegt Aram en met een vriendelijke schouderklop stelt hij de kleine arrestant wat op zijn gemak. „Ga daar maar eens zitten, Kleine-Kim en vertel eens wat je met de zak met kostbaarheden van plan was. Wilde je je meester Abdullah gaan bestelen?" „Kleine-Kim geen dief", sputtert het schooiertje verontwaar digd, „maar Kleine-Kim veel jaren hard werken in huis van Ab dullah en als loon krijgen alleen slaag en trappen! Nu meester Ab dullah op reis, dus ikke neem zelf loon voor veel hard werk „Juist", grinnikt Aram begrijpend, „ik kan je geen ongelijk geven. Maar weet jij ook, waar je meester heen gereisd is?" „Nee, ikke niet weten", zegt de jongen schouderophalend, „hij plotsklaps vannacht vertrokkenMisschien naar Tobroek, naar slavenmarkt, waar hij Kleine-Kim gekocht heeft „Dat is een mogelijkheid!" roept Aram verrast. „Zou je dat. stadje kunnen terugvinden? Zou je de haven herkennen, waar je toen bent ingescheept, als we er langs varen?" „Ikke geloof van wel", zegt Kleine-Kim. „Prachtig", roept Aram uit, „dan gaan wij sa: en het zeegat uit!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5