Opdracht voor prof. de Quay Westelijke mogendheden stellen Duitse hereniging voor in 4 etappes DE ZIERIKZEE5CHE COURANT VRIJDAG 15 MEI 1959 No. 18564 115e jaargans HnmmsmFMNiEiiwiRonF ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE! Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 A. Korthals, mej. mr. M. A. M. Klompé. Middelste rij: v.l.n.r. prof. dr. J. Zijlstra, mr. A. C. Beerman, mr. E. H. Toxopeus, mr. dr. C. J. M. A. van Rooyen. Onderste rij: v.l.n.r. mr. V. G. M. Marijnen, S. J. v. d. Berg, drs. J. de Pous, mr. J. L. M. Th. Cals. ROTTERDAM KRIJGT METROVERBINDING CENTRAAL STATION-ZUIDPLEIN Gehele trajekt 5.5 km lang ROTTERDAM, 14-5. De gemeen teraad van Rotterdam heeft van avond zonder hoofdelijke stemming alleen cén C.H.U.-lid wenste aan tekening dat het tegen was - be sloten tot de aanleg van cm me troverbinding van het Centraal Station onder de Nieuwe Maas door naar het Zuidplein. Tevens werd een eerste krediet gevoteerd ad f 31.300.000,voor de uitvoering van het rivierkrui- send gedeelte ervan. Eenmaal voltooid, zal het gehele traject vijf-en-een-halve kilometer lang zijn. Aan de rechter Maas oever zal het ondergronds zijn. Aan de linker Maasoever zullen de 32 treinstellen, die een maximumca paciteit van 3.500 passagiers per kwartier hebben, bovengronds ko men, om via een viaduct het Zuid plein te bereiken. Het gehele plan zal een bedrag van ruim 134 miljoen gulden ver gen. Op 16 juni 1956 had de gemeente raad reeds besloten tot de aanleg van een tramtunnel, maar daarna won de overtuiging veld, dat de verkeersontwikkeling een andere oplossing dan een tramtunnel zou vragen. BRUMMEN. De 66-jarige brom fietser G. Zwarthof uit Brummen werd door voorbijgangers leven loos naast zijn bromfiets aangetrof fen op het rijwielpad in het buurt schap Zaaibroek nabij de Eerbeek- seweg. Hij moet tegen een langs het fietspad staande paal gereden zijn. De man woonde alleen. De Geneefse conferentie Berlijn zou een .verenigde stad" moeten worden GENEVE, 14-5. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, heeft donderdag middag op de conferentie van Ge- nève het „wcstelykc plan" voor de hereniging van Duitsland, de Euro pese veiligheid en een vredesver drag met Duitsland ingediend. Dit plan voorziet in het oplossen van het vraagstuk van de hereni ging van Duitsland in vier etappes en stelt gelijktijdige maatregelen voor de Europese veiligheid voor. Het voorziet tevens in een over gangsregeling voor de kwestie-Ber- lijn. Berlijn zou een „verenigde stad" moeten worden. In de eerste etappe zoii Berlijn moeten worden verenigd na vrije verkiezingen en onder controle van de vier grote mogendheden of de Verenigde Naties moeten wor den geplaatst. Een gekozen raad, onderworpen aan het opperste ge zag van de grote vier, zou de stad moeten besturen. De vrije toegang tot de stad zou moeten worden ge garandeerd door de grote vier die het recht zouden houden troepen in Berlijn te handhaven. In deze fase zouden de grote vier een „gemeen schappelijke verklaring" over een vreedzame regeling van geschillen, het afzien van het gebruik van ge weld en het weigeren van hulp aan een aanvaller, moeten onderteke nen. De tweede etappe In de tweede etappe zou een ge mengde commissie voor geheel Duitsland belast worden met het versterken van de technische con tacten, de bevordering van vrij personenvervoer en het opstellen van een ontwerp-kieswet voor heel Duitsland die aan een volksstem ming zou worden onderworpen Deze commissie zou bestaan uit 25 afgevaardigden van west-Duitsland en tien van oost-Duitsland. Als geen overeenstemming zou worden bereikt zouden de Duitsers kiezen tussen twee ontwerpen De besluiten van de commissie zouden genomen worden bij meer derheid van drievierden waardoor oost-Duitsland dus besluiten kan tegenhouden. De derde en vierde étappe In deze derde faze zouden de volgende veiligheidsmaatregelen worden genomen: 1. De vestiging van een zóne be staande uit twee gelijke en even belangrijke delen aan weerszijden van een lijn, die bij wederzijdse overeenstemming zou worden vast gesteld. Voor de nationale en bui tenlandse strijdkrachten in deze zóne zouden plafonds worden op gesteld. 2. Terugtrekking van de buiten landse troepen uit deze zóne na hei sluiten van het vredesverdrag. Ver mindering der Amerikaanse en Russische strijdkrachten tot 2.1 miljoep en later tot 1.7 miljoen. 3. Ingeval van toetreding van Duitsland tot de NAVO of het Pact van Warschau, zouden de weste lijke en Russische strijdkrachten blijven in de zóne waar zij thans gestationeerd zijn. De vierde en laatste étappe voor ziet in een definitief vredesverdrag met een verenigd Duitsland. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De strijd tegen het kwaad dat in de mens is, hebben wij niet te voeren door anderen, maar door onszelf te oordelen. De westelijke voorstellen EERSTE REACTIES UIT MOSKOU NIET ERG BEMOEDIGEND MOSKOU, 14-5. Het Sowjct-pers- bureau „Tas" verklaarde dat het westelyke plan gebaseerd is op een „verouderde opvatting" en geen rekening hield met de huidige si tuatie in Duitsland. In het plan zijn - aldus „Tass" - enige gecompliceerde internatio nale kwesties verwerkt, waardoor men „waarschijnlijk" niet tot een snelle oplossing van een vredes verdrag met Duitsland zal kunnen komen". Premier Chroesjtsjef verklaarde in een rede te Kisjinef, in de Sow- jet-republiek Moldavië, dat de Sow- jet-Unie alles in het werk stelt om op de conferentie te Genève tot een goed resultaat te komen. Hij sprak ter gelegenheid van de uitreiking van de versierselen van de Orde van Lenin aan Moldavië, wegens successen op landbouwgebied. Chroesjtsjef herhaalde dat de Sowjet-Unie en mogelijk andere communistische landen, misschien gevolgd door enige niet-communis- tische staten, een vredesverdrag met oost-Duitsland zullen sluiten, als het Westen niet een vredesver drag met Duitsland sluit. Het Rotterdams Kamerorkest ROTTERDAM, 15-5. - Toen de klok gisteravond twaalf uur sloei .i; begon de gemeenteraad van Rot terdam voor de tiende maal na de oorlog een discussie, die ging over het Rotterdams Kamerorkest. Het eind van het liedje was, dat met alleen de stem van de heer Van Dis (S.G.P.) tegen, een motie werd aan genomen, die het voortbestaan van het orkest zou kunnen betekenen. EMMEN. In de staatsbossen van Drente, is de boswachterij van Or- velte in de gemeente Zweeloo, heeft een van de felste bosbranden van de laatste jaren gewoed. In onge veer een uur tijds gingen ruim zes hectare bos en een groot complex heide in vlammen op. H.M. de Koningin heeft ten pa- leize Socstdijk prof. dr. J. E. de Quay ontvangen en hem opgedra gen een kabinet te vormen, aat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksverte genwoordiging. Prof. de Quay heeft de Koningin verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. Zoals bekend, heeft de minister van Staat pro'f. Beel gisteravond ROTTERDAM. In het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam is overleden de 80-jarige R. Verhoef van de Kanaalweg in Capelle aan de IJssel. Hij stond op een bruggetje aan de Kanaalweg een luchtje te schep pen, toen een vrachtauto passeerde, die hem raakte. Hierdoor kwam de oude man in een sloot terecht. aan de Koningin verslag uitge bracht van zijn bevindingen. De laatste moeilijkheden, die prof Beel had, betroffen het vinden van een figuur voor het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Naar verluidt heeft hij voor het bekleden van deze functie een toe zegging ontvangen van mr. dr. C. J. M. A. van Rooij, burgemeester van Eindhoven, tevoren burge meester van Venlo. Deze personen worden genoemd als ministers in het nieuwe kabinet: Bovenste rij: v.l.n.r. mr. J. M. A. H. Luns, mr. J. van Aartsen, drs. H. Veelbelovend ventje op avontuur 's-GRAVENHAGE, 14-5. - De Haagse politie heeft zich ontfermd over een dertienjarig jongetje, dat nog al wat aspiraties had, maar wie het aan geld ontbrak. Om zich wat „bedrijfskapitaal" te verschaffen, nam het ventje een fles melk weg, welke hij leegdronk en daarna bij een melkboer inle verde, die hem daarvoor twintig cent statiegeld gaf. Hij kocht toen een perronkaartje en stapte in de trein naar Rotterdam. Toen hij de conducteur zag aankomen om de kaartjes te knippen, zocht hij een veilige schuilplaats op het toilet. In de Maasstad aangekomen, wist hij onopgemerkt het station te ver laten en ging zijn geluk met zak kenrollerij proberen. Hij had ech ter geen succes en keerde als lifter naar Den Haag terug. De volgende dag begaf hij zich voor het andere dubbeltje op de zelfde wijze naar Rotterdam, waar hij besloot in de Bijenkorf te gaan opereren. Het geluk was niet met hem en hij werd gegrepen. De Haagse politie heeft reeds vroeger twee keer met hem te doen gehad voor zakkenrollerij. Westelijke persreacties op Genève LONDEN, 15-5. Het plan voor hereniging van Duitsland en de veiligheid van Europa, dat de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, donderdag op de conferentie te Genève heeft inge diend, is door de Britse pers over het algemeen gunstig ontvangen. De liberale „News Chronicle" schrijft vrijdag dat het westen dit keer het initiatief heeft genomen en de Russen heeft overrompeld. De conservatieve „Daily Express" meent dat het westen, sinds het begin van de koude oorlog, nog nimmer zo'n verstrekkend plan voor de vrede heeft ingediend. De onafhankelijke „Times" noemt het westelijke plan een elegante en logische synthese dat de vraagstuk ken inzake Berlijn, de Duitse her eniging en de Europese veiligheid in één geheel samenvat. Effectvolle museum- f beveiliging 4 WENEN, 14-5. De musea in We nen zullen binnenkort tegen in braak beveiligd worden. Aanlei ding tot een verbetering van de be veiligingsmaatregelen xoas, de dief stal van twee uit kunsthistorisch oogpunt waardevolle tapijten uit het museum voor toegepaste kunst. De chef van het Weense veilig heidsbureau, dr. Heger, heeft op een studiereis in Zwitserland de veiligingsinrichting van een muse um in Zürich bezichtigd waarbij gebruik gemaakt wordt van „elek trische gordijnen" bij aanraking waarvan een alarmsignaal in wer king wordt gesteld. Verder wordt voor de afsluiting een speciaal soort glas aangewend dat niet ver nield kan worden zonder dat dit op grote afstand hoorbaar is. De Zending in Afrika 's-GRAVENHAGE, 15-5. Een de zer dagen had ds. P. J. Mackaay, secretaris van de Raad voor de Zending der Nederlandse Hervorm de Kerk, een onderhoud met ds. Pierre Benignus, de Franse zen dingspredikant, die in opdracht van de internationale zendingsraad een reis maakte door west-Afrika. Het zendingswerk, dat in dit wereld deel zal worden begonnen, wordt internationaal aangevat, vandaar dat ds. Benignus eveneens naar Kopenhagen, Bremen, Bazel en Londen is gereisd om te vertellen over de situatie in Afrika. Terwijl allerwege de Islam van uit het noorden in west-Afrika op dringt, is er onder de westerse zendingsarbeiders daar slechts zeer weinig kennis van deze godsdienst. Ds. Benignus heeft intussen erva ren, dat zowel de Afrikaanse ker- i ken als de Europese en Amerikaan se zendingsarbeiders gaarne een aantal zendelingen uit Europa wil len ontvangen, die zich gedurende hun studie in het Arabisch en in de theologie van de Islam verdiept hebben en die bereid zijn de men sen ginds als adviseurs terzijde te staan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1