I* cwoon R.T.M.-toerbus won na spannende strijd befaamde K.N.V.T.O.-rallye L 0 DA LINE viv; •*'- K' GESLAAGD JAARLIJKS TOEREVENEMENT Schouwse bus der maatschappij werd tiende HET JONGE GESLACHT Méttuurf- fóvckemewf °o ZEERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 14 MEI 1959 No. 18563 Onderzoek naar gevaarlijke vergiftiging van Zuidhollandse wateren Vissen sterven - Kinderen worden onwel 's-GRAVENHAGE, 13-5. Donder dag zal in Alphen aan de Rijn een bespreking worden gevoerd over de vergiftiging van de Zuidhol landse wateren, met name de Rijn landse boezem, die door deskundi gen als nogal bedenkelijk wordt beschouwd. Aan de bespreking zullen deelnemen het hoogheem raadschap Rijnland, de Provincia le Waterstaat, de Volksgezond heidsdienst, het Rijksinstituut zui vering afvalwater en de burge meesters van Alphen aan de Rijn en Gouda. Sinds vrijdag is vissterfte in de Oude Rijn opgetreden. In de loop van deze week blijkt de vergifti ging zich te hebben voortbewogen over de Aar, de Heimanswetering, de Does, de Vliet, het Brasemer- meer en de Westeinderplas. Dat is in de richting van Katwijk en Half weg, de plaatsen waarlangs het water van de Rijnlahdse boezem op zee wordt geloosd. Op het ogenblik meent men een aanwijzing te hebben voor de oor zaak van de vergiftiging. De eer ste vissterfte deed zich voor toen op een vuilstortplaats bij Goude rak aan de Hollandse IJssel afval van een chemische fabriek werd gestort juist terwijl grote hoeveel heden watêr van de Hollandse IJs- Nederland zeer dicht bevolkt NEW YORK, 12-5. Met 340 in- woners per vierkante kilometer behoort Nederland nog steeds tot de dichtst bevolkte gebieden ter wereld. Wanneer men de stad staten, zoals Hongkong, Berlijn of Vaticaanstad, niet meerekent, is Nederland zelfs het dichtst be volkte land. België telt 295 inwo ners per vierkante kilometer, Gr.- Brittannië 212, west-Duitsland 208, Italië 161, Luxemburg 122 en Frankrijk 80. Nog veel minder dicht bevolkt zijn de Verenigde Staten met 22 inwoners per vier kante kilometer, terwijl Canada slechts 2 inwoners per vierkante kilometer telt. Canada is daarmee even „dicht" bevolkt als Suriname of Nederlands Nieuw-Guinea De Nederlandse Antillen daarentegen tellen niet minder dan 196 inwo ners per vierkante kilometer. In Londen is dinsdag een manu script van een liederenboek, door Felix Mendelssohn geschreven voor zijn vrouw Cecile, voor 13.000 gul den verkocht Het boek is geschre ven omstreeks kerstmis 1845. Het ondertekende manuscript van Mendelssohns „Lentelied" geschre ven in 1843 in Leipzig, bracht ruim 3500 gulden op. sel de Rijnlandse boezem werden binnengelaten. Bij onderzoek is komen vast te staan, dat er op de vuilstortplaats bij Gouderak inder daad een giftige stof terecht is ge komen, afval van de fabricage van een organisch insectendodend mid del, dat door een fabriek in de omgeving van Rotterdam wordt vervaardigd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BREDA. De bijna 10-jarige Adri Marij nissen te Sprundel is op de Lokkerberg nabij de ouderlijke woning door neerstortend zand be dolven en tengevolge daarvan overleden. NIJMEGEN. In de Voorstadlaan te Nijmegen is de 9-jarige Hans Corbeek door een personenauto gegrepen en zwaar gewond. Enige uren later is hij in het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen overleden. De jongen hing achter een vracht auto, liet plotseling los en stak zonder om te kijken de weg over. Hij werd toen door een er achter rijdende auto gegrepen. AMSTERDAM. Een 51-jarige Amsterdamse dame die haar mond met waterstofperoxyde moest spoelen nam per vergissing een verkeerde fles, waarin ammoniak bleek te zitten. Hoewel zij de bij tende vloeistof onmiddellijk uit spuwde was haar mondholte toch reeds zodanig aangetast, dat zij in een ziekenhuis moest worden op genomen. HAARLEM. Te Haarlem is aan de gevolgen van een schedelbasis- fractuur overleden de 76-jarige heer N. Verdel. Hij werd op de Rijksstraatweg in Haarlem-noord, toen hij de rijbaan wilde overste ken, aangereden door een motor rijder. ROTTERDAM. Aan boord van het Noorse m.s. „Black Condor", liggende in de Lekhaven te Rotter dam, heeft de 18-jarige Noorse matroos Roar Bjerkan uit Trond- heim, het leiblok van een laad- mast, die hij liet zakken, tegen het hoofd gekregen. Met een schedel- basisbreuk werd hij naar het Ha venziekenhuis vervoerd, maar bij aankomst bleek, dat hij reeds was overleden. Ingezonden mededeling NU „Berini" kopen „Verpleegstersuniformen van nylon, terylene en bepaalde an dere kunststoffen wekken stati sche elektriciteit op en zouden tij dens operaties ontploffingen kun nen veroorzaken", zo is aan het Britse ministerie van gezondheid meegedeeld. DE GOUDEN COBRA 2. In de vroege ochtenduren klinken door een der straten van de havenstad Ithaca luide hamerslagen. Twee soldaten forceren met hamer en beitel de deur van het huis van Abdullah de Moor. „Het is te hopen dat we hier meer succes hebben dan in het huis van Ares", zegt de dikke senator Priamus tot Aram, die naast hem staat. „Als we hier ook geen aanwijzing vinden over het doel van hun zeereis, dan kun je je achtervolgingspogingen wel opgeven, vrees ik. Luid krakend bezwijkt de deur en haastig treden Aram en Pria mus binnen, gevolgd door de soldaten. „Doorzoek alle kamers", be veelt de senator, „en iedereen, die je aantreft, hlerbrengen!" Een der soldaten werpt de deur van een zijvertrek open en staat meteen oog in oog met een haveloos schooiertje, dat druk bezig is uit kisten en kasten allerlei kostbaarheden te graaien, die hij in een grote zak laat verdwijnen. De soldaat grijpt de knaap in z'n nekvel en sleurt hem de gang op, waar Aram en Priamus de schreeuwende, spartelende gevangene verwonderd opnemen. „Hoe heet je?" vraagt de senator bars. „Kleine Kim, heer", stottert de jongen, „ikke zijn slaaf van Abdullah (Van onze verslaggever) De K.N.V.T.O.-toerwagen rallye 1959 is een groot succes geworden voor de N.V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij. Er namen twee R.TJVI.-to er wagens aan deze spannende en interessante, door een stralende zon beschenen, rallye deel. De bus uit Rotterdam, met de chauffeurs Kok en Hablous, won de eerste prijs: een wandbord voor de onderneming en voor de bestuurders een polshorloge met stopwatch. Bovendien kon de directeur, dr. H. J. van Zujjlen, de ereprijs, een door Z.K.H. Prins Bernhard beschikbaar gestelde zilveren medaille in ontvangst nemen. De bus uit Schouwen-Duiveland, bestuurd door de chauffeurs M. Mol en J. Betist, won na een voorspoedige rit de tiende prijs en bovendien een zilveren medaille van de gemeente Eist. Aan deze achtste toerwagenral- lye werd deelgenomen door 42 toerwagens uit alle delen van het land. Gestart werd in Alphen aan de Rijn, Zwolle, Made en Gemert. De bus van Schouwen-Duive land vertrok na een vlot verlopen reis van de startplaats Made. Di rect na de start zat de spanning er al volop in. De deelnemers moesten onderweg 10 landschaps beelden, waarvan zij foto's hadden meegekregen, herkennen, hetgeen lang niet eenvoudig was. Als bij zondere opdracht was bovendien gegeven het vinden van een aantal opschriften binnen de bebouwde kom van een aantal plaatsen. Nog veel moeilijker werd het gemaakt tegen het einde van de ochtend, toen moest worden gereden op een z.g. blinde kaart, waarop de route was aangegeven Deze kaart had een schaal, afwijkend van de ge bruikelijke. Aan deze blinde-kaart- rit werd begonnen in Rhenen; de opgave was bijzonder zwaar en kwam velen op een flink aantal strafpunten te staan. De finish was in Eist. Het trajekt voerde de deel nemers door het fraaie Brabantse land naar het rijke Betuwse fruit- centrum. Het natuurschoon en de unieke vergezichten in eigen land waren ongetwijfeld voor zeer vele passa giers een openbaring. In de Dorpsstraat in Eist vonden hierna de rijvaardigheidsproeven plaats, muzikaal omlijst door het BB A-muziekkorps en de GTW- Harmonie. De passagiers nuttigden inmid dels in het feestelijk opgemaakte plaatsje hun lunchpakketten. De rijvaardigheidsproeven vormden 'n boeiend schouwspel, dat bijge woond werd door de vele honder den passagiers uit de bussen en vele Elstenaren. Gezegd mag wor den dat de bevolking van het Be tuwse dorp zeer sterk meeleefde. Er wapperden vele vlaggen en er was een fraaie welkomstpoort op gericht. De chauffeurs moesten na de proeven bovendien een vijftien tal verkeersvragen schriftelijk be antwoorden. Hiëroglyphen- rit In de middag werd een zg. hië- roglyphen-rit door de Betuwe ge maakt. Deze opgave was voor de meesten niet te moeilijk. De bus uit Schouwen reed deze prachtige rit zelfs geheel foutloos. H'et traject voerde door minder bekende delen van de Betuwe, doch imponerend door de prachtige riviergezichten, de typische Betuwse boerderijtjes en de fraaie kerkjes. In de grote veilinghal te Eist werden hierna de prijzen uitge reikt na een optreden van ama teurs uit Eist en Nijmegen De burgemeester van Eist gaf uiting aan zijn groot enthousiasme over het feit dat deze rallye dit jaar zijn kleine gemeente in het mid delpunt van de belangstelling had geplaatst. Een aardig programma punt was hier de „mode-show" van Walcherse 18e en 19e eeuw- se klederdrachten. De prijzen wer den bekendgemaakt en uitgereikt door mr. D. van Setten, voorzitter van het algemeen bestuur. Mo'e, maar zeer voldaan aan vaardden hierna de vele R.T.M.- passagiers de reis terug. In hotel „Swindregt" te Zwijndrecht bood de directie passagiers en personeel een diner aan, dat een zeer geani meerd verloop had. Verschillende sprekers brachten hulde aan de chauffeurs voor hun prestaties op deze dag geleverd en aan de direc tie voor de uitstekende organisa tie en verzorging van de passa giers De burgemeester van Burgh, jhr. A. van Citters dankte namens de Schouwse deelnemers voor de zorgen door de R.T.M. besteed aan deze moeilijke doch zeer interes sante en zo succesvol verlopen ral lye. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Ingebruikneming con ul'atie- bureau voor zuigelingen Wij vernemen van het bestuur der Groene Kruis-afdeling alhier, dat het nieuwe bij het Wijkge- bouw getrokken Consultatiebureau voor Zuigelingen, op zaterdag 23 mei a.s. officieel in gebruik zal worden genomen. OOSTERLAND Heropening „Blauwe Keet" Het herbouwde café, restaurant, slijterij „Blauwe Keet" zal op za terdag 16 mei a.s. officieel worden geopend. Fraude bij veiling Goes GOES, 12-5. In Goes is bij d'e Veilingvereniging Zuid Beveland een ernstige fraude ontdekt, die te maken heeft met de hoeveelheden ingezonden en afgeleverd fruit. Het onderzoek, dat een gedeelte lijke opheldering van deze fraude bracht, heeft geleid tot het ontslag van de chef van het pakstation, de 36-jarige J. L. uit Goes De direk- tie van de veiling zocht al gerui me tijd naar de verschillen, die geregeld optraden bij de hoeveel heden ingezonden en afgeleverd fruit. Tenslotte rees de verdenking tegen de chef van het pakstation, die al vele jaren werkzaam was op de veiling Goes. FEUILLETON De zon was juist ondergegaan, toen beide vrienden op de boerde- ij dicht aan de duinen gelegen, aankwamen. Gelukkig had de boer de machine naar huis gehaald en op de dorsvloer gezet, waar 'elek trisch licht aanwezig was. De re paratie had niet veel te betekenen en in een kwartier was Pier klaar. De gebruikelijke uitnodiging om koffie te drinken aanvaardden hij en Freek, daarna praatten ze. nog een half uurtje met de boer en zijn gezin en daarna stapten ze op. Bui ten was een nevel komen opzetten uit zee en hier en daar was het zicht plotseling slecht Maar Pier was een ervaren motorrijder en met een kalm gangetje snorde hij weer stadwaarts. Juist waren hij en Freek het eerste dorp gepasseerd, toen het onverwachte gebeurde. Tussen de bomen van de straatweg was het niet zo nevelig en met een gange tje van rond de vijftig kilometer was er geen gevaar bij. Het felle koplicht van de motor straalde ver vooruit langs de bomen Daarach ter lag het fietspad, maar er reed bijna niemand. Toen draaide op eens een fietser van tussen de bomen de weg op, nauwelijks twintig meter vóór de motor. Gas afgooien en remmen was voor Pier een automatische handeling, maar de klinkers van de straat waren vochtig en hij slipte enige meters door. Met een behoorlijke klap nakte hii nog het achterwiel van de onvoorzichtige wielrijder en deze sloeg tegen de stenen. In en kele seconden waren Pier en Freek van de motor af en bij hun slacht offer Het bleek een boerenmeisje uit de buurt te zijn van naar schatting een jaar of twintig, maar behalve een paar ontvellingen en wat blau we plekken had ze geen letsel op gelopen. Pier en Freek hielpen haar op de been en zetten de fiets tegen een boom. Freek bromde: „Mens, hoe kon je toch zó stom doen!" Maar Pier zag wel, dat het meisje totaal overstuur was. „Hou nu maar geen strafpredikatie" zei hij kalm. „De schade is trouwens ge heel aan haar kant. Kom op, jon gejuffrouw, vertel maar eens waar je woont, dan zullen wij je erheen brengen en dan moet de politie maar uitzoeken wie er gelijk heeft, of je vader". Maar nu was het meisje de schrik de baas. „Zijn jullie nou helemaal mal? Laat de politie er asjeblieft buiten! Ik keek niet uit en het was mijn eigen schuld. Is er iets stuk aan jullie motor? Niet? Nou, dan red ik mijzelf wel". Resoluut pakte ze haar fiets om haar weg te vervolgen, maar dat viel tegen. Een pedaal en het ach terwiel waren verbogen en de fiets zou ze moeten dragen. „Luister eens even, juffie", stel de Freek galant voor. „Als je mij vertelt waar je woont, breng ik je even thuis en ondertussen sleept mijn knechtje je fiets wel achter 16 ons aan H'et geeft geen pas dat een dame met een fiets sjouwt". „Dat dacht ik ook", zei Pier op gewekt. „Maar je bent toch vlug ger thuis als je bij mij achter op de motor gaat zitten en hém dat karretje laat slepen". En omdat Freek geen motorrij bewijs bezat vond de laatste op lossing tenslotte doorgang. Mop perend zette Freek zich in bewe ging, nadat Pier en het meisje wa ren vertrokken Maar hij bracht de fiets hun niet achterna. Dat was veel te ver. Vlakbij het dorp was een fietsenmaker. Daar zou hij het vehikel afleveren en wach ten tot Pier met de motor terug kwam. Nu duurt wachten meestal lang, maar deze avond maakte Pier het toch wel erg. Het duurde meer dan een uur eer hij terug was. De ooi-zaak was echter een andere dan zijn vriend vermoedde. Natuurlijk had het meisje ver teld waar zij woonde. Het was vrij eenvoudig te vinden Pier moest een kilometer of vijf doorrijden, dan linksaf een sintehveg inslaan en stoppen bij de derde boerderij rechts. Omdat het meisje vreesde, dat haar begeleider thuis wel eens ongezouten uitleg van het voorge vallene kon geven, beduidde ze hem, dat hij wel een paar honderd meter voor de aangewezen plaats kon stoppen om haar af te zetten. Pier gehoorzaamde, stopte en zette de motor af. Het was dood stil en in de grijze nevel die hem omgaf was geen lichtpuntje te zien. behalve dan het schijnsel van de motorlamp. (Wordt vervolgd) 4 Een héle literfles 43 cent spiegels en sanitair voor stoffering voor wollen dekens M&ak het nog schoner! Neem er Lodaline voor! Lodaline met huid-beschermend schuim, Lodaline met de fantastische reinigings-kracht, de zuinige Lodaline waar U alles mee doet! O voor vaat en glaswerk voor ramen en deuren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9