De woningnood in Nederland Optimisme over opheffing van het tekort geeft reden tot ongerustheid Zaterdag 16 mei: le klasse: Brouwershaven I-Uni- tas I; DSS I-Burgh I; Stormvogels I-Velocitas I; Zeemeeuwen I-Zwa luwen I (kwart voor 7). 2e klasse: MEVO I-DES I; DOS- KO I-NOAD I; SVOWK I-KIK I; Burgh II-WIK I (kwart voor 7). Juniorencompetitie Groep A: Renesse-Stormvogels; Burgh-Zwaluwen; DOSKO/Velo- Zeemeeuwen (half 4). Groep B: WIK-SVOWK; Brcu- wershaven-NOAD (half 4). voetbal Reële woningnood blijkt nog zeer groot EDE, 13-5. „De woningnood wordt in ztfn geheel gezien niet opgelost naar urgentie maar naar financiële draagkracht. Voor hen die een wo ning kunnen kopen of op grond van hun maatschappelijke positie een hogere huur kunnen betalen, is de woningnood geheel of ten dele op gelost. Aan een groot aantal in wo ningnood verkerende gezinnen daarentegen, die niet over deze middelen beschikken, moet dikwijls worden medegedeeld dat z\j maar moeten wachten". hen ervaren nood en het optimis tische geluid dat zij uit de statis tieken vernemen. De heer Leene- man oefende in zijn rede daarom ernstige kritiek op de statistische voorstelling van zaken. Bouw en behoefte Hoewel in 1958 het aanzienlijke aantal van 89.000 woningen werd bereikt, constateerde hij, dat een belangrijk deel van deze nieuw bouw niet beantwoordt aan de be hoefte. De huurprijs is volledig af hankelijk van de ontwikkeling der kosten. Een groot aantal nieuw ge bouwde premiewoningen staat leeg of is onderbezet. Ook de huren van bepaalde groepen woningwetwo ningen gaan de draagkracht van vele, in grote noodverkerende jonge gezinnen, behorende tot de kleine middenstand en die van de gewone man, te boven. Het publiceren van de officiële statistiek omtrent het teruglopen van het woningtekort draagt ertoe bij, dat velen het woningtekort ver warren met de reële woningnood, aldus spreker. BAKKER DOODT RIVAAL HEERLEN, 13-5. Dinsdagavond kort na tien uur heeft zich in het Zuidlimburgse dorpje Vaesrade bij Nuth een drama afgespeeld, dat aan de 44-jarige chauffeur-monteur G. ten Oever het leven heeft gekost. Ten O. had een verhouding met de vrouw van de bakker Rietrae. Toen hij haar dinsdagavond wilde bezoeken werd hij achter het huis opgewacht door de bakker, die zich verscholen had in een kippenhok. Toen O hem tot op een afstand van nauwelijks drie meter was gena derd, richtte de bakker een auto matisch pistool op hem en vuurde vijf maal. De kogels troffen O. in het hoofd. De man moet op slag dood zijn geweest. Na het gebeurde is de bakker naar de buren gegaan, waar hij de politie in Nuth belde. Enkele mi nuten later werd hij gearresteerd. Vrijdagmiddag zal hij voor de offi cier van justitie in Maastricht wor den geleid. Het was sinds vele jaren in het dorpje bekend, dat de vrouw van de bakker een verhouding had met de chauffeur, die geen goede repu tatie genoot. Herhaalde keren is het in het verleden tot vechtpar tijen tussen beide mannen geko men. Dit heeft het hoofd van het bu reau voor huisvesting van de ge meente Apeldoorn, de heer A. B. Leeneman, gezegd in de jongste vergadering van de „Vereniging van leidinggevende ambtenaren, belast met de uitvoering van de Woonruimtewet 1947", waarin lei dinggevende ambtenaren op het gebied van de huisvesting in di verse gemeenten verenigd zijn. In deze te Ede gehouden verga dering gaf de heer Leeneman uiting aan de ongerustheid over de op timistische wijze, waarop tegen woordig over de opheffing van het woningtekort wordt gesproken. Deze ambtenaren, veelal directeu ren van gemeentelijke huisves tingsbureaus, die dagelijks met de harde praktijk van de reële wo ningnood te maken krijgen, zijn van mening dat er een schokkende tegenstelling bestaat tussen de door Jacqueline Desmont, het 22-ja- rige Belgische meisje, dat sedert zondagmiddag in een nauwe gang in een grote te Han-sur-Lesse zat opgesloten, is dinsdag omstreeks het middaguur uit haar benarde toestand gered. Nabij Myrtle Beach (zuid-Ca- rolina) zijn woensdag bij oefenin gen drie straaljagers met elkaar in botsing gekomen en in zee gestort. Men vreest dat de drie piloten om het leven zijn gekomen. Camera's in de stratosfeer Het maken van foto's van hemel lichamen wordt sterk gehinderd door de dampkring. Deze houdt m.a.w. het goed doorkomenvan details tegen. Heel anders zou het zijn wanneer gij foto's konden ne men vanuit een plaats ergens in de stratosfeer, waar men wegens de grote ijlheid geen hinder heeft van de dampkring. Welnu, deze zomer zal het zo ver zijn. Dan zal de universiteit van Princeton een halion oplaten met aan boord een 30 cm spiegeltele- scoop voor het nemen van storing- vrije foto's van de zon. Een samen- stél van camera's, magnetische handen en televisiezenders zal zorg dragen voor het overbrengen van de genomen foto's naar de stations op de begane grond. De zich hier bevindende astro nomen kunnen nu aan de hand van de doorgezonden en waargenomen beelden de telescoop instellen en richten en wel door middel van seinen, die het besturingsmecha nisme in werking stellen. Het havenpersoneel van Ant werpen zal vandaag (donderdag), tezamen met ander gemeenteperso- neel, staken uit protest tegen hun loonschaal, zo is woensdagavond bekend gemaakt. De havenautori teiten verwachten dat de activiteit in de haven beperkt zal zijn. Afdeling Zeeland Zomer-avondcompetitie 12 mei: CWS-Drukkerij L. en O. 0-3; Kon. Zeelandia-Herverkave- ling 1-1. PAARDENSPORT Concours Hippique te Bergen op Zoom Te Bergen op Zoom zal - tradi tiegetrouw - op tweede Pinkster dag een groot nationaal concours hippique worden gehouden op het terrein „Kijk in de Pot". De ren baan bezit een prachtige grasmat en vormt een unieke plaats voor het houden van een concours hip pique. De inschrijvingen voor dit jaar zijn zeer groot, nl. ruim tweemaal zo groot als voor de andere con coursen hippique die elders in het land plaats vinden. De beste spring ruiters hebben ook nu weer Ber gen op Zoom uitgekozen om uit te komen. 's Morgens is er o.m. een licht springconcours en dressuur voor de jeugd. De dag wordt besloten met de bekende jachtrit. De eerste nieuwe aardappelen zijn er BROEK OP LANGENDIJK, 12-5. Aan de veiling te Broek op Lan- gendijk zijn vanochtend de eerste vroege aardappelen van de koude grond aangevoerd. Het produkt is van prima kwaliteit. De hoeveel heid bedroeg 500 kilo. De noteringen waren voor de grotere soorten 81 tot 90 cent per kilo en voor de kleinere 1,09 tot 1,19 per kilo. In het 72-jarig be staan van de veiling is het nog niet voorgekomen dat zo vroeg in de maand mei de eerste vroege aard appelen werden aangevoerd. Vorig jaar was dat op 25 mei. KERKNIEUWS Vtffde Pinksterbidstonde in zeven kathedralen HILVERSUM, 13-5. - In zeven Europese kathedralen, te Utrecht, Wenen, Straatsburg, Londen, Me- chelen, Berlijn en Venetië, zullen op de avond van Pinksteren de Rooms-katholieke gelovigen zich verzamelen om te luisteren naar een Pinksterboodschap in hun eigen taal en om een der zeven strofen te zingen van de Pinksterhymne „Veni Creator Spiritus". De K.R.O. zal hieraan een uit zending wijden van een uur. Achtereenvolgens wordt een Pinksterboodschap gesproken door de aartsbisschop van Utrecht; de aartsbisschop van Wenen; de bis schop van Straatsburg; de aarts bisschop van Westminster; mgr. J. J. Suenens. namens de aartsbis schop van Mechelen; de bisschop van Berlijn en de patriarch van Venetië. Daarna spreekt uit het Vaticaan de Paus een persoonlijk woord. Zendingswaarnemers terug uit Zuid-Afrika 's-GRAVENHAGE, 13-5. De bei de waarnemers van de Gerefor meerde zending, die een reis van 4 maanden naar Argentinië en Bra zilië hebben gemaakt teneinde zen dingsmogelijkheden te onderzoeken in deze landen, zijn op 10 mei jl. in ons land teruggekeerd. Dr, J. C. Gilhuis en ds. J. A. C. Rullman menen, dat het resultaat positief is. Generale zendingsdepu- taten zullen nu op korte termijn, daarbij geadviseerd door de ter reincommissie, zich over de inhoud van dit rapport beraden. Binnen kort zal in een vergadering in bre der zendingsverband gesproken worden over de vraag of en zo ja naar welke terreinen het zendings werk van de Geref. Kerken kan worden uitgebreid. Het begint steeds duidelijker te worden, dat het werk in Indonesië nog steeds de volle aandacht blijft opeisen. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 12-5. Aanvoer: 4768 stuks vee (weektotaal 7216), t.w.: 360 vette koeien en ossen, 808 stuks gebruiksvee, 650 vette kal veren, 234 graskalveren, 1749 nuch tere kalveren, 26 varkens, 9 biggen, 69 paarden, 2 veulens, 154 schapen, 685 weidelammeren, 22 bokken en geiten. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,20-3,60, f 3,00-3,20, f 2,80- 2,94, vette kalveren f 2,85-3,00, f 2,65-2,85, f 2,20-2,65, slachtpaar- den f 2,65-2,35-2,20. Prijzen per stuk: graskalveren f 470-400-300, nuchtere kalveren f 75-65-50, schapen f 120-90-70, weidelammeren f 55-45-30, kalf- en melkkoeien f 1350-1100-1000, vare koeien f 980-800-700, vaarzen f 1000-850-650, pinken f 690-560- 425. Ingezonden mededeling SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" Uitslag van de wedvlucht Sittard van de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland. In concours waren 137 duiven. De snelheid van de eerste duif was 1302.13 mm en van de laatste 1138.05 mm. 1-15-32-44 A. Faasse; 2 a. den Braber; 3-6-42-46 K. Reijngoudt; 4-20-22-30 J. C. Verwijs; 5-7-11-21 23-25-36-38-39 G. van Nieuwen- huyzen; 8-14-19-24-43 Joh. Reijn goudt; 9-12-16-18-26-29-37 en 40 C. Verwijs; 10-27-31 J. den Braber; 13-17-45 J. Bakker; 28-33 W. van Dommelen; 34-35 Bakker en Zoon; 41 G. Hooglander. korfbal s.d.k.b. Zeemeeuwen-Brouwershaven 4-1 In een matig gespeelde wed strijd, heeft Zeemeeuwen een ver diende overwinning op Brouwers haven gehaald. De wit zwarten kwamen met een zeer jeugdige ploeg, die het de blauw-witten nog tamelijk lastig maakten. Alleen hun dames waren de minderen. Reeds direct na het begin kreeg Zeemeeuwen tal van kansen, doch Beppie v. Dijke kon deze keer de mand niet vinden. Brouw pro beerde het met verre schoten van Bokelaar, doch ook deze troffen geen doel. De jeugdige Brouw- ploeg hield goed vol en D. Braam zag pas na 25 minuten kans om met een doorloop bal zijn ploeg de leiding te geven. Een strafworp werd door R. van Dongen gemist, zodat voorlopig de stand 1-0 bleef. Dezelfde speler deed het kort voor de rust beter, want nu was zijn schot raak. 2-0. De wit-zwarten konden het tempo niet meer bij benen en de rust redde hen van een grotere achterstand. Na 10 minuten spelen kreeg aan voerder C. Wurth een mooie kans, die hij goed benutte. 2-1. Dezelfde speler miste toen de kans om ge lijk te maken door het missen van een strafworp. 10 minuten voor tijd was het J. van Dongen die aan alle onzekerheid een einde maakte met een verre treffer. 3-1. Ook de Voogd schoot nog een keer raak, al zat er aan dit doelpunt wel een gedekt luchtje. 4-1. Met deze stand kwam het einde van een sportieve strijd. Burgh I-Velocitas I 8-1 Veel moeite heeft het eerste 12- tal van Burgh niet gehad met de mensen van Serooskerke, want met 8-1 in het voordeel voor Burgh kwam het einde van een prettige wedstrijd. Velocitas toonde zich een waardig verliezer en met wat meer training kan deze ploeg be slist betere resultaten bereiken. Het was M. Wentel, die de groen- witten al spoedig een 2-0 voor sprong verschafte, na twee goede doelpunten. Velocitas liet het ech ter niet zitten en ook hun aanval deed goede dingen, al bleven doel punten uit. Bij een goede Burgh- aanval speelde Corrie v. Nieuwen- huize zich keurig vrij en haar keu rig schot verdween door de mand. 3-0. Voor de rust werd er verder niet meer gedoelpunt. Twee minuten na rust zag Ve locitas zijn zwoegen beloond door een treffer van mevr. Zorge-Kloet. 3-1. De groen-witten deden er een schepje op en het volgende aan- valsvak had niet veel moeite om met twee goals van M. Hanse de stand op 5-1 te brengen. De be ginopstelling zag reeds spoedig een goed schot van J. Hanse in de korf verdwijnen, daarmee de stand op 6-1 brengend. M. Wentel maakte nummer 7 en na de wisseling maakte Corrie v. Nieuwenhuize uit een mooie doorloopbal de laat ste goal, zodat het einde kwam met 8-1. We zijn benieuwd naar de resultaten van Burgh in de grote wedstrijd van a s. zaterdag: D.S.S.- Burgh. Het programma voor deze week luidt: Vrijdag 15 mei: 3e klasse A: Brouwershaven II- Zeemeeuwen II; Stormvogels II- Zwaluwen II; Renesse I-Burgh III (kwart over 7). 3e klasse B: NOAD I-Unitas II; DES II-WIK II (half 8). op de sluiting van elke Samson shagbeurs vindt u het embleem van één der 78 belangrijkste voetbalclubs. Spaar ze in 't fraaie album „Onze Voetbalclubs". Verkrijgbaar bij uw winkelier voor slechts 50 ct. Super kwaliteit halfzware shag in dubbelwandige shag-beurs, dus altijd vers en lekker, tot de laatste sigaret.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6