Oost-Duitsland eindelijk erkend Zierikzeese w*-havendijk was en is eerste stedelijke wandelboulevard WEEK M r v 1 w ilNRUIL-ACTJE 7JMO.-o.15.-J Beter laat Mannen redden vogel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dondebdag u MEI 1959 NO. isses WEKELIJKSE WERELDSCHOUW VUURWERK IN GENÈVE: Geharrewar over talels en zetels. Wat er van de conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier te Genève ver wacht mag worden is nog een groot vraagteken. Toch zijn de resulta ten van het allergrootste belang want slaagt deze ministersconfe rentie, dan staat de weg open naar het topoverleg tussen de staats hoofden. Slaagt deze conferentie niet, dan is vrijwel zeker ook het topoverleg van de baan en wat zal er dan gebeuren Voor de aan vang van de conferentie t'e Genève pleegden de westelijke ministers te Parijs eerst overleg. Hier bereik ten zij grote overeenstemming en dit leek een gunstig begin. Ook premier Chroestsjef getuig de van zijn optimisme ten aanzien van de komende conferentie, maar daarnaast gaf hij een exposé van het Russische standpunt, waarbij hij als het ware weer een ultima tum stelde, namelijk een herha ling, dat 'bij een niet slagen van de besprekingen, betreffende een vre desverdrag tussen de Grote Vier en geheel Duitsland, Rusland een afzonderlijk vredesverdrag zal sluiten met oost-Duitsland. Berlijn opgeven? Bovendien stelde de Russische piemier, dat zijn vroeger voorstel om troepen van de Grote Vier in west-Berlijn te stationeren om de eventuele status van „vrije stad" te garanderen slechts als tijdelijk moest worden beschouwd. Open lijk liet hij uitkomen, dat dit be doeld was om het westen een ge legenheid te geven zijn gezicht te redden. Hetgeen neerkomt op een geboden mogelijkheid nog tijdelijk Berlijn met de vrije wereld ver bonden te houden, waarna deze stad langzaam zou moeten worden opgegeven Een en ander is dus volkomen duidelijk. Rusland stelt alles in het werk om de westelijke mogend heden uit Berlijn te verdrijven en dit laatste bastion van de vrije wereld in de rode sector op te hef fen. Ook ter conferentie te Genève zullen de Russen alles in het werk stellen om dit doel te bereiken Het tweede stokpaardje Dat zij nog een tweede stok paardje berijden, namelijk de er kenning van oost-Duitsland door de westerse wereld, was bekend en nog steeds hadden de westelijke mogendheden hierin niet toegege ven. Op de eerste dag van de confe rentie te Genève veroorzaakte de Russische minister van buitenland se zaken Gromyko heel wat gehar rewar door plotseling de eis te stellen, dat zijn oost-Duitse be schermelingen een gelijkwaardige conferentiestatus zouden krijgen. Hierop waren de westelijke gede legeerden niet voorbereid en er ontstond hierdoor de nodige ver traging in verband met te voeren voorbesprekingen Tenslotte kwam men tot een accoord, waarbij zo wel aan oost- als west-Duitsland plaatsen werden toegewezen aan aparte tafels, terwijl deze delega ties aan de conferentie konden deelnemen als „adviseurs". De Geneefse conferentie kon starten met een klein succes voor de communisten, namelijk de offi ciële aanwezigheid van de oost- Duitsers Door een overrompelen de taktiek op een moment dat het westen vol goede voornemens aan de conferentietafel wilde gaan zit ten, heeft het Kremlin dit doel be reikt. Het viel te verwachten, dat de Russen met meer vuurwerk ter tafel zouden komen. Zij willen b.v. ook andere communistische lan den, zoals Polen en Tsjecho-Slo- wakije aan de conferentie laten deelnemen In dat geval zouden de westelijke mogendheden echter de eis stellen, dat voor elke commu nistische satelietstaat die zal deel nemen een land uit het westelijke blok ook aan zal zitten. In eerste instantie werd hierbij reeds aan Italië gedacht. Het grote gevaar schuilt in het feit, dat de confe rentie dan dreigt uit te groeien tot een bijna niet te hanteren verga dering. Het ligt in de lijn, dat de conferentie nog geruime tijd zal duren. Ingezonden mededeling Omdat het van de Grandioze Uw oude jH fototoestel is waard. 3 8 g| Inlichtingen bij uw fotohandelaar g| EI-EI VOORTHUIZEN, 13-5. Toen mevrouw W. uit Barnevéld een ei wilde bakken en zij het abnormaal grote kippen ei kapot sloeg, ontdekte zij in dit ei nog een ander ei, geheel compleet met schaal en al. Een grote zeldzaam heid, menen de deskundigen „Pas op voor de hond" GENEVE, 13-5. Voor de villa van de Russische delegatie in Genève is een bord verschenen met het opschrift: „Pas op voor de hond". Voorbijgangers hebben tot nu toe echter nog geen hond gezien of ge hoord. De enige „waakhonden" die de journalisten tussen het struik gewas zagen, waren leden van de veiligheidsdienst, die niets te doen hadden. Panter op stap BRUSSEL, 13-5. Een vrouwtjes- panter is uit haar kooi in de die rentuin van Spa, vanwaar zij naar het buitenland zou worden ver voerd, ontsnapt en loopt thans rond in de dichte bossen in de om geving. Men heeft een grote klop jacht georganiseerd. Er zijn wel sporen waargenomen, maar de actie heeft nog geen succes opge leverd. Ondanks de „officiële rouwdag", uitgeroepen door de „Europese ac tivisten" in Algerije als protest tegen De Gaulle's Algerijnse poli tiek, is de eerste verjaardag van de opstand van de dertiende mei toch door duizenden Islamieten en kleinere groepen Europeanen Algiers gevierd. Uit vrees voor nieuwe ongeregeldheden had de Franse overheid echter uitgebrei de veiligheidsmaatregelen getrof fen. Ingezonden mededeling NU „Berini" kopen LECCE, 12-5. Het had de 72-ja- rige Giuseppina Greco uit de Ita liaanse provinciehoofdstad Lecce als lang verdroten dat zij door haar gebrekkige opvoeding nooit in staat was geweest haar eigen naam te schrijven. En nu deze pijnlijke aangelegenheid zich al enkele jaren lang elke maand op nieuw voordeed als zij aan het ge meentelijke kantoor haar ouder- domsuitkering kwam ophalen en het recu moest tekenen, besloot zij een eind te maken aan deze ver nederende toestand. Maar om al leen van het kruisje op een aan geleerde automatische handbewe ging over te gaan leek het grijze vrouwtje wat onbevredigend. Daarom trok zij de stoute schoe nen aan en meldde zich bij een plaatselijke lagere school. Giusep pina maakte al gauw grote vorde ringen: ze ging over naar de twee de klas Het onderwijs beviel haar zo goed, dat ze besloot nu ook maar alle klassen af te lopen De werkgelegenheid in de Ver. Staten WASHINGTON, 12-5. Vandaag is te Washington bekend gemaakt, dat het aantal werklozen in de Verenigde Staten in april met 735.000 is afgenomen tot 3.627.000 Het aantal werknemers is in april met 1.184.000 gestegen tot 65.012.00. Per eind april waren er 1.493.000 werkzoekenden minder dan een jaar geleden. Oude stad gevonden? ROME, 11-5. Archeologen die op gravingen doen, 23 km ten zuiden van Rome menen overblijfselen te hebben gevonden van de oude stad Lavinium. Deze stad was ge vestigd door de Trojaanse held Aeneas en was genoemd naar zijn tweede vrouw Lavinia, dochter van de legendarische koning Lati- nus van Latium. De archeologen hebben de resten blootgelegd van een rij van dertien altaren die een onderdeel zouden zijn van de tem pel van de penaten van de stad. Deze tempel zou in de zesde of vijfde eeuw voor Christus zijn ge bouwd. AUTO RAMT KERK ZUNDERT, 12-5. Vanmorgen om vier uur werd een ingezetene van Zundert, die woont in de nabij heid van de Sint Trudokerk opge schrikt door een hevige klap. Een 20-tons vrachtwagen was het trot toir opgeschoten, door een afraste ring van betonnen palen van 1 50 meier hoogte het Kerkplein opge reden en kwam tegen de kerk tot stilstand. De ravage was ontstel lend. Het logge gevaarte werd niet gestuit door een achttal zware be tonnen palen, die, als waren het houtspaanders - verspreid werden over het Kerkplein De vrachtwa gen boorde een gat in de zeshoeki ge Mariakapel, van vijf bij drie meter, en ontredderde het interi eur. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De chauffeur, die waarschijnlijk door oververmoeid heid geen controle meer had over de wagen, is spoorloos. Een „Viscount" van de Ameri kaanse „Capital Airlines" is dins dag ten noordwesten van Baltimo re neergestort. De maatschappij maakte bekend, dat alle 27 passa giers en d*e vier leden der beman ning om het leven zijn gekomen. Het toestel was op weg van New York naar Atlanta in Georgia. ZIERIKZEE Vioolpedagoge in Nationaal JeigJorkest De vioolpedagoge mej. A. van Zweeden, verbonden aan de Zeeuw se Muziekschool, is dezer dagen als vertegenwoordigster van de pro vincie Zeeland als eerste violiste opgenomen in het Nationaal Jeugd orkest, dat staat onder auspiciën van de Stichting Jeugd en Muziek. Zoals bekend is dit orkest sa mengesteld uit jeugdige musici uit het gehele land, in de leeftijd van 15 tot 25 jaar en bekend door haar optreden voor radio, televisie en toernees in binnen- en buitenland. De repetities van het orkest, dat onder leiding staat van Nico Her mans uit Utrecht, worden norma liter in de vakanties gehouden. Mej. van Zweeden is woonachtig in Goes en geeft o.m. les aan de afdeling Zierikzee van de Zeeuwse Muziekschool. OUWERKERK Jeugdverkeersexamens Van de zeventien leerlingen van de vijfde en zesde klas der open bare lagere school te Ouwerkerk, welke deelnamen aan het verkeers- examen 1959, slaagden*allen. Tien leerlingen kregen naast het diplo ma een insigne. Diploma en insigne ontvingen: Piet Dalebout, Chris de Later, Adri de Rijke, Gerrit v. d. Marei, Kees Swenne, Jan Boot, Bram Buys, Frans Hillebrand, Peter Franke en Caty Kuijper. Diploma: Nico Pankow, Wim Kruidenier, Sietje Smits, Adrie Sies, Alie Boogerd, Rinus Pankow en Bram Vijverberg Pz. De diploma's werden uitgereikt door de burgemeester, de insignes door wachtmeester Papeveld. Dhr. Joh. Lukus raapte een kip penei van 100 gram. NIEUWERKERK Vergadering Plattel.vrouwen In „de Meebaal" alhier werd door de Bond van Plattelandsvrouwen een vergadering gehouden. Het ope ningswoord werd gesproken door de presidente, mevr. v. Schelven- Iwaarden, waarin deze o.m. mevr. v. Haaren en de aanwezigen hartelijk welkom heette. Hierna kreeg mevr. v. Haaren uit Woerden gelegenheid een de monstratie met een mixer te geven. In een korte tijd en met weinig moeite werden door haar verschil lende lekkere hapjes en frisse dranken gemaakt. Ook werd deze middag tijdens de demonstratie een mooie taart gemaakt, welke onder de aanwezigen werd verloot. Door mevr. v. Eeten-de Vries werd hierna het verslag van de voorjaarsvergadering gelezen, wel ke in Vlissingen was gehouden, waarvoor haar dank werd ge bracht. De gezellige en leerzame verga dering werd, na dankzegging aan mevr. v. Haaren voor haar demon stratie en de aanwezigen voor hun opkomst, door de presidente ge sloten. OOSTERLAND Het voormalige waterschap Tengevolge van de concentratie der polders en waterschappen, welke zich ook op ons eiland heeft voltrokken, is de ontvanger-griffier van het voormalige waterschap „Ooster- en Sirjansland", de heer J. M. de Waal alhier, met ingang van 1 juli 1959 eervol als zodanig ontslagen. Ook de waterbouwkun dig opzichter van genoemde voor malige polder, de heer M. Dobbe laar alhier, is reeds sedert 1 april jl. van zijn post ontheven. Deze is inmiddels benoemd tot tekenaar ten kantore van het nieuwe water schap „Schouwen-Duiveland" te Zierikzee. Het opzicht over het district „Ooster- en Sirjansland" is thans opgedragen aan de heer Pikkaart, waterbouwkundig opzichter te Bruinisse. -. i. OOSTBURG. Bij het verrichten van graafwerkzaamheden te Re- tranchement stuitte een machinist van het waterschap Het Vrije van Sluis dezer dagen op een projec tiel uit de historie Het ble'ek een ijzeren kogel te zijn van 10,5 kg, waarmede waarschijnlijk de sche pen op het Oude Zwin ter plaatse elkaar destijds hebben bestookt. De kogel is overgebracht naar het polderhuis te Oostbur. De duurdere vleesprijzen UTRECHT, 13-5. Het consumen ten contact orgaan heeft in een brief aan het produktschap voor vee en vlees zijn bezorgdheid uit gesproken over de stijging van de prijzen van het slachtvee in de af gelopen maanden. Het CCO klaagt over een verhoging van de consu menten prijzen en dat men ver wacht, dat de huidige tendens zich nog zal voortzetten Het CCO ver zoekt het produktschap in zijn schrijven, alle middelen aan te wenden die op korte termijn een daling van de rundvleesprijzen te kunnen bewerkstelligen. Sirjansland, 12-5. Tijdens werkzaamheden in een kla verveld, zagen twee mannen verder op „iets", dat spring- achtige bewegingen maakte. Het „iets" leek op een vogel, hetgeen juist bleek te zijn toen de mannen dichterbij kwamen. Het was een meeuw, rond wiens lichaam een twee meter lange nylon vislijn gestrengeld zat. Er zat verder een vishaakje door één der zwemvliezen, terwijl twee andere haakjes de snavel van de vogel door boorden. De vogel was dus letterlijk „gespanpoot"De mannen togen aan het werk, om de vogel te helpen. De draad werd losgewikkeld, het haakje uit de zwem vlies werd verwijderd. Voor de haakjes in. de snavel moest er een zakmes aan te pas komen. Het werd een operatie in optima forma, waarna het dier de vrijheid werd gegeven. Bij wijze van dank stootte de vogel een schorre kreet uit en verdween met een haastige wiekslag in de lucht. Die dag hadden de mannen hun goede daad te pakken. Griekse munt gevonden COSENZA, 13-5. Bij Cosenza in zuid-Italië is een Griekse munt ge vonden die op de ene zijde de naam van Filips de Derde van Macedo nië (323-316 v. Chr.) draagt en aan de andere kant een afbeelding van de godin Pallas Athene. Nog stijging van geboorten in Nederland •s-GRAVENHAGE, 13-5. In het eerste kwartaal van dit jaar be droeg volgens opgave van het C. B.S. het aantel huwelijken in Ne derland 14.813 tegen 16.412 in het eerste kwartaal van 1958. Het aantal levend geborenen gaf een stijging te zien van 59.256 tot 61.506, terwijl het aantal overlede nen weinig verandering te zien gaf op 24.367 tegen vorig jaar 24.349. Het aantal immigranten daalde zeer aanzienlijk, nl. van 26.277 in het eerste kwartaal van 1958 - toen veel repatrianten uit Indonesië ons land binnenkwamen - tot 7.492 in het eerste kwartaal van dit jaar. Het aantal emigranten bedroeg in het eerste kwartaal van dit jaar 12.424 tegen vorig jaar 12.711. Het aantal inwoners van Neder land bedroeg op 1 april jl. elf miljoen 310.511. VAN DE BOEKENPLANK EEN MERKWAARDIGE HISTORIE Mensen schreven en schrijven zijn geschiedenis Heeft een dijk een historie? „Nee", kan gezegd, want zo'n dijk is bar concreet, het is een „dood" ding en meestal blijft hy ongeveer wel gelijk. Het was een dyk en het is een dyk. Alleen de mensen die er komen, de feitelijk heden van de dag die er zich af spelen, maken de historie van de dijk. Als we het zo schrijven, bedoelen we (natuurlijk) de Westhavendjjk van Zierikzee, nog altijd de eerste stedelijke wandelboulevard, be mind door toevallige bezoekers, maar vooral door de „diehards", de „vasten", die geen dagjé over slaan. Wat betekent nu zo'n dyk, be halve de waterkerende functie die hij uitoefent? Nog een heleboel meer, maar dan moet men de dijk liefdevol en langdurig bekijken. Dan wordt het wel duidelijk. Met wat ingepakte mensjes en er naast in het water van stijve scheepjes, komt de havendijk al voor op oude kopergravures; de dingen en de mensen zijn sindsdien enorm veranderd, maar de dijk is wel ongeveer hetzelfde gebleven. De winterse dijk is een „slaper dijk", hoewel niet absoluut, want ook dan zijn er dapperen, die tegen •le oostenwind op plegen te tornen en daar buiten de wallen van de ?tad het geheim van het frisse neus halen ontraadselen. Maar eerst tot leven komt de havendijk in lente en zomer. Dauwtrappers Het begint 's morgens al heel vroeg, met de enkele dauwtrap pers, die alleen of „gehond" zich zelf tot een zich verwijderende zwarte stip maken, tijdens een wandeling, die mogelijk het enige avontuur van de dag betekent, want soms kan een werkplaats of kantoor hardnekkig avontuurloos zijn. De vroege enkelingen, die het bed verwisselen met de smalle strook tussen water en land, en de rust inruilden voor de verten van de wijde polder, worden gevolgd door de bedachtzame lateren, die nog gauw een „dijkje pikken", voordat ze tussen vier muren ko men. Het zijn doorgaans ook voor- zichtigen, die er na een meter of twee-driehonderd al genoeg van krijgen, of door het horloge ge noopt worden tot keren. „Ze slenteren Even nadien ligt de dijk verla ten. Wat wind huivert door het fel groene gras; de eerste morgenhitte begint te trillen boven de kruin. Daar komen de gepensioneerden; ze wandelen niet, maar slenteren wat verder de dijk op en kijken, want dat laatste is hun energiek beoefend métier. De havendijk blijft het gelijk wie er komen. Die ligt er toch en zal mensen op zijn kruin dragen zo lang hij bestaat. Soms komt een verdwaalde toerist de havendijk op autoën. Het bevalt hem doorgaans slecht, want hij moet er achteruit weer af en dat kost moeite, maar hij is er toch even uitgestapt om te kijken. „Tussen de middag" krijgt de dijk" een werkelijke opkikker. De schooljeugd arriveert, wat noncha lant, wat wild en luidruchtig. Fiet sen worden neergesmeten, er wordt geravot, zwembroeken gaan aan en men gaat tewater. „Grandeur" In de stralende voorzomerse mid dag krijgt de dijk iets van de „grandeur" van een oude beroemde man. Hij straalt iets ontijdelijks uit, iets van een onaandoenlijk en onaantastbaar zelfstandig leven, dat door mensen feitelijk niet be- invloed wordt. In de „goede maanden" wordt de dijk ook tot symbool van zomerse vreugde. Hij wekt herinneringen aan het kind-zijn, aan de tijd waar in de kleurige vreugden van het zijn, onbewust worden ondergaan en slechts achtergrond zijn van een probleemloos bestaan. Vóór de avondboterham komen nog gauw de schoolmeisjes en de huishoudelijke meisjes naar de dijk. Ze vleien hun japonnetje in het verse gras en verdwijnen gebad- pakt schielijk naar de waterkant. In de avonduren bloeit boven de dijk de gouden aster van Venus open en de vermoeiden komen. Ze gaan de dijk op, wat dromerig, en ronden de dag met een wandeling, die hoort bij Zierikzee als de ro- buste kolos van de Sint Lievens- monstertoren. Dit alles samen vormt de historie van de havendijk. Het is niet veel, zal men zeggen, maar Guido Ge- zelle vond de maximale poëtische vreugde in een kloostertuin en daar gaat het om, want de mooiste din gen zijn niet met geld te koop. ,HET SCHIP DER GEDOEMDEN" door Herbert Wendt De Duitse schrijver Herbert Wendt heeft in romanvorm het verslag gedaan van de noodlots- reis, die in het jaar 1741 een brik maakte, onder commando van de Zweed Vitus Bering, op zoek naar een ni'euw onontdekt continent Gamaland, hetgeen buiten de pool streken het toenmalige enige terra incognita zou zijn De ontberingen tijdens deze reis namen boven menselijke vormen aan. Het schip raakte de koers kwijt, terwijl het de commandant ontbrak aan goe de zeekaarten. De bemanning ont dekte Alaska, ging aan wal, maar de commandant durfde niet te denken aan overwinteren. Op zoek naar een doorgang naar Siberië (Beringstraat), strandde het schip op een rotsachtig eiland, domein van de zeekoe, visotters, zeeleeu wen en vogels. In deze barre we reld moest de equipage, gedeelte lijk zwaar geteisterd door scheur buik, zich een winterkwartier zoeken. De ontberingen en avon turen, die hoewel romantisch op gediend, ontleend zijn aan het ori ginele reisverslag, schijnen vol maakt ongeloofwaardig Het was of de ongelukkige zeelieden een werden met de dieren, hun riskant bestaan verdedigend tegen woe dende wolven die de schuilplaat sen der mensen binnenkwamen. Na de winter - de commandant be vond zich onder hen die nimmer terugkeerden - wist een resterend deel der bemanning met een zelf gemaakte sloep Sib'erië te bereiken. Rusland echter had een andere tsarina gekregen en mateloos on verschillig toonde zich de mens heid voor een reis, die één der merkwaardigste ontdekkingen op leverde, die er toenmaals te doen waren. Een kloek boek, dat in de sfeerbeschrijving soms tot het merg raakt en zonder reserve een épos betekent van menselijk uit- houdings- en doorzettingsvermo gen. („Het schip der gedoemden" - J. H. Gottmer-Haarlem f 4,50) KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waddinxveen: H. G. Abma, Monster. Aangenomen naar Rijssen: J. Vos, Goudriaan. Bedankt voor Wijk bij Heusden: J. Vos, Goudriaan; voor Lekker- kerk (toez.): J. R. Meijer, Olst. Ds. H. Schouten, woonachtig te Katwijk aan Zee, laatstelijk pre dikant in Suriname, zal in Katwijk voorlopig bijstand verlenen in het pastoraat. Geref. Kerken Beroepen te Williamsburg (On tario, Canada): H. van der Plaat, Dieren; te Winschoten (vac. R. J. de Jong): A. Wiersinga, 's-Grave- land; te Roden: W. B. van Halsema, Eenrewoude; te Maasdijk: W. Dek ker, IJlst; te De Lier (vac. P. van der Spek): H. B. Weyland, Nieu wer-Amstel noord; te Gees en te Harmeien: kand. L. C. Rietveld, 's-Gravenhage. Bedankt voor Avereest: Joh. Dijkstra, Schermerhorn; voor Rijs wijk (Z.H.), (3e pred.pl.): O. Jager, Almelo. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Oldenzaal en te Alm- kerk-Werkendam: kand. H. W. Op- hoff, Dalfsen. Aangenomen naar Zwagerveen- Zwaagwesteinde: kand. A. Geel- heod, Hoek (Z.). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Haarlem-noord: S. van Zwoll, Kampen; te Haamstede- Kerk werve: C. van der Weele, Leiden; te Nieuwpoort: D. Slag- I boom, 's-Gravenzande.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5