Gezelschap van dertig Duitse technici bracht bezoek aan Schouwen-Duiveland STAD EN PROVINCIE W®.%PT! door flTOOPKRHCHT J. AUPERLÉ Jubileum bij Kon. Zeelandia n.v. STAD EN PROVINCIE Vogelwacht „Schouwen-Duiveland'' zucht onder bepaalde gevolgen van herverkaveling STAD EN PROVINCIE Deltawerken te Bruinisse en dijksluitingen bezocht Een groep van ruim dertig Duitse technici, leden van de vereniging „Wasser und Boden" maakt een ex cursie door ons land. De Hollandse waterbouwkunde in zijn verschil lende aspecten, maar voornamelijk de representatie daarvan in de Deltawerken, is het doel van het bezoek. Reisleider vanwege het ministerie van Waterstaat is de heer van Hurk uit Den Haag. Nadat dinsdag te Hagesteijn de kanalisatiewerken aan de Lek wa ren bezichtigd, bezocht men woens dagmorgen Willemstad. Woensdag middag was Schouwen-Duiveland aan de beurt. Nadat men per touringcar van de R.T.M. was gearriveerd, werd thee gebruikt in het Ned. Herv. Ver enigingsgebouw, waarna ir. P. H. van der Weele, hoofd van de uit voering werken Grevelingendam te Bruinisse, een uiteenzetting van de functie van de dam gaf in het ka der van het Deltaplan. De causerie werd met kaarten en kaartjes ver duidelijkt. Een film van de ramp met voor namelijk beelden van ons eigen eiland gaf de bezoekers een indruk van wat zich hier in 1953 heeft af gespeeld, maar vooral het herstel en de aanpak na de februaridagen werden duidelijk belicht, om te culmineren in de sluiting van de dijkgaten Schelphoek en Ouwer- kerk. Het gebruik van zinkstukken, keileem, enorme hoeveelheden stortsteen en tenslotte de Phoenix caissons, herinnerden aan de hero- ische strijd voor het behoud van Schouwen-Duiveland gestreden. Technische uiteenzetting Een wandeling over de Deltawer ken te Bruinisse onder deskundige leiding en voorlichting van de heer van der Weele en zijn staf, eindigde in café-restaurant „Bru", waar ir. J. J. IJzerman, hoofd van het wa terloopkundig bureau te Zierikzee, een uiteenzetting van de werk zaamheden van zijn dienst, het me ten van stroomsnelheden, de golf- oploop en de golftoppen, alsmede het afpeilen van verschillende diepten rond Schouwen-Duiveland en het verrichten van grondborin gen. Uit zijn uiteenzetting bleek hoe men na de tweede wereldoorlog de middelen der techniek is gaan ge bruiken, die het mogelijk maken ook te werken, wanneer men geen vaste punten heeft met het z.g. Decca patroon en hoe men op alle manieren methoden toepast, die voor 1940 ondenkbaar waren en die enorm verschillen van de manier waarop vroeger dit werk moest worden verricht. Na deze technische uiteenzettin gen werd naar Ouwerkerk en Schelphoek gereden, waar men in werkelijkheid aanschouwde wat men die middag op de film had ge zien. Het gezelschap logeert in Bergen op Zoom en brengt (donderdag) een bezoek aan Walcheren (Westkap- pelse zeedijk en Veeregat-werken). Via de bouwput in het Haringvliet gaat men dan naar de Noord Oost Polder waar, zoals bekend, belang rijke en bezienswaardige water loopkundige studie-objecten te be zichtigen zijn. BURGH „KIJK"-avond o.l. school Voor de „kijk"-avond die dins dagavond in de lokalen van de o.l.- school werd gehouden, bestond goede belangstelling. Veel ouders maakten van de gelegenheid ge bruik om het werk van hun kin deren te bezichtigen. Het voordeel van deze „kijk"-avonden ligt in de beschikbare tijd die het onderwij zend personeel nu heeft, in tegen stelling met de massale intocht tij dens de ouderavonden, om op rus tige wijze het wel en wee van de leerling met de vader of moeder te bespreken. Iedereen kreeg ruim schoots de tijd om het werk van zijn spruiten goed te bekijken. Bijna alle ouders waren gekomen, zodat de avond zeer geslaagd is. SCHARENDIJKE Jeugdverkeersexamens Voor het jeugdverkeersexamen van de Bond voor Veilig Verkeer slaagden de volgende leerlingen van de chr. nationale school alhier: Riekje de Glopper, Sietske Vriese- ma, Henk Coomans, Sjaak Dorre man, Adri Kloet, Herman Kloet, Piet bij de Vaate en Rinus van der Weele. Twee leerlingen werden af gewezen, terwijl twee leerlingen wegens ziekte niet aan het prak tisch gedeelte van het examen kon den deelnemen. Het geheim van de zon: Kan de mens de zeilde krachten ontwikkelen Waarom is de zon zo warm en helder? Van de oudste tijden af heeft de mens zich die vraag gesteld en ze heeft hem altijd geweldig geïnte resseerd, want wat zou er van het gehele aardse leven overblijven zonder de zon? Later, toen men in gezien had, dat de zon geen uitzon deringsverschijnsel, maar een ge wone ster temidden van de andere sterren is, breidde de vraag zich uit tot een probleem van ruimere strekking en formuleerde men haar aldus: waaraan ontlenen de hemel lichamen hun warmte en helder heid? De oudste verklaring was, dat de oorzaak moest worden gezocht in een verbrandingsproces. Dit ant woord kan echter niet juist zijn. Als de zon verbrandde, dan zou ze, gezien haar afmetingen, tempera tuur enz., in vijfduizend jaar op gebrand zijn en uit de ervaringen o.a. van de geologie kwam vast te staan, dat ze al honderden miljoe nen jaren aan het schijnen is. Wat is dan de oorzaak van haar kracht? Sommige geleerden, zoals Mayer, hebben gemeend, dat de oven voortdurend wordt gestookt met nieuwe brandstof, namelijk met meteoren, die door het heelal zweven en waarvan er voortdurend hele zwermen op de> zo nterecht komen. Helmholz zocht het in een inkrimpingsproces, waarbij energie vrijkomt. Fraye schreef de oorzaak toe aan chemische reacties. Het staat thans wel vast, dat geen van deze middelen de zon zoveel energie zou kunnen opleveren, als zij inderdaad ontwikkelt. De krachtbron moet oneindig veel sterker zijn. Briner heeft haar, nu een veertig jaar geleden, gezocht in atoomsplitsing; en deze mening wordt ook thans door de meeste geleerden nog gedeeld. Geweldige ontploffingen geschieden, waardoor ionisatie ontstaat. De atoomsplitsing, die thans in de onervaren handen van het men sengeslacht een bedreiging voor het voortbestaan van het leven op aarde dreigt te worden, blijkt dus al miljoenen jaren hoog aan het zwerk in actie te zijn met zegenrij ke gevolgen voor mens en dier. Het is te hopen, dat de mens zich door het nobele voorbeeld van de na tuur niet zal laten beschamen en de krachten, die hem worden toe vertrouwd, eveneens zal laten strekken tot nut en voordeel van zijn medeschepselen en niet tot hun ondergang. RENESSE Oliebollenmiddag De enige tijd uitgestelde oliebol lenmiddag van het Verbond voor Veilig Verkeer, Renesse en omstre ken, zal nu a.s. zaterdagmiddag plaats vinden. Ook nu zal op enige gemeenten buiten Renesse met deze lekkernij worden rondgegaan. Ingezonden mededeling voor UURWERKEN Hoe warm het eigenlijk op de zon is - daarover hebben de meningen lang uiteengelopen. Tegenwoordig wordt haar oppervlaktetempera- tuur geschat op ongeveer zesdui zend graden Celsius. Binnen in de zon moet het veel warmer zijn. Geheimen van de natuur Dat de zon inderdaad erg warm is, kan iedereen zelf nagaan. Door een brandglas kan het zonlicht pa pier in brand steken. Door zeer grote lenzen opgevangen en gebun deld, kan het zelfs staal doen smel ten. Welnu de warmte in het brandpunt van de lens die deze dingen verricht, is altijd veel ge ringer dan de warmte van de licht bron zelf, zoals met een kaars of een elektrische lichtbron gemak kelijk is aan te tonen. De zon moet dus heel wat warmer zijn dan de temperatuur waarop staal gaat smelten, zeker gezien het feit, dat de zon bovendien nog een honderd vijftig miljoen kilometer van ons afstaat. Dit geeft vermoedelijk wel enig beeld van de werkelijke warmte van de zon. Waarom is het op de top van een berg kouder dan in het dal, terwijl men daar toch dichter bij de zon is? Onze dampkring werkt als een deken. Deze dampkring wordt naar boven toe steeds- ijler en dunner. Hoe 'dunner de luchtlagen, hoe meer de warmte zich kan versprei den. Het is in wezen alsof men kle ren uittrekt. Het dichter bij de zon komen betekent op die afstand niets. Vandaar dus, dat op hoge bergen, ondanks alle zonlicht, dat zij ontvangen, de eeuwige sneeuw zich kan handhaven. Straks een eigen zon Vandaar ook, dat het op de maan voor een aardbewoner niet uit te houden zou zijn. De maan heeft na melijk geen dampkring van enige betekenis, met als gevolg, dat men er zou omkomen van de koude terwijl men bovendien zou stikken wegens gebrek aan lucht. Dat er op de maan geen sneeuw en ijs is, komt doordat er geen water is. Reeds sinds onheuglijke tijden vindt op de zon een proces plaats, waarvan wij eerst sinds betrekke lijk korte tijd kennis hebben. Mocht het de mens echter gelukken, alle facetten die rond de kernsplitsing bestaan te leren kennen, dan be staat de (kleine) kans, dat hij in de toekomst een eigen miniatuur zon kan scheppen BROUWERSHAVEN Auto rijdt meisje aan Hedenmorgen had een aanrijding plaats op de Markt te Brouwersha ven waarvan de 13-jarige Jis Kei zer het slachtoffer werd. Uit de slagerswinkel komende stak zij achter de dienstbus over, welke juist op de halte stond. Tezelfder tijd kwam van de andere kant een auto van de wasserij „De Zoom" welke bestuurd werd door de heer P. B. Door zeer krachtig remmen werd echter niet voorkomen dat de voetgangster tegen de auto te recht kwam, meegesleurd werd en met een smak op straat viel. De koplamp van de bestelwagen werd geheel ingedeukt. Dr. Terpstra ver leende geneeskundige hulp waarbij behalve vleeswonden een hersen schudding werd geconstateerd. De oplettendheid en het snelle reage ren van de bestuurder, de heer B., heeft gelukkig erger voorkomen. NOORDGOUWE De Pinksterkermis Op hét terrein van de caféhouder C. den Hollander te Schuddebeurs in deze gemeente, zullen ter gele genheid van de jaarlijkse Pinkster- kermis, te houden op 16, 18 en 19 mei a.s., de volgende vermakelijk heden geplaatst worden: gebakwa- gen, luchtschommel, kinderdraai molen, suikergoedkraam, schiet tent, palingkraam en lijntrektent. Voorts bestaat er gelegenheid een „rondje" te maken in de vijver voor de zgn. „grote koepel", staande op het terrein van de caféhouder en wel met de „waterfiets". Bij gunstige weersomstandighe den zal het naar alle waarschijn lijkheid niet aan belangstelling ont breken in deze op het ogenblik zeer mooie omgeving van Schuddebeurs. Granaat opgegraven Dezer dagen is in de gemeente Noordgouwe bij graafwerk in her- 1 verkavelingsverband een „granaat" opgegraven van ongeveer 30 cm lengte en ongeveer 10 cm in door snede. De nodige veiligheidsmaat regelen zijn terstond getroffen, ter wijl de betreffende opruimings dienst, belast met het onschadelijk maken van projektielen enz., reeds is gewaarschuwd. - Burgerlijke stand en loop der bevolking over april 1959. Geboren: 3. Johanna Elizabeth, d. van J. J. C. de Keijzer en E. v. d. Vreede (geb. te Zierikzee); 30. Ingrid Wilhelmina Johanna, d. van C. P. Brouwer en M. M. Goud zwaard (geb. te Zierikzee). Overleden: 13. Maria Davina Vij verberg, echtg. van J. de Rijke, 71 jaar. Ingekomen: 21. mevr. K. J. van Sluis, geb. v. d. Klooster, van Kruiningen; 27. C. L. van Sluis, van Zierikzee. De heer M. van Beveren herdacht zijn 40-jarig jubileum bij de Kon. Zeelandia N.V. alhier. Tijdens een receptie in „Mondragon" werd de jubilaris hartelijk gehuldigd. Op de foto: de directeur der N.V. de heer M. Doeleman H.Jz. brengt een dronk uit op de jubilaris en diens echt genote. (Eigen foto). BRUINISSE Vergadering Boerenleenbank In de dinsdagavond gehouden al gemene ledenvergadering van de coöperatieve Boerenleenbank Brui nisse, heeft de voorzitter, de heer P. L. Krepel, een overzicht gege ven van de financiële gang van zaken in Nederland in 1958 in het algemeen en van de boerenleen banken in het bijzonder. Voor beide kan van een bevredigend jaar ge sproken worden. Ook de plaatse lijke bank profiteerde daarvan, doordat het spaargeld belangrijk toenam (per 31-12-'58 f 1.246.000). Er werd aan rente uitbetaald of bijgeschreven een bedrag van plm. f 35.600,—. In de plaats van de heer A. Flo- hil, die wegens zijn leeftijd niet meer herkiesbaar was, werd ge kozen de heer L. A. Jonker-van der Zande, tot dusver voorzitter van de raad van toezicht, en in diens plaats als lid van de raad van toezicht de heer Job Flohil. De balans en verlies- en winstreke ning werden goedgekeurd. Het veertigjarig bestaan van de bank zal dit najaar feestelijk wor den herdacht. Voetbalwedstrijd op 2e Pinksterdag Behalve muziek in verschillende toonaarden zal men op 2e Pinkster dag te Bruinisse ook nog kunnen genieten van een pittige voetbal wedstrijd. Bruse Boys zal 's avonds (7 uur) uitkomen tegen een elftal uit Brouwershaven. Ook voor deze wedstrijd is een fraaie prijs (zilver en staande medaille) als herinne ring beschikbaar gesteld. En na het avondconcert van „Semper Crescendo" uit Nieuw Vossemeer zal de Boerenkapel uit Scheepvaarlberichten Arendsdijk, 13-5 te Panamacity. Bloemfontein, 12-5 van Bremén naar Antwerpen. Esso Nederland (t.), 12-5 van Suez naar Mena Al Ahmadi. Kenia (t.), 13-5 te Belfast. Langkoeas, 13-5 te Penang. Limburg, 12-5 van Port Said naar Genua. Omala (t.), 11-5 te Thameshaven. Theobaldius (t.), 13-5 te Liverpool, Ouwerkerk nog zijn medewerking verlenen om het feest te doen sla gen. Activiteiten van de Vogelwacht In het jaarverslag van de Vogel wacht wordt o.m. herinnerd aan de lezing door dr. Heuse over de jacht in Afrika. Bij Ouwerkerk en Sirjansland werden enige borden geplaatst met het opschrift „ver boden toegang". Een bescheiden gordel van dergelijke borden werd ook aangebracht op „De Hompel voet". Hierdoor is een van de uniekste broedplaatsen van zuid- Nederland onder bescherming ge steld. De actie tot aanmelding van vogel wachters was een succes. De oprichting van bewakingsdiensten op het eiland wordt gememoreerd als een van de belangrijkste feiten van 1958. Aan de'middagtocht van 24 mei naar de Flaauwers-inlagen namen meer dan 100 personen deel. Op de avond van die dag werd de jaarvergadering gehouden. Het verslag herinnert verder aan de geslaagde geluidentocht van 26 mei en de tocht naar de Hompel voet op 5 juli en de normale zo- merexcursies naar de Domaniale duinen. De tentoonstelling, welke van 2 tot 15 augustus werd gehou den, werd door ruim 2000 personen bezocht. Gewezen wordt op het be lang van een vogelasyl voor Schou wen-Duiveland. Gememoreerd worden verder de activiteiten van de Jeugdvogel-. wacht en het verschijnen van „De Dwergstern". Midden augustus werd de uit gave van de lijst van broed vogels, trekkers en dwaalgasten op Schou wen een feit. Aan het slot van het verslag wordt geconstateerd dat de Vogel wacht gelukkig in staat is haar wieken steeds verder uit te slaan, daarbij gesterkt door het bestuur en haar leden. Verwachting tot vrijdagavond: Zoiinige perioden Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige noordelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 15 mei. Zon op 4.48, onder 20.26. Maan op 11.34, onder 1.16. Eerste kwartier: 15 mei te 21.09. hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 15 mei 7.46 v.m. 20.03 n.m. BROUWERSHAVEN 15 mei 7.27 v.m. 19.57 n.m. Doodtij: 18 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-5. Het hogedrukge- bied, dat al dagenlang het weer in ons land bepaalt, heeft zich iets naar het westen verplaatst. Het centrum is boven het noordelijk deel van de Noordzee komen te lig gen. Tegelijkertijd breidde de in vloed van een boven Polen en Tsjechoslowakije in de bovenlucht aanwezige storing zich naar het westen uit. In west-Duitsland is het daardoor zwaar bewolkt ge worden en er valt plaatselijk regen. De rand van het gebied met veel bewolking bereikte vanmorgen Twenthe. De drukverdeling zal het eerstkomende etmaal waarschijn lijk weinig verandering ondergaan. Dit houdt in dat ook morgen de wind overwegend noordelijk zal zijn, waardoor er in het tempera- tuurverloop weinig verandering zal komen. Tengevolge van de toegeno men vochtigheid zal er in het alge meen iets meer bewolking zijn dan vandaag. Flinke zonnige perioden zullen echter ook voorkomen. Ingezonden mededeling NU „Berini" kopen MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.E. afdeling Zierikzee Veiling van 13 mei Spinazie f 28,00, asperges f 110,00- 220,00, sjalotten f 10,00, rabarber f 13,00-15,00; per 100 kg. Bloemkool A f 30,00-51,00, B f 21,00-37,00, C f 13,00-18,00, D f 10,00-12,00, stek-afw. f 5,00-25,00, kropsla I f 5,00-7,00; per 100 stuks. Bospeen f 62,00, selderij f 3,00; per 100 bos. Jonathan Hh. f 23,00, St. Rémy Hh. f 8,00-13,00; per 100 kg. Een pleidooi voor overleg op het goede moment In het verschenen jaarverslag van de Vogelwacht Schouwen-Dui veland wordt gewezen op het feit dat de watersnoodramp een enorme intensivering heeft teweeg ge bracht van het verkavelingspro ces. Zonder die ramp - aldus het verslag - was er van het „oude eiland" ook zonder twijfel meer overgebleven. Thans echter vallen er nog al te dikwijls offers en ver dwijnen er objecten die nooit meer te vervangen zijn. In de ogen van de niet-agrariër lijkt het vaak op de toepassing van een totale ega lisatie, met als gevolgland al leen maar voor landbouw. De Vogelwacht heeft met de Her verkaveling, meer in het bijzonder over bepaalde ingrepen, wel con tact gehad. O.m. over het nog be staande houtgewas, wat veelal het veld moest ruimen. Eveneens zijn enkele historische hoogten ver dwenen. In de omgeving van Burgh- Haamstede werd achter de hof stede Moolenburg een oude weg met bomen opgeruimd; achter de boerderij van de heer M. Dalebout een juweeltje van een wei met knotwilgen; de frappante hoge ka vel bij Craijestein - waar, getuige de muurfundamenten, vroeger de buitenhof had gelegen - werd ver laagd. Het typisch groepje abelen achter de van Zuyens Hoeve, dat oorlog en stormramp overleefde en de polder daar een geheel eigen en apart beeld gaven, werd afgehakt; meidoornheggen, resten van 50 tot 80 jaar oud, van Zeelands tuin, konden niet meer worden gehand haafd; kleine weggetjes, die om zoomd door elzen in het nicuwo land niet meer meetelden, werden door de ijzeren greep van de drag- linebakken opgenomen en in de grote polder gesmeten. Het waren, zo vervolgt het ver slag, juist die kleine perceeltjes in de polder, die een welkome onder breking gaven, een rustpunt voor het oog, een toevlucht voor de vo gels. Nu is de overgang van pol der naar naastgelegen gebied wel ontstellend strak en star. Overi gens zullen de vele jonge aanplan tingen langs de nieuwe wegen dit beeld wel langzamerhand doen veranderen. Narigheid kan voorkomen Het zou niet fair zijn, zo meent het verslag, de Herverkaveling van alles de schuld te geven. Veel na righeid zou voorkomen hebben kunnen worden, als er maar eer der de aandacht op was gevestigd en vroegtijdiger contacten waren opgenomen met de Herverkave ling. Met de Deltawerken zullen uiteraard ook weer veel verande ringen komen. Het is te betreuren, dat veel van deze plannen over de hoofden van de zeer geïnteresseer den worden uitgevoerd. Zo is men van plan zeer binnenkort „in het belang van de rekreatie" de duin strook „in te duiken". Verharde wogen worden er door gelegd, ho tels zullen verrijzen, uitvalspaden naar de zee staan al op papier. Ieder schijnt er van te weten, be halve de eigenaren van de grond. Deze zullen eerst moeten worden gekend en natuurlijk dient voor overleg met de Natuurwetenschap pelijke Commissie van de Voor lopige Natuurbeschermingsraad, afdelingen van landschapsverzor ging en natuurbescherming van het Staatsbosbeheer. Ter wille van de „lokale sfeer", acht het verslag het billijk, dat ook de Vogel wacht hierin wordt gekend, even als „Stad en Lande" en 't „Zeeuws Landschap". Het feit dat al deze duinen op de lijst staan van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, behoeft nog geenszins te be tekenen dat de veranderingen ter wille van de rekreatie naar ieders zin zijn. Wie weet - zo verzucht het ver slag tenslotte. - kan de een of an dere cultuurmaatschappij het wel eens aan de orde stellen, om de gehele Westhoek als „ruilverkave- lingsgevoelig" aan te merken. Men beware ons er voor. ZIERIKZEE Bezoek uit St. Hilaire Met de Franse groep sportlieden, hoopt morgen te Zierikzee te arri veren de nieuwe burgemeester van St. Hilaire, de heer M. Cheval en echtgenote, alsmede enkele wet houders, eveneens in gezelschap van hun dames. SCUDDEBEÜRS Jonge reiger opgevangen De heer S. P. Moeilijker te Schud debeurs deelde ons mede, dat hij zich over een reigerjong heeft ont fermd, dat uit het nest werd ge worpen. De prille vogel maakte een lelijke val, maar dank zij de goede zorgen van de heer en me vrouw Moeilijker zal hij er stel lig bovenop komen. Trouwens bij dit opvoedingsproces spreekt de ervaring een woordje mee, want de vogelminnende familie heeft al eens eerder een viertal jonge rei gers opgekweekt. Dit gebeuren is destijds op de film vastgelegd. De vogel zal ongeveer zes weken no dig hebben om weer op eigen wieken te drijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2