Vandaag komen Westerse voorstellen ter tafel DE ZIERIKZEESCHE COURANT De conferentie in Genève DONDERDAG 14 MEI 1959 No. 18563 115e jaargang J ,|/|VY No. 18563 115e jaargang MRIK/,lii:S(«i;8NIEUYVSB0DE f «li,.I AttONNtMfcNIÉN £N AOVbRIbNl IES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jennewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikree. Redakteur: M. J Bij de Vaate, tel. 01110-2938 GENEVE, 14-5. De voorstellen die minister Herter vandaag (donder dag) namens het Westen op de conferentie van minister van Buiten landse Zaken der „grote vier" te Genève zal indienen, omvatten, naar In conferentiekringen verluidt, een uit drie fasen bestaand plan, waarbü een regeling van het Duitse vraagstuk gekoppeld wordt aan verminde ringen van de Amerikaanse en de Sowjet-strydkrachten op grote schaal. Volgens genoemde kringen zou er na de voltooiing van de drie fasen met een herenigd Duitsland een vredesverdrag moeten worden gesloten, terwyl de omvang van de strijdkrachten van de Sowjet-Unie en de V.S. tot 1.700.000 man zou moeten z|jn beperkt. In de Inleiding wordt een reeks beginselen opgesomd, zoals de ver klaring dat Oost en West geen ge weld moeten gebruiken bij het re gelen van internationale geschillen. In de eerste fase zouden oost- en west-Duitsland een raad moeten vormen, waarin vijftien Westduit sers en tien Oostduitsers zitting hebben, benoemd door de respec tieve regeringen. Deze raad krijgt tot taak de technische en bestuurs- contacten tussen de twee gebieden uit te breiden. Voor besluiten is een meerderheid van drievierden noodzakelijk. In de tweede fase moet Duits land worden herenigd op basis van vrije verkiezingen, hetzij onder toe zicht van de „grote vier" - de Sow jet-Unie, de V.S., Engeland cm Frankrijk - hetzij onder controle van neutrale mogendheden of de Verenigde Naties. Het herenigde Duitsland zou mogen kiezen tussen aansluiting bij de NAVO of bij de verdragsorganisatie van Warschau. Het zou ook neutraal mogen blij- Nederlandse zuivel voor Amerikanen in Europa 'S-GRAVENHAGE, 13-5. Voor het tiende jaar in successie heeft Melk- exDort Sterovita N.V. de opdracht gekregen voor levering van melk aan de in Europa verblijvende Ame rikanen. Deze leverantie bedraagt ongeveer 50 procent van het totale verbruik aan melk van deze groep consumenten. Sterovita verzorgt deze leveran tie in samenwerking met het coö peratieve melkproduktiebedrijf D. O.M.O. in Drenthe. Zowel dit melk- winningsgebied als de Sterovitafa- briek te Dordrecht staan onder voortdurende controle van de Ame rikaanse veterinaire dienst. De in papier verpakte melk wordt dagelijks van Dordrecht met koel- treinen naar Duitsland vervoerd en met koelauto's naar Frankrijk. In het gebied dat in het plan van de Poolse minister van Buitenland se Zaken, Adam Jikki, wordt ge noemd - oost- en west-Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakije - moe ten maxima worden vastgesteld voor de omvang van de strijd krachten. In het begin van de tweede fase zouden de strijdkrach ten van de V.S. en de Sowjet-Unic tot 2.100.000 man moeten worden beperkt, later terug te brengen tol 1.700.000 man. Het voornaamste punt van de derde fase zou, volgens genoemde conferentiekringen, de onderteke ning van een vredesverdrag met het herenigd Duitsland zijn. Bij dit verdrag zouden de grenzen van dit land definitief worden vastgesteld. Hoewel over het verloop van de grenzen in het westelijke plan niets wordt gezegd, zijn alle westelijke mogendheden - naar verluidt - be reid de Oder en de Neisse als oost grens van Duitsland te aanvaar den. SCHEVENINGSE HARINGVLOOT GAAT DINSDAG UITVAREN ZATERDAG IS HET WEER VLAGGETJESDAG '-GRAVENHAGE, 13-5. Scheve- ningen, waar baggermolens, graaf machines en hefinstallaties druk in actie zijn voor de verbetering van de buitenhavens, bereidt zich voor op het uitvaren van de vissers schepen voor het nieuwe haring seizoen. Bij de rederijen ruikt het weer naar verse teer, de netten worden van de zolders gehaald, op de log gers worden tuigage en metaal werk onder handen genomen. Zaterdag aanstaande is het feest van vlaggetjesdag en de dinsdag daarop zal de vloot uitvaren. Het trompetter- en pijperkorps C.J.M. V.-Scheveningen, heeft een mu ziekconcours georganiseerd, dat in de morgen, terwijl de gepavoiseerde vloot onder de gebruikelijke be langstelling van duizenden in de Schippersvrouw verdronken ROOSTEREN, 13-5. Vanmiddag omstreeks half vier werd de vrouw van stuurman A C. Kamphens van het motorschip „Prinses Marijke" afkomstig uit Rotterdam, vermist. Aanvankelijk dacht men dat de vrouw het schip, dat ligt ten noor den van de sluis in het Julianaka- naal bij Roosteren, had verlaten om in het dorp te gaan winkelen. Bij navraag bleek echter, dat zij daar niet was geweest. Daar er op een gegeven moment een emmer werd vermist, ging men vermoe den, dat zij in het water gevallen zou kunnen zijn. De politie werd gewaarschuwd en omstreeks kwart over zeven werd het stoffelijk over schot van de vrouw opgedregd. haven zal liggen, zal worden ge houden. Later zal door de Scheve- ningse straten een optocht trekken, die onder het motto „Van kant tot kant" het visserijbedrijf zal uit beelden. In tegenstelling met andere ja ren zal de vlootschouw omstreeks zeven uur in de avond beginnen, aangezien met hoog water reke ning gehouden moet worden. De te rugtocht van de scheepjes, mr' gasten, onder wie regeringsfunctio narissen, leden van het diploma tieke korps en reders, zal later op de avond het schouwspel van ge- illumineerde vaartuigen te zien geven. Huiseigenaren protesteren bij S.E.R. tegen huurverhoging Woningen van vóór 1918 niet noodzakelijk abnormaal 's-GRAVENHAGE, 12-5. Het be stuur van de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft in een brief aan de ministerraad bezwaren kenbaar gemaakt tegen het advies van de S.E.R. voor zo ver dat de huurverhoging betreft. Het is er tegen, dat de vei hoging niet zou moeten gelden voor be paalde categorieën woningen die voor 1918 zijn gebouwd, daar voor deze woningen het evenwichts- huurpeil reeds zou zijn bereikt. „De bestaande wettelijke voor schriften, t.w. het burgerlijk wet boek, de woningwet en de daarop gebaseeide gemeentelijke bouw- en woonverordeningen, de wederop- bouwwet en de huurwet, waarbor- r In vat over de oceaan MONTREAL, 13-5. Drie jon- ge Canadese avonturie s zijn van plan met een cilinder vormige stalen tank van 5,50 meter lang en met een door snede van 1,80 meter de At lantische oceaan over te steken. Zij hopen dat de warme golfstroom hen in twee maanden van St. Johns op Newfoundland over de oceaan zal brengen.. Van de jongelui zal de 24-jarige Ri chard Melrsch als gezag voerder optreden, terwijl de 30-jarige Albert Barth en de even oude Robert Frantz als telegrafist en fotograaf meegaan. Het vaartuig heeft de naam „Diogenes" gekre gen Tot de uitrusting beho ren ook apparaten om onder water te kunnen ademhalen. PARIJS MEENT DAT NIET VER VREDE IN ALGERIE MEER IS Rustig optimisme in officiële kringen PARIJS, 13-5. De eerste jaardag van de gebeurtenissen in Algiers die geleid hebben tot het aan de macht komen van de Gaulle, werd te Parijs gekenmerkt door een rus tig optimisme in officiële kringen, dat de vrede in Algerië niet ver meer is. Volgens deze kringen hebben zich het laatste kwartaal per dag gemiddeld vijftien verzetsstrijders overgegeven. In diezelfde periode maakten de Fransen 2.916 gevan genen tegen 1.484 in de overeen komstige periode van 1958. De ver liezen van de opstandelingen ne men toe, terwijl die van de Fran sen minder worden. Voorts worden veel meer wapens buitgemaakt. Niettegenstaande de strijd die nu al vier en een half jaar duurt, neemt de economische activiteit in Algerië toe en de grondprijzen stij gen. Op politiek gebi'd valt op te merken dat in het afgelopen jaar voor het eerst verkiezingen zijn ge houden, waarbij Mohammedanen en Europeanen op één kieslijst c+r,rPn waaraan ook de Mo hammedaanse vrouwen mochten ucemeMen. I-'- Op de scheepswerf „De Merwede" in Hardinx- veld-Giessendam is in aanbouw een nieuw pas sagiersschip, Koningin Wilhelmina" voor de dienst Hoek van Holland -Harwich van de Mij. „Zeeland" dat 1.600 pas sagiers kan vervoeren. H M. Koningin Juliana zal op 30 mei a.s. de te waterlating van dit schip verrichten Voor deze te waterlating zijn ver strekkende bijzondere voorzieningen getroffen om te voorkomen dat het schip bij de stapel loop te ver doorzet en op de oever terecht komt. gen in hun totaliteit een redelijke nuisvesting, bij gebreke waarvan hetzij voorzieningen in technische zin kunnen worden afgedwongen, dan wel terugbrenging van de huur tot die van 31 augustus 1955 of tot die van mri 1940 plaats vindt, een en ander ingevolge het klaagrecht van de huu der De voorgestelde regeling gaat geheel voorbij aan dit complex van wettelijke maatrege len en stempelt in principe alle vóór-1918-woningen tot ondernor- male, behoudens tegen-bewering van de huurders-bewoners der on- derwerpelijke woningen, wijst het bondsbestuur dan ook categorisch af". Aldus de brief. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Als vrouwen uit elkander gaan, 1 Blijven z'altijd nog een poosje staan. V.S. zitten met enorme tarwevocrraden WASHINGTON, 13-5 President Eisenhower heeft vandaag aan het Congres een boodschap doen toe komen, waarin hij aandringt op een herziening van het programma voor prijssteun en oogstcontrole voor tarwe om „een dreigende ramp" te voorkomen. Op zijn persconferentie d'eelde hij mede, dat de Verenigde Staten thans tarwe opgeslagen hebben lig gen, voldoende voor 2% maal het jaarlijkse verbruik van het land. De president schat, dat eind juni het land in dit tarwe-overschot 3,5 miljard dollar zal hebben gestoken. Er is bijna 250 miljoen dollar psr jaar nodig voor het opslaan van het overschot De president merkte op, dat door al het geld, dat er de laatste jaren voor de tarwepolitiek werd besteed de toestand eerder slechter dan beter is geworden. SNOEK VANGT JONGEN KRIMPEN a.d. LEK, 13-5. De ne- gen jarige Jan van Brandwijk uit Krimpen a.d. Lek had van zijn va der de uitdrukkelijke waarschu wing gekregen, dat hij niet meer m'et de schouw van boer van der Laan mocht gaan varen. Ondanks deze waarschuwing ging hij er vanmorgen om tien uur toch met de schuit vandoor Als passagier nam hij de vijfjarige Adri Kout mee. Toen ze bij de Tiendweg kwamen, verloor Jan de vaarboam. Hij wilde deze uit het water halen, greep mis en op hetzelfde moment beet een snoek hem in de middel vinger De jongen schrok zo, dat hij onmiddellijk in de boot terugsprong De snoek bleef aan zijn middelvin ger hangen. Eerst toen hij boven de schouw kwam liet de vis los, een lelijke wond in de hand achterla tend. Een boerenknecht, die het ongeluk zag gebeuren, schoot snel toe en sloeg met de klomp de snoek die ongeveer zestig centimeter lang was en naar schatting drie pond woog, dood. Jan kreeg de eerste ge neeskundige hulp van zijn vader, die lid is van de vereniging E.H B.O. Indonesische landing op Sumatra's westkust DJAKARTA, 14-5. Eenheden van de Indonesische landstrijdkrachten, marine en luchtmacht hebben vol gens een donderdag in Djakarta uitgegeven communiqué met suc ces een landing uitgevoerd in Air- bangi aan de westkust van Suma tra. De operatie wrd dincdacr'">"h- tend uitgevoerd, aldus deelt de In donesische marine mede Het doel was het regentschap Tasaman, het enige gebied in west-Sumatra dat nog in handen van de opstandelin gen was, te heroveren. Volgens het communiqué was dit de eerste landingsoperatie van commandotroepen van de marine. Andere eenheden gingen later aan wal onder dekking van oorlogs schepen. Er waren geen verliezen bij deze landing, die vlot verliep. Inmiddels wordt in een bericht uit Padang Pandjang in west-Su matra gezegd, dat de bu* gemcester van deze plaats, Datuk Malano. en he' distnktshoofd van Pajakumbuh Suton Saridono, dinsdagmiddag om het leven zijn gekomen toen zij in een hinderlaag van de opstande lingen in de Anai-vallei liepen. Zij bevonden zich in een militair con- vooi. dat door de opstandelingen werd overvallen. De kabinetsformatie 's-GRAVENHAGE, 13-5. - Het kabinet der Koningin deelt mee: „De minister van Staat, prof. mr. L. J. M. Beel, is hedenavond door H M. de Koningin ten paleizc Soest- dtfk ontvangen, teneinde de Ko ningin rapport uit te brengen". 's-HERTOGENBOSCH, 13-5 Op de markt te 's-Heitogenbosch zijn vanmorgen zes personen gewond toen een bestelauto daar plotseling op een groep mensen inreed, die bij de bushalte stond te wachten. De bestuurder van de auto, de heer Valentijn uit 's-Hertogenbosch was, toen hij van ds Hinthamerstraat de markt opreed, onwel geworden en had de macht over het stuur ver loren. De vrouw in het ambt GENEVE, 13-5. De journa listen die na zich gelegiti meerd te hebben, het vol- kerenpaleis in Genève mo gen binnengaan, wacht aan de voet van de „ministeriële" trap naar de conferentiezaal de tweede controle. Daar worden hun zakken gefouil leerd op wapens en explo sieven. Toen de eerste vrou welijke journalist zich meld de, sprong een „inspectrice" naar voren die enthousiast uitriep: „Eindelijk werk voor mij". Met veel kennis van zaken kweet zij zich van haar taak. Eerst werd de handtas aan een zorgvuldig onderzoek onderworpen. Zij week toen enkele passen te rug en wierp een snelle blik op het gewaad van haar „slachtoffer" om tenslotte vakkundig vast te stellen: Geen zakken". Chroesjtsjef en Eisenhower WASHINGTON, 13-5. President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie in Washington ver klaard dat hij door niemand was benaderd met het oog op een even tueel bezoek van Chroesjtsjef aan de Ver. Staten. Een verslaggever had de kwestie ter sprake gebracht naar aanleiding van het bezoek dat vice-president Nixon aan de Sowjet-Unie zal brengen. Nixon zal in juli in Mos kou het Amerikaanse onderdeel van een grote handelstentoonstel ling openen. Men vroeg zich af of wellicht Chroesjtsjef naar Amerika zou wil len komen voor het openen van het Russische paviljoen op een tentoon stelling die deze zomer in New Yo'k wordt gehouden. Eisenhower wist echter nergens van. GEEN MINISTERS, MAAR KOEIEN GENEVE. 13-5. Zwitserse koeien en Russische kinderen verheugden zich woensdag in de belangstelling van de beste Europese fotografen in Genève. De cameramensen had den zich verzameld in de omgeving van het Russische hoofdkwartier om een glimp op te vangen en plaatjes te schie'en van de ont moeting tussen de ministers Gro- myko en von Brentano. Maar toen zij geen toestemming kregen bin nen te gaan en zij het wachten moe waren, verdeelden zijn hun aan dacht over koeien met bellen in de omgeving en kinderen van Russi sche functionarissen die in de tuin speelden. STREEFKERK. Woensdagmiddag heeft een brand drie huizen, staan de aan de dijk nabij de kom van de gemeente Streefkerk, verwoest. BRUINISSE De Deltawerken De nieuwe fase in de Deltawer ken, na het slopen van de kistdam en het volspuilen van een gedeelte van de haven, is thans het afbreken of slopen van een gedeelte van de kademuur. Ondanks het gebruik van pneumatische werktuigen is het een karwei dat, gezien de hard heid van het materiaal, slechts langzaam vordert.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1