ASPRO Raad Bruinisse besluit alsnog tot aankoop speelmateriaal L scholen 2'ASPRO,S -enfrifoitcmt fitf Buren wandelden 's zomers over de wallen voorafgegaan door fluitspeler Man ramt huis Kwestie rond plaatsing vaste kraan bij gemeentehaven Zaterdag kwam de gemeenteraad van Bruinisse in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van loco-burgemeester v. d. Berg. Wegens ziekte was afwezig de heer C. Kik (S.G.P.) Aangenomen wordt het voorstel tot verlening van duurtetoeslag aan het gemeente- personeel. Het voorstel tot afwijzing van het verzoek om aanschaffing van speelmateriaal ten behoeve van sportbeoefening door de beide la gere scholen (waarover in een vo rige vergadering de stemmen staak ten) wordt thans verworpen met 4 tegen 2 stemmen, wat dus in houdt dat het speelmateriaal wel zal worden aangeschaft. Kosten: f 322,—. De voorzitter motiveerde de af wijzing met de klacht, dat de sport beoefening de gemeente al zoveel geld heeft gekost, wat toch niet wordt gewaardeerd. Ter sprake komt hierbij ook, dat door de land bouwer Joh. de Jonge, die een weiland van de gemeente pacht, dat gedeeltelijk dienst doet als speelterrein voor de voetballende jeugd, een afrastering is verzet, zo dat het gedeelte dat voor sportter rein moet dienen niet meer te on derkennen is. Besloten wordt op nieuw een stuk van dat terrein voor sportterrein te laten afraste ren. Schoolmelkleveranlies Naar aanleiding van het in de vorige vergadering genomen be sluit, om ten behoeve van de leve ring van de schoolmelk, aan iede re melkleverancier een schooi toe te wijzen inplaats van de jaarlijkse leverantie, waarbij de laatste melk handelaar eerst in 1961 voor leve ring aan de beurt zou zijn, is een reactie gekomen van de melkhan delaren zelf. Om praktische rede nen geven de melkleveranciers zelf de voorkeur aan een levering van de drie scholen per jaar. Bij toe wijzing per school zal ook de prijs van de melk duurder worden1, zo dat dit ook financieel nadeel voor de gemeente meebrengt. Besloten wordt het in de vorige vergadering genomen besluit, te venietigen. Garagekwestie De verrificateur van de gemeen- tefinanciën de heer L. M. Steketee protesteert in een aan de Raad ge richt schrijven, tegen het feit, dat hem zijn garageruimte, die hij in een gemeentelijke bergplaats van materialen had, werd opgezegd. Hij beroept zich op een overeen komst die er indertijd met hem enerzijds en de heren burgemees ter Michaelis en van Tuinen van de Prov. Griffie anderzijds is ge troffen. waarbij hem gratis gara geruimte is toegezegd. Besloten wordt de heer Steketee te verzoe ken aan de Raad inzage te geven van bedoelde overeenkomst. De heer Steketee heeft inmiddels an dere garageruimte gevonden waar voor hij f 78 per jaar moet betalen, hij wil deze huur aan de gemeente in rekening brengen. De Raad is van mening, dat deze huur indien zij voor vergoeding in aanmerking zou komen, dan toch zeker zou moeten worden omgeslagen over alle gemeenten waarvoor de heer Steketee werkzaamheden verricht. Plaatsing van kraan Het vaststellen van een ontwerp overeenkomst, tot het plaatsen van een vaste kraan met kraanbaan bij de nieuwe gemeentehaven, geeft aanleiding tot een uitvoerige dis cussie, temeer daar nu ook van de firma gebrs. IJzelenberg een a; vraag is binnengekomen om te zij ner tijd een kraan te mogen plaat sen. Fa. IJzelenberg heeft reeds vele jaren een expeditiebedrijf, zo dat het billijk zou zijn, dat ook aan hen een vergunning wordt ver leend. De firma Maaskant was echter eerder met de aanvraag en in een vorige vergadering is duide lijk gesteld, dat maar vergunning zal worden gegeven voor het plaat sen van een kraan. De heer de Koning (V.V.Ddie in de vorige vergadering niet te genwoordig was, keurt het besluit in de vorige vergadering genomen zeer scherp af. Men heeft veel te overhaast gehandeld. Volgens de heer de Koning had men gegadig den voor het plaatsen van een kraan per advertentie moeten op roepen. Iedereen had dan een kans gehad, iets wat door andere raads leden wordt bestreden. Om con currentie en verlies voor de initia tiefnemers of voor anderen te voor komen, wil men vasthouden om voorhands maar een vergunning voor het plaatsen van een kraan af te geven. Waren er meerdere lief hebbers geweest, dan was de zaak nog moeilijker geworden. Betreurd wordt dat de firma IJzelenberg niet vroeger een aanvraag heeft in gediend. Met de stem van de heer de Koning tegen wordt het verder genomen besluit om één vergun ning af te geven gehandhaafd. Daar de firma Maaskant eerst was, wordt het voorlopig contract met deze firma nader bekeken en op enkele punten aangevuld. Aanvulling politieverordening De politieverordening wordt aan gevuld met een artikel waarbij het houden van 1 of 2-hoevige dieren zoveel mogelijk wordt beperkt, met het recht om als het nodig is ont heffing te verlenen. De heer de Koning vindt de functie van wet houder een erebaantje en is tegen de door Ged Staten voorgestelde verhoging van de jaarwedden. De heren van Popering en Hooger- heide verklaren zich voor. De wet houders stemmen niet mee, zodat het voorstel tot verhoging is aan genomen. Ligplaats schepen De bespreking over de ligplaats van de schepen van de mosselkwe kerij, nu een gedeelte van de oude haven is gedempt, geeft de heren de Koning en Hoogerheide gele genheid om hun ongenoegen uit te spreken, over de lakse houding van Rijkswaterstaat, wat betreft het klaarmaken van de ligplaatsen in de nieuwe haven. Men is tevre den over wat door b. en w. in deze is gedaan, en men heeft begrip voor de moeilijkheden. Het zal na der worden bekeken of men een tijdelijke ligplaats in de Vluchtha- ven ambieert, boven een ligplaats met vele moeilijkheden in de nieu we haven. De rondvraag Bij de rondvraag spreekt de heer v. Popering over het onderhoud van het materiaal van de gemeente werklieden. Besloten wordt dat de heer Jan de Koning Dz. belast zal worden met het samenstelen van een lijst van materiaal en met het onderhoud daarvan. Een schilderij van de oude ge meentehaven is te zien in de wo ning van de heer D. Kik. Uitvoe ring van een dergelijk schilderij in olieverf, ter plaatsing in het ge meentehuis, zou f 500,vergen. Daar de meeste leden dit nogal een grote uitgave vinden voor een noodlijdende gemeente, wordt be sloten een dergelijk schilderij voor hands niet aan te kopen. (De heer Hoogerheide bracht deze zaak in de rondvraag in bespreking). De heer v. Popering brengt een brief ter tafel, waarin ook de Kon. Ned. Voetbalbond protesteert tegen de hoge kosten van terreinhuur. De wethouders hebben het schrijven van de K.N.V.B. nooit gezien. Op nieuw wordt vastgesteld dat de voetbalclub weinig initiatief loont om haar ontvangsten op te voeren, maar wanneer genoemde club met cijfers aantoont dat de terreinhuur werkelijk te hoog is t.o.v. haar bud get, zullen b. en w. zich nader be raden. Ingezonden mededeling Nu kunt U 'ASPRO' zonder bezwaar meenemen. De nieuwe platte strip vindt zó gemakkelijk plaats in colbert, vestzak, overjas, boodschappen- en handtas, dat 'ASPRO' altijd Uw trouwe begeleider kan zijn. Slechts een onderdeel van een seconde - de val in het water - is 'ASPRO' aan de lucht, aan verontreiniging blootgesteld. Geen hand raakt het aan. Daarom... nu altijd 'ASPRO' bij de hand. Uw trouwe begeleider, Uw trouwe beschermer: 'ASPRO' de pijnstiller met de snelle, doeltreffende werking. HOOFDPIJN, VERKOUDHEID, GRIEP? KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Goor: G. Mes- sie, Beuningen. Bedankt voor Klazienaveen (toe zegging): P. Klap, Lemele. Geref. Kerken Beroepen te Brooks (Alberta, Ca nada): A. van der Ende, Munneke- buren. Bedankt voor Papendrecht-Slie- drecht (mede voor het evangelisa tiewerk): A. L. Jannse de Jonge, Oostvoorne. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Bennekom: B. Bijle- veld, Noordeloos. Geref. Gemeenten Beroepen te Dirksland: H. Rijk- sen, Vlaardingen, die bedankte voor Slikkerveer. De politie te Groningen kreeg gistermiddag de waarschuwing door, dat een jonge reebok door de Vechtstraat te Groningen rende, achternagezeten door honden. De politie ging er in de surveillance wagen op uit om het onfortuinlijke dier te hulp te komen en slaagde er in de reebok in een tuin aan de Hereweg te vangen. Het dier bleek een gebroken linkerpoot te hebben, „GESLAAGDE" KRAAK Voor f 5 miljoen aan postzegels gestolen DUBLIN, 9-5. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben enige dieven zich toegang verschaft tot het veilinggebouw Shanahan in Dublin, waar zij zeldzame postze gels ter waarde van vijf miljoen gulden hebben gestolen. Onder de gestolen postzegels bevindt zich een Oostenrijks-Italiaanse collec tie, uit de jaren 1850 tot 1875. De dieven, die naar men aan neemt tot een internationale bende behoren, zagen een gedeelte van de onlangs ontvangen verzameling van de Zwitserse tabaksmiljonair Mau rice Burrus over het hoofd. Deze verzameling vertegenwoordigt een waarde van bijna 40 miljoen gul den. De politie heeft alle Ierse havens en vliegvelden van de diefstal op de hoogte gesteld en. een beschrij ving van de postzegels naar alle delen van de wereld gezonden. ROME, 10-5. Woedend over het feit, dat hij niet op tijd zijn huur kreeg, besloot de eigenaar van een huis in een buitenwijk van Rome de bewoner een lesje te geven. Hij stapte in zijn vrachtwagen die hij als bulldozer gebruikte en reed'met volle kracht tegen het huis. Hij slaagde er inderdaad in de bewo ners uit hun slaap te wekken, door dat het gehele huis instortte, maar zijzelf liepen slechts enkele schram metjes op. De wraakzuchtige huis eigenaar, Nazareno Migistri, kreeg echter onderdak in de gevangenis en hij loopt de kans zijn verblijf aldaar wegens poging tot moord nog tivaalf jaar te moeten vol houden. BÜRGH Jaarvergadering Vogelwacht „Schouwen-Duivelend" De jaarvergadering van de Vo gelwacht „Schouwen-Duiveland" zal worden gehouden op zaterdag 16 mei a.s., in de zaal van hotel ,,'t Wapen van Burgh". Het jaarverslag van de secreta ris, alsmede het financieel verslag van de penningmeester, komen aan de orde. Periodiek aftredende be stuursleden zijn de heren J. Vijver berg en P. M. den Haan te Burgh; beide leden zijn herkiesbaar. In een tweetal vakatures moet verder worden voorzien. Aftredend is ook de voorzitter en niet-herkiesbaar in verband met zijn vertrek naar el ders. Het bestuur stelt voor de vol gende personen op te nemen in het bestuur: mevr. C. I. P. Zevering- Tolhoek te Noordwelle en de he ren J. P. C. Boot te Haamstede en B. Th. Boot te Renesse. In verband met het tienjarig be staan der vereniging zal de zaal ZIERIKZER Vrijdag 15 mei komt Frans sportgezelsehap uit St. Hilaire-du-Harcouêt Voetbalwedstrijden op zaterdag en maandag Van de zijde van de Sportraad te Zierikzee vernemen wij, dat vrij dagavond a.s. in „Mondragon" de Harcouêt. In „Mondragon" zal een verversing worden aangeboden, aankomst plaats zal vinden van de Franse gasten uit St. Hilaire-du- waarna de Zierikzeese gastheren en gastvrouwen hun gasten naar hun woningen geleiden. Zaterdagmorgen worden de bui tenlandse gasten in de Schutters- zaal van het stadhuis ontvangen om half elf. Zaterdagmiddag ver trekt men om half drie van het Havenplein, om onder leiding van „Witte van Haemstede" naar het sportpark te wandelen, waar om drie uur de wedstrijd MEVO-St. Hilaire begint. Zaterdagavond wor den er tafeltenniswedstrijden ge houden in de bovenzaal van het „Huis van Nassau". Op zondag worden er geen wed strijden gehouden, doch wel een MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM, 11-5. Kleiaard-, appelen, 35 mm opw.: Eigenhei- j mers f 14,00-17,75, Bintje f 18,00, Bevelanders f 11,00-14,00, Furore f 9,00-12,00, Meerlanders f 12,00- 14,00. Zand aardappelen, 35 mm opw.: Libertas: geen notering. Voer aardappelen f 2,00-3,00. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM 11-5. (Officieuze noteringen per 100 kg). Voedergranen - alles af. Zomergerst, naar kwaliteit, met weinig kooplust f 24,50-25,75; haver ongepunte op monster, naar kwali teit f 23,50-25,50. Peulvruchten: franco Rotterdam. Groene erwten, boerenschoon f 30- 51,00, schokkers f 45,00-85,00, br. bonen f 80,00-105,00, boerenschoon. zijn „aangekleed" met foto's, ge maakt door de heren Jac. van den Berge te Haamstede en Mare. Ver- bruggen (Belgie). Na afloop van het huishoudelijk gedeelte zullen kleurendia's wor den vertoond door drs. Mennema (bioloog), toegelicht door de heer A. Kwist te Rotterdam. Bovendien zal een kleurenfilm worden ver toond. trip naar de Westhoek georgani seerd, met bezoek aan de uitzicht toren en de punt van Westen- schouwen. De maandagmorgen is gereser veerd voor het doen van inkopen. Mogelijk begeleid door „Kunst en Eer" vertrekt men maandagmiddag om twee uur van het Havenplein naar het sportpark voor de voet balwedstrijd Zierikzee-St. Hilaire. Onmiddellijk hierna volgt een de monstratie-korfbalwedstrijd tussen twaalftallen van MEVO en Unitas. Maandagavond vindt in „Con cordia" de vertoning plaats van films meegebracht uit St. Hilaire en van de gemeente Zierikzee. De gasten vertrekken dinsdag morgen, waarschijnlijk in alle vroegte. SPORT VOETBAL Om de Moormanbeker Ter voorbereiding van de wed strijden van de vertegenwoordi gende elftallen van de afdeling om de Moormanbeker zal op woensdag 13 mei a.s des avonds om 7 uur op het terrein van Vlissingen een se lectie-elftal van afdelingsspelers uitkomen tegen Vlissingen II. Dit afdelingselftal is als volgt samen gesteld: doei: J. v. d. Bos (Brou wershaven); achter: J. R. A. M. de Wolf (Walcheren) en W. Huibregt- se vNoormannenj; midden J Harne (Burgh); J. Roelse (Domburg) en W. Huigh (Schoondijke). Voor: Jac. Willemse (Zierikzee), H P. van Oosterhout (Walcheren), J. Jansen (Domburg), J. Traas (Patrijzen) en J. J. Snoep (Robur). Reserves zijn: M. Wolfert (Groede), J. Seen (Schoondijke) en J. Dierxk (Groe de). KORFBAL Zwaluwen I-Stormvogels I 4-0 Een door verschillende invallers verzwakt Stormvogels moest het onderspit delven tegen een op re vanche belust Zwaluwen-twaalftal. Toegegeven moet worden dat Zwa luwen gedurende de gehele wed strijd hard voor de overwinning heeft gewerkt. Voor de pauze werd hte 1-0 door J. van der Bijl, welke zich als een snelle speler heeft ont wikkeld, al moet zijn techniek nog wat worden bijgeschaafd. Na de pauze bracht J. B. Dale bout de stand op 2-0 voor Zwalu wen. Hard zwoegen van Stormvo gels, vooral van J. Bouterse, mocht niet met een tegenpunt worden be loond. J. Meganck stelde met twee fraaie schoten de zege voor Zwa luwen definitief veilig (4-0). Bij Stormvogels miste men voor al L. den Boer, de Glopper en mej. A. Gast. Zierikzee, begin 19e eeuw Rust en gemoedelijkheid in „arcadisch tijdperk" Slot Het bovennatuurlijke Vandaag publiceren wij het slot van de arti- 1 i kelenreeks „Zierikzee, begin 19e eeuw". In dit 'c artikel worden toon en allure van het alledaagse leven van toen en nu tegenover elkaar geplaatst en na lezing - hetzelfde gold trouwens van alle voorafgaande afleveringen - kan men slechts concluderen: „wat is er veel veranderd". De redaktie hoopt intussen dat de hernieuwde publikatie heeft mogen leiden tot bezinning op de historie van onze oude stad, een bezinning die slechts leiden kan tot grotere liefde voor de f ruim elfhonderdjarige. De lijd van rust en gemoedelijkheid, die in de achter ons liggende tijd het aanzijn gaf aan buiten tuintjes en zomerhuizen, is verdwenen. Hel onrustig geslacht van deze tijd ziet daarop terug als op een arcadisch tijdperk. Hoe moeilijk lean men zich nog voorstellen het. aantrekkelijke der ouderwetse buurt- gezelligheid, die het langst bewaard bleef bij de kleine burgerij. Rond 1920 leefde nog een zeer be jaarde stadgenoot, die hierover uit ervaring wist te spreken. Als voorbeeld noemde hij dat het in de straat waar hij woonde, op zomeravonden voorkwam, dat de buren bij paartjes al keuvelend een wandeling maakten langs de wallen der stad, voorgegaan door een fluitspclende pijper der schutterij uit de buurt. In die dagen deed zich echter de maatschappelijke scheiding tussen voornamen en geringen, hoewel ge temperd door een zekere gemoedelijkheid, nog met kracht gelden en de eerbied voor de hogere standen zat er bij de gewone man zo diep in, dat hij, op straat door een hooggeplaatste aangesproken, onmid dellijk met de pet in de hand blootshoofds stond, een vorm van onderdanigheid, die voor onze hedendaagse begrippen iets stuitends heeft. Franse schoolmeesters werden nog tientallen jaren na de beschreven tijd met „monsieur" en deftige winkeliers met „sinjeur" aangesproken. Nog een zijde van het geestesleven onzer overgroot ouders moet tenslotte nog even vermeld worden, nl. het destijds meer openlijk beleden geloof aan het bovennatuurlijke en geheimzinnige, waarvan de poëzie later door een dor materialisme is wegge vaagd, maar dat tot in deze tijd door velerlei feiten opnieuw sterk de aandacht trekt. Op dit gebied zijn hier echter weinig overleveringen bewaard, deels omdat men destijds hoogst zelden er toe kwam de waargenomen verschijnselen op schrift te stellen, deels ook omdat velen uit een verklaarbare schuch terheid eigen ervaringen van dien aard schroomden aan anderen mede te delen. Van het veel in Indonesië en ook wel in ons land voorkomende geheimzinnige stenen werpen ed., was reeds in 1724 hier een staaltje waargenomen in de boomgaard van Laurens Hendrikse, gelegen lussen de Minnebroerstraat en de voormalige Godskamertjes. Van deze manifestatie is toevallig een nauwkeurig verslag van de hand van de burgemeester, schepen en raad Willem van den Busse (1687-1759), bewaard gebleven. Ilekscnvlucht en hellewagen Wellicht zal het voorgevallene in het begin van de negentiende eeuw alweer vergeten zijn geweest, maar het volksgeloof dier dagen wist te verhalen van een vrouw, Jannetje Noarisje (Jannetje Arijsse), die op een bezemstok over de Nobelpoort vloog; van de hellewagen, die bij donkere avonden en nachten met gevaarlijk gerucht aan de overzijde van de Nieuwe Haven over de dijk reed; van het onverklaarbaar dooreenwerpen van tonnen en vaatwerk in de kui perswinkel van Martinus van Stappen, wat tenslotte voor goed eindigde toen op zekere dag een vreemde ling door de samengeschoolde menigte drong en met een enkel machtsgebaar de vertoning deed ophouden. Inderdaad, ook die volkse verhalen gaven kleur aan een tijd, waarvan men thans zich toch nimmer meer een volmaakt beeld zal kunnen vormen. Iets te proeven van de sfeer is echter vreugdeschenkend en doet beseffen hoe gering de mens is als schakel in de keten der eeuwen. Bovendien is het troostvol, om dat in de barning van deze tijd er het weten is dat onze voorouders in menig opzicht het zoveel zwaarder hadden dan de huidige generatie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6