Ontdekkingstocht naar Sterrengebergte Herinnering aan feestelijke dagen ShS£& fee HET JONGE GESLACHT INRUIL-ACTiE Dekt verzekering j de schade, of niet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG IS MEI 1959 NO. 19592 Autoriteit over Russisch duikbootgevaar NEW YORK. 11-5. Russische duikboten zouden door een enkele onverwachte aanval 70 percent van de Amerikaanse economie kunnen ontwrichten, zo schrijft de Ame rikaanse schout-bij-nacht John Thach, die bevelhebber is van het Amerikaanse marineonderdeel dat in de Atlantische Oceaan duikbo ten moet bestrijden, in een artikel gepubliceerd in het tijdschrift „Look". Thach schat dat een twaalftal Russische duikboten, die elk 20 raketten aan boord hebben, in staat zal zijn om de V.S. een dodelijke slag toe te brengen. Wij weten dat de Russische duikboten voor de kusten van Europa en de V.S. opereren. In de gehele Atlantische oceaan hebben wij contact gehad met Russische onderzeeboten, aldus Thach. Vice-admiraal Hayward heeft eveneens verklaard dat Russische duikboten gemakkelijk het verde digingssysteem van de V.S kun nen' binnendringen. Onze flanken zijn volkomen open, aldus Hay ward. GETOOIDE JOURNALISTEN GENEVE, 10-5. Een bloemenver koopster in Genève wil dat de journalisten die de conferentie van ministers zullen verslaan, er vro lijk uit zullen zien. Zij heeft daar om aangeboden dat de eerste hon derd verslaggevers die 's morgens haar stalletje passeren gratis een bloem in hun knoopsgat mogen steken Zij heeft haar gift wijse lijk beperkt, want in totaal zijn 1500 journalisten uit alle delen van de wereld naar Genève geko men Vijftienjarige joiigén verdronken ALMELO. Vanmiddag is bij het zwemmen in het Twentekanaal de 15-jarige T. S. van Dijk uit Almelo verdronken. De jongen verdween in het midden van het kanaal plot seling in de diepte. Het stoffelijke overschot was vanavond neg niet geborgen. Dit is het tweede verdrinkings- geval in drie dagen, dat zich in het Twentekanaal heeft voorgedaan. Vrijdagmiddag verdronk tijdens het zwemmen daar de 24-jarige F. Markslag uit Wierden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HILVERSUM. Duizenden toeris- ten hebben zondag verkoeling ge zocht op de Loosdrechtse plassen. Het aantal toeristen en dagjesmen sen in Oud- en Nieuw Loosdrecht is dit jaar nog niet zo groot ge weest als zondag. 's-GRAVENHAGE. Clement Da- vis en Lord Attlee, respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter van de World Parliament Association, en mevrouw Janet Hartog, die, als onderdeel van een tournee, Neder land bezoeken, zijn in Madurodam geweest. Zij hebben in deze klein ste wereldstad onder meer het mi- nituur Vredespaleis bekeken. UDENHOUT. De 5-jarige Adriana van Iersel uit Udenhout is op de onbewaakte overweg in de Win- kelsestraat door een trein gegrepen en op slag gedood. Het meisje was met nog wat kinderen per fiets op weg naar school. Zij reed voor het groepje kinderen uit. AMSTERDAM. De rijkspolitie te water heeft maandagnacht het stof felijk overschot van de 35-jarige L. P. E. uit de hoofdstad, uit de Binnenhaven te Amsterdam opge haald. Op welke wijze de man te water is geraakt, is niet bekend. Eeru schippersknecht, die om half twee wakker werd van een plons in het water en hulpgeroep, heeft nog getracht de man met een vaar boom op het droge te krijgen, doch dit mislukte. 's-GRAVENHAGE. Aan het Sche- veningse strand heeft de politie zondag 165 maal E.H.B.O. moeten verlenen en zich over 266 ver dwaalde kinderen ontfermd. AMSTERDAM. Twee zendingen diamanten, een ter waarde van 60.000 gulden en de andere van 5.000 gulden, die in maart jl. dooi de Diamantbeurs te Amsterdam als aangetekende brief naar een dia mantair te Hongkong waren ver zonden, zijn daar niet aangekomen. De recherche van de P.T.T. in de hoofdstad onderzoekt thans op welke mysterieuze wijze deze zen dingen zijn verdwenen. a Een groep van circa 200 zaken lieden en mensen uit vrije beroe pen heeft zaterdag geprotesteerd tegen een „zuivering", die gaande zou zijn onder de 800 leraren van middelbare scholen in Little Rock, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Arkansas. Ingezonden mededeling Nog slechts t/m 23 mei Grandioze Uw oude fototoestel is 7®°, 10.-of! 5.- waard. Inlichtingen bij uw fotohandelaar Op 10 april is de Sterrengebergte, expeditie op Nederlands Nieuw- Guinea gestart. De meeste deelne mers zijn op het basisbivak aange komen. De eerste week werd benut met acclimatiseren en met het in lopen van de expeditieleden. Thans zijn enkele exploratiegroepen uit het basisbivak vertrokken en heb ben elders hun tenten opgeslagen. Het basisbivak Het basisvak bestaat uit een groot aantal gebouwen die in de voorafgaande maanden opgetrok ken werden. Het ruime 'hoofdge bouw, géheel met alluminium golf platen gebouwd, bestaat uit ver trekken voor de algemeen en we tenschappelijk leider, de technische leider, een magazijn voor de expe ditie-uitrusting, een ziekenboeg en een radiostation voor de in het veld werkende exploratiegroepen. Ver der staan er drie lange gebouwen voor de onderzoekers, voor de vlie gers van de helicopters en voor de mariniers, die voor de dekking van de exploratiegroepen zullen zorgen. Achter het onderzoekersbivak staat een kleine veldoven, waarin dage lijks brood gebakken wordt en een magazijn voor levensmiddelen. Naast het onderzoekersbivak staat het bestuursgebouw, waarin de administratief ambtenaren Her berts en Sneep huizen en waarin tevens de radiozendinstallaties voor de vliegtuigen en voor de verbin ding met Hollandia en Merauke staan opgesteld. Achter het be- stuursbivak staat het politiebivak, waarin onder leiding van de deta- chements-commandant Kroon een 20-tal Papoea-agenten verblijven. De eerste week De dag van aankomst van de deelnemers werd besteed met het uitreiken en passen van expeditie- kleding. Daar het in het tropische hooggebergte geducht koud kan zijn hoorde bij deze uitrusting ook een dikke wollen trui. Verder kregen de deelnemers ook bespijkerde hoge' EXPEDITIE OP NW.GUINEA schoenen (kistjes) die bij het be klimmen van berghellingen hun diensten zullen moeten bewijzen. De volgende dagen werden be steed aan het acclimatiseren (de Sibil-vallei ligt op een hoogte van 1260 m. boven zee) en het losmaken van stijve ledematen. In verband met het laatste werden een groot aantal tochten in de omgeving van het basisbivak gemaakt. Op 22 april vertrokken ir. Reyn- ders, dr. Verstappen en dr. Ver voort over het Oriongebergte naar de vallei van de Ok Tjob of Boven Digoel. 'i Jfiü&f' De nationale feestdagen liggen weer achter ons. Op vele plaatsen wer den verschillende programma-onderdelen uitgesteld tot na de feitelijke koninginnedag. Zo ook te Zierikzee. Op het sportveld „Bannink" wer den zeer geslaagde kinderfeesten gehouden. Zeilkruipen, koekhappen, ringsteken, verkleden enz. waren de spelen die de onderwijzers van de respektievelijke lagere scholen voor de lieve jeugd hadden bedacht. Op de e'erste foto: een feestelijk groepje jeugd volgt de prestaties van klasgenootjes. Foto twee: koekhappen blijft een lastig en snel buikvul- lend karwei, vooral als er gekampt moet worden. (Eigen foto's) STAD EN PROVINCIE B.B. oefening bij de Plompetoren Ondanks de vele tuintjes, die dringend om bewerking vragen, is de B.B.-leiding er toch in geslaagd zaterdagmiddag wederom een ge combineerde praktische oefening te houden in de buurt van de Plompe toren te Koudekerk©, waar de Her verkaveling, Zierikzee, een land- bouwschuurtje met daarbij beho rend huis ter beschikking had ge steld. Begunstigd door stralend zomer weer hebben de blokp>loeg van Noordgouwe en de reddingsdienst uit Zierikzee wederom hun beste beentje voorgezet en zowel bij het verbinden en wegvoeren der ge wonden als bij het blussen van een echt brandje met behulp van de emmerspuit, werd menig zweet druppeltje gelaten. Er werd met zeer ve'el animo gewerkt en ge ïmproviseerd en het kringhoofd, de heer A. Rottier, zijn plaatsvervan ger, de heer J. F. den Dekker en de instructeur EHBO en EHIO, de heer P. Kloet, waren zeer tevre den over de tot dusverre bereikte resultaten. SPORT KORFBAL Burgh III-Brouwershaven II 4-0 Het gelukte Burgh III een ge flatteerde overwinning op Brou wershaven II te behalen. Vooral voor de rust was Brouw sterker doch kon deze meerderheid niet in doelpunten omzetten. Het duurde tot in de 20ste minuut voordat C. v. Nieuwenhuize kans zag om tegen Wurth vrij te komen en de bal door de mand te schieten. (1-0). Geen drie minuten later verhoogde de zelfde speler met een fraaie door loopbal de voorsprong tot 2-0. Het was Hanna Boot, die vlak na de rust uit vrije positie het derde doelpunt voor Burgh scoorde, en daarmee de stand op 3-0 brengend. Hoe of de Brouw-voorhoede ook zwoegde, er was geen, doorkomen aan. Met een ver schot maakte H. Kooman 4-0. Burgh kreeg nog een strafworp te nemen, doch deze werd overgeschoten. Aan beide zijden werd niet meer gedoelpunt, en had Burgh een geflatteerde overwinning behaald. Tot nu toe zijn 70 lijken terugge vonden op de plaats in de Nijl, waar vrijdag de radarboot Dande- rah is vergaan. Men schat dat de ramp aan een 120 mensen het le ven heeft gekost. Er wareni 175 overlevenden. Men verwacht dat de boot maandag tegen de avond gelicht zal zijn. DUIVENSPORT P.V. „De Bruse Trekker" De uitslag van de wedvlucht van uit Venlo is als volgt: T. M. Dalebout, Nieuwerkerk 1, 2, 5, 8, 16, 17, 22, 27; H. C. Noord- hoek, Sirjansland 3, 11, 12, 23, 25, 30; P. Zandijk, Sirjansland 4, 7, 9, 26; J. Folmer, Nieuwerkerk 6; Ph. Steketee, Bruinise 10, 19, 33; J. Bal, Bruinisse 13, 14, 15, 21, 32; C. Bal, Sirjansland 18, 34; A. de Ronde, Sirjansland 20; A. IJ2elenberg, Bruinisse 28; C. de Jonge, Brui nisse 29; J. Goudzwaaard, Ooster- land 24. Ingezonden mededeling Vaak lezen toy na het verslag van een ongeval, brand of ander ongeluk, dat verzekering de schade dekt. De belanghebbenden hebben echter wel eens anders ervaren. Er kunnen immers factoren in het spel zijn, waardoor de aanspraken op uitkering komen te vervallen. Ook kan het gebeuren, dat iemand zijn onschuld aan het gebeurde niet kan aantonen en dan toch nog zelf de schade moet dragen. Zo had een verzekerde schade als gevolg van een verstopte af voerpijp. Het water van een on verwacht heftige regenval zocht zich een uitweg binnendoor en richtte in de winkel voor duizen den guldens schade aan. Oorzaak: een kluit stopverf, die loodgieters in de dakgoot in de opening van de afvoerpijp lieten vallen. Betaalt deze verzekeringsmaatschappij uit? Neen, want de winkelier had. zelf de prop stopverf opgezocht en verwijderd, zonder er getuigen bij te halen. Hij kon niet bewijzen, dat deze stopverf van de betrok ken loodgieters afkomstig was en op de verzekerde berust nu een maal de bewijslast, vooral als hij of zijn maatschappij de schuldige willen aanspreken. Zo kan ook een autobezitter, die alléén op weg is, een ongeval over komen, alhoewel hij daarbij de dupe is van verkeersfouten van an. deren. Hij heeft geen getuigen in zijn wagen, er zijn in de buurt ook geen neutrale toeschouwers, maar de schuldige heeft vrienden bij zich, die eendrachtig beweren dat het slachtoffer zelf onvoorzichtig reed. Als hij dan ook nog veroor deeld werd, zal de verzekerings maatschappij van de tegenpartij zich tegen hem keren en de scha de op hem verhalen. Wie derhalve een ongeval mocht overkomen, dient wel nauwkeurig aantekening te houden van alle omstandigheden. Niet alleen datum en tijd, maar ook de plaats van het voertuig op de weg, ja zelfs weers gesteldheid, belichting, snelheid van elk daarbij betrokken vervoer middel, namen en adressen van be trokkenen en omstanders zijn van belang. Geen wijzigingen in een bestaande situatie mogen worden aangebracht, tenzij in aanwezigheid van twee getuigen, die geen fa milie en niet in loondienst mogen zijn. Meldingen aan de verzeke ringsmaatschappij dienen nog de zelfde dag (bv. telegrafisch) te ge schieden. Nadere gegevens zende men per brief aangevuld met si- tuatieschetsjes. Een brief die Ludwig van Beet hoven in 1804 te Wenen schreef, is maandag op een Londense veiling voor ruim 22.000 gulden verkocht. Uw Gero - leverancier toont U graag de 10 couvert-modellen. Bij aankoop ineens van de com- plete inhoud de cassette gratis. Vlekvrij door en door, blijft mooi zon der dat U het behoeft te poetsen. Onbeperkt gegarandeerd door Gero, de grootste fabriek op dit gebied in Benelux. G E RO Het Gero Spaarkrediet: Een fabrikaat "voor Uw gehele lllu leven, op aantrekkelijke Pfff voorvvaarden'en tóch cassette -gratis! - i Vreemde onderduikerij In Tokio is een merkwaardige taxistaking geëindigd. 180 taxi chauffeurs, die veertien dagen ge leden met hun auto's naar Osaka (een afstand van 600 km) reden en zich daar verborgen hielden, keer den maandag naar de hoofdstad terug, nadat hun werkgevers nieu we loonvoorstelleii hadden gedaan. De stakers moeten nu echter nog onderhandelen over een „amnes tie" wegens het verduisteren van de taxi's. FEUILLETON Met grote stappen kwam hij op Pier toe. „Ik kwam eens even ho ren of de nieuwe graanmaaier er eindelijk is", begon hij met een rood hoofd, Pier's groet geheel ne gerend. „Ik had gedacht dat Jas- perse wel begreep, dat ik er op zit te wachten en dat hij hem al lang thuis bezorgd zou hebben". Verwonderd keek Pier hem aan. „Je vergist je, van Dijk! Je hebt hier helemaal geen graanmaaier besteld! Je hebt alleen maar ge vraagd wanneer wij leveren kon den. Toen de termijn j'e niet beviel ben je kwaad weggelopen, maar besteld heb je niks". De ander stampvoette van kwaad heid. „Dat is onzinnig geleuter.' Ik heb altijd alles bij jullie gekocht, dus als ik over een graanmaaier praat weten jullie best wat ik be doel. En nu kort en goed: komt dat ding of komt hij niet?" Pier haalde de schouders op. „Ik heb nog steeds dezelfde bood schap als vorige week, Van Dijk. Bestel je er één of niet? Zo ja: binnen vijf dagen heb je hem „Maar snotneus! Snap je dan niet dat mijn graan er af moet! Ik wil vandaag nog een machine heb ben en anders helemaal geen Pier begon kwaad te worden. „Als hier een snotneus is zul jij het zijn! En van dat alles bij ons ko pen geloof ik geen zier! Ik wil de boeken er wel even bij halen om je te laten zien, dat je in geen twee jaar wat gekocht heb. O, had je niks nodig? Best man, maar als je een graanmaaier wilt hebben zul je toch eerst moeten bestellen Denk je dat wij voor de lol die dure machines laten komen? We kunnen er maar twee in depot hou den vanwege de ruimte „En je hebt niet eens wat in voorraad „Nee, omdat jullie boeren alleen komen kopen als het graan rijp is. En dat is toevallig bij alle boeren tegelijk, snap je „Spaar me je praatjes en, lever me vandaag een graanmaaier „Goeden middag, Van Dijk Ik heb nog meer te doenMeteen draaide Pier zich om, om naar de werkplaats terug te gaan, daar hij met de woedende boer toch niet opsohoot, doordat deze het onmo gelijke vroeg. Misschien had Pier moeten be grijpen, dat de ander op gloeiend hete kolen zat, nu het graan rijp 'was en hij wilde maaien. Maar de boer kon zich nu niet langer meer behe'ersen, greep hem bij de schou der en schudde hem door elkaar. „Jou lelijke aap, ik zal...." Verder kwam hij niet, want nu was Pier's geduld uitgeput. Met een vlugge handgreep, die hij bij zijn kornuiten op school had ge leerd, legde hij zijn tegenstander plat op de vloer en nog vóór het slachtoffer wist wat er met hem gebeurde, zat hij op de tegels van het trottoir langs de straat. Voldaan bleef Pier even in de d'europening staan. „Mag ik je even uitlaten, Van Dijk? En als je eens een keer verstandig praten kunt en je handen thuis kunt houden, mag je nog terugkomen óók Dat was nu wel niet bepaald ge schikt om de ander tot bedaren te brengen, temeer daar verscheidene voorbijgangers het tafereeltje gade sloegen, maar Pier deed de deur op slot en bekommerde zich niet meer om zijn cliënt. Dat die nooit m&er terugkwam spreek vanzelf en Pier achtte het verstandig het voorval maar niet aan oom Eine te vertel- 15 len. Die zei immers steeds, dat de klant altijd gelijk had, al beweerde hij dat de zee droog lag. Best, maar Ijij liet zich nu geen snotneus meer noemen Pier vergat het voorval even snel als het zich had afgespeeld, maar hij vergat ook, dat hijzelf uit de polder kwam, dat de boeren van dit eiland elkaar vrijwel allen ken den en dat Van Dijk het voorval zijn gehele leven niet meer zou ver geten. De eerste tijd leek het er op, dat de laatste het erbij liet zitten. Pier hoorde of zag niets meer van hem; hij wist hem trouwens niet eens nauwkeurig te wonen. Maar ook dat kwam hij op zekere dag aan de weet. Op een avond in september zat hij een partijtje te schaken met zijn vriend Freek Koole op zijn kamer, toen oom Eine naar boven kwam met de mededeling, dat zojuist een boer gebeld had, dat van zijn aard appelrooier een riek was afgebro ken en dat hij graag de volgende dag verder wilde werken. Pier wist wal dit betekende. Men belde oom Eine nooit vergeefs; hij zou het defecte onderdeel moeten gaan vervangen. Dat was nu wel niet zo'n groot karwei, maar het was zeker drie kwartier rijden met de motor langs gedeeltelijk niet al te beste wegen en het was al zeven uur. „Dag sohaakpartijtje!" zuchtte Freek en Pier vroeg aan oom waar hij heen moest. Het adres was Pier onbekend, maar Freek verklaarde, dat hij de man wist te wonen en bood aan om mee te rijden. Op de zware motor van Pier kon dat best en deze had er geen enkel bezwaar tegen. Hij zocht een leren jas voor zijn vriend op, kleedde zichzelf ook stevig en deed toen de zware gereedschapstas met het nieuwe onderdeel om. Even later vertrok ken zij. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5