Aardverschuiving in Noorwegen West- en oost-duitsers nemen deel als adviseurs aan besprekingen DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 12 MEI 1959 No. 18562 115e jaargang MRnuEESCHEKNIElIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tol. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Geneefse conferentie van start Ministers zitten aan een ronde tafel GENEVE, 11-5. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankryk en de Sowjet-Unie, hebben maan dagavond om zes uur te Genève een begin gemaakt met de conferentie van Oost en West over Europese vraagstukken. De eerste bijeenkomst, waarop de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, cn de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lloyd, bet woord hebben gevoerd, duurde drie kwartier. Volgens een Britse woordvoerder was de sfeer op de eerste bijeenkomst „redelijk goed". De ministers komen dinsdagmiddag om half vier weer bijeen. Hot begin van de conferentie werd twee-en-een-half uur uitge steld omdat de ministers - Herter (Ver. Staten), Lloyd (Groot-Brit tannië), Couve de Murville (Frank rijk) en Gromyko (Sowjet-Unie) - het aanvankelijk niet eens konden worden over de positie van de af vaardigingen van de Duitse Bonds republiek en de Duitse Democra tische republiek op de conferentie. De ministers besloten maandag middag in informele besprekingen dat de west- en de oost-Duitsers als adviseurs aan aparte tafels zul len zitten. De ministers van de grote mogendheden zitten aan een ronde tafel. Beide Duitse delega ties zullen het woord mogen voe ren, indien geen van de vier ande ren er bezwaar tegen heeft. Mogen Russen het land uit MOSKOU, 11-5. De Russische premier, Chroesjtsjef, heeft ver klaard, dat zijn regering „in de toekomst" aan ieder die de Sowjet- Unie wil verlaten, toestemming zou kunnen geven het land te ver laten. Het is mogelijk, zo voegde hij hieraan toe, dat de joden hier van zullen profiteren. Chroestsjef verklaarde dat in een onderhoud dat hij dezer dagen met een groep Amerikaanse oud-strij ders heeft gehad. Meisje opgesloten Gromyko's opzet Aanvankelijk wilde Gromyko dat de Duitse delegaties - onder leiding van de ministers van Buitenlandse Zaken, Von Brentano( de Bonds republiek) en Bolz (oost-Duitsland) - als volledig deelnemer aan de ronde tafel zouden zitten. De wes telijken wilden een vierkante tafel met alleen de vier grote mogend heden. Behalve de vorm van de tafel hebben de westelijken nog een con cessie moeten doen, namelijk dat de Duitsers zelf om het woord mo gen verzoeken. Bovendien is het de eerste maal dat oost-Duitslands stem zal worden gehoord op een conferentie met westelijke mogend heden. in grot HAN, 11-5. Een 22-jarig Belgisch meisje, Jacqueline Desmont, is in een grot te Han-Sur-Lesse, de Gouffre de Belvaux, in een nauwe gang van de buitenwereld afgeslo ten, doordat de gang tengevolge van een plotseling opgekomen re gen- en onweersbui gedeeltelijk vol water liep. De reddingsgroep van de Speleo- club van Brussel en de brandweer van plaatsen uit de omtrek hebben een groot deel van het water uit de grot kunnen pompen, zodat het meisje, dat is aangesloten bij de speleologenclub van de Leuvense universiteit, voedsel kon bezorgen. Het reddingswerk wordt voortge zet. Commissaris jhr. mr. A. F. C. de Casembroot opent uitbreiding P.Z.E.M.-centrale Maatschappij viert het veertigjarig jubileum VLISSINGEN, 11-5. Ter gelegen- heid van het veertigjarig jubileum van de Provinciale Zeeuivse Elec- triciteitsmaatschappij N.V. heeft de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot, vanmorgen aan de Edi- sonzveg te Vlissingen de eerste uit breiding van de centrale Zeeland in gebruik gesteld. Vanmiddag werd het nieuwe districtskantoor aan de Axelseweg te Terneuzen officieel geopend Na afloop hiervan werd een bezoek gebracht aan enkele in uitvoering zijnde werken op het fabriekster rein te Westdorpe. De directeur van de P.Z.E.M, ir. T. Michielsen, verwelkomde van morgen de vele gasten. Hij vertel de dat sinds 1947, het jaar waarin de bouwplannen voor de centrale Zeeland vaste vorm kregen, de energiebehoefte in Zeeland veel sneller is toegenomen dan in die plannen was voorzien. De maxima le belasting steeg gemiddeld veer tien procent per jaar, terwijl men met zes procent had gerekend. Daarbij kwam nog de elektrifica tie van de spoorlijn door Zeeland. Central© te klein Toen in 1954 de centrale in Zee land in dienst gesteld werd was zij in feite al te klein. In 1955 reeds ging men de uitbreiding voorberei den. Deze uitbreiding is er nu: zij omvat een produk tie-eenheid van 30 mw nominaal. Op grond van economische overwegingen wordt voor de nieuwe eenheid slechts een, met olie gestookte, ketel gebruikt, waarin later een kettingrooster voor het stoken van steenkolen kan worden aangebracht. Ir. Michielsen dankte Provinci ale Staten van Zeeland, die een krediet van twaalf miljoen gulden Julie Andrews, de hoofdrolspeelster in Engeland van de alom. beroemde musical „My fair Lady", is in de Oatland St. Mary-kerk te Weybridge in het Engelse graafschap Surrey, in het huwelijk getreden met haar vriendje uit haar schooljaren, Tony Walton. Voor het huwelijk bestond een zo grote belangstelling, dat haar vader, Julie aan haar hand bijna door de voor de kerk opdringende menigte moest sleuren, om tijdig in de kerk aan te komen. beschikbaar hebben gesteld en deelde mee, dat men aanzienlijk beneden dit gevoteerde bedrag heeft kunnen blijven Waarschijn lijk zal In 1964 of 1965 weer een nieuwe uitbreiding in dienst moe ten worden gesteld. Met het voor bereiden daarvan zal men over twee jaar beginnen. SCHOENREPARATIE WORDT DUURDER NIJMEGEN, 11-5. De federatie van schoenmakerspatroonsbonden in Nederland, overkoepelend or gaan van de vier landelijke pa troonsorganisaties, besprak op een vandaag te Utrecht gehouden ver gadering het prijsverloop in de schoenmakerijen. Het bestuur is tot de conclusie gekomen, dat de prijs voor de schoenreperaties ver hoogd zal moeten worden, even redig met de huidige stijging van de materialenprijzen. ROTTERDAM KRIJGT ENORM DOK ROTTERDAM, 11-5. Over enkele dagen zullen sleepboten van L, Smit en Co.'s internationale sleep dienst naar Portsmouth opstomen, om een korte, maar zeer moeilijke sleepreis te gaan ondernemen. Zij §a?n,J^ar n-1, ket grote drijvende dok halen, dat de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij begin fe bruari van dit jaar van de Britse admiraliteit heeft gekocht. Vermoedelijk zal donderdag a.s, d'e grote tocht over de Noordzee beginnen, waarna in de vroege morgen van de eerste Pinksterdag de Nieuwe Waterweg zal zijn be reikt. Boerenzoon doodde zijn oom LEEUWARDEN, 11-5 In Luinie- berd bij Heerenveen heeft de 21- jarige veehouderszoon Siebe Hof vanmiddag omstreeks half vijf zijn ongeve'er 45-jarige oom, de vee koopman Thijmen Hof, van het leven beroofd. De vader van de jongeman, de veehouder Harm Hof, had gisteren de ouderlijke boerde rij overgenomen van zijn broer Thijmen. Reeds jarenlang echter heerste er een gespannen verhou ding tussen beide broers, van wie Thijmen zich herhaaldelijk te bui ten ging aan drankmisbruik. Ter wijl Harmen vanmiddag met zijn zoon zat te melken, kwam Thijmen het land opstappen. Hij nam een dreigende houding aan tegenover zijn broer. De 21-jarige Siebe nam het voor zijn vader op en wilde zijn oom dwingen het land te verlaten. Hij greep daartoe een snijmes, dat gebruikt wordt voor het reinigen van slootwallen. Toen zijn oom echter in dreigende houding op hem toe kwam lopen, stak de jon geman hem in een vlaag van angst het mes In de buik, waardoor vrij wel onmiddellijk de dood Intrad. De jeugdige dader is door de po litie gearresteerd en voor de offi cier van justitie geleid. Negen mensen verloren het leven en vier boerderijen verdwenen in de zee, toen zich te Sokkelvik, Nordreisa in Troms, in het noorden van Noorwegen een grote aardverschuiving voordeed. Deze foto toont een van de in zee geschoven huizen, waaruit een jongen van elf jaar zwemmend de vaste wal wist te breiken. Zijn moeder, zijn broer en zijn zuster kwa men om het leven. DRAGLINE VERNIELDE BUIS Druk op waterleidingkraan verdween op Schouwen-Duiveland Ongerief bleef tot een minimum beperkt ZIERIKZEE, 11-5. Geheel Dui- veland en praktisch ook geheel Schouwen hebben vandaag, spe ciaal in de middaguren, een ver minderde - en zelfs een geheel ver dwenen - druk op de waterleiding- kraan beleefd, als gevolg van een buisbreuk, veroorzaakt door een dragline, die werd gebruikt bij her verkavelingswerkzaamheden onder Scharendijke. De vernieling vond plaats op een zeer ongelukkige plaats in een zgn. mantelbuis, destijds ingelegd bij de (binnen)-bedijking als gevolg van een dij'kval bij de haven Kloos ternol. Technisch personeel van de Waterleidingmaatschappij was dan ook gedwongen de bestaande buis leiding over een lengte van 25 m op te graven en nieuw in te leggen. Maatregelen Na de buisvernieling werd uiter aard onmiddellijk het reservoir aan de Zandweg aangesproken, zodat de watervoorziening nog geruime tijd kon doorgaan. De directeur van de Waterlei dingmaatschappij, ir. J. F. van Sloten, deelde ons mede, dat bij een „gewone breuk" - zoals hij het noemde - de waterafnemers de malheur juist niet hadden bemerkt. Maar nu lag de zaak wat ingewik kelder, zodat de druk op den duur wegviel. Rond vier uur in de mid dag was de druk op de kraan ech ter al weer aardig opgelopen. Men Is thans bezig aan de tran sportleiding bij de Provinciale weg. Is deze eenmaal voltooid, dan kun nen strubbelingen zoals zich van- Vijftienjarige jongen neergeslagen 's-GRAVENHAGE, 11-5. Toen gisteravond het echtpaar G. in zijn woning, annex kantoor aan de Re- gentesselaan terugkeerde, vond het daar de 15-jarige zoon, over dekt met schaaf- en snijwonden. Het huis was geheel overhoop ge haald. De jongen vertelde dat eni ge uren tevoren twee mannen op een hem onbekende wijze de wo ning waren binnengedrongen, van wie de een een donkere huidskleur had. De jongen had een schaats gegrepen en de donkerkleurige man een flinke klap toegebracht. De kerels hadden hem daarna knock out geslagen, waarbij de jongen door. een ruit viel en be wusteloos geraakte. Eén. dader is Inmiddels gearresteerd. daag voordeden, praktisch niet meer voorkomen. Intussen blijkt dat de maatschap pij alles heeft gedaan om het on gerief voor de waterverbruikers tot het uiterste te beperken, het geen ook is gelukt, al stond begrij pelijkerwijs de telefoon op het kan toor te Zierikzee een poosje „wit heet" als gevolg van nieuwsgierige „bellers", die wel eens wilden we ten waar het water bleef. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Ook onder de puinhopen van luchtkastelen ligt menigeen begraven. Jongeman bij het zwemmen verdronken WYCHEN, 11-5. - In de Oude Maas onder Niftrik, gemeente Wy- chen, is vanmiddag bij het zwem men de 15-jarige u.l.o .-scholier Ariens uit Wychen verdronken. De jongen was met zijn klasge noten onder leiding van de sport leraar aan het zwemmen. Plotse ling verdween hij in de diepte en kwam niet meer boven. Zowel de sportleraar, de heer S., als zijn ka meraden, hebben door duiken ge tracht de jongen te redden. Men is ook onmiddellijk met dreggen be gonnen, doch tot op heden is het stoffelijk overschot nog niet ge vonden. h Vanmorgen is h'et zesjarig zoon tje van de familie Voskuilen uit Hooglanderveen door een tractor overreden en gedood Het knaapje hing aan de ketting en raakte on der een van de wielen van de trac tor. Bij het strijken gedood LEEUWARDEN, 11.5. Hedenmid dag is te Leeuwarden de 36-jarige mevrouw G. Visser, wonende aan ie Pieter Stuyvesantweg, door lektrlsche stroom gedood. Door een defekt aan de strijk bout, waarmee ze kleding perste, kreeg mevrouw V. een hevige ?lektrische schok, ten gevolge waarvan ze overleed. Het slacht offer laat twee kinderen na. Het muziekconcours te Bruinisse Reeds 24 medailles en bekers beschikbaar gesteld Niet minder dan 24 medailles of bekers zijn door inwoners van Bruinisse of door firma's uit an dere plaatsen beschikbaar gesteld voor het grote muziekconcours, dat onder auspiciën van de Koninklij ke Nederlandse Federatie van Harmonie en Fanfare gezelschap pen op 2e Pinksterdag te Bruinisse gehouden zal worden Het erecomité bestaat uit de he ren D. van den Berg 'AJznwaar nemend burgemeester, Dr. K. van Leeuwen arts, Ir. P. H. van der Weele, uitvoerend hoofd van de Deltawerken zuid te Bruinisse en S. A. Jumelet wethouder. Het werkcomité bestaat uit 15 leden, met de heren C. H. van der Linde, gemeentesecretaris als voorzitter, de heer H. J. Hage, voorzitter van de muziekvereniging als secretaris en J. van der Have als. penning meester. Excursies Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" De Vogelwacht „Schouwen-Dui veland" organiseert een geluiden excursie op 2e Pinksterdag a.s. De tocht voert door het bos van het slot Haamstede. De tocht vangt aan om 7 uur. Dezelfde dag (2e Pinksterdag dus) wordt een vaar tocht gemaakt in de middaguren naar de vogelbroedplaats: „De Hompelvoet". De tocht voert naar de prachtig gelegen zandplaat, waar duizenden kokmeeuwen, gro te sterns, visdiefjes en tal van an dere vogels broeden. BRUINISSE Auto reed kind aan Toen de heer A. Bal uit Ridder kerk maandagavond met zijn auto in de Molenweg, richting Vlucht- haven, reed, waren twee kinderen voor hem op de weg op de fiets die niet voldoende rechts hielden. Op zijn signaal weken de kinderen uit, maar toen hij vlak achter hen was stak een hunner, de 8-jarige J. H., plotseling de weg over, zodat een aanrijding onvermijdelijk was. De auto, die het kind zoveel moge lijk wilde ontwijken, kwam in de sioot terecht. Het meisje kwam er met enige lichte verwondingen af. De auto werd licht beschadigd. De heer Bal kwam met de schrik vrij. De in de Ned. Herv. kerk al hier gehouden wederopbouwcol- lecte bracht f 252,95 op. De op Ko ninginnedag' in de gezamenlijke kerkdienst met de Gereformeerde kerk gehouden collecte voor het Ned. Bijbelgenootschap bracht op f 103,05. IN 1958 BEVREDIGENDE WONINGBOUW IN ZEELAND Nog geen grond voor 24 herbouwboerdertfen op Schouwen-Duiveland 's-GRAVENHAGE, 12-5. In 1958 kwamen in Zeeland 2031 woningen gereed, een aantal dat in het jaar verslag van de hoofdingenieur-di recteur van de Volkshuisvesting en de bouwnijverheid in die provincie niet onbevredigend wordt ge noemd. Wel was in 1957 het aantal wo ningen, dat werd opgeleverd gro ter (2207) maar hieronder was een aantal woningen, dat werd her bouwd als gevolg van in de oorlog en door de watersnood van 1953 vernielde panden. Deze herbouw werd in Zeeland in 1957 nagenoeg voltooid. De wederopbouw van de door oorlogsgeweld verwoeste boerderij en kwam in 1958 geheel gereed. De herbouw van door de watersnood van 1953 verwoeste boerderijen werd ook beëindigd, behoudens een klein aantal op Schouwen-Duive land waarvan de herbouw in een vergevorderd stadium van uitvoe ring is. Voor 24 herbouwboerderijen op dit eiland kon nog geen grond war- den toebedeeld. Verwacht wordt, dat dit in 1959 zal kunnen plaats vinden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1