Onenigheid in Genève over Duitse rol op vandaag begonnen conferentie DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 11 MEI 1959 No. 18561 115e jaargang MRIimS«IE«NIEIIWilWI)K A80NNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN Lloyd en Gromyko zijn het niet eens 1797-1889 GENEVE, 10-5. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en de Sowjet-Unie, Lloyd cn Gromyko, hebben zondagavond in Genève bijna twee uur lang van gedachten gewisseld. Van betrouwbare z(jde wordt vernomen, dat ztf het niet eens waren over de rol van oost- en west-Duitsland op de maandag beginnende conferentie. Van gezaghebbende Amerikaanse zijde wordt verklaard, dat het Wes ten nooit zal instemmen met de aanwezigheid van Oostduitse ver tegenwoordigers aan de conferen tietafel. Wij willen niet dat de con ferentie om een kwestie van proce- De Sowjet-Unie is van mening, dat de beide landen als volwaar dige gesprekspartners moeten wor den beschouwd, zodat het dus geen conferentie van de gebruikelijke „grote vier" wordt, maar een con ferentie van zes. Het Westen staat op het stand punt, dat oost- en west-Duitsland zyn uitgenodigd om als adviseurs te kunnen optreden. Lloyd sprak met Gromyko in zijn hoedanigheid van voorzitter van de openingszitting. Hun onderhoud heeft langer geduurd dan men ver wacht had. Lloyd ontving later de secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld. Men vermoedt dat Lloyd zal trachten maandag met de delega ties van Amerika, Frankrijk en de Sowjet-Unie tot overeenstemming over de status van oost- en west- Duitsland op de conferentie te ko men. De conferentie begint 's mid dags om half vier. Geen erkenning Een Franse woordvoerder zei I perking""d*e"ëconömische "tóëïton^ dat Frankrijk beslist tegen volle- van Nederland verbeterd is Vnn p deelneming van oost-Duits- al met het oog od de werk^i1™* dure mislukt zei hij, maar de plaats van de Oostduitsers is voor ons van groot belang. Het Westen kan hen niet als volwaardige deelne mers erkennen. Wij hopen dat het probleem maandag kan worden opgelost. Ook de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano heeft te kennen gegeven dat hij niet aan één tafel wil zitten met Z1J£r Oostduitse ambtgenoot, Bolz. Waarnemers zijn van mening, dat Gromyko het Westen op deze wijze wil dwingen oost-Duitsland te erkennen. CONCLUSIES VAN C.N.V. Voorzitter Ruppert: Geldende loonstop moet worden opgeheven UTRECHT, 9-5. Aan het slot van de vanmiddag te Utrecht gehouden nationale kadervergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond over het loon-, prijs- en subsidie- delen in de toegenomen welvaart Daartoe dient, volgens hem, de nog oSeven l0°nSt°P 'S WOrden Voor dit delen in de toegenomen èen ?iaüt„vfrdi?nt het midde' van dige deelneming van oost-Duits land is. De westelijke landen er kennen het Oostduitse regime niet. FELLE GEVECHTEN OP CELEBES DJAKARTA, 7-5. Uit Celebes is zondag gemeld, dat felle gevechten worden geleverd tussen regerings troepen en rebellen. Voorts zouden de regeringstroepen op Zuid-Su- matra na gevechten van twee da gen er in geslaagd zijn een dorp te heroveren. Het persbureau „Antara" ver klaarde zondag, dat er op Celebes ook strijd wordt geleverd tussen eenheden van de Permesta (rebel len onder leiding van ontevreden legerofficieren) en de Daroel Islam, die streeft naar een theocratische Mohammedaanse staat in Indone sië, Deze gevechten zouden zijn be gonnen, toen een der leiders van de Daroel Islam, Kahar Muzakkar, zijn volgelingen bevel gaf hun wa pens aan de Permesta-opstande- lingen uit te leveren. weivaart verdient het middel van u,c' iuun_' Prijs- en s - gen aigemene loonronde onder de beleid, heeft de voorzitter, de heer huidige omstandigheden geen aan- M. Ruppert, een aantal conclusies beveling, aldus de heer Ruppert. Aan het systeem van algemene aan de vergadering voorgelegd, loonmaatregelen kleven naar zijn waarmee Instemming werd be- mening ernstige bezwaren. Zo wordt de verantwoordelijkheid voor de loonvorming te zeer van de Do heer Ruppert wees er op, dat werkgevers en werknemers en hun na de periode van bestedingsbe- respectievelijke organisaties ver- Derkina Hn legd naar de overheid. Daarnaast zijn de gevolgen voor het prijspeil zodanig, dat de werkelijke inko mensverbetering belangrijk gerin- I ger is dan de nominale loonsver hoging. Tenslotte is er volgens de C.N.V.- voorzitter, geen verband tussen het rendement van de onderneming en het inkomen van de werknemers, hetgeen volgens hem zowel sociaal als economisch ongewenst is. Een foto van de moederdagtaart, die traditiegetrouw vrijdagmorgen door het Bedrijfschap Banketbakkersbedrijf aan Hare Majesteit de Koningin, als „eerste" Moeder des Lands is aangeboden. De middel lijn van de taart is 65 cm. Vandaag al met het oog op de werkgelegen heid voor onze groeiende bevol king is volgens hem evenwel no" voorzichtigheid geboden met de loon- en prijsontwikkeling. Hij noemde het zowel sociaal recht vaardig als economisch wenselijk, dat de loon- en salaristrekkenden Communistische oliebuisleiding LONDEN, 11-5. De Sowjet-Unie, Polen, Hongarije, oost-Duitsland en Tsjecho-Slowakye zullen gezamen lijk een ruim 3.800 km oliebuislei ding leggen, zo heeft radio-Moskou meegedeeld. Boodschap van koningin Elizabeth ngen uit te leveren. uuoraenjKe aeei zal olie wordei Volgens „Antara" bevinden zich gepompt naar Polen en oost-Duits 10 leden van de Daroel Islam on- *and €n door het zuidelijke naa Tand en door het zuidelijke naar Hongarije en Tsjecho-Slowakije. De Sowjet-Unie zal de benodig de technische bijstand verlenen en het algemene plan voor de leiding uitwerken, aldus radio Moskou. baggerl1ed?n*die voor de zuidelijke I Vrouwen op berenjacht j- m^-ïgenover Lis- 280 leden van de Daroel Islam on der de rebellen die zich aan de re geringstroepen hebben overgegeven Oude schepen gevonden LONDEN, 10-5. Koningin Eliza beth heeft er bij de jongeren van het Britse Gemenebest op aange drongen „in een wereld die somber is door vrees en vooroordelen, te denken, te spreken en te handelen Het beginpunt van de leiding ais bloedverwanten". komt te liggen in het oliedistrict ;pe koningin zei dit in een bood- schap ter gelegenheid van de „Ge menebest-j eugd-zondag". „Het zal later een steun zijn te bedenken dat je tezamen voor de problemen zult staan als een fa milie waar wederzijds vertrouwen en liefde heersen., in plaats van vrees en vooroordelen". UTRECHT, 11-5. Maandagochtend 11 meiheeft de directeur-generaal van de P.T.T. in een bouwput in het Haringvliet de eerste serie zo merpostzegels 1959 te koop aange boden. De symbolische handeling vormde de start van de actie zomerpostze- gels, die tot 27 juni zal duren. Als eerste verkoopplaats was een bouw put gekozen, omdat de zegels, die ontworpen zijn door Lex Horn, alle afbeeldingen vertonen van het Del taplan. Iedere serie zomerzegels bestaat uit een postzegel van 4, 6, 8, 12 en 30 cents, respectievelijk met een toeslag van 4, 4, 4, 9 en 9 cent. De complete serie kost dus 90 cent en heeft een frankeerwaarde van 60| cent. De zegels zijn geldig tot en| met '31 december 1960. Tijdens de actie zullen ook prent briefkaarten worden aangeboden, die eveneens door Lex Horn zijn ontworpen Een serie van 5 stuks kost 75 cent. In 1950 was de netto-opbrengst van de zomerpostzegels ruim f 107.178, in 1954 f 149.820 en in 1958 f 218 000. De gelden worden ieder jaar uitgekeerd aan een groot maandag - begon de actie Zomerpostzegels Complete serie kost negentig cent aantal instellingen voor maatschap pelijk werk, volksgezondheid culturele zorg. van het Trans-Wolgagebied. De leiding zal verder door het Euro pese deel van de Sowjet-Unie lo pen en in Wit-Rusland in twee de len worden gesplitst. Door het noordelijke deel zal olie worden oever van de Taag tegenover Lis sabon de vaargeul uitdiepten, heb ben bij hun werkzaamheden vijf oude schepen in de modder ont dekt die waarschijnlijk uit de ze ventiende eeuw stammen. Twee van de casco's waren met kanonnen uit gerust. De mannen zijn van zins om een van de vuurmonden mee naar Nederland te nemen wanneer hun werk in de Taag voltooid is. Zweden kan onder de grond STOCKHOLM, 8-5. Voor het plan dat men in Zweden voor even tueel nodige evacuatie van de be volking heeft opgesteld, bestaat in het buitenland grote belangstelling, aldus de algemene directeur van de Zweedse raad voor de burgerbe volking, Ake Sundelin. De plannen betreffen een drie-en-een-half mil joen mensen, dat is de helft van het aantal inwoners van het land. Zweden, dat in het buitenland be kend staat als het land dat in nood geval „onder de grond" gaat, maakt een dankbaar gebruik van de moge lijkheid tot het inrichten van reus achtige bomvrije schuilplaatsen In zijn granieten bodem, TIMMINS (Ontario). De vrou wen van Timmins (Ontario) h'ebben gevraagd of zij mogen deelnemen aan de komende berenjacht die zal worden gehouden om de door mot ten aangetaste hoofddeksels van de Britse erewacht te kunnen vervan gen. De jagers hebben daartegen geen bezwaar. „Als zij weten wat zij doen en voorzichtig zijn met hun vuurwapens, kan het gerust". Er zijn echter ook bezwaren ge- rezen tegen de berenjacht die ge organiseerd is door de burgervader van Timmins, Leo Del Villano. De ze las op de raadsvergadering een brief voor van Paul Martin, Cana dees parlementslid en oud-minister van gezondheid en welvaart. Deze zei te hopen dat de „berenmutsen" van een of ander synthetisch mate riaal zouden kunnen worden ge maakt zodat geen slachting onder de wilde dieren behoeft te worden gehouden. Burgemeester Del Villano zal zijn plannen echter uitvoeren. Hij zei: „Elk jaar worden honderden beren gedood, beren die ons eigendom vernielen en met hun vellen wordt niets gedaan. Wij zullen deze jacht houden op sportieve wijze en niet als slachtpartij" Rijke kater LONDEN, 8-5. De rijkste kater van Engeland, Mickey, is v ry dag ontsnapt uit de Londense dierenkliniek waar hij vertoefde en spoorloos verdwenen. Mickey was in het asiel ondergebracht na het overlijden van zijn bazin, mevr. Suzan Thompson. Zij heeft ruim 5.000 gulden na gelaten opdat Mickey de rest van zijn leven aan niets zou ontbreken. Toen vrijdag echter een fotograaf in de dierenkliniek kwam om een foto van Mickey te maken, zag de rijkaard de kans schoon om zijn luxueuse le ven te ontsnappen en de straat op te gaan. Kennelijk ontbrak er toch nog iets aan KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Het tweejarig dochtertje van de fam. Minneboo t'e Amsterdam, dat uit een open staand raam van de ouderlijke wo ning op straat viel, is in het Wees- perplein ziekenhuis overleden. DRACHTEN. In Drachten is het driejarig meisje Trijntje Brouwer door een auto overreden en op slag gedood. Het meisje werd gegrepen door de auto toen ze bij het spelen plotseling de rijweg opliep. AMSTERDAM. Op de Hoogteka- dijk is de 16-jarige wielrijdster H. J. van der Sluis uit Amsterdam na een aanrijding met een militaire vrachtwagen overleden. Het meisje dat schrok van de passerende wa gen, begon te slingeren en viel on der een achterwiel. De chauffeur had niets van het ongeluk gemerkt. Koning Boudewijn van België zal van 11 tot 31 mei een bezoek aan Amerika brengen. Hij zal op 11 mei per vliegtuig in Washington aankomen, waar hij door president Eisenhower zal worden begroet. Op 14 mei verlaat de Belgische koning de Amerikaanse hoofdstad voor een rondreis door de Ver. Staten SOESTDIJK. De Koningin heeft op paleis Soestdijk de echtgenote van de Italiaanse president, mevr. Gronchi ontvangen. Mevr. Gronchi maakt deel uit van de Italiaanse delegatie die op het ogenblik en kele gebieden in Nederland bezoekt, die in 1953 door de watersnood ge troffen werden. NOORDWIJKERHOUT. Een aan rijding met dodelijke afloop tussen een bromfiets en een zware vracht auto vond plaats op het voorrangs kruispunt Gooweg-Shulpweg onder Noordwijkerhout. De duorijdster, de 22-jarige Petronella J. M. van Steijn uit Leiden werd op slag ge dood. De bromfietsbestuurder, de heer J. Lambooy uit Den Haag werd zwaar gewond naar het zie kenhuis overgebracht. 's-GRAVENHAGE. De driejarige Marieke Z. is uit het raam van een derde etage aan de Maartensdijk- 1 laan gevallen. De kleine bekwam praktisch geen let «el. De overstromingen in Venezuela CARACAS, 8-5. Tengevolge van de overstromingen in noordwest- Venezuela dreigt de stad Cambinas geheel verzwolgen te worden. De evacuatie van de 7.000 mensen die zich nog in de plaats bevinden, wordt door gebrek aan hulp be lemmerd. Voor het betrokken ge bied, een centrum van de olie-in dustrie, is een voedselrantsoene ring ingesteld. De Shell 'heeft hulp aangeboden. Aan de regering zijn noodwoningen gevraagd voor de daklozen. Ruim 7.000 mensen zijn al ingeënt tegen tyfus en paratyfus. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE! Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, (el. 01110-2255 na 18.00 uur (el. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenrnan Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 i Raadt uw medemensen niet net aangenaamste, doch het beste. Herdenking militaire gevallenen AMSTERDAM, 9-5. In Amster- dam is vanmiddag onder zeer grote belangstelling een herdenking ge houden van alle militairen van ma rine, leger, luchtmacht en het voor malige K.N.I.L., die sedert 10 mei 1940 in Nederland, Indonesië, Ko rea en andere delen van de wereld zijn gesneuveld. Deze door het „Comité nationale herdenking militaire gevallenen" georganiseerde plechtigheid, werd ingeleid met een kerkdienst in de Oude Lutherse kerk aan het Spui, waar de hoofd-leger-aalmoezenier, kolonel mgr. H. J. J. M. van Strae- len en de hoofd-vlootpredikant, ka pitein ter zee ds. J. H. Sillevis Smitt, het woord richtten tot de vele nabestaanden van de gesneu velde militairen. Prinses Beatrix koopt landgoed 's-GRAVENHAGE, 9-5. Prinses Beatrix heeft het landgoed „Dra- kenstein" bij Lage Vuursche (gem. Baarn) aangekocht. TWEE KINDEREN VERDRONKEN VENLO, 8-5. Langs de Kanaal- weg te Griendtsveen, gemeente Horst, zijn vanmorgen twee meis jes te water geraakt en verdronken. De kinderen waren met een step aan het spelen, toen hun aandacht werd getrokken door jonge eendjes. Bij pogingen om de diertjes te pak ken zijn ze in het water gevallen. Nadat de meisjes waren opgehaald, is kunstmatige ademhaling toege past, doch deze mocht niet meer baten. De slachtoffertjes waren de vier jarige A. van Bommel en de drie jarige M. Louers. Jongetje verdronken AMSTERDAM, 10-5. - Zondag- middag is het anderhalf jaar oude jongetje J. P. Knetermann uit Am sterdam in een van de vijvers van het Florapark in Amsterdam ge raakt en verdronken. BUITENGEWOON CONGRES VAN HET N.V.V. Krachtig streven gericht op algemene loonmaatregel 's-GRAVENHAGE, 9-5. Aan het einde van het buitengewone con gres van het N.V.V., dat vandaag gehouden werd in de grote zaal van de Dierentuin te 's-Gravenhage, en dat door zeker 1700 personen werd bijgewoond, is b(j acclamatie een resolutie aangenomen. Daarin wordt het hoofdbestuur van het N.V.V. opgedragen het toe komstige beleid van de regering nauwlettend te toetsen aan de eisen van sociale rechtvaardigheid economische doelmatigheid en bin nen dit raam met kracht te streven naar spoedige opheffing van de be stedingsbeperking door middel van een algemene loonsverhoging. In de resolutie spreekt het N.V.V. er zijn teleurstelling over uit dat, terwijl in 1956 over de maatrege len tot beperking der bestedingen volledige overeenstemming kon worden bereikt, de Sociaal-Econo mische Raad, nu het om maatrege len tot verruiming van de beste dingen gaat, niet tot een eenstem mig advies is kunnen komen. In de resolutie is het N.V.V. van oordeel dat voorrang moet worden verleend aan een verruiming der bestedingen der werknemers door een in de tijd gespreide algemene loonmaatregel van vier procent en verwerking in de lonen, zij het voor de jongeren beperkt, van de in 1957 toegekende huurbijslag, welke verruiming in 1959 dient plaats te vinden. Voorts wordt uitgesproken dat het, gelet op enerzijds het ontbre ken van concrete maatstaven en anderzijds de nog voortdurende be stedingsbeperking, uit overwegin gen van economische doelmatig heid en sociale rechtvaardigheid niet verantwoord is thans opnieuw tot een experiment met de gedif ferentieerde loonpolitiek over te gaan. Voorts spreekt het N.V.V. in de resolutie als zijn oordeel uit dat de toeslagen op de invaliditeits- en ongevallenrenten van beneden 65- 1 jarigen zo spoedig mogelijk dienen te worden verhoogd. Ten behoeve van overheidsinves teringen in de ontwikkelingsgebie den dient een bedrag van tenminste vijftig miljoen gulden per jaar be schikbaar te komen. Een huurverhoging per 1 april 1960, als omschreven in het advies van de S.E.R... is aanvaardbaar volgens de resolutie, mits daaraan een bestedingsverruiming voor de werknemers in 1959 is voorafge gaan, een volledige compensatie voor de huurverhoging wordt ge geven, maatregelen worden getrof fen tot verlaging der bouwkosten, een zakelijke belasting op de ver hoogde huren wordt geheven, mede ter vervanging van de bestaande blokkeringsmaatregel en waarvan de opbrengst ten goede moet ko men aan de financiering van de nieuwbouw. De tweede voorzitter van het N.V.V., drs. D. Roemers, had in zijn openingswoord van het buitenge wone congres onder anderen spe ciaal verwelkomd: de oud minis ter-president dr. W. Drees, de oud ministers Suurhoff, Hofstra, Sam- kalden, Vondeling en Vos, de oud- staatssecretaris Van Rhijn, leden van de drie grootste fracties uit de Tweede Kamer van de K.V.P. (namelijk prof. Romme en dr. Al- beringh), de V.V.D. (prof. Korle- weg) en de Partij van de Arbeid (laatste ook met leden van de frac tie uit d eEerste Kamer), de voor zitter van de Katholieke Arbei dersbeweging in Nederland, de heer Middelhuis, de Labouratta- ché's van de ambassades van de Verenigde Staten en van Groot- Brittannië te 's-Gravenhage.. ver tegenwoordigers van de werkge versverbonden en van andere in- I stellingen en organisaties.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1