Zonnig weer bracht stromen binnen- en buitenlandse touristen op de weg Sjah van Perzië in Londen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ren drukke Hemelvaartsdag VRIJDAG 8 MEI 1958 No. 18560 115e jaargang ZIERIKZEESKXBNIEOWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f \r por stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 In sommige plaatsen was het uitzonderlijke vol 's-GRAVENHAGE, 7-5. Het bU- zonder zonnige weer is er vandaag oorzaak van geweest, dat stromen buitenlandse toeristen ons land be zocht hebben en dat vele Neder landers de grote steden verlieten om de dag elders door te brengen. In de bekende recreatiecentra in ons land was het bijzonder druk en de eigenaars van bekende ver maakscentra en van horecabedrij ven hebben goede zaken gedaan. Trekpleisters voor de toeristen waren in de eerste plaats de bollen streek en verder het plassengebied bij Loosdrecht, de recreatiegebie den in noordwest Overijssel en zuidwest Drente en de badplaatsen. Door de grote belangstelling die vanmorgen bestond voor plaatsen als Zandvoort en Hoek van Hol land, zagen de spoorwegen zich ge noodzaakt extra treinen in te leg gen op de trajecten Rotterdam- Hoek van Holland en Den Haag- Zandvoort en Rotterdam-Den Haag. In Rotterdam was het Kralingse bos favoriet, maar ook de rond- vaartdiensten door de havens had den niet te klagen over gebrek aan belangstelling. De diergaarde Blij- dorp had het op geen enkele He melvaartsdag ooit drukker. Niet minder dan 22.000 bezoekers pas seerden daar de loketten (vorig jaar 15.000). Onder de buitenlandse toeristen in de Maasstad waren vooral de Fransen uitstekend vertegenwoor digd. Van de vele buitenlandse toe risten hebben er een 150 gebruik gemaakt van de V.V.V.-sightseeing- tour. Tegen de avond kregen de meisjes van de V.V.V. het druk met het onderbrengen van toeristen in hotels. Men belde regelmatig met hotels in de residentie en in de hoofdstad omdat de Rotterdamse hotels al bijna aan hun maximale bezetting toe waren. Amerikaanse atoomverdragen met andere landen PARIJS, 7-5. Een NAVO-woord- voerder heeft meegedeeld, dat de V.S. sinds 1 mei overeenkomsten met west-Duitsland, Nederland, Griekenland en Turkije heeft ge sloten voor de uitwisseling van mi litaire „gegevens op atoomgebied en opleiding". Dit is de eerste maal dat Amerika met andere landen dan Engeland zulke overeenkomsten heeft geslo ten, aldus de woordvoerder. Hij voegde hieraan toe, dat de akkoorden logisch voortvloeien uit de defensieprogramma's van de NAVO, die al twee jaar geleden zijn opgesteld. Dat zij nu tot stand waren gekomen, stond in geen en kel verband met de komende Ge- neefse conferentie. Verklaring van De Gaulle BOURGES, centraal-Frankrijk, 7-5. President de Gaulle heeft don derdag te Bourges gezegd dat de dag nu in zicht is waarop Algerië zal zijn gepacificeerd Er komt een diepgaande verandering in Algerië, aldus de president. Hij baseerde deze voorspelling op zijn kennis van de toestand. Hij kon niets be loven, noch nauwkeurige feiten noemen. Opnieuw noodweer in Argentinië RIO DE JANEIRO, 7-5. Volgens berichten uit de Argentijnse staat RIo Grande do Sul is de rivier de Uruguay opnieuw buiten zijn oevers getreden. Verscheidene plaatsen staan weer onder water. Deze overstroming is veroor zaakt door regens die, na een on derbreking van enige weken, deze streken opnieuw teisteren. De Rotterdamse badplaats Hoek van Holland kreeg naar schatting 60.000 bezoekers te verwerken. Men heeft voorts geschat dat een 12.000 auto's de weg naar de Hoek von den. De bollenstreek heeft, zoals ge zegd, ook een enorm aantal bezoe kers getrokken. Voornamelijk wa ren het Nederlanders die daar van daag vertoefden, maar men trof er ook nog heel wat Belgen en Fran sen aan. Tienduizenden fietsers, bromfietsers en scooterberijders be volkten de wegen. Alleen „Keuken hof" al trok vandaag 47.500 bezoe kers. Zij arriveerden, behalve op tweewielers, met 300 autobussen, naar schatting tienduizend perso nen auto's en met een zeer groot aantal extra ingelegde dienstwa gens van de Noord-Zuidhollandse Tramwegmaatschappij Behalve de bollenstreek hebben de badplaatsen Noordwijk en Kat wijk vandaag ook een record aan tal bezoekers getrokken. P.T.T. ziet geen commercieel lieil in f.v.-distributie Technisch is het echter niet moeilijk 's-GRAVENHAGE. 6-5. Ofschoon er technisch geen moeilijkheden zouden zijn om vier televisie-pro gramma's vla een distributiekanaal in de Nederlandse woonkamers te brengen, stuit televisie-distributie tot dusverre af op gebrek aan com merciële mogelijkheden. Met een kleine ingreep zou leder televisietoestel op een t.v.-distri- butienet kunnen worden aangeslo ten, waardoor het vraagstuk van de antenne's en de gestoorde ontvangst geheel of goeddeels zou kunnen worden opgelost Met de onderhan den zijnde verbeteringen van 'de zendantennes echter wordt aan deze euvelen reeds een eindweegs tege moet gekomen. Bij een t.v.-distri- £*<*C»*T<»C8ÖK»C8 Nadat de sjah van Perzië, die dinsdag zijn driedaagse officiële bezoek aan Engeland is begonnen, in het Londense Victoria station, door de Engelse koninklijke familie was begroet, reed hij met koningin Eliza beth en prins Philip in een open calèche naar het Buckingham paleis. De foto laat zien hoe het rijtuig Victoria street inreed. Op de achter grond het station. ARABISCH NATIONALISME CONTRA COMMUNISME IN MIDDEN-OOSTEN NEW YORK, 7-5. De „New York Times" wijst er donderdag in een hoofdartikel op, dat de toestand in het Midden-Oosten meer en meer de vorm gaat aannemen van een verdedigende strijd van het Ara bische nationalisme tegen het com munisme, terwijl de communisten opdringen in het gehele gebied van het oostelijke gedeelte van de Mid dellandse Zee tot de Golf van Ben galen. „Indien Tibet al verloren is, zo als het er naar uitziet, moeten wij hopen dat Irak gered kan worden", aldus dit blad. De „New York Times" besluit: „Eén der voornaamste vraagstuk- Verschuiving naar rechts in Engeland LONDEN, 7-5. - De gemeente raadsverkiezingen die de afgelopen week in Engeland gehouden zijn, tonen een kleine verschuiving naar rechts. De conservatieve partij zegt in Engeland en Wales per saldo 29 zetels te hebben gewonnen. Labour geeft een netto-verlies van zes ze tels toe. Al eerder had Labour ver klaard in Schotland tien zetels te hebben verloren. ken der wereldstrategie is, hoe de nog vrije landen ten zuiden van de Sowjet-Unie en communistisch China tegen de communistische druk uit het noorden kunnen wor den beschermd". Beroep op koningin om gratie LONDEN, 7-5. Zeven geestelij ken van verschillende gezindten hebben donderdag een laatste be roep gedaan op koningin Elizabeth om gratie te verlenen aan Ronald Marwood, een 25-jarige jongeman die ter dood veroordeeld is wegens het vermoorden van een politie man en die vrijdagochtend opge hangen zal worden. Marwood heeft op 14 december in de Londense voorstad Holloway tijdens een vechtpartij van jonge mannen bij een danszaal een po litieman, die tussenbeide kwam, doodgestoken. De minister van Binnenlandse Zaken, Butler, heeft woensdag ge weigerd een gratieverzoek aan de koningin te zenden. Honderd vijf tig parlementsleden hadden eerder deze week een verzoek hiertoe on dertekend. De NAVO en de conferentie van Genève PARIJS, 7-5 De Navo heeft ont kend dat haar bewapeningsplan en de invoering van moderne wapens ten doel zou hebben de conferentie van ministers van buitenlandse za ken in Genève te doen mislukken, zoals door de Sowjet-Unie wordt gezegd in nota's aan diverse Navo- regeringen. De Sowjet-Unie, aldus de Navo-verklaring, ziet de bedoe lingen van het westen verkeerd en het bewapeningsplan vloeit voort uit een reeds lang geleden vastge stelde politiek. Er waren geen agressieve bedoelingen. Mau Mau-gevangenen doodgeslagen MOMBASA, 6-5. Een onderzoek naar de dood van elf Mau-Mau- gevangenen in een internerings kamp in Kenia heeft aan het licht gebracht, dat deze mensen doodge slagen zijn en dat slaan van de ge vangenen in Keniase kampen meer voorkomt De lijkschouwer, Goudie, verklaarde woensdag te Mombasa, dat de bewakers niet alleen slaan om geweldpleging door de gevange nen te voorkomen, doch dat zij ook van gummiknuppels en stokken ge bruik maken om de gevangenen aan het werk te houden. Dit laatste achtte hij ontoelaatbaar. butienet zou het kostenvraagstuk in verband met het doorgeven van buitenlandse programma's een gro te rol gaan spelen De vraag of de animo voor aansluiting bij vrij hoge kosten groot of gering zou zijn, lijkt in P.T.T.-kringen niet moeilijk te beantwoorden. Het zelf verhuren van ontvangers voor een t.v.-distri- butienet is alleen al vanwege de daartoe vereiste enorme investerin gen niet doenlijk en stuit bovendien af op grote bezwaren bij de handel. Chroesjtsjef optimistisch over Genève MOSKOU, 7-5. De Sowjet-pre- mier en partijleider Chroesjtsjef heeft donderdag in een vraagge sprek met een Indiase journalist verklaard, dat hij optimistisch is gestemd ten aanzien van de Ge- neefse minister-conferentie. De „koude oorlog" kan Oost en West alleen maar schaden; beide partijen staan nu voor de nood zaak de „vrede te redden". Daarvoor was volgens hem een serie topconferenties nodig, waar op de regeringsleiders de interna tionale geschillen zouden kunnen oplossen. Chroesjtsjef bevestigde dat op de Geneefse conferentie voornamelijk over een vredesverdrag met Duits land en de kwestie-Berlijn moet worden gesproken. Vliegen in 2000 's-GRAVENHAGE, 6-5. Naar vernomen wordt heeft Z.M. koning Leopold van België zich bereid verklaard zijn visie te geven op de burger luchtvaart in het jaar twee duizend en er in toegestemd deze visie op 8 oktober a.s. in de Domtor én te Utrecht te laten inmetselen ter gele genheid van het veertigjarig bestaan van de K.L.M. Ook de administrateur van de Kaapprovincie, dr. O. du Plessis te Kaapstad, heeft medegedeeld bereid te zijn zijn oordeel over de burger luchtvaart in het jaar twee duizend in een verzegelde enveloppe te laten inmetse len. Kritiek op koningin Elizabeth BARNSTAPEL, 6-5. De districts- synode voor Plymouth en Exeter van de Methodistische kerk in En geland, heeft woensdag eenstemmig een resolutie aangenomen waarir kritiek wordt geleverd op het feit dat koningin Elizabeth onlangs een café heeft bezocht. De synode is niet alleen veront rust over dit bezoek aan een café (in Hertfordshire), doch ook over het feit dat de koningin had ver klaard dat „het een goede plaats voor het ontmoeten van mensenen het maken van nieuwe vrienden" was. Voorts betreurde de synode het „klaarblijkelijke verband tussen het Genootschap van bierbrouwers en de organisatie van het bezoek". Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Twee Japanse handelsfirma's hebben in Tokio verklaard dat zij onderhandelingen voeren met de Indonesische militaire autoriteiten over de aankoop van Japanse mili taire vliegtuigen, aldus meldt Reu ter uit Tokio. Praat in gezelschap nooit over U zelf: dat gebeurt wel als U weg bent. Pinkstervliegfeest op Eelde GRONINGEN, 6-5. Het Pinkster- vliegfeest Eelde op 2de Pinkster dag (maandag 18 mei), georgani seerd door de Nederlandse Aero Clus Avio Eelde, zal het grootste vliegfeest zijn, dat dit jaar in Ne derland wordt gehouden. De show, die een internationaal karakter zal dragen, zal grootser zijn van opzet dan ooit tevoren. In het programma komen naast Canberra-straalbom- menwerpers van de Royal Air Force de Sky-blazers van de United Sta tes Alrforce voor. De snelheid van de te demonstreren vliegtuigen zal variëren van 60 tot 1600 km. per uur. Herdenking alle militaire gevallenen AMSTERDAM, 6-5. In overleg met de minister voor Defensie vordt zaterdag 9 mei te Amster- iam een nationale herdenking ge houden ter nagedachtenis aan alle militairen van het voormalig K.N. T.L., de Koninklijke Marine, de Ko ninklijke Landmacht en de Ko ninklijke Luchtmacht, die sinds 1 mei 1940 in Nederland, Indonesië, Korea of waar elders ter wereld -.ijn gevallen. In het Comité nationale herden king militaire gevallenen hebben vele oud-commandanten uit de be trokken periode's naast een aantal Camerleden zitting genomen. Met deze herdenking is het doel, 'at velen zich hebben gesteld: ,.een officiële nationale herdenking van ille gevallenen der Nederlandse -trijdkrachten" bereikt, aldus deelt dit comité mede. Gevechten in Irak ANKARA, 7-5. Volgens woensdag te Ankara ontvangen berichten wordt er in noord-Irak gevochten tussen Koerden en Barzani's; laatst genoemden zijn inwoners van het gebied Barzan. Het Iraakse leger zou de Barza- ïi's steunen. Vooral in de langs de Turkse jrens gelegen gebieden van Zakho m Amadija en in het dal van de rivier de Zab zou de toestand ge spannen zijn A F.P. meldt uit Bagdad dat ra- iio-Bagdad in de afgelopen dagen jpnieuw oproepen tot de Iraakse bevolking heeft gericht om haar 'calmte te bewaren en te letten op .buitenlandse agenten, die Irak binnendringen om er samenzwerin gen op touw te zetten en sabotage daden te plegen". Atoomverbrijzelings- machine LONDEN.. 7-5. Engeland is van plan een machine te bouwen voor het verbrijzelen van atomen. Het apparaat, dat zeven miljoen zal kosten, zal een sterkte krijgen van zeven miljard volt. Het zal gebruikt worden om atoomdeeltjes, die nog net niet de snelheid van het licht bereikt hebben, te bombarderen. De machine wordt gebouwd op het Rutherford-laboratorium te Harwell bij Oxford. HERTER OVER GRONDBEGINSELEN BIJ KOMENDE GENEEFSE BESPREKINGEN Blijvend verdeeld Duitsland kan niet aanvaard Met betrekking tot de komende conferentie te Genève heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken enkele verklaringen afgelegd. Herter zeide: „Ten eerste geloven wij in een heid voor het Duitse volk in een natie, onder een regering van eigen keuze. Wij kunnen geen blijvend verdeeld Duitsland aanvaarden. „Wij erkennen echter, dat de ge volgen van de verdeeldheid van Duitsland in de afgelopen veertien jaar, niet van vandaag op morgen kunnen worden weggenomen. Her eniging zou daarom een geleidelijk proces moeten zijn, dat alle be trokken volken gelegenheid geeft om zich bij de verandering aan te passen. -,Ten tweede geloven wij, dat er ruime veiligheidswaarborgen en re gelingen voor bewapeningscontröle dienen te komen, zodat de volken de verzekering kunnen bezitten dat zij zich in vrede en rust kunnen ontwikkelen. „Ten derde geloven wij in de ge garandeerde vrijheid voor Berlijn, zonder vermindering van bestaande rechten en plichten tot Berlijn weer de plaats die deze stad toekomt in een verenigd Duitsland kan in nemen. „Derhalve kan de kern van onze politiek duidelijk en eenvoudig worden gesteld als volgt: een in vrijheid verenigd Duitsland, een veiligheidsstelsel verbonden met regelingen voor controle op de be wapening, en in die tussentijd een vrij en veilig Berlijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1