Oproep tot gebed en inkeer in de kerken van Nederland gedaan DE ZIERIKZEESCHE COURANT HET OORLOGSGEVAAR Met oog op komende internationaal overleg OVERDENKING MAANDAG 4 MEI 1959 No. 18558 115e jaargang ZUKZEESCffiSMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuL WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE! Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 's-GRAVENHAGE, 3-5. In de kerken in Nederland is vandaag een oproep tot inkeer en gebed uitgesproken, waarin wordt herinnerd aan nieuwe verontrusting over de stryd tussen de volkeren. Het stuk zegt: „Ons vervult de huivering over de atoomkraeht als machtsmiddel in handen van de regeringen en de daaruit voortvloeiende verantwoorde- lijkheid van de overheden tegenover de mensheid". Nu in de eerstkomende tijd de regeringsleiders zich opmaken voor een uiterste poging om door over leg te komen tot een dienend sa menleven op deze aarde, waar de afstanden kleiner, maar de tegen stellingen tegelijk zoveel groter worden, roepen de kerken van Ne derland tezamen allen, die van deze nood zijn vervuld, op tot gebed voor de zo noodzakelijke samen werking der volkeren. De kerken, hoezeer zich van haar gescheidenheid bewust, willen niet temin vasthouden aan de eenheid die in Christus is. Daaraan ontle nen zij de vrijmoedigheid om te zamen in deze verdeelde wereld op te roepen tot inkeer en gebed. Wij mogen ons niet laten beheer sen door de angst voor de gevaren van een nieuwe wereldoorlog. Evenmin mogen wij ons. door deze angst gedreven, beperken tot de strijd tegen het verkeerde gebruik van de atoomkrachten, waardoor alle leven on aarde vernietigd staat te worden. Geest van solidariteit Wij dienen, ook ieder persoonlijk, bovenal gericht te zijn op een geest van solidariteit tussen de volkeren der wereld en daarin onze bijdrage te leveren. God regeert, ook in het atoom tijdperk. Ook in dit tijdperk spreekt de boodschap van de dood en op standing van Christus ons van Zijn overwinning en Zijn heerschappij. Juist daarom mogen wij ons in onze gebeden tezamen wenden tot de le vende God, opdat Hij in Zijn genade de rassen en volkeren der wereld tot elkander brenge en verlichting schenke aan de overheden, die de Vredesonderhandelingen in Indonesië DJAKARTA, 2-5. Het Indonesi sche leger heeft via niet-officiële personen contact opgenomen met de rebellen ter bespreking van mo gelijkheden om tot een beëindiging van de strijd te komen, zo heeft de Indonesische stafchef luitenant- generaal Nasution zaterdag in Dja karta verklaard. Eerder vorige week was door het leger bekend gemaakt, dat de re bellen op Sumatra en Celebes had den aangeboden de strijd te beëin digen. Wrak van Engels vliegtuig gevonden ANKARA, 2-5. Reddingsploegen hebben zaterdag het wrak van het Britse vliegtuig, dat negen dagen geleden op de berg Soephan in oost- Turkije neerstortte, bereikt. Zij troffen een aantal lijken aan en delen van de geheime uitrusting, die het vliegtuig naar de Britse ra ketbasis in Woomera (Australië) moest brengen. Deze delen lagen verspreid over een oppervlakte van circa 600 vierkante meter. Zoals bekend hebben de Britten de Russen inlichtingen gevraagd over het toestel. De Russen zeiden niets hierover te weten. De Sjah op weg naar Europa ISTANBUL, 3-5. De sjah van Per- zië die een bezoek aan Zwitserland, Groot-Brittannië Denemarken en Nederland zal brengen is zondag met zijn particulier vliegtuig op het vliegveld van Istanbul geland, waar hij een onderhoud van anderhalf uur met president Bayar van Tur kije heeft gehad. Bij het onderhoud waren ook de Turkse minister-pre sident, Menderes, en de minister van buitenlandse zaken, Zorlu. De sjah gaat vervolgens naar Genève. verantwoordelijkheid dragen voor hot samenleven der volkeren in ge rechtigheid en vrede. Daarom vragen de kerken allen, die uitkomst uit deze bedreiging van menselijke en bovenmenselijke machten niet van de mens alleen verwachten, om met haar de Al machtige God aan te roepen om Zijn verlossende kracht". De oproep der kerken besluit: „Moge het Hem behagen het inter nationale overleg, dat in de eerst volgende weken te Genève zal plaats vinden, te gebruiken tot overwinning van het wantrouwen tussen regeringen, tot voorkoming van de uitbarsting van het geweld en tot groei van het onderling be grip en dienstbetoon der volkeren". ~T Delegatie bakkers bood Koninklijk huis collectie brood aan Prins Bernhard bekeek sortering aandachtig SOESTDIJK, 2-5. Hedenmiddag heeft Prins Bernhard op paleis Soestdijk de delegatie bakkers ont vangen, die namens de Neder landse bakkerij een collectie dage lijks brood aan het koninklijk huis heeft aangeboden. De collectie was gebakken dooi de heer Schutte, de winnaar in de klasse „Ons dagelijks brood" van de grote nationale jubileum bak kersvakwedstrijden, die op 22 en 23 april jl. te Zwolle zijn gehouden ter gelegenheid van de Zwolse cur sistenvereniging. De voorzitter van de jury bij de jubileumwedstrijden, de heer H. J. Koster, directeur van de meelfa briek „De Sleutels" te Leiden, stelde de delegatie aan de prins voor, waarbij hij er op wees. dat zij ruim tienduizend Nederlandse bakkers vertegenwoordigde. De heer G. W. Barendsen, direc teur van de bakkersvakschool te Zwolle, bood de collectie aan. Hij herinnerde aan de bakkersvak wedstrijden, die ten doel hebben de kwaliteit van het brood zo hoog mogelijk op te voeren. Bij de wed strijden te Zwolle zijn meer dan tweeduizend inzendingen van hoog gehalte beoordeeld. De heer W. Ph. Schutte bleek daarbij het beste da gelijks brood te hebben gebakken. De heer Barendsen gaf de verzeke ring aan de Prins, dat het Neder- Rover had medelijden LONDEN, 1-5. In een Lon- dense juwelierswinkel stapte vrijdag een man binnen, die de zoon van de eigenares toevoegde: „Houd je kalm, dit is een overval". Hij beval de jongen allerlei kostbaar heden in te pakken. De jon gen Barry Curtis, zei dat zijn moeder aan hartaanval len leed. „Ze kan elk ogen blik binnenkomen, weest u alstublieft voorzichtig". Toen mevrouw Curtis verscheen, wandelde de rover rustig de winkel uit, zonder iets mee te nemen, en verdween in de menigte. 's Konings vrouwen niet op de foto ROME, 2-5. Twee Italiaanse persfotografen hebben een klacht ingediend tegen een lijfwacht van de Imam (koning) van Jemen. De Imam is onlangs naar Italië geko men voor een geneeskundige be handeling. Hij heeft met 35 van zijn vrouwen en bijvrouwen zijn intrek genomen in een hotel te Grotta Fer- rata, ten zuiden van Rome, en daar zou een lid van zijn lijfwacht met zijn kromzwaard de twee fotogra fen hebben bedriegd toen zij foto's probeerden te maken van de Ara bische schonen. De Italiaanse auto riteiten onderzoeken de zaak, naar men verwachten mag met nog meer omzichtigheid dan gewoonlijk. landse bakkersbedrijf steeds op de bres blijft staan voor een gezond dagelijks voedsel. Bij de grote tafel met de sorte ring broden van groot tot klein, liet de Prins zich voorlichten over deze soorten, over de kwaliteits eisen en over de vakopleiding van de bakker. Ook nog Frans- Westduitse besprekingen PARIJS, 3-5. De Franse minister president, Debré en diens minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, zullen woensdag en don derdag met de Duitse Bondskanse lier, Adenauer, en diens ministers een laatste bespreking hebben voor de aanstaande conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de Ver. Staten, Groot-Brittan nië, Frankrijk en de Sowjet-Unie, die op 11 mei te Genève begint. De komende Geneefse conferentie PARIJS, 2-5. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, heeft zaterdagochtend in de permanente NAVO-raad verslag uitgebracht over het overleg dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Amerika, Engeland en west-Duitsland deze week in Parijs hebben gepleegd met het oog op de komende conferentie in Ge nève met de Russen. Een NAVO-woordvoerder deelde na de vergadering mede, dat het verslag van Couve de Murville met instemming is ontvangen. Vreemde wezens in Mandsjoerije SYDNEY, 2-5. Een Australische wetenschappelijke expeditie van vijf man zal binnenkort in de bin nenlanden van Mantsjoerije gaan zoeken naar „harige aapmensen" van wie men aanneemt dat zij rechtstreekse afstammelingen zijn van de Neanderthal-mens die een miljoen jaar geleden leefde. Noma denstammen uit de dichte oerwou den van Mantsjoerije verklaarden meer dan eens de vreemde wezens, bekend als alama's ontmoet te heb ben. Zij zouden gekleed gaan in lederen schootvellen en huiden en in dierlijke geluiden met elkaar spreken. Ook van Russische zijde zijn meermalen berichten over het bestaan van deze aapmensen ver nomen. De 85 invallers in Panama zijp in de nacht van vrijdag op zater dag in de stad Panama aangeko men en onmiddellijk overgebracht naar de modelgevangenis van de stad, waar zij in afwachting van hun berechting zullen verblijven. Onder hen bevindt zich een jonge vrouw, Julia Herrera Gonzalez die het invasielegertje als verpleegster had vergezeld. Te Donaueschingen in west- Duitsland is zaterdag de vliegleraar Fritz Harlos om het leven gekomen, doordat hij tijdens een looping uit zijn toestel viel. Toen de Nederlandse heer Dekker, tijdens een bezoek aan de Spaanse familie Del Pozo, vertelde, dat H.K.H. Prinses Irene met veel plezier het boek „Platero en ik" van de Spaanse Nobelprijswinnaar Juan Jimenez heeft gelezen, en de wens te kennen heeft gegeven zélf een ezeltje te bezitten als Platero, de hoofdfiguur uit het boek, vatte de zoon des huizes, Manuel Del Pozo het plan op met vier vrienden naar Nederland te reizen om de prinses een ezeltje aan te bieden. Dat gaat nu gebeuren; de vijf studenten vertrekken begin juni -naar Nederland voor een voettocht welke vijftig dagen zal duren. Zij brengen drie ezeltjes mee waaruit de prinses mag kiezen. Een ander ezeltje gaat naar de heer Dekker het derde naar Artis in Amsterdam. - De foto toont de vijf studenten die' druk doende ,zijn een van de ezeltjes te verzorgen. Heel veel buitenlanders vonden met weekeinde de weg naar hier Duitsers spanden de kroon 's-GRAVENHAGE, 3-5. Ofschoon zeer veel buitenlanders aan de kust en in Amsterdam, Utrecht en naaste omgeving hotel- en pension ruimte voor de drie eerste mei dagen hadden besproken, hebben de logies-informatiediensten in de verschillende steden het nog bij onder druk gehad. In Den Haag alleen al werden on geveer 2000 buitenlanders door de L.I.D. ondergebracht in hotels en pensions, alsook op enige particu liere adressen. Het aantal Duitse bezoekers spande verreweg de kroon, doch 40-jarig bestaan N.V. P.Z.E.M. MIDDELBURG, 1-5. Op 3 mei 1959 zal het 40 jaar geleden zijn, dat de N.V. Provincale Zeeuwsche Elec- triciteits-Maatschappij te Middel burg werd opgericht. Ter gelegen heid van dit jubileum zal op 11 mei 's morgens te 10.30 uur de eerste uitbreiding van de centrale Zee land der P.Z.E.M. aan de Edison- weg te Vlissingen officieel door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in bedrijf worden gesteld. Daarna zal te 12.30 uur op een boot van de provinciale stoom- bootdienst naar Terneuzen worden gevaren, waar te 15 uur de officiële opening van het nieuwe kantoorge bouw der vennootschap aan de Axelse straat te Terneuzen door de Commissaris der Koningin ge schiedt. De dag zal worden besloten met een diner in hotel „Rotterdam" te Terneuzen, dat uitsluitend in de sfeer der vennootschap zal worden gehouden. Een verslaggever van de Ame rikaanse radio-omroep C B.C. Stuart Novins, heeft zondag Cuba een „totalitaire dictatuur" genoemd die zich snel omvormt tot een com munistisch bruggehoofd in het Ca- raïbische gebied. het is opgevallen, dat ook zeer vele Amerikanen, die in Duitsland wo nen, opnieuw de weg naar Neder land hebben gevonden. Daarnaast blijkt de trek uit Frankrijk en Bel gië naar Nederland en speciaal naar de bollenvelden te zijn toegenomen. Afgezien van de „verblijvende" gasten heeft voornamelijk het oos ten van het land een zeer drukke dag- en koopbezoek gehad. Zo kon het voorkomen, dat verleden vrij dag in Arnhem ernstige verkeers opstoppingen ontstonden door het bezoek van koopgrage oosterburen. Dat gij niet kunt zal U ver geven worden, doch nooit dat gij niet unit. De vergoeding aan Nazi-slachtoffers 's-GRAVENHAGE, 2-5. Blijkens het nu verschenen verslag van het mondeling overleg van de begro tingscommissie en de minister van Buitenlandse Zaken over enige punten vande begroting 1959 (het overleg geschiedde op 24 februari) was minister Luns reeds ten tijde van dit overleg weinig optimistisch over de schadeloosstelling aan slachtoffers van het Nazi-bewind. Terwijl de Bondsrepubliek aan de eigen slachtoffers van het Nazi regime twintig miljard en aan Is raël drie miljard aan schadever goeding heeft toegekend, is tot nu toe niet de bereidheid gebleken om ook aan de gerechtvaardigde wen sen van Nederlandse zijde tegemoet te komen, zo zei de minister. De minister was echter niet zon der hoop, dat alsnog een akkoord zal zijn te bereiken. MARGARINE IN PRIJS OMHOOG 's-GRAVENHAGE, 2-5. De Bond van Nederlandse margarinefabri kanten deelt mede, dat de sterk ge stegen prijzen op de wereldmarkt voor de meeste voor de margarine- fabrikage benodigde plantaardige grondstoffen, welke stijging nu reeds enige maanden aanhoudt, het nodig maakt de consumentenprij zen van margarine te verhogen. De stijging van de grondstoffen- prijzen wordt slechts ten dele door berekend, waardoor de prijsverho ging beperkt bleef tot één cent per oakje van 250 gram voor de goed kope merken, twee cent voor de bekende standaardmerken en drie cent per pakje voor de duurste merken. De prijsverhoging gaat maandag 4 mei in. 's-GRAVENHAGE Bij Konink lijk Besluit is met ingang van 1 mei 1959 benoemd tot hoofddirecteur der P.T.T., ir. R. Diks, thans direc teur van het telefoondistrict te Breda. Uit doorgaans betrouwbare di plomatieke bron vernam Reuter, dat de Indonesische opstandelingen in Sumatra en Celebes door hun ac ties thans meer regeringstroepen binden dan te eniger tijd sedert in begin 1958 de opstandige bewegin gen begonnen. President Soekarno is zondag middag uit Warschau te Stockholm aangekomen. Hij werd op het vlieg veld verwelkomd door de Zweedse minister-president Tage Erlander en de minister van buitenlandse za ken Oesten Unden. Herdenken gevraagd „Zodra de koning de woorden van het wetboek had gehoord scheurde hij zijn klederen". 2 Kon. 22 11. Wanneer U dit leest is de Konin ginnedag alweer enkele dagen voorbij, evenals de eerste mei de dag van de arbeid. En nu vandaag is het 4 mei. Het Nederlandse volk maakt zich op zijn doden te ge denken, die vielen voor de bevrij ding van het vaderland. 5 mei is dan de dag, waarop dankbaar te ruggedacht wordt aan 5 mei 1945. Op die datum is de Duitse bezet tingsmacht gecapituleerd tegenover de Canadezen. Deze dagen geven stof te over tot nadenken. Ieder, die deze dagen bewust heeft meegemaakt en door leefd, moet daaruit als herboren en geestelijk vernieuwd mens te voor schijn komen. Is dat bij U het geval? Of maakt de veelheid van dit alles U het on mogelijk om het werkelijk te be leven of is U door het telkens te rugkeren van deze dagen elk jaar min of meer er aan gewoon ge raakt? De geschiedenis van de jonge ko ning Josia, waarvan het gedeelte vertelt, dat hierboven staat aange geven, kan misschien een aanwij zing voor U zijn om deze dagen toch nog te beleven en te verstaan. Bij deze jonge koning wordt een geschrift gebracht In dat geschrift wordt verteld, hoe God aan Israël het volksbestaan heeft geschonken en nu van Israël daarvoor dank baarheid verwacht. Wanneer de koning dit leest is hij getroffen. Zijn volk heeft bitter weinig van die dankbaarheid laten zien. Het toont zich integendeel ondankbaar door dingen te doen die God niet wil. Dat alles grijpt hem zo aan dat hij zijn klederen scheurt als een uiting van rouw en ontsteltenis Beleeft U deze feestdagen deze week nu ook als koning Josia? Wordt ook U getroffen door het grote verschil? In 1945 werd gezegd dat een volksleven anders en beter zou worden opgebouwd dan voor de oorlog het geval was. Is dat waar gemaakt? Is U nog steeds met grote dankbaarheid vervuld over de vrij heid en de welvaart, die U nu ge niet? Of is alles een vanzelfspre kende zaak geworden waarbij U nauwelijks meer stil staat? Wat doet U met uw welvaart? Gebruikt U deze alleen maar voor U zelf, of is de dankbaarheid zo groot, dat U spontaan hulp gaat bieden, waar anderen in nood zijn? Het vervolg van de geschiedenis van koning Josia laat zien, dat hij aan 't werk trekt om zijn volk tot dankbaarheid te bewegen. Zijn schrik was heilzaam. Laat een zelfde schrik over U allen komen en laat dat U brengen tot. een werke lijk hèrdenken, zodat U gaat den ken aan de bevrijding en wat daar mede in verband staat. Laat dit denken omgezet worden in daden, waarvan straks de gevolgen zicht baar worden in de samenleving van Nederland. Zullen wij dat gezamen lijk waarmaken? Scharendijke. Ds. Alb. v. d. Ban.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1