Jarige Vorstin mocht ruim een miljoen gulden in ontvangst nemen Honderden burgers getuige van imponerende herdenkingsdienst in de Grote Kerk DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 1 MEI 1959 No. 18557 115e jaargang ZIERIKZEESnWNIEOWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN «797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vjh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tet. 01110-2938 Ons volk toonde zich mild Initiatief tot geschenk vond allerwege weerklank SOESTDIJK, 30-4. Ruim een miljoen gulden kon jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, voorzitter van het co mité „Verjaarsgeschenk H.M. de Koningin", van middag de jarige Vorstin aanbieden als een uiting van de warme genegenheid en oprechte eerbied welke de bevolking de Landsvrouwe toedraagt. Jhr. de Ranitz deed dit in de stuczaal van het paleis Soestdyk, in aanwezigheid van het gehele koninklijke gezin en ruim vijftig comité- leden. H(j maakte zich hier de tolk van de bevolking van het gehele koninkrijk. Het comité heeft namelijk alle bewoners van Nederland, van Nederlands Nieuw-Guinea, van Suriname en de Nederlandse An tillen en instellingen, organisaties en ondernemingen in de gelegenheid gesteld aan dit geschenk bij te dragen. Jhr. de Ranitz wees erop, dat het genomen initiatief allerwege en in alle lagen van de bevolking warme weerklank heeft gevonden. Vele honderdduizenden inwoners van he koninkrijk en in het buitenland wonende Nederlanders hebben aan dit verjaarsgeschenk bijgedragen. Het bedrag kwam dan ook niet zo zeer binnen in grote stortingen, maar voornamelijk in kleine spon tane giften, die varieerden van een dubbeltje tot een gulden. Naast deze grote som geld, waar voor Koningin Juliana nog een doel zal bestemmen, ontving zij uit han den van jhr. ae Ranitz een bijzon der fraai arm'danuhorioge. Eén sie raad, waarin 215 briljanten zijn ge zet die gevat zijn in platina. Een produkt van Nederlandse handnij verheid, waaraan 345 uur werd ge werkt. Ook zal als persoonlijk ge schenk nog de werkkamer van de Koningin worden vernieuwd. On der, meer zal er een handgeknoopt Deventer tapijt van 45 m2 worden gelegdwaarvan de heer de Ranitz de Koningin vanmiddag een staaltje toonde. Koningin Juliana zei vervolgens in haar dankwoord, ontroerd en overweldigd te zijn door zoveel hartelijkheid. Bijzondere dank bracht zij aan het comité, dat zich tot tolk heeft gemaakt van de ge dachten die de vele gevers van dit prachtige geschenk hebben bewo gen. Dat dit voor elkeen een be hoefte des harten is geweest, maakt de gave tot een zeldzaam waarde vol geschenk, zo zei de vorstin. Koningin Juliana bekende dat de ijver van het comité haar toch niet geheel is ontgaan en ze zei, dat zij bijna in een verstrooid moment zelf een bijdrage in een van de bussen had gestopt, zo schenen die te plei ten voor een of ander nobel doel. Over het grote geldbedrag dat zij ontving, zeide Koningin dat de gevers hiervan haar in staat stellen weer anderen in het gehele koninkrijk blij te maken. Dit noemde zij het grootste genoegen dat men haar bereiden kon. Het vooruitzicht dat haar werkkamer zo mooi zou worden, vond zij een reden om die dagelijks met nog meer animo binnen te gaan en er haar werkuren door te brengen. Overeenstemming te Parijs PARIJS, 30-4. De vier westelijke ministers van Buitenlandse Zaken hebben donderdag te Parijs in een slotcommuniqué verklaard dat zij volledige overeenstemming hebben bereikt over de houding die zy op de aanstaande conferentie te Ge- nève zullen aannemen. Dc ministers herhalen hierin hun tevoren in december 1958 in Parijs en later in Washington gegeven verzekeringen, dat zij vastbesloten zijn de vrijheid der Westbcrlyners te verzekeren en de rechten en verplichtingen der westerse ver bondenen in Berlijn tc handhaven. Zij gaven tevens wederom uiting aan hun bereidheid lot overleg met de Sowjct-Unic voor dc „totstand koming van de rechtvaardige en blijvende vrede in Europa". „Ik zal dat telkens doen, ook in moeilijke tijden, met verhoogde blijmoedigheid, wanneer ik in mijn tapijt de neerslag zie van het har telijke medeleven van het Neder landse volk bij mijn werk", zo zei de Koningin. Ook voor het fraaie armband horloge uitte zij 'haar har telijke dank, De tweede helft De talrijke goede wensen, zo zei de koningin, zullen mij met nieuwe 0% Antilles» vierden Koninginnedag WILLEMSTAD, 30-4. De bevol- king van de Nederlandse Antillen heeft donderdag op traditionele wijze de verjaardag van Koningin Juliana gevierd. Aan de uitbundig heid van de viering was duidelijk merkbaar dat het een kroonjaar gold. Met een groots vüurwerk en een taptoe door de marinierskapel werden de festiviteiten besloten. Tijdens het openbaar gehoor had statenvoorzitter Isa in welgekozen woorden de gelukwensen van de Antilliaanse bevolking uitgespro ken. Planteleven op Mars? WASHINGTON. De Franse geleerde dr. Gerard de Vau- couleurs van de universiteit van Parijs heeft op een con gres te Washington ver klaard dat er vrijwel zonder twijfel planteleven op Mars bestaat. Dit had men in ok tober jl. door middel van spectroscopische waarne mingen door de sterrewacht van Lowell geconstateerd. moed bij het begin van mijn twee de eeuwhelft vervullen, ook al hoop ik niet het einde daarvan nog tc beleven De leeftijd van 50 jaar noemde Koningin Juliana voor haar heel aantrekkelijk. Men heeft zo zei zij, al die tijd gelegenheid gehad een goede dosis ervaring en levenswijsheid te krijgen. Het val len en opstaan, de teleurstellingen, zoals het onrecht en de andere vre selijke dingen die onze tijd nog tv zien heeft kunnen geven, maar ook de wonderbaarlijk goede en mooie belevenissen. Aan de andere kant. aldus de Koningin, is men met 50 doorgaans nog geheel fit, geestelijk van zins en fysiek in staat deel te' nemen aan het volle veelzijdige le ven, zoals God 'het geeft, in al zijn fleur en in al zijn ernst, terwijl er al iets van het milde licht van de levensavond zichtbaar wordt. „Ik ben gelukkig, terug en vooruii te mogen zien, samen met hen die mij lief zijn, met mijn man en met onze vier kinderen. Intens dank baar, ook mijn moeder nog in mijn nabijheid te mogen hebben en té vens gelukkig .omringd te zijn dooi zoveel echt'e, warme hartelijkheid en sympathie", zo besloot de Ko ningin haar toespraak. IPriijs Caltex-laboratoria ROTTERDAM, 1-5. Prins Bérn- hard heeft vanmiddag in Pernis de centrale laboratoria van de „Cal- tex" geopend door op een knop te drukken, woordoor alluminium- deuren omhoog gingen. Om de openingsceremonie te completeren stapte hij in een DAF- auto, opgesteld in een der afdelin gen op een zgn. chassis-dynamo- meter, stelde de motor in werking en daardoor tevens dit gedeelte van het laboratorium, waar auto's (en indirect dus benzine- en oliesoor ten) onder allerlei weers- en weg- omstandigheden kunnen worden beproefd. Vorige week werd tijdens een speciale bijeenkomst in de landbouwhuis- houdschool de derde Inas-opleiding afgesloten. Twaalf leerlingen zagen hun ijver bekroond met diploma's en insigne's. Op de foto: de trotse meisjes in hun keurige uniformen in de tuin van de school. Bruinisse vierde opgewekt het Oranjefeest Spanning in de ronde van Bru Kustvaarder vergaan Vier doden IJMUIDEN, 30-4. - Vier Duitse zeelieden zijn woensdagavond, een half uur voor middernacht, hel slachtoffer geworden van een triest avontuur, toen hun kleine vracht vaarder dicht bij de Nederlandse kust overvaren werd door de 5000 ton metende „Urundi", eveneens een Duits schip. Bij deze scheepsramp is de „Mar iene" uit Haren (aan de Eems) ver moedelijk direkt gekanteld en on middellijk gezonken. Muziek „heidens" te Nederhemert ZALTBOMMEL, 30-4, Het is al een jaren oude traditie, dat de fan fare uit Nederhemert op koningin nedag een rondmars door het dorp houdt. Dit lag ook dit jaar weer in de bedoeling. De loco-burgemeester die de zieke eerste burger van de gemeente Kerkwijk vervangt, wil de voor de muzikale mars geen vergunning afgeven, omdat hij een dergelijke manifestatie heidens vindt. Pogingen van de Commissaris dei- Koningin der provincie konden dit verbod niet ongedaan maken Des ondanks besloot het muziekcorps uit Nederhemert toch te musiceren, omdat het bestuur ervan overtuigd is, dat een eventueel proces-verbaal door de gemeentenaren mee be taald zal worden. „Spatjes" van lintjes regen te Brouwershaven Burgemeester reikte zilver en brons uit Woensdagmorgen ontving de heer L. Krijger te Brouwershaven op het stadhuis uit handen van burgemeester J. L. van Leeuwen namens H.M. de Koningin de me daille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De bur gemeester noemde in zijn toe spraak o.a. de vele verdiensten, die de geridderde heeft betoond ten opzichte van de Ned. Herv. kerk in het algemeen en het ge bouw waarbij de restauratie in het bijzonder een grote rol speelt. Des middags had eenzelfde plech tigheid plaats ten huize van de heer M. v. d. Wielen, die wegens zijn 40-jarig ambtsjubileum de medaille in brons ontving. De heer v. d. Wielen begon zijn loopbaan in 1919 met standplaats Zierikzee als lijnwerker. In 1935 werd bij overgeplaatst naar Brouwershaven en bevorderd tot ploegbaas. In het rampjaar '53 werd hij bevorderd tot ploegbaas I. De burgemeester die de onder scheiding uitreikte noemde het verlenen hiervan als een blijk van waardering voor het vele werk t.b.v. de R.T.M. verricht. Des avonds bracht de muziekvereni ging „Apollo" bij de fam. v. d. Wielen een serenade. Het Zweedse parlement heeft een regeringswetsontwerp goedge keurd waarbij de openbare ver koop van anti-zwangerschapsmid delen in automaten voor medische artikelen wordt toegestaan. De voorstanders achtten de maatregel noodzakelijk in de strijd tegen overbevolking en geslachtsziekten, maar van kerkelijke zijde waren cr nogal bezwaren gevoeld. Koninginnedag is te Bruinisse ondanks het slechte weer met op gewektheid gevierd. Een stijlvol begin van de dag was de herden kingsdienst waarin voorgingen ds. van den Brink en ds. Wielemaker. Voor de eerste maal zong het Her vormd kerkkoor in een echte kerk dienst. De zang door de kinderen van de lagere scholen en de kleu terschool werd verschoven van de ochtend naar de middag. Waarne mend burgemeester D. van den Berg A.Jz. hield daarbij een korte toespiaak De jeugd zong een zes tiental vaderlandse liederen. Na afloop werden sinaasappels en re pen chocolade uitgereikt. Verder kregen de kinderen nog een ijsje en tevoren was op de scholen een foto van het Koninklijk gezin ver strekt. De jeugd amuseerde zich verder uitstekend met de filmvoor stelling welke in de plaats kwam van de kinderspelen. Een speciale attractie was de Ronde van Bru waaraan vijftien personen deelnamen die er echter niet allen in slaagden de 20 ronden uit te rijden. De doorzetters hielden de spanning er echter goed in en menige aanmoedigingsprijs werd irv de wacht gesleept. Bart de Ruiter won de eerste prijs, een taart en 15 gulden en de door de heer Griep beschikbaar gestelde wisselbeker. De verdere uitslagen zijn: 2. H. Schikker; 3. Chr. v. d. Berge; 4. Ce'es v. d. Have; '5 Jan de Ruiter; 6. Jan v. Gilst; 7. Frans Kik; 8. Hans de Waal; 9. Chr. de Jonge. Allen kregen fraaie prijzen en pre mies. De voetbalwedstrijd moest wor den afgelast doch dit deed aan de goede stemming geen afbreuk. Dit bleek bij de muziekuitvoering, te vens prijsuitreiking, waarbij voor al de jongeren zich amuseerden. Zowel „Nu met Hope" als de drumband hebben deze geslaagde dag bijzonder hun best gedaan en zich verschillende malen in het dorp gepresenteerd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's i Praten leert men veel ge- i makkelijker dan luisteren. 4 mei 1959 HERDENKING DER GEVALLENEN Het programma is nagenoeg ge lijk aan dat van vorige jaren: 1. Van 18.00 uur tot zonsondergang de vlaggen halfstok. 2. Om 18.00 uur sluiting van win kels en openbare gelegenheden; de café's tot 21.00 uur; 3. De gebruikelijke stille tocht be gint om 19.15 uur by de Grote Kerk. 4. Tussen 19.45 en 19.57 uur luiden de klokken van stadhuis en R.K. kerk. 5. Van 20.00 uur af worden OVER AL en ALGEMEEN twee mi nuten volkomen stilte in acht genomen. Begin en einde der stilte worden aangegeven door de sirene. 6. Aansluiting op de stille tocht wordt in de Gasthuiskerk een herdenkingsdienst gehouden, waarin ditmaal ds. M. van der Klis zal voorgaan. De Zierikzeese Oratoriumver eniging zal daaraan haar mede werking verlenen. Mogen velen van ons de behoefte gevoelen deel te nemen aan de stille tocht en de herdenkingsdienst. Het gaat niet alleen diegenen aan, die nabestaanden hebben verloren. Neen, het gaat ons allen gelijkelijk aan. Geen onzer heeft de oorlog on beroerd gelaten. Het is niet overdreven, noch over bodig, dat wy éénmaal per jaar ge zamenlijk de nagedachtenis eren van hen, die in de stryd voor de vrijheid van ons vaderland het leven heben gelaten. Gezamenlijk, en dus: in grote ge tale. Want het gaat ons ALLEN aan. F. TH. DIJCKMEESTER, Burgemeester van Zierikzee. Koninginnedag te Zierikzee Mr. Dijckmeester: „niet ten eigen bate" in blazoen der Oranjes" ZIERIKZEE, 30-4. De naar de natuur zo sombere Koninginnedag vond vanmorgen in de Grote kerk een magistraal hoogtepunt, waarbij de aandacht van de honderden - slechts by uitzondering was het kerk gebouw zo tot in alle hoeken bezet - zich in de geest concentreerde op de figuur van onze geliefde Vorstin, Koningin Juliana, die haar vyftigste jaardag herdacht. Door de ruimte van het kerkinterieur klonk machtig cn gedragen het „Gelukkig is het land, dat God de Heer beschermt" en op dat bijzondere moment moeten wel alle aanwezigen de waarheid en diepe zin van dit oud-hollands lied hebben beseft. Geen kille regen en windvlagen buiten konden hier de sfeer breken, een sfeer van liefdevol herdenken, een sfeer ook van warmhartig medeleven met haar, de draagster der Kroon, die land en volk tot zo rijke zegen strekt. In zijn welkomstwoord getuigde de kapitein van het Leger des Heils B. F. J. van den Hoek, hier al van. „Het is een zinvol moment, ook al kunnen wij ons niet voegen bij de duizenden die langs het paleis Soestdijk gaan. We kunnen de jaar dag hier in deze kerk vieren, alsof Hare Majesteit in ons midden ware", zo sprak hij. De betekenis van ons Vorstenhuis Burgemeester mr. F. Th. Dijck meester bepaalde de verzamelde burgerij in een briljant historisch betoog bij de grote betekenis van ons Vorstenhuis. Rond de jaardag van de Koningin, spelen gevoelens van diepere aard, voortvloeiend uit de mystieke verbintenis lussen volk en Oranjehuis, aldus de hoogste magistraat der stad, die cr aan her innerde hoe de Vader des Vader lands deze band heeft gelegd. Uitvoerig stond hij stil bij de fi guur van Willem van Oranje, die aanvankelijk voor een ander leven scheen voorbestemd, maar „hij ver eenzelvigde zich met de verzets mensen" en de vraag „waarom deed hij dat?", kan slechts beantwoord worden met het: „hij lag in Gods hand". Alles stelde hij in de waag schaal en geen schoner getuigenis hiervan bestaat er dan in het Wil helmus, dat compleet nog maar veel te weinig door ons volk wordt gekend. De burgemeester pleitte er dan ook voor dat de jeugd op de scholen het gehele Wilhelmus (het schoonste volkslied ter wereld) leert. Het „niet ten eigen bate" staat in het blazoen der Oranjes en dit spreekt ook in leven en werken van Koningin Juliana, die hiervan reeds getuigde tijdens haar inhuldiging in 1948. Zij aanvaardde haar op dracht niet als vanzelfsprekend, maar vroeg zich af: „wie ben ik dat ik dit doen mag?" Spreker noemde de drie taken van de vor stin: raadplegen, aanmoedigen en waarschuwen, ogenschijnlijk niet spektakulair, maar in de praktijk zo zinvol. De Vorstin is verder het blijvend element in het staatkun dig leven. Onbegrensd is verder haar belangstelling en haar woor den stemmen steeds tot nadenken. Mr. Dijckmeester zette hierna uiteen dat er in het koningschap au fond veel onverklaarbaars zit. Stond Nederland nu aan het begin van zijn staatkundige geschiedenis, dan is de vraag of het besluiten zou tot een erfelijke monarchie. Ziende op het verleden beseft men echter, dat het „in de gratie Gods ligt", dat Oranje ons blijft leiden. Op grond van deze omstandigheid eindigde spreker met de opmer king: „Dit is een gelukkig land en we dienen ons daar rekenschap an te geven". „Doorgaan met worstelen" Nadien sprak ds. Y. J. Tiemers- ma, die herinnerde aan de bijzon dere band, die stad en eiland met de Koningin verbindt, gelet op haar talrijke bezoeken na de ramp van 1953. Het „doorgaan met worstelen" stelde zij als alternatief in haar rede na de sluiting bij Ouwerkerk en die opdracht dienen wij allen na te volgen. Doorgaan met worste len, betekent in navolging van haar ons omringen met weldadigheid, waarheid, goedheid, overgave en liefde. Uiteindelijk is dit een vraag, een opdracht van God, die ons in Christus de Heer de volheid des levens doet vinden. Het Ned. Hervormd Kkerkkoor o.l v. de heer L. Th. Fennema zong op voortreffelijke wijze enkele oud- Hollandse liederen, afgewisseld door de velen in de kerk, die hun begeleiding kregen van de orga nist de heer J. Baas, die het orgel tot volle klankschoonheid deed ko men in dit historisch uur. Na een gebed voor de Koningin door ka pitein van den Hoek, zongen allen tenslotte - met begeleiding van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" - een drietal coupletten van het Wilhelmus. 6

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1