CO-OPo O E KAASl 1.79 CO-OP CO-OP Oprijzen iaaHiiks dividend pEipEffl SPURT 41 ct 43 ct 3 pakken mm naar keuze voor PU Haring in tomatensaus 170 gr. Portugese sardines in olijfolie Makreel in tomatensaus 170 gr. blikken naar keuze voor Meer dan zesduizend mensen VERDRONKEN Zierikzee: Coöperatie „De Dageraad" - Havenplein 2 - Telefoon 2879 Goudse volvet heerlijk pikant 500 aram 500 gram Uit de hogeschool der Wetenschap De zon als kompas Wanneer de dieren een geest zou den bezitten en konden spreken, dan zouden ze in de zon een godin zien en haar dagelijks aanbidden. Waarom? Dat komt niet alleen om dat ze voor hen het leven op aarde mogelijk maakt, maar ook omdat ze hen in hun trek en omzwervin gen begeleidt. Wij weten dit van vogels en insecten. Dez eoriënteren zich op de zon. En nu is onlangs gebleken, dat ook schildpadden de zon van node hebben om met grote „trefzeker heid" hun woon-, broed- en weide plaatsen terug te vinden. Proefon dervindelijk is dit aangetoond. Worden deze dieren gebracht bui ten hun woonplaatsen, die door gaans een doorsnee bezitten van 90 m. en wel op een plek, die 3 km. daarvandaan is verwijderd, dan blijken de meeste hunner de weg terug te kunnen vinden. Het zelfde geschiedde toen schildpadden uit diametraal gelegen woongebieden naar een gemeenschappelijke plaats werden vervoerd. Nagenoeg alle kwamen goed en wel thuis. Deze prestaties nu konden alleen maar bij helder zonnig weer wor den waargenomen; bij bewolkte lucht faalden de schildpadden in het terugvinden van hun woonge bieden. Door met zonlicht-terug kaatsende spiegels te werken kon men in de schaduw kruipende die ren elke willkeurige richting doen inslaan, wat wil zeggen, dat er zo iets als een oriëntering op de zon moet bestaan. Medische overwinningen Minder spectaculair dan het lan ceren van kunstmanen en -planeten zijn de behaalde successen op ge neeskundig gebied, die zo vaak aan de grote massa ongemerkt voorbij gaan. Wie weet nu iets van die ge voerde wanhopige strijd om het be houd van het leven van een vier jarig meisje ergens in de Ver. Sta ten. Wanhopig noemden wij die strijd omdat het hier handelde om een zg. ongeneeslijke ziekte, leucemie of weieens kanker van het bloed ge noemd. Maar nu noemen wij met de behandelende artsen die strijd niet meer wanhopig omdat zij hier uit als overwinnaars tevoorschijn zijn gekomen. Het is nl. gelukt de kankerbacillen door middel van een grote stralingsdosis in het bloed van bedoeld kind te vernietigen. Sindsdien zijn drie maanden voor bij gegaan en nog mag het kind zich op een genezing verheugen en wel (voorzover dit viel na te gaan) zonder nadelige gevolgen van de bestraling. Eveneens is het gelukt acroskle- rosis bij een jonge vrouw bij wie de huid op borst, gezicht, hals en armen het voor deze aandoening kenmerkende harde, rode en leer achtige uiterlijk had aangenomen, met een nieuw middel te onder drukken. Reeds na tien dagen kon ze haar voorhoofd rimpelen en bleek de stijfheid van haar gezwol len handen verdwenen; slechts een zekere gevoeligheid in de polsen bleef over. Dan bestaat er alle kans, dat eerstdaags een doeltreffend vaccin tegen mazelen zal zijn gevonden, bereid uit een levend afgezwakt virus (de verwekker), dat in kippe- eieren wordt gekweekt. Stil en on versaagd werkt de wetenschap ook aan andere dan genoemde medische projecten Wij hopen t.z.t. hierop terug te komen. Van onbemand naar bemand? Dezer dagen mocht de wereld ge tuige zijn van de geslaagde lance ring van „Ontdekker II", het laat ste Amerikaanse ruimtevaartuig vanaf de basis Vandenberg in Cali- fornië en dat een baan volgt, die over de polen loopt. Het grote suc ces ligt niet in de geslaagde lance ring, maar in het meevoeren van een onbemande cabine. Dit bete kent zo waar een stap vooruit! Het kunsthemellichaam, dat waar schijnlijk een levensduur zal heb ben van een maand, is bestemd voor het meten van de kosmische straling, d.i. die geheimzinnige stroom van kosmische projectielen, die de aarde dagelijks treffen en voor het beproeven van een nieu we voortstuwingsmethode. De „Ontdekker II" bestaat uit twee „etages". De bovenste tezamen met de cabine en de eigenlijke kunst maan (ruim 720 kg. wegend) komt in de baan terecht, terwijl de eerste trap na verrichte arbeid weer op de aarde terug valt. In de eigenlij ke kunstmaan bevindt zich het in strumentarium met een gezamenlijk gewicht van 110 kg. Wij treffen daaronder een snelheidsregelaar, een opnametoestel voor infrarode stralen en een automatische rich tingzoeker. In de cabine bevinden zich 5 stuks filmpak, die bestemd zijn om nauwkeurige gegevens te verzamelen over de samenstelling der kosmische straling in de ruimte. dr. JEAN HUGO. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Arn hem: dr. H. J. Hak, em.pred. aldaar. Ger. Kerken Beroepen te Hoek (Z.)A. J. Ver beek, kand. te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Velp: A. Trap man, Stad aan 't Haringvliet. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Steenwijk: A. H. Schippers, Hillegom. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 28-4. Aanvoer 4618 stuks vee (weektotaal 6492), t.w.: 400 vette koeien en ossen; 1251 stuks gebruiksvee; 440 vette kal veren; 319 graskalveren; 1761 nuch tere kalveren; 32 varkens; 21 big gen; 87 paarden; 2 veulens; 166 schapen en lammeren; 83 weidelam- meren; 56 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,20-3,55, f 3,00-3,18 f 2,80- 2,94; vette kalveren f 2,80-3,00, f 2,60-2,80, f 2,20-2,60; slachtpaar- den f 2,60-2,30-2,10. Prijzen per stuk: graskalveren f 470-400-300; nuchtere kalveren f 75-65-50; schapen f 120-90-70; lammeren f 125-90-65; kalf- en melkkoeien f 1350-1100-1000; vare koeien f 980-800-700; vaarzen f 1000 -850-650; pinken f 690-560-425. zelfwerkend wasmiddel met zuivere zeep modern snelwerkend wasmiddel normaal normaal COÖPERATIEVE CENTRALE BOERENLEENBANK Spaarsaldo overschreed in 1958 het bedrag van één miljard gulden Sty ging van de tegoeden AMSTERDAM, 29-4. Blijkens het jaarverslag oer 1958 van de Coöpe ratieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, die in december 1958 haar zestigjarig bestaan heeft vol tooid, heeft het spaarsaldo bij de boerenleenbanken in 1958 het be drag van één miljard gulden over schreden en bedroeg per 31 decem ber, inclusief bijgeschreven rente, f 1.159 miljoen. De bedrijfsresulta ten van de Centrale bank zijn al leszins bevredigend geweest. De uitzonderlijke ontwikkeling van de spaarbeweging bij de aan gesloten boerenleenbanken vond haar weerspiegeling in de stijging van de tegoeden van de boeren leenbanken bij de Centrale Bank. De reserves per ultimo 1958 bedra gen in totaal f 15,5 min. (f 14,2 min.). De bij boeking op de reserves ingevolge de voorgestelde winst verdeling 1958 zal het totaalbedrag der reserves op f 16 min. brengen. Het totale eigen vermogen van de Centrale Bank, waaronder wordt begrepen het kapitaal, het aanspra kelijkheidsfonds en de reserves te zamen beloopt f 46,4 min. (onv.). Na volledige afschrijving van de voorzieningen van gebouwen en in richtingen ad f 311.000 (f 370 000), storting van f 500.000 (f 400.000) in de bouwreserve, toevoeging van f 300 000 (f 250.000) aan de voor ziening voor bedrijfsrisico's en van f 300.000 aan de effectenreser ve, resulteert een netto winstsaldo van f 593.860 (f 468.694). Het geld- en kredietverkeer bij de aangesloten boerenleenbanken en bij de Centrale Bank werd be gunstigd door toenemende spaar- saldi, welke toeneming aanhield ook toen in het midden van het jaar de rente voor dadelijk opvraagbare spaargelden werd verhoogd tot drie procent. De in de vorige jaren aan de krediet- en voorschotlening der boerenleenbanken aangelegde beperkingen konden praktisch ge heel worden opgeheven. Een ver ruiming daarvan werd mogelijk ge maakt in de sector van de parti culiere woningbouw. In 1958 wer den in deze sector 40 voorschotten met een gemiddeld bedrag van f 11.000 verstrekt; in de loop van 1959 werden tot heden reeds 210 voorschotten met een gemiddeld bedrag van f 12.500 verleend. In totaal werd tot heden voor deze woningbouwfinanciering in de par ticuliere sector f 3.065.000 verleend. 's-GRAVENHAGE. Een squadron van de Royal Canadian Dragoons, het regiment dat Leeuwarden op 15 april 1945 bevrijdde, zal dit jaar de bevrijdingsfeesten in de Friese hoofdstad bijwonen. Behalve het 100 man tellende squadron zal ook de 40 man sterke Dragoonband mee naar Leeuwarden komen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Wegens doodslag op de 27-jarige „Finse Henni", een vrouw uit donker Amsterdam, heeft het gerechtshof te Amster dam de 37-jarige Noorse zeeman Frans Eriksen, overeenkomstig de eis, veroordeeld tot 4Vz jaar gevan genisstraf met aftrek van het voor arrest. Na een eis van vijf jaar met aftrek voor doodslag had de recht bank de zeeman terzake van een voudige mishandeling met dodelijk gevolg veroordeeld tot Vh jaar met aftrek. De officier was van dit vonnis in appèl gegaan. 's-GRAVENHAGE. De Konink lijke Nederlandsche Reedersveree- niging schrijft in haar verslag over 1958, dat de ontwikkeling, die zich in de loop van 1957 begon af te te kenen in de vorm van geringere vraag naar en toenemend aanbod van scheepsruimte, zich in het af gelopen jaar heeft voortgezet. Dit geschiedde in zodanig versterkte mate, dat einde 1958 over de gehele wereld 7.348.000 b.r.t. scheepsruim- te (7,3 pet. van de werfeldvloot) was opgelegd tegen 1.537.500 b.r.t. einde 1957. RECHTZAKEN Twee jaar voor overval ARNHEM, 28-4. De 25-jarige venter L. J. de Wit uit Arnhem is door de rechtbank te Arnhem we gens een roofoverval hedenmorgen tot een gevangenisstraaf van twee jaar met aftrek veroordeeld. Hem werd ten laste gelegd in de nacht van 20 januari jl. op roof te zijn gegaan in een boerderij buiten Arnhem, bewoond door de twee op leeftijd zijnde gebroeders van Ark. Hij drong via het dak naar binnen, bedreigde de oudste, maar sloeg bij de nadering van de jongste broer op de vlucht zonder ook maar iets waardevols te hebben 'bemachtigd. De officier had tegen de W. drie jaar gevangenisstraf met aftrek ge- eist. Landbouw en veeteelt Runderhorzelbestryding (tweede behandeling) In deze tijd van het jaar is de 2e behandelingsperiode aangebroken voor de bestrijding van de runder horzel. Al het jongvee en de vaarzen moeten nogmaals gecontroleerd en zonodig behandeld worden om de larven van de runderhorzel, die nog onder de rugheid aanwezig zijn, te doden. De uitvoerders van de Gezond heidsdiensten en zuivelfabrieken vragen daartoe nog meer dan voor heen uw medewerking. In die pro vincies, waar nog geen uitvoerders aanwezig zijn dient U thans onver wijld tot de bestrijding van de run derhorzel over te gaan. Het is nodig dat het vee opge haald, vastgezet en gecontroleerd wordt. Deze tweede wassing is be slist noodzakelijk voor het doden van de zich ontwikkelende larven onder de rughuid. Ook wettelijk bent U verplicht de runderhorzel te bestrijden. Ge brek aan medewerking kan u met de strafrechter in aanraking bren gen. UTRECHT. Op Koninginnedag zullen in de ochtend en namiddag meer dan 90 forensentreinen uit de dienst worden genomen. 1 Omdat ze niet konden zwemmen In de periode van 1940 tot 1950 zijn er niet minder dan zesenzestig honderd één en vijftig personen in ons land verdronken. Dat is een feit waarhij wel eens even mag worden stilgestaan De pioniers van het water die in nauwgezette training het reddend zwemmen beoefenen, zijn te klein in aantal om de talloze drenkelin gen overal tijdig aan land te bren gen. Wanjieer er iemand te water is geraakt, is de dokter veelal onder weg en daardoor moeilijk te berei ken. Ook de dappere troep EHBO- ers kan niet overal mensen paraat hebben om kunstmatige ademha ling toe te passen. Wie in dit waterland niet kan zwemmen, is een gevaar voor zich zelf, maar eveneens voor anderen die vaak onder uiterst moeilijke omstandigheden een redding moe ten beproeven Door voldoende zwemgelegenheid en door een meer intensieve be oefening van de zwemkunst zou een lange reeks van dodelijke on gelukken worden voorkomen. Bovendien zou de volksgezond heid als zodanig hiermee ten zeer ste gebaat zijn, want het zwemmen op zichzelf heeft een buitengewoon heilzame invloed op lichaam en geest. Nu zijn er in ons land veel te weinig zwembaden. Nog niet de helft der Nederlandse gemeenten heeft een eigen zweminrichting. We kunnen gerust zeggen dat de overheid hier in gebreke is. Maar dit gebrek aan belangstel ling is er niet alleen bij de over heid: ook bij de bevolking is het enthousiasme om zelf te zwemmen bepaald ver te zoeken. Gemiddeld wordt hier per hoofd en per jaar slechts twee maal een zwembad opgezocht. Het percen tage kinderen dat aan schoolzwem men deelneemt, is nog steeds be droevend klein. Het was ons bekend, dat een groot gedeelte van ons volk de zwemkunst niet meester is, maar dat in ons waterrijke land slechts één derde van het aantal dienst plichtigen bij hun opkomst kan zwemmen is erger dan we hadden gedacht. En om nu even persoonlijk te worden: kunt u, lezer, eigenlijk wel zwemmen en kunnen uw kinderen zichzelf redden als ze te water ra ken? Hebt u in de laatste maanden nog gezwommen? Zijn uw kinderen na september nog in het water ge weest? Hebt u het voorrecht van een overdekt zwembad in uw om geving? Engebruikt u het? Dr. Alfreda Briedé. LAND- EN TUINBOUW Samenwerking A.K.U.-Novivlas op gebied vlasverwerking DELFT, 28-'4. Naar mag worden verwacht zal binnenkort algehele overeenstemming worden bereikt tussen de Algemene Kunstzijde Unie (AKU) en de belanghebbenden bij „Novivlas" N.V. te Delft betref fende de samenwerking op het ge bied van de vlasverwerking. „Novi vlas" heeft in haar proefbedrijf te Delft een methode ontwikkeld voor de vlas ver werking, waarbij het zo genaamde roten overbodig is ge worden. Thans wordt uitvoerig on derzocht, of de nieuwe methode ook economisch een succes kan worden. Daarvoor zal de AKU uit haar research budget in de loop van twee jaar een bedrag van een miljoen gulden ter beschikking van „Novivlas" stellen. Wanneer het ontwikkelingswerk tot resultaat leidt, zal de AKU de belangen van diegenen die thans bij „Novivlas" zijn geïnteresseerd, overnemen te gen een zodanig bedrag, dat de aan vankelijk beschikbaar gestelde gel den met een redelijk rendement kunnen worden terugbetaald. De AKU heeft toegezegd, hieromtrent vóór 1 januari 1961 een beslissing te zullen nemen. Wanneer de AKU een bedrijf op commerciële schaal zal stichten, zal het eerste bedrijf in ieder geval in Nederland wor den gevestigd ZIERIKZEE Causerie en films over atletiek Heden, woensdagavond, zal in de bovenzaal van restaurant „Mondra- gon" een causerie met filmverto ning worden gehouden over atle tiek door de heren F. de Ruyter uit Amsterdam en ir C. Tissot uit Hilversum. Deze avond wordt spe ciaal georganiseerd voor de leden van de Schouwen-Duivelandse at letiekvereniging „Delta Sport" en belangstellenden. WIJK AAN ZEE. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr.. M. J. Prinsen, heeft in aanwezigheid van vele vertegenwoordigers op het gebied van gezondheidszorg in ons land, het revalidatieoord „Heliomare" te Wijk aan Zee officieel geopend. Des morgens had mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem, de ker kelijke inzegening verricht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6