Persoonlijke weigeringen en interne tegenstellingen één der oorzaken A Het Panama-kanaal SER=advies advies over het in 1959 en 1960 te voeren sociaal-economisch beleid HET JONGE GESLACHT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG as APRIL 195» NO. IWM Opening van zaken over mislukte kabinetsformatie Prof. de Quay streefde naar chr. sociaal beleid 's-GRAVENHAGE, 28-4. De ex-kabinetsformateur, prof. mr. J. E. de Quay, heeft vanochtend in den Haag een persconferentie gegeven, maar hU vroeg zich af of bU nog wel Iets nieuws zou kunnen mededelen, omdat de pers in het algemeen reeds zo goed op de hoogte was, zelfs van het denken en de overwegingen van de formateur. Er waren per sonen, die alleen met de formateur wilden spreken als niemand daarvan op de h«ogte zou z\jn. Enkelen lazen echter In de trein naar den Haag in het ochtendblad, dat z(j waren aangezocht. Zulke dingen ztfn voor een formateur wel een handicap. Wat nu de oorzaak van de mis lukking betreft, wilde prof. De Quay deze voor een deel bij zich zelf zoeken. Hg Is ervan overtuigd dat, wanneer hij deze partij Saa* analyseren, hij tot de conclusie zal komen, dat h\j sommige dingen an ders had kunnen doen en dat hij dan misschien wel geslaagd zou zijn. Eén der oorzaken van het vast lopen van zijn pogingen is gelegen ln de lange tijd, welke zij in beslag namen. Deze lange tijd was eer te wijten aan persoonlijke weigerin gen zowel als aan de interne tegen stellingen bij bepaalde groeperin gen. Het tijdverlies, geleden door ver schillende weigeringen, achtte de ex-formateur overigens begrijpe lijk. Voor de betrokkenen zaten er vaak heel grote persoonlijke con sequenties aan vast. Komen er dan verscheidene weigeringen achter elkaar, dan komt er een zekere de valuatie in de functie waarvoor de betreffende personen zijn aange zocht. Prof. De Quay legde er ech ter de nadruk op, dat niemand der genen die weigerden, enig verwijt treft. Interne moeliykheden Over interne moeilijkheden in bepaalde groeperingen wilde de Brand op Nederlandse tanker KOPENHAGEN, 28-4. Aan boord van het Nederlandse tankschip „Caltex Gorinchem" uit Rotterdam is vanmorgen bjj het lossen van twee miljoen liter gasolie in de haven van Kopenhagen brand uit gebroken, die vry spoedig kon wor den bedwongen. Het schip werd uit de haven ge sleept om te voorkomen dat het vuur, dat was ontstaan in de pomp- installatie, zou overslaan naar een Duits tankschip in de nabijheid. De havenbrandweer slaagde er in het vuur meester te worden voor het kon overslaan naar de laadruimten van het Nederlandse schip. De „Caltex Gorinchem" kon later naar de kade terugkeren om verder te worden gelost. heer De Quay zich niet uitlaten, om het voor zijn opvolger niet nog lastiger te maken. Er is dus nie mand aan te wijzen - aldus prof. De Quay - die de zaak kapot ge maakt heeft. Geen persoon, partij of fractie kan verantwoordelijk worden gesteld voor de mislukking. Dit was hetgeen prof. de Quay uitzichzelf had mede te delen. Hij heeft daarna nog enige vragen be antwoord. Hij heeft van begin af aange stuurd op een program, gebaseerd op een christelijk sociaal beleid. Of een brede basis daarvoor ook waar borg zou zijn geweest, hangt zijns inziens af van de personen die in het kabinet zouden zitting nemen. Voorts heeft hij gestreefd naar een zogenaamd extra-parlementair ka binet. Daartoe pleegde hij overleg met fractievoorzitters aangaande enkele punten van het beleid. Daarna heeft hij naar personen ge zocht. Ten aanzien van de binding was er essentieel verschil van mening met de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid. Prof. De Quay is uitgegaan van de onderstelling: geen materiële, alleen morele bin ding van de fracties. Hij rekende daarbij op een constructieve oppo sitie. Ten slotte antwoordde prof. De Quay nog op een desbetreffende vraag, dat na het essentiële ver schil van mening over de binding der fracties, met de voorzitter van de fractie van de Partij van de Ar beid niet meer over programpunten is gesproken. De kabinetsformatie 's-GRAVENHAGE, 28-4. Het ka binet der Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft heden ochtend voor een conferentie in het Huis „Ten Bosch" achtereenvol gens ontvangen: mr. J. A. Jonk man, voorzitter van de Eerste Ka mer, mr. L. G. Kortenhorst, voor zitter van de Tweede Kamer en dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State. De Koningin had voor dinsdag middag achtereenvolgens uitgeno digd voor een conferentie in het Huis ,.Ten Bosch", de fractievoor zitters van de Katholieke Volks partij, van de Partij v. d. Arbeid, van de Volkspartij v. Vrijheid en Democratie, van de Antirevolu tionaire Partij en van de Christe lijk Historische Unie, resp. de heren prof. mr. C. P. M. Romme, mr. J. A. B. Burger, prof. mr. P. J. Oud, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot en dr. H W. Tilanus. Chinees Volkseongres wil „beëindiging abnormale betrekkingen met India" PEKING, 28-4. De besloten ver gadering van het Volkscongres, waar de afgevaardigden opnieuw kritiek op India's „expansionisme" lieten horen, heeft dinsdag een re solutie over Tibet aangenomen, waarin wordt aangedrongen op een spoedige beëindiging van de abnor male betrekkingen tussen China en India. De resolutie, eenstemmig aange nomen en lulde toegejuicht door de Zeventienjarige beschoot negers RICHMOND (Virginia, V.S.), 28-4. Gemeld is, dat zes jonge negers zondag jl. te Richmond, in de Ame rikaanse staat Virginia, vanuit twee auto's door blanke jongelui werden beschoten Twee der ne gers, die buikschoten, kregen, wer den ernstig gewond. De politie is er thans is geslaagd de betrokken blanke jongelieden, eveneens zes in getal, te arreste ren. Gebleken is, dat de schoten door de zeventienjarige Gerald Kennedy uit een jachtgeweer wer den gelost. Kennedy is gevangen gezet, terwijl de vijf anderen tegen betaling van een borgstelling van 2 500 dollar per persoon, voorlopig, in afwachting van de behandeling van hun zaak door de rechter, op vrije voeten zijn gesteld. afgevaardigden, geeft uitdrukking aan de spijt over de „recente bij zonder onvriendelijke uitlatingen en daden van bepaalde Indiase po litici die zich met China's binnen landse aangelegenheden bemoeien". Het Congres hechtte voorts zijn goedkeuring aan de samenstelling van het nieuwe kabinet (staatsraad) waarin de vice-premiers Tsjen-Ji minister van buitenlandse zaken en Peng Te-Hoeai minister van defen sie zijn gebleven. Mevrouw Tsjien Jing werd minister van binnenland zaken in de plaats van Hsie Tsjoeeh-Tsai die maandag presi dent van het opperfgerechtshof werd. Het ministerie van justitie werd evenals dat van oppertoe zicht opgeheven; de taak van de eerste zal voortaan door het opper- gerechtshof waargenomen worden. In plaats van twaalf zijn er thans 16 vice-premiers. De Sowjet-pers van dinsdag wijdt geen regel commentaar aan de recente benoemingen in China. Men laat het bij een aankondiging van twee zinnen. Achillespees van de Amerikaanse verdediging fagpgs -060155: Hoe de operette-achtige revolu tionaire beweging in Panama ook zal verlopen, één ding is in ieder geval zeker; de Verenigde Staten zullen de baas blijven in dit repu- biekje met nog geen miljoen inwo ners. Wie er president is of wordt interesseert de Amerikanen slechts weinig, slechts één zaak ligt hun uiterst na aan het hart, namelijk het Panamakanaal Gedurende de tweede wereld oorlog werd het kanaal dag en nacht bewaakt door 50.000 Ameri kaanse soldaten. De betekenis wel ke de Verenigde Staten aan het Panamakanaal hechten, verklaart ook de energie waarmede zij in grijpen in de binnenlandse aange legenheden van de Midden-Ameri kaanse staten, wanneer de Noord- Amerikanen verwachten dat de po litieke ontwikkeling in die landen hun belangen in de kanaalzone in gevaar zou kunnen brengen (Gua temala). Per slot van rekening Is het staatje Panama een Noord-Ameri kaanse creatie. Aanvankelijk maak te Panama deel uit van Columbia, maar in 1903 riep een opstandige beweging de onafhankelijkheid van Panama uit. De Verenigde Staten haastten zich de nieuwe staat en zijn regering te erkennen en er een verdrag mede te sluiten waarbij de soevereiniteit over de kanaalzone aan de Verenigde Staten werd overgedragen. De Noordamerikanen betaalden in eens 10 miljoen dollar en verder jaarlijks 250.000 dollar welk bedrag bij het akkoord van 1955 werd verhoogd tot bijna twee miljoen dollar per jaar. Ingezonden mededeling Een verrassend lekkere sigaret 20 STUKS 75 CT ALMELO. De politie te Almelo is op het spoor gekomen van èen aantal diefstallen die over een be paalde periode in het gemeentelijk slachthuis zouden zijn gepleegd. Naar aanleiding hiervan is de Al melose slager B. gearresteerd. Gro te hoeveelheden spek zouden in het slachthuis geregeld gestolen zijn ten nadele van de engros slachter G. G. van Rooyen te Almelo. KERKNIEUWS De samenkomst in de Grote Kerk op 30 april Gebruik van kerktelefoons mogelijk Men verzocht ons de gemeente leden van de Gereformeerde en Christelijk Gereformeerde kerken te Zierikzee die in het bezit zijn van een kerktelefoon er op te wil len wijzen dat zij van deze appara ten gebruik kunnen maken voor het beluisteren van de in de Grote Kerk te houden samenkomst op Koninginnedag. Door speciale voor zieningen kon hierin worden voor zien. Uiteraard kunnen de Her vormden ook nu, alt altijd van hun kerktelefoon gebruik maken. Ger. Kerken Beroepen te Borne: A. E. van der Woude, kand. te Amsterdam; te Oude Pekela: F J. van der Wal, Eria (Dr.) (verbeterd bericht). Bedankt voor Andijk (vac. J. Vegh): A. L. Janse de Jonge, Oost- voorne. Chr. Ger. Kerk Tweetal te Haamstede-Kerkwer- ve: D. Slagboom, 's-Gravenzande en C. van der Weele, Leiden. Maatregelen voor verruiming van bestedingen aanvaardbaar 's-GRAVENHAGE, 29-4. Het lang verbeide advies van de Sociaal- Economische Raad aan de regering over het in 1959 en 1960 te voeren sociaal-economisch beleid, is vandaag door de regering voor publikatie vrijgegeven. De S.E.R. heeft het advies, dat is voorbereid door de Com missie ontwikkeling nationale economie van de Raad, In ztfn besloten vergadering van vrijdag 24 april jl. vastgesteld. Australië wil immigranten aantrekken CANBERRA, 28-4. Alexander Downer, de Australische minister belast met immigratiezaken, heeft dinsdag een oproep gedaan tot me dewerking bij het lanceren van van verbeeldingskracht getuigende denkbeelden om emigratie uit En geland en het Europese vasteland naar Australië te bevorderen. Downer verklaarde dat er onder de volken van deze landen geen spontane aandrang tot emigratie meer bestaat en dat het „grote re servoir" van verplaatste personen en vluchtelingen thans was uitge put. „Australië heeft thans, op het ge bied der immigratie, te kampen met toegenomen concurrentie van andere landen, met name Canada Laatsgenoemd land heeft nog het voordeel, dat het dichter bij Euro pa ligt", aldus Downer, Dodelijk verkeersongeval LEEUWARDEN, 28-4. Te Harde- garijp is vanmorgen de 21-jarige ongehuwde T. Feenstra uit Zend- bulten om het leven gekomen. Feenstra stond met een klant bij zijn groentenkar aan de kant van de rijksweg en werd aangereden door een uit Leeuwarden afkomsti ge zandauto, die een andere wagen inhaalde en daardoor op de linker weghelft reed. Feenstra en de vrouw die bij hem stond werden door de zandauto gegrepen. De jongeman werd op slag gedood. De vrouw moest met een gebroken sleutelbeen en een hersenschud ding naar het ziekenhuis te Leeu warden worden gebracht. Tweede lustrum Raad van Europa 's-GRAVENHAGE, 29-4. De „Eu- ropese Beweging in Nederland" houdt op zaterdag 2 mei a.s. in de vergaderzaal van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal te 's-Gra- venhage een bijeenkomst ter gele genheid van het tweede lustrum van de Raad van Europa. Op deze herdenkingsbijeenkomst zal het woord worden gevoerd door o.a. mr. J. M. A. H. Luns, minister van Buitenlandse Zaken. In zijn algemene conclu- s i e met betrekking tot het in 1959 en 1960 te voeren sociaal-econo misch beleid, zegt de Sociaal-Eco nomische Raad in zijn advies dat de toetsing van de in de genoemde jaren te verwachten ontwikkeling van de sociaal-economische situatie hem tot de overtuiging heeft ge bracht, dat maatregelen die voor die jaren zouden resulteren in een zekere verruiming van de beste dingen aanvaardbaar kunnen wor den geacht. De Raad is verdeeld over de vraag welke omvang de bestedings- verruiming kan aannemen en over vraag in welke mate biertoe reeds in 1959 kan worden overge gaan. Mede als gevolg daarvan wordt de vraag welk complex van beleidsmaatregelen als een aan vaardbaar geheel kan worden be schouwd verschilend beantwoord. Elke van de voorgestelde com binaties van beleidsmaatregelen - aldus de Raad in zijn algemene conclusie o.m., vormt een samen hangend geheel, voortvloeiend uit de visie van de voorstanders van de desbetreffende combinatie op de economische situatie in 1959 en 1960 en uit hun opvatting omtrent de rangorde van verwezenlijking van verlangens. De verschillende maat regelen kunnen niet geïsoleerd worden bezien, aldus de S.E.R., maar slechts in samenhang met de overige tot dezelfde combinatie be horende maatregelen. De voorgestelde combinaties van beleidsmaatregelen bevatten ten dele gelijkluidende aanbevelingen en wel ten aanzien van de huur verhoging, de overheidsinvesterin gen in de ontwikkelingsgebieden en de verhoging van de toe- en bij slagen op invaliditeits- en ongeal- lenrenten. Met betrekking tot de huurver hoging Is in elk van de combina ties voorzien in een huurverhoging per 1 april 1960 van vijf-en-twintig procent. Bovendien zijn de combinaties gelijkluidend voor wat betreft het peil van de overheidsinves teringen in ontwikkelingsge bieden ter verbetering van de in frastructuur, waardoor de voor waarden worden geschapen voor het verminderen van het hoge ni veau der structuurwerkloosheid in deze gebieden. Overheidsinveste ringen in de orde van grootte van vijftig miljoen gulden per jaar acht de Raad hiertoe gewenst. Beleidsmaatregelen Een deel van de Raad (twintig van de op het moment der behandeling aanwezige 42 leden van de Raad) beveelt het volgende complex van beleidsmaatregelen aan: a. Vrijheid tot het verbeteren van de lonen als resultaat van het bedrijfstaksgewijze c.q. onder nemingsgewijze overleg gepaard gaande met een verwerking van de huurprijs 1957 en de vrij heid een verdere vermindering van het gemeenteklasseverschil in de uurlonen tot negen cent per uur overeen te komen. b. Een huurverhoging per 1 april 1960 van in beginsel 25 pro cent als landelijk gemiddelde voor met name aangeduide groepen woningen. Deze huur verhoging wordt beschouwd als een eerste stap die, zoals de si tuatie zich thans laat aanzien, binnen afzienbare tijd dient te worden gevolgd door een tweede, waarover het beraad thans wordt voortgezet. Onderzoek naar de wenselijk heden en mogelijkheden van een minimumloonregeling. Getemporiseerde afschaffing van de consumentensubsidie op melk. (De hoogte daarvan kan voorshands op drie cent per liter worden gesteld volgens dit deel van de S.E.R.), door een verhoging met één cent per liter per 1 oktober 1959 en per 1 juli 1960, het eventueel res terende deel van de subsidie per 1 oktober 1960 tot een ma ximum van één cent per liter. Ter compensatie ineens van de voorgestelde verhoging van de melkprijs: een verhoging van de kinderbijslag met drie cent per kind per dag, gepaard gaande met een verwerking van de huidige duurtetoeslag en een adequate verhoging van de A.O.W.- en A.W.W.-uitke- ringen. Een loonmaatregel per 1 april 1960 ter volledige compensatie van de huurverhoging, in de vorm van een huurbijslag. Voorlopig wordt geschat dat deze tot een loonsomstijging op jaarbasis van circa 2% tot 3 procent zal leiden. De loonsverhogingen worden niet doorberekend in de prijzen met dien verstande dat bij loonsverhogingen op grond van algemene loonmaatregelen (huurbijslag 1960) op deze regel uitzonderingen kunnen worden gemaakt. Overheidsinvesteringen tot een bedrag in de orde van grootte van vijftig miljoen gulden per jaar in de ontwikkelingsgebie den. Een verhoging van de toe- en bijslagen op de invaliditeits- en ongevallenrenten van de bene den 65-jarigen. Onderzoek naar de meest ge wenste loonopbouw. FEUILLETON „Pier, jongenl Wat ben jij van plan?" Eerst nu drong haar vermoeden in volle werkelijkheid tot hem door; ze had klaarblijkelijk gedacht dat hij de zee in zou lopen of iets der gelijks zou doen! En aan zijn ver wonderde gezicht zag zij meteen, dat dit niet het geval was en met een begreep zij, dat hij slechts on gezien had willen aftrekken. Op dit ogenblik begrepen zij elkaar volkomen, zonder dat er veel ge zegd werd. Maar ten slotte vond hij toch weer woorden en met woeste gebaren vertelde hij wat er gebeurd was. „Och wees maar stil, Pier. Ik heb het al begrepen Maar is dit ook niet een beetje jouw schuld?" „Waarom dan moeder? Tante Lein had toch gelijk? Ik werd toch om m'n kleren uitgelachen?" „Dat kan wel, maar dan had je ons dat toch wel eens kunnen schrijven? Ik keek elke dag uit naar bericht van je, maar je stuur de nooit een brief of een kaart". „O en daarom moet dat hier zó gaan! Nou snap ik het!" „Nee Pier, maar je vader was al kwaad, dat je geen boer wou wor den. Wacht nu maar rustig af en wees wat vriendelijk voor hem, dan wordt het vanzelf wel goed. En trek de volgende keer je boeren pak maar weer aan, dan komt alles weer goed". Hij stampte op de grond. „Ik denk er niet over, moeder! Nou niet. meer!" „Wat ben je dan van plan?" „Ik ga terug, mueder. En als ik hier niet in een behoorlijk pak mag komen, kom ik net zo lief niet. Maar jij mag me natuurlijk komen opzoeken bij oom en tante'" Onwillekeurig moest ze toch glimlachen. „En hoe ga je nu te rug?" „Over de dijk naar VHsslngen, moeder. Ze zullen niet de lol heb ben dat ze me uitlachen". „Schiet dan maar gauw op, want over een uur is het al donker". „Goed. Dag moeder!" „Dag Pier. Volgende week kom ik wel". Maar hij was al weg. Het water sopte in z'n schoenen. Gelukkig dat moeder zijn natte voeten niet ge zien had, nu kon hij eindelijk op schieten. De eerste paar honderd meter bleef hij op de helling aan de zeekant lopen, toen, voorbij de bocht, ging hij over de kruin ver der. Het was een wandeling van zeker anderhalf uur en er stond een flinke westerbries, maar de verbittering gaf hem kracht. Hij zag deSate zon lichtflitsen uitgieten op de golven en stapte voort. De zon raakte de kim en nog was hij onderweg. Het was inderdaad al donker, toen hij bij het terrein van de nieuwe haven van de dijk af daalde naar een landweg. Vandaar was het nog drie kwartier lopen naar de elektrische tram. Hij was doodop toen hij die avond weer voor het huis van oom Eine stond. Oom deed zelf open. In het lamplicht dat naar buiten viel zag hij de jongen staan en met een zag hij zijn gescheurde kleren, zijn modderige schoenen en zijn verhitte gezicht. Hevig geschrok ken trok hij Pier naar binnen, den kend dat er een ongeluk was ge beurd. Aan zijn stem hoorde tante Lein een ongewone klank en ook zij kwam de gang in. En daar barstte al de opgekropte bitterheid en de vernedering los in een bevrij dend gehuil. Ofschoon meneer Jasperse vond dat zijn vrouw wel wat erg vlot en doortastend was opgetreden, was hij verstandig genoeg om dat nu niet te zeggen. Hij klopte Pier op de schouder en zei, dat hij zich niet op de kop moest laten zitten en dat hij een flinke kerel was geweest om over de zeedijk terug te keren. En tante Lein troostte hem zoals zijn moeder het niet beter had kun nen doen Gelukkig waren- de nichtjes die avond niet thuis, zodat vrijuit gesproken kon worden. De jongen gloeide van trots, nu oom en tante zo zijn partij kozen. De weg naar het Vroonhof zou hij niet weer hoeven te gaan. Moeder zou hem hier kunnen opzoeken en vader? Och, die zou vanzelf wel bijdraaien meende oom. 't Zou toch te gek zijn als hij om zo'n bijkomstigheid zijn jongen niet meer zou willen zien? Met een gevoel van grote veilig heid en geborgenheid sliep Pier die avond in, (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5