Regeling vergoeding zoutschade aan huizen thans bekend DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dijkgraaf A. M. Geluk: „Individualisme mag geen hoogtij vieren" WOENSDAG 29 APRIL 1959 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbeteling 4,15, per week 32 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt meendeg, dinsdag, donderdeg en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cenl per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. No. 18556 115e jaargang ZIERIKZEESWWNIEVWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jennewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel 01110-2255 na 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenmen Ochtmen, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 (Foto M. C. Meyboom). Morgen hoopt H.M. Koningin Juliana haar vijftigste jaardag te her denken. Op deze wel heel bijzondere koninginnedag gaan in Nederland de vlaggen uit en de gedachten van een volk vertoeven in feestelijk en dankbaar gedenken bij haar, in wie de eenheid des volks - ondanks de verscheidenheid - zich manifesteert. Juist in deze vaak zo spannende en benarde tijden realiseert het Nederlandse volk zich volledig, wat het bezit de draagster der Kroon, Koningin Juliana, wier persoonlijkheid staat temidden van het volk, waarmede zij lief en leed deelt. Het is met gevoelens van innige dankbaarheid dat ons volk de wens uitspreekt, dat het H.M. de Koningin mag gegeven zijn nog vele jaren haar vorste lijke taak te vervullen tot heil van land en volk, in een wereld van vrede en voorspoed. AMERIKAANSE REPUBLIEKEN GAAN PANAMA HELPEN Opstand „bijzonder ernstig" WASHINGTON, 28-4. De Raad van de organisatie van Amerikaan se staten heeft dinsdag eenstem mig besloten Panama te helpen by het tot staan brengen van de groep die het afgelopen weekeinde is ge land. Panama had om hulp ver zocht op grond van het verdrag voor wederzydse bystand. Het besluit betekent dat de re geringen van de Amerikaanse re publieken overleg zullen plegen over de middelen om Panama hulp te verlenen. De organisatie van Amerikaanse staten heeft eenstemmig besloten een commissie van onderzoek naar Panama te zenden. Twee Cubaanse officieren, afge- Radio-actieve neerslag boven Engeland LONDEN, 28-4. Premier MacMil- lan van Groot-Brittannië heeft dinsdag het Lagerhuis de laatste gegevens verstrekt over de radio actieve neerslag in Engeland en speciaal over de hoeveelheid stron tium 90, dat - zoals bekend - been- derkanker veroorzaakt. MacMillan verklaarde dat de ra dio-actieve neerslag in Engeland sinds mei 1958 verdubbeld is. Mocht hierin geen verandering komen, dan verwacht men een toename van radio-actief strontium 90 in de voedingsmiddelen. MacMillan legde er echter de na druk op, dat de hoeveelheid stron tium 90, die hierdoor in het men selijk lichaam zal worden opgeno- nomen, waarschijnlijk beneden de graad zal blijven die een directe bestudering van het probleem nood zakelijk maakt. vaardigd door hun regering, zullen trachten de invallers te bewegen zich over te geven Zij zijn in een vaartuig van de Panamese regering uit Colon naar Nombre de Dios vertrokken. In Washington heeft de democra tische senator George Smathers de revolte communistisch geïnspireerd genoemd. Hij heeft het Witte Huis verzocht twee torpedoboot jagers en militaire vliegtuigen ter beschik king van de organisatie van Ame rikaanse staten te stellen om Pa nama te helpen. President de la Guardia van Panama had hem te lefonisch gezegd dat de opstand „bijzonder ernstig" was. Vergoeding staat los van reeds verleende rijksbijdragen 's-GRAVENHAGE, 28-4. In de Staatscourant van heden z(jn twee regelingen gepubliceerd voor de vergoeding van zoutschade aan huizen en andere gebouwen, welke het gevolg is van inundaties in 1944 en 1945 of van de watersnood in 1953. De regelingen hebben betrekking op panden die in met name genoemde gebieden zyn gelegen en waaraan de zoutschade zich vóór 15 mei 1959 heeft geopenbaard. Kritiek van Montgomery op Amerika NEW YORK, 28-4. „Men zal wel moeten toegeven, dat het Ameri kaanse leiderschap van de laatste jaren nogal verdacht is geweest en waarom dat zo is, zult u waar schijnlijk beter weten dan ik. Ik geloof dat iemand nu naar voren moet treden en de samenhang moet bewerkstelligen, een soort tussen persoon. En ik denk dat MacMillan daarmee bezig is", aldus de Britse veldmaarschalk Montgomery dins dagavond in een gefilmd vraagge sprek voor de Amerikaanse tele visie. Montgomery verklaarde dat Ame- rika's leiders niet gezond zijn en hij noemde in dit verband Eisen hower, Dulles en Herter. .,Ik denk dat de geschiedenis zal zeggen dat Amerika's leiderschap nogal hortend is geweest, niet zo goed als het had kunnen zijn. Mo gelijk is er te weinig besluitvaar digheid aan de top geweest". De vergoeding is een afkoopsom en staat geheel los van reeds ver leden rijksbijdragen voor herstel van oorlogsschade of stormvloed- schade. Een afkoopsom wordt toegekend aan degenen die ten tijde van de overstromingen eigenaar waren van een geheel of overwegend uit steen opgetrokken pand. Wanneer intussen een pand en het recht op een afkoopsom in andere handen zijn overgegaan, dan kan een rechtsopvolger voor de uitkering in aanmerking komen. De afkoopsom voor de zoutschade die door de oorlog is ontstaan, is in beginsel vastgesteld op f 7,50 per m2 aangetaste wandoppervlakte, gemeten op de wyze als in de re gelingen is aangegeven. Die voor zoutschade als gevolg van de storm vloed is gesteld op f 5,75 per m2. Bij het bepalen van deze bedra gen is in aanmerking genomen, dat de aantasting bij de gebouwen, di? in de oorlogsjaren in het water ge staan hebben, verder is voortge schreden en een grotere schade heeft veroorzaakt dan bij de pan den die door de stormvloed werden getroffen. Bij ingrijpende voorzieningen kan een hogere afkoopsom worden toe gekend, mits die voorzieningen naar het oordeel van het orgaan Pantsjen Lama niet naar India HONGKONG, 29-'4. De Pantsjen Lama heeft het aanbod van premier Nehroe om naar India te komen voor een gesprek over de kwestie- Tibet afgeslagen, zo meldt radio- Peking. Op de slotvergadering van het Chinese volkscongres had de Pantsjen Lama verklaard, dat deze kwestie „slechts in China of Tibet kan worden opgelost en in geen geval op vreemde bodem". Lancering „Titan" mislukt KAAP CANAVERAL, 28-4 Op de basis Kaap Canaveral is dinsdag een poging om een intercontinenta le raket van het type „Titan" te lanceren mislukt. Tengevolge van een defect bleef het wapen op de grond. Zaterdag 16 mei Vlaggetjesdag IJMUIDEN, 28-4. Nu de Neder- landse haringvloot dinsdag 19 mei 's morgens zes uur weer naar zee zal gaan voor de nieuwe t'eelt en de eerste haring vtijdag 24 mei in IJmuiden wordt verwacht, wordt in de havens te Vlaardingen, Scheve- ningen en IJmuiden op zaterdag 16 mei vlaggetjesdag gevierd. Het ac cent van de viering valt dit jaar op Vlaardingen, doch de vlaggetjes dagcommissie IJmuiden-Katwijk heeft ook voor IJmuiden een feest- programa samengesteld. De Katwijkse en IJmuidense log-" gervloot zal zaterdag 16 mei en ge durende de Pinksterdagen gepavoi- seerd en in de avonden verlicht in de vissershaven liggen. Aanbieding nationaal geschenk op t.v. BUSSUM, 28-4. De aanbieding van het nationale geschenk aan H.M. de Koningin zal via een rechtstreekse reportage vanuit Soestdijk door de Nederlandse Te levisie Stichting worden uitgezon den. Deze extra uitzending op Ko ninginnedag geschiedt van 14 45 uur tot 15.15 uur. dat met de uitvoering van de re gelingen is belast, noodzakelijk waren. Is dit niet het geval, dan kan de afkoopsom worden bepaald op een bedrag dat overeenkomt met de waardevermindering van het pand als gevolg van de zoutschade Voor een pand dat zowel in 1944- 45 als in 1953 door zout is aange tast, vindt slechts een van beide regelingen toepassing en wel die welke de gunstigste uitkomst voor de rechthebbende oplevert, Als het pand bij een ander dan de eigenaar in gebruik is bijvoor beeld is verhuurd, dan kan onder bepaalde omstandigheden de af koopsom aan de gebruiker worden uitgekeerd. Tot 15 november 1959 kunnen verzoeken om toekenning van een afkoopsom worden ingediend. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Slechts bij treden klimt men de trap op. Bloemenhart voor de Koningin TILBURG, 29-4. Het doedelzak jeugdorkest „De Scotjes" uit Til burg zal dit jaar deelnemen aan het verjaardags-eredéfilé voor de ko ningin,- als afgevaardigde van de tentoonstelling „Hart van Brabant" die deze zomer in Tilburg zal wor den gehouden. Van deze tentoonstelling is Prins Bernhard beschermheer. De „Scotjes" zullen een twee me ter groot bloemenhart meebrengen, dat tevens het embleem is van de tentoonstelling. Waterschap Schouwen-Duiveland'' Land moet veilig zijn om te bewonen „Nu in de afgelopen maanden vele laatste poldervergaderingen heb ben plaats gehad om de rekening te adviseren, gingen - volkomen be grijpelijk - de gedachten terug naar het verleden. Noodzakelijk is thans: ae blik vooruit. De scheidsmuren zyn op 1 januari 1959 geslecht, slechts hier en daar zitten de fundamenten nog wat diep, maar ook deze moeten verwijderd werden. We moeten ervoor zorgen, dat het individualisme geen hoogt^ kan vieren, omdat dit zou leiden tot een zeer slecht dienen van het algemeen belang. Gezamenlijk moeten wy ons inspannen om te komen tot een krachtig, goed georganiseerd waterschap, dat zich op de juiste wyze aanpast aan de vernieuwing die op ons eiland is tot stand gekomen. Velen van ons hebben wellicht ook eens gelezen ,dat soms gesteld wordt dat de tyd voorbij is dat een waterschap slechts een doelcor poratie is van landeigenaren. We beseffen dit helaas maar al te pynlyk als we zien dat onze basis feitelijk te smal is om alle taken met eigen geld te financieren. Maar dit besef houdt de erkenning in dat dan ook invloed van buiten onze kring mogelijk moet zyn. We kunnen wel vaststellen, dat deze invloed van Ryk en Provincie groot is. Ik meen dit alles te moeten zeggen, omdat wy toch - zeker ook in de toekomst - „onszelf willen zijn en blijven". Aldus de dijkgraaf van het waterschap Schouwen-Duiveland", de heer A. M. Geluk, in zyn openingsrede van de tweede algemene ver gadering van genoemd waterschap, dinsdagmiddag in 's Landskamer te Zierikzee gehouden. De vergadering, waarop alleen mr. F. Th. Dijckmeester (wegens uitstedigheid) afwezig was, noemde de voorzitter voorts de eerste werkvergadering van het water schapsbestuur. Hij memoreerde verder dat tijdens de bijna vier maanden dat het waterschap func tioneert, diverse oude kwesties moesten worden behandeld, maar ook nieuwe problemen aan de orde kwamen en hij bracht dank aan de oude polderbesturen en de ont vangers-griffiers voor de onder vonden medewerking. Het feit dat vroegere bestuurders steeds op di verse problemen hebben gewezen, was het bestuur tot grote steun. Het onderhouden contact met de andere drie geconcentreerde wa terschappen in Zeeland was nut tig en vruchtdragend. Voorts memoreerde de voorzitter dat per 1 januari jl. een volledig nieuwe administratie is opgezet en dat een begin is gemaakt met de overname der kasmiddelen van de oude polders. Instellen op dat wat komt Een eerste vereiste noemde spr. verder dat het land veilig is om te bewonen en hij legde er de na druk op dat dit het eerste streven is en blijft van het waterschaps bestuur, dat verder ook goede en doelmatige wegen wil onderhouden en aandacht zal besteden aan de waterbeheeersing ten behoeve van de land- en tuinbouw en het on- onderhoud van de beplanting. Voorts vragen verschillende sociale aangelegenheden de aandacht, waarvan spreker noemde het af nemend aantal werkers in de land bouw. Bij dit alles moet het water schapsbestuur zich instellen op dat wat komt, op datgene dat steeds weer verandert, dat zich steeds weer vernieuwt, op een modern gevoerde land- en tüinbouw, op veel drukker en zwaarder trans port, op recreatie en toerisme en bovenal op het Deltaplan, welk laatste van enorme betekenis is voor ons eiland, voor onze gron den, voor onze samenleving en voor het waterschap. Ten slotte wees de voorzitter op de noodzaak eensgezind naar bui ten op te treden. De beëdiging en installatie van mr. F. Th. Dijckmeester moest in verband met diens awezigheid aan gehouden worden tot de volgende vergadering. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aange nomen. Hieronder bevonden zich o.a. een schrijven van Ged. Staten inhoudende goedkeuring verkoop van gronden in „De Weel" te Scha- rendijke; een circulaire van Ged. Staten met de mededeling dat de kosten van extra aangetrokken personeel etc. ten behoeve an ver betering van zwakke plaatsen voor subsidie in aanmerking komen en een schrijven van Ged. Staten met de mededeling dat de voorschotten op de rijkssubsidie, toegekend of toe te kennen aan het voormalig waterschap „Schouwen", zijn ver hoogd van 80 tot 90 procent. De voorzitter deelde wat dit laatste betreft mede, dat dit een verhoging betekent van f 400.000, Verpachtingen De vergadering ging er z.h.s. mee akkoord dat aan B. J. Boot te Kerk- werve van 1 februari 1959 t/m 31 januari 1962 is verpacht het jacht genot op de gronden in de Kisters- inlage en op de karrevelden tussen de Boereweg en Pikgat, benevens het eierrapen in de Kistersinlage, voor f 150,per jaar de massa. Verder dat aan G. v. d. Hoek te Kerkwerve is verpacht het jacht genot op de inlagen van Flaauwers en op het oostelijk deel van de Ringdijk Schelphoek, voor f 200, per jaar, gedurende de jaren 1959, 1960 en 1961, en aan Jan Hart te Kerkwerve is verpacht het vis recht langs de inlaagdijk tot de Bootsweg.. voor het jaar 1959, voor f 10,—. Mededeling werd gedaan dat: 1. bij de N.V. Nationale Borgmij. te Amsterdam is ondergebracht een fraudeverzekering van f 250.000, en een inbraakverzekering van f 30.000,tegen een premie per vijf jaar ad f 5.06,50; 2. op zijn ver zoek per 1 april jl. ontslag is ver leend aan kantonnier J. M. Böuman te Burgh; 3. aan de oud-ontvan gers-griffiers tegen 1 juli a.s. ont slag is aangezegd, evenals aan kan tonnier S. van Almkerk te Zonne- maire en aan de bode P. de Bruijne te Zonnemaire; 4. tot ambtenaar ter Griffie is benoemd de heer J. A. Rotte te Noordgouwe. De zeeweringen Verder deed de voorzitter nog ütvoerige mededelingen over de beweringen. Inzake het bestek "uidh'oek is overeenstemming be- eikt en zodra het subsidiepercen- age bekend is zal tot aanbesteding worden overgegaan. Op 8 mei zul len worden aanbesteed het bestek [nlaagdijk Schouwen bij Klooster nol en het onderhoudswerk Oos- 'er- en Sirjansland. Herpeiling aan ie zuidkant van Duiveland (Vier- bannenpolder), waar zich vorig jaar een zekere val zou hebben vertoond, heeft aangetoond dat de toestand zich daar niet verder ernstig Iaat aanzien. De technisch ambtenaar heeft echter opdracht ie betrokken plaats in de gaten te houden. Op 12 januari jl. is dijk bewaking waar nodig ingesteld in verband met hoog water. De to nale schade beliep echter slechts f 30,—. Aankoop peilboot Daar het nog aanwezige peilma- 'eriaal bij de vroegere polders ver ouderd en/of niet meer in goede staat, vroeg het bestuur machti ging over te gaan tot het aanschaf fen van een nieuwe peilboot met echolood, afstandsmeter en sex- 'ant, waarvan de totale kosten op olm. f 50.000,worden geraamd. De voorzitter wees er op dat deze uitgave volkomen verantwoord is, te meer daar nu meer en vlotter oeilen mogelijk zal zijn, met min- ier personeel. Na enige discussie, waarbij o.a. bleek dat de peilboot te Bruinisse voor het gestelde doel ook niet meer bruikbaar is, ver eende de vergadering z.h.s. de ge vraagde machtiging. Een andere mededeling betrof de mogelijkheid tot het opruimen van bunkers die schadelijk kunnen zijn voor de zeeweringen waarvoor honderd procent subsidie zal wor den verleend. Het D.B. bleek hier sterk voor te zyn en aan een be stek hiervoor wordt gewerkt. Minder prettig was de medede ling van de voorzitter, dat zowel aan de noordzijde als aan de'zuid zijde van het eiland, mollen veel schade toebrengen, ook aan de zee dijken. Het gezamenlijk bestrijden van deze plaag door het water schap, landbouworganisaties en -verenigingen en partikuliei-en acht het D.B. dringend noodzakelijk. Eventueel zou .een mollenvanger kunnen worden aangesteld. Verder dient ook in bepaalde gebieden aandacht aan de konijnen te wor den besteed. Zwakke plaatsen Verder noemde de voorzitter enige plaatsen, die als zwak kun nen worden aangemerkt, als aan de Langendijk, de Koudekerkse dijk, bij Zonnemaire, Bruinisse, Oosterland, Burgh en Westland en bij sluizen, waarover Rijks- en Provinciale Waterstaat is gespro ken, die hebben toegezegd dat deze Zie voor vervolg pag. 2

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1