STAD EN PROVINCIE RAKE REGELS voor de ROKERS Schouwen-Duivelandse Soortspiegel Een tekenaar heeft naar aanleiding van het onderzoek dat op grote schaal wordt verricht om nieuwe synthetische brand stoffen en hittebestendige metalen te ontwikkelen een ruimte vaartuig ontworpen', dat er op het eerste gezicht uitziet als het model van een sportauto. De vlucht wordt geregeld vanuit de cockpit, waar de piloot naar welgevallen de aandrijf raket kan in- en uitschakelen. Zodra het vaartuig grote snelheid heeft be reikt kan het blijven zweven tot dat het weer nodig is de raket in te schakelen. Voorlopig is dit evenwel nog toekomstmuziek. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Wijk bij Heusden: T. Langerak, Vinkeveen. Ger Kerken (vrijgemaakt) Beroepbaar: J. M. Smalik en W. Wierenga, beiden te Groningen. Beroepen te Zwagerveen-Zwaag- westeinde: kand. A. Geelhoed, Hoek Chr. Ger. Kerken Tweetal te Bennekom: B. Bijle- veld, Noordeloos en D. Slagboom, 's-Gravenzande. Ger. Gemeenten Tweetal te Rhenen: M. Heerschap te Borssele en C. Hegeman, Gene- muiden. Beroepen te Middelharnis en te Paterson, Peoples Park (New Jer sey, U S.A.): K. de Gier, 's-Graven- hage; te Moercapelle: Chr. van Dam, Rotterdam-zuid. Bedankt voor Woerden: C. Mole naar, Leiden: voor Meliskerke: M. Heerschap, Borssele. Oud Ger. Gemeenten Bedankt voor Rijssen: M. A. Mie ras, Krimpen a.d. IJssel. NIEUWERKERK Het nieuwe cafetaria Het nieuwe cafétaria in de Post- straat, dat zaterdag jl. door burge meester A. A. van Eeten officieel werd geopend, was - gelijk gemeld - voorheen een garage en deze ver bouwing spreekt daardoor des te meer tot de verbeelding. Een staal kaart van bouwmaterialen was no dig om het gewenste effekt te ver krijgen. Uiteraard was de vloer doordrenkt van vocht, olie en vet, zodat een aparte drainage moest worden aangelegd. Over de oude vloer kwam een zgn. Bimgboven- vloer met floorflextegels in breedte- banen. De schuine muren werden uitgevuld met een geprofileerde lambrizering. Het plafond kreeg een bekleding van zacht board met uitgespaarde wiggen met accous- tisch board, tegelboard en geprofi leerd hardboard. Om der wille van de hoogte moest het plafond wor den uitgespaard, waartoe de bal ken eveneens werden be-board. De lichtkap werd in het plafond weg gewerkt met gekleurde lichtdoor- latende plastic golfplaten. Ook het portaal kreeg dergelijke platen in oranjekleur. De bar werd afge werkt met formica en plastic ban den. Een - in de lange rij van be drijf sverbeteringen - opmerkelijke restauratie, uitgevoerd door de aannemer L. Tieleman te Nieuwer- kerk. BROUWERSHAVEN Het feestprogramma voor Koninginnedag Het programma voor de viering van de verjaardag van H M. de Ko ningin te Brouwershaven is rijk ge varieerd en ziet er als volgt uit: 8.30 uur: Dagopening met gewijde muziek op de Markt door de mu ziekvereniging „Apollo". 9 uur: Aubade voor het stadhuis door de kinderen der drie scholen met toespraak door burgemeester J. L. van Leeuwen. 9.30 uur: Groepsspelen voor de schoolkinderen. Tractaties der kinderen voor leeftijd 1 t.m. 16 jaar. 10.30 uur: Zang- en Eredienst in het koor van de Grote Kerk. Sprekers ds. C. Groot en ds. P. Melse. 1. Wie bij een ander binnengaat, behoort dit zonder brandend rookgerei te doen. De beleefd heid vergt, dat u het aan de gastheer of gastvrouw overlaat een sigaar of sigaret te pre senteren wanneer dat hem of haar gelegen komt. 2. Steek nooit een sigaret op van ,uw eigen merk', als een vrien delijke gastheer of gastvrouw u iets te roken aanbiedt. Het zou er op neerkomen, dat u dui delijk uw afkeuring laat blij ken over de kwaliteit! 3. Het is gebruikelijk, dat de he ren aan de dames vuur geven, maar sta niet onmiddellijk met een vlammetje voor uw eigen echtgenote klaar, als de andere heer in het gezelschap naar aansteker of lucifers zoekt. Schenk hem dit kleine genoe gen. 4. Als er geen rookgerei gepre senteerd wordt, maar sigaren en sigaretten open op tafel staan, moogt u daarvan pas ge bruikmaken als de eigenaar zegt: bedien u zelf, of steekt u eens op. 5. Zelfbediening van sigaretten wil nog niet zeggen, dat u kunt kettingroken in andermans huis. Bedenk u wel, dat u voor al bij matige rokers of niet- rokers uw verslaving moet on derdrukken en óók eens matig moet blijven 6. Niet rokers hebben snel last van de rook, die u hen in het gezicht blaast, of die opstijgt uit de asbakjes. Als het even kan of de visite kort is, rook dan niet bij niet-rokers. Beperk u sterk bij langere bezoeken. 7. Het is bespottelijk om iemand in zijn eigen huis een maaltijd te gaan brengen. Even gek is het, om uw gastheer een sigaret te presenteren. Het zou er op lijken, dat u te kennen geeft nu lang genoeg op een rokertje ge wacht te hebben, of aan te ne men, dat hij u niet kan ontha len zoals het hoort. 8. Als een zakenman uit beleefd heid zijn bezoeker een sigaar aanbiedt, wil dat niet zeggen, dat deze de sigaar geheel moet oproken in de kostbare tijd van de schenker. Een zakenman heeft méér te doen. 9. Het is uitermate onbeleefd te spreken met de mond vol. Neem daarom bok sigaret of sigaar uit de mond, alvorens u tot iemand het woord richt. Uw toehoorders kunnen u dan ook niet verstaan. 10. De emancipatie is al heel ver doorgevoerd, maar toch staat het niet netjes als jonge meis jes of vrouwen het voorbeeld van de rokende man in alle op zichten navolgen. Dames, rookt daarom niet op straat! 11. Pijprokers behoren eerst aan gastheer, resp. aanwezigen, te vragen of het geoorloofd is als zij een pijpje opsteken. 12. In een ziekenkamer, of in een vertrek, waar iemand zich niet prettig voelt, wordt absoluut niet gerookt. Daar moogt u zelfs niet vragen of het geper mitteerd is, anders zoudt u de zieke dwingen uit beleefdheid te zeggen, dat u uw gang kunt gaan en dat maakt het nog veel erger voor de betrokkene. .1.15 uur: Ringsteken met versier de paarden. 11.45 uur: Hoela-hoep wedstrijd voor meisjes. 1 uur: Behendigheidswedstrijd voor motoren. 1.30 uur: Grote kinderoptocht met uitbeeldingen van sprookjes en versjes etc., versierde zeepkisten, fietsen, autopeds en driewieler- tjes, in samenwerking m. Apollo. Tractaties voor kinderen van 4 t.m. 16 jaar. 3 uur: Wedstrijden voor grotere jeugd t.m. 16 jaar, o.a. behendig heidswedstrijd met fietsen en sprietlopen, o.l.v. de Alg. Sport vereniging. 4 uur: Wedstrijden voor kinderen der drie scholen, o.a. aardappel race, zaklopen, vlaggetjesrace, wortelhappen, spijkerslaan en koffertjelopen. 5.30 uur: Prijsuitreiking wedstrijd en optocht. 7 uur: Behendigheidswedstrijd voor auto's. uur: Gecostumeerde korfbalwed strijd door leden sportvereniging. 8.45 uur: Gecostumeerde en gemas kerde lampionoptocht voor groot en klein met medewerking van Apollo. 9.30 uur: Spelen en wedstrijden voor groten. 10 uur: Ballonnendans. - Prijsuit reiking van avondwedstrijden. 10.45 uur: Grote taptoe door de mu ziekvereniging Apollo. MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 27-4. (Officieuze noteringen per 100 kg). Tarwe: rode, 17 °/o vocht, per schip, naar kwaliteit, alleen prima kwaliteiten gevraagd, tot f 31,90, franco Rotterdam. Voedergranen - alles af. Zomer- gerst naar kwaliteit, met weinig kooplust f 24,75-25,75; haver, on gepunte, op monster, naar kwali teit f 23,50-25,50. Peulvruchten: franco Rotterdam. Groene erwten, boerenschoon f 30- 53 00, schokkers f 45,00-86,00, br. bonen f 80,00-105,00, boerenschoon. Aardappelen ROTTERDAM, 27-4. Klei aard appelen, 35 mm opw.: Eigenhei mers f 14,00-17,50, Bintje f 19,00- 21,00, Bevelanders f 13,00-14,00, Fu rore f 13,00-17,00, Meerlanders f 1400-15,00. Zand aardappelen, 35 mm opw.: Libertas f 9,00-10,50. Voer aardappelen f 2,00-3,00. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Zierikzee speelde meer met dan tegen RKFC. Renesse X besloot de competitie op fraaie wtfze. Burgh kwam tegen Koewacht niet verder dan een geltyk spel. Delta- Y Sport kwam weer goed voor de dag VOETBAL K.N.V.B. Nu alle zor gen voorbij zijn speelde Zierikzee, in de 3e klas D, meer met dan te gen RKFC. De Bergenaren kwamen er zowat de gehele wedstrijd niet aan te pas wat resulteerde in een daverende 9-1 zege voor de rood zwarten. Door in de beslissingswed strijd Steenbergen met 3-1 te klop pen is VES '35 er in geslaagd be slag te leggen op de titel. Wij ge loven dat hiermee de titel terecht is gekomen bij de club die hier de meeste aanspraken op mocht ma ken. Zeeland Sport deed knap werk door METO in eigen huis met 3-2 aan het kortste eind te laten trek ken. Zeelandia, dat op bezoek was bij Grensrechters, nam beide punt jes ook mee naar huis (1-2). VES '35 Steenbergen METO Axel RCS Zeeland Sport Hont'enisse Zeelandia Zierikzee RKFC ODIO Grenswachters 23 17 4 23 17 2 22 12 5 20 11 4 22 10 2 20 8 3 20 6 5 21 7 2 2 38 67-31 4 36 54-21 5 29 41-26 5 26 45-22 10 22 38-26 9 19 35-46 9 17 43-48 12 16 36-43 12 16 47-44 13 14 33-48 13 14 31-42 16 11 22-48 In de 4e klas G werd de copetitie besloten met de wedstrijd tussen Cluzona en Renesse. De duinbewo ners die dit seizoen heel wat beter voor de dag zijn gekomen dan ver leden jaar besloten de competitie of fraaie wijze want Cluzona, dat enige weken geleden Kaaise Boys nog klopte verloor deze wedstrijd kansloos met 4-1. De eindstand van de 4e klas G is: Halsteren 18 14 1 2 31 70-25 Koaise Boys 18 13 3 2 29 65-30 Cluzona 18 7 5 6 19 42-57 Yerseke 18 8 2 8 18 47-47 NSV 18 7 4 7 18 51-53 Renesse 18 8 1 9 17 46-46 Noordhoek 18 7 3 8 17 38-48 De Schutters 18 5 4 9 14 34-42 Nw. Borgvliet 18 4 2 12 10 33-47 Rimboe 18 1 5 12 8 27-68 K.N.V.B. AFD. ZEELAND. De promotiewedstrijd tussen Burgh en Koewacht heeft mis helaas niet ge bracht wat wij er van gehoopt had den. Burgh kwam niet verder dan een 2-2 gelijk spel ondanks het feit dat het gedurende 80 min. het beste van het spel had. Burgh staat nu voor de zware opgaaf uit Koewacht minstens een puntje mee naar huis te brengen, om hun kans op pro motie te behouden. Afgaande op het spel dat Koewacht in deze wed strijd heeft vertoond behoort dit niet tot de onmogelijkheden. In de 2e klas C besloot Zonnemaire de competitie met een sprekende 9-2 zege op Brouwershaven II. JUNIORENCOMPETITIE. - In groep B VIII won kampioen Zierik zee B I met 3-0 op eigen terrein van Burgh B I. Brouwershaven B I wist beslag te leggen op beide punt jes door Duivéland B I met lege handen naar huis te sturen (2-1). KORFBAL. De in de le klas van de S.D.K.B. met veel spanning te gemoet geziene derby in de West hoek tussen Zeemeeuwen en Burgh eindigde in een 3-3 gelijk spel, een stand welke reeds bij het ingaan van de rust was bereikt. Zwaluwen leverde een verrassende prestatie door Unitas met lege handen naar Zierikzee terug te sturen (3-1DSS veroverde door de 3-1 zege welke het bij Stormvogels wist te beha len de leiding. Brouwershaven snoepte Velocitas een puntje af (4-4) waardoor de eerste winst ge noteerd werd, wat weer moed geeft voor de toekomst. DSS Zeemeeuwen Burgh Velocitas Unitas Zwaluwen 3 3 0 0 6 15- 2 3 2 1 0 5 13- 5 3 2 1 0 5 12- 6 3 1113 7-10 3 1 0 2 2 3-8 3 10 2 2 4-9 Brouwershaven 3 0 12 1 7-16 Stormvogels 3 0 0 3 0 2-11 In de 2e klas kon MEVO dank zij een 4-1 zege op DOSKO de leiding van de Noordwellenaren overne men. Burgh II dat bij WIK een zwaar bevochten overwinning wist te behalen (3-4) blijft MEVO echter in het zelfde spoor volgen. SVOWK speelde thuis tegen NOAD gelijk (2-2) wat tevens het eerste winst puntje voor de Ouwerkerkers be tekende. MEVO Burgh II DOSKO DES WIK NOAD SVOWK 2 2 0 0 4 7-3 2 2 0 0 4 7-5 3 1113 6-7 2 10 12 6-5 3 1 0 2 2 10- 7 3 0 2 1 2 6-7 3 0 12 1 3-11 ATLETIEK. Na de fraaie succes sen welke Delta Sport verleden week in Vlissingen wist te behalen kwam nu de estafette-ploeg meisjes B, waarin twee C meisjes waren opgenomen, bij de wedstrijden van Sprint in Breda uitstekend voor de dag. Met belangstelling zien wij de verrichtingen van de Delta Sport atleten op de wedstrijden met He melvaartsdag te Zierikzee tege moet. HENGELSPORT. De eerste wed strijd van de competitie van de hengelsportvereniging „Ooster- schelde" werd een groot succes. Niet minder dan 32 deelnemers na men met meer of minder succes aan deze wedstrijd deel. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Zeemeeuwen I-Burgh I 3-3 De twee top-twaalftallen van Haamstede en Burgh speelden za terdagavond een spannende en vooral sportieve wedstrijd. De der by had een draw tot resultaat. Het eigenaardige was, dat de eindstand reeds bij de rust was bereikt. Wentel scoorde na vier minuten doch dit doelpunt werd door scheidsrechter Schot afgekeurd. Even later trof een fraai boogschot van dezelfde sneler doel en nu was het 1-0. De wedstrijd werd zeer snel gespeeld. Er viel volop te ge nieten van fraaie staaltjes korfbal sport. De zeer beweeglijke Zee- meeuwen-aanval met de heren v. Dongen en Braam maakte het de Burgh-verdediging zeer moeilijk. Van Dongen schoot na tien minu ten mooi in (1-1). Veertien minuten na de verwisseling benutte A. v: d. Weel voor Burgh een moeilijke kans (1-2). Geen drie minuten latei- scoorde H. Braam de gelijkmaker (2-2). De wedstrijd was een half uur oud toen N. Schrier voor Burgh het derde doelpunt wist te scoren (2-3). Vlak voor rust schoot A. v. d. Maas de gelijkmaker in de korf (3-3). Na de rust werden de vele kan sen door de gelijk waardigé ploegen niet benut. Het publiek kon zich in bepaalde gevallen niet verenigen met de beslissingen van de scheids rechter, wat door een luid gejoel werd uitgedrukt. Naar onze mening kan men dit op een sportveld beter achterwege laten. Beide ploegen kunnen tevreden zijn met het ge lijk spel waarmede deze wedstrijd eindigde. SVOWK I-NOAD I 2-2 SVOWK I heeft zich zaterdag avond in haar tweede thuiswed strijd tegen NOAD keurig hersteld van de nederlaag welke vorige week tegen DES werd geleden. Het waren de bezoekers die de eerste helft met de wind in de rug een groot overwicht aan de dag legden. Al na 6 minuten spelen opende Joh. v. d. Sande de score voor NOAD door van vrij grote afstand in te schieten (0-1). Het zag er naar uit, dat dit doelpunt het begin van een serie zou worden, want de gasten kwamen overrompelend opzetten. W. Bolijn stond echter in de Ouwerkerkse verdediging als een rots in de branding en de thuis club heeft het dan ook hoofdzake lijk aan deze speler te danken, dat de score tot één doelpunt werd be perkt. In de tweede helft profiteer de SVOWK van het windvoordeel, maar voorlopig zonder succes. NO AD bleef sterker dan de thuisclub. Bij een sporadische tegenaanval van de thuisclub maakt S. Hille- brand met een bijzonder fraai doel punt gelijk (1-1). Deze vreugde was toch maar van korte duur want reeds 5 minuten later kreeg mej. A. Steendijk een kans en NOAD stond weer voor (1-2). Met nog 10 min. spelens was nog alles moge lijk en de Ouwerkerkers lieten zich niet ontmoedigen. Enkele minuten j voor het einde werd hun harde weriten beloond. W. Bolijn werd een moment geheel vrijgelaten, hij doelpuntte prompt en de stand was weer gelijk (2-2). Met deze stand kwam het einde van deze aardige wedstrijd. Zierikzee B I-Burgh B I 3-0 De kampioenen behaalden ook tegen no. 2 der ranglijst de zege. Burgh bleek over een flink elftal te beschikken, waarin eveneens toekomst schuilt. In het veld had den de rood-zwarten een flink veldoverwicht, de verdediging van de groen-zwarten stond haar man netje. Een inzet in eigen doel, het geen het betrokken spelertje zich maar niet aan moet trekken, want hij weerde zich flink, betekende een 1-0 ruststand voor Zierikzee, bij wie middenvoor Stoutjesdijk erg gemist werd. Al kwam Burgh na de rust tot enige flinke schoten, over het algemeen was de Zierik- zee-verdediging voor hen te sterk, zodat doelpunten uitbleven. De Zierikzee-voorhoede scoorde eerst door van Tiggelhoven en daarna door Hatzman. Eindstand 3-0. Het programma voor deze week luidt: Vrijdag 1 mei 3e klasse A: Brouwershaven II- Zwaluwen II; Velocitas II-Burgh III; Renesse I-Stormvogels II (7 u.). 3e klasse B: MEVO II-WIK II: NOAD II-DSS II; DES II-Unitas II (7 uur). Zaterdag 2 mei le klasse: DSS I-Zeemeeuwen I; Brouwershaven I-Stormvogels I; Velocitas I-Unitas I; Burgh I-Zwa luwen I (half 7). 2e klasse: MEVO I-SVOWK I; NOAD I-WIK I; DOSKO I-Burgh II (half 7). Junioren gr. A: DOSKO/Velo I- Stormvogels I; Renesse I-Zwalu wen I; Burgh I-Zeemeeuwen I (half vier). Junioren gr. B: MEVO I-WIK I; NOAD I-SVOWK I; Brouwersha ven I-DSS I (half vier). VOETBAL Brouwershaven II-Zonnemaire I 2-9 Zondagmiddag heeft Brouwers haven II een bittere pil te slikken gekregen van het bezoekende Zon nemaire I. Howel het eerste half uur hoopgevend was, zakte het spel steeds verder af en nadien was Zonnemaire oppermachtig. In de 10e minuut opent Bos voor Brouw de score uit een corner van Wurth (1-0). Twaalf minuten later brengt van Leersum de stand op 1-1. Bij Brouw wil het niet erg vlotten hoe wel van Ast nog kans ziet in de 27e minuut de stand op 2-1 te brengen. Hiermede is de doelpuntenvoorraad van Brouw uitgeput maar Zonne maire daarentegen gaat pas begin nen. Voor rust brengen de Vlieger en v. Almkerk de score op 2-4. Na rust gooit Zonnemaire er nog 5 doelputen tegen aan en wel door van Leersum (3 x) en van Almkerk tweemaal, waarbij één uit een pe nalty. Eindstand 2-9. Zaterdagmiddagcompetitie Junioren Brouwershaven-Duivéland 2-1 Zaterdagmiddag heeft de Brouw- se ploeg op het nippertje kunnen winnen van het bezoekende Dui véland, dat slechts met tien spelers binnen de lijnen verscheen. Brouw, dat voor wind speelde, nam in de vijfde minuut de leiding door de actieve v. Dienst (1-0). Vier minu ten later geeft v. Dienst een scherpe voorzet, waarbij keeper Klink te ver uitloopt en D. v. d. Linde in het lege doel schiet (2-0). Een kopbal van Lievense weet de uitstekende keeper der gasten goed te keren. Van der Have heeft pech als zijn schot te scherp voorlangs het doel gaat. Even voor rust stomt Klink een loeier van Lievense corner. Na rust een sterker aanvallend Duivéland, maar Brouw weet stand te houden tot vier minuten voor het einde., als Roon ver uit doel is en Dox'st via de paal.weet te sco ren (2-1). Met een hard schot op de lat van D. v. d. Linde komt het einde met onveranderde stand. Het programma voor zaterdag 2 mei luidt als volgt: Junioren groep B VIII: Zierikzee B I-Brouwershaven B I (2.45 uur, scheidsr. A. de Looze). Het programma voor zondag 3 mei luidt: Promotiecomp. 4e kl. KN.V.B.: Koewacht I-Burgh I (2.30 uur). Scheidsrechter en grensrechters word ennog nader aangewezen. ATLETIEK „Delta-Sport" meisjes kwamen goed voor de dag Bij de door de atletiekvereniging „Sprint" te Breda georganiseerde estafettewedstrijden kwam de ploeg van „Delta-Sport" meisjes B bij het nummer vijf maal 80 meter uit stekend voor de dag. Het team van „Delta-Sport", dat was gehandicapt door het wegens omstandigheden nie deelnemen van N. Visser, be stond uit drie meisjes B en twee meisjes C, t.w.: Marijke Ribbens, Joke Doeleman, Catrien Schot, Rietje Stoutjesdijk en Nelly Geluk. Het resultaat van de vijf maal 80 meter was: 1. Hollandia, Rot terdam, 56 sec.; 1. Sprint, Breda, 56.7 sec.; 3. Delta-Sport, 56.7 sec.; 4. Volt. Tilburg 57 sec.; 5. Kunst en Kracht, Tilburg, 60 sec.; 6. Sprint II; 7. Hollandia II. DE ZEEKONINGIN 75. De alarmkreten van kapitein Eén-oog blijven niet zonder resultaat. Aram, ofschoon nog duizelig van zwakte, komt de trappen van het senaatsgebouw afstormen, gevolgd door de dikke Priamus. „Wat is er gebeurd?" vraagt Aram, zich over de kaperkapitein heenbuigend. „Waar is Ambre?" „Ontvoerd!" stamelt de ander met trillende stem. „Merlin, die sluwe duivel heeft mij eenvoudig als lokaas gebruikt om haar het gebouw uit te krijgen.hij en Ares, de vuistvechter, hebben haar in een koets gesleurd.snel! Tracht hen te achterhalen!" Maar het ziet er niet naar uit, dat dit laatste nog mogelijk is. Want op datzelfde moment rijdt de koets reeds over een der stenen kaden aan de haven. Ruwe handen sleuren Ambre naar buiten. En op het zeilree liggende schip worden de ra's reeds langs de masten gehesen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6