Zuinigheid en overleg Gemeenteraad van Noordgouwe voelt voor zelfstandige exploitatie ziekenhuisgebouwen Vol-automatische asfaltmachine te zien op havenplateau te Scharendijke HET JONGE GESLACHT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG AP*"- ms NO. ISUS Districtsbrandweerwedstrijden worden in gemeente gehouden De gemeenteraad van Noordgou we kwam dezer dagen in voltallige openbare zitting bijeen, onder voor. zitterschap van burgemeester N. A. van Wijk. In verband met de op 8 mei as. te houden vergadering van de vleeskeuringskring Zierikzee sprak de raad zich uit tegen de instelling van een vol-ambtelijke dienst. De voorzitter zal deze mening op de betreffende vergadering naar voren brengen. Voorlopig rioleringsplan Aan de Centrale Dienst te Zierik zee werd opdracht verstrekt voor he.t maken van een voorlopig riole ringsplan voor het dorp Noord- gouwe. Wat betreft de exploitatiemoge lijkheden van de vrijgekomen zie kenhuisgebouwen meende de raad, gezien ook de door de betreffende kommissie geopperde exploitatie mogelijkheden, dat de voorkeur ge geven moet worden aan zelfstan dige exploitatie. Mevr. Motmans (VVD) benadrukte de noodzaak dat de gemeente dit plan stevig zal ver dedigen. Bij de behandeling van de brief van Ged. Staten inzake verhoging der bezoldiging van de wethouders per 1 jan. 1959 zei de heer Flikweert (AR) gekant te zijn tegen lasten, welke zonder meer van hogerhand worden opgelegd. De heer Flik weert sprak zich ook uit tegen de voorgestelde verhoging. Ook mevr. Motmans (VVD) vroeg zich af waarom deze verhoging nodig is. De raad sprak zich uiteindelijk met 4 tegen 3 stemmen uit vóór verho ging van de wedde. Met 5 tegen 2 stemmen besloot de raad tot verhoging van de sub sidie in de kosten van de monu mentale bank, welke geschonken werd aan de gemeente Amsterdam. Voorts verhoogde de raad de subsi die aan de vereniging van burge meesters en secretarissen van lh. cent op 2 cent per inwoner. Subsidie aan Culturele vereniging Met algemene stemmen kende de raad voorts een subsidie toe aan de Culturele Vereniging ad f 250 voor de feestviering op 30 april a s. In antwoord op een vraag van de heer v. d. Ouden (P.v.d.A.) deelde de voorzitter mee dat geen kosten be groting voor deze feestviering was overgelegd. Aan de Vereniging van Suiker zieken te 's-Gravenhage werd een tegemoetkoming toegekend in de kosten van uitzending van een sui kerzieke jeugdige inwoner van Noordgouwe. Afwijzend beschikte de raad op het verzoek van de stichting Dienst voor Geestelijke Volksgezondheid in Zeeland tot verhoging van de subsidie van 3 tot 10 cent per in woner. Aan de heer Rentier besloot men toekenning te verlenen van een premie ingevolge de premieregeling woningverbetering en -splitsing 1953 (tonnenstelsel) voor de woning Donkereweg A 103. Met algemene stemmen werd aangenomen het voorstel van b. en w. tot het toekennen van een be drag ad f 800 voor de financiering van jassen en broeken voor de 12 leden der vrijwillige brandweer. De heer Flikweert (AR) merkte bij dit punt op meer heil te zien in de verstrekking van een jaarlijkse toelage. De heren Adriaanse en Visser (P.v d.A.) achtten een kle- dingtoelage echter moeilijk uitvoer baar. Uitbreiding algemene begraafplaats De raad ging vervolgens accoord met het door de Centrale Dienst gewijizgd opgemaakte plan inzake de uitbreiding van de algemene begraafplaats. De raad besloot tot aankoop van gronden van de fam. Hocke voor het uitbreidingsplan. Deze aankoop betreft een opper vlakte van ongeveer 1.65.00 ha. te gen de prijs van f 0,60 per ca. Gezien het tekort van de algeme ne middelen van de gewone dienst der gemeentebegroting 1959 werd besloten een verhoging te vragen - waartoe de mogelijkheid door de minister is opengesteld - van de subjektieve uitkering van de alge mene uitkering uit het gemeente fonds. De voorzitter deelde vervolgens mee dat de districtsbrandweerwed- strijden 1959 te Noordgouwe zullen plaats vinden. Hieraan zal een ont vangst ten gemeentehuize verbon den zijn. Het Groene Kruis In antwoord op een vraag van de heer Flikweert deelde de voorzitter bij de rondvraag mee dat „Het Groene Kruis" nog wacht op de toezending van de opgemaakte overeenkomst i.v.m. de schenking van f 10 000, verbonden aan de overdracht aan de pl. afdeling van het wijkgebouw. Een en ander zal echter spoedig zijn beslag krijgen. Tevens zegde de voorzitter de heer Flikweert toe nogmaals te zullen bezien of verbetering van de toe gangsweg tot de Cantine aan de Oostweg mogelijk is. Mevrouw Motmans vroeg de steun van de voorzitter, opdat de plannen ter verwezenlijking van een tehuis voor ouden van dagen in het voormalige ziekenhuis te Noordgouwe, met spoed zullen kun nen worden verwezenlijkt. Zierikzeese Paardenloterij (72ste) gaat weer van start Trekking vindt plaats op 3 juni Als de tekenen niet bedriegen, wordt de 72ste Zierikzeese Paar denloterij weer een echte ouder wetse loterij met alle hoofd- en bijzaken, die in vroeger tijd deze typische stedelijke loterij zo popu lair hebben gemaakt. Vijfduizend laten a f 1en drieduizend a f 2,50 telt deze loterij, waarvan de op brengst weer de traditionele be stemming krijgt voor - zoals het officieel heet - „het marktwezen en verenigingen van algemeen nut". Het bestuur van de Zierikzeese Paardenloterij is er zo op gebrand de loterij onverzwakt te handha ven, omdat hierin een stuk waar devolle Schouwen-Duivelandse tra ditie schuilt, dat tegen elke prijs moet worden behouden. Bovendien Handige handen en overleg kun nen heel wat voordeel bezorgen op uw huishoudbudget. Wij willen u hierbij helpen. Veelal is het wel zo, dat de ko- lenrekening zeer zwaar drukt op uw uitgaven. Toch zijn wij zo vrij te verkondigen, dat die kolenreke- ning wel wat naar omlaag kan. Het is namelijk helemaal niet no dig om alleen maar die dure an traciet te stoken. U kunt ook een constante en gelijkmatige warmte verkrijgen door te stoken met ge mengde brandstof. Neem bv. eens half om half cokes en eierkolen (in de kachel) of half om half antra ciet cn eierkolen in de haard (als deze er tenminste geschikt voor is) het scheelt u stukken in de uit gaven. Het is zeer aan te bevelen, de kachel steeds goed bij te houden, des te minder kolen gebruikt u. Zorg er verder voor, dat de asla nooit te vol is. Gooi de kachel steeds in één keer vol. Poken is niet aan te bevelen, u kunt vol staan met af en toe enkele sintels weg te werken, maar overigens kunt u voordeliger gebruik maken van de schudder. Teneinde het vormen van slak ken te vookormen, mag men een kachel nimmer te snel laten aan trekken of temperen. Een kachel met overleg gestookt en regelmatig bijgehouden, kan tot ongeveer twintig procent voordeel opleveren per stookseizoen. Huishoudelijke apparaten Verder vestigen wij nog even uw aandacht op enkele huishoudelijke apparaten, zoals de wasmachine, de stofzuiger, de centrifuge, geiser, enz. enz. Vele huisvrouwen denken maar, dot deze steeds van zelf blij ven draaien, maar zij hebben on derhoud nodig, om hen een lang leven beschoren te houden. Als u ze niet goed verzorgt, zijn ze ver sleten voor u er om denkt. Aan schaf van niemve apparaten kost veel geld. Het leven is duur, maar het kan ook anders Uw stofzuiger moet van tijd tot tijd gesmeerd worden. Als u het niet zelf kunt, laat het dan doen door een vakman. Een stofzuiger zuigt veel fijn stof op en dat moet van tijd tot tijd verwijderd wor den; u kunt niet alleen volstaan met het ledigen van de stofzak. Op de duur dringt het fijne stof in de motor door en dit stof doet daarin niet veel goeds; het vernietigt uw machine. Ook uw wasmachine en centri fuge kunnen niet steeds maar blij ven draaien zonder nagekeken en gesmeerd te worden. Denk er daar bij om dat deze machines steeds in de damp staan. Geiser en scheerapparaat Een geiser is een gemakkelijk apparaat en de huisvrouw welke eenmaal hierover beschikt, kan hem node meer missen, maar hij dient onderhouden te worden. Er vormt zich ketelsteen en dit moet verwijderd worden. Doet u dat niet, dan verbruikt u veel meer gas dan nodig is. Doch het is een nauwkeurig werkje, let dus goed op hoe de vakman het doet. Wel licht kunt u het een volgende keer zelf doen, als u tenminste geen abonnement hebt op het onder houd. Elektrische koffiemolens komen meer en meer in gebruik, maar ook deze vragen onderhoud. Ook hier wordt stof gevormd, dat af en toe verwijderd moet worden. De on derhoudskosten wegen niet op te gen de slijtage en vervroegde aan schaf van een nieuwe machine. De heer des huizes scheert zich graag met een elektrisch scheer apparaat, maar ook dit machientje moet af en toe gesmeerd worden en vooral: verwijder regelmatig en grondig het fijne stof dat hierin ontstaat. Wij weten het: revisie kost geld, maar aanschaf van nieuwe appa raten kost veel meer en dit alles kunt u voorkomen door regelmatig onderhoud. behoeft aan de nuttigheid van een loterij als de onderhavige niet te worden getwijfeld. Muziekvereni gingen, bepaalde jeugdverenigin gen e.d. - om enkele voorbeelden te noemen - zullen er weer profijt van krijgen., want de opbrengst krijgt zijn regionale verdeling. De drie hoofdprijzen bestaan uit een t.v.-toestel, een drukgeyser en een platenspeler, maar daarnaast komen uiteraard vele andere nut tige en fraaie gebruiks- en sier voorwerpen. Het kopen van loten zal ditmaal aanmerkelijk worden vereenvoudigd, daar het bestuur de beschikking poogt te krijgen over een zeventiental adressen, waar de loten verkrijgbaar zijn. De trekking van de loterij vindt plaats op 3 juni aanstaande en het voornemen be staat hierbij de Koninklijke har monie „Kunst en Eer" uit te nodi gen. Met al deze plannen op stapel en gelet op de prijzen, moet de ver koop dit jaar wel een succes wor den. Slapen op koekdozen ROTTERDAM, 27-4. Als in luilekkerland' zijn vier Rot terdamse jongetjes van 8-11 jaar zaterdagavond in slaap gevallen op een drie meter hoge stapel dozen met koek nadat ze ingebroken hadden in de biscuit- en toffeefa- briek van M. aan de Olym- piaweg. Om hierin te komen moesten ze een ruit verbre ken en terdege hebben zij zich tegoed gedaan aan het snoepgoed dat ze binnen aan troffen. De ouders van de jongens waren ongerust ge worden over hun nachtelijk uitblijven, en waarschuwden de politie. Een inspecteur merkte 's morgens vroeg de kapotte ruit van de fabriek op en ging daar eens een kijkje nemen. Het was om streeks zeven uur toen hij het stel naar buiten zag klimmen met enkele dozen snoep en koek. De jongens zijn overgegeven aan de kinderpolitie. STAD EN PROVINCIE Mondeling onderwijs voor Vakdiploma Kruidenier Het Pitman-instituut te Goes geeft - naar wij vernemen - mon deling onderwijs voor het Vakdi ploma Kruidenier in een zestigtal plaatsen, waaronder Zierikzee. Als docenten zijn bevoegde leerkrach ten aangetrokken. De cursus be staat uit een twintigtal lessen. De eerste kursusavond heeft maan dagavond pl&ats gevonden in het „Huis van Nassau". Het is uitermate prettig voor betrokkenen, dat men een dergelijke gespeciali seerde kursus thans op Schouwen- Duiveland kan „lopen" en een goe de belangstelling valt te verwach ten. De directie deelde ons mede, dat aanmelding voor de kursus nog mogelijk is. Nehroe neemt stelling tegen Peking O C NIEUW DELHI, 27-4. „Ik betreur ten zeerste de toon der communis- tisch-Chinese commentaren op en de beschuldigingen jegens India, die in verband met de Tibetaanse kwestie zijn geuit. Zij zijn onwaar en onwelvoegelijk en zij spruiten voort uit de mentaliteit van de koude oorlog", aldus heeft de pre mier van India, Dja Waharlal Neh roe, maandag in het Indische Huis van Afgevaardigden verklaard. Bloedeloze oorlog tegen O Britten in Afrika ACCRA, 26-4. Om Rhodesia en Njassaland te bevrijden uit de .brutale greep" van Engeland, zal er een totale oorlog - zonder bloed vergieten - tegen het Britse be wind in Afrika worden ontketend. Dit is meegedeeld door Paintsil, een van de secretarissen van de conferentie van Afrikaanse volke ren. De oorlog zal ontketend worden door uitvoering van de besluiten die genomen worden op de spoed vergaderingen van het dagelijks bestuur van de conferentie te Co nakry, aldus Paintsil. ^SD§>pgoe>*>soe>*2So«>i>^^ 'Mos aan Zuidpool MOSKOU, 2C-4. Russische geleerden hebben het eerste deel van een geologische ex peditie in het oostelijk kust gebied van de Zuidpool af gesloten. De leider van de expeditie, prof. Mikhail Ra- vitch, deelde in een vraag gesprek aan „Tass" mede, dat in het berggebied grafiet, mica en andere zeldzame mineralen waren gevonden. Op 2700 nieter boven de zee spiegel trof men gebieden aan die met mos waren be dekt. „De oorzaak daarvan is dat de bergen in de zomer veel zonnestralen absorbe ren". a Twee met revolvers bewapende passagiers hebben de bestuurder van een „Viscount" van de Cubaan se luchtvaartmaatschappij, die van het strand van Varadero was op gestegen, met Havana als bestem ming, gedwongen te Key West, na bij Miami, in de Amerikaanse staat Florida, te landen. AMSTERDAM. In het Wühel- mina gasthuis te Amsterdam is de 82-jarige mevrouw W. Schreuder overleden aan de gevolgen van een aanrijding op de Rozengracht. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. De Haagse politie heeft de 18-jarige monteur J. M. de V. en de 18-jarige machi nebankwerker K. G. V. aangehou den, die de laatste maanden negen bromfietsen hadden gestolen. Alle bromfietsen zijn door de politie achterhaald. AMSTERDAM. De twee-jarige Jantina van der Baan is verdron ken in de Vlothaven te Amsterdam, nadat zij aan boord van een woon schip op een werkbank was ge klommen en door het geopende raam naar buiten was gevallen. De vader heeft het verdronken meisje gevonden. ROTTERDAM. Terwijl van een der dekken van het Franse admi raalsvaartuig „Guichen,, doedel- zakmuziek over het winderige wa ter van de Nieuwe Maas klonk, meerde het schip af aan de Rotter damse Parkkade, weldra gevolgd door vijf torpedobootjagers, te we ten de „Surcouf", „Forbin", „Casa- bianca" en de „Guepratte". Dit lichte Franse vlooterkader, dat on der bevel staat van vice-admiraal M. H. J. Douget heeft met nog twee torpedojagers zij nbasis in Brest. Tot 1 mei a.s. zullen de opvarenden die de bekende rode pompoen op de muts dragen, de bevolking van de Maasstad versterken. Slijtlagen op wegen in herverkavelingsgebied (Van onze redacteur). Geruime tyd al wordt het haven plateau van Scharendijke in beslag genomen door een asfaltmachine, die men zonder veel overdrijving een asfaltmoloch zou kunnen noe men. Het is een vol-autamatische asfaltmachine van de N.V. Offringa te Groningen en is daar gestatio neerd voor de produktie van asfalt, benodigd voor de aanleg van slijt lagen op de nieuw aangelegde we gen in het herverkavelingsgebied van Schouwen-Duiveland. Wie te Scharendijke op dit tech nisch produkt stuit, heeft meteen de enige asfaltmachine van dit ka liber in Nederland gezien. Er zijn nog wel andere soorten, maar die hebben niet de produktie van de onderhavige, die zich verder onder scheidt door de éémnansbediening. Een andere soortgelijke machine is alleen in Zweden te vinden. De machine levert - gelijk op gemerkt - de bitumen nodig voor het aanbrengen van de slijtlagen. Deze lagen betekenen de defini tieve voltooiing van het nieuw uit gevoerde plan van asfaltwegen. De machine is in gebruik bij de (Eigen foto). Grontmij; de asfaltslijtlagen wor den momenteel aangebracht bij Schuddebeurs. Straks gaat de ma chine werken voor de Heidemaat schappij, die dan de Duivelandse wegen het laatste duwtje gaat geven. Havenmeester De Voogd te Scha rendijke heeft een hele dag het uit zicht op de asfaltmachine en het schijnt hem bijna toe alsof de tijd van de grote aanvoeren na de ramp is teruggekeerd, zo bedrijvig is het op zijn plateau, waar menigeen vanaf de dijk het schouwspel gade slaat. FEUILLETON Zoals gewoonlijk liep Pier over het erf, voorbij de grote schuur naar de achterdeur, te laat begrij pend, dat vader, die waarschijnlijk in huis was, hem nu zeker moest zien. Misschien was alles anders gegaan wanneer hij zich even had schuil gehouden tot hij op zijn eentje moeder had kunnen ontmoe ten. Maar hij liep op de deur toe en nog voor hij die had bereikt ging ze open en stond vader voor hem. Een ogenblik stond hij oog in oog met de boer, in wiens ogen woede en ongelovige verbazing la gen Toen barstte hij los: „Wat heeft dat te betekenen?" Natuurlijk had Pier omzichtig kunnen uitleggen, dat dit het werk van tante Lein was, dat oom Eine er zich niet mee had bemoeid en dat zijn eig enpakje opgeboren was. Maar de neiging hiertoe overwon hij onmiddellijk. Er was iets in hem dat hem op dit ogenblik het stand punt van tante deed kiezen, waar om wist hij zelf niet eens. „Dat zijn mijn gewone kleren, vader". Hij trachtte het zo gewoon mogelijk te laten klinken en be doelde, dat hij dit pak elke dag op school droeg. Maar de woorden maakten vaders woede nog groter. „Noem jij dat je gewone kleren? Bedoel je dat de kleren die wij je hebben gegeven niet deugen? Of ben je daarvoor te deftig geworden? Ga maar terug en als je hier binnen wilt komen zul je eerst je oude pak aan moeten hebben!" Met een harde klap was de deur dichtgeslagen en het duurde een tiental seconden voor Pier goed be greep wat er gebeurd was. Toen drong het tot hem door, dat er voorlopig in elk geval niets anders opzat dan terug te gaan naar de stad. In de eerste ogenblikken over heerste de woede het verdriet. De woede over vaders optreden was er het eerst, maar daarna was er die over de smadelijke terugtocht. Want het Vroonhof was het eind punt van de Veldweg. Dat beteken de, dat hij wéér de jongens van Wisse en Geschiere zou moeten passeren, dat die wéér spottende opmerkingen zouden maken en weldra de waarheid raden om daarna het voorval nooit meer te vergeten. Maar er was een andere oplos sing. Als hij het kleine boomgaard- je doorliep achter de grote schuur, zich daarna door de doornheg wrong en over de sloot sprong, kon hij de zeedijk bereiken. Het zou een heel lange wandeling worden, maar hij kon het havengebied van Vlissingen bereiken en dus ook de tram, die hem voor een dubbeltje weer terug zou brengen. Natuurlijk zou men hem va nver over de zee dijk kunnen zien lopen, maar ook daar was iets aan te doen Als hij vlak achter het huis tegen de dijk opkroop en niet over de top maar aan de achterzijde ging lopen, kon geen van de jongens van Wisse of van Geschiere he mzien. Of ze mor gen de ware toedracht zouden ra den stond nog te bezien maar in elk geval hadden ze de pret niet dat ze hem nog eens konden uit lachen. Op een drafje liep hij de boom- gaar ddoor. Hij had niet gemerkt, dat moeder naar buiten was geko men en hij hoorde haar ook niet roepen. Wild wrong hij zich door de doornheg heen. Hij haalde zijn kleren open, maar lette er niet op, sprong veel te vlug over de sloot en kwam in het water terecht. Met bemodderde schoenen en kletsnatte kousen kroop hij tegen de walkant op, liep door en begon tegen de zeedijk op te kruipen. Hijgend en doodop bereikte hij de top. Onmid dellijk ging hij aan de achterzijde staan en keek over de top heen om laag. Gelukkig, hij was uit het ge zicht, nu was haast niet meer no dig. Met gebalde vuisten bleef hij nog even staan kijken. Een bran dend gevoel deed zijn keel zeer. Toen zag hij opeens dat moeder hem gevolgd was en door de boom gaard heenkwam, dodelijk onge rust. Ze kon nu juist over de doorn heg heenkijken en zag hem staan. Ze zwaaide naar hem. Even bleef hij besluiteloos staan en er kwam iets van voldoening in hem op om de angst die ze wellicht uitgestaan had. Maar direct schaamde hij zich, want niet zij had hem de deur gewezen en meteen klom hij over de top van de dijk heen naar beneden tot bij de sloot. En zo, hij aan deze zijde van de sloot en heg en moeder aan de andere, kon een gesprek worden gevoerd. En mis- schi enwas het ook maar goed. dat ze op dit ogenblik niet bij elkaar konden komen, althans niet gemak kelijk, want moeder huilde en daar was hij toch heel gevoelig voor. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5