KIEKEN De Amerikaanse hegemonie in de Grote Oceaan De tuin ïn mei Koninginnedag: geknipt om te De talrijke eilanden en eilandjes in de Grote Oceaan ontlenen hun betekenis aan de belangen welke de grote mogendheden in de conti nenten rondom die oceaan hebben. De strijd om de hegemonie in de Grote Oceaan dateert van de 19de eeuw toen zowel de Verenigde Sta ten als Japan in dat onmetelijke ge bied binnendrongen. In 1898 wisten de Verenigde Sta ten de Hawaii-eilanden te bemach tigen evenals de Philippijnen, Guam en Wake inbegrepen (het eiland Midway was reeds sedert 1867 Amerikaans bezit). Na de tweede wereldoorlog verlo ren de Japanezen hun invloed op de Marianen en de Carolinen, voor malige Duitse bezittingen, welke sedert de eerste wereldoorlog on der Japanse voogdij waren ge plaatst. Japan verloor eveneens de Rioe-Kioe-eilanden, welke onder Internationale conferentie gezinsverzorging 's-GRAVENHAGE, 28-4. - De Centrale Raad voor Gezinsvereor- ging zal van 12 tot 16 mei op „Woudschoten" in Zeist een inter nationale conferentie over gezins verzorging houden, die zal worden bijgewoond door ongeveer 150 deel nemers uit de V.S., Canada en vrij wel alle west-Europese landen, Scandinavië inbegrepen. De conferentie zal op dinsdag middag 12 mei (om 15 uur) in „Es- planada" te Utrecht, na een wel komstwoord van de president, mr. H. A. J. M. van Koningsbruggen, voorzitter van de Centrale Raad voor Gezinsverzorging, worden ge opend door de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. M. A. M Klompé. Daarna zal prof. dr. H. C. J. M. Ruygers, spreken over „Het gezin vandaag". Verdacht van verduistering HILVERSUM, 28-4. De Hilver- sumse recherche heeft de hand ge legd op een 60-jarige Hilversum mer W. M., houder van een afbeta lingsmagazijn aldaar. De man wordt er van verdacht door middel van de inlevering van fictieve con tracten van zogenaamde clientele bij een Amersfoortse bank, zich onrechtmatig gelden tot een bedrag van 45000 gulden te hebben toege- eigend. Het was de administratie van de bank opgevallen, dat de man soms hogere credieten vroeg dan hij la ter terugbetaalde. Men koesterde aanvankelijk geen argwaan, omdat M. het vertrouwen van de bank genoot. Hij is inmiddels voor de officier van justitie te Amsterdam geleid. Ned. kustvaarder voogdij van de Verenigde Naties werden geplaatst die echter het be stuur aan de Verenigde Staten toe vertrouwden Het is dus vooral ten koste van Japan, dat de Amerika nen hun positie in de Grote Oceaan hebben versterkt. Afgezien van de eilanden welke echte Amerikaanse bezittingen zijn en de gebieden welke onder Ame rikaanse voogdij zijn geplaatst, be schikken de Amerikanen over mili tair© steunpnten in Japan, in Zuid- Korea, op Formosa en op de Phi lippijnen, terwijl zij via de Zoave (Zuid-Ooost Aziatische Verdrags organisatie) een zekere militaire invloed hebben in Australië en Nieuw-Zeeland. Japan bezit, afgezien van de vier grote Japanse eilanden, nog slechts de Bonin-eilanden. Groot-Brittannië (ofschoon het onder meer op de Phoenix-eilanden de soevereiniteit met de Verenigde Staten moet delen) bezit nog tal rijke eilanden; hetzelfde geldt voor Australië en Nieuw-Zeeland. Sedert het verlies van Indo-Chi- na hebben de Franse bezittingen in de Grote Oceaan aan betekenis voor Frankrijk ingeboet. De belang rijkste Franse bezitting is wel Nieuw-Caledonië; verder bezit Frankrijk onder meer de Genoot schapseilanden, de Marquesas, de Teeamotoe-eilanden en (dicht bij Mexico) het eilandje Clipperton. De Nieuwe Hebriden zijn een Brits- Frans condominium. In het uiterste noorden grengen de Verenigde Staten onmiddellijk aan de Sowjet-Unie. Op de Ale- oeten hebben de Amerikanen vlieg tuigsteunpunten aangelegd, zoals de Russen dat hebben gedaan op de Koerilen, welke eilandengroep Japan na de tweede wereldoorlog aan de Sowjet-Unie moest afstaan. 175 jaar Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen Hoofdbestuur zal handboek uitgeven Britse geleerden ontdekken goedkope energiebron Electriciteit uit water- en zuurstof gestrand IJMUIDEN, 28-4. De 496 ton me tende Nederlandse kustvaarder „Leemans" van W. H. James uit Rotterdam is gisteravond bij Ke- lilia op de kust van Tunis gestrand. Het schip heeft sleepbootassisten- tie gevraagd. Van Malta is de Ne derlandse zeesleepboot „Hector" (van bureau Wijsmuller) vertrok ken om de „Leemans" te assiteren. Dr. Brilioth, die aartsbisschop van Zweden is geweest, is zondag avond op 68-jarige leeftijd in Upp sala overleden. Mevrouw Worosjilof, echtgenote van de Sowjet-president maar schalk Klement Worosjilof, is maandagavond te Moskou over leden. Dit is uit diplomatieke krin gen in Moskou vernomen. De Argentijnse communistische partij is onwettig verklaard voor de duur van de staat van beleg die nog steeds in Argentinië van kracht is. LONDEN, 28-4. Volgens de „News Chronicle" hebben Britse geleerden een nieuwe bron van goedkope energie voor weg- en railvervoer gevonden door een apparaat te con strueren, dat uit flessen waterstof en zuurstof rechtstreeks elektrici teit produceert. Een der geleerden zou hebben verklaard, dat de vinding te ver gelijken is met de constructie van de dieselmotor. Over enkele maan den zou de vinding officieel bekeqfï worden gemaakt. Intussen zouden de Amerikaanse autofabrieken Chrysler en de Soto, die plannen hebben voor een door elektriciteit voortbewogen auto, bijzondere belangstelling hebben voor het werk der Britse geleer den. Ook de Amerikaanse regering zou zijn geïnteresseerd, speciaal wat de militaire toepassing van de vinding betreft. De meimaand is onze eerste zo mermaand. Er valt veel te doen in de tuin, zowel in de siertuin als in de groentetuin en fruittuin. Laten we allereerst onze aan dacht eens vestigen op de siertuin. Nog kunnen wij hierin voort gaan met het zaaien van eenjarige zomerbloemen. Zowel binnens- als buitenshuis geven deze steeds grote voldoening. Voorts moeten we den ken om de waterplanten, ook deze moeten er nu „in". Zonder mest groeit er niet veel, wenst u daar voor een gemakkelijke oplossing, bestrooi dan uw tuin met A.S.F.- korrels. Denk ook eens aan uw haag, er staat niets zo onaangenaam als een niet verzorgde haag, dus de schaar er in. Haal alle oneffenheden weg. De lathyrus moet nodig bijgebon den en gemest worden. Denkt u er om, dat van de dahlia's slechts 3 tot 4 scheuten moeten blijven zit ten, de rest moet weggenomen wor den. Ook is de slakkenplaag in deze maand groot, dus bind de strijd aan tegen deze diertjes, spoor ze op en vernietig ze. Uw vaste planten moeten worden opgebonden, wilt u er van verze kerd zijn, dat het geen „wir war" wordt in uw tuin. Welke vrouw stelt geen prijs op een stuk of wat sierkalebassen, zaai ze nu.' Er zijn vroeg bloeiende heesters, maar dez emoeten in mei noodzake lijk gesnoeid worden, willen ze het goed doen. Te dicht op elkaar zit tende takken laten geen licht en lucht in voldoende mate toe, dus zal uw plant niet behoorlijk willen groeien. Een balkonnetje, klein of groot is veelal een sieraad aan het huis, zo wel voor de voorbijganger als voor de bewoner zelf, beplant het daar om met fleurige bloemen. Er zijn er te kust en te keur. De moestuin In de groentetuin moeten de pronkers de grond in. Het brussek lof moet gezaaid worden. Zomer- andijvie, die kostelijke groente, to maten (hopelijk komt er veel zon), augurkjes en komkommers kunnen geplant worden. Er is wel een luw plekje te vin den in uw tuin, benut dit plekje door er postelein te zaaien. Uw aardappelen - moeten noodzakelijk geschoffeld worden, onkruid ver slindt veel voedsel, de aardappelen zouden er door lijden.. Doperwtjes, peultjes, heerlijke groenten kunt u niet tot volle bloei krijgen zon der deze voldoende op te binden. Ook kunnen in deze helft van de maand bonen gelegd en de kardoen uitgeplant worden, evenals de knol- selderie. Schenk uw aandacht aan de tuinbonen, bespuit ze tegen luis. Het fruit In de fruittuin mogen de bomen die in volle bloei staan niet meer gespoten worden. Uw druivenkas moet afgeschermd worden, terwijl u uw aandacht zult moeten schen ken aan het aanbinden van druif en lei-perzik. De fruitbomen tenslotte moeten in deze periode gespoten worden tegen spint, thrips en luis, maar vergeet daarbij ook de aardappel- zaagwesp niet, het is heel belang rijk Wandel uw tuin in een verlo ren half uurtje eens rond, bekijk uw aanplant en neem alle onge rechtigheden weg, het komt uw aanplant ten goede. Druiven, voor velen een lekkernij, moeten gezwa veld worden, terwijl er alleen ge spoten mag worden na de bloei. Zoals u ziet er is heel wat te doen, maar er is geen beter middel voor het tot rust brengen van over spannen zenuwen, dan werk in de tuin, dus komt het uw gestel en uw maag ten goede. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot ziekenhuispred. te Groningen: ds. C. M. Luteyn, em. pred. aldaar. Kand. J. Ley, vicaris te Hilver sum, zal als 7de pred. van de Herv. teemansraad worden beroepen met standplaats Londen. Beroepen te Lekkerkerk: J. R. Meijer, Olst; te Klundert (toez.): G. /an Estrik, Nieuwland. Aangenomen naar Borger: H. E. K. Vegter, Uitwierda; naar Men- singeweer-Tinaallinge: G. J. Drop- pert, legerpred. te Schoonhoven. AMSTERDAM, 28-4. De Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, in 1784 gesticht door Jan Nieuwen- huyzen, doopsgezind „vermaner" te Monnikendam, hoopt in november haar 175-jarig bestaan te vieren. Met haar 46.600 leden in 349 plaatselijke Nutsdepartementen verzorgt zij 115 Nutskleuterscholen, 200 Nutsbibliotheken, 30 lagere Nutsscholen en vele andere instel lingen als woningbouw-verenigin- gen, volkstuinen, Nutsziékenfond- sen en Nutsziekenkostenverzeke- ring. Afzonderlijk beheert de maat schappij 131 Nutsspaarbanken, het Nutsseminarium voor pedagogiek aan de universiteit van Amster dam, de Nutsacademie voor peda gogische en maatschappelijke vor ming te Rotterdam en de Nuts- kweekschool te Eindhoven. Ter gelegenheid van het jubile um der maatschappij zal het hoofd bestuur een „Handboek voor het BIDSTOND VOOR DE WERELDVREDE 's-GRAVENHAGE, 28-4. Naar vernomen wordt hebben de Protes tantse Kerken en de Rooms-Katho- lieke Kerk in Nederland in ver band met de binnenkort te Genève te houden conferentie van de re geringsleiders een oproep doen uit gaan tot bijzondere voorbede in de kerkdiensten van zondag 3 mei. Het gebed wordt verzocht voor de wereldvrede en voor hen< op wie in deze dagen de zware verantwoorde lijkheid rust een uitweg te zoeken uit de problemen van wantrouwen, rassenhaat en wapengeweld. BREDASE JONGEN REDT VROUW BREDA, 28-4. De vijftienjarige Bredase scholier Piet Koole heeft in de nacht van zondag op maan dag een vrouw gered uit een bran dend pension aan de Veemarkt straat in Breda. De heer Donkers, de bewoner van het pand, die later door verstik king om het leven kwam, heeft zijn vrouw het dakraam uitgeholpen, waarop de jongen via de dakgoot van zijn ouderlijk huis naar het brandend perceel is gekropen. Hij kon de vrouw, die ten einde raad naar beneden wilde springen, nog bijtijds tot andere gedachten bren gen. Hij leidde haar voorzichtig naar een veiliger gedeelte van het brandende dak, waarna hij haar in zijn eentje naar beneden hielp. De commissaris van politie in Breda heeft de kranige redder later gecomplimenteerd. Weekend Chr. Geref. jeugdverenigingen te Burgh Zaterdag en zondag 25 en 26 april werd in „De Koe-bel" te Burgh een jeugd-weekendsamenkomst gehou den van de Chr. Gereformeerde jeugd in Zeeland, waaraan 27 meis jes en 20 jongens uit alle delen der provincie deelnamen. De samenkomst ving aan zater dagmiddag met een gemeenschap pelijke maaltijd, waarna de discus sieleiders afzonderlijk vergader den voor een kort overleg. Vervol gens werden de discussiegroepen ingedeeld en leidde de heer W. van der Linden, theologisch student te Apeldoorn, het thema van de sa menkomst in, welke getiteld was „Wat moeten wij doen?" Hierbij waren mede als gasten aanwezig de heren ds. M. van der Klis en J. C. Spaans (oud-voorzitter), beide uit Zierikzee. De discussie nam de ge hele avond in beslag, waarbij o.m. gesproken werd over het prak- tische-principiële geestelijke leven en wat daarvan nog te zien is in het kerkelijke leven. De dagsluiting werd verzorgd door mej. J. van Leersum. Zondagsmorgens om 8 uur waren allen weer bijeen in de grote zaal, waar de heer v. d. Linden de dag opening verzorgde. Na het ontbijt werd een gezamenlijke wandeling gemaakt naar de Chr. geref. kerk te Haamstede, waar de heer v. d. Linden de dienst leidde en een pre dikatie hield n.a.v. Jeremia 3 22 en 23. De kerkdienst werd gevolgd door een prachtige bos- en duinwande ling. Om 3 uur werd wederom de kerkdienst bijgewoond, waarna een korte wandeling werd gemaakt. Hierna werd een tekenestafette ge houden door vier groepen. Des avonds werd bezoek ontvangen van een 12-tal leden van de Geref. Jeugdvereniging uit Burgh-Haam- stede. Mej. J. van Leersum behan delde toen het onderwerp „De Stille Tijd", waarbij zij speciaal de nadruk legde op de vragen: „Hoe en waarom houdt men „Stille Tijd?" Voorts beantwoordde een uit de jongelui zelf samengesteld forum nog een aantal vragen, die tijdens de discussie van zaterdag avond nog niet beantwoord waren. De heer v. d. Linden sloot ver volgens de samenkomst met een korte bespreking van het verhaal „De rijke jongeling". sociaal-culturele vormingswerk met volwassenen" uitgeven. De officiële viering van het ju bileum is vastgesteld op 14 novem ber in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam. In de maanden november en de cember van dit jaar en januari 1960 zal de dansparodiste en metamor fosen-kunstenares Cilli Wang in 30 provinciale centra jubileum voorstellingen geven voor de leden der maatschappij. Ingezonden mededeling JONKER FOTO TOE STEL ZEGT; (vooral in kleur), AANBESTEDINGEN Woonhuis en winkel te Zierikzee Op 23 april werd in hotel „Con cordia" te Zierikzee door het bouw kundig bureau Giljam een onder handse aanbesteding gehouden voor rekening van de heer C. J. Korsten te Zierikzee, nl. het bouwen van een woonhuis met winkel aan de Mol. Ingeschreven werd als volgt: S. P. Wijsman, Zierikzee f 102.498; C. en A. van Velthoven, Zierikzee f 103 400; Gebrs. Holm, Zierikzee f 104.000; C. Schot, Zierikzee f 116.174; T. Slager, Dreischor f 117.536; Schutte en Ooihorst, Dreischor f 122.300. De raming was f 94,000. Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen Opklaringen maar ook enkele ver spreid voorkomende buien; over wegend matige wind tussen west en zuid; iets koudere nacht; mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 29 april. Zon op 5.16. onder 19.59. Maan op 1.35, onder 11.11. Laatste kwartier: 29 april te 21.38. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 29 april 7.43 v.m. 20.10 n.m. BROUWERSHAVEN 29 april 7.25 v.m. 19.58 n.m. Doodtij: 2 mei. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 28-4. Een langgerekt gebied met lage barometerstanden strekt zich uit van Spitsbergen over het zeegebied ten westen van Noor wegen en de Britse eilanden tot over de Golf van Biscaye. Terwijl zich boven Rusland een krachtig hogedrukgebied handhaaft. Ver schillende kleine storingsgebieden trekken in ongeveer noordelijke richting over west-Europa. Deze geven het weer nu reeds enkele dagen een veranderlijk karakter waarbij perioden met regen of re genbuien afgewisseld worden door opklaringen. Een zwakke rug van hogeluchtdruk welke zich dinsdag morgen bij west-Frankrijk bevond zal ons land vergezeld van opkla ringen passeren waarna later een volgend storingsgebied zich van de Golf van Biscaye in noordoostelij ke richting over west-Europa zal gaan uitbreiden. AMSTERDAM. De rechtbank te Amsterdam heeft dinsdagmorgen de 61-jarige in Rusland geboren stoker-olieman Th. Kstupin, over eenkomstig de eis terzake van doodslag op de 57-jarige stoker olieman Klaas Glas veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. Bedrag voor transport muziektent Raad van Eikerzee besluit tot gedeeltelijke aanleg van riolering Akkoord met volambtelyke vleeskeuringsdienst De raad van Eikerzee kwam vrij dagmorgen in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van wethouder C. Padmos, waar nemend burgemeester. Afwezig waren de leden M. A. Gaanderse en M. van Oeveren. Bij de voorlezing van de notulen der raadsvergadering van 3 maart jl. merkt de voorzitter op, dat hij van mening is, dat in tegenstelling tot de notulen ten aanzien van de muziektent alleen de kosten van aankoop voor rekening der ge meente komen. De leden Viergever, Lemsom en v. d. Bout, welke in de vorige vergadering tegenwoordig waren, zijn evenwel van mening dat, zoals in de notulen vermeld, de kosten van transport en plaat sing eveneens voor rekening der gemeente zijn. De voorzitter betreurt het dat ten aanzien van de muziektent weer een groot bedrag voor reke ning der gemeente komt. Z.i. dient de zangvereniging op financieel ge bied zelf meer tot stand te brengen. De heer Viergever repliceert dat de gemeente toch ook ten behoeve van andere verenigingen grote be dragen uitgeeft, zoals bv. voor de aanleg van een sportveld. De voor zitter antwoordt dat sport nodig is voor een gezonde ontwikkeling van de jeugd, vooral omdat hieraan op de school te weinig wordt gedaan. Overigens zal de sportvereniging voor het sportveld zeker huur die nen te betalen. De heer Lemsom stelt voor om tot een akkoord te komen ten aan zien van de kosten van plaatsing der muziektent. Aan de hand van de overgelegde nota's besluit de raad aan de zang vereniging „Sursum Corda" in de kosten van transport, plaatsing en vernieuwingen tegemoet te komen voor f 225, De eerste wijziging der begroting 1959 der begroting 1959 betreffende het aanleggen van een sportveld, is goedgekeurd door Ged. Staten van Zeeland. Met de aanleg zal thans op korte termijn een aan vang worden gemaakt. Het bejaardentehuis Kennis wordt genomen van de agenda van de op 22 mei a.s. te houden vergadering van het alge meen bestuur van het ziekenhuis „Schouwen-Duiveland" te Noord- gouwe. Ten aanzien van een op te richten stichting tot exploitatie van een rusthuis voor chronische zie ken en bejaarden, blijft de raad bij haar afwijzend standpunt. Op voorstel van burgemeester en wethouders besluit de raad om ge lijktijdig met verbetering van de Elkerzeeseweg (Dijkstraat) te Scha- rendijke riolering te doen aanleg gen vanaf de noodslachtplaats tot aan de woning van W. Dorreman. Volgens opgaaf van de Herverka velingscommissie zullen de kosten f 6.600,bedragen. In verband met de kosten der riolering wordt vastgesteld de tweede wijziging der gemeentebe groting voor 1959. 'Aan de Vereniging van burge meesters en secretarissen op Schouwen-Duiveland en St. Phi- lipsland zal een subsidie van twee cent per inwoner worden toege kend. Op verzoek van deze vereni ging zal nog een bedrag van negen cent per inwoner worden beschik baar gesteld worden voor de kosten der aan de gemeente Amsterdam geschonken monumentale bank. De vleeskeuringsdienst Ten aanzien van het rapport van het hoofd van de Vleeskeurings dienst, dat in de op 8 mei te hou den vergadering zal worden be sproken merkt de voorzitter op akkoord te kunnen gaan met een volambtelijke dienst. In verband met het sterk teruglopen van het aantal varkens voor huisslachtin gen (in ruim drie jaar van 2.000 tot 1.000), kan één keurmeester wor den gemist. Aan de zich in de West hoek te vestigen dierenarts kan een gedeelte der keuringen worden op gedragen, ter bevordering van een redelijk inkomen voor deze per soon. De tegenwoordige keurings dierenarts, wnd. hoofd van dienst, dient, alleen bij ziekte of vakanties te worden ingeschakeld bij de Vleeskeuringsdienst. Dc overige raadsleden kunnen zich geheel ver enigen met het standpunt van de voorzitter. Besloten wordt om in een even tueel tekort van het Oranjecomité, bij de feestelijkheden op 30 april a.s., bij te dragen tot een maximum van f 60,—.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2