Prof. de Quay geeft opdracht terug DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eisenhower: Geen isolatie De atoomconferentie in Genève AMERIKAANSE WAPENS VOOR PANAMA Embleem voor wereld- vluchtelingenjaar HERTER NAAR PARIJS Twee „Thunderstreak"-straaljagers neergestort DINSDAG 28 APRIL 1959 No. 18555 115c jaargang ZMKEESmWNlEÜWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per jtuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tet. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Formatiepoging mislukt 's-GRAVENHAGE, 27-4. Het kabinet der Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft hedenmiddag in palcis Soestdjjk prof. dr. J. E. de Quay ontvangen, die aan Hare Majesteit verzocht heeft te mogen wor den ontheven van de opdracht tot het vormen van een kabinet, dat zal mogen rekenen op een vruchtbar# samenwerking met de volksver tegenwoordiging. De koningin heeft dit verzoek Ingewilligd. Het A.N.P. heeft een aantal poli tieke leiders gevraagd naar hun mening over het teruggeven van de opdracht tot kabinetsformatie door prof. De Quay. Dr. H. W. Tilanus, fractieleider van de C.H.-fractie in de Tweede Kamer, ei: „Het is in hoge mate teleurstellend, dat de formatiepo ging van prof. De Quay is mislukt. Ik heb alle moeite gedaan hem bij zijn pogingen te helpen". De heer Tilanus zei voorts zich uiteraard nog niet te kunnen uitlaten over de verdere ontwikkelingen. Prof. Oud, voorzitter en fractie leider van de V.V.D.: „Ook ik acht het in hoge mate teleurstellend, dat prof. De Quy niet is geslaagd. Van onze zijde is hem alle mede werking verleend. Grote waarde ring heb ik voor de volharding, waarmede prof. De Quay zijn taak heeft verricht. Over hetgeen thans staat te gebeuren, moet ik eerst even rustig nadenken". WASHINGTON, 27-4. President Eisenhower heeft in een rede tot 4.000 zakenlieden gezegd, dat iso latie fataal zou zijn voor Amerika. Amerika kon niet anders doen dan voortgaan met de hulp aan het bui tenland. „De belangen van de vrije wereld zijn die van Amerika", zei de president. Mr. Burger, fractieleider van de P v.d.A.: „Ik geef er de voorkeur aan geen commentaar op de jong ste ontwikkelingen te geven; de P.v.d.A. is overal buitengehouden". Mr. Van Doorn, voorzitter van de K.V.P.: „Het is inderdaad bij zonder teleurstellend, maar ook merkwaardig, dat het de zeer vol hardende en bekwame prof. De Quay niet is gelukt om uit vol doende kringen steun te krijgen in die zin, dat men met mensen van vereiste kwaliteit is kunnen ko men". Hare Majesteit de Koningin heeft maandagavond op het paleis Soest dyk de minister-president, dr. L. J. M. Beel, minister van Staat, ont vangen. GENEVE, 27-4. De Sowjet-Unie heeft vandaag op de Geneefse con ferentie over een staken van de kernproeven voorgesteld jaarlijks een vast aantal inspecties uit te voeren om te verzekeren dat een internationaal akkoord over een verbod van kernwapenproeven be hoorlijk wordt nageleefd. Deze in specties zouden moeten geschieden op het grondgebied van alle drie de betrokken landen: Amerika, Enge land en Rusland. Opstandelingen veroveren dorp WASHINGTON, 27-4. Het Ame- rikaans departement van buiten landse zaken heeft medegedeeld, dat Amerika een spoedleverantie van lichte wapens en munitie aan Panama heeft verricht om dit land te helpen de invallers te verdre ven. Panama had om de wapens gevraagd. De kleine i oep opstandelingen uit Cuba, die zaterdag op de oost kust van Panama landde, heeft maandag het dorp Nombre de Dios veroverd, zo heeft de Pnamese re gering bekendgemaakt. Leden van de Panamese nationale garde voer de met lichte wapens een vuurge vecht met de invallers, v^p wie er verscheidene zouden zijn getroffen. Nombre de Dios ligt ongeveer 40 km van de plaats waar de groep aan land ging. Terwijl patrouilles mariniers de kust bewaken om te voorkomen, dat de „huurlingen" over zee ontsnappen, zijn andere eenheden van de nationale garde gealarmeerd. De opstandelingen a Het observatorium van Athene heeft meegedeeld, dat het zaterdag morgen vroeg twee aardbevingen heeft geregistreerd, een krachtige en een minder hevige. Het epicen trum zou zich circa 400 km van Athene bevinden en wel in de rich ting van Klein-Azië. kunnen echter nu naar de haven stad Colon, aan het noordelijke eind van het Panamakanaal, op rukken langs een weg die aan de ene langs de zee loopt en aan de andere langs een dicht oerwoud. Intussen willen de Panamese autoriteiten per vliegtuig vlug schriften boven de groep opstan delingen uitwerpen, waarin hun wordt verzocht te Nombre de Dios te blijven om tot onderhandelingen te komen. GENEVE, 27-4. De Verenigde Naties hebben een embleem voor het 1 juli aanstaande beginnende wereldvluchtelingenjaar gekozen dat door Olav Mathiesen van de grafische afdeling van het secre tariaat der V.N. is ontworpen. Het embleem toont de symbolische fi guur van een vluchteling, be schermd door een. paar gestyleerde handen en omcirkeld door de lau werkrans. Het embleem zal ge bruikt worden op het voorlichtings materiaal voor het vluchtelingen- jaar dat door de hiervoor aange wezen dienst onder leiding van Claude de Kemoularia, speciaal vertegenwoordiger van de secreta ris-generaal, zal worden uitgegeven. Het is o.m. deze wandeling van prinses Margaret van Engeland, welke in Italië aanleiding heeft gegeven tot allerlei speculaties betreffende een eventuele romance tussen de jolige prinses en de Romeinse prins Henry von Hesse. Het gezelschap van de prinses wandelt hier in de wonder- tuin van Domarzo in de buurt van Rome. De prins (met zonnebril) wandelt achter haar aan. BAFLO, 27-4. Omstreeks elf uur vanmorgen zijn in de omgeving van de Lauwerszee twee „Thunder- streak" straaljagers van de vlieg basis Volkel energestort. De toe stellen zijn neergekomen op onge veer één km ten zuiden van Met- slawier. Vermoed wordt dat zij elkaar tijdens de vlucht hebben ge raakt. Eén der toestellen is neergestort in de gemeente Den Andel. De pi loot verliet boven Wester-Nieland bij Eenrum zijn toestel op geringe hoogte. Hij kon zich niet van zijn schietstoel bevrijden voor de para chutesprong en heeft de val niet overleefd. De piloot die óngedeerd de be gane grond wist te bereiken in Dokkum, is de 25-jarlge sergeant J. W. Andriessen uit Amsterdam. Hij was ingedeeld bij de lucht machteenheid in Volkel. De om- WASHINGTON, 27-4. De Ame rikaanse minister van Buitenland se Zaken, Herter, heeft verklaard dat de Verenigde Staten en hun bondgenoten „over de kernpunten van hun benadering der komende conferentie met de Sowjet-Unie, overeenstemming hebben bereikt. Eén piloot kwam om het leven P'aat? gedregd op aanwijzing hij: „Ik vertrek naar Parijs om met de ministers van Buitenlandse Za ken van Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en de Westduitse repu bliek de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen voor de minis tersconferentie met de Sowjet- Unie". Haarlemse bloemenmeisjes naar Parijs PARIJS, 27-4. De Haarlemse meisjes zullen vandaag, morgen en donderdag in Parijs zijn ter gele genheid van de internationale flo- raliatentoonstelling die daar ge houden wordt. Vanavond zullen zij bloemen aanbieden aan het pu bliek, dat in de „Salie Gaveau" komt luisteren naar een concert van de Nederlandse zangeres Aaf je Heynis. Woensdagochtend zullen op de Place de l'Opéra de verkeers agenten en de voorbijgangers in de bloemetjes worden gezet, morgen middag krijgen de verpleegden in de inrichting voor zenuwlijders van de politie bloemen. Donderdag zul len zij op de floraliatentoonstelling zijn en daar de Nederlandse am bassadeur, mr. J. W. Beyen, die er een officieel 'bezoek komt brengen, ontvangen. N.C.R.V. viert zevende lustrum HILVERSUM, 27-4. De N.C.R.V. zal op 15 november haar 35-jarig bestaan vieren. Voor het zevende lustrum heeft het N.C.R.V.-bestuur gedacht aan een jubileumviering, waarbij de omroep zelf meer in het centrum zou staan en vooral ook alle luisteraars daarbij zouden be trokken worden. Op zondag 15 november zal op de kerken van de Reformatie een beroep worden gedaan de arbeid van de N.C.R.V. in gebed te ge denken. In het programma van deze zondag zal een manifestatie worden gegeven van kerkelijke muziek en een programma van massazang worden uitgevoerd, dat voor deze gelegenheid tevoren op genomen wordt. Maandag 16 november wordt een officiële herdenkingsbijeenkomst gehouden in de Utrechtse Buur kerk. Op dinsdag 17 of zaterdag 21 no vember wordt een bijzonder tele visieprogramma uitgezonden. Een speciale filmploeg zal opnamen maken in het Heilige Land. Acteur Johan Valk overleden AMSTERDAM, 27-4. Vanmiddag is in Amsterdam op 60-jarige leef tijd overleden de acteur Johan Valk. De heer Valk is aan verschei dene toneelgezelschappen verbon den geweest. Zo speelde hij twee jaar bij het Nederlands Toneel, was vijf jaar verbonden aan de operette bij Nap de la Mar. Achter eenvolgens trad hij daarna op bij het Centraal Toneel van Louis de Bree, in de Bouwmeesterrevue en bij de Komedianten van Johan Kaart. gekomen piloot van het toestel dat bij Baflo terecht is gekomen, was de 26-jarige eerste luitenant H. Sliep uit Uden. Hij was gehuwd en had twee kinderen. Zijn stoffelijk overschot werd gevonden bij Wes- ternieland (gem. Eenrum). Luisteraars en kijkers 's-GRAVENHAGE, 27-4. Op 1 april bedroeg het aantal aangege ven radioontvangtoestellen 2.529.080 tegen 2.519.287 op 1 maart. He' aantal aangegeven televisie-toestel len steeg in hetzelfde tijdvak van 439 018 tot 452.572. Op 1 april waren er 503.506 aangeslotenen op he' draadomroepnet tegen 505.119 op I maart. Verdronken kind gevonden BOLSWARD, 27-4. Het vier er een half jarig zoontje Menno var de familie Bergsma uit Makkum dat sedert zaterdagmiddag word' vermist en waarnaar heel het dorr twee dagen heeft gezocht, is van middag dood opgehaald uit he' water bij de sluis van Makkum Het kind is vermoedelijk op een daar aan de kade gelegen schip geklommen, in het water gevallen en verdronken. Men heeft op deze van de telephaat Croiset aan wie de kaart van Makkum werd getoond Zondag had men reeds op deze plaats gedregd maar toen werd het kind niet gevonden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLANI HARDERWIJK. Op de Oranje laan in Harderwijk is de 25-jarige F. O. uit Lutten dodelijk veronge lukt, toen de auto waarin hij zat uit de bocht vloog en tegen een boom botste. De bestuurder van d€ wagen. H. J J. M. uit Dedemsvaart werd uit de auto geslingerd. Twee andere inzittenden warden vrij ernstig gewond. ROTTERDAM. De driejarige Maarten Sandé van de Oostzeedijk naar wie politiemannen met be hulp van een speurhond hebben gezocht, omdat hij sinds 's middags was verdwenen, blijkt te zijn ver dronken. 's Avonds laat werd zijn stoffelijk overschot opgehaald uit het Boerengat bij de Admiraliteits kade te Rotterdam. Vermoed wordt dat hij bij het spelen te water is geraakt. ROTTERDAM. De cineast Simon de Waard vertrekt woensdag voor enkele maanden naar Griekenland. Daar hoopt hij een film te maken, die zowel betrekking heeft op het oude Hellas als op het huidige Griekenland. MUIDEN. Op het terrein van de Nederlandse springstoffenfabriek (de kruitfabriek) aan de Oude Rijks straatweg te Muiden is de 28-jarige L. Klasen, wonende te Muiden, electricien aan die fabriek, bij het monteren van een lamp, waartoe hij in een hoge paal moest klim men, achterover gevallen. De man overleed spoedig na het ongeval. Hij laat een vrouw en drie kinde ren achter. KOOG AAN DE ZAAN. De 78- jarige mevrouw W. Neyzing-Baas is bij het oversteken van de pro vinciale weg bij het station Koog Zaandijk door een auto gegrepen. Zij was op slag dood. DU nummer bestaat uit 8 pagina'» Niet voor de school, maar voor het leven leren we. Eerste landbouwatlas voor Koningin De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening ad inte rim heeft aan H.M. de Koningin een speciaal in kalfsleer gebonden exemplaar van de eerste land bouwatlas van Nederland aangebo den, die op initiatief en in samen werking met het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening (bureau van de hoofd ingenieur) tot stand is gekomen. Ir. C. Staf heeft tijdens een gis termiddag gehouden bijeenkomst en departemente het eerste uitge komen exemplaar van de thans •erschenen atlas officieel In ont vangst genomen uit handen van de uitgever W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle als blijk van de grote bete kenis die aan de verschijning van het werk wordt gehecht. In zijn toespraak op de bijeen komst die onder leiding stond van Ie directeur-generaal van deland- bouw, de heer ir. A. W. van de Plassche, heeft minister Staf zijn grote voldoening uitgesproken over Ie totstandkoming van de uitgave, waarin hij niet alleen een fraai .'eermiddel voor het onderwijs, het landbouwonderwijs in de ruimste zin in het bijzonder, zag, maar te vens een belangrijke bron van in formatie in het algemeen over de Nederlandse landbouw. Trouwring van Jaap is terecht RHENEN, 27-4. De trouw ring, die in de ren van de olifanten bij Ouwehand werd gevonden, is weer bij de rechtmatige eigenaar terug. Zondagmiddag vervoegde zich bij de directie van het dierenpark de heer Jaap de Pol uit Herveld, die kwam vertellen, dat in 1957 een der olifanten het handtasje van zijn vrouw te pakken had gekregen, waar ook zijn ring in had gezeten. Toen de heer van de Pol had verteld, dat de inscriptie in de ring de datum 26-11-1955 vermeldt en dit bij onderzoek bleek te klopperwerd het gouden kleinood door de heer Ouwe hand aan hem overhandigd. Manchester United- Feijenoord op t.v. HILVERSUM, 27-4. In plaats van het aangekondigde filmpro gramma op dinsdagavond 28 april zal de Nederlandse televisiestich ting een directe reportage van de voetbalwedstrijd tegen Manchester United, die in het Feijenoordsta- dion te Rotterdam wordt gespeeld, uitzenden. De reportage begint om 19.55 uur. Na afloop, ongeveer 21.45 uur volgt het journaal en weeroverzicht. Commentaar op de wedstrijd wordt verzorgd door Aad van Leeuwen. b In Wenen zijn zeven mannen tussen de 20 en 27 jaar gearres teerd, die er van verdacht worden een bewapende neo-nazistische or ganisatie, „Bond der patriotten" genaamd te hebben willen vormen. Dit is maandag door de Weense politie meegedeeld. Er waren enige lichte wapens en een hoeveelheid munitie gevonden. Er worden nog meer arrestaties verwacht. GESLAAGD SLOT VAN FINANCIËLE ACTIE „WIJ DOEN MEE" 1.850.000 gulden voor Israël AMSTERDAM, 27-4. De finan- cië leactie „Wij doen mee", die ver leden jaar ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de staat Is raël in Nederland is begonnen, heeft ongeveer 1.850.000 gulden op gebracht. Dit is vanavond tijdens de slui tingsavond door de voorzitter van het comité ,.Wij doen mee", dr. C. P. Gunning, medegedeeld. Het be drag werd als een oorkonde, ver vaardigd door mevrouw M. Hof- kar-Rüter, symbolisch overgedra gen aan de minister van Verkeer en Verbindingen van Israël, de heer Moshe Carmel. De actie „Wij doen mee" beoogde de Christenen van Nederland in de gelegenheid te stellen uitdrukking te geven aan hun verbondenheid met Israël cn aan hun gevoelens van sympathie voor en hun ver- trouwe in de jonge Joodse staat. Dit kon geschieden door in te schrijven op de „State of Israël Bonds", een ontwikkclingslening waaruit de staat Israël zijn grote opbouwwerken financiert. In Ne derland, dat het eerste land is waar buiten Joodse kringen een hulp actie voor de jonge staat werd op gezet, bestond grote belangstelling.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1