Op het gebied van het muntwezen waren nog vele oude geldstukken in omloop zonder kringen IjoodwiH Aan Beatrix-school te Zierikzee zullen twee lokalen worden aangebouwd Flessen inwrijven laten drogen afborstelen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 21 april 1959 No. issss Dependance in Weeshuis wordt t.z.t. opgeheven NIEUWE WANDBEKLEDINGSMATERIALEN PRESENTEREN ZICH IN VELE SOORTEN Kras-, stoot- en waterbestendig materiaal Op de deze week in „Concordia" gehouden vergadering van het al gemeen bestuur van de Beatrix- school, onder voorzitterschap van mr. F. Th. Dijckmeester, is mede gedeeld dat een urgentieverklaring is verkregen voor de bouw van twee lokalen aan de Beatrixschool aan de Grachtweg, zulks tot in richting van de imbecielenafdeling, die tot nu toe was gevestigd in het Burgerweeshuis. Gelet op de bouw plannen die het bestuur heeft voor de Beatrixschool, blijkt de toevoe ging van twee lokalen aan het be staande gebouw, het maximale wat thans bereikbaar is. „Lieve deugd, zie je niet, hoe scheel dat kind telkens kijkt? Zeg je daar niets van? Laat je haar maar gewoon haar gang gaan, zich zo mal aan te stellen?" vraagt de vriendin, die bij Jessie's moeder op bezoek is, wanneer het kind weer de tuin in gelopen is. „Ik weet het wel", antwoordt moeder rustig. „Maar waarom laat je het dan toe? Ze doet het erom; ze wil de aandacht trekken. Maar vandaag of morgen is ze écht scheel. Ik zou haar iedere keer een flinke tik ge ven, als ze zo gek doet". „Ik ben met haar naar de oog arts geweest", vertelt moeder op even rustige toon. „Ik maakte me er in het begin, toen ik het voort durend opmerkte, ongerust over en was bang, dat ze misschien een brilletje zou moeten dragen. Maar de dokter heeft me gerustgesteld. Er mankeert niets aan haar oogjes. Het komt wel meer voor bij kin deren, dat ze telkens scheel kijken; ze merken het zelf niet. De oog spieren zijn dan vermoeid en ver slappen. Maar ze groeien erover heen. als er maar geen aandacht aan geschonken wordt". „Geen aandacht aan geschonken wordt?" herhaalt de vriendin ver ontwaardigd. „Ik blijf erbij, dat h'et gewoon comedie is, aanstellerij, aandacht trekkerij. Ze wil de clown uithangen, interessant doen. Ze denkt de mensen ermee aan het laohen te maken en als het mijn kind was ,zou ik haar leren". Moeder is zo verstandig er niet verder op in te gaan Bij onge trouwde vriendinnen, die menen alles van kinderen af te weten, trek je toch altijd aan het kortste eind, net als bij de bekende stuur lui, die aan de wal staan. Toch had deze vriendin het hele maal bij het verkeerde eind. Zulke Begrotingen 1959 Bij behandeling van de exploita tiebegroting voor 1959, werd geïn formeerd naar het avondonderwijs. Het schoolhoofd, de heer Rozink, deelde mede, dat hierbij geen han- denarbeidlessen worden gegeven, hetgeen als een groot gemis wordt gevoeld. Er is daardoor sterk ver loop van leerlingen, vooral in de oudste groep. Er wordt nog wel ge legenheid gegeven thuis werk te ontvangen voor hen, die de school helemaal niet meer bezoeken (oud leerlingen). De exploitatiebegroting dingen komen bij kinderen wel de gelijk meermalen voor, zonder dat ze zich ervan bewust zijn en zeker zonder dat ze de bedoeling hebben, zich daarmee in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen. Bij Jessie is het het scheel kijken; bij andere kinderen kan het een trek ken met de mond of een andere vreemde zenuwtrekking of een ruk ken met de schouders zijn. Men noemt zo iets een „tic". Als het kind daarop voortdurend attent ge maakt wordt, bereikt men juist het tegenovergestelde. Als het kind steeds moet horen: „Laat dat. Doe niet zo gek", dan wordt het zich bewust van dingen, die zich on willekeurig voltrekken. Dan gaat het kind er zelf op letten en ont staat spanning. Vooral als de po gingen om het te laten, mislukken, waardoor nieuwe vermaningen op hem worden losgelaten. Het enige gevolg is, dat alles nog veel erger wordt. En zou men het kind er voor gaan slaan, dan bestaat er groot gevaar, dat hij er nooit meer af komt. De enige raad voor moeders, die der gelijke „vreemde gewoonten" bij hun kinderen opmerken, is dus: doe of u het niet ziet, al maakt het u aan het schrikken in het begin. De beste kans, die u uw kind kunt geven om er af te komen, is het te negéren. En wat anderen erover te zeggen hebben, of welke advie zen u gegeven worden, kan u koud laten Het gaat tenslotte om uw kind en zijn heil. Als bij ernstige gevallen de dokter geraadpleegd is en er niets aan kan veranderen, laat het dan maar rustig aan de tijd over. Zorg voor het innerlijk evenwicht van uw kind, dan hebt u een goede kans, dat alles zich herstelt en kunt u gerust zijn. MARCELLE. werd vastgesteld met een eindbe drag ad f 92.179,66. De kapitaalsbe groting sloot in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 7.769,75. De bouw van de twee nieuwe lokalen is vooral urgent door afloop van het contract met het Burgerweeshuis. Een spoedige realisering zal dan ook noodzake lijk zijn. Bij de rondvraag werd geatten deerd op het feit, dat de Beatrix school niet is opgenomen in de schooltandartsendienst, een onmis- sie waarop bij de schoolarts drw A. Schilstra zal worden gewezen. Het is wel zo dat een inventarisatie van gebitten thans bezig is. „Tjok, tjok", zei de motor van een auto, die door een evenwichtige chauffeur langs dc Schouwse we gen werd gereden. Een automotor moet ronken, gonzen zo men wil of desnoods knallen, maar als hij „tjok, tjok" zegt is er iets mis. De motor sputterde en bij onderzoek bleek dat er geen overmatige hoe veelheid benzine meer in de tank was. Evenwichtige chauffeur was op dergelijke situaties voorbereid. Hij dook in het auto-interieur en haalde een fles te voorschijn, spe ciaal bestemd om als redmiddel te dienen in dergelijke situaties. De fles met klapwater had echter al lange tijd in de auto gezelschap gehad van een andere (precies een dere) fles. In die fles zat thee, om dat de chauffeur een dorstig mens is. Er is niet veel intelligentie no dig om te begrijpen, welke fatale vergissing de chauffeur - misschien nerveus door het „tjok", „tjok" - heeft gemaakt. De thee verdween in de tank en de auto heeft toen heus nog wel eens gesputterd. De fles benzine deed nog wel dienst, maar het grote probleem was beide vloeistoffen gescheiden te houden. Als thee en benzine door elkaar gaan, is de aardigheid wel van het autorijden af. Er zijn nu humoris tische lieden, die beweren dat de auto van de evenwichtige chauf feur op thee rijdt. Onzin natuurlijk, maar als het zo was, het zou beter zijn dan dat een chauffeur boven zijn thee is. Dat komt ook voor en de gevolgen zijn dan heel wat naar- geestiger. Overigensoppassen met flessen in auto's, ja, dat is wel nodig. EILANDMAN. De wanden van onze woonruimte nemen zo'n voorname plaats in, dat het vanzelfsprekend is dat de mens, die zich prettig wil voelen in de beslotenheid van zijn woning, zich al vanaf de oertijd heeft be ijverd om de wanden te verfraaien. Van primitieve rotswandtekenin gen in holen en spelonken en de ge looide en met aardverven gekleurde dierenhuiden, kwam men tot pri mitief geweven wandkleding (oor sprong in het oude Babyion en door de Kruistochten naar het westen gebracht), vele eeuwen la ter tot de kunstige gobelins (pe riode Lodewijk XIV), schilderwerk - met schabionen beschilderd pa pier dat daarna op de wand werd geplakt - en tenslotte het behang selpapier zoals wij dit thans ken nen. Onbeperkte keuze De hedendaagse Nederlandse be hangselpapier-industrie biedt een vrijwel onbeperkte keuze van mo gelijkheden om het interieur op verantwoorde wijze te verfraaien met behangselpapier in vele kwa liteiten - de goedkope naturel soor ten, die niet lichtecht zijn, de brij- drukken, lichtechte en zelfs afwas- bare plastiek-behangsels - mooie dessins en moderne kleuren. Vele soorten wandbekleding Er hebben zich vele nieuwe wandbekledingssoorten gepresen teerd en tussen de vele soorten, die door de behangselpapierfabrikan ten in de handel worden gebracht, trof ons een tweetal. Daar is de Internationaal orgelconcours te Alkmaar HAARLEM, 23-4. De commissie internationaal orgelconcours heeft besloten het orgelconcours in 1960 in Alkmaar te doen houden, omdat het orgel in de Grote kerk het vol gend jaar wegens reparatie nog niet beschikbaar is. Het zaalcon cert en de internationale orgelaca demie zullen in 1960 in Haarlem worden gehouden. Het concours van 1959 is bepaald van 5 tot 11 juli. Wegens ziekte was prof. A. Heil ier uit Wenen niet in staat een werk voor orgel en orkest gereed te krijgen. In plaats daarvan zal op woensdag 8 juli in het Concert gebouw te Haarlem het concert voor orgel in orkest van tlr. Anthon van der Horst worden uitgevoerd. Piet Kee zal als solist medewer king verlenen. wandbekleding, waarvan de top laag bestaat uit gesiliconeerde kunsthars. Deze Balamur is kras- en stootbestendig en bestand tegen water, vet en oplossingen van zu ren en logen. Daardoor is deze wandbekleding, die practisch geen onderhoud vraagt, bij uitstek ge schikt voor keukens, badkamers, Ike niet vriendelijk genoeg tegen Herter WASHINGTON, 23-4. De „Wash ington Post" zegt in een hoofdar tikel dat president Eisenhower er slechts gedeeltelijk in geslaagd is de twijfels over de manier waarop hij Christian Herter behandelde, weg te nemen. Het blad noemt de woorden die hij tot Herter bij diens beëdiging (woensdag) sprak „gelegenheidswoorden", waarin slechts weinig lag van de harte lijkheid waarmee Eisenhower an dere hoge functionarissen heeft verwelkomd. De president zei bij de plechtig heid van woensdag tot Herter: „Zo als ge wel weet,, hoopten wij dat Foster tijdig -genoeg zou herstellen om zijn taak als minister van Bui tenlandse Zaken weer op zich te nemen. Ge weet ook dat hij en ik douchecellen, toiletten en kinder kamers. Ze is leverbaar in vele kleuren, mat en glanzend met te gelmotief, en wordt met een spe ciale lijm op elke muur die droog, vast en vlak is, bevestigd. Is de toplaag van polivinylchlo- ride (zegt u maar plastic) op een basis van veredeld papier, dan is dat Balacuir. Ze wordt gemaakt in een groot aantal kleuren en des sins, die ook wel zijn voorzien van schaduw- of metaaleffecten. Af- wasbaar met water en zeep, be stand tegen schadelijke stoffen en met een grote kras- en slijtweer- stand. het eens waren dat u de meest ge schikte man was om die taak over te nemen. God zegene u en ik weet dat het gehele volk van de Ver enigde Staten u succes toewenst". Herter antwoordde; „Ik ben u erg dankbaar voor het vertrouwen dat u en mr. Dulles in mij hebt betoond", waarop de president hem verzekerde: „U weet dat u dat hebt". ROTTERDAM. De tournee van het Rotterdams Philharmonisch Orkest van 8 tot en met 19 mei a.s. naar Italië is thans definitief ge regeld. ALKMAAR. Woensdagavond is in het ziekenhuis te Alkmaar over leden de 76-jarige H. de Vries, die door een bromfiets was overreden en daarbij een schedelbasisfractuur had opgelopen. Ingezonden mededeling l£ O 'ie'Ft <*,rect teSen etensvlekken, vet, l\ Cm 1 teer» smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 LAHNEMANN L»r«n (N.H.) Postbui 18 Imp. v. Pol/color-K2r-Placentubex-Mjrgret Astor-Mouson-Blendax Zierikzee, begin 19e eeuw Tuin met optrekje ideaal voor de burger XXVI Op het gebied van het muntwezen had men destijds nog vele oude geldstukken in omloop en ofschoon met 1 januari 1817 alle berekeningen in officiële stukken, uitgaande van of bestemd voor rijks-, ge westelijke- en plaatselijke besturen moesten gesteld worden in Nederlandse guldens en centen, waren er nog tientallen jaren nodig om én oude munten én oude benamingen te doen verdwijnen. Een tachtig jaar geleden kon men nog verschillende bejaarde mensen horen spreken van vier duiten, vijf groten, een schelling, een dertientje enz. Kadastrale opmeting Iets nieuws voor onze over-over-grootouders was in 1822 in deze stad de kadastrale opmeting, die hier op maandag 17 juni een aanvang nam, nadat op 23 april tevoren de grensbepaling der gemeente had plaats gehad. Op een vraag der landmeters aan het stedelijk bestuur aan wie de stoepen voor de huizen behoorden, werd geantwoord, dat die toekwamen aan de eigenaars der gebouwen, die ze ook onderhielden. De verdeling van het grondgebied der gemeente in zes kadastrale secties werd op 28 juni 1822 vastge steld, waarbij de bebouwde kom en het Poortam bacht in vier delen werd onderscheiden. Buitenplaatsen Het grondgebied buiten de stadsmuren bevatte in de beschreven tijd één buitenplaats, „Ypenhove" en het buitentje „Ruimzigt" aan de Grachtweg. „Ypen hove", in het begin der 18e eeuw aangelegd, behoor de sedert 1814 aan mr. Eliza Adriaan van Dongen, die het geruime tijd bewoond heeft, alvorens hij de gemeente verliet. In 1834 liet hij het daarop staande herenhuis, koetshuis; stalling enz. slopen, maar liet de plantages, bekend als: ,.Het bos van Ypenhoven" in stand, daar eerst in het begin van 1874 dit hout gewas gerooid werd. Voor de Zierikzeeënaars is dat een bepaald gemis geweest, want het bos was als 't ware publiek domein geworden, waaraan velen des tijds genoegen hebben beleefd. Het buitentje „Ruim zigt" behoorde van 1804 tot 1831 aan mr. Bonifacius Mogge Pous, na wiens overlijden het tot 1882 in bezit bleef der familie Cau. Ook trof men in en buiten de muren der stad destijds nog enige zomerhuizen, ple- ziertuintjes en optrekjes aan. Ook vond men er een enkel zomerhuis, dat toebehoorde aan de logement houder van Oppen, die er in het aangename jaargetij menig uur met zijn logeergasten ging doorbrengen. Tuin met optrekje Voor menig eerzaam burger was oudtijds het bezit van een dergelijke tuin met optrekje een ideaal. Des zomers na de middag trok de vrouw des huizes reeds daarheen en na het sluiten van de winkel of werk plaats volgde ook de echtgenoot, om in rustige rust daar de avond door te brengen. En gewoonlijk ver lichtte rêeds de maan het geboomte als de echtelie den naar de stad terugkeerden, nadat het wijnkel dertje in de koepel even was aangesproken. Er is wel eens beweerd dat in die dagen menig tuintje een gaarne gezochte wijkplaats was voor Wijntje en Trijntje. Geruime tijd heeft de vergade ring besteed aan de verkiezing van een nieuw bestuur, dat uit zeven leden bestaat. Na herhaalde stem mingen kwamen de volgende geko zenen uit de bus, t.w. de heren mr. F .Th. Dijckmeester, A. II. Vermeu len, A .A. van Eeten, N. A. van Wijk, M. C. Verheijen, L. J. van Leeuwen, terwijl in de vakature Bolkenbaas werd voorzien door verkiezing van mevr. Lysen-Bee- rends. De functies werden als volgt verdeeld: mr. F. Th. Dijckmeester (voorzitter), A. II. Vermeulen (secr— penningmeester), A. A. van Eeten (plv. secr.-penningm.) en de overi gen leden. Het huishoudelijk reglement voor algemeen- en dagelijks bestuur werd vastgesteld. Gebakken stembiljet MAASTRICHT. De heer H. Hoen heeft woensdagavond in de Maastrichtse gemeen teraad onder hilariteit ont huld dat bij de onlangs ge houden Txveede Kamerver kiezingen in een der Maas trichtse stembureaux in een stembus een portie patates frites met een hoeveelheid kxoalijk riekende piccalilly was aangetroffen. Deze on gewone stembusinhoud acht te de spreker echter geen aanduiding (met propagan distische strekking) voor een politieke partij. Het moet in de bus zijn gestopt voordat de stembus bij het bureau was afgeleverd. Ingezonden mededeling BI N N ENVERI NGBED SCHUIMRUBBERBED Pleidooi voor hulp aan minder ontwikkelde gebieden Suggestie van dr. Paul R(jkens WASHINGTON, 23-4. Ter gele genheid van de bijeenkomst van de Internationale Kamer van Koop handel, hebben gisteren zowel een Duitse industrieel als de vroegere president van de Unilever, dr. Paul Rij kens, aangedrongen op grotere particuliere investeringen in eco nomisch achter gebleven gebieden. Dr. Paul Rij kens meende dat men het de kleine en middelgrote onder nemingen niet kan verwijten als zij trachten dichter bij huis geld te verdienen, doch voor grote wereld- ondernemingen bestaat er zijns in ziens een .noblesse oblige" om eco nomisch minder ontwikkelde ge bieden te helpen Deze ondernemin gen hebben volgens dr. Rij kens een drievoudige plicht, zij moeten ka pitaal leveren, hun kennis en er varing ter beschikking stellen en ten derde samenwerken met plaat selijke economische organisaties en met werkgevers en werknemers. Verlangen naar zee KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND LEIDEN. Een felle brand heeft donderdagmorgen gewoed in de kombuis van de in Leiden liggende Groningse kustvaarder „Jengo". Twee van de opvarenden, de 18- jarige M. Hoven en zijn 26-jarige broer W. Hoven uit Sappemeer, konden zich in veiligheid stellen, maar de 17-jarige J. de Boer uit Workum kon niet meer uit de kom buis naar dek komen. DREUMEL. Nagenoeg de gehele bevolking van het Maas-en-Waalse dorpje Dreumel en velen daarbui ten hebben hun medeleven betuigd toen donderdag de slachtoffers vali het rampzalige ongeluk van zondag te Wamel, ten grave werden ge dragen. In de parochiekerk stonden de lichamen van de kinderen om en het stoffelijk omhulsel van de heer Van de Berg voor het priesterkoor opgebaard. Een schat van bloemen bracht een stille hulde voor deze slachtoffers. UTRECHT. Jhr. C. J. A. de Ra- nitz, burgemeester van Utrecht, heeft van de districtscommissaris van Paramaribo, mr. F. J. H. Ra- rend, namens de Surinaamse rege ring de uitnodiging ontvangen met zijn echtgenote de toernee van de Utrechtse beroeps voetbalclub „Elinkwijk" door Suriname in juli aanstaande mee te maken. De bur gemeester heeft deze uitnodiging in principe aanvaard. WIJ OUDERS «aRSC8cK»C8<£c8C8<3< „Tics" bij kinderen zijn geen ongewoon verschijnsel ALKMAAR, 23-4. Vannacht heb ben twee Alkmaarse politie-agen- ten in de binnenstad de 14-jarige Duitse knaap Henning Fricken aan gehouden. Hij was afkomstig uit het Duitse grensplaatsje Erkelens en zijn verlangen naar zee was zo machtig geworden, dat hij gister middag liftend in Castricum aan kwam, waar hij een duik in het koude zeewater nam. Aangezien de jongen geen geld had voor logies, zwierf hij wat rond tot hij in Alk maar terecht kwam. Vanmorgen zal hij op transport worden ge steld naar zijn woonplaats. Biografie van Gandhi voor H.M. de Koningin 's-GRAVENHAGE, 23-4. Heden- ochtend heeft Hare Majesteit de Koningin in het paleis „Huis ten Bosch" ontvangen de ambassadeur van India, de heer John A. Thivy. Namens de regering van India heeft de ambassadeur aan Hare Majesteit de uit acht delen bestaan de biografie van Ghandi aangebo den, die werd geschreven door de Indische auteur Shri D. G. Ten- dulkar. De biografie van Ghandi, getiteld „Mahatma' (Life of Mohandas Ka- ramohand Ghandi), 'bevat om. eni ge van de belangrijkste toespraken van Ghandi en een 1000-tal zeld zame illustraties en documenten. NIJMEGEN. De actie ,,'t Witte Huuske", die onder het personeel van de Nederlandse Spoorwegen is gevoerd om twee door kinderver lamming getroffen kinderen te Op- heusden aan een licht en vrolijk huisje te helpen, nadert een suc cesvol einde. Het personeel heeft f 15.000,bijeengebracht, architect O. van Asten te Vlaardingen heeft gratis een huisje ontworpen en het aannemingsbedrijf Kegelaars te Opheusden zal het huisje op bil lijke wijze bouwen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5