H.M. Koningin Juliana bracht bezoek aan (jubilerende) Keukenhof DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 24 APRIL 1957 No. 18553 115e jaargang ZHRlIHffiMJIElNIKUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 DE RAMP IN URUGUAY Ned. Rode Kruis opent voor hulpverlening girorekening 777 Overstromingen door aeht-en-dertig dagen regen Hoogtepunt van LISSE, 23-4. Het prachtige weer heeft het zorgvuldig uitgestippelde plan van het bestuur van de jubi lerende keukenhof voor het be zoek van Hare Majesteit de konin gin in de war geschopt. De thee zou worden gebruikt in het pavil joen, waar enkele Nederlandse in dustrieën van kunstvoorwerpen hun produkten tentoonstellen, maar Hare Majesteit prefereerde het bij dat paviljoen gelegen terras. Zy liet daar de architect van deze ten toonstelling, de heer W. van der Lee, aan zich voorstellen. Deze ver telde haar van zyn ideeën en plan nen over en voor de Keukenhof en kon haar meteen verschillende ver schijnselen in haar tuin en bij haar heesters verklaren. Het bezoek van de koningin aan deze tentoonstelling, waarvan dit jaar het tienjarig bestaan gevierd wordt, was volgens de waarnemend voorzitter, de heer Th. R. de Vroo- men. het hoogtepunt van deze lus trumviering. De heer Vroomen me moreerde in zijn speech het over lijden van de voorzitter, de heer Th. M. H. van Waveren, die kort voor zijn overlijden het bericht vernam dat de koningin de ten toonstelling weer zou bezoeken. Dit heeft hem grote vreugde geschon ken. De bestuursleden van de Keu kenhof hebben na zijn overlijden besloten het werk in zijn geest voort te zetten. De traditionele provinciedag van de Keukenhof heeft men dit jaar vervangen door een Nederland-dag, die door de aanwezigheid van de koningin werd opgeluisterd. Provinciale vlaggen Na de aankomst van de koningin hesen, op het „Koningsplein" in het de lustrumviering smalle bos, vertegenwoordigers van alle provincies in plaatselijke kle derdrachten hun provinciale vlag gen. Daarna werd, terwijl de Ko ninklijke militaire kapel onder lei ding van R. van Yperen het Wil helmus speelde, de nationale drie kleur gehesen. Voordien was aan Hare Majesteit door Joyce Tege laar een boeket bloemen aangebo den, bestaande uit de parkiet fan tasie. Voor de plechtigheid waren de bestuurleden van de Keukenhof voorgesteld aan Hare Majesteit, die zich daarna onderhield met haar commissarissen van de provincies Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Utrecht en Noord-Holland. De commissaris van de koningin in de provincie Zeeland was wegens ziekte verhin derd. Churchill gaat bij Eisenhower logeren LONDEN, 23-4. Donderdagavond is te Londen medegedeeld' dat sir Winston Churchill vier mei a.s. per vliegtuig uit Londen naar de Ver enigde Staten zal vertrekken, waar hij drie dagen op het Witte Huis de gast zal zijn van president Eisen hower. Daarna zal sir Winston drie dagen op de Britse ambassade te Washington verblijven, om tien mei de terugreis naar Londen te aan vaarden. Churchill zal door zijn particu liere secretaris, Montague Brown, worden vergezeld. Mevrouw Chur chill zal de reis niet meemaken. De laatste ontmoeting tussen Eisenhower en Churchill vond in juni 1954 plaats. Churchill, die des tijds Brits premier was, heeft toen te Washington met Eisenhower be raadslaagd. Syrisch-Jordaans grensincident DAMASCUS, 23-4, Een woord- voerder van het Syrische leger heeft donderdagavond medegedeeld dat een Jordaanse grenseenheid, waaronder zich negentien pantser wagens bevonden, de Zuidsyrische grens heeft geschonden. Volgens de woordvoerder vielen de Jordaniërs het dorp Garian aan. Er werden gedurende verscheidene uren scho ten gewisseld, waarbij een Syrische politieman werd gedood en vier dorpelingen gewond. De Jordaanse grenseenheid trok terug, toen eenheden van het Sy rische leger ter plaatse waren aan gekomen, aldus de Syrische leger- woordvoerder. AMSTERDAM. Vanwege de grote belangstelling met name van de scholen is de tentoonstelling „In het kielzog van Hudson" in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam verlengd tot en met zondag 24 mei a.s. 's-GRAVENHAGE, 23-4. Acht- en-dertig dagen aan één stuk is regen gevallen in Uruguay. Een straffe zuidenwind en springvloed op de Atlantische Oceaan verhin derden dat het water een uitweg naar zee vond. Tienduizenden men sen moesten haastig geëvacueerd worden uit de bedreigde en uit reeds ondergelopen gebieden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft de speciaal voor hulpverlening bij rampen gereserveerde giroreke ning nummer 7 7 7 weer geopend, in de verwachting, dat het Neder landse publiek, dat de ellende die een watersnood brengt kent, zal bijdragen de nood van de slacht offers van de ramp in Uruguay te lenigen. Het water steeg op sommige punten in Uruguay zó hoog., dat bv. de 88 meter hoge stuwdam van Rincon Del Bonete, overstroomd werd. Om de grootste elektrische centrale van Uruguay te sparen, moesten dijken worden doorgesto ken. Dientengevolge is Paso de Los Toros ondergelopen. De 10.000 in woners van deze stad werden ge- evacueerd. De 50.000 inwoners van Mercedes, op 230 km van deze cen trale, worden op het ogenblik ook bedreigd. Er moeten voorbereidin gen getroffen worden ook deze mensen naar veiliger streken te brengen. Van verscheidene landen is reeds hulp gezonden. De Verenigde Sta ten zonden voor een waarde van '300.000 dollar aan kleding en medi camenten. Frankrijk zond antibio tica en ook Duitsland en Engeland zonden geneesmiddelen. Bij een ramp van dergelijke omvang is het voorkomen van een epidemie eerste vereiste. Radio-amateurs proberen de ver bindingen te herstellen, die door het uitvallen van de telefoon ver broken werden. Nederlandse wandelde in Israël JERUZALEM, 23-4. Mevrouw Ma- ria Klaver uit Velsen heeft vorige week namens de burgemeester van deze plaats, mr. M. M. Kwint, de burgemeester van Jeruzalem, Ger- shon Agron, een van het wapen van Velsen voorzien porseleinen schaal aangeboden. De 52-jarige mevrouw Klaver, een veteraan van de vierdaagse, heeft in Israel aan een mars van 120 km met jon gere vrouwen meegedaan ofschoon voor deelneemsters van haar leef tijd een mars van 60 km was uit gezet. Overal langs de route werd zij met uitroepen als „Leve Hol land" begroet. Zij hield bij haar marsgenoten de moed er in en gaf welkom advies voor het voorko men van blaren. Bij de eindstreep in Jeruzalem kwam zij aan het hoofd van haar groep en een trom mel slaande binnen. Eindeloze gevangenis oorlog te Manilla MANILLA, 24-4. Al meer dan een jaar woedt in de overvolle Phi- lippijnse staatsgevangenis van Muntinlupa nabij Manilla een ware oorlog onder twee groepen gevan genen. Tot nu toe zijn de autori teiten niet bij machte geweest de strijd, die reeds vele doden heeft geëist, tot staan te brengen. De beide kampen bevechten el kaar vaak bijna onder de ogen van de bewakers, met stille en dodelij ke strijdmiddelen als roestige naal den en priemen uit conservenblilc- jes gemaakt. Eind maart nog werd de leider van een der benden ver moord en dit gebeurde zo in het verborgen dat niet een der 190 be wakers - die overigens 8000 mis dadigers moeten bewaken in een gebouw dat voor 2500 man bestemd was - er iets van merkte voordat de gevangenen besloten het hun te vertellen. De dag daarop eiste de wraak van de tegenpartij drie do den en op de derde dag hadden wraak en weerwraak reeds vijf doden en vier ernstig gewonden veroorzaakt. De „oorlog" dateert van februari 1958 toen na enkele moorden binnen de gevangenismu ren 23 gevangenen de dood vonden in een opstand van twee dagen. Het is nog niet bekend, welke schade de veestapel, de belang rijkste bron van inkomsten van het volk, heeft geleden. De Nederlandse regering schonk reeds f 10.000, Dulles adviseur van Eisenhower WASHINGTON, 23-4. President Eisenhower heeft donderdag offi cieel bekend gemaakt dat de oud minister van buitenlandse zaken Dulles is benoemd tot zijn speciale adviseur voor buitenlandse zaken. Het wereldgezin van Josephine Baker Arm Indiaantje geadopteerd CARACAS, 23-4. Josephine Baker is met haar tiende pleegkind van haar „wereld"-gezin in Caracas aangekomen: het is het twaalf maanden oude Indiaantje Mara Fernandez Eplayu van de Guajira- stam. „Deze stam leeft in een hel op aarde. Mara en zijn moeder leef den in de diepste ellende. Er is geen plantegroei en geen water. De men sen lijden aan huid en maagziekten en hebben honger. Mara heeft ra chitis, uitslag en een opgezette maag Als hij voedsel krijgt, beeft hij en grijpt hij ernaar". Bij Uyar- pana waar Mara vandaan komt, sterven kinderen van de honger", zo zei Josephine. De ouders van het kind „teken den" met vingerafdrukken een ver klaring waarin zij toestemming voor de adoptie gaven. Josephine liet het kind in Caracas inschrijven en dopen. Vrijdagavond vliegt zij met haar Indiaantje via Amster dam naar Parijs. Vreemde koop De Amerikaanse miljonair Roy Shetler heeft van de stad Londen een urinoir ge kocht, dat in de wijk Soho op de hoek van een straat stond. Shetler wil het bouwwerkje als „attractie voor toeristen" laten neerzetten in zijn ge boorteplaats Virginia City in de staat Nevada. Welk be drag er met de transactie ge moeid was, is niet bekend. Wereldvrijgezellendag 's-GRAVENHAGE, 23-4. De jaar lijkse bijeenkomst, die de Neder landse vrijgezellenbond op de we reldvrijgezellendag organiseert, zal dit jaar op 7 mei (Hemelvaartsdag) in het Kurhaus worden gehouden. Sprekers buiten en in de bond bren gen op die dag de wensen van de vrijgezellen naar voren. Een van de vurigste wensen is zeker wel de af schaffing van de vrijgezellenbelas ting, zo blijkt uit de aankondiging van de bond. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's i Beleefdheid kost niets en i koopt alles. i In verband met Koninginnedag zal de ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE op donderdag 30 april NIET verschijnen doch WEL op woensdag 29 april. Advertentiën voor dit nummer moeten uiterlijk dinsdag 28 april, des voormiddags half 12 in ons bezit zijn. De directeur. Nieuwe tegenslag voor kabinetsformateur 's-GRAVENHAGE, 23-4. De for mateur, prof. de Quay, heeft van middag te 17.00 uur mr. A. C. W. Beerman, voorzitter van de Chr. Historische raadsfractie te Rotter dam ontvangen. Deze heeft voor de hem aangeboden ministerspor tefeuille bedankt. Vanavond heeft de formateur een onderhoud ge had met de heer A. W. Biewenga, lid van de tweede kamer voor de Anti-Revolutionaire partij. Nationale herdenking militaire gevallenen 's-GRAVENHAGE, 23-4. In over- leg met de minister voor Defensie, zal onder auspiciën van het Comité nationale herdenking militaire ge vallenen, op zaterdag 9 mei bij het Nationaal monument op de Dam te Amsterdam een nationale herden king worden gehouden ter nage dachtenis aan alle militairen van het voormalig K.N.I.L., de Kon. Marine, de Kon. Landmacht en de Kon. Luchtmacht, die sinds 10 mei 1940 in Nederland, Indonesië, Korea of elders ter wereld zijn gevallen. Militaire parades op 30 april In de volgende garnizoenen zal een parade of défilé worden gehou den: Arnhem, Bergen op Zoom, Breda, Eindhoven, Harderwijk, 's-Hertogenbosch, Leiden, Maas tricht, Nijmegen, Roosendaal, Weert en Utrecht. Op enkele plaatsen zullen onderdelen van land-, zee- en luchtmacht gezamenlijk aan het défilé deelnemen. In Arnhem wordt een parade met défilé gehouden, waaraan 2000 man en 95 voertuigen zullen deelnemen. De deelnemende troepen worden voorafgegaan door een tamboer korps geformeerd uit de tamboer korpsen van het garderegiment Grenadiers, het garderegiment Fu seliers Prinses Irene, het 14e batal jon Menno Van Coehoorn en het 15e bataljon stoottroepen. - -v Xm WBSM DALAI LAMA VOORLOPIG NIET VAN PLAN NAAR TIBET TERUG TE GAAN Vandaag eerste onderhoud met Nehroe Moessoorie, 23-4. De Dalai La ma, de „Godkoning" der Tibeta- nen, en premier Nehroe van India., zullen vrijdag voor het eerst se dert de aankomst van de Tibet aanse geestelijke leider een onder houd hebben. Men verwacht dat onder meer cje toekomst van de Dalai Lama ter sprake zal komen en dat Neh roe de mogelijkheden van een toe nadering tussen de Dalai Lama en dé Chinezen zal onderzoeken. De Chinese regering heeft de deur voor de terugkeer van de Tibet aanse leider opengelaten door te verklaren dat hij door anti-Chine- se elementen was ontvoerd, maar het is niet waarschijnlijk dat de Chinezen concessies zullen doen. Hernieuwing van de beloften aan gaande autonomie voor Tibet en de veiligheid van de Dalai Lama lijkt de enige tegemoetkoming der Chinezen. De Dalai Lama heeft van zijn kant te kennen gegeven voorlopig niet van plan te zijn terug te keren. Tibetanen in India zeggen, dat in dien de Dalai Lama terugkeert, de Chinezen hem waarschijnlijk naar Peking zullen overbrengen en uit zijn naam besluiten zouden uit vaardigen die de Tibetanen moei lijk zouden kunnen negeren. Gebral op langspeelplaat BONN. 23-4. In west-Duitsland is voor 28 mark een langspeelplaat van Hitier te koop. De hoes is voor zien van een „historische foto". Het socialistische parlementslid Ritzel is van plan de minister van binnenlandse zaken te vragen wat hij denkt te doen om aan deze „be lediging van de democratie" een einde te maken. Peking meldt successen Communistisch-Chinese troepen hebben „geweldige overwinningen" behaald op Tibetaanse opstande lingen in het gebied van Loka, ten zuidoosten van Lhasa, aldus heeft het communistische persbureau „Nieuw China" donderdag uit Lhasa gemeld. Na de opstand in Lhasa en om geving geheel te hebben onder drukt, waren de troepen honderd vijftig kilometer verder getrokken naar Loka tussen de rivier de Tangpo en het Himalajagebergte, waar in één slag alle steunpunten van de opstandelingen in handen van de Chinezen vielen. Stormen woeden boven Chili SANTIAGO (Chili). In zuid en midden-Chili zijn tenminste acht personen om het leven gekomen bij stormen, die verscheidene da gen boven deze gebieden hebben gewoed, terwijl vele personen wor den vermist. De aangerichte scha de is groot. Voorts wordt gevreesd dat zeven Chilenen en negen Argentijnen het leven hebben verloren bij een tocht door het Andes-gebergte. Reddingsploegen hebben geen spoor van de vermisten kunnen vinden. In het berggebied van de Andes hebben militairen, die in de lucht door hefschroefvliegtuigen werden bijgestaan, groepen perso nen gered die van de buitenwe reld werden afgesneden, toen sterk gezwollen rivieren plotseling, als gevolg van dijkbreuk, buiten hun oevers traden. In het paleis Huis ten Bosch in. Den Haag waar hij door H.M. Koningin Juliana is ontvangen, heeft Z.E. John A. Thivy, ambassadeur van India in Nederland, donderdag aan H.M. de Koningin aangeboden, een uit acht delen bestaande biografie van Mahatma Ghandi, geschreven door Shri D. G. Tendoelkar. - De foto geeft hiervan, een beeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1