Rusland van het beschuldigt V.S.„Schending verbod tot herbewapening" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Aanleg delingsdijk doorSchouwen (3 kilometer) biedt spektakulair beeld DONDERDAG 23 APRIL 1959 No. 18552 115e jaargang mamsm&MxvmM ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Zware verdenking Er is zware verdenking gerezen, dat de vrouw door haar man om het leven is gebracht. Totnutoe heeft hij dit echter ontkend. Vol gens Belga heeft de man al eens een poging gedaan zijn vrouw te vergiftigen, waarvoor hij met de justitie in aanraking is geweest. Voorts is hij al eens veroordeeld wegens mishandeling van zijn schoonmoeder en wegens autodief stal. Het echtpaar leefde blijkbaar niet samen. De B. werkte als huis knecht bij een advocaat in ruste. De wereld in met step ASSEN, 23-4. De vierjarige Meine Pieter Zandbergen uit Appelscha was gisteren aan het zwerven geraakt. Te on geveer tien uur ging het ke reltje op stap met een vriendje. Per autoped gingen ze in de richting van Dren- te's hoofdstad, doch het vriendje vond het welletjes te Smilde. Meine Pieter ging evenwel dóór en bereikte, nog steeds per autoped, Assen, waar hij zwervende op straat werd aangetroffen. De politie ontfermde zich over hem en zocht toen uit, dat het ventje te Appelscha thuis hoorde, waar de inmid dels ernstig ongerust gewor den ouders woonden. Uit het feit dat het kereltje Fries sprak heeft men tenslotte zijn adres kunnen vinden. DEN HAAG, 23-4. Drie tanksche pen van de Nederlandse Ertstan- kermaatschappij in Den Haag, de Johannes Frans, de P. G. Thulin en de Jacob Verolme, zullen waar schijnlijk binnenkort worden on dergebracht bij een nog op te rich ten Liberiaanse dochteronderne ming van de maatschappij. Zij zou den dan de eerste Nederlandse schepen zijn die onder goedkope vlag gaan varen. De drie schepen, die alle ruim 18.700 ton meten, zijn enkele jaren geleden gebouwd bij Verolme Ver enigde Scheepswerven. Zij varen sinds vorig jaar in „bareboat char ter" voor de Canadian Foreign Steamshipcompany en vervoeren erts tussen Chili en de Verenigde Staten. Landaanwinning op de Wadden 's-GRAVENHAGE, 22-4. De re- gering heeft besloten, onder voor behoud van goedkeuring door de Staten-Generaal, van de in het hoofdstuk „onvoorzien" van de rijksbegroting uitgetrokken gelden, een bedrag van f 555.000 te bestem men voor de landaanwinningswer- ken op de Wadden De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, antwoordt dit op hem schriftelijk door het Tweede Ka merlid de heer Roemers gestelde vragen over de landaanwinning op de Wadden. RHENEN. Tijdens het uitgraven van de buitenverblijven van de oli fanten van Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg te Rhenen is dinsdag een gouden ring gevonden met als inscriptie „Jaap" en een datum. BROUWERSHAVEN. BU het vallen van de naam „Modderrivier" ia het alsof iets herleeft van de historie der Zuidafrikaanse Boerenoorlog, maar op Schouwen-Duiveland is het thans toch maar beter te denken aan Brouwershaven, of liever nog aan de - destijds zoveel omstreden - delingsdijk, die thans echter zichtbaar aan het groeien is. De uitvoering van dit enorme projekt heeft een ware revolutie ontketend in de strook Schouwen, waarin het dyktracé is „geplanned". Van Serooskerke tot Brouwershaven is het een en al bedrijvigheid en wie niet beter wist, zou geloven, dat de opwindende dagen van het dijkherstel zijn terug gekeerd. Niets echter is minder waar, de delingsdijk mag - wil het goed zijn - nimmer water tegen zich aan voelen klotsen. Het is een binnen dijk en hopelijk wordt het nooit anders, want dat zou voor het eiland een nieuwe catastrophe betekenen. Het is begrijpelijk dat een dijk- slang dwars door het eiland, hoewel niet op de plaats waar hij het grootst is, een respektafdwingend karwei betekent, dat - als de uit voering meezit - voltooid kan zijn in 1960. De dijk krijgt een lengte van ruim 8 kilometer en met de uitvoering is men thans feitelijk nog maar in het eerste stadium, al is dit wel het meest spektakulair. Perszuigers doen het werk Zowel aan de kant van Seroos kerke als van Brouwershaven zor gen enorme perszuigers voor de aanvoer van het benodigde zand. Wie thans Brouwershaven nadert van de Zierikzeese kant, ziet bij de villa „Mon Genie" het hele delings- dijkbedrijf in werking. De naam Modderrivier is hier niet over drachtelijk op te vatten. De zuiger haalt het zand uit het Brouwers- havense Gat en in een stadige wer veling van zand en water - dat het effekt geeft van „zuivere modder", wordt het voor het dijklichaam be nodigde materiaal in het dijktracé gespoten. Hier heeft zich een rivier gevormd van vier kilometer lengte, waarin de arbeiders - gelaarsd tot (Eigen foto). aan de heupen - kun kliederig werk verrichten. Opgepast dient te wor den, dat de kanten niet te zeer door de stroom worden aangevreten, want dat zou een ongewenste uit breiding van de zandstroom met zich meebrengen. Om dit te belet ten worden kribbetjes langs de boorden uitgezet. Vlak bij de spuit- mond kolkt en wervelt de rivier uiteraard het hardst en het is ook daar waar het werk zijn meest bi zar schouwspel oplevert. Bclangrjjk kunstwerk Vanzelfsprekend gaat men te Se rooskerke op dezelfde wijze te werk en zo groeien beide dijksdelen naar elkaar toe. Een belangrijk kunst werk is de duiker aangebracht in het hoofdwateringskanaal, waar door na aanleg van de dijk - toch een ongestoorde toevloeiing van het water naar de gemalen gewaar borgd is. Vergeleken met hetgeen in het recente verleden op Schou wen-Duiveland ten uitvoer werd gelegd, moet de uitvoering van de delingsdijk inderdaad tot de grote projekten worden gerekend, die - vooral aan de mond van „Modder rivier" - heel wat kijkers trekt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BRUSSEL, 22-4. Van luitenant Van Ooycn van de Rijkspolitie te Middelburg, die zich voor het on derzoek naar de Axelse moordzaak te Brussel bevindt, verneemt het A.N.P. dat het lijk van het slacht offer thans is geïdentificeerd en dat een verdachte is aangehouden. 1 Volgens berichten uit België i9 het slachtoffer de 39-jarige gehuw de Juliënne Schietse uit Gent. De gearresteerde verdachte is een ze kere B. uit Blaas veld, een plaatsje! tussen Mechelen en Antwerpen. De Belgische justitie is dus niet overgegaan tot een arrestatie in Gent, zoals aanvankelijk verwacht werd, omdat naar deze plaats de meeste sporen leiden. De Belg werd in de afgelopen nacht reeds aan een langdurig kruisverhoor onderworpen, doch heeft tot dusver nog niet bekend. Bij dit verhoor waren zowel auto riteiten van de Belgische als de Nederlandse justitie aanwezig. Het dorpje Blaasveld telt onge veer 3000 inwoners. In de woning van de verdachte is een intensieve huiszoeking ingesteld. Tot dusver zijn nog geen verdere mededelin gen bekend. De heer T. J. Twijnstra overleden 's-GRAVENHAGE, 22-4. Naar vernomen wordt is de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers, plaatsvervangend voorzitter van de Sociaal-Economische Raad en o.a. voorzitter van de commissie Ont wikkeling Nationale Economie van die raad overleden. In nota aan Washington MOSKOU, 22-4. Volgens het Rus sische persbureau „Tas" heeft de Sowjet-Unie in haar nota aan de V.S. meegedeeld, dat dc plannen om west-Duitsland, Griekenland, Turkye en andere NAVO-landen uit te rusten met kern- en raket wapens, „in strUd zyn met de be doelingen" voor een topconferentie. De V.S. worden beschuldigd van schending van het verbod tot her bewapening en militarisering van Duitsland door de voorbereidin gen voor een atoom-oorlog op Westduits grondgebied uit te brei den" en de Wcstduitse strijdkrach ten uit te rusten met kern- en ra ketwapens. Volgens de nota wordt daarmee gepoogd de komende besprekingen bij voorbaat schipbreuk te doen lijden. „Aan de vooravond van deze be sprekingen moeten de deelnemers afzien van iedere actie die de in ternationale toestand ingewikkel der zou kunnen maken en die het welslagen der conferentie zou kun nen verhinderen". De Sowjet-Unie protesteert tegen het verstrekken van atoomwapens aan west-Duitsland en „behoudt zich het recht voor de juiste con clusies te trekken voor haar hou ding ten aanzien van west-Duits land". Ver. Staten: propaganda WASHINGTON, 22-4. Het Ame rikaanse ministerie van Buiten- Daling Wcstduitse deviezenreserve FRANKFORT, 22-4. In de week tot 15 april is de Westduitse devie zenreserve, evenals in de beide voorafgaande weken, gedaald. Op 15 april bedroeg de reserve 23.155 miljoen D.M. tegen 23.616 miljoen D.M. op 8 april. De goudreserve bleef onveranderd op 11.126 mil joen D.M. landse Zaken heeft de Russische nota's aan de V.S. en west-Duits land „propaganda aan de voor avond van het westelijk overleg in Parijs" genoemd. Het verklaarde dat de Russische pogingen om een einde te maken aan de westelijke verdedigings maatregelen huichelachtig zijn, zo lang de Russische regering zelf in gebreke blijft bereidheid te tonen tot het aanvaarden van geïnspec teerde bewapening. Opgemerkt wordt dat de Rus sische leiders herhaaldelijk hebben verklaard, dat zij de doelmatigheid van hun strijdkrachten verhogen door hen uit te rusten met de mo dernste wapens, waaronder alle soorten projectielen. MYSTERIEUS BOMBARDEMENT VOOR DE NOORDDUITSE KUST BONN, 22-4. - Niet-geïdentifi ceerde vliegtuigen hebben dinsdag avond opschudding en schrik te weeggebracht in de naby Cux- haven gelegen kustdorpen Sahlen- burg en Duhncn, door naby de kust 45 bommen te werpen. Een woordvoerder van het West duitse ministerie van Defensie zei dat de bommen werden geworpen uit verscheidene hoogvliegende vliegtuigen. Deze toestellen be hoorden niet tot de Westduitse luchtmacht. Het hoofdkwartier van NOG STEEDS REGEN IN URUGUAY MONTEVIDEO, 23-4. Het blijft maar regenen in Uruguay. Door de aanhoudend neerplenzende water massa's is het niveau van de rivie ren, dat even een daling had ver toond, weer gestegen. Bij de stuw dam te Rincon del Bonete is de Rio Negro een ongekend woeste stroom geworden en de ontruimde stad Paso de Los Toros staat geheel blank. Als de stuwdam van Boneta de enorme druk van het meer niet langer houdt zal ook de plaats Mer cedes ontruimd moeten worden, waartoe "de inwoners zich gereed houden. De hulpvliegtuigen onder vinden van de stortregens veel hin der die het zicht tot nagenoeg nul hebben gereduceerd. DE MOORD TE AXEL Slachtoffer (Belgische) geïdentificeerd Verdachte aangehouden de tweede tactische luchtmacht te München-Gladbach had de woord voerder meegedeeld dat de bom men ook niet zijn geworpen door onder zijn commando staande vliegtuigen. De bommen kwamen ongeveer vijf kilometer ten noorden van het Knechtsand neer. Deze zandbank is tot 1957 een oefenterrein voor de bommenwerpers van de Britse luchtmacht geweest. De regering van de deelstaat Neder-Saksen ver klaarde de zandbank in hetzelfde jaar tot een natuurreservaat. Het is een broedplaats voor wilde ganzen. Voortzetting Algerijnse gemeenteraads verkiezingen ALGIERS, 22-4. Woensdag zijn de gemeenteraadsverkiezingen in Al- gerië voortgezet met een stemming in 104 dorpen en kleine steden. In de meeste kiesdistricten was de opkomst groot - omstreeks ze ventig tot tachtig procent der kies>- gerechtigden. In kleine gemeen schappen was vaak slechts één en kele kandidatenlijst ingediend. Kie zers die hier niet op wilden stem men, wierpen hun stembiljet zon der meer in de bus. In Algiers, waar zondag jl. is ge stemd, heeft de „Nieuwe Republi keinse Unie" (U.N.R.) van aanhan gers van president de Gaulle, zoals gemeld, veertien van de 75 gemeen teraadszetels veroverd. Leiders van deze partij verklaarden thans dat zij verwachtten met andere partij en te kunnen samengaan, voor het vormen van een coalitiebestuur. Nederlandse schepen onder goedkope vlag De foto links toont mevrouw Schietse uit de Rooseveltlaan in Gent, de moeder van de 39-jarige mevrouw Julienne Schietse uit Blaasveld bij Mechelen, wier verkoolde stoffelijke resten op 9 april door een postbode in de Catherinapolder bij Axel zijn gevonden. Mevrouw Schietse uit Gent heeft aan de kleding, welke op het lijk werd aangetroffen, haar dochter herkend. De man van het slachtoffer, Xavier de Backer, is gearresteerd op verdenking van de moord. - Rechts een portret van de vermoorde jonge vrouw. s-GRAVENHAGE. Op maandag 11 mei wordt in Dordrecht, in de Bentienkazerne, de jaarlijkse her denkingsbijeenkomst van het 28ste regiment infanterie gehouden. In de ochtenduren houdt het comité Oud Strijders 28 R.I. een korte al gemene vergadering, 's middags is er een herdenking bij het monu ment te Dubbeldam en wordt ge- défileerd langs de graven. Stijging jeugdcriminaliteit AMSTERDAM, 22-4. Inspecteur C. Verbiest van het in het hoofd bureau van politie te Amsterdam gevestigde adviesbureau ter voor koming van misdrijven heeft aan de hand van zeer recent cijferma teriaal een onrustbarende stijging 's-GRAVENHAGE, 22-4. Nadat de kabinetsformateur vanmiddag van Anti-Revolutionaire en Chr. Historische zyde was ingelicht om trent de reacties in die kringen op zijn suggesties tot oplossing van de moeiiykhedei, is hij vanavond in het bezit gekomen van de opvat tingen hieromtrent in K.V.P.- en V.V.D.-kringen. De formateur zal na bestudering van deze antwoorden zijn keuze uit de voorhanden megelykheden bepalen en dienovereenkomstig zijn formatiewerk voortzetten. van de jeugdcriminaliteit in de hoofdstad bekend gemaakt. In 1952 was de verhouding dat ruim 91 procent der aangehouden daders van misdrijven uit meerder jarigen bestond en iets minder dan 9 procent uit kinderen tot 18 jaar. In 1958 waren die cijfers heel an ders. Toen werden in totaal 7689 daders aangehouden, waarvan 5156 mannen, 814 vrouwen, 1519 jongens en 200 meisjes. In totaal steeg de jeugdcriminaliteit hiermee van 8,6 procent tot 22.35 procent. De heer Verbiest noemde dit onrustbarend, omdat deze cijfers nog niet eens het juiste beeld geven. In werke lijkheid is de stijging waarschijn lijk nog groter. Een nieuw groot projekt Brouwershaven heeft (tijdelijk) zijn „Modderrivier" (Van onze redakteur) Men moet willen wat men willen moet. De kabinetsformatie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1