STILLE GETUIGEN (Biologische) moeilijkheden met zuiveringsinstallatie te Serooskerke Discussies in de raad over Vleeskeuringsdienst De raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van de waarne mend burgemeester de heer J. Klompe. Naar aanleiding van het jaarver slag en het rapport van de vlees keuringsdienst deelde hij mede, dat het hoofd van dienst nog steeds de wenselijkheid naar voren brengt om over te gaan tot instelling van een vol-ambtelijke dienst. Wethouder A. J. Oosse (A.Rmerkte naar aanleiding hiervan op, dat in dit advies het hoofd van dienst zich zelf als hoofd van de volambtelijke dienst naar voren schuift, doch hij meent, dat, indien deze voorgestel de dienst er zou komen, het hele maal niet zeker is dat het tegen woordige hoofd benoemd zal wor den omdat er dan opnieuw een vrije keuze zal zijn. De voorzitter is het hiermee wel eens, doch hij merkt op, dat wan neer er overgegaan zou worden tot benoeming van een ander persoon dan het tegenwoordig hoofd, de dienst nog duurder zal worden dan zij reeds is, omdat dan ook nog wachtgeld betaald zou moeten wor den. De zuiveringsinstallatie Uit het onderzoekingsrapport van het Technisch Adviesbu reau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten over de rioolwaterzuiveringsinstalla tie blijkt, dat het biologische gedeelte van de installatie niet goed werkt, omdat het zoutge halte te hoog ligt. Dit zou een gevolg zijn van een lekkage in de riolering. Onderzocht zal worden hoe of dit euvel opge lost kan worden. In verband met de behandeling van het jaarverslag van de stich ting Schooltandverzorging merken de heer J. J. Kloet en C. de Rijke (beide P.v.d.A.) op, dat het onder zoek, naar gebleken is, niet erg nauwkeurig geschiedt. De voorzit ter zegt toe hiernaar bij de dienst te zullen informeren. Hierna werd op verzoek van de heer J. Prince alhier besloten aan hem te verkopen een perceel bouw grond, aan de Frederikstraat, ter grootte van 510 m2. voor de prijs van f 7 per m2. voor de bouw van een bungalow. Eveneens wordt besloten tot ver huur van een perceel bouwland ter grootte van 450 m2. voor de tijd van twee jaar aan de heer A. C. Smits alhier, ingaande 1 januari jl. voor de prijs van f 35, alsmede een per ceel bouwland ter grootte van 0.87.20 ha. gelegen aan de Dorps weg naast de rioolwaterzuiverings installatie, aan de heer C. J. Hart te Ellemeet voor de prijs van f 125 per gemet. Nieuwe legesverordening Overgegaan wordt hierna tot vaststelling van een nieuwe leges verordening voor deze gemeente, waarin nu ook is opgenomen de le gesheffing voor de afgifte van een zg .logeerjachtakte en waarmee te vens de mogelijkheid is geschapen om leges te heffen voor adviezen inzake bouwvergunningen, uitge bracht door welstandscommissies. Goedkeuring wordt gehecht aan een wijziging van de begroting 1958 van het burgerlijk armbestuur als mede aan de begroting 1959 van deze instelling. Gunstig werd beschikt op het zoek van de vereniging van bur gemeesters en secretarissen op Schouwen-Duiveland tot verho ging van het subsidie van Vz tot 2 cent per inwoner, alsmede op het verzoek tot toekenning van een aanvullende bijdrage van 9 cent per inwoner in de kosten van de aan d,e gemeente Amsterdam ge schonken monumentale bank. Vastgesteld werden vervolgens de tarieven voor het gebruik van het dorpshuis. Het tarief zal in de zomer goedkoper zijn dan in dé wintermaanden. Er bestaat tevens gelegenheid het dorpshuis te huren bij abonnement. Besloten werd om SPORT Juniorencompetitie Brouwershaven I-Burgh I 1-3 In een aardige strijd, waarbij de zeer harde wind veel afbreuk deed aan het spel heeft Burgh de puntjes mee naar huis genomen. Reeds in de 4e minuut neemt Brouw voor de wind de leiding door een schot van Kees de Moor (1-0). De vreug de is van korte duur, want één mi nuut later maakt Rijnberg gelijk (1-1). Een schot van v. d. Graaf scheert de deklat. Na rust een ster ker aanvallend Burgh, waarbij vooral van Dienst veel voor Brouw redt. Na een kwartier zet v. d. Graaf scherp voor waaruit van Be- veren weet te scoren (1-2). Tien minuten later weet Dijkman de eindstand op 1-3 te brengen. het stormvloedmonument te plaat sen tegenover de ingang van het dorpshuis. Vastgesteld werd de gemeente begroting 1959. De gewone dienst moest sluitend worden gemaakt met een bijdrage van de kapitaal- dienst van f 5000 i.v. m. hogere uitgaven door een subsidie aan het burgerlijk armbestuur. De heer C. de Rijke (P.v.d.A.) informeerde hierna naar de uitgaven m.b.t. de dekking van exploitatietekorten van het rusthuis te Haamstede. De raad besloot vervolgens tot de bouw van een gemeentelijke berg plaats op het perceel naast het dorpshuis. De voorzitter deelde hierop mee dat goedkeuring is verkregen tot herstel van de na- schade aan de woningwetwonin gen aan de Dijkweg, doch dat het dan noodzakelijk is dat de bewo ners deze percelen voor ongeveer twee maanden zullen moeten ont ruimen. De tijdelijke huisvesting zal dan een probleem worden, doch getracht zal worden hiervoor een oplossing te vinden. HAAMSTEDE/BURGH Jaarvergadering A.N.A.B. Vrijdagavond hield de afd. Burgh -Haamstede van de A.N.A.B. in ho tel „Het wapen van Burgh" een vrij goed bezochte jaarvergadering. De voorzitter, de heer D. Dijkgraaf, riep in zijn openingswoord een har telijk welkom toe aan de spreker van deze avond, de districtsbestuur der de heer J. I. Lukaart. Het boekjaar sloot met een klein batig saldo. Namens de controle commissie adviseerde de heer L. Glerum tot goedkeuring. Hiei-na hield de heer Lukaart een inleiding over het actieprogramma van de bond: „Nieuwe tijden, nieu we taken", welke een zestiental punten omvat. Ogenschijnlijk heb ben de landarbeiders de gelijkstel ling bereikt, maar wanneer men de zaak aandachtiger bekijkt, dan zijn er nog wel een aantal wensen, die nog gerealiseerd moeten en kunnen worden. Aansluitend hierop deed het spreker genoegen een aantal leden het zilveren ere-insigne op de borst te spelden, en hen namens het hoofdbestuur te huldigen voor het feit dat zij reeds meer dan 25 jaar de bond waren trouw geble ven. De volgende leden ontvingen het ere-metaal: K. v. d. Bijl, M. J. A. v. d. Bijl, Joh. Zoeter, L. Gle rum, A. Hogenstein en C. J. Verton. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek dat het ledental der af deling, dat in 1958 terugliep tot 95, nu reeds tot 102 leden is opgevoerd. De aftredende bestuursleden, de heren M. C. Visser, J. Tuinman en J. v. d. Graaf zagen zich bij de be stuursverkiezing wederom gekozen. Na de rondvraag bracht de voor zitter namens de afd. de felicitaties over aan de jubilarissen, tevens bracht hij t dank aan de bode, de heer Kr. Bakker, voor het vele werk dat hij in het belang van de bond heeft verricht in het afgelo pen jaar. BRUINISSE Verlceersexamen lagere scholen Door de rijkspolitie te Bruinisse werd deze week verkeersexamen afgenomen van de leerlingen der hoogste klassen van de beide le gere scholen. Van de openbore la gere school namen 35 leerlingen aan het examen deel, van wie er 27 slaagden, terwijl er 1 ziek was en aan het praktisch gedeelte zodoen de niet kon deelnemen. Van de christelijke school namen 22 leer lingen aan het examen deel, hier van slaagden er 11 en 2 waren ziek. De namen der geslaagden, die een diploma ontvingen, zijn: O.L.-school: Janny Bal, Rens Bal, Bram van den Berg, Lineke van den Berge, Nellie Braber, Betsie van Duivendijk, Ineke Geluk, Jan de Graaff, Leen van der Have, Cor Hoek, Bart Jonker, Daan Jumelet, Ineke Jumelet, Leen de Keizer, Tineke Kik, Marietje de Koning, Riet de Koning, Janny Okkerse, Too Okkerse, Leen Okkerse, Wim Otte, Rinus van den Ouden, Engel de Ronde, Tony Scout, Hans de Vogel, Wim van der Weele en Ma rijke van der Werf. Chr. School: Hans van den Berge, Rina Both, Laurien van der Have, Henk Jonker, Drieneke Jumelet, Jan de Ronde, Marien de Ronde, Jac. Stfeketee, Leen de Waal, He- leen van der Weele en Rinus Wil- lemse. Een leerlinge, Nellie Braber van de o.l -school, maakte zowel in het theoretisch als in het praktisch ge deelte geen enkele fout. Op 17 mei zal een Christusbeeld van 119 meter hoog, op een heuvel top bij de haven van Lissabon, in gewijd worden. Het beeld is door de beeldhouwer Francisco Franco gemaakt naar het voorbeeld van het Christusbeeld van Corcovado aan de baai van Rio de Janeiro. Het is in witte steen uitgevoerd. Het gelaat van het beeld is 28 me ter hoog, het betonnen voetstuk 91 meter. Het geld er voor is door een nationale inzameling bijeen ge bracht. AGENDA Heden (dinsdag) Zierikzee: Huis van Nassau (boven zaal) 8 uur, algem. ledenvergade ring Zierikzeese Oranjevereni ging. Brouwershaven: Jeugdgebouw, 8 uur, Plattelands vrouwenbond. Morgen (woensdag) Zierikzee: Concordia, 2 30 en 8 uur, modeshow. Renesse: Dorpshuis, 2.30 uur, mu- ziekmiddag^Ned. Ver. van Huis vrouwen. Nieuwerkerk: Ned. Herv. kerk, 7 uur, overdracht kerkgebouw. v W1 v Gevonden by stoffelijke resten van jonge vrouw le Axel Foto links: het kleine klokje met nikkelen om. lüsting. Links onder, een merkje, dat binnen in de achter zijde van het klokje is aangebracht door een horlogemaker. Rechts boven: de penny, welke vermoedelijk als broche gedragen is (1). De veiligheidsspeld met de twee scapulieren welke was gebruikt voor het dichtspelden van het zakdoekje, waarin de bankbiljetten waren ge- fljLij: vouwen (2). Het kettink je met hangertje (3). Een scapulier, welke even eens aan dit kettinkje heeft gehangen (4). De ring met grote steen, Hl. waarin een bloemmotief <5>- Rechts onder: de zwarte damesschoen met qu.ee- nie-hak, welke is aange- v troffen aan de rechter- voet van het halfver koolde stoffelijke over- schot. Ledenvergadering Groene Kruis-afdeling Renesse, Noordwelle en Serooskerke Belangstelling der leden beneden de maat In café Geluk Serooskerke werd afgelopen week de algemene leden vergadering gehouden van de ver eniging „Het Groene Kruis van Renesse, Noordwelle en Seroos kerke" onder voorzitterschap van de heer J. M. de Nooijer. De vergadering werd slechts be zocht door negen leden. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mee, dat de vergadering in feite te laat werd gehouden, docb dat dit zijn oorzaak vond in de ziekte van de secretaris-penning meester. Hij wenste daarna de se cretaris-penningmeester, de heer G. A. Haringman, geluk met diens herstel. Spr. deelde vervolgens mee, dat het dagelijks bestuur der vereni ging een bespreking heeft gevoerd met vertegenwoordigers van het hoofdbestuur van de algemene ver eniging „Het Groene Kruis" en de architect van het nieuwe wijkge- bouw te Renesse, waaruit bleek,- dat de kans zeer groot is, dat de vereniging niet meer behoeft bij te dragen in de bouwkosten van dat wijkgebouw. De rekening 1958 werd vastge steld op voorstel van de commissie bij monde van de heer Quist. Het jaarverslag Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging op 31 dec. 1958 476 leden telde, waarvan woonachtig te Renesse 299, te Noordwelle 107 en te Serooskerke 70. De wijkverpleegster, mej. N. A. van Beveren legde in het afgelopen jaar de navolgende bezoeken af' ziekenverpleging 2261; praenatale zog 11; zuigelingenzorg 334; kleu terzorg 106; schoolkinderenzorg 6; t.b.c.-bestrijding 29 en rheumabe- strijding 15. In Serooskerke werd in de loop van 1958 een klein aantal van de meest nodige verpleegartikelen in magazijn gegeven bij het bestuurs lid de heer M. Geluk, zodat de al daar wonende léden thans gemak kelijker artikelen kunnen lenen. Het wijkgebouw te Noordwelle werd in de loop van 1958 buitenom geschilderd, en voorts werd het nieuwe wijkgebouw te Renesse op 1 april door de Commissaris der Koningin officieel in gebruik ge steld. Alle gezinnen moeten lid z\jn Betreffende de financiën der ver eniging zij medegedeeld dat blij kens de rekening, indien er geen bijzondere uitgaven, zijn te doen, met de huidige contributie van f 7,50 voor gewone leden en f 3 voor inwonende gezinsleden kan worden volstaan. Het is dan echter nodig, dat alle gezinnen lid worden. Medegedeeld werd, dat op Renesse een te groot aantal gezinnen geen lid is van de vereniging. De inning van de contributie te Renesse werd in 1958 voor het eerst verzorgd door de heer Joh. van den Houten, die dat werk met veel ijver heeft verricht. Hierna werden de periodiek af tredende bestuursleden, t.w. mevr. J. B. Steur-Prins en de heren S. Hart en M. J. Bouwman m.a.s. her benoemd. Aangewezen werd daarna de commissie tot het nazien der reke ning 1959, bestaande uit een lid van het gemeentebestuur en het burgerlijk armbestuur of de dia- konie der Ned. Herv. gemeente te Noordwelle en een gewoon lid, t.w. de heer F. Klaassen te Noordwelle. De rondvraag In de rondvraag verkreeg de heer J. J. Kloet nadere inlichtin gen omtrent de werkzaamheden van de wijkverpleegster met betrek king tot het verlenen van kraam hulp. De heer C. de Rijke verkreeg in lichtingen over het verpleegmate- riaal dat te Serooskerke in maga zijn is. Tenslotte bracht de heer A. J. Verboom ter sprak© het euvel, van de slechte opkomst van de leden en hij zag in een goede' film na af loop der vergadering een middel om leden te trekken. De voorzitter betreurde het dat de leden zo weinig belangstelling voor hun vereniging tonen, doch hij betwijfelde het of door middel van een attractie tijdens de vergade ring meer bezoekers verwacht kunnen worden. Hij deelde nog me de, dat ook ander© verenigingen te genwoordig geen leden meer tér vergadering kunnen krijgen en dat dit een tijdsverschijnsel is, waar aan niet veel te doen is. In verband met het bovenstaande wijzen wij er nog op, dat de Emma. bloemcollecte die gedurend© deze dagen wordt gehouden in deze ge meente geheel ten bate van de plaatselijk© Groene Kruisvereni ging komt, zodat de inwoners ver zocht wordt een zo hoog mogelijke bijdrage te willen geven. Ook wordt er verwacht, dat in ieder huis één lid is of wordt van het Groene Kruis. NOORDGOUWE Blokploeg B.B. hield geslaagde oefening De blokploeg te Noordgouwe maakt ernst met de voorbereiding voor de komende provinciale wed strijden, die dit jaar op 13 juni te Vlissingen zullen worden gehouden. Op het uitgestrekte landgoed „Heesterlust" te Schuddebeurs hield genoemde ploeg zaterdagmid dag 18 april een praktische oefe ning, welke onder persoonlijke lei ding stond van het K.H.B.B. van Z. 6 (Schouwen-Duiveland), de heer A. Rottier en diens plaatsvervan ger, de heer J. F. den Dekker. Tij dens deze oefening, die een vlot verloop had, bleek, dat er bij de leden veel animo bestond en dat ook de nieuwe E.H.B.O.-sters zich met ijver en interesse van hun taak kweten. Na afloop werden gemaak te foutjes nader besproken. KERKNIEUWS Is de dans voor Christenen aanvaardbaar? HARDERWIJK, 20-4. De kerke- raad van de Gereformeerde Kerk van Harderwijk heeft zich bezigge houden met de vraag in hoeverre de dans als element van het chris telijk ontspanningsleven kan wor den aanvaard. De kerkeraad heeft als zijn me ning uitgesproken, dat de paren- dans, een dansvorm is die zich con centreert op het individu, waarbij de gemeenschapsidee veel minder tot haar recht komt dan in de volksdans. De parendans kan, dooi de sfeer \yaarin ze wordt beoefend, leiden tot niet geoorloofde intimi teiten. Niet ontkend wordt, dat deze dansvorm gezocht kan wor den als een uiting van vreugde, zo dat niet ieder, die daaraan deel neemt, van verkeerde gevoelens en motieven mag worden beticht. Hoewel de kerkeraad de moge lijkheid niet uitsluit van een zich in de toekomst nog ontwikkelende christelijke bewegingskunst, is hij van mening, dat de parendans in haar huidige vorm moet worden ontraden als element van het chris telijk ontspanningsleven. Néd. Herv. Kerk Beroepen te Goor: G. Messie, Beuningen; door het breed mode- ramen der class, verg. v. Dordrecht tot pred. voor buitengewone werk zaamheden (arbeid onder emigran ten te Bolnes en omgeving): kand, D. Broeren, Slikkerveer. Ger. Kerken Beroepen te Beverwijk (2e pred, pl.): K. Ubels, Zwartebroek; te Schoonoord: kand. W. ten Kate, Utrecht; te Zutphen (vac. dr. J. van den Berg): A. J. Dondorp, Dom burg-Westkapelle. Aangenomen naar Zwartewaal- Abbenbroek: kand. A. Heuzeveldt, Amsterdam, die bedankte voor Hoek (Z.), Tholen, Krimpen a.d. IJssel, Krimpen a.d. Lek, en Poort vliet; naar Heinenoord, E. Dijkstra, pred. te Wellington (Nw. Zeeland), thans met verlof in Nederland, Hil versum; naar Onderdendam: kand. M. J. van Reenen, Woubrugge, die bedankte voor Gees (Dr.), Reitsum (Fr.) en voor Zwaagwesteinde. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepbaar: H. W. Ophof, Dalf- sen. Beroepen te Sliedrecht: L. W. G. Blokhuis, Zevenbergen; te Gees (Dr.): kand. H. de Jong, Alblasser- dam. Chr. Ger. Kerken Beroepen te 's-Gravendeel: J. H. Carlier, Zutphen. Bedankt voor Edmonton-Red Deer (Albérta, Canada): J. P. Geels, Haarlem-centrum. Ger. Gemeenten Beroepen te Aagtekerke: K. de Gier, 's-Gravenhage. MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM, 20-4. Klei-aard- appelen (35 mm opw.): Eigenhei mers f 14,00-17,75, Bintje f 20,00- 23,00, Bevelanders f 13,00-14,00, Meerlanders f 14,00, Furore f 14,00- 17,00. Zandaardappelen (35 mm opw.): Libertas f 10,00-11,00. Voeraardappelen f 2,50-3.50. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 20-4. (Officieuze noteringen per 100 kg). Tarwe: rode, 17 vocht, per schip, naar kwaliteit tot f 31,85, franco Rotterdam. Diverse meel fabrieken zijn uit de markt getre den, omdat zij aan hun bijmen gingsverplichtingen hebben vol daan. Voedergranen - alles af. Zomer- gerst naar kwaliteit f 24,75-25,75; haver, ongepunt op monster, naar kwaliteit, met voornamelijk vraag naar de betere kwaliteiten, f 23,50- 25,50. Peulvruchten: franco Rotterdam. Groene erwten, boerenschoon f 30- 54.00; schokkers f 45,00-87,50; br. bonen f 80,00-105,00, boerenschoon. DE ZEEKONINGIN 71. Nadat zij hun duistere zaken met de moor hebben afge handeld, spoeden de beide samenzweerders zich naar het huis' van Arcs om hun verdere plannen le beramen. Maar plotseling duwt Merlin de vuistvechter haastig een zijstraat in. „Hou je hier een poosje gedekt", fluistert hij, „ik zie daar juist de man die we voor ons plannetje nodig hebben!" In de donkere steeg, die hij inloopt, staat, halfweggezakt tegen een muur, kapitein Eén-oog. De kruik in zijn vereelte vuist, bibbert verdacht en Merlin ziet dan ook meteen dat de kaper meer op heeft dan goed voor hem is. „Zobben jij hetlalt de zeeman, als hij Merlin in het oog krijgt, „scheer je weg, vervloekte..,, hik.... heksen meester.... laat.... laat me alleen met m'n verdriet.... ik heb min dochter verloren.mijn zeekoninginlaat me... „Kom mee", zegt Merlin, de beschonkene optrekkend, „ik zal je helpen je dochter terug te krijgen". In het huis van Priamus komt even later de senator de kamer binnen, waar Aram met Ambrc in gesprek is. „Er staat buiten iemand, die je wil spreken, Ambrc", zegt de dikkerd, „hij komt je een bericht brengen van je vader

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6