AMSTLEVEN levensvi Bouw u.l.o.-scholen te Zierikzee maakt (linke vorderingen IH3EHH Tot eind 1828 vonden teraarde bestellingen plaats in Grote Kerk HET JONGE GESLACHT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag ti atril 1951 No. issm Voltooiing wordt in 1959 verwacht Sinds de vierde november 1958, de dag waarop de inspecteur voor het lager onderwijs in Zeeland, mr. L. G. Wolf, In „Malta" de eerste paal heide, zijn flinke vorderingen gemaakt met de bouw van de twee aldaar geprojec teerde u.l.o.-scholen. Momenteel zijn arbeiders druk bezig met het ophalen van de muren van de begane grond tot aan de verdieping en het stellen van de kozijnen. De verwachting ls dat men nog dit Jaar met de bouw van het 72 meter lange complex gereed komt. De bouw wordt grotendeels uitge voerd in beton. Gebruik zal worden ge maakt van stalen deuren en kozijnen, waardoor de gebouwen straks praktisch brandvrij zullen zijn. Zeer veel glas zal volop licht en lucht toelaten in de lokalen, die alle op het zuiden gelegen zijn. Beide scholen krijgen totaal de beschikking over veertien lokalen, waarvan er vier voor gemeen schappelijk gebruik zijn bedoeld. Via draaideuren zal het straks mo gelijk zijn onbelemmerd van de openbare in de christelijke school te stappen en omgekeerd. Voor de fundering is gebruik ge maakt van 106 betonpalen, een be tonnen afsluitbodem van 8 cm dikte en betonbalken van 50 bij 40 cm. De verdieping zal worden afgeslo ten door een schuin dakvlak. De verwarming zal centraal en vol automatisch zijn. (Eigen foto) Het indrukwekkende werk wordt naar een ontwerp van irs. Rothui zen en 't Hooft uitgevoerd door de firma Verhoeven Zn. te Klun- dert. Dagelijks opzichter is de heer C. van Beusekom. Algemene vergadering Christelijke Doeren en Tuindersbond 'J-GRAVENHAGE, 20-4. De Chr. Boeren- en Tuindersbond zal dit jaar op 30 juni en 1 juli de alge mene vergadering houden te Gro ningen. In verband met de ernstige verliezen, die de bond in het afge lopen verenigingsjaar heeft geleden in het verscheiden van de oud secretaris prof. mr. W. Rip te Ben- nekom en de voorzitter, Chr. v. d. Heuvel te Leiden, zal de vergade ring ditmaal een zeer sober karak ter dragen. In de huishoudelijke vergadering op 30 juni a.s. zal een nieuwe voorzitter worden gekozen. In de zitting van 1 juli zal de nieu we voorzitter de overledenen in hun betekenis voor de organisatie herdenken. Door de aardkorst Naar de „New York Times" meldt zullen Amerikaanse geleerden volgende maand ten noorden van Porto Rico trachten een gat door de aardkorst te boren. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MUIDEN. Het 10-jarig meisje Charlotte Elisabeth Göbels uit Am sterdam is nabij de Papelaan op rijksweg no. 1 onder Muiden (en kele honderden meters van de Merwedebrug af) door de 29-jarige motorrijder J. W. Giessen uit Zwolle aangereden en zo ernstig gewond, dat zij vrij kort na het on geluk overleed. HILVERSUM. De hoofdinspectrice chef bureau kinderpolitie verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van de leerling-ver- pleegster Maartje Dirkje van Suy- lekom, oud 18 jaar, die uit het zie kenhuis Zuidwal wegliep. Een on geluk wordt gevreesd. HENGELO. Op de Enschedese- straat te Hengelo is de 22-jarige H. Zeevalk uit Enschedé op zijn motor tegen een bestelwagen gereden, die stopte om links af te slaan. Z. kwam onder de motor terecht en werd ogenschijnlijk niet ernstig ge wond. Op weg naar het Koningin Julianaziekenhuis is hij evenwel overleden. Zijn verloofde, mej. S. uit Hengelo, die duopassagiere was, bleef ongedeerd. AMSTERDAM. In een vuilnis bak in de Watteaustraat te Amster dam heeft de politie, op aanwijzin gen van een burger, enkele zeer ge vaarlijke explosieven gevonden: een mortier- en een vliegtuiggra naat alsmede vijf geweerpatronen. De projectielen, die voor de vuil verbrandingsovens van de stadsrei niging groot gevaar zouden hebben opgeleverd, zijn snel in beslag ge nomen. De politie speurt naar de herkomst. SCHAARSBERGEN. De 20-jarige Harry ten Voorde reed tijdens het proefrijden met een motorrijwiel tegen een boom. Hij was onmiddel lijk dood. Hij was niet in het bezit van een rijbewijs. Hij wilde de mo tor kopen en maakte er een proef rit mee. APELDOORN. Op de Zwolseweg in Apeldoorn is de 79-jarige wiel rijder H. Eikelboom, toen hij plot seling linksaf sloeg, door een hem achteropkomende auto gegrepen De man reageerde niet op de sig nalen, die de bestuurder van de auto nog gaf. Hij werd tegen het wegdek geslingerd en was op slag dood. Ingezonden mededeling ZIJN PE KENMERKEN VAN ONZE MEUBELEN Groene muur" in China PEKING, 20-4. In de Chinese Kansoe en in het zelfbesturende gebied Ningsia, in noordwest-China, is men bezig over een afstand van tweeduizend kilometer een haag bomen te planten. Men wil deze gebieden zodoende beschermen te gen de winden uit de Gobi-woes- tijn, die zand meevoeren. Dit jaar zal men met de eerste 1.600 kilo meter van de grote groene muur" gereed komen. Aan de noordelijke grens van de provincie Sjenst zal men latpr een soortgelijke haag planten. h Een Portugese treiler, de Nova Leirosa, met 24 opvarenden is zon dag bij Figueira da Foz op 160 km. noordelijk van Lissabon in een ru we zee gekapseisd. 18 mannen zijn verdronken of worden nog vermist. Een reddingsboot zag kans zes drenkelingen te redden en vier lij ken te bergen. Het casco is door de stroming zuidwaarts da zee opge dreven. De resultaten van het afgelopen mosselkwekersseizoen Export naar frankrijk nam belangrijk toe In het nu afgelopen mosselsei zoen bleven 68 kwekers beneden de 100 pet. van hun standaardcapa- citeitscijfer, 88 kwekers leverden meer dan 100 pet. én het gemiddel de leveringspercentage is 106 pet. De export van mosselen naar België vergeleken bij vorig jaar liep iets terug (plm. 10.000 tonnen). De export naar Frankrijk was be langrijk groter dan in 1957-58 (100.000 tonnen), zij overtrof de ex port van het voorvorige jaar 1956- 1957. .Geleverd werden uit de Wadden zee 438.549 tonnen, uit Zeeland 125.391 tonnen. Ten opzichte van het vorige jaar liep de produktie van de Waddenzee met 21 000 ton nen terug, die van Zeeland steeg met 21.000 tonnen. Van de gelever de mosselen was kwaliteit B I het grootste, nl. 286.600 tonnen uit de Waddenzee en 53.600 tonnen uit de Zeeuwse stromen. B-mosselen wer den geleverd uit de Waddenzee 75.360 tonnen, uit Zeeland 29.884 tonnen en tenslotte C-mosselen 43.630 tonnen uit de Waddenzee en 41.072 tonnen uit Zeeland. Verder werden uit de Waddenzee geleverd 33 000 tonnen B extra, de Zeeuwse produktie van deze kwaliteit was Borden bij vogel terreinen op Schouwen-Duiveland (Eigen bericht) Wij vernemen dat de Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" het voor nemen heeft, bij de belangrijkste vogelterreinen borden te plaatsen, waarop staat aangegeven welke soorten vogels er broeden. Het is een geraffineerde methode om de publieke belangstelling nog meer bij de vogels van het eiland te be palen. De borden zullen worden ver vaardigd met welwillende mede werking van de Lagere Technische School te Zierikzee. Wat betreft de toekomstige ex cursie-activiteit wordt vernomen, dat op tweede pinksterdag weer een excursie zal worden gehouden naar do ..Hompelvoet". slechts 825 tonnen. De inleggerijen namen 58.000 ton nen mosselen af, dat is 8.000 ton nen meer dan het vorige jaar. De omzet in het binnenland liep terug van 12.623 tonnen een jaar te voren tot 9.377- tonnen in het afgelopen seizoen. Geïmporteerd werden uit west- Duitsland 59.645 tonnen, uit Dene marken 51.706 tonnen mosselen. Aan het Reservefonds werd toe gevoegd f 98.221, maar daaruit werd geput voor schadeloosstelling aan 'de garnalenvissers uit Harlin- gen, die zich gedupeerd achten door het uitgeven van nieuwe mossel percelen in de Waddenzee f 400.000. Taxi werd kraamkamer PARIJS, 17-4. „Nood breekt wet" moet de Parijse taxi chauffeur gedacht hebben die merkte dat er haast, erge haast bij was zijn opdracht een jonge vrouw naar een ziekenhuis over te brengen. De chauffeur drukte zijn gaspedaal zo ver in als maar verantwoord was in het drukke verkeer en reed met een voortdurend ingedrukte claxon door alle verkeers lichten en verbodsborden om zijn passagiere, een jonge Perzische van 22 jaar, Ahran Astane, zo snel mogelijk naar de Lariboisière kraam kliniek te brengen. Zijn wil de rit bleef uiteraard niet onopgemerkt. Twee motor agenten zetten de achter volging in, maar de taxi chauffeur wist hun te bedui den wat zich in zijn wagen afspeelde. De agenten be grepen de noodzaak van snel handelen en veranderden van tactiek: met geluidssignalen maakten zij nu ruim baan voor de auto. Achter in de auto had de vrouw inmiddels het leven geschonken aan een welgeschapen baby. STRAND AAN RINGDIJK VAN SCHELPHOEKGAT BIJ SEROOSKERKE Maatregelen ztfn spoedig gewenst Tijdens de rondvraag na afloop van de gemeenteraadsvergadering van Serooskerke werd door de heer C. de Rijke (P.v.iLA.) de wen selijkheid naar voren gebracht om tegenover de oprit naar de ring dijk aan die dijk een strand op te spuiten, waardoor een nog veili ger zwemmen in het Schelphoek- gat mogelijk zal zijn. De heer Rijke merkte op, dat nu een zandzuiger aanwezig is voor de aanleg van de delingsdijk, het opspuiten gemakkelijk en zonder veel kosten mogelijk zal kunnen zijn. Een strand aan de ringdijk is naar zijn mening zeer nuttig. De zwemmers zullen dan geen hinder meer ondervinden van de onge rechtigheden van voormalig bouw land en fundamenten e.d., terwijl de niet zwemmers bij laag water er kunnen zonnebaden. De raad was unaniem van oor deel dat aan de ringdijk een strand hoog-nodig is, doch de moeilijk heid zal zijn, hoe dat daar te krij gen. Op natuurlijke wijze is niet mogelijk aangezien ter plaatse geen aanzanding plaats vindt. Al leen de aannemer van de delings dijk c.q. de Rijkswaterstaat zal hier de helpende hand kunnen bieden. Retourcabine „Explorer' zoek Voor degene die de retourcabine van de Amerikaanse satelliet te rugvindt is een beloning van 500 dollar uitgeloofd, zo heeft de ver tegenwoordiger van de „Lockheed" vliegtuigfabriek in Oslo bekend ge maakt. De cabine moet in het ge bied van Spitsbergen terecht zijn gekomen, maar het onderzoek dat sinds enkele dagen o.a. met behulp van vijf Amerikaanse militaire vliegtuigen en twee Noorse hef- schroefvliegtuigen wordt uitge voerd, heeft tot dusver niets opge leverd. Bridge-drive te Haamstede Voor de bridge-drive, die zater dagavond in hotel Bom werd ge houden, bestond geen grote belang stelling, er namen slechts twee da mes en achttien heren deel, die aan vijf tafels elkaar bekampten. De eindresultaten in beide groepen ge ven geen grote verschillen te zien. De uitslag luidt: Oneven groep: 1. de heren L. H. P. J. Canters en G. Timmerman 59Mt punt; 2. de heren B. G. Moermond en J. P. v. Tiggel- hoven 65 punten. In de even groep was het paar J. Schaap-AF. Schiettekatte nummer één, 70 pun ten, met als tweede A. Paauwe-P. J. ten Haaf, 70 punt. b Vijf Oostduitse studenten zijn zaterdag te Dresden tot straffen, variërend van vijf tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld, omdat zij geijverd zouden heben voor een gewelddadige omverwerping van het communistische bewind. a Koning Hoessein van Jordanië, die een bezoek aan de Ver. Staten heeft gebracht, is zondag per vlieg tuig uii New York te Londen aan gekomen, hij brengt een niet-offi- cieel bezoek van tien dagen aan Engeland. Zierikzee, begin 19e eeuw Nieuwe regelingen kort na de Franse tijd XXV Tijdgenoten hadden er heugenis van dat, toen eens iemand op de Oude Haven gestorven was, enige per sonen, die de heer Dopff (overleden 1827) niet wel gezind waren, des nachts het voor het sterfhuis lig gende stro weghaalden en het op de stoep van de toenmalige burgemeesterswoning - nu (nog) christe lijke u.l.o.-school aan het Kerkhof - neerlegden, waai de zeker verbaasde en verontwaardigde heer het 's morgens ontdekte. Bij burgers werden gewoonlijk niet meer dan zeven tien bossen stro gelegd. Voor het begraven, dat tot eind december 1828 plaats had in de Grote kerk of op het daaromheen gelegen straatpad en kerkhof, waren in dat gebouw tien berries aanwezig, die achter in de kerk onder het orgel stonden en voor het oog verborgen waren door de muur waarop het orgel rustte. Naarmate men acht, tien, twaalf, veertien of zestien dragers gebruikte, waren ook de kosten verschillend. Aan zienlijken en voorname burgers werden dikwijls in een wassen kleed in de kist gelegd. Voor ongehuwden Averd groene, voor gehuwden of personen in weduw staat gele was gebruikt. Die kleden waren in de dertiger jaren van de vorige eeuw nog in zwang. De chirurgijn Van der Baan en de apotheker de Jonge den Boer e.a. leverden ze, terwijl het oude gebruik om de kist met welriekende kruiden te vullen, bij velen in ere was. Tweetal begrafenisfondsen Ter tegemoetkoming in de hoge kosten., die het ter aarde bestellen meestal vordert, waren hier een tweetal begrafenisfondsen nuttig werkzaam, respek- tievelijk in 1788 en 1811 opgericht. Het oudste, eerst bekend onder de naam van de „Beurs der Kraan- kinders", verkreeg in 1818 bij de reorganisatie de naam van „De herstelde belangens". Het jongste heette „Tot nut van 't Algemeen". Beide beurzen hebben sedert meer dan een eeuw voor een geringe jaarlijkse bijdrage een vrij goede uitkering bij over lijden gegeven. Tot 1829 werd bij begrafenissen steeds uitsluitend van dragers gebruik gemaakt. Op 1 januari van dat jaar echter werd de nieuwe begraafplaats buiten de kom der gemeente in gebruik genomen en toen ging men er toe over rouwkoetsen te gebruiken, die door het Weeshuis werden aangekocht. De nieuwe begraafplaats was een uitvloeisel van de geest des tijds, die uit een oogpunt van gezond heid, het begraven in en om de kerken als schadelijk afkeurde. Reeds in 1813, onder het Franse bewind, was dit kerkhof aangelegd, maar wegens de ver anderde politieke toestand In december van dat jaar, niet in gebruik genomen. Meer veranderingen Ook op ander gebied bleken er nieuwe regelingen nodig te zijn om oude bestaande toestanden te wij zigen. Zo bv. ten aanzien van de ijk van maten en gewichten. Volgens reeds sedert 1727 geldende be palingen. werd hier door twee waarnemende ijk meesters voor de naleving der voorschriften zorg gedragen. Tot 1815 was daartoe de hoogbejaarde Abraham de Vos voor Zierikzee en geheel Schouwen- Duiveland werkzaam geweest en van 1815 tot eind 1820 zijn gelijknamige zoon, nl. voor vochtmaten en gewichten, terwijl Adriaan Ribbe voor de droge maten en dev ellen die functie uitoefende. Maar toen de wet van 21 augustus 1820 in werking gekomen was en de beide ijkers met het einde van dat jaar hun taak afgedaan zagen, kwam met 3 januari als arrondissements-ijkmeester Adriaan Ribbe in functie. Het schijnt dat de nieuwe bepalingen hier ter stede gemakkelijk ingang vonden, want in 1822 verklaarde de gouverneur van Zeeland, dat de invoering ervan in heel de provincie het best te Zierikzee geslaagd was. Ingezonden mededeling feuilleton Moeder 'had het brood al gereed staan en oom bleef mee-eten. Tij dens de maaltijd werd er over alles wat met de voorj aars werkzaamhe den samenhing gesproken en Pier kon zijn ongeduld nauwelijks be dwingen. Eerst toen de tafel opge ruimd was, had vader het woord tot hem gericht. „Ja, jongen, wij moeten eens met elkaar praten! Heb jij tegen oom gezegd, dat je liever bij de smid zou wei-ken dan thuis?" Het klonk bijna als een be schuldiging. „Nee, vader!" „Nou, je oom be weert het!" „Ik heb alleen gezegd, dat ik graag bij de smid ben en toen heeft oom gevraagd of ik niet bij hèm wilde gaan werken, als ik van school kwam". „Wil je dat dan zo graag?" „O ja, natuurlijk va der!" „Zo! Is dat zo natuurlijk? Kunnen wij je niet alles geven wat je nodig hebt? En wil jij dan je vader niet eens komen helpen? Moet die dan alles maar alleen blij ven doen?" Beschaamd zweeg de jongen. Maar op dat ogenblik nam oom het woord. „Hoor eens hier, Kees, zó moet je niet praten. Het is geen kunst zo op het gemoed van die jongen te werken, dat hij niet meer durft! Je hebt zelf gemerkt, dat hij veel liever met machines werkt dan op het land. Hij „Ach wat! Hij weet zelf niet wat hij wili" Dat weet hij wèl! En dan nog eens wat: je weet heel goed, dat hij de beste is uit de klas. Kees, ik wilde dat ik een zoon had met zo'n rapport, één zeven en de rest allemaal achten of negens! Laat die jongen wat leren! En laat hem daarna zélf beslissen wat hij wil". „Vroeger beslisten de ouders voor de kinderen", gromde Jasper- se. „Tegenwoordig beslissen de kinderen zelf. Straks komt het nog zo ver, dat ze over óns beslissen!" „Misschien wel, Kees. Maar zo ver is het nog lang niet. Ik weet wat jij denkt. Jij wilt later een op volger. Maar je weet heel goed, dat Pier dan nog heel lang zal moeten wachten. Hoe stel jé je dat voor? Dat hij wacht tot hij veertig is om te trouwen? Man, jij bent zo ge zond, jij kunt nog wel boeren tot je kleinkinderen hebt" Op dat ogenblik was moeder be gonnen. „Kijk eens man, ik heb tot nu toe gezwegen, maar nu wil ik óók wel eens iets zeggen. Na tuurlijk zouden we een 'hoop ge mak kunnen hebben als Pier thuis kwam helpen. Maar we hebben het altijd met z'n tweeën kunnen red den, dat zal in de toekomst ook wel gaan. En volgend jaar komt Marie van Eine van school en die wil graag op de boerderij komen werken". Geërgerd keek haar man haar aan. „Wat bedoel je daar nu alle maal mee?" „Dit man: dat onze Pier eerst eens wat verder moet leren. En als hij wat ouder is, moet hij zelf be slissen wat hij wil. Denk je dat je er veel plezier van zoti hebben als je die jongen tegen z'n zin hier thuis hield? Eine hééft gelijk: laat hem leren!" Lange tijd golfde het gesprek heen en weer. Pier zat er wat be teuterd bij te kijken. Hij voelde zich lichtelijk beetgenomen. Het was hem er om te doen geweest, bij oom Eine te mogen werken en die wilde hem eerst laten leren! Maar hij be greep ook wel, dat als oom dit als voorwaarde stelde, hij het met bei de handen zou moeten aannemen, wilde hij zijn ideaal verwezenlijkt zien. Toen dan ook na een verhit debat van twee uur de boer mis moedig zijn schouders ophaalde en zei: „Vooruit .jullie zult je zin heb ben! Laat hij zélf beslissen!" zei hij direct: „Als ik eerst moet leren vóór ik bij oom Eine mag gaan wer ken, wil ik dat óók wel". En daarmee was het pleit be slecht. Het was een diepe teleur stelling voor boer Jasperse, dat zijn zoon deze beslissing nam en hij stak zijn wrevel niet onder stoelen of banken. Voor 't eerst van zijn leven beantwoordde hij de groet van zijn broer niet, toen deze ver trok en daarna overlaadde hij zijn vrouw met bittere verwijten, dat zij zich zó door oom Eine had laten ompraten. Het was me wat moois, dat een boer zijn eigen zoon geen boer kon laten worden! Zo toe te geven aan de nukken en grillen van een twaalfjarige jongen was toch wel het toppunt! Maar met zachte stem antwoord de moeder, dat hij toch wel erg doordraafde. „Als Pier van de H.B.S. afkomt, kim je altijd nog zien of het maar een nuk of een gril is. Wat hij leert is nooit weg. Wil hij dan boer worden, dan kan hij altijd nog naar een landbouw school!" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5