Probleem Pl0^ Dr A. de Vin (vroeger te Oosterland) sprak over dialekt van Schouwen-Duiveland TANDPASTA IVOROL STAD EN PROVINCIE Gemeente Zierikzee kreeg zwanen en krijgt wielerwedstrijden ZIEK1KZEE Tentoonstelling en bazar Jeugdclubhuis J Leger ties Heils De jeugd wist „De Lichtboei" weer te vinden Ook de afgelopen winter dromde de jeugd van Zierikzee weer het jeugdclubhuis „De Lichtboei" bin nen voor handenarbeidclubs, in stuif.. films en sport. Vijftien be kwame leiders en leidsters ontvin gen de jeugd voor niet minder dan achttien verschillende activiteiten gedurende zes wintermaanden. Het jeugdcentrum, dat iedere dag geopend was, telt momenteel 525 leden (inclusief de buitenleerlin gen, die in de middagpauze komen). Er was een gemiddelde opkomst van 1435 jongelui.. Gedurende de periode van 4 oktober '58-27 maart '59 werd het clubhuis bezocht door welgeteld 35.915 jongens en meisjes. Meer dan driehonderd grote en en kleinere werkstukken kwamen gereed op de handenarbeidclubs. Deze artikelen zullen voor het pu bliek te bezichtigen zijn op een tentoonstelling welke in „De Licht boei" zal worden gehouden op a.s. woensdag 22 en donderdag 23 april. De handenarbeidartikelen wer den beoordeeld door de volgende personen: werkstukken van de meisjesclubs: de dames A. Huizer, J. Borst en C. Dieleman, leraressen aan de landbouwhuishoudschool; pitriet: de heer G. Leijdekkers (Rusthuis „Irene"); figuurzaagclub: kapitein B. F. J. van den Hoek. Enkele prijzen Er kwamen ook enkele prijzen uit de bus. Eerste prijzen werden gewonnen door de volgende jonge lui: Borduurclub oudere meisjes: Jan- nie Goedegebuure (kapmanteltje); meisjesclub speelgoedvervaardi- ging: Rietje Bil (olifant); jongens, figuurzagen: Wim van den Hoek (tijger); pitriet: Wim Jumelet (thee blad). De volgende jongelui wonnen een tweede prijs: Maatje v. Schouwen Artis-neushoornman overleden AMSTERDAM, 21-4. Neushoorn „Jani", die enige maanden geleden na vele voorbereidingen eindelijk werd samengebracht met het, even als hijzelf reeds lang in „Artis" wonende neushoornwijfje „Suze", heeft maar kort het genoegen van een huwelijk gesmaakt. Reeds vrij spoedig na het samenbrengen werd Jani ziek. Een ernstige infectieziek te bleek hem te hebben aangetast, waartegen zelfs de meest moderne geneesmiddelen niet waren opge wassen. Dezer dagen is de neus hoorn dan ook overleden, omstreeks 25 jaar oud. Hij kwam in 1936, op anderhalf jarige leeftijd in Artis. Het zal voor Artis zeer moeilijk zijn spoedig een nieuwe echtgenoot voor Suze te vinden. Neushoorns zijn niet dik gezaaid en bovendien nogal kostbaar. Rond Eilandman's poes doet zich een „beest"-achtig probleem voor, waarvoor geen kruid gewassen schijnt. Deze poes presenteerde zich enkele maanden geleden, als het liefste, trouwste en snelst spinnen de dier uit het kattenrijk. De ver houdingen tot de mensen waren van allergunstigste aard. Na de eerste altijd wat kommervolle tijd, om het dier te wennen aan enkele niet te omzeilen hygiënische ge woonten, heeft het poezenleven zich afgespeeld met een regelmaat, die mensen ten voorbeeld strekken kan. Het natje, het droogje en het slaapje wisselen elkaar af met een bewonderenswaardige regelmaat. Poes heeft nagels, maar hij ge bruikt ze nooit in het menselijk milieu. Poes kan bijten, maar hij doet het niet. Het is slechts een vleselijk kunnen, maar het willen ontbreekt, eenvoudig omdat elk barbaars element in dit kattenka- rakter ontbreekt. Er is echter één afschuwelijk maarpoes is belust op duiven, speciaal jonge duiven en daar dit gewild gevogelte zeer veelvuldig voorkomt, is er een inktzwarte wolk voor de poezelige zon komen drijven. Gisteren is poes in de aan val op een duif betrapt. Gelukkig net op tijd, want de gevolgen zou den vreselijk zijn geweest. Gewa pend met een handvol kattebrood is Eilandman - nadat het dier op de vlucht was gejaagd - er op uit gegaan om poes te vangen. Een on mogelijk karwei, want de katten- psyche weet op tijd weerstand te bieden aan de verlokkingen van het vlees, of de vis zo men wil. Bij na liet poes zich vangentoen volgden enkele lenige sprongen en zat hij op de vorst van het dak, de wereld intens mild en berustend te beoordelen, doofCboor de mensen en blind voor de spijs. In het kader van de wereldproblematiek is een roofzuchtige poes of zo men wil, een kat met twee aangezichten niets, maar in de alledaagse prak tijk een gruwelijk probleem, voor de oplossing waarvan geen naslag werken beslaan. Helaas! EILANDMAN. (theemuts), Ona Simmers (panne lappen), Pauli Schiettekatte (in diaan), Ko Saman (papiermand). Aan de tentoonstelling zal tevens een bazarfestijn verbonden zijn met diverse attracties als: grabbel ton, schiettent, filmtent, etc. Vele nuttige gebruiksvoorwerpen werden ingezameld bij de Zierik- zeese en eilandelij ke middenstand, die zich van haar gulle kant heeft laten zien. Ingezonden mededeling DE BÉSTE enniotduur. TuboS5-70-45ct DIEREN REIZEN NAAR AMSTERDAM AMSTERDAM, 21-4. In de ko- mende weken staat Artis een flink aantal dierentransporten te wach ten. Het grootste is onderweg uit Afrika en omvat een aantal anti lopen, een koedoebok, een van de fraaiste antilopen, drie springbok- ken - een mannetje en twee wijf jes - twee blesbokwijfjes voor de reeds in Artis wonende man, en een paartje gemsbokken, wat alle maal ondanks de anders suggere rende namen geen bokken of gfyten zijn, maar vrij zeldzame antilopen. Voorts zijn uit andere diererttui- nen onderweg een gazelle uit Boe dapest, alsmede twee elandwijfjes, een uit Alaska en een uit Berlijn. Aan boord van de walvisvaarder „Willem Barentsz", die binnenkort in Rotterdam arriveert, zitten twee zogenaamde kinbandpinguins voor Artis, die men in vele jaren niet in de Amsterdamse collectie heeft ge had. Men hoopt, dat deze antarcti sche vogels de verschillende tem- peratuur-overgangen zullen door staan en in goede gezondheid in ons land arriveren. Wettig huwelijk BARNEVELD, ,20-4. In het Bameveldse gemeentehuis ondergaat de trouwzaal op het ogenblik een restauratie. Dit levert enige moeilijkhe den op, want volgens het Burgerlijk Wetboek artikel 131 moet een huwelijk in het huis der gemeente worden voltrokken. Om aan de let ter van deze wet te voldoen hebben b. en w. van Barne- veld thans aan de raad voor gesteld de ontspanningszaal van een plaatselijke school officieel als tijdelijk „huis der gemeente" aan te wijzen. Hiermede wordt voorkomen dat trouwlustigen aan de wettelijkheid van hun huwe lijk zouden gaan twijfelen De mosselstandaard- capaciteitscijfers De Mosseladviescommissie be sloot in haar laatst gehouden ver gadering, na een zeer heftige dis cussie, aan het Bedrijfschap te ad viseren de herziening van de standaardcapaciteitscijfers te doen plaats vinden op bapis van het vorige jaar. AGENDA Zierikzee: woensdag 22 en donder dag 23 april bazar en tentoon stelling Leger des Heils. Beide dagen geopend van 12-13.30 uur, van 15.30-17.30 uur en van 18.30- 22.30 uur. (Van onze redakteur) De bomen die het centrum van Burgh sieren, kunnen met recht wonderbomen worden genoemd. Deze perebomen, waarvan de vruchten de beeldende en verruk kelijke naam „roodkokertjes" heb ben gekregen, ontsnappen aan het jaarlijks spuitfestijn, dat vele boomgaarden ongeveer tot een openluchtlaboratorium maken. De bomen leveren niettemin jaarlijks een behoorlijke oogst, van een kwaliteit die zeker niet minder is dan van bomen onder meer „be voogde" omstandigheden, De wonderbomen van Burgh zijn ook toets-„stenen" voor de moraal der bevolking en de uitslag is po sitief, want zelden worden er „roodkokertjes" gestolen.. Een Burgh's evenement van be- jang is in de oogsttijd de veiling yan deze peren. Intussën - en dat is op het ogen blik het belangrijkste - zorgen de Burghse bomen ook voor schoon heid, want ze staan volop in de bloesem. Die lentepracht geeft het dorpscentrum een unieke intimi teit. De Burghse bomen in bloei het is een reisje waard! ZIERIKZEE Jaarvergadering „De Dageraad" Zaterdagavond 25 april a.s. houdt de Coöperatieve Verbruiksvereni- ging ,.De Dageraad" te Zierikzee in de Graanbeurs van het „Huis van Nassau" de jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m. het jaar verslag van de administrateur en het jaarverslag van de Coöpera tieve Vrouwenbond. Aftredend, maar herkiesbaar, zijn de be stuursleden de heren C. Jonker, J. A. Wolse en H. M. van der Doe. Na de pauze vindt de opvoering plaats van het toneelstuk „De fa milie Gregory" door het toneelge zelschap „Het Gouwse Masker" te Noordgouwe. Reeds verschillende malen is dit stuk met groot succes opgevoerd. Kind speelde met lucifers In een slaapkamer van de wo ning var* bakker Verwijs aan de Meelstraat is gisteravond omstreeks kwart over acht 'brand uitgebroken. Bakker V. werd door een van zijn zoontjes gealarmeerd. Het bleek dat een bed vlam had gevat, ver moedelijk had een ander, vierjarig zoontje, met lucifers gespeeld. De bakker wierp de brandende deken door het raam op straat. Het kind was naar een andere kamer ge gaan toen de deken had vlam ge vat. De gealarmeerde brandweer behoefde geen dienst te doen. Bij Kino Bay, in het noordwes ten van Mexico, is een tweemo- torig passagiersvliegtuig van de Mexicaanse luchtvaartmaatschap pij ..Vliegende Tijger" veronge lukt. De 26 inzittenden - 21 passa giers en vijf bemanningsleden - zijn om het leven gekomen. Alle slachtoffers waren Mexicanen. Data voor wiclcrsportcvenementen nog niet bekend Op dinsdag 28 april a.s. zal een openbare vergadering worden ge houden van de gemeenteraad. Aan de raad wordt medegedeeld, dat door bemiddeling van de heer J. E. van den Berge (Rodedorp 23) door het gemeentebestuur van Willemstad aan degemeente een viertal zwanen is geschonken. De zwanen zijn inmiddels gearriveerd en de sierlijke dieren vormen een wezenlijke bijdrage tot verfraaiing van het stadsbeeld. Voorgesteld wordt een subsidie te verlenen aan de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Schouwen-Duiveland h twee cent per inwoner. Voor de destijds aan de gemeente Amsterdam geschon ken bank, zal een slotsubsidie nodig zijn van negen cent per inwoner. Een verzoek is ingekomen van de heer G. C. Anker, om met mede werking van de gemeente een twee tal wielerwedstrijden te organise ren. Voorgesteld wordt deze twee wedstrijden (opgenomen in de wed strijdkalender van de Kon. Ned. Wielren Unie) te subsidiëren met een bedrag gelijk aan de vermake lijkheidsbelasting. Het zwembad Voorgesteld wordt over te gaan tot vaststelling van het reglement op het gebruik van het gemeente lijk zwembad en een instruktie voor de badmeester van dit zwem bad. Een ander voorstel betreft de vaststelling van voorwaarden, waaronder steun voor woningex ploitatie wordt verleend. De ge meente ontving een aanbod tot het aangaan van een kasgeldlening ad f 200.000 voor de tijd van drie maanden, tegen 2 pet. Een kasgeld- lening ad f 350.000 dient voor zes maanden te worden verlengd, tegen een rente van 2Vg pet. Tenslotte werd van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten een aanbieding ontvan gen tot het aangaan van een twee tal vaste geldleninen, beide nomi naal groot f 105.000, tegen een ren te van 4Vz pet. ZIERIKZEE Welpenhorde-Ieidsters „Mr. Bakkergroep" geïnstalleerd Plechtigheid in 's-Gravensteen In het 's-Gravensteen te Zierik zee vond zaterdagmiddag de instal latie plaats van de nieuwe leidsters, de dames mej. H. Visser en E. Vier gever van de Welpenhorde „Waakt" van de Mr. Bakkergroep der N.P.V. De nieuwe leidsters werden toe gesproken door hopman J. Coumou, die de leidsters - de akela en de Bagheera - aan de horde voorstel de als de oude wolven, die de wel pen plaatsen „op het spoor van de jacht", daarbij hanterend de „wet van de rimboe',' die dient als ach tergrond van het welpenspel. „Het is daarbij zo, dat alleen zo goed mogelijk navolgen zo goed mogelijke resultaten te zien zal ge ven", aldus de hopman, die verder wees op de verantwoordelijkheid van de leidsters en op de voldoe ning die het welpenspel ook voor hen geven kan. De bedoeling van het welpenspel, als onderdeel van het spel van ver kennen, is iets trachten ten goede bij te dragen voor het levensgeluk van de welpen. Wanneer dit doel voor ogen wordt gehouden zal het de leidsters zelf tot gelukkige men sen maken. Nadat de Verkennersbelofte op de vlag was afgelegd, installeerde hopman Coumou tot Akela mej. Visser en tot Bagheera mej. Vier- - gever. Daarna werden de nieuwe leid sters gelukgewenst door de welpen, hetgeen geschiedde onder aanbie ding van een tegel. Zij werden toe gesproken door dr. J. C. Rhöner, voorzitter van de plaatselijke com missie van de „Mr. Bakkergroep", die de leidsters feliciteerde en hun veel succes toewenste. Bloemen werden overhandigd door de hoofd kabouter Ada Hage en rondeleid ster Cokkie Slagboom namens de padvindsters vendel „Hozjeka" te Zierikzee. De plechtigheid werd bijgewoond door de bijna voltallige plaatselijke commissie, afgevaardigden van de „Hezojeka"-groep en enkele ouders, welke speciaal waren uitgenodigd ter ere van de installatie van hun zoon tot welp. 14.55 n.m. 15.39 n.m. 14.25 n.m. 15.08 n.m. Verwachting tot woensdagavond: Zachter Bewolkt met opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige wind uit weste lijke richtingen; zachter; bijna ner gens nachtvorst meer. 22 april. Zon op 5.31, onder 19.48. Maan op 19.03, onder 5.11. 23 april. Zon op 5.29, onder 19.49. Maan op 20.25, onder 5.44. Volle maan: 23 april te 6.13. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 22 april 2.19 v.m. 23 april 3.05 v.m. BROUWERSHAVEN: 22 apri] 2.04 v.m. 23 april 2.46 v.m. Springtij: 25 april. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 21-4. Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit over de Britse eilanden, de Golf van Biscaye en het west-Europese vas teland. Het zwaartepunt ervan, dat tot nu toe ten zuidwesten van Ier land was gelegen, verplaatst zich naar west-Duitsland. Dit hangt sa men met de gebeurtenissen op de oceaan, waar een langzaam in diep te toenemende depressie naar het zeegebied ten zuiden van IJsland trekt. Het hogedrukgebied wordt door sneden door een oud oceaanfront. Ten oosten hiervan bevindt zich droge polaire lucht waarin de afge lopen nacht tijdens de langdurige heldere perioden weer zware nacht vorst is voorgekomen. De meeste stations in het binnenland meldden nabij de grond minimum tempera turen van 4 tot 6 graden onder nul. Aan de westkant van het front, dat vanochtend vergezeld van veel be wolking ons land naderde, bevindt zich vochtiger oceaanlucht. Deze zal ook Nederland binnenstromen. In verband waarmede de nacht vorstkansen nu snel kleiner wor den. Ook overdag zal het geleide lijk zachter worden. Scheepvaartberichten Bonita, 20-4 in Panamakanaal naar New York. Kelletia (t.), 21-4 te Lorenzo Mar ques. Kenia (t.), 18-4 te Amsterdam. Kryptos (t.), 19-4 van Rotterdam naar Hamburg. Langkoeas, 21-4 te Port Said. Musilloyd, 21-4 van Bangkok naar Singapore. Wonogiri, 20-4 van de Philppijnen naar Los Angeles. De politie van Panama stad heeft de Britse ballerina Margot Fonteyn aangehouden, omdat zij betrokken zou zijn geweest bij het bergen van wapens uit een gezon ken boot van een groep opstande lingen. VERGADERING „STAD EN LANDE" Spreektaal minder oud dan wel gedacht Op de jongste vergadering van de vereniging „Stad en Lande" van Schouwen- Duiveland, heeft dr. A. de Vin het woord gevoerd over „Het dialect van Schouwen-Duive land", een interessant onderwerp, waarover de spreker interessante bijzonderheden wist mede te delen, geen wonder, want het is de titel van zijn dissertatie, waarop hij des tijds promoveerde. Dr. de Vin besteedde uitvoerig aandacht aan een destijds van de hand van prof. van Wijnen te Utrecht verschenen artikel over het zelfde onderwerp, waarin deze con cludeerde, dat het dialekt van Schouwen- Duiveland uitzonderlijk oud is en zelfs zou stammen uit de tijd van de Noormannen. Dr. de Vin geloofde wel in de ouderdom, maar wilde niet verder teruggaan dan het begin van de 14e eeuw. Namen, woorden en uitdrukkingen in de oude stukken uit het begin van de 13e eeuw voeden deze veronderstel ling, al moet men voorzichtig zijn met conclusies, want de periode van 800-1100 is ook op dit punt al bijzonder duister en onbekend. Het Poortcrsboek In het Zierlkzeese Poortersboek was, stammend uit 1306, spr. de naam „Dreegepanne" tegengeko men. „Dreege" is zonder twijfel „dragen", later Schouws vervormd tot „drfaegen". Van 1394 stuitte hij de namen Beye, Boeye en „Renis- se", van welke plaatsnaam de uit spraak nog altijd zo is. 't Zijn ook vooral de schepenbrieven (sedert begin 15e eeuw), die licht verschaf fen als 't gaat om zeer plaatselijke aanduidingen in de volkstaal. De uitspraak der telwoorden (en ande re woorden) geven ook houvast voor de ouderdom van het dialekt: vuuve, zesse, duuzend, maerte, blok (stuk land), pad (weg), stikke (stuk lands), vroene vroaneenz. Het taal-isolemcnt Prof. van Wijnen sprak ook van het isolement van het Schouwen- Duivelandse dialekt, maar dr. de Vin wees er op, dat elk dialekt zich ontwikkelt en „niet in de ijskast" wordt bewaard; er is z.i. tenslotte toch contact geweest met de andere gewesten. In het begin van de 80- jarige oorlog heeft Zeeland een rol gespeeld en taalkontakt is daarbij stellig opgetreden. Holland en Zee land worden trouwens in die tijd in één adem genoemd. Het is lo gisch het isolement meer intern ge ografisch te bekijken. Een „aem- steese reize" was voor de Duive landers speciaal heel wat. Opmer kelijk in dit verband is de oude uit drukking: „spelerieën is een beul- slag waerd". Dr. de Vin stond ook stil bij de volksrijmelarij en de volkshumor op het eiland. Een der doelwitten van het laatste was de voor-rampse tram, die zo plastisch „koekedoöse" werd genoemd of „kookstel". In sommige uitdruk kingen zit het élement van superi oriteit van een bepaalde dorpsge meenschap, b.v. te Bruinisse: „bluuf dur mi je struvanse viengers of" (lees: Sirjanslandse vingers). In een opmerking als: „kom ma nae melaege mun kind, dur is ier benêe nog plekke", ziet men hoezeer hel typische Schouwen-Duivelandse di- alekteigen verloren gaat, want de huidige generatie zegt zo iets niet meer. De toekomst Zo zijn ook „aerbezems" ge worden tot „aerbeien", al was spr. niet geheel pessimistisch ten aan zien van een verantwoorde harmo nie tussen het oude traditionele en het nieuwe (bindertwien, drag- liene ,e.d.). Er kan nog wel sprake zijn van het bewaren der eigen taalschat en'z!o kan het SehoCiwen- Duivélandse dialekt, naast de kui tuurtaai, zijn eigeh plaats blijven innemen. Op de inleiding volgde een geani meerde diskussie, waaruit wel bleek, dat men over de eigen ,taele" niet gemakkelijk „uutgepraet" raakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2