Voorstel van Eisenhower aan Chroesjtsjel over kernproeven DE ZIERIKZEESCHE COURANT HERTER ZAL CONTACT MET DULLES BLIJVEN ONDERHOUDEN REVOLUTIEPOGING IN BOLIVIA De Dalai Lama in Moessoori Churchill weer in de politiek Dodelijke wolk bedreigde stadje EERSTE GESLAAGDE LANCERING VAN DE „POLARIS"-RAKET Duitse regering stemt in met Britse opvattingen over topconferentie DE OVERSTROMINGEN IN URUGUAY DINSDAG 21 APRIL 1959 No. 18551 115e jaargang znKmwwNiEiivmoDE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur lel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman. Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 „Niet toe staan dat onderhandelingen mislukken" AUGUSTA, 21-4. President Eisen- hower heeft aan premier Chrocsj- tsjcf van de Sowjet-Unie voorge steld, overeen te komen het nemen van kernproeven in de lucht lager dan 50 km te verbieden, zo heeft het Witte Huis maandag bekend gemaakt. Eisenhower stelt dat een derge lijk verbod de eerste en belang rijkste stap zou kunnen zijn op weg naar een algeheel verbod van kern proeven. Hü verklaarde met na druk dat men niet zou mogen toe staan dat de onderhandelingen in Genève mislukken. Eisenhower merkte in zijn brief op dat de Sowjet-Unie het recht van veto wil ten aanzien van het onderzoek dat een onderdeel vormt van een controlestelsel voor mo gelijke kernontploffingen onder de grond. Eisenhower meende dat als Rusland vastbesloten is zijn stand punt te handhaven, zijn voorstel „de mogelijkheid zou openen de eerste overeenkomsten die binnen ons bereik liggen, uit te voeren". De Amerikaanse president zei verder, dat hij met de Britse pre mier had gesproken over de over eenkomst tussen Groot-Brittannië, de V.S. en de Sowjet-Unie, die in oktober van kracht was geworden. Volgens deze overeenkomst zullen zij geen kernproeven nemen han gende de resultaten van de confe rentie in Genève. MacMillan had hem daarbij rapport uitgebracht over de Britse besprekingen met Chroesjtsjef. Eisenhower zei: „De V.S. zoeken ernstig naar een blijvende over eenkomst voor het staken van proeven met kernwapens. Wij ge loven dat dit de internationale spanningen belangrijk zal vermin deren en dat dit de weg naar ver dere overeenstemming over belang rijke maatregelen voor de ontwa pening zal openen". LA PAZ, 20-4. Twee leiders van de Falangistische partij, die zondag in Bolivia hebben deelgenomen aan een poging tot omverwerping van de regering, hebben zelfmoord ge pleegd, zo is maandag in La Paz bekendgemaakt. Bij de gevechten die zondag in La Paz zijn geleverd, zijn 54 men sen om het leven gekomen en circa 120 gewond, zo is van officiële zijde in La Paz vernomen. MOESSOORI, 21-4. - De Dalai Lama. de geestelijke leider der Ti- betanen, is dinsdag na zijn reis van 2.080 km van Lhasa in Moessoori, ten noorden van New Delhi, aan gekomen. Hij zal tijdens zijn bal lingschap in de villa van een In dische miljonair wonen. Hij zal op de bovenste verdieping van het huis, dat op het Indische gedeelte van de Himalaja uitziet, verblijven omdat niemand zich boven de „god-koning" mag bevin den. De vlucht door de bergen en stoffige vlakten heeft vijf weken geduurd. Dit is de eerste grote rustperiode. WASHINGTON, 20-4. Christian Herter heeft verklaard, dat h(j nauw contact met zyn voorganger, John Foster Dulles, zal bleven onderhouden. Bij zijn terugkeer in Washington zei hij tegen verslaggevers dat er goede kans bestaat dat Douglas Dil lon, de onder-minister van buiten landse zaken die belast is met eco nomische aangelegenheden, hem (Herter) zal opvolgen als onder minister voor politieke zaken en de tweede man op het departement zal worden. Herter beweerde dat zijn invloed en aanzien schade hadden onder- f vonden van het feit dat de presi dent zijn benoeming enkele dagen had uitgesteld. „De enige reden voor het uitstel was dat gewacht moest worden op de uitslag van mijn geneeskundig onderzoek". Op de vraag of hij een andere werkwijze dan Dulles zal volgen en LONDEN, 20-4. - Sir Winston Churchill heeft maandag in zijn kieskring Woodford (Essex) zijn eerste openbare rede sedert twee jaren gehouden en meegedeeld dat hij zich bij de komende algemene verkiezingen weer verkiesbaar zal stellen. Churchill is thans 84 jaar. De Britse oorlogsleider zei: „Ik ben bereid mij nog eens kandidaat te laten stellen in uw kieskring, die ik bijna 35 jaar mocht ver tegenwoordigen". of hij minder zal reizen en meer op zijn ambassadeurs zal vertrouwen, antwoordde Herter „Ik weet niet of ik het zo zal doen, maar ik ben altijd voorstander van samenwer king geweest en ik heb groot ver trouwen in mijn medewerkers". WARSCHAU, 21-4. Een wolk van mosterdgas heeft maandag in het Poolse stadje Gorlice een paniek onder de bevolking teweeg ge bracht. Een arbeider had in een werkplaats een. stenen kruik gevon. den die hij uit nieuwsgierighej* met een houweel stuksloeg. In plaats van wodkageur verspreidde zich een wolk mosterdgas waar door de arbeider onmiddellijk flauw viel. Andere arbeiders moes ten in een ziekenhuis worden be handeld. Er vormde zich een grote wolk die door de wind het stadje in dreef. De bewoners sloegen op de vlucht. Specialisten slaagdèn er na enige uren in het dodelijke gas on schadelijk te maken. Overal ter wereld, moet men, voordat de langverbeide vakantie-in-het- buitenland kan beginnen, de - barse - douane-barrière doorbreken. DU geldt ook voor Frankrijk, maar de Fransen zouden geen Fransen zijn, als ze daar geen charmante oplossing voor hadden gevonden: er is een groep lieftallige meisjes opgeleid, die gestationeerd worden op de be- langrijkste douaneposten en die de bezoekers zo prettig en zo vlug mogelijk door de controle zullen helpen. En... zoudt u met zo'n char mante helpster nog durven smokkelen KAAP CANAVERAL (Florida, V.S.), 20-4. - De Amerikaanse ma rine is er maandagochtend voor de eerste maal in geslaagd een „Pola- ris"-raket - die vanaf onderzee boten zal worden- afgevuurd -• euc- cesvol te lanceren. Aan deze ge slaagde lancering waren vyf mis lukte pogingen voorafgegaan. De Amerikaanse marineleiding heeft meegedeeld, dat de voor naamste doelen van de proef wa ren: de scheiding der twee raket gedeelten, de reactie van de „Po laris" op de besturing vanaf de grond en het vermogen der op vaste brandstof werkende motoren. STRAUSS: „GEEN FUNDAMENTELE VERSCHILLEN" De Britse premier, MacMillan, heeft de waarschuwing geuit, dat het Westen nooit moet wijken voor druk of het pad van verzoening door middel van concessies moet volgen. „Waar wij kunnen, moeten wij trachten vrede te bereiken door onderhandelingen en redelijke overeenkomsten", aldus MacMillan op een nationale bijeenkomst van jonge conservatieven. Een plaatje „ergens cyp Sumatra": een soldaat van de tegenregering pos eert met drie gevangenen van de centrale regering te Djakarta. Er komt vrij weinig nieuws uit Indonesië - maar de strijd woedt er nog steeds. CHICAGO, 20-4. De Westduitse minister van Defensie, Strauss, heeft op een persconferentie in Chicago verklaard, dat er tussen Groot-Brlttannië en west-Duits- land „geen fundamentele verschil len" bestaan over de politiek die ten aanzien van de Sowjet-Unie moet worden gevoerd. De Westduitse regering stemt volledig in met de opvattingen die de Britse premier kortgeleden over een topconferentie kenbaar heeft gemaakt. Hij voegde hieraan toe, dat de berichten over meningsverschillen slechts ondergeschikte kwesties in zake de procedure voor een top conferentie betroffen. Hij zei dat er drie oplossingen voor het vraagstuk-Berlijn en de kwestie-Duitsland mogelijk zijn: „Oorlog, overgave aan de Sowjets en een lang politiek spel, waarbij beide partijen bereid zijn tot een MONTEVIDEO, 20-4. Om te voor komen dat de grootste waterkracht centrale van Uruguay door het wa ter van de Rio Nsgro zou worden overstroomd, hebben leden van de genie een deel van de stuwdam op geblazen, het water ontsnapte via de stad Paso de Los Toros, waar van de 10.000 inwoners tevoren wa ren weggevoerd. De autoriteiten overwegen de evacuatie van Mercedes, een stad van 50.000 inwoners die 250 km. van de dam ligt. De schade die in Uruguay door de overstromingen is aangericht, wordt onofficieel op 100 miljoen dollar (ongeveer 375 miljoen gul den) geschat. vergelijk te komen. De eerste twee mogelijkheden zijn natuurlijk on aanvaardbaar". Hij meende dat een vergelijk van Russische zijde op de topconfe rentie mogelijk zal zijn, omdat de Russen bang zijn voor een atoom oorlog. Vrouwelijke „stuur" BRUSSEL, 20-4. Liliane Sau- demont uit Oostende heeft als eerste vrouw in België het diploma van tweede stuurman gehaald, en bereidt zich nu voor op het examen voor eerste stuurman. Lili ane, die er reeds als meisje van een jaar of tien van droomde de zeeën te beva ren, scheepte zich in 1954, gewapend met het scheeps- boékje van haar broer in mannekleren, als dekjongen in op de Noorse „Luksefjeld" die van Antwerpen naar de Verenigde Staten voer. Bij de immigratie-controle in Amerika werd haar ware identiteit ontdekt en men stuurde haar naar Antwer pen terug. Na vergeefse po gingen om bij de vissersvloot te monsteren wist zij zich op verscheidene buitenlandse schepen te doen aannemen. 's-GRAVENHAGE. De gezamen lijke werkgevers- en werknemers organisaties beleggen op 4 mei in het Kurhaus t'e Scheveningen een bijzondere bijeenkomst ter gelegen heid van hét feit dat het 25 jaar geleden is dat de nijverheidsovgani- satie T.N.O. met haar werkzaamhe den begon. Deze vorm is gekozen om de bond tussen industrieel Ne. Hieraan werd toegevoegd, dat uit de voorlopige gevens is gebleken dat alle voornaamste doelen wer den verwezenlijkt. Verwacht wordt, dat de gelan ceerde „Polaris" ongeveer elfhon derd km zal afleggen. Van betrouwbare zijde werd nog in Kaap Canaveral vernomen, dat de vijf vorige lanceringen in hoofd zaak waren mislukt doordat de buitengewone hitte-ontwiklceling het besturingsstelsel ontregeld had. Er worden thans zes Amerikaan se onderzeeboten gebouwd, van waaraf de „Polaris" kan worden afgevuurd. Enige Britse bladen hebben be toogd dat de Amerikanen welis waar het recht hebben op grote hoogte naar en van Berlijn te vlie gen, maar dat het moment hier voor slecht is gekozen. De bladen vinden het vooral bedenkelijk dat de militairen die hiervoor verant woordelijk zijn, niet tevoren de toestemming van president Eisen hower en het „State Department" schijnen te hebben gevraagd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een wijs man vermorst niet i veel woorden. i De kabinetsformatie Aandrang op C.H.U. niet mee te doen NUNSPEET, 20-4 De voorzitter van de Statenkring Harderwijk van de C.H.U. tevens voorzitter van de C.H.U.-fractie in de Provinciale Staten van Gelderland en voorzitter van de C.H.U.-gemeentebestuursle- den, de heer H. M. Martens, heeft mede namens verschillende voor aanstaande C.H.U.-leden in Gelder land een telegram gezonden aan de voorzitter van de C.H U., de heer Beemink en aan de heer Tilanus, fractieleider van de C.H.U. in de Tweede Kamer, waarin de hoop wordt uitgesproken dat de C.H.U. zich bij de huidige stand van zaken zal onthouden van deelneming aan het kabinet. Dit met name gezien de omstandigheid, dat met de de partementen van Landbouw en Volkshuisvesting de C.H.U, kenne lijk voor het feit wordt gesteld als „sluitpost" të moeten optreden, al dus het telegram. Stijgende meelprijzen 's-GRAVENHAGE, 20-4. In ant woord op vragen welke het Tweede Kamerlid de heer Bakker heeft ge steld, zegt minister Zijlstra, mede namens minister Staf, dat het in derdaad juist is dat de producen ten, verenigd in de „Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten" hun produktiequotering, die zij op 1 januari 1959 hadden onderbroken, begin maart hebben doen herleven. Als gevolg daarvan zijn de bloem- prijzen die op 1 januari met onge veer f 3,50 per 100 kilo waren ge daald, op 1 maart met f 1,50 per 100 kilo verhoogd. De meelprijzen die met variërende bedragen waren gedaald, zijn begin maart met on geveer f 0,50 per 100 kilo gestegen. Dekknecht verdronken AMSTERDAM, 20-4. Vanavond is de 23-jarige ongehuwde dek knecht Bertus Elsinga uit Diemen in de Westhaven te Amsterdam verdronken, nadat hij onder een kantelende baggerbak in het water terecht was gekomen. Een uur lang heeft de duiker Piet Visser van het bergingsbedrijf N.V. Rederij v.h. Gebrs. Goedkoop geprobeerd de dekknecht te redden doch dit le verde geen resultaten op. VIERJARIG KIND EN VADER BIJ SAS VAN GENT VERDRONKEN SAS VAN GENT, 20-4. - Enige honderden meters voorbij de Ne derlandse doorlaatpost Sas van Gent, op Belgisch grondgebied, zijn vandaag een vierjarig kind en zyn 35-jarige vader om het leven ge komen. De Belgische schipper Courtois, die met zijn kempenaar „Copa" in de richting Zelzaete (België) voer, zag plotseling zijn vierjarig zoontje Baby met wagen te water ROTTERDAM, 20-4. Op een on- gewone manier is vanmiddag te Rotterdam een kind te water ge raakt en dit was weer oorzaak, dat de redding niet veel moeilijkheden heeft opgeleverd. Aan boord van het in de Koningshaven liggende Duitse Rijnschip „Rheinpreussen 7" stond een kinderwagen, waarin de bijna een jaar oude Peter Keunig. De wagen was met een riempje aan een lier vastgelegd. Door onver klaarbare ooi-zaak is lvet riempje losgeschoten en de kinderwagen reed het dék af het water in, waar hij bleef ronddobberen. Een opva rende van het schip, de 22-jarige matroos Kurt Bartsch, sprong met een de wagen na en kon deze boven water houden. De vader van het kind, ook matroos op het Rijnschip, heeft toen geholpen de wagen weer op het schip te krijgen Het kind was ongedeerd, evenals de redder, in het water vallen. Hij sprong het kind onmiddellijk na terwijl het schip wegvoer en zag kans de kleine te grijpen. Op een afstand van enkele me ters van de kanaalzijde verdwenen beiden plotseling op onverklaar bare wijze in de diepte. De schip persvrouw trachtte schippers, die met hun schepen voor de wal la gen. te alarmeren. Haar hulpge- roèjD werd echter niet begrepen. Daarop meerde de schippersvrouw de „Copa" nabij de tolkamer (scheepsdouanekantoor). De „Copa", een Limburgs schip, vervoerde grint. Hertebokken vochten zich dood APELDOORN, 20-4. Twee herte bokken hebben op de Schalterberg- weg te Beekbergen een hevig ge vecht met elkaar geleverd, dat bei de met de dood hebben moeten be kopen. De dieren gingen zo fel te gen elkaar te keer dat. één van de twee op slag werd gedood en de andere voor een groot gedeelte ver lamd werd. Een politieman heeft het dier met een pistoolschot uit zijn lijden verlost. Drie Romeinse kranten schrij ven dat de Italiaanse communisti sche partij haar partij-organisatie heeft gebruikt om in heel Italië om ae ooiia tussen muusmeei nu- i was uiigeueeiu, eventus ue ïeuuei, derland en de nijverheidsorganisa- die ook spoedig weer vaste grond systematisch voor de Sowjet-Unie tie T.N.O. tot uiting te brengen. onder de voeten had. en tegen de Navo te spioneren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1