Verschillende objecten op Schouwen* Duiveland ter financiering in studie De overstromingen in Zuid-Amerika Steun aan minder ontwikkelde landen AUTO REED BIJ WAMEL IN DE WETERING RAADSVERKIEZINGEN IN ALGERIJE GINGEN MET VEEL GEWELD GEPAARD Het Belgische huwelijk Gevangenisoproer in V.S. neergeslagen De reis van de Dalai Lama Met caravans door de Ver. Staten V.S. ONDERHANDELEN UIT EEN POSITIE VAN KRACHT Nieuwe tactiek in Algerije In Italië vogelmoord op grote schaal VERGADERING .STAD EN LANDE" Bezoek van „corridor"-gemeenten in de zomer Ai is er veel wat teleurstelt, toch kon „Stad en Lande" in het afge lopen verenigingsjaar verschillende heemschut-succesjes boeken, zoals bleek op de vrijdag in het „Huis van Nassau" gehouden algemene ledenvergadering, onder voorzit terschap van dr. J. J. Westendorp Boerma, die een niet al te groot aantal leden (er was een uitge breid zaalprogramma deze avond) verwelkomde en het - hier reeds besproken - jaarverslag aan de orde stelde. Te Noordgouwe zijn de oude ste nen grenspalen op de oude oor spronkelijke plaatsen neergezet, mede door toedoen van enkele le den ter plaatse, o.m. bij „Boslust", „Heesterlust" en „Schraphage". Ge attendeerd werd op een trapgeveltje te Ouwerkerk, dat in kwaliteit steeds achteruit gaat. Daar de ver eniging thans over een eigen res tauratiefonds beschikt, werd ge vraagd of „Stad en Lande" hier aan iets doen kan. In overleg met Monumentenzorg zal een begroting van kosten worden gemaakt. Een ander object betreft de stoephekken van het pand Drei- schor, Ring 32. Restauratie met medewerking voor de vereniging, zou nog een bedrag vergen van f 800,—. De heer Heringa werd verzocht aan dit object aandacht te besteden. De gemeente Dreischor vroeg verder of „Stad en Lande" de op de Ring staande travaille over wil nemen, daar dit als monument kan worden aangemerkt. Een beslissing ter zake werd nog niet genomen. Het Hofje te Zierikzee Voor het Hofje te Zierikzee kan eventueel enig soulaas biedende bestemming worden gevonden, daar de padvindersgroep van het Leger des Heils hiervoor belangstelling heeft. Een opknapper van het ex terieur bleek volgens plan van het lid de heer Boot wat duur te ko men. Een eenvoudiger plan wordt thans gemaakt en de mindere kos ten kunnen zich manifesteren in de huurprijs die het Leger des Heils alsdan zou behoeven te betalen. Die prijs wordt thans te hoog ge acht. Gewezen werd op de steen boven de ingang van de Lutherse kerk, waarvan de tekst nauwelijks meer leesbaar is. Hier zal aandacht aan worden besteed. Een gevel in de Meelstraat te Zierikzee is afgebro ken en wordt weer opgebouwd. Voor een poortje in de St. Domus- straat bleek nog geen gevaar aan wezig. Een partikulier aanbod' tot restauratie van een leeuw in BUENOS AIRES, 19-4. De toe stand in het overstroomde Uruguay was ook zondag nog ernstig. De in woners van de stad Paso de Los Toros aan de Rio Negro zijn ge- evacueerd. Men tracht door het openzetten van de sluizen de na bijgelegen elektrische centrale aan een kunstmatig stuwmeer te red den, maar het water blijft hoog. In Argentinië, waar de regen eni ge tijd is opgehouden, zakt het wa ter. Maar in Entrerios ging nog een pakhuis met 900 ton exportvlees door de overstroming verloren en ten zuiden van Buenos Aires trad de Matanzarivier buiten haar oevers. WASHINGTON, 18-4. De finan- ciële commissie van de Amerikaan se Senaat heeft met 15 tegen 10 stemmen aanbevolen, 200 miljoen dollar beschikbaar te stellen voor leningen aan minder ontwikkelde landen, welke geld nodig hebben voor hun economische ontwikke ling. President Eisenhower had een bedrag van 225 miljoen dollar ge vraagd. Het Huis van Afgevaardig den heeft slechts 100 miljoen dollar beschikbaar willen stellen. smeedwerk op de voormalige sy nagoge, zulks als piëteitsvolle geste tegenover de omgekomen Israëli sche stadgenoten in de oorlog, werd in dank aanvaard. De kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente blijkt op verzoek van de vereniging bereid, de mogelijkheid tot bezichtiging van de Kleine Kerk te willen scheppen. Gegadigden zullen zich dan echter eerst bij de koster die nen te vervoegen voor de sleutel. Zomervergadering te Noordgouwe De héren dr. J. J. Westendorp Boerma, Kouwen en Moeilijker werden bij akklamatie als bestuurs leden herkozen. Besloten werd de zomervergadering te houden op 4 juli te Noordgouwe. Tevens zal dan een bezoek worden gebracht aan Zonnemaire. Bij de rondvraag werd geatten deerd op de plannen van de Her verkaveling een vliedberg aan de Blokweg te Zierikzee te doen af graven. Uit de vergadering gingen stemmen op te pogen zulks te voor komen. Met de Herverkaveling zal contact worden opgenomen. De vliedberg bij Eikerzee zou als enige op het eiland voorbestemd zijn, te blijven, maar deze berg is aange tast. Tijdens de vergadering werd het woord gevoerd door dr. A. de Vin, vroeger te Oosterland, die sprak over het Schouwen-Duive- landse dialekt. Op diens betoog ko men wij nog nader terug. Vijf kinderen en een man verdronken WAMEL, 19-4. Vijf kinderen en een man zijn vanmiddag verdron ken, toen de auto waarin zij zaten na een aanrijding in de Wetering bij Wamel raakte. Terwijl de auto in het water kantelde, sprong een portier open en werd de echtge note van de bestuurder, mevr. Van de Bergh-Kockenmet een kind van vier jaar dat zij op schoot had, uit de auto geslingerd. Zij hebben er het leven afgebracht. De andere inzittenden, de heer A. F. M. van de Bergh uit Tiel en vijf kinderen verdronken. Het echtpaar was vanmiddag op familiebezoek geweest bij een broer van de man, de heer Van de B. te Dreumel, en ging daarna met de zes kinderen van de broer een ple- zierritje maken. Omstreeks half zes kwam de auto in botsing met een tegenligger op de Weteringstraat bij Wamel, met het gevolg dat beide auto's het water in schoten. De 27-jarige eigenaar van een op deze plaats staande boerderij, de heer A. Reynders, die het on geluk zag gebeuren, kwam onmid dellijk met een tractor naar het water. Hoewel men de auto binnen een kwartier op het droge kreeg, Ingezonden mededeling wrdzn om mzubslzn qimaakt KUNSTENAARS TEKENEN DE ONTWERPEN, BEKl/AME VAKMENSEN VERVAARDIGEN ZE VAN HET MOOISTE HOUT. HIERDOOR ZIJN ONZE MEU BELEN ZO FRAAI EN GAAN ZE UW GEHELE LEVEN MEE Zestien personen vonden de dood In totaal hebben tijdens de zon dag gehouden gemeenteraadsver kiezingen in Algerije zestien perso nen de dood gevonden en zij n er meer dan 60 bij de aanslagen ge wond geraakt. Bij Setif staken opstandelingen het huis van een kandidaat van een- gemeentelijke lijst in brand en veiv moordden de man zelf. In een an der dorp nabij Setif ontvoerden de opstandelingen alle kandidaten van een verkiezingslijst, geselden hen en vermoordden de lijstaanvoerder, een moslem. De intimidatiecampag ne is veel sterker dan ten tijde van de Gaulles volksstemming over de grondwet in november. De op komst van de kiezers ondervindt er grote invloed- van. In Algiers is het sluitingsuur van de stemburetaux reeds tweemaal uitgesteld in de hoop nog meer kie zers te trekken. Inmiddels trachtten omroepauto's ook de kiezers tot stemmen te bewegen. De parachu- tistengeneraal Massu, wiens pres tige onder de Europeanen in Al giers het grootst is, veroordeelde voor de radio onthouding als land verraad. In de namiddag had in de hoofdstad nog slechts dertig pro cent van de kiesgerechtigden ge stemd. In andere steden was het percentage vaak hoger, soms tot 60 procent. was dit voor de inzittenden te laat. De verdronken kinderen, allen jongens, waren 5, 6, 7, 9 en 10 jaar oud. Het gezin van de heer v. d. B. te Dreumel bestond in totaal uit acht kinderen. De jongste en de oudste gingen echter niet mee op het autoritje. ROME, 19-4. Het aanstaande hu welijk van prins Albert van België en zijn Italiaanse verloofde, Donna Poala Ruffo di Calabria, op 1 juli in de Pauluskapel ten Vaticane, is naar men meent het eerste huwe lijk van vorstelijke personen sinds een eeuw dat door een paus in Rome wordt gesloten. DEER LODGE, 18-4. Leden van de nationale garde van de staat Montana hebben zaterdag een ein de gemaakt aan een van de meest spectaculaire gevangenisoproeren in de V.S. Onder dekking van anti tankwapens bestormden zij de ves tingachtige staatsgevangenis te Deer Lodge en bevrijdden de 21 gijzelaars - zestien bewakers én vijf gevangenen die door hun col lega's als „aanbrengers" werden beschouwd - die zich anderhalve dag in handen van de opstandelin gen hadden bevonden. Twee van de leiders van de opstandige bewe ging, een 50-jarige inbreker en een 19-jarige moordenaar, pleegden zelfmoord toen de militairen het gebouw binnendrongen. Het oproer was ontstaan uit ontevredenheid over de raad, die beslist over het voorlopig in vrijheid stellen van gevangenen. CALCUTTA, 19-4. De speciale trein, waarmede de Dalai Lama op weg is naar Mussoori, aan de voet van het Himalaya-gebergte, is zon dag te Siligoeri, in west-Bengalen, aangekomen. Honderden Tibetaan se mannen, vrouwen en kinderen, die de gehele nacht in de stromen de regen buiten het station hadden gewacht, waren in Siligoeri samen gestroomd om de .levende boeddha' te zien en zijn zegen te ontvangen. Er waren enkele Tibetaanse Vluch telingen onder hen en enige tijde lijk in India verblijvende handela ren. De meesten hunner waren echter Tibetanen, die reeds geruime tijd in de Indische grenssteden Ka- limpong en Darjeeling wonen. Onder degenen, die de Dalai La ma kwamen verwelkomen, bevon den zich ook inwoners van Nepal, Boetan en Sikkim. Nehroe's speciale afgezant P. N. Menon, die de Dalai Lama te Bom- dila heeft begroet, reist ook met de speciale trein, die de Indische re gering de Dalai Lama ter beschik king heeft gesteld. WASHINGTON. De acht Ne- derlandse, een Belgische en een Italiaanse caravan, waarvan de „bemanning" op 7 april in New York is aangekomen, zijn nu in Washington. Vrijdag werden de caravanrijders ontvangen door dè Nederlandse ambassadeur dr. J. H. van Royen. Daarna hebben zij hun tocht door de V.S. voortgezet. De route, waarbij zoveel moge lijk de steden gemeden worden, voert hen van Washington via Knoxville en Shreveport naar New Orleans door de Grand1 Canyon naar Las Vegas en Los Angeles en via San Francisco, Reno en Denver naar Salt Lake City. Vervolgens door het Yellowstone Park naar Chicago, Holland (Mich.) en de Nia gara, Montreal, Ottawa en Boston. Dre reis duurt bijna vier maanden. Zoals bekend bevindt zich onder de deelnemers de heer C. Koopman en echtgenote, te Bennekom, vroe ger te Zierikzee. VERKLARING VAN NIXON WASHINGTON, 19-4. De Ame rikaanse vice-president, Richard Nixon, heeft zaterdagavond jl, aan een door de Amerikaanse vereni ging van dagbladuitgevers aange boden diner, verklaard: „President Eisenhower zal uit een positie van kracht onderhan delen, indien hij dit jaar aan een topconferentie deelneemt". In antwoord op een vraag zei hij nog: „De Sowjet-Unie zal in de afzienbare toekomst niet in slaat zijn zich militair zodanig sterk te maken, dat zij in staat zou zijn tot een aanval over te gaan, of een diplomatieke chantagepolitiek te Klok op Waalsdorper- vlakte 's-GRAVENHAGE, 18-4. Op 30 april te 10.30 uur, zal op de Waals- dorpervlakte de overdracht plaats hebben van de Bourdonklok, die bestemd is voor de herdenkings plaats op dit terrein. De klok zal door de voorzitter van de „Stich ting Oorlogsmonument 1940-1945", prof. mr. P. S. Gerbrandy, aan het gemeentebestuur van 's-Graven- hage worden overgedragen. Na deze overdracht zal de klok voor het eerst worden geluid door leden van de voormalige Binnenlandse Strijd krachten. De klok is geplaatst in een klokkestoel op een duintop, vlak bij de herdenkingsplaats. Dief zakt door dak GRUBBENVORST, 18-4. Een onbekend gebleven indringer heeft weinig plezier beleefd van een bezoek, dat hij vrij dag in de nachtelijke uren aan de woning van de familie B. in Grubbenvorst wilde brengen. Na op het dak 'van een aangrenzende garage te zijn gekolmmen, is hij door het dak gezakt en op een in de garage staande auto ge vallen. De bewoners van het huis, die op het lawaai af gingen, ontdekten aanvanke lijk niets ongewoons. Eerst de volgende morgen zagen zijn geklommen, is hij door garage en op de ingedeukte auto en aan het gat in het dak, wat er gebeurd moest zijn. De rijkspolitie heeft de zaak thans in onderzoek. Ingezonden mededeling UW BESTE JAPON reinigt U toch niet zelf? Voor f 2,75 kunt U dit dure stuk beter aan vakmensen overlaten! Stoomwasserij, Chemische wasserij en Ververij „DE LELIE" BERGEN OP ZOOM Depot voor Zierikzee: J. A. VAN DEN BOS, Havenpark 24 Depót voor Oosterland: H. W. VAN STAPPEN, Kerkstr. 21 Depot voor Bruinisse: A. S. FLIKWEERT, Korte Ring 9 voeren. Dit zou zelfs niet het geval zijn, indien zij er tijdelijk in zou slagen bij de vervaardiging van in tercontinentale raketten een voor sprong op de Verenigde Staten te verkrijgen. ALGIERS. Dank zij een nieu we tactiek zijn de Fransen er in twee maanden tijds (tussen be gin februari en eind maart) in ge slaagd in een enkel bergdistrict in het gebied van Oran meer dan 2 000 Algerijnse verzetslieden bui ten gevecht te stellen. De nieuwe tactiek, die op bevel van de opper bevelhebber in Algerië, generaal Challe, wordt toegepast, heeft tot gevolg gehad dat in die periode 1.600 rebellen werden gedood en 460 gevangen genomen, terwijl voorts 1.100 administratieve amb tenaren van de opstandelingen in het district konden worden aange houden. De verliezen van de Fran sen bedroegen minder dan 200 man. VGRAVENHAGE, 18-4. De Ver- eniging van vogelbescherming te 's-Gravenhage is een van de deel nemers aan de actie van het Inter nationaal comité voor vogelbe scherming, tot inzameling van ad- haesie-betuigingen aan een pro test tot de Italiaanse regering tegen de „vogelmoord op grote schaal" in Italië. Volgens opgave van de Vereni ging voor vogelbescherming vallen nog steeds honderdduizenden zang vogels, bestemd voor consumptie, ten prooi aan de Italiaanse vogel jagers. Pleidooi voor behoud Berlage's Beurs NIJMEGEN, 17-4. „Als men de Beurs van Berlage zou afbreken zou men in cultureel opzicht pre cies hetzelfde doen als wanneer men de nachtwacht van Rembrandt naar Amerika zou verkopen". Deze uitspraak is vanavond in Nijmegen gedaan tijdens een dis cussie-bijeenkomst van de kring Nijmegen-Tiel van de Bond van Nederlandse architecten. Hij kwam uit de mond van de Utrechtse ar chitect ir. H. G. J. Schelling, die een pleidooi hield voor het behoud van Berlage's Beurs, die onderwerp van de bijeenkomst was. Naar de mening van ir. Schelling zou af braak schending van de Neder landse kunst betekenen. Het ge bouw moet zijns inziens behouden blijven, niet als monument doch als specimen van Nederlandse merk waardige architectonische kunst. Het aantal kankergevallen en het sterftecijfer tengevolge daar van in Oostenrijk is, ondanks een zékere teruggang wat enkele leef tijdsgroepen betreft, in de loop van de laatste 25. jaar met niet minder dan zeventig procent toegenomen. Een groot aandeel in de strijd te gen deze ziekte heeft het Oosten rijkse instituut voor kankeronder zoek dat met de modernste medi sche en technische middelen is uit gerust. ZIERIKZEE „Inter Amicos" speelde voor Nut Op voortreffelijke wijze 'heeft de Koninklijke Rederijkerskamer „In- ter Amicos" te Dordrecht vrijdag avond voor het departement Zie rikzee van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in de Concertzaal een voorstelling gegeven van „Klokslag 9", een thriller in drie bedrijven van Jack PopplewelL Een volle zaal genoot op deze laat ste Nutsavond van het seizoen vol op van spanning door „crime" en „love". In een welkomstwoord herinner de de voorzitter, de heer D. C. A. Lugt, er aan dat het optreden van „Inter Amicos" als sluitstuk van het seizoen een door 'het Zierikzee- se publiek zeer gewaardeerde tra ditie is geworden. „Klokslag 9" speelt zich af in de bungalow van de Leighs in Ham- bledon, een vissersdorpje aan de Engelse kust. Robert Leigh is een schrijver, wiens huwelijk met Es meralda een grote mislukking is geworden. Robert krijgt een ver houding met zijn secretaresse, Ma rion Dale, doch Esmeralda blijft bij haar .weigering zich van Robert te laten scheidpn. Robert wil echter tot elke prijs vrij zijn, maar mist de moed om Esmeralda zelf uit de weg te ruimen. Marion neemt dan deze taak op zich, doch zij wordt zelf het slachtoffer: Esmeralda had begrepen dat er een aanslag zou komen en Marion met een geladen revolver opgewacht. Inmiddels is er een verhouding ontstaan tussen Es meralda en Tom Hammond, een ge demobiliseerd Canadees militair. Tom en Esmeralda smeden dan plannen om Robert uit de weg te ruimen. Robert voelt echter dat zij iets in hun schild voeren en in plaats van Robert valt dan Tom als slachtoffer. Het drama wordt tot een ontknoping gebracht door politie-inspecteur Richard Farrow, een vriend van de Leighs. Het was vooral Wilka Sleeuwits als Esmeralda, die door haar ge ïnspireerd spel dit optreden van „Inter Amicos" zo bijzonder ge slaagd maakte. Overigens deden de anderen weinig voor haar onder. Zo gaven mr. B. A. M. Knüppe en de heer J. C. A. Ribbens op uitste kende wijze gestalte aan resp. Ro bert en Tom. Een scherpzinnig in specteur Farrow werd op de plan ken gezet door de heer Jac. J. v. d. Laan. Jenny Cool-van Stek speelde soepe] als de secretaresse Marion. Er waren na afloop fraaie bloe men voor de dames. De heer Lugt vertolkte de grote waardering van de aanwezigen met woorden van hulde, waarbij ook betrokken werd de regisseur de heer Bert Dijk stra. Tevens deelde de voorzitter mée dat het komende seizoen bij zondere luister zal krijgen, in ver band met de viering van het 175- jarig bestaan. Woorden van dank richtte de voorzitter tenslotte nog tot de heren van Felius, fa. Kor sten, A. v. d. Berge en magazijn „Electra" alsmede tot de techni sche staf van de Concertzaal, in zonderheid de heer H. C. J. Ribbens, voor hun mededwerking. De voorzitter van „Inter Amicos", de heer J. van Randwijk te Dor drecht herinnerde hierna aan de banden welke bestaan tussen Dor drecht en Zierikzee. Hij hoopte dat deze bestendigd zullen blijven en dat „Inter Amicos" er in de toe komst weer de exponent van zal zijn. Verwachting tot dinsdagavond: Nachtvorst Tamelijk heldere nacht met op vele plaatsen nachtvorst; morgen aanvankelijk zonnig, later bewolkt maar overwegend droog en de zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere; zwakke tot matige wind tussen noord en west. 21 april. Zon op 5.33, onder 19.46. Maan op 17.41, onder 4.41. Volle maan: 23 april te 6.13. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 21 april 1.28 v.m. 14.05 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 april 1.17 v.m. 13.38 n.m. Springtij: 25 april. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-4. Aan de achter zijde van een depressie., die van de Hongaarse Laagvlakte naar west- Rusland trok, is dit weekeinde koude polaire lucht over heel west- Europa naar het zuiden gestroomd. Aanvankelijk ging dit met een krachtige noordelijke wind ge paard, maar toen zondag een rug van hogedruk zich over Nederland begon uit te breiden, kwam hier de lucht tot stilstand. Bijna overal in het binnenland is dientengevolge zware nachtvorst voorgekomen. Boven het zeegebied tussen Noor wegen en Groenland bevond zich vanmorgen een kleine depressie, die naar het zuidoosten trekt in de richting van Stockholm. Hierdoor wordt de wind op het noordelijk deel van de Noordzee geleidelijk westelijk. Vochtige oceaanlucht, die boven Schotland en Ierland wordt aangetroffen, zal daardoor naar de Noordzee stromen en mor gen later op de dag misschien Ne derland kunnen bereiken. De komende nacht zal er even wel in het grootste deel van het land maar weinig bewolking zijn. Er moet daarom opnieuw op zware nachtvorst worden gerekend, voor al in het zuidoosten van het land. Nederlanders redden Brits jaclit LONDEN. In de storm, die voor de Engelse kust woedde is het tien ton metende Britse jacht „Canores" in nood geraakt. Het schip, dat dreigde te zinken, is in veiligheid gebracht door de 328 ton metende kustvaarder uit Groningen, „Raket" die de „Canores" op sleeptouw nam tot de reddingsboot van Torbay het werk overnam. Het 500 ton metende Nederlandse schip „Vliestroom" was het eerst bij de „Canores". Het schip kon door de zware zee echter niet langs zij komen en zond een oproep voor hulp aan de reddingsboot van Tor bay. Toen deze arriveerde was de kustvaarder „Raket" echter reeds ten tonele verschenen. ZIERIKZEE De collekte voor het Koninginnegeschenk Wü herinneren er hierbij aan, dat de envelopjes, waarin een be drage kan worden gedaan ten be hoeve van het geschenk voor H.M. de Koningin, morgen (dinsdag) en eventueel ook nog woensdag en donderdag a,s. zullen worden op gehaald. Gaarne wekken vvy" 't pu bliek op deze bijzondere collecte tot een succes te helpen maken. SEROOSKERKE De collecte ten bate van het Leger des Heils heeft in deze ge meente f 29,95 opgebracht. DREISCHOR De gehouden collecte ten bate van Simavi heeft in deze gemeente f 22,07 opgebracht. De opbrengst van de collecte voor het Leger des Heils bracht al hier f 44,43 op. NOORDGOUWE De plannen voor Koninginnedag Ook in de gemeente Noordgouwe zijn plannen gemaakt, ter dekking van de kosten voor de feestviering ter gelegenheid van de 50e verjaar dag van H.M. de Koningin, op 30 april a.s., door middel van een huis-aan-huis lijsten-collecte gel den in te zamelen. Ten behoeve van het aanbieden van een „Nationaal" geschenk aan Hare Majesteit zijn in een viertal winkels in deze gemeente bussen geplaatst, waarin een ieder zijn bij drage voor dat geschenk kan de poneren. Genoemde winkeliers zijn: J. P. de Regt te Schuddebeurs, M. J. Wagemaker, M. Flikweert en J. B. Bom, de laatste drie te Noord gouwe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2