Eisenhower benoemt Christian Herter als opvolger van Foster Dulles DE ZIERIKZEESCHE COURANT jDirecteur P. Alons van Nat. Rampenfonds droeg nieuw gebouwde toren over DALAI LAMA VERKLAART UIT EIGEN WIL DE WIJK TE HEBBEN GENOMEN De kabinetsformatie MAANDAG 20 APRIL 1959 No. 18550 115e jaargang ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE M—III—I I ff VI I ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, por week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cent per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- por stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerikzee, Postbus nr. 1, tol. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Voltooiing van Ouwerkerk' s herrijzenis Oude klok „Salvator" beierde over herbouwd dorp (Van onze redakteur) OUWERKERK, 18-4. „De overdracht van de toren betekent de af sluiting van de herrijzenis van Ouvvcrkerk. Die toren is een geschenk van geheel ons volk. Bewaar hem als een symbool van hetgeen de één heid van het Nederlandse volk vermag in een groeiend en bloeiend Ouwerkerk". Zo sprak hedenmiddag de directeur van het Rampenfonds", de gene raal b. d. Alons, bij gelegenheid van de officiële overdracht van de toren, namens het Rampenfonds aan de gemeente Ouwerkerk. Tevoren had de directeur in de kille en straffe wind, de deur van de toren geopend en in de benedenruimte met een druk op de knop de elektrische geluidsinstallatie van de klok in werking gesteld. „Sal vator", de eeuwenoude klok, ving aan te beieren en de zo vertrouwde klanken dreven weg over de nieuwe huizen, de velden, de kreken en het wat heiige land. Het was een onvergetelijk moment voor Ouwer kerk, dat zulke zware jaren achter zich heeft liggen. Het gezelschap - voorop generaal Alons en burgemeester J. Romeijn - besteeg de toren en de driekleur ontplooide zich hoog aan de trans, in de sterke wind, die op deze dag bijna enige herinnering wekte aan de stormtijden van weleer. Staande op de ballustrade had het gezel schap een hoge en zeker bij helder weer, een magnifieke uitkijkpost; ditmaal echter was het Duivelandse land wat al te grijzig. Vlug werd daarop de terugtocht aanvaard, en troffen allen elkaar in de school. Generaal Alons schelste verder in zijn toespraak de dag d'er offi ciële overdracht van de toren, als een vreugdevolle voor Ouwer. kerk. Niet alleen echter voor de herrezen gemeente, rnaar evenzeer voor het Rampenfonds en voor hem persoonlijk. Spr. herinnerde nl. aan de geboorte van het „kerkeplan", waaruit voortvloeide dat de kerken maar niet zo moesten worden bijge lapt, maar op degelijke wijze moes ten worden vervangen. Tijdens een trieste tocht over het toenmaals overstroomde rampgebied van Schouwen-Duiveland, werd deze gedachte geboren en in dit kerke plan heeft Ouwerkerk zijn aandeel gehad, binnen het raam waarvan ook een toren kon worden gebouwd. De generaal was destijds onder de indruk gekomen van de geest kracht der bewoners en bewonder de de houding van burgemeester Romeijn, die toen al vol plannen zat voor de opbouw der gemeente. Het was inderdaad wel een gesla gen, maar niet een verslagen volk, aldus spr., die er nog op wees dat aanvankelijk voor het herstel der centra van godsdienstig leven geen fondsen aanwezig waren. Maar het geld bleef vloeien en daaruit bleek de grootheid van het Nederlandse volk in tijden van nood. De nieu we toren moet dan ook gezien wor den als een geschenk van het ge hele Nederlandse volk en spr. zag het bouwwerk als een symbool van hetgeen de eenheid van het volk De zesjarige Janny Flikweert viel zaterdagmiddag de eer te beurt de sleutel van de nieuwe toren aan te bieden aan de directeur r>an het Nat. Rampenfonds de gene raal b.cl. Alons. De sleutel werd, keurig overhandigd, op een met rode, witte en blau we voorjaarsbloemen ver sierd kussentje. Dat Janny Flikweert voor dit eervolle karweitje werd uitgekozen is werkelijk geen wonder, want zij was het, die op 2 februari 1953 het levenslicht aan schouwde, onder omstandig heden, die kort gezegd ver schrikkelijk waren. Toen een baaierd van ellende en nu een hernieuwd Ouwerkerk met een straf in de wind tjokkerende vlag, geplant op een eigen nieuwe toren. Het zal voor de kleine hersentjes van Janny - ook al keek ze pienter uit de ogen - xoerke- lijk wat te veel zijn geweest om te verwerken. Maar daar in stond ze niet alleen! in tijden van ramp en nood vermag De klok „Salvator" In een korte inleidende toespraak had tevoren burgemeester Romeijn herinnerd aan de bouwegschiedenis van de toren. De oude vertrouwde toren werd in de oorlog opgeblazen en de beroemde klok „Salvator", die als door een wonder aan de smeltkroes ontkwam, werd opge hangen in een klokkestoel. Alleen door de hulp van het Rampenfonds kon Ouwerkerk weer een toren te rugkrijgen en spr. uitte zijn grote dankbaarheid voor kerk, pastorie en toren, die de gemeente ten deel vielen. Als blijk van dankbaarheid je gens de persoon van generaal Alons bood de burgemeester daarop een miniatuur-klokje aan, gelijk aan „Salvator", waarop als opschrift de naam van generaal Alons en de datum-herinnering van de toren overdracht. De directeur van het Rampenfonds bleek dit geschenk - vervaardigd door de firma IJsbouts te Asten (N.B.), die ook het toren uurwerk verzorgde - uitermate op prijs te stellen en gaf het geschenk slechts „met enige bedenking" uit handen ter bezichtiging. Er was ook een verrassing voor het meisje Janny Flikweert, die een fraai be- delkettinkje kreeg aangeboden. Ze bloosde er van. Het diner Na de plechtigheid te Ouwerkerk volgde in restaurant „Mondragon" een zeer verzorgd diner, waaraan een geanimeerde stemming heers te. Aan de maaltijd voerde opnieuw burgemeester Romeijn het woord, die ten overvloede zijn dank be tuigde voor het feit dat de bespre kingen met het Rampenfonds in h'et thans bereikte resulteerden. Hij prees het ontwerp van de toren van ir. Klokke en beklemtoonde, dat er geen teruggrijpen mogelijk was naar het oude torentype. Hij dankte ver der de aannemer de heer C. A. Prince te Haamstede, de uitvoer der de heer W. J. v. d. Werff te Haamstede, de districtsopzichter van de Centrale Dienst de heer F. Schuiling, de dagelijks opzichter de heer J. H. Pagee, de schilder de heer Dekker en de firma IJsbouts. Tot slot herinnerde de burgemees ter nog aan het verdwijnen van de smederij in het dorpscentrum, waardoor het uitzicht op de toren nog aanmerkelijk verbeteren'zal. Andere sprekers Namens de kerkelijke gemeente sprak de president-kerkvoogd de heer Berrevoets, die wees op de verwantschap tussen toren en kerk en de inbreng van de oude klok in de nieuwe toren, hetgeen voor de inwoners een onvergetelijk moment betekende. Ir. Klokke 'had de opdracht tot de bouw een zijner dierbaarste ge vonden en had vooral de ideële as pecten, verbonden aan dit bouw werk, in ogenschouw willen nemen. Het oude model kon niet gecopi- eerd, omdat het behoorde bij een in vroeger eeuwen bestaand heb bende kathedraal. Hij toonde zich erg verheugd dat de vorm van de nieuwe toren, wat betreft de waar dering, thans wortel geschoten heeft bij de inwoners. De adviseur van het Rampen fonds de heer W. J. A. H. van Ber- kel, tracteerde de aanwezigen op enkele „bon mots" die speelden rond de torenbouw, terwijl de ver tegenwoordiger van de firma IJs bouts met een grote verrassing uit de bus kwam, in de vorm van klei ne „Salvatortjes", kleine klokjes dus, voor burgemeester Romeijn, ir. Klokke, de heer van Berkel en de heer Prince. De overdracht van deze stijlvolle geschenkjes vormde het slot van een voor Ouwerkerk onvergetelijke (toren)dag. Over de vrouw moet men alleen met mannen spreken. In een opvallende harmonie staat de nieuwe toren in het dorpspatroon van de herbouwde gemeente. Een architectonisch gelukkige greep. (Eigen foto). Chinezen beschuldigd van ongeoorloofde inmenging VLAARDINGEN. Aan de Konin gin Wilhelminahaven te Vlaardin- gen is de 9-jarige R. Ilagestein uit Schiedam met zijn rijwiel onder een tankauto geraakt en op slag gedood. Zijn 8-jarige vriendje, dat achterop zat, kon zich nog tijdig in veiligheid brengen door eraf te springen. De oude toren Alleen de herinnering blijft. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Op de te Utrecht ge houden vergadering van het Be drijfschap voor Melk- en Zuivel- produkten is medegedeeld, dat het verbruik van melkprodukten in de jaren 1941-1957 is gestegen van 71.205 tot 175.456 ton. In 1957 werd echter slechts 1.337.841 ton melk omgezet, tegen 1.470.648 ton in 1951. TILBURG. Zaterdag herdacht Tilburg - overigens in alle stilte - de dag waarop de gemeente 150 jaar geleden stadsrechten werden verleend. DELFT. Te Delft is het vierde dodelijke ongeval in één week ge beurd, waarvan de 53-jarige heer W. Aarssen het slachtoffer is ge worden. De 'heer Aarssen kwam uit zijn woning op de Oranje Plan tage en wilde aan de linkerkant van de rijweg op zijn fiets stappen. Hij werd aangereden door de mO' torrijder van Leeuwen uit Delft, die geheel rechts van de weg reed. Bei den kwamen te vallen en werden gewond naar het Gasthuis over gebracht. De heer Aarssen overleed kort na aankomst in het zieken huis; de heer van Leeuwen is met een hersenschudding en schaafwon den opgenomen. VEGHEL. Het gemeentebestuur van Veghel heeft de beeldhouwer Steenbergen uit Oosterhout op dracht gegeven tot vervaardiging van een „Airborne-monument", dat zal herinneren aan de landingen en de gevechten van de Amerikaanse luchtlandingstroepen in de najaars dagen van 1944 in de streek rond Veghel. Konigin Elizabeth zal het be zoek dat de Italiaanse president, Gronchi, vorig jaar aan Groot-Brit- tannië heeft gebracht, beantwoor den met een tegenbezoek. Er is echter nog geen datum vastgesteld. h Negen mensen zijn om het leven gekomen en honderden gewond, toen twee groepen Indiërs te Sita- marhi in oost-India slaags raakten over het slachten van koeien. TEZPOER, 18-4. De Dalai Lama heeft zaterdag, na zijn aankomst te Tezpoer, een verklaring uitge geven waarin hij met nadruk zegt uit vrüe wil naar India gekomen te zijn en niet onder dwang. (Vol gens de officiële communistische versie is hü door de Tibetaanse re bellen ontvoerd). De Dalai Lama beschuldigde de Chinezen van inmenging in de Ti betaanse aangelegenheden, ondanks de overeenkomst van 1951, die be paalde dat Tibet volledig autono mie zou genieten. Hij betuigde zijn dank aan premier Nehroe en de regering van India voor het ver lenen van asiel. Voorts deelde de Dalai Lama mede, dat hij nog over zijn toe komstplannen moet nadenken. Hij zal nadere bijzonderheden bekend maken zodra hij gelegenheid heeft gehad om uit te rusten en over de recente gebeurtenissen na te denken. De verklaring is door een woord voerder van de Dalai Lama naar Tezpoer gebracht en daar aan de pers uitgereikt. De woordvoerder was naar Tezpoer doorgereisd, na dat de Dalai Lama en zijn gezel schap aan de grens van Assam waren gekomen. Zij werden daar in het legerkamp Foothills - niet meer dan een verzameling bam boe-hutten - verwelkomd door een der ministers van Assam, Tripathi, die aan de Dalai Lama, naar Ti- betaans gebruik - een witte doek overhandigde. Continuïteit in de politiek verzekerd AUGUSTA, 18-4. Christian Herter is benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten. Eisenhower maakte op een persconferentie, waarop ook Herter aanwezig was, dc benoeming bekend. De president zei, dat hü verwacht dat de Senaat de benoeming spoedig zal bekrachtigen. Op een vraag aan Herter of hij van plan is wijziging te brengen in de Amerikaanse bui tenlandse politiek, antwoordde hij glimlachend dat hij daarover niet wil spreken voordat zijn benoe ming bekrachtigd is. De nieuwe minister weigerde ook gissingen te doen over zijn opvolger als onder minister. De 64-jarige opvolger van Dulles maakte bekend, dat hij op persoon lijk verzoek van Eisenhower een volledig medisch onderzoek had ondergaan in het ziekenhuis van de John Hopkins universiteit in Baltimore (Maryland). Hij ver klaarde dat hij nog niet op de hoogte was van het resultaat van het onderzoek, maar de woord voerder van de president. James Hagerty, onderbrak hem en zei dat de medische resultaten in elk op zicht bevredigend zijn. „Alles is goed", zei Hagerty. Herter leed verscheidene jaren aan gewrichtsontstekingen in de heupen. Hij was zaterdagochtend met een helikopter van zijn plan tage in Green Pound (zuid-Caro- lina), waar hij het weekeinde zou doorbrengen, naar het vakantie verblijf van Eisenhower gevlogen. De benoeming van Christian Her ter tot minister van Buitenlandse Zaken werd algemeen verwacht en de enige verrassing was dat pre sident Eisenhower na het ontslag van Dulles zijn bekendmaking zo lang uitstelde. Eisenhower toont met het benoe men van Herter dat zijn belang rijkste zorg is de continuïteit te verzekeren in de buitenlandse po litiek, die Dulles in de afgelopen zes jaar heeft gevoerd. 's-GRAVENHAGE, 19-4. De for mateur heeft gistermiddag te zij nen huize in Den Bosch een onder houd gehad met prof. van der Grin ten, dat van 4 uur tot half 6 duurde. Vandaag komt de formateur weer naar Den Haag voor verder over leg. Waarschijnlijk zal hij dit aan vangen met een gesprek met mi nister Staf. Dodelijk ongeval in kazerne 's-GRAVENHAGE. De 19-jarige huzaar van het depot cavalerie, J. H. ter Beek, is op het terrein van de Bernhardkazerne te Amersfoort bekneld geraakt tussen twee Cen- turiontanks en op slag gedood. De soldaat woonde in Delden (Over ijssel). De Koninklijke Marechaus see stelt een onderzoek in. Over de toedracht van het ongeval kon de legervoorlichtingsdienst geen na dere mededelingen geven. Nieuwe lagere akte lichamelijke opvoeding gevraagd 's-GRAVENHAGE. De Algemene Nederlandse Onderwijzers Federa tie A.N.O.F. heeft in een brief aan de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen verzocht te willen bevorderen, dat op korte termijn een nieuwe lage re akte voor het vak lichamelijke oefening zal worden ingesteld. De grond waarop dit verzoek be rust is de overtuiging in kringen van de A.N.O.F. dat het onderwijs in de lichamelijke opvoeding op de lagere scholen in alle gevallen, dit niet door een gespecialiseerde vak leerkracht wordt gegeven, „in vrij wel elk opzicht niet voldoet aan de eisen die naar moderne opvattingen aan dit onderwijs gesteld moeten worden", aldus een toelichting op het verzoek aan de minister. VIJF JAAR EUROVISIE HILVERSUM. De vijfde verjaar dag van de Eurovisie zal op 6 en 7 juni a.s. gevierd worden met twee internationale televisieprogramma's waaraan 12 Europese landen zullen deelnemen. Op zaterdag 6 juni wordt 's avonds een gezamenlijk amusementsprogramma uitgezon den, waaraan de Nederlandse tele visie deelneemt met een optreden van Tom Manders, met regie van Gijs Stappershoef. In de middag van zondag 7 juni zullen de Europese kijkers vanuit hun huiskamers' een tocht kunnen maken door geheel Europa, hiertoe in staat gesteld door de directe re portages welke de 12 televisie-orga nisaties, elk in eigen land, zullen verzorgen. De N.T.S.-camera's zul len daarbij gericht zijn op het ver tier op en rond het Brasemenneer. De „Oosterlaudse affaire" Twaalf maanden (8 voorwaardelyk) voor ambtenaar MIDDELBURG, 17-4. De arron dissementsrechtbank te Middel burg heeft de 43-jarige ambtenaar van de gemeentesecretarie te Oos- terland G. B., die een bedrag van ruim f 4400, welk bedrag inmid dels met geleend geld weer is aan gezuiverd, verduisterde ten nadele van de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland en een diefstal pleegde van ruim f 58Ó0 ten nadele van de gemeente Oosterland, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van pre ventieve hechtenis. Eveneens op gelegd werd onder toezichtstelling van de Protestants Christelijke Re- classeringsvereniging. De ambte naar kwam in 1953 tijdelijk te Oos terland in dienst en kreeg vele kansen om tot verduisteringen en diefstal te geraken omdat, zoals de verdediger het uitdrukte „elk cen traal gezag ontbrak". De New Yorkse bladen hebben met veel lof geschreven over de eerste voorstelling van het Mos- kouse Bolsjoiballet in de Verenigde Staten, donderdagavond in de Me tropolitan Opera. ZUTPHEN. Op de hoek van de Deventerweg en de Industrieweg te Zutphen is een wiel rijdster, de 69-jarige mevrouw Nakken uit Zutphen, bij het linksafslaan door een auto aangereden. Zij liep zware verwondingen op en overleed na aankomst in het ziekenhuis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1